Lubbers moet huiswerk van Kamer overdoen etrelU Automobilist laat auto (nog) niet staan Rietkerk en Van de Scheur weer aan tafel ►ling: m aan Fritsch Amro komt met hypotheek voor premie-A-woningen linputatie in Tilburgs ziekenhuis Las gevolg verkeerde beoordeling een problemen alse profetes 'Kroeskoppen' knippen Burgemeester verbiedt 6naaktfoto Postgiro- RPS tweede verstrekker hypotheken Bonna belooft weer geld ■BINNENLAND tóf EFFECT SUPERHEFFING OP TE VANGEN Senator: 'sociaal tontract' huurders HE STEM COMMENTAAR bekend aroma Gij sen wijst Mariënburg- groep terug VEEL KRITIEK OP BEZOEK AAN VS Ontgraving kost 110 min. BUITENLAND ONDANKS INKOMENSDALING: PVDA: MINISTER AAN TAND VOELEN OVER AMBTENAREN T5 PAGINj 1 I0ENSDAG1FEBRUARI1984 T28 PAGINA 3 i/an onze correspondent 111I.BLBG - De directie van I gt. Elisabethziekcnhuis in I Tilburg heeft gisteren ver- I jjfd, dat de amputatie van Li been vorig jaar bij een 21- Ijliige inwoner van Oisterwijk lu gevolg is geweest van een kordelingsfout van de be- Ijjndelend orthopedisch chi- Lrg. De verklaring kwam on- I ïer druk van publiciteit over v:e zaak. Volgens geneesheer-direc- ii;jrp. Heijnen is de chirurg Ijzorgvuldig te werk gegaan 3e rel rond generaal essling (hier op de fo- vertoont veel over- ikomsten met de af- re Von Fritsch, die iertijd om precies de- fde reden door Hitier n de kant werd ge loven. - foto anp ie officieren in de legertop t vernietigende slag toe te engen en de nazi-invloed de Wehrmacht te verster- n. Minister van Defensie >n Blomberg is het eerste ichtoffer. De Gestapo udt hem voor dat de ouw, waarmee hij zojuist ede op aandrang van Gö- ig getrouwd is, bij de ze- npolitie in vijf grote ste in te boek staat. Blomberg bet het veld ruimen. Nu imt ook het oude dossier ■er Von Fritsch weer te is. Maar geholpen door een lar moedige rechters, die lf aan het speuren slaan, m Von Fritsch aantonen, it er sprake is van een ver- isseling. Schmidt blijkt een tmeester Von Frisch ge- ranteerd te hebben (hier is ■eer een overeenkomst met e zaak-Kiessling, waar /en sprake is geweest van ?n dubbelganger is het teulse homomilieu). De Ge- .tapo probeert de vrijspraak oor Generaal Von Fritsch voorkomen door de rit- ïeester Von Frisch te ont- oeren. Het Ministerie van ustitie brengt de ritmeester chter weer boven water, 'on Fritsch wordt gerehabi- iteerd. De geblameerde Gestapo /reekt zich door voortaan iog onverbiddelijker tegen lomosexuelen op te treden. )e twee rechters in de zaak- /on Fritsch worden vier we ien voor het einde van de >orlog door de SS om het le ien gebracht. Een van hen is /on Dohnanyi, de vader van ie huidige burgemeester van lamburg. Ook Schmidt overleeft het liet. Hij wordt in 1942 in het :oncentratiekamp Sachsen- lausen geliquideerd. Himm- Ler schrijft in die tijd aan Göring: „Ik vraag om uw toestemming, geachte Rijks maarschalk, dat ik de Füh- rer adviseer Schmidt te laten executeren." Göring tekent daarbij aan: „Die had allang doodgeschoten moeten zijn. Één dag nadat Von Blom berg is opgevolgd door de ja knikker Keitel en Werner Von Fritsch en vijftien an dere hoge generaals naar huis zijn gestuurd, benoem Hitier op 5 februari 193» Walter Funk tot minister van Economische Zaken. Funk is homosexueel. I door klachten van de patiënt over pijn te negeren. De spe cialist legde de pijn uit als een gevolg van een operatie aan de knie van de Oisterwijker. Achteraf bleek dat een bloed vat in de knie was afgekneld. Zoals eerder gemeld liep de jongen in augustus vorig jaar de knieblessure op tijdens een voetbalwedstrijd. Behande ling in het St. Elisabethzieken- huis was noodzakelijk. Enkele dagen na hechting van de knie- en kruisbanden bleek dat het been van de pa tiënt was afgestorven als ge volg van een trombose. Kort nadien werd het been geam puteerd. Het ziekenhuis heeft daarop een intern onderzoek ingesteld, waarbij volgens Heijnen tevens deskundigen 'van buitenaf' zijn geraad pleegd. Het