Engeland wil de rol van grote mogendheid spelen Een bisschop in de beklaagdenbank Richard Burt: geen fusie INF en START VN-commissie voor de rechten van de mens zes weken bijeen VAN AAI even..L UITBLAZEN Schoonmaak in Londen MARGARET THATCHER VOOR DE 'WERELDVREDE' NAAR HONGARIJE DE STEM COM Waanzinnige g Weer een nieuf WIM KOCK DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 ACHTERGROND PAGINA o sï- DONDERDAG 2 FEBRl Dialoog Polen Vertrouwen DE ROL VAN DE KERK IN ARGENTINIË BELANGRIJKE THEMA'S: MARTELINGEN EN VERDWIJNINGEN Thema's Tweede rapport Werkproject voor 20.000 kansarme jongeren EEN wereldstad die leeft verandert voort durend. Niet altijd ten goede en zeker niet al tijd naar ieders zin. Een wijk of binnenstad die ver laten wordt door zijn in woners is ten dode opge schreven. Zolang de inwo ners blijven, is er hoop. In Lon den wordt dat bewezen: Soho wordt weer leuk. Voor zijn in woners en voor toeristen. Wie de laatste twintig jaren regelmatig in Londen komt ziet deze 17de eeuwse wijk voor de tweede maal veranderen. Ge durende de jaren zeventig ver loor Soho veel van zijn aantrek kingskracht. De smalle straten waar vroeger exotische restau- fants, theesalons en allerlei cu rieuze winkeltjes in harmonie bestonden met de clubs van het vrij discrete rosse leven, werd in het kielzog van de seksuele revolutie overwoekerd door pornoshops en seks-cinema's. De gevelrijen werden bedolven onder agressieve reclame en portiers stroopten de stoepen af op jacht naar klanten. Het werd menigeen te bar. Zelfs de traditonele commercië le liefde, de fatsoenlijke prosti tutie, liet er zich door verjagen en menige winkel of restaurant sloot de deuren waarna de pan den prompt in handen vielen van de seksbazen. Maar Soho is taai, vooral omdat de mensen die er wonen en werken (er zijn onder andere kleine textielate- liers, kleermakers, muziekuitge vers en zelfs nog violenbouwers en meubelmakers gevestigd) veel van de wijk houden. Voor wie wat verder kijkt dan de schreeuwerigste gevels is het ook niet moeilijk te achterhalen waarom: het is gewoon een oer gezellig woonbuurtje. Veel bedrijven en bedrijfjes werden door de sekshandel ver jaagd, maar velen bleven er. Ook de populaire straatmarkt hield stand. Zelfs de gedistin geerde clientèle van de, aan de buitenkant soms onooglijke maar bijzondere winkels vocht terug door met afgewend hoofd en in stevige pas de uitstalkas ten van de instant-erotiek te passeren. Zelfs prinses Marga ret bleef haar modewinkel in Soho trouw totdat aan het naastgelegen pand een brutaal penisvormig uithangbord werd opgehangen. Toen 'werd het haar te gortig. Het wegblijven van de prin ses is achteraf een keerpunt ge bleken. De gebeurtenis gaf de buurt, die al georganiseerd in opstand begon te komen, een beslissende impuls. De Soho Society bond nu pas goed de strijd aan met de seksbusiness. Geholpen door de gemeentelij ke overheid, die zich inmiddels had gewapend met nieuwe ver ordeningen en wetten werd de boel aangepakt. In enkele maanden tijd maakte de politie bij invallen voor miljoenen ponden bezwarend materiaal buit. In goed één jaar tijd (sinds 1982) daalde het aantal seksbedrijven van 165 tot bene den de 100. De seksbedrijven die er nog zijn hebben hun luidruchtigste wervingsmethoden terugge schroefd en veel van de agres sieve reclames zijn verdwenen. Seksshops verschuilen zich nu achter geblindeerde etalages en voormalige sekspaleizen staan leeg. Eén van die panden werd dezer dagen geopend nadat het was verbouwd tot wat het vroe ger ook was: een restaurant. De activisten zijn geen fat soensrakkers die van Soho het Huguenotendorp willen maken dat het eens was. In hun visie is er ook in de toekomst plaats voor de erotiek. „Maar aan seksshops