UITBLAZEN Reagan wil „karwei afmaken De smerige oorlog van en tegen de ETA Begin's visioenen nachtmerrie voor geplaagd Israel Ook bij Beatrix zuinigheid troef 'Video-pira even..t DE STEM I aanvulle De kaste der ouden KANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP V.S. Scheepsbouw: nodig van rijk 33 braks ziet I iaarer°'me B°tlek heeft dit v£ I In^hot aanbevelingen staan I aanvullende rapport DINSDAG 31 JANUARI 1984 WIMKOCK ACHTERGROND Mondale Moeilijk „Tragedie" Wraak Molensteen Geldschieter Deplorabel Nóg een klein Bé-Em-DEetje Haags hoogs tandje Agenda ROND 'T BINNENHOF, PINSDAG 31 JANUARI Zuster Bluyssen gedood door verkeersongeval bisschop gewond Onderwijs INVULLEND RAPP I k»nSjVan tussen 4e veertig ei I dit scheepsbouw in het R< I Jaar het hoofd boven watei I rijk h Tn klein deel van het gi OUDE MENSEN lebben het niet ge makkelijk. Door jongeren - en dat zijn de meeste andere mensen wanneer je oud bent! - zijp ze afgeschreven. Oude mensen moeten zich ner gens mee bemoeien. Ze snappen er niets van. Ze moe tent maar genieten van hun 'welverdiende rust', zoals dat uiterst huichelachtig heet. Ze zijn het beste af in het bejaar dencentrum. Goed verzorgd en alles bij de hand nietwaar? Geen wonder dat oud zijn een schrikbeeld is geworden voor jongere generaties. Im mers wie de ouden afschrijft en discrimineert weet dat hem of haar onherroepelijk hetzelfde lot zal treffen. De spiegel in de badkamer verkondigt het elke ochtend 'weer. Bejaardencentra, hoe weel derig en comfortabel ook, vind ik deprimerende oorden. Ik kan er nooit een betreden zonder me af te vragen waarom we het gewoon zijn gaan vinden dat mensen enkel op grond van hun leeftijd, bij elkaar horen te zitten, afgezonderd van de rest, in een soort vertrekhal van het leven. Zouden ze dat echt van harte gewenst hebben of zijn ze er door maatschappelijke om standigheden en een handje ge holpen door de kinderen te rechtgekomen? Het is natuur lijk beter dan in eenzaamheid te verkommeren, maar waarom zou een 65-plusser moeten ver kommeren in een wereld waar kinderen die niet eens voor zichzelf kunnen opkomen ook met gemak overleven? Ik heb altijd grote bewonde ring gehad voor uit de band springende ouden. Mannen en vrouwen die zich niets aantrek ken .van de 'regel' dat een mens vafi zesfig niet veel en een van vijfenzestig niets meer waard is voor bedrijf en maatschappij. Mensen die op hoge leeftijd blijven presteren of de maat schappij dat nou leuk vindt of niet. Adenauer, De Gaulle, Churchill zijn algemeen beken de voorbeelden uit het verleden van mensen die al oud waren toen ze' de zwaarste taak van hun leven op zich namen. Ro nald Reagan is een eigentijds voorbeeld. Drieënzeventig jaar en dan nog een tweede termijn als president van de Verenigde Staten ambiëren! Goed. je houdt je hart vast. Maar dat is omdat het Reagan is. Niet om- dar hij 73 wordt. Het is Voor de meesten van ons niet nodig om voorbeelden van onaantastbare ouderen uit sluitend in krant en geschiede nisboek te zoeken. Ik herinner me hoe ik lang geleden in een Indonesisch restaurant een oude beer heb zitten observeren die mét aanstekelijke smaak een enorme rijsttafel zat weg te werken. Van de serveerster hoorde ik dat de man 83 was en efke week trouw zijn Indische honger kwam stillen. 