Leiders Bonna Trading onvindbaar in Londen Reet (Ceaucesc acht aai D. VAN MAAREN RE AG AN 4 Splitcane Nuzietunoi Stra verschil. yiER EG-LEDEN Staalplannei KROMYKO IN I DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 ;EXTRA OP DONDERDAGï PAGINA 4 1 Privéhuis Gottfried Pappenheim Simonis TOP-OPTIEK PAPIER 1 VOOR UW PEN TV-serie Acties pONPERDAG 2 FEBRL Ambassadeur VS in Parijs op het matje BMD L.n, de laatste tijd hard- NEEM H0T( DE WELD hete citro PAPIER l VOOR UW PEp T11 'E GEWEZEN Engelse marktkramer Ronnie Goslitski en zijn luitenants Anthony Stratton en Lawrence Henry Levy, van het dubieuze concern Bonna Trading (Ireland) Ltd., hebben al sedert voor kerstmis op hun 'voorlopige' adres in de buurt van Londens Victoria Station niets meer van zich laten horen. Dat vertelde ook gisteren de lieftallige juffrouw, die op het kantoor van de SAS Management Promotion Company - een firma die vroeger ook door Stratton en Levy geleid werd - naast de telefoon zit. Zij weet niet wanneer de heren weer zullen opduiken; om de waarheid te zeggen, de juffrouw twijfelt eraan, dat het merkwaardige Bonna Trading-trio zich nog zal laten zien. Sfco. -!- ---4- f Zo zouden de duwboten er uit moeten gaan zien. De totale lengte bedraagt 213 meter en de schepen zijn 34 meter breed. Er kunnen 150 passagiers aan boord. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - Tenzij het instinct van de dame niet deugt of Bonna Trading op het laatste mo ment een mirakel doet, is het dus ook onwaar schijnlijk dat BT-president Ronald Goslitski nog met de beloofde twintig miljoen gulden over de brug zal komen om de Nederlandse Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam- Noord in staat te stellen enkele prototypes van de door hen bestelde duwboten en laadbakken op stapel te zetten. Afgelopen november onder tekende Goslitski hiervoor een promesse. De eerste negentig miljoen gulden zouden tussen 15 december en 31 januari be taald worden. Van dat geld is nog steeds geen spoor. Wat er met Bonna Trading en haar fabelachtige Neder landse orders aan de hand is, weet geen mens. Op het regi stratiekantoor in Dublin werd ons gezegd, dat de heren Strat ton en Levy nu zoals het hoort officieel ingeschreven zijn als directeur van hun firma. Bon na Trading heeft trouwens in middels ook een directrice ge kregen, een dame die luistert naar de charmante naam Cherry Craven-Fawell en ver der nergens sporen achterlaat. Nog een andere nieuwe di recteur die op verzoek van de firma officieel ingeschreven werd in Dublin is Nicholas Francis Davies, niemand min der dan de chef-redacteur bui tenland van de Londense bou levardkrant Daily Mirror (da gelijkse oplage: 4.500.000 ex emplaren). In november was Nick Davies zo'n beetje de perschef van Bonna Trading, een taak die hij begin decem ber al van zich afschudde. Af gelopen week vertelde Davies aan collega's, dat hij kortgele den al ontslag had genomen als directeur van Bonna Tra ding, „omdat het hele projekt te groot was geworden". Het handelsadres van Bonna Trading is een groot privéhuis (imposant omdat het een etage heeft en vlak naast een laag bij de gronds en typisch Iers boerderijtje staat) in het dorp je Kilmore, een minuscule ge meente in het republiek-Ierse graafschap Roscommon. Het huis draagt de benaming Ffrench, wiens oude familie naam met een dubbele F ge schreven wordt, omdat men in Middeleeuwse manuscripten de hoofdletter F vaak met twee kleine f's placht weer te geven; in het Engels gaf dit la ter aanleiding tot de foutieve schrijfwijze