is niet veel erotisch te ontdekken", vinden ze. Wat hen voor ogen staat is een So ho, zoals het in de jaren '50 en '60 nog was. Mét de 'roman tiek' van de rosse buurt: een stuk of zes discrete sekswinkels, een paar pornobioscoopjes- met-vergunning en drie of vier clubs of topless-bars die onder fatsoenüjke leiding staan. Hoofdstraat Nederlandse touringcar chauffeurs droppen hun passa giers nog steeds bij Marble Arch, wijzen hen de weg naar de ingang van Oxford Street om vervolgens voor de bus een plekje te zoeken aan de parkzij de van Park Lane. Oxford Street, eens de Hoofdstraat van Londen is al lang niet meer 's- werelds meest mondaine win kelstraat. Oxford Street treft hetzelfde lot dat de zoveel klei nere Kalverstraat in Amster dam jaren geleden al reduceer de tot een tweede rangs winkel straat. Het is dat Oxford Street zo lang is en een aantal grote warenhuizen van reputatie nog standhoudt, anders zou zijn lot al lang bezegeld zijn. Niettemin valt de geleidelij ke verloedering van de straat niet meer te ontkennen. Steeds sneller volgen de snelle jongens van de rommelhandel elkaar op in de peperdure panden. Het verschijnsel is hier ook bekend. Voorraadje opkopen, pandje huren, uitverkoop houden. Elk jaar gaat 15 procent van de winkels in Oxford Street in an dere handen over! De luxe mo dewinkels, waar eens de Euro pese vrouwen en mannen van de wereld niet omheen konden, wilden ze meetellen in de beau mondeworden in toenemend tal vervangen door 'boetieks' van allemaal hetzelfde: jeans, T-shirts, Indiase katoentjes en met Union Jacks versierde prullaria. Vooral souvenirs, want de toeristen blijven ko men. Het komen en gaan van snelle kooplieden jaagt de huurprijzen op zodat steeds meer up market winkels, die het toch al moeilijk hebben, het loodje leggen en telkens als dat gebeurt legt de volgende jeans- handelaar aan. Zo versterkt de neergaande ontwikkeling zich zelf. Toch was 1983 zakelijk ge zien een heel goed jaar. Dat laatste neemt niet weg dat zelfs de, overigens machte loze, gemeentelijke autoriteiten moeten toezien hoe de verloe dering zich al uitbreidt naar de elegante Regent Street aan het andere eind waarvan het reeds ernstig aangetaste Piccadilly Circus ligt. Het einde van May- fair als mondaine etalage van alles wat elegantfashionable en duur is in de wereld, lijkt in zicht. De toekomst is aan Co- vent Garden (zeer geslaagd voorbeeld van stadsvernieu wing), South Moulton Street en de grote buitencentra als Brent Cross. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J H M. Brader Hoofdredactie L. Lei|endekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 541 76. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17 00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: j 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (ti|dens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag yan 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrplatipc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 T5 Margaret Thatcher inde voetsporen van Harold MacMillan - foto anp Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - De Britse premier Margaret Thatcher vliegt van daag naar Boedapest. Op uitnodiging van de Hongaarse regering be zoekt ze voor de eerste maal van haar leven een lidstaat van het Pact van Warschau. De premier keert pas zon dag naar Londen terug. Officieel heeft haar be zoek in Hongarije tot doel in deze tijd van grote interna tionale spanning een nieuw gesprek met Oost-Europa te beginnen. Dat is goed voor de wereldvrede en voor het imago van premier That cher. Zij wil dolgraag bewij zen, dat Groot-Brittannië, ondanks zijn verval, toch een beetje een internationale mogendheid is. Met haar Hongaarse reis treedt premier