buitenlandse concurrentie benieuwd naar resultaten Sarajevo houdt de kosten in de hand Noords, niet Noors Valhelm noodzaak Biathlon: sport voor militairen ZATERDAG 28 JANUARI 1984 W6 pure snelheid inzet rodelen Nederlands bobslee-duo werkt aan 'torpedo' jsARAJEVO - Het lachen is de concurrentie ■uiteindelijk vergaan. De Russen, de Oostduit- >sers, De Zwitsers, de Westduitsers en de Oos tenrijkers wachten in spanning af met welk Lateriaal de Nederlandse twee mans-bob Job 'van Oostrum (piloot) en John Drost (remmer) jop de Olympische piste van Trebevic zal ver schijnen. Tot nu toe bleek het 'gereedschap' van de met veel geld en wetenschap ondersteunde internationale top pers te snel voor het eerste Nederlandse duo in de Olympische geschiedenis dat zich voor de Winterspe len plaatste. En ook nog daadwerkelijk -wordt uitgezonden. Maar ergens in een schuur 'in Heemstede - zo gaat de ma- jre in bobslee-land - werken die dekselse Hollanders aan ■jen torpedo. Zonder hulp van luikende specialisten op het ge- lued van de aero-dynamica, ronder de kennis van ruimte vaart-deskundigen, eigenlijk alleen met een beetje steun van een goedwillende sponsor werkten Job van Oostrum en John Drost aan hun nieuwe, siiper-snelle (althans dat hoopt het tweetal) bob. Dat de concurrentie zo be nieuw is, pleit alleen maar voor de reputatie, die Van Oostrum en Drost in zeer kor te tijden hebben opgebouwd. JosSchurgers, bekend in auto- en motorsportkringen als de man, die met weinig middelen en kleine aanpassingen op het gebied van aërodynamische ontwerpen wonderen kan ver richten, moest voor het Utrechtse tweetal de 'Neder land 1' ombouwen tot een ge stroomlijnde kogel. Gelie mziniug Of dat inderdaad lukte, daar doen de twee bobsleeërs heel geheimzinnig over. „Ze zullen het in Sarajevo wel zien. We hebben al wat tesien achter de rug en het ziet er veelbelovend uit. Maar in 1 deze sport gaat het om hon derdsten van een seconde. Dus helemaal zeker weet je het nooit of je echt op de voor naamste tegenstanders kunt inlopen. Die Russen zitten bij voorbeeld niet stil. Zodra ze bij een ander een nieuwtje ontdekken, wordt het geco- pieerd en uitgeprobeerd. Kip- poersen Sjnepts hadden in het begin van het seizoen enorme problemen met het bestuur baar houden van_ hun nieuw ontwikkelde slee. Die moei lijkheden worden dan snel en accuraat aangepakt. Dat moet wel. want die twee pakten ten slotte in Igls het Europees kampioenschap, terwijl zij aanvankelijk weigerden in die nieuwe koets taan gaan zitten omdat het te gevaarlijk zou zijn", aldus Job van Oostrum. dip het bobsleeën sinds 1978 beoefent en er totaal geen ge- f vaar inziet. En dat ondanks bet feit dat bijvoorbeeld op de bobpiste van Lake Placid snel heden van 160 kilometer per jjur worden gehaald. Zijn Kreet: „Bobsleeën gevaarlijk kunt thuis voor de deur toch ook van je fiets vallen toogedaar het bewijs voor le veren. Zekerheid Om de concurrenten zo lang hogelijk in het ongewisse te "kn, lieten Job van Oostrum John Drost het Europees Kampioenschap in Igls voor teat het was. Zij hadden via, via al begre pen dat het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité de half december vorig jaar gegeven zekerheid niet meer zou terugdraaien. Vandaar dat het spel van geheimzinnigheid gespeeld kon worden. Job van Oostrum: „Het is hardstikke geinig zoals het gaat. In het begin waren we een beziens waardigheid. Voor de insiders was het gewoon leuk, dat er een Nederlandse bob in de baan verscheen, maar we tel den natuurlijk niet mee. Dit seizoen is men ons toch anders gaan bekijken. In het begin was iedereen bereid ons te hel pen zodra er problemen wa ren. We konden alles lenen, omdat we als