onderzoek, dat medio november werd afgerond, wees uit dat de chirurg aan- sprakelij k is voor de medische fout. Tegen hem zullen door de directie van het ziekenhuis geen maatregelen worden ge troffen. Kamer eist garantie inkomen boer I'm onze redactie binnenland lts HAAG - Het Eerste Ka- itrlid J.G. van der Ploeg fvdA) wil invoering van een smal contract' om de huren bons land betaalbaar te hou- ki en om voortgaande ver- liupering van de woning- arraad te voorkomen. ij kwam gisteren met zij n iggestie in de Eerste Kamer het debat over het woning- uwbeleid. Volgens Van der neg moet een dergelijk so ul contract worden gesloten ït woningcorporaties en be- mersorganisaties. Het con- act - zo zette hij uiteen - be lli! nu een investering en op mijn een verlaging van de' teidie enerzijds en een (for- i huurverhoging anderzijds het reële inkomen weer is legen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Kamer verzet zich niet tegen de EG-superheffing op melk, maar met name PvdA en VVD eisen garanties voor de inko mens van agrariërs. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de Land bouwbegroting. PvdA-woordvoerder Taze- laar hield minister Braks (Landbouw) voor, dat de boe ren niet alleen de lasten van de overproduktie mogen dra gen. „Zij hebben niets anders gedaan dan zo goed mogelijk werken in een situatie die door de overheid was geschapen. Hun inkomen dient daarom in 1984 reëel gelijk te blijven", al dus Tazelaar. Hij bepleitte in dat verband een Europese prijsstijging die zeker niet lager mag zijn dan de gemiddelde prijsverhoging. Dit komt neer op een stijging voorgesteld de prijzen dit jaar te bevriezen. De VVD-er Blauw vreest door een opeenstapeling van effecten en maatregelen een inkomensachteruitgang van rond de tien procent voor de melkveehouders. „Hoe kan de minister dat in overeenstem ming brengen met het regeer akkoord, waar toch duidelijk sprake is van een voornemen om de rendementen van het bedrijfsleven te verbeteren Braks dient naar zijn me ning vandaag de indruk weg te nemen, dat hij de EG-voor- van ongeveer vier procent stellen in hun huidige vorm voor produkten als melk, kaas, verdedigt. vlees en brood. Het EG-be- stuur heeft zoals beklend fPARLEMENTAIRE behandeling van de media-nota wordt een pevoor CDA-minister Brinkman. Bij de behandeling van de Ta door de vaste Kamercommissie voor Welzijn en Cultuur is peel wat kritiek gespuid, maar de fracties bleken wel zo ver- W dat de minister zijn mediaplannen bij de afhandeling door Ntallige Kamer waarschijnlijk nagenoeg ongeschonden over Iwdstreep zal kunnen halen. regingen, die zeker ondernomen zullen worden, om door een ^handeltje in stokpaardjes alsnog een kamermeerderheid voor pende wijzigingen te vinden, lijken weinig kansrijk. Het CDA, ft jkens de jongste verkiezingsprognoses weer in de lift zit, wil f de eigen bewindsman kennelijk niet te moeilijk maken en dat- f-e geldt voor de VVD. De liberalen staan volgens diezelfde Woses op fors verlies en dan bedenk je je wel twee keer Nat|e je in politieke avonturen stort. Isien ander houdt in, dat aan het omroepbestel niet getornd l'l, de dagbladpers wordt afgeschermd tegen reclame op de lonaie en lokale omroep en de commerciële abonnee-TV in ~dzaak aan het bedrijfsleven wordt overgelaten. 'Wonder- noemde premier Lubbers dit compromis. Politiek gezien steen juiste typering, want het kabinet blijft stevig in het zadel Of dit compromis de omroepen ook tot kwalitatief betere Ka'es zal stimuleren mag echter betwijfeld worden Maar de- twijfel geldt ten aanzien van de grote voordelen die ver- ƒ1 zouden zijn aan het opblazen van ons omroepbestel. Het ■3gebestel weerspiegelt in ieder geval de belangrijkste levens- kouwelijke en maatschappelijke geledingen van de Neder- ®e samenleving en daar hechten wij Nederlanders, gezien pote aantal omroepen, nog steeds aan. -NEEL katholiek opgevoed bij nonnen op een kost- Australië stak Germaine Greer in de