'Derde dubbeldekker mooie klus voor uitkeringstrekkers' Nieuwe vaarroute in Oosterschelde Buschauffeurs boos op Axel Dienstverlening als alternatief voor celstraf eurige ersbrood Jamin! D'66 IN COMMENTAAR OP PLAN PROVINCIE: Hp Stem Beslag gelegd op voorraad boeken "Zeeland in 1983' STAATSSECRETARIS TELEXT GEMEENTEBESTUUR: ROOMPOT SLUIS IN GEBRUIK DONDERDAG 2 FEBRUAR11984 van internatio- smaken. 'Iijkheden als vanille noot met stukjes Gentse smaken, ilade gevuld met fon- :l tot witte chocolade wrange-mousse 5<?5 5 9.95 [versgebakken. 3ruin Achteruit de pont af GEEN REACTIE OP OPHEFFING ZIEKENHUISBUS: VANDAAG KORT GEDING 'MAATSCHAPPELIJK NUTTIG A54 spers VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 ris. volkorenmeel ken, krenten, l, amandelen 4 stuks met broodverkoop. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De bouw van een derde dubbeldekker voor de Provinciale Stoom- bootdiensten (PSD) zou een mooie klus kunnen zijn voor uitkeringstrekkers. De statenfractie van D'66 doet GS dit idee aan de hand in haar commentaar op het sociaal-economisch beleids plan van de provincie. Ook een 100 procent ontzwave lingsinstallatie voor de eventuele kolencentrale van de PZEM komt in aanmer king als 'grootschalig terug- ploegproject', aldus D'66 in Zeeland. De fractie kent grote bete kenis toe aan 'het ontwerpen van een serie vrijwilliger- sprojecten (werken met be houd van uitkering) bij maatschappelijk nuttige projecten'. Bestaande ar beidsplaatsen zouden daar door niet in gevaar komen. Gemeenten die bijvoorbeeld werk laten doen door vrij willigers zullen het uitge spaarde geld weer voor an dere projecten gebruiken. „Het eindresultaat is, dat uit een gegeven budget per saldo meer voorzieningen voor de gemeenschap wor den gerealiseerd. Bovendien zijn meer mensen ingescha keld in het arbeidsproces" aldus de fractie. Er moet daarom ook in Zeeland in ventief worden gezocht naar 'nuttige projecten'. De fi nanciering moet dan groten deels budget-neutraal kun nen verlopen. Dat wil zeg gen via het 'terugploegen' van bestaande of te ver wachten uitkeringen. De bouw van een derde dubbeldekker is volgens D'66 een interessant project. De exploitatie van de veer dienst en de tariefstelling zouden daarmee zeer ge diend zijn. „De economische effecten zullen ongetwijfeld gunstig afsteken bij die van menig traditioneel infra structuurproject en met na me Zeeuwsch-Vlaanderen zou iets van de achterstand kunnen inlopen" aldus de fractie. Tenslotte geldt ook voor de ontzwavelingsinstallatie in een eventuele kolencen trale dat 'het maatschappe lijk nut hier wel zeer duide lijk aanwezig is'. Ziekenhuis Hulst moet toch sluiten Van een onzer verslaggevers HULST - Staatssecretaris J. van der Reijden heeft het Hulster gemeentebestuur gisteren per telex laten weten achter de ziekenhuis plannen te staan van het provinciebestuur. Dat houdt onder meer in dat twee centrumzieken huizen gebouwd kunnen worden (Goes en Terneuzen) eudat het Hulster ziekenhuis dicht gaat. PSD-storinkje in Perkpolder Van een onzer verslaggevers PERKPOLDER - Een vastzit tende deur op de enkeldeks veerboot Beatrix zorgde gis terochtend voor consternatie en vertraging op de dienst Kruiningen-Perkpolder. Vooral het vrachtvervoer werd geconfronteerd met wachttijden. Het duurde ruim drie uur voor de PSD de ach terstand had weggewerkt. Het probleem ontstond toen de Beatrix ('invaller' voor een dubbeldekker in onderhoud) om 10.20 uur