Thatcher in de voetsporen van haar gro te conservatieve voorganger Harold MacMillan, die wij len twintig jaar geleden in een grote Londense zaak een witte bontmuts ging huren en daarmee manhaftig naar Moskou trok om met de Sowjets te gaan praten. Op grond van die reis voelen de Britten zich weer een tijd groot en erg belangrijk. Sedertdien is het vermo gen van Groot-Brittannië om tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten te be middelen, echter praktisch helemaal teloor gegaan. Thatchers bezoek aan Hongarije is een initiatief van het Foreign Office, dat tot doel heeft dit euvel te verhelpen. Het terrein werd langdurig en geduldig voor bereid. De Hongaarse uitno diging liet geruime tijd op zich wachten, maar het Fo reign Office was er erg blij mee. In de nieuwe 'Ostpoli- tik', die het probeert te ont wikkelen is het een goed be gin. Buitenlandse Zaken heeft heel wat moeite gehad om premier Thatcher te kunnen bekeren tot de noodzaak van een onafhankelijke dialoog met het communistische blok. De Britse premier werd voorzichtig erop attent gemaakt, dat haar oude ima go van 'IJzeren Lady', date rend uit het jaar 1979, de zaak van de wereldvrede meer kwaad dan goed deed. De diplomaten moesten Margaret Thatcher aan het verstand brengen, dat betere relaties met de rode leiders absoluut noodzakelijk zijn om een diepgaande verslech tering van de internationale situatie te vermijden. Dit standpunt wordt nu door premier Thatcher geac cepteerd. Ofschoon ze uiter aard sterk anti-communis tisch gezind blijft, is ze wel bereid in plaats van de IJze ren Lady een soort Europese Vredesengel te worden. Be gin januari zei Thatcher nog: „In het verleden waren het altijd de westelijke lei ders die naar het Oosten trokken. Laat de communis ten ons nu maar eens een be zoek brengen, dan kunnen ze meteen zien hoe wij ons potje koken". Nauwelijks vier weken later reist de Britse premier vastberaden naar Boedapest om de bui tenwereld te tonen, dat Groot-Brittannië een zonni ge opklaring wil veroorza ken in de betrekkingen tus sen Oost en West. Van de Hongaar Janos Kadar wordt in Londen ge zegd, dat hij momenteel de meest geschikte Oosteurope- se leider is, met wie premier Thatcher zou kunnen gaan praten. Haar bezoek aan Boedapest zal hem niet in verlegenheid brengen op het Kremlin, want Kadar is vol doende vrijgevochten. That cher wil trouwens met haar reis naar Hongarije bewij zen, dat zij zelf, in tegenstel ling met wat haar politieke vij anden zeggen, helemaal niet het schoothondje van de Amerikaanse president Rea gan is en dat zij nog onaf hankelijk kan optreden. De grote betekenis hiervan in het jaar van de Amerikaanse presidentsverkiezingen .waarin de relaties tussen Washington en Moskou bij na onvermijdbaar op een laag pitje zullen blijven staan, zal niemand ontgaan. Misschien zou premier Thatcher er beter aan ge daan hebben eerst een be zoek aan Polen te brengen, maar het Foreign Office in Londen zegt, dat een derge lijke reis vooralsnog niet tot de mogelijkheden behoort. En zolang Andropov ziek is, heeft een trip naar Moskou, in navolging van deze van de conservatieve grootmeester Macmillan, voor haar even min zin. Wel mag verwacht worden, dat Thatcher's mi nister van Buitenlandse Za ken Sir Geoffrey Howe zich binnen afzienbare tijd naar de Sowj et-hoofdstad zal be geven voor een gesprek met zijn collega Andrei Gromy- ko, die hij afgelopen maand in Stockholm leerde kennen. Howe's overkomst naar Moskou wordt door de Britse ambassade al grondig voor bereid. In verband met Thatchers Hongaarse reis spreken Britse politieke waarnemers er hun tevredenheid overuit, dat de invitatie van Boeda pest voor een overkomst tus sen 2 en 5 februari geconfir meerd werd nadat in