'Ik mag hopen dat ik op m'n 83ste nog zó kan eten', dacht ik, de oude heer benijdend. Omdat mijn vader een van de jongsten was uit een gezin van negen kinderen heb ik al tijd 'oude' ooms en tantes ge had. Mijn vader's oudste broer, die als-soldaat nog onder Al- bert Plesman had gediend, was al gepensioneerd toen ik in de eerste na-oorlogse jaren als jon gen bij. hem ging logeren. Hij was den geestige man die spe ciaal voor zijn neefjes zijn hond zogenaamd had leren lezen er i die een zeer onderhoudende i brief van acht kantjes kon j schrijven over niets anders dan I de overjas die iemand had ge- I dragen. Hij is heel oud gewor den en toen hij doodging was het of hij een stukje van mijn i jeugd meenam. Een paar weken geleden stierf een andere oom. Heel on verwacht. Een boom van een man die door al zijn neven werd benijd om zijn lichaams kracht en sportieve prestaties. Een jaar of tien geleden was ik i met hem in Engeland. Samen beklommen we de heuveltop waarop volgens sommigen his torici Camelot zou hebben gele gen. Ik was halverwege al bui ten adem, maar hij nog niet toen we boven waren. Vorig jaar met kerstmis kwam hij bij ons eten. Omdat hij zo slecht zag mocht hij niet meer autorijden, maar hij wilde ook niet opgehaald worden. Hij kwam wel met de fiets. Dertig kilometer heen en dertig kilo meter terug. Toen hij op de uit weg al zo'n zes van de dertig ki lometers had afgelegd, schoot het hem te binnen dat hij de bonbons voor mijn vrouw ver geten was. Hij maakte rechts omkeert om ze alsnog op te ha len. Hij was toen 72. En dan heb ik het alleen nog maar over voorbeelden van gezondheid en lichaamskracht gehad. Hoeveel wetenschap, er varing en vernuft zouden we hebben uitgestoten omdat we zijn gaan vinden dat oude men sen van 'welverdiende rust' moeten genieten. Ik weet niets van de geschiedenis van het pensioen, maar ik vermoed dat het ooit begonnen is als een recht. Om die mensen te be schermen voor wie de ouder dom gebreken meebracht. Sinds jaar en dag móet je met pensioen als je 65 bent en we kennen inmiddels de verplichte VUT. Er worden zelfs overeen komsten gesloten waarbij men sen van 57,5 jaar arbeidsonge schikt worden verklaard om re denen die niets te maken heb ben met hun geestelijke of li chamelijke toestand. Deze door de danig met zichzelf begane generaties af gezonderde kaste der ouden groeit, nu nog tamelijk onge merkt, in aantal. Een sluime rende maatschappelijke macht. Af en toe hoor je al eens iets van een ver vooruitblikkende demograaf over dat probleem. Maar dat wordt nauwelijks ge hoord, druk bezig als we zijn met de drie procent van nu. Lang voor 2000 zal de slui merende reus wel wakker wor den. Al is het maar door het ge- sleutel aan de AOW dat vroeg of laat wel zal gaan plaatsvin den omdat ook die 'onbetaal baar' wordt. Mijn voorspelling is dat de reus zich die niét zo maar zal laten afpakken. Dat het hem niet ontbreekt aan ver nuft en spierkracht leert ons de geschiedenis, maar vrijwel iedereen kan dat ook in zijn eigen familiekring waarnemen. Bovendien: tegen 2000 is ieder een die nu ouder is dan 45 een bejaarde en wij laten ons toch niet het bejaardenhuis in mani puleren? T5 iiiiiiliiiiiillliiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.: DAGBLAD VOOR ZUCWEST-NEDERLANO" Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076;236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884, Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vllssirigen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: f 22,10 per maand: 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van J 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per |aar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882. GebÖorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranlffplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCÖ rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. PRESIDENT Reagan stelt zich samen met vice-presi dent George Bush herkiesbaar voor een tweede termijn als president van de Verenigde Staten. - fotoap Van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft zich samen met zijn vi ce-president George Bush kandidaat gesteld voor de presidentsver kiezingen van 6 novem ber a.s. Hij maakte dit lang verwachte nieuws be kend tijdens een vijf minuten