tegenstanders niets voorstelden. Dat is nu anders. Goede da« Als we een goede dag heb ben, verslaan we vier van de vijf Oostenrijkse teams. En die jongens hebben daar dan flink de pest over in. Die werken bijna een geheel jaar naar de grote wedstrijden toe, terwijl zij ons als ama teurs beschouwen En als ze dan verliezen, vinden die kna pen dat een enorme afgang", zegt Job van Oostrum, garage houder en tevens autocoureur, met een wat voorzichtige glimlach. Provoceren, zo weet hij, komt niet altijd goed over. In het seizoen '78/'79 debu teerde de 'Nederland I' op het wereldkampioenschap. „Een heleboel mensen hadden ver wacht dat we keihard op onze bek zouden gaan, maar we werden wel degelijk geklas seerd: laatste en twee na laat ste voor de Belgen. We waren toen nog het lachertje van de bobsport. Iedereen liep daar in keurige officiële pakken. Wij trainden in spijkerbroek. We deden mee op geleende schoe nen, in een geleende bob en we hadden allemaal wat anders aan. Ze hadden wel ontzag voor die jongens op klompen. We kregen veel aanmoedigin gen". Job van Oostrum vindt het wel eens vervelend dat de in breng van remmer John Drost wordt onderschat. v- .fliw I. Job van Oostrum (r) en John Drost tijdens een test op het circuit van Zandvoort. „Het samenspel is enorm belangrijk. Je moet een zeer hecht team zijn, want je doet alles samen. Je traint met z'n tweeën, verzorgt het materiaal samen en je gaat samen de af daling in. De gemaakte tijd is dan ook van 'ons', en niet van Van Oostrum of Drost apart. Als ik met een ander naar be neden moet, voel ik me niet jo fel. Het startritme is in dat ge val geheel verstoord. Bij de start vormt de remmer de aangever. Ik ben dus volledig gewend aan zijn tekens. Je hebt samen wat trekjes en kneepjes en je voelt elkaar feilloos aan. Tijdens de afda ling moet Drost helemaal op mij vertrouwen. Toch moet John volledig bij de les blij ven. Hij mag zich niet als dood gewicht gedragen. Op een stuk wat recht lijkt, maar waar een nauwelij ks ziehtbare krom ming in zit, moet hij met het even verplaatsen van zijn li chaam de zaak in bedwang houden. Dan blijf ik van de stuurtouwen af. En hij moet constant opletten. Ik kan in een bocht een fout maken en de curve verkeerd insturen. Met tegenwicht moet John dat corrigeren. John en ik zijn vanf het begin af samen en het heeft altijd enorm geklikt tus sen ons. Hij is een perfecte remmer en ik heb de aanleg voor piloot. En op die manier vorm je een ideale combina tie". Wonderen Op vrijdag 10 en zaterdag 11 februari tussen half twee en vier uur 's middags moeten Job van Oostrum en John Drost in tweemaal twee 'runs' in Sarajevo op een baan die hen wel ligt, zo leerde de erva ring, aan de bak. Voor goud, zilver of brons komt het tweetal niet in aan merking. Of er moeten in die schuur in Heemstede wonde ren zijn verricht. Naar de hiërarchie van het internatio nale bobsleeën zullen Van Oostrum en Drost tussen de achtste en twaalfde plaats ein digen. Volgens de wet van 'Bartje' zijn de Sovjets, de Oostduitsers en de Zwitsers de beteren, maar het gevecht met de Westduitsers en de Oosten rijkers, de Amerikanen ook, die strijd durven Van Oos trum en Drost aan. „En wie weet hoe een Hollandse koe een Joegoslavisch haas vangt", zegt Van Oostrum tot slot. In derdaad, het 'geheim van Heemstede' zal op die vraag in Sarajevo een antwoord moe ten geven. SARAJEVO - Een van de grootste begripsverwarringen binnen de Olympische wintersportnummers speelt zich af rond de „Noordse combinatie". Ten onrechte noemt men de combinatie van skisprin gen en langlauf vaak „Noors". Met Noorwegen heeft het onderdeel echter net zoveel te maken als een pinguin met de Caralbische