Salariskwestie Hontenisse niet van de baan HOEFT UW E TE KENNEN. Gemeenschapswerk Hulst geeft krantje uit Hengstdijk krijgt eindelijk zijn dorpspomp terug MIDDEN-ZEEUWS NA DERTIG JAAR Triumph nfiNDERDAG 2 FEBRUARI 1984 Tegen aanleg woonwagencentrum Koewacht VAN ZEELAND Daverende mjdag in Axel aitijd, al aan werken- Zeeuwse kerken I ^zoeken ^drijfsleven ST. LIDU ZIEKENHUIS K WESTIE-ZIEKENHUIS Emancipatie geld Zeeland is verdeeld Twee auto's total loss bij botsing Sint-Jansteen Plaatselijk nieuws Axel Heikant Hulst Kloosterzande Koewacht VOLVO- SERVICE I 'Tj 'TVOSKE 1 Hulst T22 PAGINA ZEELAND 2, pasvorm die grenst eft panty-corselet Jolly. ziet: ziet: |ge steun op de juiste 'ur is li, de en D Is f59- I NTE RNATIONAL llllllllllllllllllll i voor meneer n heel nieuwe tar bereidt hij :oach van de pensioen en is goed te interde sport- Bereidt u zich uw pensioen of w man? ver in het boekje iaat. Even de st het gratis in €rB--' bus 259.1000 AG Amsterdam 5 boekje "Straks met pensioen GS verwerpen bezwaren omwonenden Noordstraat 21 - Terneuzen Tel. 01150-17685 AXEL - Vrijdag 3 februari wordt in Axel als afsluiting tan de seizoenopruiming 'Da verende Vrijdag' gehouden. In het winkelhart van Axel staan de hele dag kraampjes opge steld waar de restanten van de opruiming tegen afbraakprij- zen te koop zijn. De Daverende Vrijdag, die begint om 13.00 uur, wordt muzikaal opgeluisterd door een draaiorgel. Het koopfes tijn wordt om 21.00 uur afge sloten. Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - GS vinden dat zij zelf terecht een verklaring van geen bezwaar hebben af gegeven aan de gemeente Axel voor de aanleg van een woonwagencentrum aan de Emma- baan in Koewacht. Het college heeft de bezwaren die diverse Koewach tenaren daartegen hebben gemaakt deze week onge grond verklaard. De uitspraak betekent dat de tegenstanders van het kamp voor de tweede keer in korte tijd in het ongelijk wor den gesteld. Eerder vochten Koewachtenaar K. van den Hoven en het advocatenkan toor Van Hasselt uit Bergen op Zoom dat de belangen van een groepje andere inwoners be hartigt, voor de Raad van Sta te de bouwvergunning die de gemeente Axel heeft afgege ven aan. Het schorsingsver- zoek dat ze hadden ingediend KLOOSTERZANDE - De raad van de gemeente Hon tenisse ging gisteravond tijdens de maandelijke raadsvergadering niet akkoord met de wijziging in de gemeentebegroting voor 1984. len door dit blad, in samen^ hting Ideële Reclame (S1WT In dit voorstel tot wijziging «as de aanpassing van de sa larissen van enkele ambtena ren geregeld. Het betekent dat deze kwestie nog niet achter de rug is. In de gemeente Hontenisse rijn er een klein aantal ambte naren die gedurende een aan tal jaren teveel salaris hebben «ntvsngen. De salariskwestie is zo langzamerhand uitge groeid tot een heet hangijzer voor de bestuurders van Hon- lenisse. De meligheid was aanvankelijk troef in de dis cussie over dit onderwerp. Maar toen A. Roctus met en- iele voorstellen kwam bleken ■c de overige leden van de caad licht ontvlambaar te zijn. De gehele raad oordeelde I dat de wijziging erg verwar rad en onduidelijk over- nvam. Ook het college van B I ca W bleek niet eensgezind. I oral wethouder P. Mangnus I «as het college niet loyaal. A. Koctus van de Lijst Brugge- 1 »an wenste voordat hij ak koord ging met het voorstel rast en vooral duidelijkheid «dezelastige materie. 