durende tv- uitzending vanuit het Witte Huis. De Democraten reageer den met een scherpe afkeu ring terwijl Reagans eigen Republikeinse partij het be sluit toejuichte. „We hebben een nieuw begin gemaakt. Vice-president Bush en ik hopen opnieuw op Uw steun en samenwerking om datge ne af te maken waarmee we drie jaar geleden begonnen. Ik kondig daarom aan dat ik kandidaat ben en naar een nieuwe ambtstermijn na streef", aldus zei Reagan in een rechtstreekse tv-uitzen- ding vanuit het Witte Huis waarvoor zijn campagne- dienst maar liefst 400.000 dollar (ruim 1,3 miljoen gul den) overhad. Reagan zal zonder veel moeite officieel als kandi daat worden aangewezen door de Republikeinse partij op haar conventie in Dallas (Texas) in augustus. Een maand eerder zullen de De mocraten hun kandidaat naar voren schuiven. Van de acht man, die een gooi willen doen, maakt blijkens opinie peilingen oud-president Walter Mondale het meeste kans. Reagan wordt op 6 fe bruari 73 jaar en is nu al de oudste president in de Ame rikaanse geschiedenis. Hij staat er erg goed voor, nu de economie in de VS in de lift zit. Sinds Eisenhower (1953- 61) genoot geen president in zijn derde ambtsjaar zoveel populariteit als Reagan. In een interview met het weekblad Newsweek dat af gelopen vrijdag werd opge nomen deelde Reagan een snier uit aan het adres van Mondale. „Ons land zou geen militaire defensie hebben als we zouden hebben bezuinigd op zijn manier". Volgens de jongste opinie peilingen ziet alles ernaar uit dat Reagan zijn demo cratische tegenspeler in no vember zal verslaan. Hij is de enige kandidaat van zijn partij, terwijl acht Demo cratische politici hengelen naar de nominatie. Naast de eerdergenomede Mondale zijn de bekendste senator John Glenn en de zwarte predikant Jesse Jackson. Mondale, vice-president on der Jimmy Carter, voert sinds 1980 campagne en geldt veruit als de belangrijkste kandidaat. Terwijl president Ronald Reagan zijn nieuwe kandi datuur bekendmaakte was zijn republikeinse partij verdeeld tussen optimisme en het gevoel dat de verkie zingscampagne moeilijk zal zijn met een democratishe partij die vastberadener dan ooit is om weer aan de macht te komen. De presidentsver kiezing van november zal „zeer moeilijk zijn tegen een democratische partij die nog nooit zo verenigd en goed ge organiseerd was sedert 1968", zei campagnevoerder senator Paul Laxalt. Mondale zal niet aflaten felle kritiek te leveren op het stuk van de buitenlandse po litiek, de begrotingstekorten en de houding van Reagan jegens de armen en de min derheden. Bij de democratische par tij is Reagans besluit slecht gevallen. De (democratische) voorzitter van het huis van afgevaardigden, Thomas O'Neill, voorspelde dat de kiezers 'nog eens vier jaar pijn' krachtig zullen verwer pen. Reagaps voorganger Jimmy Carter, zei dat een nieuwe 'ambtstermijn voor Reagan een 'verschrikkelij ke tragedie' zou zijn. Maar de republikeinse fractielei der in de senaat, Howard Baker, zei dat Reagan „het recht' heeft zijn werk af te maken". Door Anton Theunissen De Baskische terreur beweging ETA, die een uitzichtloze strijd voert voor een utopische on afhankelijkheid, blijft doldriest tekeer gaan. Koos zij in het verleden haar slachtoffers met veel zorg (Franco-die- hards, oud-politie en -legerfolteraars van ETA-strijders), thans lijkt ze ertoe te zijn overgegaan in het wilde weg topmilitairen te vermoorden. De zondag na de hoogmis doodgeschoten luitenant-ge neraal Quintana Lacaci had de laatste jaren duidelijk zijn trouw aan de democra tische regering getoond. Hij stond bekend als een van de trouwste verdedigers van het optreden van koning Juan Carlos in de 'nacht van Tejero', de nacht waarin een dwaze kolonel het Spaanse parlement in gijzeling nam. Toch werd deze generaal in