Zee. De Noordse combinatie wordt op twee achtereeenvolgende dagen afgewerkt, waarbij men met het skispringen begint. Traject Dat springen vindt plaats vanaf een 70 meter-schans, in tegenstelling tot het échte schansspringen waarbij de schans 90 meter lang is. Het langlauf-traject, dat geen al te grote hoogteverschillen mag bevatten, is 15 kilometer lang. De tijd wordt in seconden en tienden van een secon de gemeten. Deze worden dan in punten omgezet. Bij het springen mag iedere deelnemer driemaal een poging wa gen. Voor elke sprong worden punten voor de afstand en de stijl toegekend, terwijl het laagste totaal vervalt. Het totaal aantal punten van langlauf en springen levert ten slotte de winnaar van het Olympische goud op. En dat kan natuurlijk best een Noor zijn. Al waren het bijvoorbeeld vier jaar geleden in Lake Placid de Oost duitsers (1, 3 en 5) die de dienst uitmaakten. SARAJEVO - Eén ding is zeker: het kan er in diverse takken van wintersport hard aan toe gaan. Hard in de zin van „snel" welteverstaan, al vormt ijshockey vaak een combinatie van beide betekenissen van „hard". „Valhelm noodzaak" is al lang geen loze kreet meer, wanneer men be denkt dat topskiërs bij een afdaling snelheden van rond de 100 km per uur be reiken. Ook bij het rodelen worden snelheden in deze orde van grootte bereikt. Het toppunt van kinder- vermaak, per sleetje een hellinkje afglijden heeft in deze Olympische winter sport-discipline supersone vormen aangenomen. Ro delen is een zaak van puré snelheid. Doolhof Vroeger heette het tobo- gan-sleden, maar enkele tientallen jaren geleden is men het naar het Oosten rijkse woord voor slee „Rodel" gaan noemen. Er zijn wedstrijden voor individuele dames en he ren en voor mannelijke pa ren. Het rodel-parcours vertoont grote overeen komsten met dat wat ge bruikt wordt door de bobs leeërs. Alleen is het veel kronkeliger, lijkt het soms op een doolhof en telt het een aantal scherpe boch ten. De lengte varieert tus sen de 1000 tot 2000 meter, terwijl het dalingspercen tage rond de 10 procent moet liggen. Laboratori um Rodelwedstrijden wor den overigens niet alleen op een beijsd parcours uit gevochten. Omdat de slee van ieder gewenst type mag zijn, als hij maar een veilige zit plaats biedt aan één of twee rijders en slechts twee glij-ijzers heeft, wordt er nogal wat af gefa briekt in laboratoria. Met' behulp van windtunnels, nieuwe materialen enz. probeert men het begrip snelheid steeds weer een nieuwe inhoud te geven. Ook de pakken waarin de rodelaars zich hullen krij gen een steeds meer revo lutionaire aanblik. Het gaat er immers om de luchtweefstand zo klein mogelijk te maken, zodat de afdalingssnelheid opti maal wordt. Vier manches telt een race en de winnaar is of zijn degene(n) met de laagste totaaltijd over deze vier runs. F raude Dat rodelen allang geen kinderspelletje meer is blijkt naast de enorme snelheden ook uit de ver schillende vormen van fraude die gepleegd kun nen worden. Zo is bet verboden de ijzers van de slee vóór de wedstrijd te verwarmen; ook mag geen extra ballast worden meegenomen om de slee in de afdaling meer vaart te bezorgen; het bij de start duwen van de slee is niet toegestaan; en ook mag men tijdens de race de slee niet vrijwillig verla ten. De straffen op over treding van deze regle menten variëren vandis kwalificatie in de betref fende manche tot zelfs to tale uitsluiting. De eerste sanctie, diskwalificatie, wordt ook opgelegd wan neer men start zonder val helm, Want die is zeker bij het rodelen „Hoofdzaak". SARAJEVO - In 1960 werd "las bestander op de Spelen va» Squaw Valley Olym- P'sth kampioen biathlon. Het was de eerste keer, dat onderdeel in het Olym pisch programma stond op- Stnomen en de Zweed stak root kop en schouders boven "r concurrentie uit. bestander was luitenant n het Zweedse leger en zijn -'Z/c- voor de biathlon was eigenlijk een logische. Im- ws, deze tak van sport is e" combinatie van skiën en fhieten en wie komen daar- ee vaker in aanraking dan 'htairen, die deel uitma- en van een regelmatig in temterse omstandigheden Pererend leger?. Lestander Wees dat. De uitslagenlijst an de biathlon wordt trou- ■;e«s altijd voor driekwart ooi militairen bemand. 