jaren zestig over - Old England, waar zij al snel in de Londense voorhoe- ■"len was van hen die sexuele revolutie predikten. Vrou- verminkte wezens, 'eunuchen', in een mannenmaat- p, leerde zij. Om zich uit haar slavernij te bevrijden moest Lv een alternatieve levensstijl gaan ontwikkelen, waarin Taats meer was voor (sexuele) taboes. Aangezien doctor j® taal en letterkunde) Greer over een meeslepende pen ken uitbundig in de praktijk bracht wat zij verkondigde, »l "i de Angelsaksische wereld al spoedig uitgeroepen tot j'osteres van het radicale feminisme. «"aar r IS nu een veert'9er- Zij, die 'briljante vrouwen' vijf- L peleden nog adviseerde zich niet voort te planten - want V :'ren ze hun vrijheid - zou nu zelf graag een kind hebben. ■-J jan niet meer, vanwege de abortussen die ze heeft on- Mevr, Greer vraagt zich nu af of het liefdeleven van de ij';;00r de sexuele revolutie en de pil toch niet veel gemakke- ;an Plezieriger is geweest en constateert dat de sexuele be- 'an de vrouw er ook toe heeft geleid, dat talloze huwelij- ;,!Cht zijn, kinderen het huis zijn uitgelopen, vele mannen Z|jn geworden en er een golf van geslachtsziekten is eer heeft de naam een feilloos gevoel te hebben voor r{. in9en in de samenleving. Haar 'bekering' zou er dus op "ijzen dat de excessieve uitwassen van de sexuele revo- gaan verdwijnen en dat liefde, genegenheid en "kaar in relaties weer belangrijker worden dan sexuele 'senl Dat lijkt ons geen slechte ontwikkeling. Maar in nen we wel met de slachtoffers van vrije sex-profetessen Greer en haar mannelijke tegenhangers. De weten- !Cn daar sexuele heilsleer uiteindelijk miljoenen mensen »Je|ukkig heeft gemaakt als haar zelf moet, denken wij, 'oldoening overschaduwen, dat de sexuele revolutie ui J./ bevrijdend heeft gewerkt. In ieder geval is weer be- <.iaa„ de waarschuwing 'hoedt u voor valse profeten' Iactualiteitswaarde heeft ingeboet. «evr. nog Ook de CDA-er Van der Linden toonde zich bezorgd over de achteruitgang van de boereninkomens. Hij wil ech ter een uiteenzetting hierover vandaag van de minister af wachten alvorens een defini tief standpunt in te nemen. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amrobank heeft een nieuwe hypotheekvorm geïntroduceerd die speciaal bedoeld is voor kopers van premie A- woningen. De premie A-regeling is met ingang van 1984 ingrijpend gewijzigd. Kopers ontvangen voortaan 5500 per jaar van het rijk voor betaling van een 'afgezon derd schulddeel', dat bij een belastbaar inko men van minder dan 32.500 maximaal 48.000 bedraagt. Bij de premie-A woninghypotheek die de Amro nu op de markt heeft gebracht wordt een lening verstrekt met gemeentegarantie die. op het moment dat de woning wordt be trokken wordt gesplitst in twee delen. Het ene deel is een normale hypotheek met aflossingsvorm naar keuze. Het andere deel betreft het 'afgezonderde schulddeel'. Daar bij wordt de rijksbijdrage via een jaarannuï teit gebruikt voor betaling van rente en af lossing. Voordeel voor de klanten is volgens de Amrobank dat deze niet langer de voorfi nanciering behoeven te verzorgen en alleen te maken hebben met de normale hypotheek. IN Amsterdam is gisteren een 'leersalon' geopend voor kroeshaarkapsters. Surinaamse vrouwen, die een kappersopleiding volgen, kunnen in de sa lon ervaring opdoen met het knippen van kroes haar. 'Leersalon'-leidster, mevrouw Dglimore, knipte gisteren ter de monstratie het eerste haar, terwijl een assisten te wethouder Walraven, onder het mes nam.' - foto anp Koos H. DE wegens moord op drie meisjes tot levenslange gevan genisstraf veroordeelde Hage naar Koos H. gaat bij de Hoge Raad revisie van zijn vonnis vragen. Dit heeft zijn advo caat mr. M. Moszkowicz uit Maastricht gisteren bevestigd. ROERMOND - De brochure van de Mariënburggroep is volgens bisschop Gijsen van Roermond „uiting van opvat tingen, die vele gevaren in houden die het juiste zicht op de Kerk van Christus, Zijn