koelen bloede neergeschoten. De conclusie kan niet anders zijn dan dat de ETA-militar met haar aanslagen al lang niet meer probeert met haar theorie van 'antidemocrati sche, militaire onderdruk king van het Baskenland' te onderstrepen, maar juist zelf een militair ingrijpen in het Baskenland probeert uit te lokken door het Spaanse le ger te provoceren met moor den op willekeurige militai ren. De Baskische terroris ten vormen nu de meest ac tieve bedreiging voor de Spaanse democratie, omdat ze uit zijn op een militaire staatsgreep, die hen weer tot door de gehele wereld be wonderde 'verzetshelden' zou kunnen maken. De vermoorde generaal heeft wellicht minder acht geslagen op de waarschu wingen die de Spaanse poli tie de laatste weken heeft gericht tot vooraanstaande burgers en militairen en om hun persoonlijke veilig heidsmaatregelen te ver scherpen. De geheime dienst had namelijk informatie ontvangen over de aanwe zigheid in de Spaanse hoofd stad van een moordcom mando van de gevreesde mi litaire tak van de ETA. Vol gens die berichten zou de ETA wraak willen nemen voor de acties die de laatste weken door de Franse rege ring genomen worden tegen de terroristen van de ETA die in Zuid-Frankrijk wo nen. Tot nu toe was dit ge bied voor de ETA-leden een veilig toevluchtsoord van- waaruit zij ongestoord hun aanslagen op Spaans grond gebied konden voorbereiden. Maar daar is sinds kort een einde aan gekomen. Vorige maand heeft de Franse rege ring zes belangrijke leiders van de ETA het land uitge gooid en gedeporteerd naar Panama en enkele andere leden van de ETA zijn door de autoriteiten in Parijs ver bannen naar een streek ten noorden van de rivier de Loire. Zij hebben de waar schuwing gekregen dat ook zij gedeporteerd zullen wor den als zij terugkeren naar hun vaste basis aan de Spaanse grens. De aanslag van zondag wordt verder ook beschouwd als een wraak voor het op treden van een geheimzinni ge terreurgroep die sinds LUITENAN'I'-Gene- raal Guillermo Quinta na Lacaci, die zondag is vermoord. -fotoanp kort in Frans Baskenland de ETA met haar eigen bloedige wapens bestrijdt. Deze ge heimzinnige terreyrgroep noemt zichzelf 'anti-terro ristische bevrijdingsgroep' en heeft in Zuid-Frankrijk onlangs twee Baskische ter roristen doodgeschoten. Of ficieel weet niemand waar dit moordcommando vand- aankomt maar de specula ties lopen uiteen van ultra rechtse figuren tot profes sionele moordenaars die in gehuurd zijn door Baskische bankiers en ondernemers die de onophoudelijke aanslagen en financiële chantage door de ETA beu zijn. Maar sym pathisanten en leden van de ETA zelf zijjj er van over tuigd dat de touwtjes van het geheimzinnige moord commando in handen zijn van de Spaanse geheirrie'po- litie. In ieder geval heerst in Zuid-Frankrijk een ware angstpsychose onder de Bas kische 'vluchtelingen'. De moord op de generaal moet een wraak zijn voor het optreden van de Franse re gering en op moorden op le den van de ETA. Maar tege lijkertijd ook een bewijs dat' de ETA ondanks alles onver minderd door zal gaan met haar terroristische oorlog voor de onafhankelijkheid van Baskenland. De 'smerige oorlog' van en tegen de ETA wordt met ongekende hef tigheid gevoerd. Premier Fe lipe Gonzalez heeft er zelf geen misverstand over laten bestaan, dat hij de ETA-mi litar wil uitroeien, want dat terrorisme is een groter ge vaar voor de democratie dan de macht van de drie zuilen, die hij langzaam probeert te slopen: Kerk, Leger en Kapi taal. Door Pieter Eggen DE ontslagname van de Israëlische minister Ben-Porat tijdens het afgelopen weekend legt andermaal de diepe cri sis bloot die het land in zijn greep houdt. De cri sis is niet uitsluitend economisch, hoewel Is rael in wezen een nage noeg failliete boedel is, die slechts overeind wordt gehouden