Weer conflict rond Zeeuws fotoboek België zet speedboot k tegen 4 tongst 'Schadeclaims veerstaking niet betaald' DE STEM Deel natuurgebied Axelse Kreek volledig verwoest fotograaf eist verwijdering foto PPR/EVP en D 66: 'Meerderheid tekent zich af hese mevrouw L. Schipper 103 2.95 .25 WOENSDAG 1 FEBRUAR11984 VISCLUB STORTTE ILLEGAAL PUIN Ontslagen bij Muller Terneuzen Franse minister bezoekt Deltawerken PROVINCIEBESTUUR: 1 A53I SI I rttivfctö I VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers JIIDDELBURG - Het foto- jock 'Zeeland in 1983' is even als zijn voorganger in 1982 lennelijk geen behouden vaart gegund. Gisteren eiste je Middelburgse advocaat mr. Kool namens Jan Beckers „it Vlissingen dat uitgeverij Dt Boer (Middelburg) een van (ent afkomstige foto uit het jaarboek verwijdert of de op- ^e in zijn geheel uit de han- jel terugneemt. De opneming in het jaar boek zou zonder medeweten en toestemming van Jan Bec kers zijn gebeurd. De bewuste foto, een portret van het PPR-gemeenteraads- lid Kamermans uit Middel burg, is al eerder in het huis- aan-huis blad De Faam en het nul-nummer van het magazi ne Nieuw Zeeland afgedrukt. Mr. Kool zei gisteravond dat met zijn cliënt geen financiële regeling te treffen zou zijn. „Wat dat betreft is hij zeer principieel". Uitgeverij-directeur K. Scherphuis heeft inmiddels zijn advocaat mr. Minderhout gevraagd de onderhandelin gen met mr. Kool te openen. Deze laatste vindt dat van daag een beslissing moet val len. Hij liet er gisteravond weinig twijfel over bestaan dat die beslissing de gevraag de verwijdering of terugname van de oplage zou moeten zijn. „Daar heb ik op dit moment nog weinig zin in", zo reageer de de heer Scherphuis. De samenstellers van het boek hadden ervoor gezorgd dat wat auteursrechten be treft de zaak gedekt was met uitzondering van die ene foto van Jan Beckers. „Die man was niet te pakken te krijgen", verzuchtte eindredacteur Ad Hanneman. Afgelopen zater dag, toen het boek inmiddels was verschenen, trof Hanne man toevallig Beckers. „Hij nam blij het boek in ontvangst en niets wees er op dat hij een paar dagen later op deze ma nier zou reageren", aldus een verbouwereerde Hanneman. Vorig jaar kreeg 'Zeeland in 1982' tegenwind van Zeeuwse vissers, betrokken bij de in dat jaar spelende visfraude, toen die in het boek werden afge beeld. Een door hen aange spannen kort geding werd door de uitgeverij verloren. Enkele honderden exemplaren van 'Zeeland in 1982' werden toen teruggenomen uit de handel en vernietigd. „Wij blijven kennelijk jurispruden tie maken", aldus de heer Scherphuis. Roep om statenmotie zuivere PZEM-rook Bloemkool, per stuk 0 gram Een bloemstukje van burgemeester Blanken en zijn echtgenote voor de jarige mevrouw Schipper - fotowuifm mieras fan een onzer verslaggevers iOES - Met een voor haar ho- leeftijd opvallende vitali st en belangstelling voor al om zich heen heeft me luw L. Sehipper-Snoek gis tten in verpleeghuis Ter Weke in Goes haar honder- alerde verjaardag gevierd. is daarmee de oudste in- "«mster van Goes. Mevrouw Schipper staat el- morgen om half zes op, tedt zichzelf in Bevelandse Werdracht en gaat dan in- ;ssief de krant lezen. Verder "igt ze de dag door met bor duren. Ook laat haar eetlust niets te wensen over. Het hoofd van de afdeling vertelt dat mevrouw Schipper al maanden naar haar hon derdenderde verjaardag heeft toegeleefd. „In juni zei ze dat ze niet wist of ze die verjaar