van bepaalde fa milienamen met twee f's, wat vandaag de dag als een curio siteit geaccepteerd wordt. Sommige Engelsen, die me nen dat zij van betere afkomst zijn dan het gewone volk, schrijven de aanvang van hun familienaam met twee kleine letters f, maar Alan Ffrench heeft op dat terrein geen enke le pretentie. Hij is schilder-be hanger van beroep en draagt meteen ook de titel van direc teur van de firma Bonna Tra ding (Ireland) Ltd., die afgelo pen zomer gesticht werd met een nominaal aandelenkapi taal van een miljard Ierse pond, het grootste bedrag dat men ooit in de Ierse Republiek hiervoor liet registreren. De weinige Bonna Trading-aan delen, die sedert de stichting van de firma het licht zagen, hebben elk een waarde van niet meer dan één Ierse pond. Ouderwets Het kantoortje van Alan Ffrench in Ffrench House is uitgerust met een ouderwetse veldtelefoon, waarvan hij de slinger moet draaien om el ders iemand te kunnen bellen. Dit apparaat is niet aangeslo ten op het normale Ierse tele foonnet, wat meteen tot gevolg heeft dat de buitenwereld niet met Bonna's hoofdkwartier kan praten. En toch heeft pre sident-directeur Ronnie Gos litski, die vroeger in Londen- East End met kralen, dassen en goedkope parfums op de markt stond en daarna als kok bij de RAF diende, een sprook jesachtig internationaal pro jekt ontwikkeld, dat hij het 'Bonna Plan' noemt en dat volgens hem in de komende twintig jaar voor 312'miljard dollar werk zal geven aan de in grote moeilijkheden verke- De twee directeuren van Bonna Trading. Links boven Aloys Janssen en links onder Ronald Goslitski. - foto's archief DE STEM Naamplaatje is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door HansToonen „Ik ken mijn pappenhei mers!". Wie dit beweert, laat zich voorstaan op een gedegen mensenkennis. Iemand die weet wat voor vlees hij/zij in de kuip heeft. Voor de oorsprong van deze uitdrukking moet u even mee naar de Dertigja rige oorlog (1618-1648). In deze godsdienstoorlog tus sen protestanten en katho lieken, die nagenoeg geheel Europa - van Zweden, Habsburg tot en met Frankrijk - verlamde, leid de Gottfried Helnrlch, graaf zu Pappenhelm (1594-1632) een geducht regiment Ku rassiers. Deze raitersolda- ten, geronseld in Oosten rijk en Duitsland, waren gedrilde houwdegens. Tegelijk met zijn over gang van protestant naar katholiek ruilde de toen 21- jarige jurist uit Bohemen zijn ganzeneer tegen het zwaard. Met zijn 'Pappen heimers' vocht hij van 1623 tot 1625 in Lombardije; on derdrukte een jaar later een boerenopstand in Op. per-Oostenrijk. Overwon nen landstreken werden geplunderdde bevolking meedogenloos uitgezogen Pappenheim, die ander- halve eeuw later bejubeld werd in Schillers toneel stuk 'Wallenstein', sneuvel de op 17 november 1632 m de slag bij Lützen. Een ko gel van een Zweedse mus ketier trof de 38-jarige vechtjas dodelijk in de borst. Zaterdag a.s.: Karl Dobermann. rende scheepswerven van West-Europa. Goslitski vergelijkt zijn projekt met het na-oorlogse Marshall Plan. Afgelopen no vember maakte hij het we reldkundig, dat Bonna Tra ding 500 duwboten en duizend grote bakken zal laten bou wen. Deze boten zouden de bakken van 22.000 ton naar havens van de Derde Wereld duwen, waar zij gelost zouden worden in speciaal daarvoor gebouwde drijvende havenin- kjPLITCANE is een mate riaal waarvan men vóór het kunststof tijdperk veelvuldig hengels bouwde. Splitcane is zelfs nimmer van de hengel- markt wegeweest, want onder vliegvissers en liefhebbers van het spinnen zijn er velen die nog