door fabelachtige 'subsidies' van de VS. De economische proble men zijn uiteindelijk 'slechts' de uiterlijke ken merken van een ziekte, die het land kan uithollen. De echte crisis is dat Israel niet of nauwelijks meer regeer- baar is. De twee grote machtsblokken, Likoed en de Arbeiderspartij staan ieder een wezenlijk andere invulling voor ogen van 's lands toekomst. De erfenis van Begin dreigt een molensteen te worden om de nek van zijn opvolgers. Menachem Begin kreeg de steun van de meer derheid van het volk in 1977 en nog eens vier jaar later voor zijn grootse visioenen. De 'realiteiten' van de Zes daagse Oorlog van 1967 - toen het Israëlische leger de Arabische belagers een ma- gistraal pak slaag gaf - wer den door Begin tot basis van zijn politiek gemaakt. De 'bevrijde' gebieden Samaria en Judea (beter bekend als de Westelijke Jordaanoever) én de Gaza hoorden bij het Bijbelse Israel en zouden daar ook toe blijven behoren. Met zijn vredesverdrag met Egypte en de teruggave van de Sinai-woestijn schakelde Begin Cairo uit als oorlogs maker. Zijn aanval in de zo mer van 1982 op Libanon ('Vrede voor Galilea') zou het slotstuk moeten worden van het plan de Westbank stormrijp te maken. De PLO zou vernietigt worden in Li banon en de Palestij nen in hun kampen op de Westelij ke Jordaanoever zouden niet meer ontkomen aan de keuze tussen vertrekken of zich schikken in een onderge schikte positie. Begins plannen kwamen niet uit, zoals bekend is. Li banon werd niet die over winning, waarop gerekend was. Sterker: de permanente aanwezigheid van tiendui zenden Israëlische soldaten in het zuiden van Libanon is een geld- en mensenlevens verslindende affaire gewor den. Navenant was de uit werking op de Palestijnen in bezet gebied. Ze zitten er nog steeds. Begin vertrok verle den najaar, geveld door de vele schandalen én door me taalmoeheid. Shamir, als ge doodverfd opvolger, mocht de nalatenschap zien bijeen te houden. Het kostte hem de grootste moeite de coalitie van Likoed (een verzameling partijen) en religieuze par tijen van uiteenlopende snit in tact te houden. In ruil daarvoor moest hij gedogen dat de invloed van deze theocratisch gerichte partij en onevenredig groot werd op de landspolitiek. De schoen in Israel knelt temeer daar deze laatste ontwikkeling de bestaande problemen met Israels grootste geldschieter de VS in toenemende mate bemoei lijken. Weliswaar mocht Shamir eind november een genereus bod uit Washing ton toucheren (ruim vijf mil jard direkte militaire steun en een herleving van het mi litair-strategische pact, dat sinds 1981 bevroren was), maar in ruil daarvoor maakte hij zich afhankelij ker van Washington dan wenselijk. Egypte mocht ook een vorstelijke greep in de Amerikaanse ruif doen en de Reagan-regering liet weten ondanks alle vriendelijkheid vast te houden aan zij n eigen Midden-Oosten-politiek, waarin een Palestijns-Jor daanse oplossing centraal staat. Hoezeer de Amerikaanse invloed effect had bleek en kele weken geleden toen een ambitieus plan van de nu af getreden Israëlische minis ter Ben-Porat onder de mat werd geveegd tijdens een kabinetszitting in Jeruza- SHAMIR: erfenis van Begin weegt als een mo lensteen. lem. Ben-Porat had een sce nario opgezet voor massale herhuisvesting van de Pa lestijnen op de Westelijke Jordaanoever. Die zouden hun kampen moeten verla ten en worden onderge bracht in speciale nieuwe steden. Dat plan - in wezen in de lijn-Begin - haalde het niet; ook al door de weige ring van de kleine Tami- partijdie vooral terugdeinz- de voor de gigantische kos ten die uitvoering mét zich zouden meebrengen. De ope ratie van Ben-Porat zou en kele miljarden kosten, ter wijl de heel wat minder ver slindende nederzettingenpo litiek op de Westbank Israel jaarlijks al zo'n slordige 