Genève de onderhandelingen over controle op de bewapening en in Wenen het gesprek over een vermindering van de strijdkrachten in Europa voor onbepaalde tijd uitge steld waren geworden. Ka dar zou zeker niet ja gezegd hebben tegen Londen, zon der vooraf even het Kremlin te raadplegen. Verwacht wordt, dat de Britse premier in Boedapest niet alleen haar bezorgdheid zal uitspreken over de slech te toestand, weaarin de be trekkingen tussen oost en west zich momenteel bevin den, maar dat zij ook Kadars advies zal proberen in te winnen over de meest ge schikte manier om met de Sowjet-Unie in een betere verstandhouding te kunnen staan. Kadar is tenslotte iemand, die zijn Russische pappenheimers door en door kent. Thatchers streven is er in Boedapest op gericht om bij de leiders van het Oostblok meer vertrouwen in te boe zemen ten aanzien van het Westen. Zonder dat vertrou wen zijn praktisch geen doeltreffende ontwape ningsbesprekingen meer mogelijk. Belangrijke con cessies moeten de Hongaren echter niet van Thatcher verwachten. De Sovjet-eis om in Groot-Brittannië geen kruisraketten te plaatsen, laat haar volledig koud. Ook het verlangen van Moskou om Groot-Brittannië's onaf hankelijke kernwapenarse naal mee te betrekken in eventuele nieuwe onderhan delingen over een interna tionale vermindering van de nucleaire moord- en vernie- Janos Kadar meest geschikte Oosteuropese leider om mee te praten - fotoap lingstuigen, zal onbeant woord blijven. Telkens als premier That cher een buitenlandse reis maakt, is het gebruikelijk dat haar kantoor, gevestigd in Downing Street 10 een groot aantal Britse journa listen uitnodigt om mee te gaan. Deze mediamensen moeten echter zelf hun reis kosten betalen. Toen pre mier Thatcher drie maanden geleden naar New Delhi in India vloog, probeerde Dow ning Street 10 iedere journa list die meewilde, 800 pond afhandig te maken. Dat was meer dan de prijs van een normaal retourtic ket Londen-New Delhi. Een en ander had tot gevolg, dat Thatchers militaire vlieg tuig half leeg bleef, want de meeste journalisten reisden met een toestel van een van de gewone luchtvaartmaat schappijen naar India. Voor de luchtreis van pre mier Thatcher naar Boeda pest zit haar speciale vlieg tuig echter helemaal vol. Downing Street 10 heeft na melijk leergeld gegeven. Dit keer kost het retourtje 300 pond per persoon, of 50 pond minder dan het economy-ta- rief van British Airways, Dat is wat premier Thatcher trots 'free enterprise' noemt. Door Anton Theunissen IN HET kielzog van de conquistadores, de Spaanse veroveraars van Zuid-Amerika, kwamen kerk en kapi taal naar Argentinië. De kerk in de personen van de toen al bevoorrechte jezuïeten en het Kapitaal in de personen van handelaren en zilver- en goud-zoekers. Zij schiepen samen met het Leger een nieuwe maat schappij waarin de drie zui len van de macht uiteraard stevig gefundeerd werden. De gevolgen van de histo rische erfenis zijn nog dui delijk zichtbaar in de huidi ge Argentijnse samenleving, waarin de voor de Latijns- Amerikaanse context erg conseratieve kerk een vrij stabiele factor is geweest. De factor Kapitaal wilde nog wel eens een stem van pro test laten horen in de wan delgangen van de Argentijn se macht, als rechtse of linkse dictaturen het al te bont maakten, maar de kerk is immer heel dicht gebleven bij de machthebbers, vooral als die van rechtse huize wa ren. De Argentijnse kerk heeft sinds 1600 het woord 'dirigismo' hoger in het vaandel gehad dan de meer democratische woorden 'consultación' of 'participa- ción'. Het is dan ook niet zo ver wonderlijk, dat thans be langrijke vertegenwoordi gers van de Argentij nse kerk in de beklaagdenbank wor den geplaatst. De beschuldi gingen zijn niet mis: bis schop