1 De CDA-fractie, bij monde an B, Pauwels wilde niet Wnemen aan de 'koopmans- 'rgadering' en had ook geen enkel goed woord over voor de ®i)ze waarop de zaak tot nu is behandeld. Het CDA I 'temde daarom ook niet tegen ^wijziging. A. Roctus pro- keerde gisteravond een voor- I s!e' te lanceren om de salaris- I aan te passen. Roctus Van onze correspondent l'IDDELBURG - De Dienst in Industriële Samenleving vanwege de Kerken DISK, af- I ''"S Midden-Zeeland, heeft ,T22 maart een bedrijfsbe- l vastgesteld voor predi- ns' pastores en kerkelijke ..^werkers aan Pechiney- Jlcrlarid. Aanleiding tot het I 5Üu 's de m>'ieuproblema- llet a'uminium fabri- bedrijf met zich ?'SK betrekt de kerken bij 1 ens*® voor art>eidssituatie «werkgelegenheid en doet 'ar, °"der meer door middel bedrijfsbezoek. Het be- ,f *aan Pechiney omvat een «'ding over de afdelingen Jj?1 gesprek met vertegen- 'ttn van directie, on- im ern'ngsraad en perso- «'saken. Pastores hebben al een genlijst daarvoor ontvan- r'P 1981 bracht DISK Mid- «eland een bedrijfsbe- %ijaan De Schelde. Daarbij aandacht geschonken ^.problematiek van de tij]i,ers'e, overschakeling van aire op civiele produktie. „Terug naar groep tien zonder toelage". Deze vlieger ging niet op, omdat de voorzitter burge meester, mr. M. Somers kwaad stelde dat zulke voorstellen niet tot de bevoegdheid van de raad behoorden. Een geheim reisje van twee wethouders naar de bestuurders in de Middelburg zorgde in de raa,d en bij de burgemeester, die ook niet van de trip over de Schelde op de hoogte was, voor enige verwondering. In de re actie op een motie van de ge meenteraad Hulst die zich uit sprak tegen de sluiting van het ziekenhuis in Hulst, betuigden enkele raadsleden adhesie aan de motie. werd daags voor de hoorzit ting in Middelburg, waar de verklaring van geen bezwaar door GS ter discussie stond, afgewezen. K. van den Hove is niet ver baasd over de uitspraak van GS omdat het college zelf par tij is. „We hadden van GS niet anders verwacht. Zij hebben zelf het provinciaal woonwa genplan opgesteld". De zaak wordt nu utgevochten voor de afdeling rechtspraak van de Raad -van State. Dit orgaan is volgens Van den Hove pas echt onpartijdig. De gang naar Middelburg is enkel maar ge maakt omdat de wet dit voor schrijft. Arlikel 19 Op welke manier de tegen standers de aanleg van het kamp voor de Raad van State verder gaan aanvechten hangt deels af van de gronden waar op de staatsraad het schor- singsverzoek heeft afgewezen. Van de Hoven verwacht de motivering een dezer dagen te ontvangen. Verwacht mag worden dat de tegenstanders de artikel 19 procedure die de gemeente Axel heeft gevolgd om het bestemmingsplan in Koewacht versneld te wijzigen zal aanvechten. „Daar maken wij de meeste kans mee", al dus Van den Hove. Het woonwagenschap Zeeuwsch-Vlaanderen denkt met beide uitspraken zo sterk te staan dat nog deze maand met de aanleg van het cen trum wordt begonnen. Func tionaris R, Eeman van het woonwagenschap zei na de uitspraak van de Raad van State in de schorsingszaak al niet te verwachten dat er vol doende zwaarwegende argu menten gevonden kunnen worden om de aanleg van het kamp te verhinderen. #888» Het Lidiuna-ziekenhuis in Hulst. De acties tegen de