dag nog wel zou halen maar in november twijfelde ze daar geen moment meer aan". Bur gemeester mr. W. Blanken en zijn echtgenote kwamen de hoogbejaarde gistermorgen hartelijk gelukwensen. Toen de burgemeester haar een bloemstukje aanbood zei mevrouw Schipper droogjes: „Dank je wel, zet het daar maar neer". Ze wist zich nog goed te herinneren dat ze vo rig jaar mevrouw Blanken een zelfgeborduurd tafelkleed schonk. En ook dat ze aan va kantiegeld en zakgeld duizend gulden ontving. „Ik heb nog nooit zoveel geld bij elkaar ge zien". Op de vraag hoe ze het vond 103 jaar te worden antwoordde mevrouw Schipper: „Erg ge zellig met al die aardige men sen die me komen feliciteren", 's Middags vierde zij met haar zoon, klein- en achterklein kinderen het verjaardagsfeest in intieme kring. jjPSTENDE/ZEEBRUGGE - De Belgische marine j'x»< ,'uidwfst nfderland Ivoren ''neuzen, Hulst en Goes, ■ssen en telefoonnum- Pagina 2. iftSstijden: I '2.30/13 30-17.00 uur. Mactie >*n: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- l'iui'Y' chef)' Prank Dey, - de Schipper, Cor de Ton Koomen Ihw ^ulst: EuQène Ver- ,e" Goes: Gé van Ber- |to 'burg: Henk Post- °stburg: Co Meertens. 'Punten 3 I ?'e'?ande: mevr. Neve, nderstr. 4, 01148- '«niie-expi. n d,®ur Zeeland: C. I ve 01150-95839. Me- beschikt binnenkort over een snelle speedboot, die ingezet wordt als men vermoedt dat illegaal binnen de 12-mijlszo- ne wordt gevist. De boot is een geschenkje van het Belgische ministerie van landbouw. De speedboot zal met enig ceremonieel vertoon eind fe bruari/begin maart aan de marine worden overgedragen. Dan begint ook de periode dat zeetong naar de kustwateren komt om kuit te schieten en zodoende een gemakkelijke prooi vormt voor vooral de grotere, buitenlandse, vissers schepen. In België maakt men er geen geheim van dat de speed boot vooral bedoeld is om de Nederlandse vissers (in het jargon 'tongstropers' ge noemd) te snel af te zijn. Het waren tot nu toe vooral Ne derlandse treilers die 'vlak bij huis' nog even de verboden Belgische kustwateren af schuimden met schepen die groter dan 70 brt zijn en meer dan 300 pk motorvermogen hebben. De 12-mijIszone is af gekondigd om de jonge tong gelegenheid te geven te groeien tot een economisch in teressante vis. Tot nu toe bond de Belgische zeemacht met mijnenvegers de strijd aan tegen de 'tongs tropers'. In het verleden is herhaaldelijk gebleken dat die schepen te traag waren voor de grote (Nederlandse) bok- kentreilers. Die stoomden, wanneer ze werden betrapt, op volle kracht vooruit en lieten de mijnenvegers hun 'kont' zien. Een enkele keer heeft de Belgische marine zelfs waar schuwingsschoten gelost. Een paar maal is men erin geslaagd Nederlandse vissers boten naar Oostende en Zee- brugge op te brengen. De reder verspeelde dan zijn vangst en kreeg vervolgens een forse boete aan zijn broek. De nieuwe speedboot kan een snelheid van 50 kilometer per uur ontwikkelen en biedt voldoende plaats voor beman ning en overtreders. „Je kunt ze misschien wel vergelijken met motor-torpedoboten", al dus een tevreden Zeebrugse visser, wie het illegaal vissen met te grote boten (ook soms door Belgische vissers) een doorn in het oog is. den per jaar, gedekt Kunnen worden zonder dat deze op de elektriciteitstarieven van de PZEM drukken. CDA-fractievoorzitter J. Roose zei gisteren de brief van het PPR/EVP-statenlid nog niet ontvangen te hebben, maar persoonlijk niet afwij zend te