bij aankomst in Perkpolder haar vracht niet kwijt kon omdat de deur muurvast zat. De pont voer te rug de Westerschelde op om plaats te maken voor de dub beldekker Alexander en draaide buiten de haven. Het gevolg was dat, om ongeveer half 12 alle auto's achteruit de boot af moesten rijden. Vervolgens konden alleen de bus en personenauto's de oversteek met de Beatrix ma ken. Vrachtauto's moesten wachten op de dubbeldekker. Al varend slaagde PSD-perso- neel erin de deur te herstellen, zodat de eerste 'normale' vaart uit Perkpolder weer kon plaatsvinden om 12.40 uur. In Hulst kan dan een bui tenpolikliniek over blijven net EHBO post en opvang van acute gevallen. De Zeeuwse PvdA-gedepu- teerde W. Don las het telexbe richt gisteravond met duide lijke vreugde voor tijdens de openbare avond van de Hul ster PvdA-afdeling over de tiekenhuisaffaire. In een be toog, met soms felle uithalen tiaar het Hulster ziekenhuis bestuur, waarschuwde hij er voor dat een onverzettelijke houding van het Hulster zie kenhuisbestuur tegen de slui ting nadelig zal zijn voor de patiënten en het personeel. Hij sprak de vrees uit dat in Hulst geen optimale buiten polikliniek zal overblij ven, Gedeputeerde W. Don: ^Wettelijkheid zieken- wt®bestuur niet in belang Pwënten en personeel. - FOTO ARCHIEF DE STEM gFJD VOOR 7i ijraicCT NEDERLAND Storen ['Terneuzen, Hulst en Goes, ""'essen en telefoonnum- op pagina 2. jMngstijden: «1-12.30/13.30-17.00 uur. :tie 'erneuzen: Rein van der f (editie-chef). Jan Jan- (Plv. chet), Frank Dey, de Schipper, Cor d.e r Coto), Ton Koomen JU Hulst: Eugène Ver- 'fn Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- stburg: Co Meertens. ["«Punten J«terzande: mevr. Neve, Jexanderstr. 4, 01148- Jdentie-expi. «cteur Zeeland: C. Me- Bnve 01150-95839. wanneer het ziekenhuisbe stuur niet meewerkt aan de plannen en de totstandkoming van één Zeeuwsvlaamse zie- kenhuisgroep. Actie achterhaald Directeur C. van Leuven van het Hulster Gemeen- schapswerk, coördinator van de acties tegen de sluiting, noemde de telex van de staats secretaris een nieuw politiek feit dat aanleiding vormt voor spoedberaad. „Nu kun je te recht stellen dat het mosterd na de maaltijd is", verklaarde hij, doelend op het huidige verzet tegen de sluiting van het ziekenhuis. Nu de staats secretaris zo duidelijk heeft laten weten dat de pap gestort is zal volgens hem ook de ac tiekrant, die huis-aan-huis zou worden verspreid her schreven moeten worden. Van Leuven: „We moeten nu gaan proberen eruit te sle pen wat eruit te slepen valt". Hij zei gisteren dat de strijd nu vooral gericht zal moeten worden op goed openbaar ver voer naar het centrumzieken huis in Terneuzen en op een optimale polikliniek in Hulst. Daarbij zijn in zijn ogen voor al faciliteiten voor de opvang van kleuters en zuigelingen nodig. „We moeten met name proberen de wiegen hier te houden." Namens GS Zoals ze hadden aangekon digd ontbraken officiële verte genwoordigers van het Hul ster ziekenhuis gisteravond op het appel. Wel was een breed- geschakeerd publiek naar de bijeenkomst gekomen, waar onder gemeenteraadsleden en medici. Gedeputeerde Don verklaarde voor de aanvang van zijn betoog nadrukkelijk namens het college van gede puteerde staten te spreken, daarbij leunend op een una nieme statencommissie voor het welzijn, waarin ook het CDA vertegenwoordigd is. Don benadrukte dat ook de CDA-commissieleden akkoord zijn gegaan met de opmerking dat het moeilijk