zo'n stokje bezitten Veel nieuwbouw op het ge bied van splitcane is er niet, althans niet van eigen bodem. De moeilijkheid zit hem in het feit dat er maar weinig mensen te vinden zijn die, van wat in feite gespleten bamboe is, een hengel kun nen bouwen. Daar komt na melijk wel wat voor kijken. Heel wat anders dan de in fei te 'voorgekookte' hengelstok ken waarmee hengelbouwers (samenstellers zou wellicht beter zijn) kunststofhengels van glasvezel maken, het zorgvuldig splijten, verlij- men enz. van het bamboe ver eist een gedegen kennis van wat het materiaal 'doet'. Toch zijn ze er weer, nieu we gerenaties splitcanehen- gels die op het gebied van spinhengels en vliegestokken nauwelijks te verbeteren zijn, waar het op precisie aankomt bij het werpen. Henk Peeters uit Amsterdam voert op dit moment een collectie Veuglers splitcane vliege- stokken en spinhengels die als bijzonderheid hebben vol ledig knooploos (bamboe heeft immers knopen) te zijn. Het eindproduct is in het ge val van de vliegehengels een uiterst soepel en goed han teerbaar product waar tevens de nodige body achter schuilt. Splitcane is weliswaar wat zwaarder dan hengels van carbon of zelfs glasvezel, maar er zijn talloze hengelaars die niet geven om lichter dan licht, maar liever wat massa m een hengel willen. Groot is de markt voor splitcane niet. Daarvoor heb ben materialen als met name grafiet teveel voordelen. Ook de prijs van een carbonhengel is al zover gezakt dat de duur dere hengels heel wat moeten bieden om goedkopere uit de markt te werken. Splitcane heeft echter nog wat extra, zoals natuurlijke materialen dat altijd hebben. Het mate riaal leeft veel meer en toont karakter. Dat is nu juist (vol gens splitcaneliefhebbers) de charme van het materiaal. Zelf videofilms maken over het onderwerp vissen is hele maal zo gek nog niet. Het is weer eens wat anders dan fo tootjes schieten. Net als bij het filmen is het zaak wel even te letten op een paar za ken die juist bij een onder werp als het vissen erg be langrijk zijn. Bijvoorbeeld: niets is vervelender voor een kijker dan een voortdurend in- en uitzoomen op het ge kozen onderwerp. Neem lie ver een onderwerp van wat dichterbij (stoppen en een paar stappen vooruit) dan spelen met de scherptestel ling. Donkere wallekanten, onder bomen en bruggen ko men niet goed over evenals tegen de zon in genomen op namen. Controleer altijd di rect op de monitor van de ca mera wat het resultaat van de opname is en neem een slecht genomen stukje nogmaal op (in plaats van het verkeerde). Als het om sportivssen gaat, laat dan vooral zien hoe een hengelaar te werk gaat. Lie ver 'n keer het hele proces van vasttikken, drillen, scheppen en onthaken dan alleen maar hele ritsen nietszeggende vis sen. Commentaar komt liefst van de visser zelf. Achteraf kan men met een muziekje en gesproken tekst (als men daar het materiaal voor heeft) de zaak opfleuren. Het vertonen van de film wordt dan voor vrienden en kennissen aange naam, want wat bewegende beelden alléén zeggen niet zo veel. stallaties. Dit mammoetpro- jekt zou gefinancierd worden op een manier die zo ingewik keld was, dat zelfs de meest gespecialiseerde journalisten er niets van zouden begrijpen. In de maling Ronnie Goslitski weigerde na men van bankiers te noemen. Hij kwam naar Nederland en slaagde erin een overeenkomst af te sluiten met directeur Henk Ketting van de NSM, die daar kennelijk dolgelukkig mee was, maar nog steeds op de eerste storting zit te wach ten. Ketting krijgt nu zo lang zamerhand wel