staan tegenover een gezamenlijk initiatief tot een nieuw statendebat. Hij bena drukte daarbij nog eens dat de CDA-fractie de eis van de SEP vorig jaar geaccepteerd heeft om de ombouw (en daarmee de werkgelegenheid) niet in de waagschaal te stellen. Nu in Europees verband scherpere maatregelen tegen verzuring van het milieu geëist worden is het volgens hem niet uitge sloten dat minister Winsemius scherpere milieu-eisen gaat stellen. Overigens dient Zee land zich volgens hem in eer ste instantie tot de SEP te wenden. Goedkoper Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - In de Zeeuwse staten tekent zich een meerderheid af die alsnog wil streven naar een maximale rookgaszuivering bij de ombouw van de conventionale PZEM-centra- les in Borssele voor kolenstook. Die meerderheid moet in een statenmotie worden vastgelegd. Met een dergelijke oproep zijn de statenfracties van PPR/EVP en D'66 ingespron gen op de verklaring van de CDA-statenfractie, waarin alsnog initiatieven worden aangekondigd om een zo groot mogelijke rookgasontzwave ling te bepleiten. PPR/EVP en D'66 willen dat daarover op 2 maart een nieuw statendebat plaatsvindt. CDA-fractievoor- zitter J. Roose staat daar niet onwelwillend tegenover. Een jaar geleden behoorde de CDA-fractie tot een grote statenmeerderheid die zich 'noodgedwongen' bij een ont zwaveling van slechts 50 pro cent neerlegde. Dat besluit was toen ingegeven door een eis van de opdrachtgever, de SEP (Nederlands samenwer kende elektriciteitproducen ten). Die eis was gebaseerd op een speciale uitzonderings clausule van de toenmalige D'66-bewindslieden. De drie CDA-leden van de statencommissie voor het mi lieu hebben inmiddels een uit voerige notitie over een moge lijke verscherping van de zui- veringseis geproduceerd, die ze in de eerstevolgende com missievergadering aan de orde willen stellen. Het PPR/EVP-statenlid C. van Waterschoot heeft de fractieleider van het CDA, J. Roose, een brief geschreven met de uitnodiging samen het initiatief tot een nieuw staten debat te nemen. Hij herinnert er in de brief aan dat hij vorig jaar bij de besluitvorming een motie indiende waarin aan de ombouw de voorwaarde werd verbonden dat een maximale rookgasontzwaveling (90 pro cent) moet worden toegepast. Van Waterschoot in de brief aan de CDA-fractieleider: „Niet in de laatste plaats door jou 'neen' tegen deze motie stemden slechts zeven staten leden vóór. Ik begrijp nu dat de CDA-fraetie (als frac tie) 'aan de bel wil gaan han gen' bij diverse instanties. Op zich is dat een prijzenswaar dig initiatief. Politiek gezien kan het echter een Teeg' ge baar betekenen gezien het vrijblijvend karakter van een dergelijke briefwisseling. Wat van meer politieke 'betekenis kan zijn, dat is een uitspraak van onze staten op dit punt". Op basis daarvan kan dan vol gens Van Waterschoot een klemmend beroep worden ge daan op Den Haag. Het statenlid J. Boogerd- Quaak (D'66), die ook steeds maximale zuivering heeft geëist, richtte zich gisteren rechtstreeks tot Gedeputeerde Staten met het verzoek de kwestie op de agenda van de komende statenvergadering te plaatsen. Dat deed ze middels schriftelijke vragen, waarin ze ondermeer vraagt of het colle ge de mogelijkheid en de mid delen aanwezig acht om als nog tot volledige zuivering te komen. Boogert-Quaak wil ook we ten hoe de extra kosten daar van, ongeveer 13 miljoen gul- Roose wees er gisteren op dat GS toch al aan de SEP, c.q. de