Antonio Plaza van La Plata wordt medeplichtig heid ten laste gelegd aan de grove schending van de mensenrechten, over mede plichtigheid aan marteling en vrijheidsberoving wordt zelfs gesproken, tijdens de 'smerige oorlog' in de jaren zeventig in Argentinië. De beschuldigingen komen van uiterst betrouwbare zijde: De permanente assemblee voor de mensenrechten on der leiding van Nobelprijs winnaar Adolfo Perez Es- quivel. Deze belangrijke or ganisatie kan beschouwd worden als de democratische motor achter de campagne om de beulen en folteraars van de junta's van de laatste jaren aan te pakken, hetgeen met verbazingwekkende in zet gebeurt. De rol van de kerk tijdens gruwelijke jaren onder de junta is niet erg dapper ge weest. De meerderheid van de Argentijnse bisschoppen moet geplaatst worden in de conservatieve hoek. Een kleine groep van deze bis schoppen, die er Opus Dei- Adolfo Perez Esquivel. - foto anp achtige opvattingen op na houden, heeft de junta on omwonden gelegitimiseerd. Een grotere groep van de conservatieve bisschoppen kan men tot de opportunis ten rekenen, de eeuwige pro fiteurs van alle omwentelin gen. Zij stellen qua intellec tuele groep, theologische op vattingen e.d. weinig voor, maar staan min of meer te juichen bij de lopende ont wikkelingen. In deze groep hoort bis schop Antonio Plaza thuis. Mensen die hem kennen noemen hem een weinig ge liefd figuur, een gladde jon gen en een showachtige, vrijbuitende gaucho, die naast zijn bisschopsambt brigade-generaal was bij de politie van Buenos Aires. In die functie, waarin hij zich trots vertoonde in uniform, heeft hij o.a. troepen geze gend, die in actie gingen te gen 'linkse groeperingen'. Mensen die hem kennen schromen niet om Antonio Plaza 'zwaar medeverant woordelijk' te verklaren voor de ellendige zaken in Argentinië. Een Nederlandse theoloog, die jarenlang in Argentinië heeft gewerkt, betreurt het, dat de 'hoftheologen' van de junta, mgr. Bonomin, de hoofdlegeraalmoezenier, en mgr. Tortolo, naaste advi seur van de junta, niet aan gepakt worden. „Zij verzon nen de Blut und Bodentheo rieën voor de junta, zij lever den kreten als 'het bloed van de Argentijnse soldaten is het zaad van de verzoening'. Uiterst kwalijke figuren, maar zulke mensen blijken altijd weer schone handen te hebben, als je hun daden aan de wet toetst. Trouwens het is ook nog maar de grote vraag, of Antonio Plaza ooit voor de rechter komt. In de Argentijnse situatie zijn de dingen, die de bisschop heeft uitgevreten, niet zo bijzon der en het zou dan ook niet zo bijzonder zijn als hij niet vervolgd wordt". Door Bert van Vetzen DEN HAAG - Richard Burt, de Amerikaanse staatssecretaris voor Europese aangelegen heden, heeft dinsdag het concept van een fusie om een koppeling van de onderhandelingen over Euro-raketten (INF) en strategische kernwapens (START) van de hand gewezen. „Niemand, noch de Vere nigde Staten, noch de Sov jet-Unie heeft een fusie van de INF en START-bespre- kingen voorgesteld. Wij heb ben tot dusver geen voorstel len van deze aard ontvan gen", aldus Burt, die weinig heil zag in een dergelijke fu sie. Hij zei dat er over de Euro-raketten en de strate gische wapens afzonderlijk dient te worden onderhan deld. Door een eventuele sa menvoeging zou' een oplos sing van de kernwapenpro- blematiek volgens hem geen stap dichterbij komen. Burt zei dinsdag tijdens een ondervraging door jour nalisten in acht landen die hem via sateliet-tv in Parijs aan de tand konden voelen, dat de Sovjets eerst maar eens naar de onderhande lingstafel moesten terugke ren. De mogelijkheid van con cessies van zowel Ameri kaanse als Russische kant bij een koppeling van INF en START-onderhandelingen werd eerder gesuggereerd door de Amerikaanse