Leer en Traditie verduiste ren". Dit schrijft de perschef van het bisdom Roermond in een begeleidend schrijven bij een reactie van mgr. Gijsen op de Mariënburggroep. De Mariënburggroep beij vert zich voor een opener ker kelijke structuur en heeft veel klerikaal 'middenkader' in zij n gelederen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lubbers moet zijn huiswerk over doen. De Tweede Kamer neemt geen genoegen met de korte notitie die hij heeft geschreven over zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Op verzoek van CPN en PvdA stuurde Lubbers giste ren een kort briefje naar de Tweede Kamer over zijn doen en laten in de VS, waar hij in formele gesprekken voerde met president Reagan en an dere Amerikaanse top-shots. Aanvankelijk had Lubbers de Tweede Kamer willen afsche pen met wat kladjes van spee ches die hij in de VS hield en een kopietje van een artikel dat hij voor een Amerikaans blad schrijft over zijn ervarin gen. Uit hoffelijkheid jegens de aandringende oppositie stuurde hij gisteren toch een briefje. Die korte notitie viel echter Van een onzer verslaggevers NUNSPEET - Burgemeester H. Smith van Nunspeet heeft een foto laten verwij deren uit de reizende expo sitie 'Gelderland Persfoto 1983' die deze week in het ge meentehuis wordt gehou den. Persfotograaf Martin Hollering uit Twello heeft de omstreden foto gemaakt aan het recreatiestrand Bussloo. Op de foto staat een aantal vakantiegangers bij een ijskar, met de rug naar de fotograaf. Drie van hen zijn naakt. In een officiële reactie heeft de gemeente Nunspeet verklaard dat een deel van de bevolking zich aan de op name kan storen. „En de ge meente is verantwoordelijk voor alles wat in het ge- De gewraakte foto die in Nunspeet niet mocht. - foto citopress meentehuis wordt tentoon gesteld", aldus een voor lichtster. GS van Gelderland zeg gen in een reactie dat deze provinciale tentoonstelling uitsluitend volledig kan worden vertoond. Indien daarover problemen ont staan, aldus GS, dient eerst overleg met het provinciebe stuur plaats te vinden. in slechte aarde. Ina Brouwer van de CPN, die de zaak aan kaartte, vond het minachting van het parlement. Den Uyl vond het „te gek" en ook VVD- leider Nijpels zei dat hij een beter verslag wil: „En dit maal een behoorlijk verslag." In zijn notitie aan de Twee de Kamer somt Lubbers op met wie en waar hij gesproken heeft in de VS, maar over de gesprekken zelf doet hij geen mededeling. Lubbers vindt dat zoiets niet hóórt als het om in formele gesprekken gaat. „Ik heb geen voorstellen op enig beleidsterrein gedaan en van Amerikaanse zijde zijn mij geen voorstellen gedaan", doet de minister-president de zaak af. Wat het CDA betreft hoeft Lubbers ook niet uit de school te klappen over deze gesprek ken. Maar het monsterver bond van CPN, PvdA en VVD denkt daar anders over. Als Lubbers geen goed verslag stuurt, dan zal de Tweede Ka mer hem morgen persoonlijk aan de tand voelen. AMSTERDAM - Na de Rabo bank is Postgiro /Rijkspost spaarbank de grootste ver strekker van woninghypothe ken. Deze mijlpaal is in pre cies tien jaar bereikt. Vorig jaar verstrekte Post giro/RPS 26.000 hypotheken voor een totaal bedrag van 2,5 miljard. Ten opzichte van 1982 betekent dit een stijging in geld met 31 procent. Dit staat in het maandblad Financieel Actueel van Post giro /RPS. De stijging bleef wel achter bij de prognoses aan het begin van 1983, toen algemeen een vrij forse ople ving in de koopmarkt werd voorspeld. Die werd evenwel halverwege het jaar teniet ge daan door een plotseling stij ging van de rente. Werden er in juni nog ruim 25.000 hypo theken afgesloten door alle geldverstrekkers in het najaar was dat aantal weer afgezakt tot het (lage) niveau vah een jaar daarvoor. De rentekoers is inmiddels bijna terug op het niveau van juni verleden jaar, vlak voor de stijging. In totaal heeft Postgiro/ RPS nu ruim 110.000 hypothe ken uitstaan met een totaal bedrag van circa