PZEM willen voorschrijven dat bij de ombouw de moge lijkheid open wordt gelaten om later alsnog tot maximale zuivering over te kunnen gaan. „Gezien de nieuwe ont wikkelingen kun je je afvra gen: waarom zouden we dat dan niet meteen doen. Dan is het nog goedkoper ook". Ne derland moet daar in zijn ogen 13 miljoen per jaar ('een gul den per inwoner') voor op kunnen brengen. Het aandeel van de PZEM zou jaarlijks 1 miljoen bedragen. „We moeten dat er als Zeeland zeker voor over hebben", zegt hij. Het D'66-statenlid J. Boog- erd-Quaak maakte gisteren meteen ook van de gelegen heid gebruik om te vragen of GS alsnog bereid zijn dwin- gënd voor te schrijven dat si lo's worden gebruikt voor de opslag van kolen bij de centra le. Dit naar aanleiding van het recente rapport dat in op dracht van de Zeeuwse mi lieu-inspectie is gemaakt door ESTS en Eurosilo Nederland. Daarin wordt gesteld dat op slag in silo's milieuvriendelij ker en zeker niet duurder is dan opslag in de open lucht, zoals GS dat willen toestaan. Het illegale pad in het oostelijk deel van de Axelse Kreek, langs de Kinderdijk - foto de stem cor j de boer Van een onzer verslaggevers AXEL - Visclub GOA heeft met zand- en puinstortingen een illegaal pad aangelegd in het oostelijk deel van de Axelse Kreek, langs de Kin derdijk. Daarmee is een flink stuk rictmoeras in dit beschermd natuurgebied vrijwel onherstelbaar ver woest. De nijvere hengelaars waren van plan hun weg- en waterbouwkundige bezighe den nog voort te zetten en het pad verder uit te brei den, maar daar heeft de ge meente nu een stokje voor gestoken. Dit nadat vogel wacht De Steltkluut boos aan de bel had getrokken. B en W hebben de hengel - club te verstaan gegeven dat iets dergelijks in de toe komst niet meer mag gebeu ren. En dan komen de hen gelaars nog goed weg, want voor dit soort schendingen van beschermde natuurge bieden staat meestal een fikse boete. Met de drastische ingreep in het rietmoeras wilde de visclub de leden behoeden voor natte voeten. Om hen gelen op het bewuste stukje mogelijk te maken werd voorheen altijd gebruik ge maakt van een soort houten bankjes, van waaraf gevist kon worden. Door het moe rassige gebied was men dan wel genoodzaakt met de voeten in het water of in een slijkerige grond te zitten. Niet ideaal, moeten de hen gelaars gedacht hebben, maar er werd alras een op lossing gevonden. Met eer dergenoemd resultaat. „Een schandalige ontwik keling", schrijft Steltkluut- lid Wim Wisse in de nieuw ste uitgave van het leden blad van de vogelwacht. „Als we de Grote Kreek er bij nemen, dan is er toch plaats genoeg voor de (loze?) vissertjes. Het lijkt mij dus zaak dat dat een en ander weer in de oorspronkelijke toestand wordt hersteld". Maar het is volgens de ge meente een onmogelijke op gave om al het zand en puin uit het moerassig gebiedje te scheppen. Inmiddels is met de hengelaars overleg aan de gang hoe het stukje na tuur weer wat gefatsoe neerd kan worden. In ieder geval heeft de visclub alvast opdracht gekregen om alle grote brokstukken op te rui men. Vervolg van pagina 1 De drie laatste boten zijn pas sinds 1978 in de vaart. Ze zijn nieuw gebouwd en kostten destijds ruim 10 miljoen gul den. Soortgelij ke schepen gaan in de sleepvaartwereld nu, vanwege de recessie, voor nauwelijks de helft van de hand. Daarbij komt dat er nauwelijks vraag naar is. De zeesleepdienst Willem Muller bestaat als zodanig nog maar sinds 1976. Bij de