'wee manieren Se-j8"1'011 wordt in wed- 'Juverband op twee ma- Wen beoefend: individueel 1 lr> estafetteverband. De oc,U,lduele biathlon kent twee weer mogelijkhe- Beia°Ver en 20 kilometer. ;Di„„,e nummers zijn Olym- Op de 10 kilometer, ook junioren kun- aeelnemen, wordt na ongeveer 2,5 km skiën (lang lauf) liggend geschoten en na 7,5 km staand. De schiet baan is 150 meter lang. Die zelfde lengte kent ook de schietbaan op de 20 km- biathlon. Op die afstand moet viermaal geschoten worden. Men is vrij in het kiezen van het schiettuig als het maar niet-automatische geweren zijn en van niet zwaarder kaliber dan 8 mm. Vergro tende vizieren zijn niet toe gestaan. Tijdens het skiën mogen de wapens niet gela den worden, dat moet ge beuren op de plaats, die de deelnemer wordt gewezen wanneer hij bij een van de vier schietbanen arriveert. Daar laadt hij zijn geweer met vijf patronen, die in zijn eigen tempo en met de ski's aan of uit worden afge vuurd. De eerste en de derde serie liggend, de tweede en vierde staande. Men kan strafminuten oplopen wan neer treffers worden ge plaatst in de buitenste kring van de schietschijven. Voor een misser krijgt de deelne mer twee strafminuten aan de broek. Die worden toege voegd aan de totale ski-tijd, dus inclusief het schieten. Er kan nog tegen meer straftijd worden opgelopen. Ernstige overtredingen, zo als het nemen van een kor tere weg, het zich laten du wen, het op een andere ma nier dan op ski's over het parcours gaan, of het laden van het geweer op het par cours levert ook strafminu ten op. In de estafette kent men nog een zwaardere straf. Bij overtredingen van de regle menten wordt men verplicht een strafparcours, een ovale lus van 150 meter vlakbij de schietbaan, af te leggen. Een estafetterace wordt geskied over viermaal 7,5 km met twee schietbeurten. De af lossing dient plaats te vin den in een wisselzone. Elke deelnemer schiet éénmaal na 2,5 en 5 km. Bij die gele genheid worden zowel lig gend als staand acht patro nen op vijf schietschijven afgevuurd. Voor elke niet geraakte schijf dient een strafparcours geskied te worden. SARAJEVO - Bosniërs en dus ook de stedelingen uit Sarajevo worden in Joegoslavië niet als de intelligentste inwoners van de republiek beschouwd. Grappen over de 'achterblijvers' van het land zijn een vast programmapunt en de bevolking van de andere repu blieken verwachtte eigenlijk niets an ders dan dat het ambitieuze plan van Sarajevo, het organiseren van de Win terspelen, moest eindigen in een onge kende mislukking. En dus in een reeks nieuwe grappen. Hoe immers kon een van de minst ontwikkelde republieken de last van de organisatie dragen waar Slovenië, de economisch sterkste uit de federatie van zo verschillend geaarde landen, de 'Witte Spelen' als een te grote kluif niet had durven behappen. Hoe zouden de voornamelijk Mohammedaanse Bos niërs, die volgens de andere Joegosla- ven nog Oosters denken, een klus aan kunnen die met absolute nauwkeurig heid geregeld moet worden. In Bosnië immers lijkt de tijd in het dagelijkse leven nog geen rol te spelen. Het kon gewoon niet goed gaan, dachten de Joegoslavische noordelingen. Er moest