watersnoodramp van 1953 Bluesette vernieuwd ^Begrip hebben voor handelen van provincie' waalwijk iktw Afschaffing WIR-premien ontwricht de economie' Club titels badminton in Sas verdeeld iCTIE ZEEUWSCH- VLAANDEREN KOSTTE FRUITTELERS 22 MILLE [politierapport Lensdag 1 februari 1984 Dl EMM VAN ZEELAND |sTAATSSECRETARIS KONING IN TERNEUZEN: SHOW OP 11 FEBRUARI Verbouwing school Axel veel duurder Zeeuws-Vlaamse dienstenbond FNV opgericht rverzorgingscentrum ifel en 4 bi|- delzitstoelen. et meer dan de Van een onzer verslaggevers IlIDDELBURG - De actie in Zeeuwsch- l'laanderen tegen het bacterievuur heeft de uittelers in die regio totaal zo'n 22.000 gulden lekost. Het dagelijks provinciebestuur is be leid daarvan de helft te vergoeden. Het ging bij de actie in Zeeuwsch-Vlaanderen om natregelen buiten de speciaal beschermde gebieden i zones, waar het verwijderen van besmette mei- Mms door het rijk wordt betaald. spreiding betaling mogeliik op maandag en zaterdag geopend vnidag koopavond tot 9 uur gratis thuisbezorging IBet deze aanvullende maat- jelen hoopt men heel euwsch-Vlaanderen vrij bacterievuur te hebben baakt. 1 De actie startte in Oost- pwsch-Vlaanderen, waar p fruittelers op aanwijzing jn de Plantenziektekundige ■tnst zo'n 2000 meter aan zie- |t meidoorns lieten verwij de- nop een groot aantal parti- iliere terreinen. In West- suwsch-Vlaanderen, waar actie later begon, gaat het ïisoortgelijke hoeveelheden, (activiteiten waren het re- itaat van 'regionaal overleg' onder meer de Bedrijfs- itwikkeling en Staatsbosbe- sr betrokken. migens het Landbouw- pap is Zeeuwsch-Vlaande- Tiiiot nu toe de enige regio in pierland waar zo'n aanvul de actie heeft plaatsgevon- 'i Alleen in Limburg kwam soortgelijk initiatief van Srond. Daar gebeurde dat bet kader van de werk ver eende maatregelen, fel verwacht niet dat op We termijn soortgelijke ac- ui andere Zeeuwse regio's Jen plaatsvinden. Dat kan "Sens het Landbouwschap 'anderen zodra de staatsse- 'latis de aangekondigde on- ™°udsplicht voor bacterie- W-gevoelige planten en ""ken heeft ingesteld. Het Map Walcheren heeft in- Wels een gefaseerde aan- van het bacterievuur aan- .ri 1984 3e burgemeester voorm Molthoff loerrid. lesluiten Pastoor Mertensstraat, Wa St Janstraat-van Hogendorpla lerschansstraat, Zandstraat, de slaan en Hulsterloostraat. er van Hulst maakt ter voldoening de in artikel 21 van de Wet P ening bekend, dat mei in0an9 ,„e ir gemeentesecretarie, afdeling or een ieder ter inzage ligge^ jemeenteraad van 26-1-iyö jesloten te verklaren dat wij 9 eicl: de temmingsplan St. Jansteen, v°°r)o0li en duivenhok bij de woning temmingsplan Buit®n9®b^aters°t°aaf' ;en eendevijver nabij de Wa boU. sstemmingsplan Landelijke j ntraties, voor een gebied ?P e„ Janstraat, de van Hogendorpi isrtj vo0r itemmingsplan Moerscnan a en woning aan de Moersohai^ J ndput en voor het uitbreid rterslaan 48, rte bouV temmingsplan Carmel, voodstra3 aardenwoningen aan de laauwe Hoeve; vo0r h{ temmingsplan Clingepolder. an de woning de Ruyterilaan v0C Nstemmingsplan Nieuwat 7» en van de woning Hulsterloosua PNEUZEN - Bij een in- j« in de woning van de fa- e B. aan de Evertsenlaan kneuzen werden tijdens afwezigheid van de bewo- Ieen fotocamera (waarde I en) en een geldbedrag 1 gulden ontvreemd. IL j zieh toegang ver- I door het forceren van "aapkamerraam. CflBW - Onbekenden Li.en 26 tot 31 januari ICv 'n de berging van l., le aan de Peter van Km te Terneuzen. Een Lwas gedeeltelijk ge- P1'kennelijk is men tij- v Wze bezigheden ge- L want de van de brom- Ési» ehaalde onderdelen f" ""gin de berging. fig*0 Maandag gen 22.00 en 23.00 uur 11 n in