het gevoel, dat Goslitski hem in de maling heeft genomen, hoewel Joost het weten mag wat er achter zit. Sedert begin december zwijgt Goslitski in alle talen; niemand krijgt hem te pak ken. Zijn luitenants, Levy en Stratton, kondigden afgelopen maand aan, dat Bonna Tra ding ook in andere Europese landen, waaronder Spanje, Engeland en Ierland, boten zou laten bouwen. De werven, die toen door hem genoemd werden, hebben echter nog niets van Bonna Trading ge hoord. Ondertussen doet in Londen het gerucht de ronde, dat Stratton bloot staat aan gerechtelijke vervolging om dat hij verschillende make laars van de City veel geld verschuldigd is. Op hun neus Begin december werd door Bonna Trading voorspelt, dat de eerste prototypes van haar revolutionaire vaartuigen al over circa 22 maanden in Am sterdam te water gelaten zou den worden. „Er komt een tijd, dat alle ongelovige Thomassen op hun neus zullen kijken", zei directeur Levy, die ons tevens de verzekering gaf, dat Bonna Trading zonder twijfel een zeer winstgevende onderne ming zal worden. Op 31 janua ri lijkt het echter erg onwaar schijnlijk, dat de voorspellin gen van deze Engelse fantas ten ooit zullen uitkomen. N.a.v. het artikel over dr. Si monis in de krant van 26 en 27 jan. jl. wil ik graag reage ren. Bij het zien van de kop 'Simonis: zonodig met harde hand ingrijpen' gingen mijn haren overeind staan. De laatste twintig jaren is er in de Ned. kath. kerk veel ver anderd. De ballast van ja ren, alles wat er in de loop der eeuwen is bijgekomen, is eindelijk overboord gezet en het wezenlijke blijft over. Zo'n crisis als waarin we nu zitten, lijkt mij juist gunstig voor de kerk, een soort rei niging. Houd die ontwikke ling dan niet tegen. Moet nu die franje waar we eindelijk vanaf zijn, weer voor de dag gehaald worden? Moeten we de tijd terugdraaien? Is dat de bedoeling? Bovendien hebben we allemaal recht op vrijheid, uiteraard 'n vrij heid in verantwoordelijk heid, dus ook in die kerk. Mensen hebbeb geleerd zelf te denken en laten zich niet zomaar wetten opleggen, ze ker geen kerkelijk wetten die niet wezenlijk zijn. Zoals ook in het maatschappelijk leven zit de kerk in een ge zagscrisis. Ik geef toe, dat het voor de gezagsdragers in de kerk er dus ook niet ge makkelijker op geworden is. Maar we zijn toch niet op ons gemak uit. Goede raad van mensen die in je geïnte resseerd zijn, die zich be trokken voelen, is prima, maar dat mogen geen wet ten worden. Simonis kan denken, omdat hij bisschop en zelfs aartsbisschop is, dat dit alles van hem verwacht wordt, nu, wat mij betreft niet. Hopelijk kan hij zich inleven in allerlei situaties van mensen en misschien zullen zijn opvattingen in de loop der tijden dan wel wat milder worden. Mensen in nood hebben ook weinig aan 'engelen en de maagdelijk heid van Maria'. Het zal ze zo gezegd 'een worst wezen'. Moet iedereen zich daar nu druk over maken? Hij mag van mij, iedereen zijn vrij heid, maar laat anderen die ook. Opkomen voor de ADVERTENTIE Elke opticien lijkt even goed. Maar dat is gezichtsbedrog. Al merkt u dat misschien niet meteen. Kom liever meteen naar Van Maaren. Die biedt u - letterlijk en figuurlijk! - gegarandeerd de bril die 't beste bij uw ogen past U zult er jaren plezier van hebben. En u betaalt hetzelfde. OPTICIENS VAN PROFESSIE. KENNERS VAN KONTAKTLENZEN. Breda: Ginnekenstraat 16, telefoon 138370 Maandag v.a. 13.00 uur geopend. IoM zwaksten in onze samenle ving vind ik de kern, het we zenskenmerk van Jezus' le ven. Ik weet wel, dat deze tijd nu niet