f 10 miliard. DEN HAAG - De ontgraving van een ernstig verontreinigde wijk in het Zuidhollandse plaatsje Gouderak gaat 110 miljoen gulden kosten. Daar voor zullen tenminste 34 van de 96 woningen en enkele be drijfspanden worden gesloopt en na nader onderzoek moge lijk nog eens 40 woningen. Indien mogelijk zal de woonfunctie geheel of gedeel telijk worden hersteld. GS van Zuid-Holland hebben gisteren tot deze wijze van sanering besloten. De gemeente gaat binnenkort met minister Win- semius overleggen over het plan. Volgens bestaande regelin gen moet het rijk 90 procent van het saneringsbedrag voor zijn rekening nemen. De over blijvende tien procent (iets meer dan tien miljoen gulden) zou van de gemeente moeten afkomen. Maar die is dermate armlastig dat daar weinig kans op is. Gouderak zal pro beren ook het resterende be drag van het rijk te krijgen., Over twee jaar zou de wijk weer bewoonbaar moeten zijn. Wat is er precies gebeurd met minister De Koning op Cu rasao 1 Bovendien: waarom waren wij niet over zijn bezoek aan de overzeese gebiedsdelen ingelicht Testte onze minister persoon lijk hoe groot de mogelijkheid is dat een buitenlandse troe penmacht Curaqao via de zee overvalt Of werd hij herkend door smokkelaars (van hard drugs bijvoorbeeld) die dachten dat de minister persoonlijk de grenzen van het koninkrijk kwam bewaken Het zijn allemaal vragen die opborrelen, als je over het nat te pak van De Koning na denkt. Zitten er van die hanig gekapte bezetters van het CDA-kantoor achter Velen zullen nu zeggen: zie je wel hoe eigenwijs die De Ko ning is Die luistert naar nie mand En die speelt voor mi nister van sociale zaken De Koning sloeg alle waar schuwingen in de wind. Ter wijl je ze in die streek juist be neden de wind moet slaan. Wie haalde het trouwens in zijn.hoofd om de bewindsman uit het water te halen Het zal zeker geen uitkeringstrekker geweest zijn. De minister mag van geluk spreken. Veel mensen hebben hun natje en hun droogje al lang niet meer. Mogelijk is dit het einde van zijn carrière en wordt De Graaf nu De Koning. MERIJN Affaire-Valk PvdA en CDA willen zo snel mogelijk het rapport hebben van de onafhankelijke com missie die een onderzoek in stelt naar de rol van de Neder landse militaire missie in Su riname ten tijde van de mili taire machtsovername in dat land in 1980. Een verzoek daarover van PvdA-léider Den Uyl kreeg gisteren in de Tweede Kamer steun van CDA-fractievoorzitter De Vries. DEN HAAG - Ondanks de sterke inkomensdaling voor verschillende groepen in de samenleving zijn er vooralsnog geen aanwijzingen dat automobilisten op korte termijn de auto laten staan en overstappen op het openbaar vervoer. Voor het woon-werkverkeer stapt men niet over op een andere vorm van vervoer. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek van het In stituut voor Sociaal Beleidson derzoek. Het Instituut heeft het onderzoek verricht in op dracht van het ministerie van Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Ierse Bonna Trading wil er nog steeds niet van weten dat de droom van een gigantische order voor de Am sterdamse scheepswerf NSM op niets lijkt te berusten. In een verklaring stelt Bonna dat „de oprichting van de finan cieringsoperatie samen met de NSM thans in een positieve fase verkeert". NSM-directeur Ketting wilde niet reageren op de telex. Gisteren liep de termijn af voor de promesse van 30 miljoen dollar (ruim 90 miljoen) als aanbetaling voor de order van een prototype bestaande uit één duwboot en drie duwbakken. De promesse kon door NSM echter niet worden verzilverd. Bonna kwam niet met geld over de brug. Bonna zegt nu dat het tot eind april zal duren voordat het gehele constructie- en financierings programma in werking kan treden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De kans is groot ilat minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) op 15 fe bruari weer gaat overleggen met alle ambtenaren-bonden. Het