onder handelaar bij de afgespro ken START-besprekingen, Edward Rowney. De bespre kingen tot kernwapenbe- heersing, die beide in Genè ve werden gevoerd, liggen thans plat. De uit Rowney's woorden gedestilleerde 'doorbraak' in Genève' die door Richard Burt ohmiddellijk van de ta fel werd geveegd, zou bij voorbeeld hebben kunnen leiden tot een vermindering van het aantal in Europa te plaatsen kernwapens in ruil voor een beperking van Rus sische strategische raketten. Van de zijde van de Sov jet-Unie zijn er met betrek king tot de besprekingen over kernwapenbeheersing geen nieuwe ideeën geop perd, aldus Burt. Het is vol gens hem veel te vroeg om te spreken over uitruilmanoeu vres of een fusie van de bei de onderhandelingen. Bin nen de afzonderlijke onder handelingen kan er ruimte voor concessies blijken te zijn als de Sovjet-Unie een maal naar de onderhande lingstafel is teruggekeerd. Volgens Burt kan het At lantische bondgenootschap niet beter doen dan de 572 kruisraketten en Pershing's II te plaatsen en de Sovjet- Unie duidelijk maken dat de plaatsing van de Euroraket ten alleen kan worden voor komen door een doeltreffend l en controleerbaar akkoord in Genève. „We geloven niet dat we concessies moeten doen alleen maar om de Sov jets terug te krijgen aan de onderhandelingstafel", aldus Burt. De Sovjets moeten niel denken dat ze, hoe langer ze van de onderhandelingen wegblijven, meer concessies zouden kunnen verwachten „We zijn niet bereid conces sies te doen alleen maar voor de eer om met hen aan tafel te mogen zitten", aldus Burt tenslotte. Van onze redactie buitenland DEN HAAG - In Genève begint maandag de zitting van de com missie voor de rechten van de mens van de Verenigde Naties. Vertegenwoordigers van 43 landen zullen zes weken lang praten over verschillende aspec ten van schending van de rechten van de mens. Dit gebeurt vrijwel zeker onder het voorzitterschap van de Nederlandse af gevaardigde, de oud-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, prof. mr. P. Kooijmans. De groep westerse landen levert namelijk dit keer de voorzitter en deze groep heeft Kooijmans unaniem voorgedragen, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken. De commissie behandelt schendingen van de rechten van de mens zowel in het algemeen, als toegespitst op specifieke situaties. Belangrijkste thema's van de komende zittingen zijn de bestrijding van martelingen, verdwijningen, stand rechtelijke executies en de uitbanning van godsdienstige onverdraagzaam heid. Daarnaast staat onder meer de situa tie van de rechten van de mens in Chili en in de door Israel bezette Arabische gebiedsdelen en de apartheid in Zuid- Oud-staatssecretaris prof mr. P. Kooijmans is kandidaat voor het voorzitterschap. - foto ger dijkstra Afrika op de agenda. Subcommissies, werkgroepen of speciale rapporteurs hebben rapporten opgesteld met be trekking tot de verschillende onderwer pen die op de zitting besproken zul'® worden. Een subcommissie is bezig n1® I een ontwerpverdrag over de bestrijding van martelingen, waarin onder me®| een definitie van martelingen wordt ge geven. Over dit ontwerp wordt al jar® 1 gesproken en gehoopt wordt dat het nu zo ver is dat het in de commissie bespro- l ken kan worden. Neemt de commissie het ontwerp aan, dan gaat het doornaa' de Algemene Vergadering van de Vere nigde Naties. Tijdens de zitting komt het twee* rapport uit van de speciale rappor'® over de problematiek van standrechte lijke executies. In dit rapport zal waar' schijnlijk ook Suriname worden êe' noemd, waar in december 1982 15 vW aanstaande mensen werden gedood. riname heeft geweigerd de Kenia rapporteur Wako te ontvangenenhi®' van zal de rapporteur waarschijn"' melding maken in zijn rapport. Wat