voorgenomen sluiting van het zie kenhuis gaan inmiddels onverdroten voort. - foto de stem cor j de boer Van een onzer verslaggevers HULST - Eind deze week, begin volgende week wordt in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren - het verzorgingsgebied van het St. Liduinazieken- huis in Hulst - huis-aan- huis een voorlichtings- krantje verspreid uitgege ven door de Stichting Ge meenschapswerk Hulst. In dit krantje een keur van ar tikelen rond en over de drei gende opheffing van het Hulster ziekenhuis. Directeur Cor van Leuven van de stichting zei gisteren dat een aantal zaken dreigen fout te lopen. „In het krantje willen wij laten zien wat het echt betekent als het zieken huis wordt gesloten. Wij willen daarin ook tot uit drukking brengen hoe de besluitvorming rond het zie- kenhuisgebeuren tot stand is gekomen en wat de gevolgen kunnen zijn". Behalve tegenstanders van de sluiting zullen in het krantje ook voorstanders van de nieuwe ziekenhuis- opzet in Zeeuwsch-Vlaande ren aan het woord komen. „Wij willen de mensen zo objectief mogelijk voorlich ten, zonder dat het natuur lijk een neutraal, puur we tenschappelijk gebeuren kan worden". Van Leuven verwijt de provincie Zeeland dat de voorstellen rond de sluiting van het ziekenhuis in Hulst niet met de nodige voorlich ting aan de lokale bevolking gepaard zijn gegaan. „Ik zie dat als e.en misser van de. bo venste plank", zo zei hij gis- -teren.-v' De acties tegen de voorge nomen sluiting van het zie kenhuis gaan inmiddels on verdroten voort. Zo begint de ondernemingsraad van het ziekenhuis een actie on der het motto: 'Ziekenhuis weg? Dat gaat te ver!' De ac tie omvat o.m. een oproep aan patiënten en bezoekers van het ziekenhuis een pro testbrief naar Staatssecreta ris Van de Reijden te schrij ven. Daarnaast gaat alle uit gaande post van het zieken huis vergezeld van een foto van het gebouw. Ook reiken actievoerders stickers uit. Nota Het ziekenhuisbestuur zelf zit ook niet stil. Intern is een nota opgesteld waaruit zou moeten blijken dat slui ting van het Elisabethzie- kenhuis in Sluiskil, uitbrei ding èn renovatie van het Julianaziekenhuis in Ter- neuzen en handhaving van het Liduinaziekenhuis stuk ken goedkoper is dan het huidige plan dat sluiting van deze drie ziekenhuizen behelst met daarna complete nieuwbouw in de Kanaalzo ne. Dit terwijl de zieken huiszorg in Zeeuwsch- Vlaanderen dan optimaal blijft. Bedoeling is de nota naar 'Haagse kringen', die straks de besluiten over het Zeeuwsvlaamse ziekenhuis- gebeuren moeten nemen, op te sturen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben vijf organisaties een subsidie toegekend voor emancipatie-activiteiten. Het gaat daarbij om een nog niet doorgesluist restant van de rijksbijdrage 1983 ter stimule ring van emancipatie-activi teiten. In totaal is er 8.850 gulden mee gemoeid. Het meeste geld, 3.650 gulden, is gegaan naar het opstarten van een zoge naamde Fort-groep (feminis tische oefengroep radicale therapie). De organisatrices van het meidenfestival, vorig jaar in Vlissingen, krijgen 2.500 gulden vergoed van de kosten die gepaard gingen met het drukken van een meiden krant en affiches. Verder heeft de Nederland se Christen Vrouwenbond 640 gulden gekregen voor de cur sus 'Vrouw, praat er eens over', het actiecomité Vrou wen in de Bijstand 1.650 gul den en het CDA-vrouwenbe- raad 410 gulden voor een dis cussieproject over zedelijk heidswetgeving. De verdeling is gebaseerd op een advies van de provinciale emancipatiecommissie. 