bepaald uit blinkt wat betreft bescha ving en zedelijke normen. Dat de kerk dit openlijk af keurt, vind ik 'n goede zaak, daarbij zijn goddelijke wet ten in het spel. Meer dan af keuren, wijzen op eigen ver antwoordelijkheid, is niet mogelijk. In het artikel gaat het over basisgroepen wer kend buiten parochiebestu ren om. Dat zou volgens dr. Simonis niet mogen. Wat is daar nu tegen? Ze zijn toch goed christelik bezig. Moet alles onder één noemer kun nen vallen? Voor wie? Voor de administratie? Ik geef toe, de kerk als organisatie komt zwakker te staan, maar wij zijn er niet voor de organisatie, de organisatie is er voor ons. Wij zijn samen kerk en willen dat georgani seerd zien, maar in een vorm die ons aanstaat en niet door mensen die ons niet kunnen of willen begrijpen. En dan 'met harde hand'. Hoe had Simonis zich dat gedacht? Gaan we weer terug naar de tijd van de inquisitie, de ket terverbranding? Zouden trouwens de clericalen daar aan mee willen werken? De enkeling die dat wil, kan kath. Nederland toch niet meer redden voor 'het regi me' van Rome. Dit nu alle maal lezend zult u mischien de indruk gekregen hebben, dat ik een tegenstander ben van de kath. kerk. Niets is minder waar. Ik voel me ontzettend betrokken bij de kerk, heb veel erover gele zen, ben er actief in bezig. Vandaar ook deze reactie, omdat de kerk, de mensen onderweg, mij zo ter harte gaat. Marianne Mies-Zegveld Hoeven WAT wij al veel eerder had den verwacht, is dan toch gebeurd: de in Nederland wonende Vlaming, prof. dr. R. van Roosbroeck, de be langrijkste historische advi seur van de veelbesproken TV-serie 'Willem van Oran je', is door de Hollandse krant Het Parool 'ontmas kerd' als 'fascist'. Eis vol gens Het Parool: de TV-se- rie moet stopgezet worden. Nog geheel afgezien van een kwalitatieve beoordeling van de film, kunnen wij het toejuichen dat deze produk- tie in grensoverschrijdende samenwerking tot stand is gekomen. Bij zo'n samen werking lijkt het onvermij- delik dat de Vlaming door het hooghartige noorden als 'dom' en vooral als 'fout' ge doodverfd wordt - naar Noordnederlandse begrip pen dan. Dat kan meer uit onbegrip dan uit begrip. El ke Noord-Nederlander zou in solidariteit naast de Vla ming moeten staan, aan het Zuidnederlandse front. In de Voerstreek naast de gewone Zuidlimburger, in Brussel naast de gewone Zuid-Bra bander en in Komen-Moes- kroen en Frans-Vlaanderen naast de gewone Zuid-Vla ming. Maar vooral naast prof. Van Roosbroeck, wiens verdienste het is dat hij als Zuid-Nederlander de le vensgeschiedenis van de beste heel-Nederlander uil onze historie, Willem van Oranje, voor ons wist te re construeren en vast te leg gen. Of om het met de woor den van Willem van Oranje te zeggen: „De Nederlanden zijn te klein om verdeeld te zijn." Oudenbosch, Francis van den Eynde IN ONS land worden altijd allerlei acties voor buiten landse projecten gehouden Zou het nu eens geen tijd worden om onze garnalen- vissers en onze veehouders en alles en iedereen die] daarmee te maken hebben, te helpen? Het hemd is altijd] nader dan de rok. Nu actie voor onze eigen land genoten. Breda, J. Vermunt wisten wij 7 jaar ook al. Mijn conclusie is® ook dat het rappor' I Brauw nul en van êe" waarde is voor de regen*] De heer De Brauw kan ter nu wel ingeschrev»! worden in het bekende cordboek als maker van duurste en het onbelaa rijkste advies/rapport aan enige regering Bergen op Zoom J. Goudzwaard Van onze redat «rUSSEL - Lang niet alle EG- *Lr„lichting vóór 1 februari va herstructurering van