zal zijn slui ting van het Hulster zieken huis aan de achterban te ver kopen. Met het telexbericht ant woordde de staatssecretaris op een verzoek van het Hulster gemeentebestuur om een ge sprek en op een motie van de Hulster gemeenteraad. Van der Reijden schrijft letterlijk; „Met de door de provincie ge presenteerde opzet ben ik het in beginsel, rekening houdend met door mij nader te stellen randvoorwaarden, eens. Hij wijst daarbij op de belangrij ker stem en invloed die pro vinciebesturen hebben gekre gen bij de ziekenhuisplanning. (vervolg op pagina 4) Zie ook pagina 2 De RW 88, een inspectievaartuig van Rijkswaterstaat-Zeeland, gaat als eerste de nieuwe sluis binnen - foto willem i» Van een onzer verslaggevers BURGHSLUIS - Het loods wezen uit Vlissingen heeft gisteren in de Oosterschelde een nieuwe vaarroute uitge zet, waarvan beroeps- en pleziervaart voortaan ge bruik moeten maken. Alle scheepvaart van de Oosterschelde naar de Noordzee en omgekeerd gaat via de gisteren met een offi cieel tintje in gebruik geno men Roompot Sluis. Varen in de stroomgeul Roompot is niet meer toegestaat. Reeds eerder was de vaart door de geulen Hammen en Schaar van Roggenplaat verboden. De werkzaamhe den voor de stormvloedke ring in de Oosterschelde zijn in alle drie de stroomgaten zo ver gevorderd, dat veilig varen daar niet meer moge lijk is. In het water liggen ankerdraden en andere op- stakels, terwijl de sterk toe genomen stroming eveneens sterk toegenomen gevaar voor de scheepvaart ople- .vert. Rijkswaterstaat doet dan ook een dringend verzoek op vooral pleziervaarders om niet af te wijken van de door boeien aangegeven vaarrou te. Doet men dat wel, dan loopt men het risico in grote moeilij kheden te raken. De Roompot Sluis -100 meter lang, 16 meter breed en 5,70 meter diep- werd gis termorgen om 10.30 uur door Ir. O. Boom, hoofdinge nieur-directeur van Rijks waterstaat in Zeeland, in gebruik gesteld. Door de portofoon gaf Ir. Boom de sluiswachter opdracht om de deuren van de sluis aan de kant van de Noordzee te openen, waarna de RW 88, een inspectievaartuig van Rij kswaterstaat-Zeeland, als eerste de spiksplinter nieuwe sluis binnen voer. Even later volgden twee schepen van het Loodswe zen. Het buitengebeuren werd bijgewoond door vertegen woordigers van Dosbouw, de aannemerscombinatie die in een dik jaar de sluis heeft gebouwd, alsmede door top functionarissen van de Del tadienst en van de Directies Sluizen en Stuwen en Brug gen van Rijkswaterstaat. De Roompot Sluis is de enige scheepspassage in de toe komstige stormvloedkering. Aan beide zijden van de sluis zijn wachtplaatsen in gericht voor beroeps- en pleziervaart. In het bedie ningsgebouw van de schut sluis is een post voor mare chaussee en douane. Van een onzer verslaggevers AXEL - De Zeeuws-Vlaam se buschauffeurs die voor de vervoersmaatschappij Zuid west Nederland rijden zijn woedend op de gemeente Axel. Ze nemen het die ge meente hoogst kwalijk dat ze zich niet actief verzet te gen de voorgenomen ophef fing van de busdienst Over- slag-Zuiddorpe-Axel-Sluis- kil Oost (ziekenhuis). De gemeente Terneuzen heeft zich dat wel aange trokken en deed onlangs schriftelijk beklag bij de Rijks verkeerinspectie in Den Bosch. De ZWN wil die lijn opheffen als gevolg van het geringe aantal passa giers. Vooral de mensen die regelmatig naar het zieken huis in Sluiskil moeten zou den daardoor worden gedu peerd. De Regionale Kontakt Kommissie (RKK), spreek buis van de chauffeurs, noemt het openbaar ver voerbeleid van de gemeente Axel 'zeer verontrustend'. „Er rijdt momenteel in Axe) een taxi die de kinderen in Zuiddorpe en Koewacht van en naar school brengt. Daar stopt de gemeente gemeen schapsgeld in terwijl de taxi op hetzelfde tijdstip rijdt als de bus. Vaak rijdt ie ervoor of erachter. De gemeente Axel moet haar beleid her zien en proberen te stimule ren dat er zoveel mogelijk gebruik van het openbaar vervoer wordt gemaakt", al dus de Kommissie. „Het trekt nergens op dat Axel zo passief is gebleven. Terneuzen heeft tenminste nog van zich laten horen". De Kommissie vindt het slap van de gemeenteraad dat zij zich zo maar bij de beslis sing van de ZWN neerlegt. Helemaal niet te spreken zijn de chauffeurs over de alternatieven die dinsdag avond tijdens de Axelse ge meenteraadsvergadering al zijn aangereikt, lift-stop- plaatsen en taxibus. Het doet de RKK ook zeer dat het laatste voorstel uit de mond van oud-collega en PvdA voorman J. Vink kwam. Zoals gemeld zag wethou der H. de Mul ook in die al ternatieven weinig heil maar niettemin liet hij zich overhalen een onderzoek in te stellen naar de haalbaar heid ervan. De ZWN chauf feurs willen dat niet. „Axel moet onmiddellijk actie on dernemen om die buslijn in stand te houden. Als er steeds meer alternatieven komen voor het openbaar vervoer komen er nog meer diensten onder het benodig de aantal passagiers te zit ten en dat heeft tot gevolg dat er weer lijnen uitmoe ten", aldus de RKK. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Namens de Vlissinger Jan Beckers heeft de Middelburgse ad vocaat mr. C. Kool de ge rechtsdeurwaarder beslag laten leggen op de voor raad boeken 'Zeeland in 1983' bij Uitgeverij De Boer en vier grote boek handelaars in de Zeeuwse hoofdstad. Het beslag werd gelegd nadat Uitgeverij De Boer een eis van Beckers tot het uit de handel nemen van de boeken naast zich had neergelegd. Vandaag dient voor de president van de recht bank in Middelburg een kort geding dat de beide partijen tegen elkaar heb ben aangespannen. Bec kers blijft dan bij zijn eis dat de foto onrechtmatig in het boek is opgenomen en beschouwt het als een in breuk op het auteursrecht. Mr. Minderhoud, raads man van de uitgeverij, zal de rechtmatigheid van het gelegde beslag bestrijden. Verder vindt hij de eis van Beckers 'op zijn minst twijfelachtig'. „Volgens onze informatie heeft hij die toestemming wel gege ven. Bovendien zet ik grote vraagtekens bij het ver meende auteursrecht." Het kort geding dient vanmid dag om 16.00 uur. 'Zeeland in 1983' is een fotoboek dat vorige week in een oplage van 3500 ex emplaren verscheen. Bij drukkerij De Boer lag nog een voorraad van 450 stuks. De boekhandelaars hadden gezamenlijk ook enkele honderden exem plaren in voorraad. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De rechterlijke macht in Zeeland gaat, als laatste arrondissement in Nederland, ge bruikmaken van de mogelijkheid gevangenisstraffen te vervangen door maatschappelijk nuttig werk. Dit maakte de Reclasse- ringsraad Middelburg giste ren officieel bekend. De raad beschikt al over meer dan dertig Zeeuwse in stellingen die de karweitjes willen laten verrichten. Het gaat om o.m. bejaarden- en verpleeghuizen, club- en buurthuizen, scholen, atuur- beschermingsorganisaties en enkele gemeentelijke diensten, verspreid over de gehele pro vincie. concurrentie met de arbeids markt vermeden