waldienst komen 16 man op straat daartoe behoort het voltallige personeel, van de radio-kamer van Willem Muller in Terneuzen. De ra dio-kamer blijft als centraal communicatie-centrum func tioneren voor de havendienst en bergingsactiviteiten, maar wordt opnieuw bemand van binnenuit het bedrijf. Bij Muller Terneuzen werk ten in totaal 120 man. Bijna de helft is nu ontslag aangezegd. Over de gang van zaken rond de aanzeggingen en de interne informatie over hele ontslag procedure is onder het Muller - personeel nogal wat ontstem ming ontstaan. Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE - De Franse mi nister van handel, madame Cresson, brengt maandagmid dag een bezoek aan de bouw van de pijlerdam in de mon ding van de Oosterschelde. De minister maakt deel uit van het gevolg van de Franse president, Francois Mitterand, die begin volgende week een staatsbezoek aan ons land brengt. De Franse minister van handel wordt maandagmid dag om half twee door het hoofd van de Deltadienst, ir. H. Engel op het werkeiland 'Neeltje Jans' ontvangen. Op het programma staan onder meer bezichtiging van het in focentrum op het werkeiland en een boottocht naar de ge plaatste pijlers in de sluitga ten Hammen en Schaar. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur is niet van plan schadeclaims te vergoeden die zijn inge diend naar aanleiding van de staking bij de Wester- scheldeveren eind vorig jaar. Er werden schadeclaims in gediend door het bedrijf Pol derman uit Goes, een inwoon ster van Breda en een man uit Hoofdplaat. De laatste twee klaagden erover dat ze een vergeefse reis naar de pont hadden gemaakt. GS hebben de betrokkenen laten weten dat er geen aan sprakelijkheid bestaat voor het niet of te laat uitvoeren van vaarten. Het college ver wijst daarbij naar de ver- voersvoorwaarden, waarin de aansprakelijkheid van de Pro vinciale Stoomboot Diensten (PSD) is beperkt tot directe schade, dat wil zeggen schade aan lichaam en goederen, ont staan door onzorgvuldigheid van de dienst en haar perso neel en wat daar mee samen hangt. Verder merken GS op dat betrokkenen, gezien de voor- publiciteit, redelijkerwijs van de problemen op de hoogt had den kunnen zijn. De rekening die het Goes bedrijf indiende kan volgens GS niet aan de vervoersvoorwaarden worden getoetst omdat de rekening geen nadere specificatie bevat. GS hebben ook een brief ge schreven naar de Consumen tenbond, die liet weten dat houders van abonnementen in aanmerking dienen te komen voor restitutie. Het college is het er mee eens dat de inwo ners van Zeeuwseh-Vlaande ren door de staking ernstig werden gedupeerd, maar tv.'ij - feit aan de zorgvuldigheid waarmee de bond aan de bel heeft getrokken. Men wijst erop dat houders van meervaartenkaarten geen financieel nadeel kunnen heb ben ondervonden en dat bij de PSD in feite slechts sprake is van één abonnement, namelijk de maandkaart voor werkne mers en scholieren. Houders daarvan hebben het recht 's morgens en 's avonds zonder voertuig te worden overgezet. Doordat ook tijdens de twee stakingsdagen deze diensten zijn uitgevoerd, zijn houders van deze kaarten niet gedu peerd, aldus het college. Zoals bekend begon de pro vincie tijdens de staking een kort geding, dat ertoe leidde dat de dienstverlening moest worden hervat. Dat gebeurde terwijl een lawine van pro testtelegrammen en dreige menten met schadeclaims bij het provinciebestuur binnen kwam.

de Stem | 1984 | | pagina 11