de Nederlandse reactie zal hangt af van het rapport, aldus woordvoerder van het ministerie I buitenlandse zaken. Over de i™I® I daarvan is in den Haag nog niets I kend. Nederland staat op het standP^. dat als de secretaris-generaal van F VN of een VN-instelling een land schrijft over schendingen van de re I ten van de mens, dit land dan ook h' op moet reageren en geen medewet"'j I zou mogen weigeren aan de comrolSS voor de rechten van de mens. Steu Wilt na o Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Twintigdui zend laag- of ongeschoolde werkloze jongeren kunnen de komende twee jaren met behoud van uitkering bij ongeveer 250 speciaal voor dit doel uit te voeren projecten aan de slag. Minister Brinkman van WVC heeft dit gisteren de ge meenten meegedeeld die een rijksbijdrage voor de projec ten kunnen aanvragen. Er is per jaar vijftien miljoen gul den voor beschikbaar. Voorrang krijgen projecten in gemeenten waar het per centage jeugdwerkloosheid boven het landelijk gemiddel de, 40,4 procent van alle werk lozen, ligt. Het zijn juist de jongeren die geen of weinig ervaring met werk hebben. PRESIDENT Reagan zwaait de ld wel wat meer met palmtakken, m< gekenmerkt door militair machtsv< kaanse defensiebegroting voor 1S van de Navo, maandag in Brusse Russen tussen 1976 en 1982 het uitgaven tot ongeveer twee proc bracht, blijft Reagan de Amerikaa drijven. Voor 1985 vraagt hij het recor< wat op jaarbasis een stijging va nieuwe begroting is voor het een opgevoerd voor het zogeheten 'St ka door de ontwikkeling van een v kwetsbaar zou moeten worden tegi Dat de Russen de laatste jaren i besteden, komt niet voort uit hur. vindt zijn oorzaak, aldus Navo-kri de Sovjet-economie als geheel on< op dat de Amerikaanse economie opvoering van de defensie-uitgavei Of dit laatste werkelijk het geva Amerikaanse economie is opgebot geweldig begrotingstekort - moe ieder geval vergist Reagan zich als sequent volgehouden militair mac ren. Als het nodig is en Reagan Russische leiders niet aarzelen on van boter te geven. Zij hebben de gehoorzamen. De nieuwe Amerikaanse defens van een voortgezette bewapenings uitputtingsslag tussen de twee nngwekkende waanzin. Misdadige waarin per dag 40.000 kinderen aa sen begint in Amerika zelf de oppo 9an aan kracht te winnen, getuige democratische Partij om de preside kaanse mariniers uit Libanon tero schrijver Kurt Vonnegut heeft Re; oie evenzeer aan militaire macht v aan sterke drank of een drugversl; oerheid van de Amerikanen doet aanijke onzin. Gelukkig is novemt ^J^DAG wordt in Ede een bije tari-'- o sympathiseren met de tw ?rs Scholten en Dijkman. Dit tw „nlr,actie de dertiende - in de 1 nn h van beide heren klinkt de voorn eluwe °P het schild zullen nah®rs van een nieuwe poiitieki pnn? n NlPO-enquête zou die uontessioneel alternatief voor het V|jt zetels in de Tweede Kamer k w5?n opwindend vooruitzicht, ma; opJler van' Een analyse van de NI krar?fen dat zo'n nieuwe partij vo ten hikK1 u'toefenen op CDA-sten aeJITen van mensen, die in 19 omlr, Dat is waarschijnlijk ook I VniküL Scholfen-Dijkman in de ri tiitiPQ j en de PPR koel z'in bea den h'o90ed V0C)r één respectievelijl I ve rnl zi" zeker niet minder te biec I herendl® Scholtan en Dijkman EVpdus met hun aanhang I al in ZOüden kunnen aansluiten. Mc van SesPrek is met de CPN en de I komt e'n~links zit het er niet in, d (mepri n oonfessioneel klein-links I 1 'J op een evangelische gronds dat qfr wat er 00k in Ede besloten Binnf,uPrichting van weer een nie Ian* telt er al viif het meest j nele erkenbaar-christelijke pol l Politiot splinterpar1ijtjes vormen juis de d!nl0mclat zii aan het CDA de c liodio h ?ru en doeners onttrekker "lebben om in het spoor van I h

de Stem | 1984 | | pagina 2