het gebouw ik»», deformeerde kerk maakt) aan de Terneu- ij 'al te Zaamslag. Er «d»»!en cassetterecorder ppiit(men: herder bleek er LJdtfih vernield waar- "el gebouw kon bin- iNnde -1 T Veric Maandagmid- IL5eende H. B. uit °P de kruising voorr; Haven-Bruggendij k >auto arig aan een andere bestuurd door astburg. Beide voer- Gedeputeerde Staten zien de bijdrage van maximaal 11.000 gulden aan de in Zeeuwsch- Vlaanderen gevoerde actie als een éénmalige waarderings subsidie, waaraan geen rech ten voor de toekomst ontleend kunnen worden. De Zeeuwse staten beslissen op 2 maart. Anderhalf jaar geleden trok het Zeeuws provinciebestuur voor het eerst geld uit voor de strijd tegen het bacterievuur. Het ging toen om een bedrag van 100.000 gulden voor het verwijderen van zieke mei doorns in heel Zeeland. liep. 'en aanzienlijke SAS VAN GENT - Badmin tonclub Groot Sas hield afge lopen zondag in de sporthal de Vlaanderen een toernooi om de clubkampioenschappen. Tientallen leden dongen in de verschillende categorieën mee naar de titels. Jeugd-, recreatie- en com petitiespelers toonden even veel strijdlust als sportiviteit in het jaarlijks terugkerende onderlinge treffen. Dat was trouwens ook al te zien in de weken, voorafgaand aan het clubkampioenschap, toen de voorrondes in het dub belspel werden afgewerkt. De Sasse club besloot zondag het toernooi met een gezellige avond, op touw gezet door de feestcommissie. Bij die gele genheid werden de prijzen uit gereikt en de sportman en -vrouw van het jaar in het zonnetje gezet. Wies Willems en Addy Jansen gingen met die eer strijken. De uitslagen: Jeugd 1 (vanaf 13 jaar): HE: 1. Roel Velleman, 2. Harry Willeboordse. DE: 1. Corrina Simpelaar, 2. Carla Platschor re. GD: 1. Roel Velleman/ Saskia Renique, 2. Harry Wil leboordse/Corrina Simpelaar. DD: 1. Corrina Simpelaar/ Carla Platschorre, 2. Saskia Renique/Tamara Engels. Jeugd 2 (8-12 jaar): DE: 1. Lin da Bezemer, 2. Tamara Engels. DD: 1. Linda Bezemer/Emmy Bosselaar, 2. Sabina Dellaert/ Tamara Engels. Recreatie: HE: 1. Koos Mol, 2. Frans ten Broeke. DE: 1. Lu cy van Oosten, 2. Korrie Mol. HD: 1. Mario Platschorre/ Rob Veeke, 2. Frits Lammens/ Guus D'Hert. DD: 1. Korrie Mol/Odette Willems, 2. Lucy van Oosten/Bianca Coens. GD: 1. Koos Mol/Frieda de Smet, 2. Frans ten Broeke/Ma- rian Bloeminck. Competitie: HE: 1. Piet Be zemer, 2. Wies Willems. DE: 1. Anita Ingels, 2. Chantal Wau- ters. HD: 1. Frank Wauters/ Eddy Bobelijn, 2. Piet Beze mer/Wies Willems, DD: 1. He- leen Ribbink/Tjitske Ribbink, 2. Chantal Wauters/Anita In- gels. GD: 1. Piet Bezemer/Ani ta Ingels, 2. Wies Willems/ Chantal Wauters. ItjBNEUZEN - Staatssecreta- I mr. H. Koning (financiën) I (jest op het ogenblik nadruk- I „lijk voor handhaving van de Iet investeringsregeling I Beperking of afschaffing „deze 'directe investerings- Lulans' zou volgens Koning Ljfli ontwrichtende, en ;»srom uit een oogpunt van jiomische stabiliteit onge- iste, gevolgen met zich mee .lengen'. De bewindsman zei dit gis tten in Terneuzen, aan he* Li van een bezoek, dat hij op Jalnodiging van de kamer van ■koophandel en werkgeversor ganisaties bracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij reageerde op geluiden vanuit het bedrijfsleven om'de WIR- premies helemaal te schrap pen, waardoor de vennoot schapsbelasting nog verder omlaag zou kunnen. Zoals be kend is die al teruggebracht van 48 naar 43 procent. Mr. Koning wees op het tweeledig positief effect van de WIR-premies. „Ze verho gen het rendement op investe ringen en ze leveren een bij drage aan het eigen vermogen van de investerende onderne ming". Verder is de WIR voor al aantrekkelijk