zit er echter niet in, dat er dan ook een akkoord gesloten wordt over de arbeidsvoor waarden voor het overheids personeel. Er is, sinds de mislukte ambtenaren-staking van eind vorig jaar, nog steeds geen zicht op zo'n akkoord. De PvdA wil daarom weten wat Rietkerk nu gaat doen. PvdA- Kamerlid Hans Alders wil dat de minister de Tweede Kamer hierover opheldering ver schaft. De situatie aan het ambte naren-front is nu tamelijk somber. Sinds de bruto-sala- rissen met drie procent ver laagd zijn, is er geen overleg meer geweest tussen Rietkerk en de FNV-ambtenaren van Jaap van de Scheur. Wel is er informeel overleg tussen top ambtenaren van het ministe rie van Binnenlandse Zaken en specialisten van de kleinere bonden, CCOOP, CMHA en AC. In dat overleg wordt be keken of het mogelijk is een arbeidsvoorwaarden-akkoord voor 1984 en later af te sluiten. Die gesprekken, die ook deze week weer gevoerd worden, verlopen echter uiterst moei zaam. De betrokken ambtena ren-bonden zijn weinig opti mistisch over resultaat van deze informele gesprekken, die als voorbereiding voor for meel overleg dienen. Toch zullen Rietkerk en alle ambtenaren-bonden binnen kort weer aan tafel zitten. Mi nister Rietkerk lijkt namelijk bereid om op 15 februari in te gaan op een 'uitnodiging' van de FNV-ambtenaren. Die wil len dan een zelfgemaakt wets ontwerp bespreken, waarin wordt voorgesteld de arbeids voorwaarden voor ambtena ren ongeveer net zo als in het bedrijfsleven te regelen. Riet kerk zal dan waarschijnlijk zijn eigen plannen voor de toe komst op tafel leggen. Door het vastgelopen over leg zijn de arbeidsvoorwaar den voor 1984 nog steeds niet geregeld. De salarissen zijn wel met drie procent verlaagd, maar verder staat er niets vast. Het is onduidelijk hoe veel procent van de banen die vrijkomen door arbeidstijd verkorting, worden herbezet. Ook is het nog mistig wat er staat te gebeuren met de prijs compensatie, de pensioenen en het verlagen van de VUT- leeftijd van 61 naar 60 jaar. De CNV-ambtenaren zeggen dat met name het laatste punt veel vragende telefoontjes oplevert van 59-jarige ambtenaren, die aandringen op een spoedige regeling. PvdA-Kamerlid Alders zal zijn collega's van CDA en VVD vandaag voorstellen om minister Rietkerk snel uit te nodigen om hem in de Tweede Kamer aan de tand te voelen over de arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel. verkeer en Waterstaat en ge keken naar het effect van de plotselinge daling in vrij be steedbaar inkomen in relatie met het verplaatsiningsge- drag. Uit de ondervraagde groep (in totaal 79 mensen) met een inkomensdaling van tussen de 200 en 650 gulden per maand blijkt dat 14 mensen helemaal niet bezuinigen, 25 bezuinigen wél maar niet op vervoer, 27 bezuinigen zowel op vervoer als andere zaken, 5 bezuinigen wel op vervoerskosten en 8 die zeggen niet op vervoerskosten te bezuinigen doen dat in feite wel. Autobezitters die bezuini gen op vervoer doen dit door minder ritten te maken, meer te lopen of de fiets te nemen. Niet-autobezitters bezuinigen door minder vaak met het openbaar vervoer te gaan en vaker te lopen en te fietsen. Opmerkelij k is dat veel onder vraagden een oude auto heb ben (bouwjaar '71-'77) die ze niet op korte termijn willen vervangen. De Vereniging van Exploi tanten van Streekvervoeron- dernemingen verwacht tot '86 een daling van het vervoers aanbod met -9 procent. Een ontwikkeling die zowel aan de daling van het inkomen als aan de tariefsverhogingen wordt geweten. Zo gaan de ta rieven per 1 april opnieuw met 10 procent omhoog. Over de directe consequenties daar van, uitgedrukt in inkomsten en minder passagiers kan de ESO nog geen uitsluitsel ge ven. De 21 bij de ESO aange sloten streekvervoerbedrijven nemen een kwart van het to tale openbare vervoer in Ne derland voor hun rekening. Ook de NS verwacht op ter mijn slechtere resultaten, met name door de tariefsverhogin gen.

de Stem | 1984 | | pagina 3