2,5 milj ard kost. Hoe problematisch het op brengen van dit soort bedra gen is en nog wordt bleek eerder in het afgelopen na jaar, toen een plan uitlekte om de dollar naast de shek- kel te accepteren ais wettig betaalmiddel. Het idee kost te minister Aridor zijn kop en leidde tot ëen diepe ver trouwenscrisis. Het valuta-incident te kende de deplorabele toe stand waarin het land zich bevindt. Economisch ver worden tot de 51ste staat vari de VS, politiek verscheurd als nooit te voren; de schel len zijn de Israeli's van de ogen gevallen. Alle fraaie dromen van Begin zijn in hun tegendeel verkeerd. Is dat dan waar de kiezers van Begin om vroegen Of is het de onvermijdelijke uitkomst van die politiek, dat ze in haar tegendeel ver keert Het zijn de vragen die de Israëlische bevolking ten diepste doen twijfelen. En dat twijfel de beste voe ding is voor ruige alternatie ven is de laatste week an dermaal bewezen. Het ge zaghebbende dagblad Ha'ar- etz stelde in een speciale bij lage de vraag naar de (on) mogelijkheid van een mili taire staatsgreep in Israel. Uitgerekend dit fenomeen - ondenkbaar en een taboe in Israel sinds 1948 - staat bij zonder in de belangstelling. Het meest tot nadenken stemt nog wel dat geen van de geïnterviewden over dit onderwerp met zekerheid durft te zeggen dat het va- euüm in Israel niet door de militairen zou kunnen wor den opgevuld. De Koning(in) is on schendbaar, de minis ters zijn verantwoorde lijk. Zo luidt artikel 55 uit de Grondwet. De uitzondering voor de huidige minister van Sociale Zaken en Werk gelegenheid is zo evi dent, dat die verder niet schriftelijk is vastge legd. Maar houdt de onschend baarheid van de Koningin nu ook een politiek volstrek te desinteresse in? Van Ju liana kan dat niet worden gezegd, en van Beatrix zeker ook niet, getuige bijvoor beeld de zeer grote belang stelling waarmee de huidige Koningin de laatste forma tie-ontwikkelingen heeft ge volgd. Protocollair, maar zeker ook uit belangstelling voor het politieke bedrijf, nodigen de achtereenvolgende Ko ninginnen met enige regel maat groepsgewijs parle mentariërs uit voor persoon lijke gesprekken over hun politieke activiteiten. Kort geleden was in die traditie weer de beurt aan een club je, dat onder leiding van PvdA-leider Den Uyl Huis ten Bosch aandeed. Den Uyl was al snel geanimeerd in gesprek met de Koningin, waardoor enkele van de ove rige Kamerleden hun ge dachten onvermijdelijk van het gesprek lieten afdwalen naar een koudgetapt Brand je. Onder hen de financieel specialist van de PvdA, Thijs Wöltgens, die wat verveeld met een zilverkleurig luci ferdoosje dat op tafel lag be gon te spelen. Dat zinde de particulier secretaris van Hare Majesteit maar matig, en niet zag hij zijn kans schoon of hij legde het doosje terug op het middendeel van de tafel. Daar lag het niet lang, want kort daarop zat Wölt gens er weer mee te spelen, en weer greep de secretaris in. De derde keer zelfs met een robuustheid die ook de Koningin niet ontging. „Hebben ze nu toch dat brandgaatje in het ta felkleed ontdekt?" klonk het belangstellend. Hilariteit. Het laatste woord was voor Den Uyl: „Toch prettig te zien dat u ook moet bezui nigen!" Een ontroerend moment: jonkheer mr. M. de Brauw, temidden van zijn stuur groep en omringd door tien tallen journalisten, die van een dametje op leeftijd een bos bloemen krijgt „omdat hij de discussie zo goed heeft geleid." De jonker is er even helemaal stil van: „Zo zie je, verrassingen blijven nooit uit." Was het een afleidingsma noeuvre? Daar zal ook De Brauw niet meer achterko men, maar feit is dat direct na het lieve dametje een aanzienlijk jonger vrouws persoon zich voor de tafel posteert met een minstens twee kantjes lange verkla ring over het feilen van de BMD. Na één alina al wordt het