voor starten de ondernemers. De staatsse cretaris noemde de WIR rede lijk doeltreffend en binnen kort, na een wetswijziging die de kamer nog moet passeren, ook doorzichtiger dan voor heen. Ook al omdat de over heid niet steeds haar instru mentarium moet wijzigen ('rust is geboden') wil Koning de WIR voorlopig dan ook handhaven. Met de nog onder minister Van der Stee gepubliceerde Contourennota (over de in komstenbelasting) was de be windsman het geheel eens: De inkomstenbelasting functio neert slecht in deze samenle ving, vooral door de hoge ta rieven en de scherpe progres sie. Het kabinet Lubbers zou er graag wat aan doen, maar kan zich dat, gegeven het hui dige financieringstekort, nog niet permitteren. Sterker nog: dit j aar gaat de inkomstenbe lasting weer omhoog. Koning wilde in Terneuzen niettemin een positief geluid laten ho ren: 'Het wordt nu toch wel geleidelijk aan gemeengoed dat wij zo niet verder kunnen'. De rest van de dag bracht de staatssecretaris gisteren door in gezelschap van werkge versvertegenwoordigers, met wie hij financiële en fiscale problemen besprak en waar mee hij een bustoertje maakte langs enkele bedrijven in de kanaalzone. Staatssecretaris Koning ...rust is geboden... - FOTO ARCHIEF DE STEM trijd bacterievuur koor helft vergoed Zendamateurs zenden vanaf de zeedijk. Een video-hobbyist legt het gebeuren vast Van onze f M 1 li» correspondent £0110*112^1011^ herdaChtC!! TERNEUZEN - Als eerbe toon aan zendamateurs die actief waren tijdens de wa tersnoodramp van 1953 heb ben de Zeeuws-Vlaamse le den van VERON (Vereni ging voor Experimenteel Radio Onderzoek Neder land) dinsdagavond op de Scheldedijk nabij Terschor- re een mobiel zendstation ingericht, op dezelfde plaats als waar destijds deze dijk doorbrak. Via de 80 meter band 3700 kilohertz, de noodfrequentie van 31 jaar geleden, trachtte men contacten te leggen met collega's over de gehele we reld. In de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 braken in heel zuidwestelijk Neder land en ook Terneuzen de dij ken door. Dit door het sa menvallen van een zeer hoge vloed en een noordwester storm. Om 2.20 uur drong het water het lage gedeelte van de binnenstad binnen. Telefoonverbindingen en andere communicatiemid delen waren uitgevallen. „Het waren toen de zend amateurs die in de daarop volgende dagen zorgden voor het contact met de bui tenwereld. Op hun aanwij zing werden mensen van het dak gehaald, werden goede ren gedropt en de eerste noodkreten geslaakt. Ze hebben ontzettend goed werk verricht", aldus de se cretaris van de VERON. Dit en nog meer staat allemaal in een boekje dat de titel draagt 'Kanaal 3700'. Degene die het initiatief nam om de zendamateurs van toen te herdenken is Carlo Vervaet uit Axel. Gis teravond bevolkten zo'n tien leden het mobiele zendsta tion, van 18.00 tot 24.00 uur. Veel oud-zendamateurs, die destijds actief deelnamen aan de reddingswerkzaam heden, riepen het Terneu- zense station op om hun sympathie te betuigen. Hier onder bevond zich ook Iche (PA 0 UA) uit Zwolle, de grote 'verkeersagent' in 1953. Verder werden er contac ten gelegd met Oost-Duits- land, België, Engeland, Ne derland, Italië en Monaco, wat zeldzaam is daar er slechts 8 zendamateurs huisvestten. Na negen uur - FOTO DE STEM'CORJ DE BOER werd er in de F-laag uitge zonden, zodat meer buiten landse stations ontvangen werden. De verbindingen zijn genoteerd in het logboek en tellen mee voor een spe ciaal fraai uitgevoerd Ter neuzen 400-certificaat. Dit woord kan worden behaald op alle banden en in alle mo des. Punten worden gegeven door zend- en luisterama teurs in de gemeente Ter