hun staalii Brussel op tafel te leggen. Ook van Nederland zijn de pl je plannen omtrent Hoogovens, jerlandse staalbedrijf, Nedstaal ctaal niag nu van de overheid vingssteun meer ontvangen. peze regel geldt ook voor d want de Britse regering heeft n herstructureringsplannen voor diend. Ook de plannen die Parijs hee zijn nog niet in Brussel binnengi commissie de plannen binnen va „nvé-staalindustrie, maar niet je Griekse regering heeft men it men. Uit Denemarken, België, heeft men de plannen keurig op t Van onze correspondente IpARIJS - De Amerikaanse Jambassadeur in Parijs, Calvin iGalbraith, is gisteravond bij Ideeerste minister Pierre Mau- roy ontboden, omdat hij de Icommunistische minister van Transport Charles Fiterman lln een radio-uitzending een [„arme Fransman, die de ver- I keerde kant is opgegaan" had [genoemd. Galbraith had tevens ge- Izegd dat „iedereen weet dat de Transe communistische partij en speciale verhouding met de Sovjet-Unie heeft en het net het buitenlandse Sovjet- eleid volledig eens is". Leider van de communisti- che partij, George Marchais, reageerde op deze uitspraak net een „waar denkt die am bassadeur wel dat hij is, in ïrenada of Zuid-Amerika?" Eindelijk dan na 7 jaar dis cussie in brede kring zijn wij nu eindelijk toe aan hel eindrapport. Kosten: 28 mil joen. Tellen wij daarbij dan nog eens op X miljoen voor de afvloeiing van De Brauu cs. dan kunnen wij vaststel len dat een en ander toch wel de spuigaten gaat uitlo- pen. Even tussendoor: ik nu altijd hebben dat onze democratisch inge stelde regering capabel noeg is om over een en ander i een juiste beslissing te nemen. Inspraak hebben wij voldoende door het om de] vier jaar kiezen van de Tweede kamer, waarin vol doende gelegenheid bestaat voor discussie over belang rijke zaken. De Brauw komt dan tot de volgende conclu sies: geen stopzetting van de kerncentrales Borssele en Dodewaard en geen nieuwe kerncentrales meer bouwen Een en ander is ook nog1 steeds de opvatting geweest] van onze regering, zolang er| nog geen behoefte aan nieuwe centrales. Aan bevolen wordt dan verder] om zonne- en windmolen energie te gaan opwekke» Over het eerste kunnen wi kort zijn. In ons van veel zon verstoken land, zal nooit veel kunnen verwacn- ten van zonne-energie dan nog de windmolet waar wel toekomst «jl schijnt te zitten, maarjf.Rjraaë Van onze redacti BOEDAPEST - De Kussisc jlandse Zaken, Gromyko, bre aan Roemenië om president dringen dat het Kremlin noi staan dat Roemenië zich uit (trekt. Er zijn aanwijzigingen dat oemenië dit serieus zou over wegen. Ceaucescu zou daarbij juenken aan volgend jaar, om dat het defensieverdrag voor I .^'bloklanden dan ten jpide loopt en officieel ver langd moet worden. I. Pe "teeste communistische staten beschouwen het als vanzelfsprekend dat het ver- P ag in 1985 wordt vernieuwd, 'Jewel er misschien wel enige «gmgen worden aange- wu ^8t en'Se land dat l'™' °f het opnieuw zijn ™ndtekening zal zetten, is In, eKmenië- President Ceauces- eKkige kritiek uitgeoefend op toenemende defensie-uit en !in Van bet Warschaupact Lm !Ware last die het lid schap is voor 's lands Sf ?m'e- Wat de buitenland- IsWh betreft stelt hij zich reiden ^"afhankelijker op en Irenfontwapeningsconfe- Baten m Stockholm heeft hij Weten dat Roemenië Ibrupf een onafhankelijke sen j ,nctie zou vervullen tus- r^twee landen. Roem 6 Praktij k zal het voor >pn en'f-' echter allesbehalve ïC0adlg zijn zich uit het schauPact terug te trek- (Let op de De aangegeven dosering i

de Stem | 1984 | | pagina 4