2bi AXEL - Gistermorgen om 10.20 uur raakten bij een aan rijding op de Hulsterseweg nabij Axel, twee personenau to's total-loss. De beide bestuurders kwa men er zonder verwondingen vanaf. J.W. Uit Terneuzen stond in de berm geparkeerd en wilde wegrijden. Hij zag echter niet dat A.V. uit IJzen- dijke aan kwam rijden uit de richting Axel, met het gevolg dat een aanrijding ontstond. Teerdag - De muziekvereni ging St.-Jan heeft de jaarlijk se teerdag gehouden. Verge zeld door de majoretten maak ten de muzikanten een rond gang door het dorp, daarbij de op de route gelegen horecabe drijven met een bezoekje vere rend. Van een onzer verslaggevers HENGSTDIJK - Het ziet er naar uit dat Hengstdijk zijn dorpspomp terugkrijgt. Dertig jaar geleden ver dween dit karakteristieke stukje Hengstdijk toen de Sint-Jozefstraat werd ver breed en de pomp plaats moest maken voor het asfalt. Bedoeling is de pomp nu te rug te plaatsen op 't Var- kensmarktje. Vrij kort nadat de pomp verwijderd was zette de toenmalige hoofdondewijzer Em. Schelfaut alles op haren en snaren de pomp weer te rug te halen naar Hengst dijk, pogingen die in de loop der jaren tot mislukken ge doemd bleken. Hij is blij dat nu na al die jaren de pomp toch weer terugkomt. Opgeslagen De pomp zal overigens niet compleet geplaatst wor den. Vroeger sierde de af beelding van een hengst het ijzeren gevaarte. „Die af beelding is in de loop der ja ren verdwenen. Wij hebben dikwijls her en daar na vraag gedaan maar nie mand wist iets van de hengst. Wij hebben ook nog wel eens een tekeningetje gemaakt om de hengst in ijzer na te maken maar ook dat is niet gelukt", aldus de heer Van Bunderen van de dienst gemeentewerken. Wanneer de pomp van Hengstdijk weer in ere wordt hersteld en of hij aan gesloten worden op de wa terleiding is nog onbekend. „Ambtelijk is de zaak al voorbereid, het college van b. en w. moet echter deze zaak nog behandelen", aldus gemeentesecretaris B.A. de Schepper. Rob van Beurden van gemeentewerken met de pomp. foto de stem cor j de boer De 'verdwenen pomp' en het eventuele terugplaatsen werd enige tijd geleden aan gekaart vanuit de Dorps raad Hengstdijk. De pomp bleek namelijk al de tijd op geslagen te liggen bij de dienst gemeentewerken van eerst Vogelwaarde en na de herindeling Hontenisse. Bij de dienst gemeente werken is de pomp duchtig onderhanden genomen. Mo menteel staat hij nog in de rode menie maar wanneer het karwei geklaard is ziet hij er weer uit als nieuw Met pl ezier Waar de pomp ook komt de heer Schelfaut zal hem met plezier bekijken. „In mijn jonge jaren was de pomp een belangrijke voor ziening voor het dorp, net als in andere plaatsen natuur lijk. Vooral in droge tijden werd er zeer druk gebruik van gemaakt. De regenbak jes van de bewoners waren dan leeg en waterleiding be stond toen nog niet. Het is toch leuk zo'n stukje verle den goed te bewaren". Streckcentrum - De prijswin naars van de Sint-Nicolaas- actie die door de stichting Streekcentrum is opgezet zijn: 1 A. de Vlieghere uit Koe wacht, 2 A. Walkiers uit Sas van Gent, 3 Heer Bijvank uit Sas van Gent