neuzen. Het clubstation PI 4 ZVL geldt voor 2 punten. Nodig zijn twee punten op HF, vijf punten op VHF-UHF. Gel dig zijn alle woorden of ge maakte verbindingen per 1 januari tot en met 1 decem ber 1984. Het initiatief is erg goed aangeslagen onder de zend amateurs. De VERON hoopt dat andere zendamateurs in de provincie dit initiatief zullen volgen. Van een onzer verslaggevers AXEL - De verbouwing en uitbreiding van de Prinses Marijke school in Axel gaat de gemeente Axel aanzienlijk meer kosten dan aanvankelijk was begroot. De totale kosten komen nu op ruim 1,5 mijloen gulden, drie ton meer dan de eerste raming. Met opvallend gemak echter stelde de Axelse gemeenteraad, die nog wel eens over de aan schaf van een bureau stoel willen vallen, beno digde extra gelden be schikbaar. Toen het voor stel namelijk aan de orde kwam, zweeg de raad in alle talen. De voornaamste reden dat de klus duurder uit valt dan geraamd is de tegenvaller bij de aanbe steding van het karwei. De laagst ingeschrevene, het Axelse aannemings bedrijf Lensen, wil het voor een ton meer doen dan het college in ge dachten had. T16 PAGINA ZEELAND 3 HULST - Het gerenommeerde streekorkest Bluesette heeft een grondige vernieuwing on dergaan. De band is versterkt met drie nieuwe muzikanten en uitgebreid tot een zesmans formatie. De oude garde van de groep, Jo Willaert (gitaar en zang), Rennie de Kind (slagwerk) en Nic Valke (gitaar, saxofoon en zang) zijn zeer positief over deze ontwikkeling. „Omdat de nieuwe leden stuk voor stuk uitstekende musici zijn en al jaren lang op de bühne staan", zo menen ze, „hebben ze een grote inzet die juist zo belang rijk is voor het slagen van een avond, ook al werkt het pu bliek niet mee". Ook hebben de 'nieuwelin gen' geen moeite met de repe- toirekeuze, omdat zij door de jarenlange ervaring geleerd hebben juist die nummers te brengen die het publiek boeien. Door extra repetitie planning beschikt het orkest nu over een omvangrijk re- pertoir, waarvan de mensen die op 7 januari in zalencen trum Tiffany te gast waren al een voorproefje hebben gekre gen. In het zalencentrum is ook een speciale repetitieruimte, waar vaak wordt geoefend met bekende artiesten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat men er midden in de week Rob de Nijs, Bennie Neijman, Drs. R. Barbé over ziekenhuisplannen: Van onze correspondent Van onze correspondent Lenny Kuhr of Lobo tegen het lijft loopt, die er hun nieuwe hits instuderen. De nieuwe leden van Blue sette zijn Frank Jansen uit Roosendaal (toetsen), Gino Mehauden uit Hulst (synthesi zer en alt-sax) en Pol Nuyts uit Antwerpen (bas, trompetm trombone). Jansen, afgestu deerd pianist aan het conser vatorium, speelde 5 jaar in de Roosendaalse band Roots en heeft jarenlang de Belgische zangeres Ann Christy bege leid. Mehouden studeerde in Tilburg en momenteel nog aan het conservatorium in Rotter dam. Hij speelde onder meer in het orkest Video. Nuyts speelde acht jaar bij het be- Bluesette in nieuwe bezetting kende orkest Eddy Smets en is i een gewaardeerd studiomuzi- i kant. De vernieuwde Bluesette staat zaterdag 11 februari in j zaal Tiffanu met een vijf uren non-stop amusementshow. Aanvang 21.30 uur. Het is de tweede van een serie shows die maandelijks plaatsvinden in het zalencentrum. Zo staat voor 25 februari de bekende butredner Pierre Cnoops op het programma en zijn er nog optredens gepland met Conny Vandenbosch, Rob de Nijs, Will tura, Conny Neefs, Eddy Wally en Lee Towers. SAS VAN GENT - CDA-gede- puteerde drs. R. Barbé vroeg gisteravond tijdens een leden vergadering van de Sasse af deling van het CDA om begrip voor de