wordt. Er wordt geen onderscheid ge maakt tussen verdachten die wel of geen baan hebben. Iemand met een baan zal de alternatieve straf in de vrije tijd moeten uitvoeren. Blij Karweitjes Alternatieve straf kan toe gepast worden bij onvoor waardelijke gevangenisstraf fen van maximaal drie maan den. Het gaat daarbij om kar weitjes die in totaal 30 tot 150 uren kunnen omvatten. Verdachten die ervoor in aanmerking willen komen moeten zelf, in de meeste ge vallen geholpen door de re classering, daartoe een ver zoek indienen. Hervoor is een model-formulier vervaardigd. De betrokkenen moeten min stens 18 jaar zijn. Wanneer de officier van justitie, of anders de rechter, op het verzoek in gaat wordt de 'alternatieve straf' opgelegd 'bij bijzondere voorwaarde'. Dat houdt in dat de veroordeelde grote kans loopt alsnog de volledige vrij heidsstraf te moeten uitzitten wanneer deze de maatschap pelijke dienstverlening niet naar behoren vervult, zo be nadrukte officier van justitie mr. T. Stein. Mevrouw E. Meijer, ambte naar bij de reclasseringsraad, toonde zich gisteren erg blij dat de zaak nu ook in Zeeland geregeld is. Een aantal veroor deelden heeft zich volgens haar in Zeeland al met dienst verlening beziggehouden of is momenteel nog aan het werk. Het gaat daarbij om strafza ken die buiten Zeeland zijn af gehandeld. Afgewezen Gevoelig Volgens mr. Stein hangt het helemaal van de ontwikkelin gen en achtergronden van een strafzaak af of een verzoek wofdt toegewezen. „Als het gaat om handel in heroïne zal ik niet zo gauw ja zeggen. Dat zelfde geldt voor geweldsde licten". Volgens A. Boonstra, reclasserrngswerker van het Leger des Heils, zal vaak ook rekening gehouden worden met gevoeligheden die er bij eventuele slachtoffers kunnen liggen. Niveau Het beschikbare werk ligt op een niveau dat door ieder een zonder speciale scholing kan worden verricht: achter stallig onderhoud, schilder- en ander opknapwerk, tuinwerk, magazijnwerk en andere klus sen die over het algemeen door vrijwilligers worden gedaan. Het is de bedoeling dat daarbij Bij de politierechter in Mid delburg zijn tot nu toe vier verzpeken ingediend, maar die zijn allemaal afgewezen. Vol gens mr. T. Stein voorname lijk omdat de verzoeken pas tijdens de zitting werden inge diend. Dat wil men nu voorko men door vooroverleg te ple gen. De Middelburgse reclas seringsraad en justitie hebben momenteel een tiental nieuwe verzoeken in behandeling. Mevrouw Meijer benadruk te gisteren dat ernaar ge streefd wordt zo weinig moge lijk bekendheid te geven aan het feit dat een veroordeelde in een bepaalde instelling al ternatief werk verricht, ook binnen de betrokken instelling zelf. Wel moet vanuit de in stelling begeleiding plaatsvin den. De tot nu toe opgedane ervaringen zijn volgens haar erg plezierig. „Het blijkt steeds weer een mogelijkheid tot positieve kennismaking tussen de samenleving en mensen die in contact met jus titie zijn geweest. We hebben al wel gezien dat langer 'ge werkt wordt dan nodig is". Niet optimaal Directeur A. van Bommel ontkende gisteren dat alterna tieve dienstverlening alleen gezien moet worden als een bezuiniging bij justitie. „Ge vangenisstraf is nu eenmaal niet de optimale manier van behandelen. De effecten ervan zijn in het algemeen niet bev orderlijk voor de maatschap pij en de betrokkene. Het be antwoordt in veel gevallen niet aan het doel: bescherming van de maatschappij."

de Stem | 1984 | | pagina 13