eenvoudig een dag komen dat al het werk werd stilgelegd, dat het hele eve nement zou moeten worden afgelast. Al was het maar omdat een of andere Bosnische jager het wolfje, dat als mascotte voor de Winterspelen zou worden gebruikt, had neergeschoten. Joegoslavië hoopte dat het goed zou aflopen, maar vertrouwen in de Olym pische toekomst van Sarajevo was er allerminst. De sombere voorgevoelens leken grond te bezitten. Aanvankelijk werd het beginpunt voor Alpine ski nummers in een erkende windhoek voorzien, waardoor het soms werkelijk onmogelijk bleek te starten. Het ver nieuwde vliegveld bleef gesitueerd in een befaamde mistkuil. Scepsis en spot hebben echter al lang plaats gemaakt voor waardering en bewondering. Bosnië bleek namelijk niet alleen de plannen te kunnen ma ken, maar die ook te kunnen uitvoeren. Een maand voor de opening was de stad klaar. Helemaal. De bedden in de nieuwe hotels zijn opgemaakt, de ac commodaties zijn gereed voor zowel de deelnemers als de toeschouwers. Sara jevo heeft bovendien de obsessie van de organisatoren van de laatste Olympia den, de kosten, in de hand gehouden. Er was een begroting gemaakt van 163 miljoen dollar, de boeken kunnen dicht op 130 miljoen, ongeveer 400 miljoen gulden. Serajevo heeft Joegoslavië overtuigd en dat heeft geleid tot een golf van solidariteit in de natie vol te genstellingen. Het land steekt, waar nodig, de helpende hand toe. Vrijwel iedere stad heeft bijvoorbeeld gratis autobussen, met chauffeurs, beschik baar gesteld om het openbaar vervoer in de Bosnische hoofdstad in de periode van de Spelen op Olympisch niveau te kunnen brengen. Sarajevo heeft niet tevergeefs een beroep gedaan op vrij willigers om plooien voor en tijdens de wedstrijdperiode glad te kunnen strij ken. De Olympische stad bezat de re putatie vuil te zijn. En Serajevo werd in alle Joegoslavische media met die reputatie geconfronteerd. In november kondigde het gemeentebestuur een grote schoonmaak aan. In vrijwel iedere wijk werden schoonmaakploe gen uit vrijwilligers gevormd en die groepen hebben een ondubbelzinnige overwinning behaald. Talrijke ande ren kregen huiswerk op om mee te hel pen de taalbarrières te slechten. Poli tieagenten, personeel in cafes, restau rants en hotels en taxichauffeurs heb ben een basiscursus Engels gekregen en de organisatoren hopen dat men zijn huiswerk heeft gedaan. De overtuiging bestaat dat de men sen hun taak aankunnen, de vraag blijft of de techniek gelijke tred kari houden. De organisatoren hebben tech nische apparatuur uit Westeuropa in gevoerd, maar nog nooit eerder hebben 3000 journalisten en 58 buitenlandse omroepmaatschappijen geprobeerd op vrijwel hetzelfde tijdstip mededelin gen, verhalen en uitslagen van hetzelf de punt uit Joegoslavië te krijgen. Nooit eerder hebben 2.000.00.000 men sen tegelijkertijd de kans gehad via hun TV-toestel in Serajevo te zijn. Tegenover onzekerheden op dit punt, staat een voor westerse begrippen wat te grote zekerheid op een ander gebied. Joegoslavië volgt strakke veiligheids- lijnen en het is niet onmogelijk dat wensen en verlangens van trainers en sporters zullen botsen met de veilig heidsvoorschriften. Of Sarajevo 3000 sportmensen, trainers en officials in de hand kan houden is geen vraag, wel of hen de gewenste ruimte om te 'werken' kan worden gegeven. Ook dat kan pas blijken wanneer het grootste winter sportevenement werkelijk draait. Een dergelijk probleem geldt echter niet al7 leen voor Sarajevo, dat er tot nu toe in is geslaagd vrijwel alle twijfels weg té nemen, dat in Joegoslavië uit scepsis,, achterdocht en spotternij, enthousias me, steun en hulpvaardigheid maakte.

de Stem | 1984 | | pagina 9