handelwijze van de provincie inzake de nieuwe ziekenhuisplannen. Bovendien zei de christen democraat dat de Sasse wet houder Marquinie te voorba rig is geweest in zijn uitlatin gen in de pers, dat Sas van Gent geld van de provincie krijgt voor de verbouwing van net oude klooster aan de West kade. Barbé ging gisteravond uitgebreid in op de nieuwe zie kenhuisplannen en vooral op de op til zijnde sluiting van het Hulster ziekenhuis. Hij stelde dat de discussie over de slui ting van het ziekenhuis in Hulst te veel wordt uitgevoch ten met niet-rationele argu menten. Barbé: „Wij moeten samen uitgaan van wat het beste is voor de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar om moeten de zaken niet op emotionele gronden benaderd worden. Hoewel de beslissing Drs. R. Barbé: ...begrip... - FOTOARCHIEF DE STEM voor Hulst wat de werkgele genheid betreft en maatschap pelijk gezien natuurlijk in grijpend is, vraag ik toch be grip voor de beslissing van het provinciaal bestuur". Barbé onderkende dat de handelwijze niet bijzonder fraai was, maar toch steunde hij de nieuwe plannen. Hulst zal na de sluiting een uitge breide polikliniek krijgen. Voor alle specialismes die in het Centrum ziekenhuis dat in Terneuzen komt, aanwezig zijn, kan men dan in Hulst te recht voor de poliklinische be handelingen. De gedeputeerde verweet het Hulster ziekenhuisbestuur er wel van niet alert gerea geerd te hebben toen de com missie heroverweging en in vulling van de nieuwe zieken huissituatie de plannen aan het maken was. Barbé: „Ter wijl men ook in Hulst goed weet dat deze commissie aan het werk was". Drs. Barbé vond het vreemd dat een Sasse wethouder in de pers had meegedeeld dat het geld van de provincie beschikbaar zou komen voor de verbouwing van het klooster. Barbé stelde dat de provin cie nog geen beslissing heeft gekomen om de verbouwing financieel te steunen. „Wet houder Marquinie is er blijk baar vanuit gegaan dat als een werk tot leerlingenenbouw- piaats wordt aangewezen, dat er dan automatisch op steun gerekend kan worden van de provincie. Die steun is nog niet toegezegd en volgt nooit auto matisch", aldus de CDA-gede- puteerde. TERNEUZEN - Tijdens een gisteravond in de Opstan- dingskerk te Terneuzen ge houden vergadering is beslo ten tot de oprichting van een afdeling Zeeuwsch-Vlaande- ren van de dienstenbond FNV. Hiermee keert het FNV te rug naar het oude systeem van voor 1979. In dat jaar werd overgegaan tot een groot sa menwerkingsverband omvat tende Zeeland en West-Bra bant. Districtsbestuurder Jan van de Brink zei dat grote afdelin gen nooit goed hebben gefunc tioneerd. De te grote afstanden die de kaderleden moeten af leggen voor het vervullen van hun functies vormden een groot bezwaar. En passant deelde hij mee dat vermoede lijk nog deze zomer het kan toor van de FNV dienstenbond te Goes zou verdwijnen. Hoewel de Zeeuwse leden dan enkel nog terecht kunnen bij het districtskantoor te Eindhoven, zou dit voor de af werking van hun zaken geen problemen opleveren. Vrijwel alle klachten worden toch te lefonisch gemeld en de keren dat er iemand op het Goese kantoor kwam, waren mini maal. Nadat hij een uitvoerige uiteenzetting had gegeven over de activiteiten die de af deling zoal kan ontplooien, werd overgegaan tot de vor ming van een voorlopig be stuur. Daarin nemen zitting: mevrouw R. d'Haene te Groe- de en de heren H. Marcussen en E. Nonneman beiden te Terneuzen, H. Langendoen te Axel en W. van der Giessen te Sas van Gent. Getracht wordt de afdeling Zeeuwsch-Vlaan deren met zo'n 440 leden per 1 juli van dit jaar zelfstandig te kunnen maken.

de Stem | 1984 | | pagina 15