Commissie - De welzij nscom- missie komt maandag 6 fe bruari bijeen. Gesproken wordt ondermeer over de prioriteitenstelling binnen het sociaal-cultureel werk. Aan vang 19.30 uur. Kaarten/bingo - Vanmiddag (donderdag 2 februari) wordt in 't Heike voor alle ouderen en gepensioneerden een kaart en bingomiddag gehouden. De zaal is om 13.00 uur geopend. Om 17.00 uur is de spelmiddag ten einde. Alleenstaanden De soos voor alleenstaanden - 'Kontakt' houdt zaterdag 4 februari weer een bijeenkomst in Den Dullaert. Begonnen wordt om 20.00 uur en The Williams zor gen voor de muziek. Naast ge legenheid tot dansen bestaat ook de mogelijkheid voor een spelletje bingo en wordt een verloting gehouden. Gemeenschapsdienst - Zondag 5 februari wordt in de kapel van De BlaauweHoeve een ge meenschapsdienst gehouden, Het thema van deze dienst, die om 11.15 uur begint, is 'Kerk en mensen'. Medewerking wordt verleend door het com bo en het jongerenkoor. Kaarting - In zaal De Reizere de man werd een kaartwed"- strijd gehouden waaraan 4j> personen deelnamen. Uitslag!: 1. J. Pauwels, 2. mevrouw De Waal-Baart, 3. P. de Rijk, 4. Hiel, 5. C. de Kort, allen Kloost- terzande, Kaarting - In zaal De Reizen1r de Man werd door de kaart club De Stoere Spelers een competitiekaartwedstrijd gék houden waaraan 26 perspnep deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw De Waal-Baart, 2. .1 Pardon, 3. J. Verschuren, 4. 4. Hiel, 5. mevrouw Hiel. Hondensport - Achtenzestig combinaties deden zaterdag mee aan de gehoorzaamheids wedstrijden in de L,M. Hort- dentrainingsschool te Koe wacht. Keurmeesters waren L. Mieras en A. van de Bosch, fle winnaars waren: puppies: Kooyman met Itam, begin ners: I. Broesma met Lisa, tus- senklas: T. Jongste met Sara en gevorderden: A. Smoor met Hydra. (ADVERTENTIE) SARAGE BU PONT TERNEUZEN BV. INDUSTRIEWEG 37 4538 AG TERNEUZEN Tel. (01150) 13451 kOrt KAPELLE - Studiedag Platte landsvrouwen - De Agrari sche Commissie van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Zeelan houdt donderdag 16 februari in De Vroone te Kapelle een studiedag onder de titel Te rugblikken en vooruitzien. Gedeputeerde E. Maris-Koster spreekt over de agrarische vrouw en de samenleving, me vrouw L. Mol-De Jager, ge meenteraadslid van Goes en bestuurslid van het Water schap voor Noord- en Zuid- Beveland houdt een inleiding over raakvlakken tussen mi lieubeheer en agrarische be drijfsvoering en mevrouw A. Hannewijk-Lammers geeft haar mening over Wat heeft een praktische boering aan de Agrarische Commissie? Ten slotte spreekt drs. J.P.M. Klink, directeur van de Coöpe ratieve Vereniging voor Auto matisering en Mechanisering over Automatisering nu en in de toekomst voor agrarische bedrijven. De studiedag begir$ om 9.45 uur. KAPELLE - Vergadering CBTB - De kring Noord- en Zuid-Beveland van de CBTÈ West-Nederland belegt dinsj dag 7 februari een vergadoj ring in De Vroone te Kapellè: Algemeen secretaris mr. G.V& Smallegange spreekt ovei Verantwoord producereij. Aanvang 19.30 uur. (ADVERTENTIE) -*a Caté-Restaurant zrVfy Bierkaaistraat 8 irXT Tel. 01140-13444 Hel adres voor uw lamiliedi- ners, koffietafels enz. Gere nommeerde keuken, aparte zaal aanwezig. Reserveren prettig voor u en voor ons. Keuken open van 12 lol 21 uur. Dinsdags gesloten

de Stem | 1984 | | pagina 15