De Brauw te dol: „Dit is ónze persconferentie. Ik moet u verzoeken af te breken." „Dat is niet democra tisch!" „Dat kan zijn, maar deze persconferentie is voor jour nalisten belegd, niet voor energiekomité's." „Laat dan die journalisten stemmen!" Dat lijkt De Brauw nog niet zo'n slecht idee. „Wie is er voor dat deze mevrouw haar verklaring helemaal uitleest?" Een twintigtal handen (van actievoerders) gaat de lucht in. „U ziet: u bent in de min derheid," constateert De Brauw tevreden. „Eerst vragen wie tegen is!" klinkt het gebiedend. De Brauw: „Okay, wie te gen?" Geen enkele hand de lucht in. Maar De Brauw vindt dat het volk nu even genoeg in spraak heeft gehad, en her vat volgens eigen plan de persconferentie. „De overhaast genomen maatregelen bij het bekend worden van de garnalenin- fectie leiden gemakkelijk tot overkill." (SGP-Kamerlid Van Dis). In de Kamer staan deze week twee begrotingshoofd stukken centraal: Landbouw (met uitzondering van het visserijdeel, dat al behan deld is) en Justitie. Verder moet wettelijk de positie worden geregeld van de adviescommissie Menseri- rechten, die minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) vorig jaar april al in- stalleerde. De Eerste Kamer begin1 vandaag de behandeling van de begroting van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer. Inmiddels - het Kerstreces is nu echt voorbij - kondigen ook de eerste partijraden zich alweer aan. De CP' staat komend weekend Anristerdam een nieu«" krachtproef te wachten tus sen horizontalen, verticale en tussenin (45-graders?);^ groepering Scholten, v0'®j de laatste peilingen 8°®° voor vijf zetels, komt tijden> een bijeenkomst met taHa CDA-afvalligen en and 'christelijk links' in hetG«" derse Ede misschien ook aa partijvorming toe. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Ruim de helft van alle in Nederland verhuurde videocassettes is il legaal gekopieerd. De staat loopt daarmee vele tientallen miljoenen guldens aan belas ting «nis- Minister Korthals Altes van justitie en het parlement moe ten video-piraterij veel zwaarder straffen. Exp land uitst DEN BOSCH - De zuster van bisschop Bluyssen, de 56-jari- ge C C M Zwetsloot-Bluyssen, is gistermiddag door een ver keersongeval in de Bondsre publiek om het leven geko men. Haar man, J Zwetsloot, is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Bisschop Bluyssen die ook in de auto zat, heeft een hersen schudding en een neusbreuk in hetzelfde ziekenhuis opge nomen. Dat meldde de pers dienst van het bisdom Den Bosch. Het ongeluk gebeurde op de Bundesstrasse bij Bitburg in de buurt van Trier. De auto waarin mgr Bluyssen zat, voerde een verkeerde inhaal manoeuvre uit en botste op een tegenligger. In die auto raakte een persoon licht ge wond. Bluyssen was met zijn zuster en zwager op de terug weg van een vakantie aan de Moezel in West-Duitsland. Het is volgens het bisdom nog niet bekend wanneer de bisschop uit het ziekenhuis ontslagen zal worden. MINISTER Deetman wil de I gemeenten bij de volwassene neducatie veel te weinig eigen verantwoordelijkheid toeken nen. De minister van Onder wijs en zij n ambtenaren tonen nauwelijks belangstelling voor de adviezen van de ge meenten die bij wijze van proef hun welzijnsbeleid in clusief de volwasseneneduca tie al grotendeels zelf hebben ingericht. Dat zei gisteren drs. L. van Leeuwen van de Stuur groep Ontwikkelingsprojecten »P de hoorzitting over de nieu- e structuur van de volwasse neneducatie. Van onze redactie I Boelf Hn, overhëidsgeld nodig, a« miWn ?S,k°mt n°g dertig (B slept,. tekort, waarvan I Fijpn te komen en Wilton ge miljoen zal nog wel setig ke van v Opeten hebben (waar- (6C htiaarTi1,8 Van het riik) om we te kunnen uitzingen. de op gr (AD VERTEN' Je zet het prima op

de Stem | 1984 | | pagina 2