ruari Bob Latchford besluit vandaag ELBAAR H Schöne en Enke blijven heersen .DONK Ook Platini aangeklaagd Röhrl wint Rally van Monte Carlo Helis en Bongers uitgeschakeld voor Europese titel bandstoten DIENSTEN CCD IS VHBO VHBO Jag KNSB dreigt ponsor te verliezen Spannende slotronde Hoogovens toernooi ZATERDAG 28 JANUAR11984 EN-LEUR" •EN IS MOGELIJK \ederlanders uitgeschakeld lij tafeltennis pende zorgende ide gende ssistent(e) faLVe,r.lenging van hef con_ Van Swieten bij eindronde EK voetbal Wialige uitkering voor zelfstandigen... ECJZ '82 Braziliaanse profs niet naar Los Angelos Moser naar Boxmeer TC-voorzitter KNBB legt functie neer PR STEM S LD Door Rob van Deursen pEVENTER - Hct is opval- I |fnd dat beiden vroeger voor het kunstrijden kozen, j lIiaar dat zij de laatste jaren |u>t internationale schaatsen U|0r vrouwen op de lange paan als geen ander beheer- sfn, Andrea Schöne en Ka- j ,|n Enke staan onbetwist jjn de top. De Oostduitsen u.roverden vorig seizoen al- j |f titels van enige importan- tic. Sehöne werd wereld- en I f urnpees kampioene all- „ittnd. Enke wereldkam- i pioene sprint. j Dit weekeinde valt het bijna zeker niet te bet wij fe- I ienof het Oostduitse tweetal I /al de strijd om de wereld- j troon op het kunstijs van I Deventer opnieuw beheer- f sen. Binnen de eigen ploeg j worden nog vraagtekens ge- j Zetbij de Russin Nataija Pe- I truseva („die kan in één week van niets naar de top komen. Dat heeft ze al eer der bewezen", aldus de Oostduitse chef-trainer Udi Schmieder), maar echt reke ning houden met een teleur stelling doen zij toch niet. En toch staan Andrea Schóne en Karin Enke niet te dringen om in de stad aan de IJssel zonodig eerste te worden. Andrea Schöne: „Het WK is een tussensta tion voor de Winterspelen van Sarajevo en Karin En ke: „Onze top moet in Sara jevo liggen. Dit toernooi is goed om eens te kijken hoe de concurrentie ervoor staat. En als een van ons tweeën wereldkampioene wordt is dat mooi meegeno men." Over het Oostduitse (en het Russische) schaatsen doen de wildste verhalen de ronde. In die Oosteuropese landen zouden doktoren hormonenspuiten uitdelen als in het westen de school meesters cijfers aan hun leerlingen. „Ik heb die ver halen ook gehoord, maar volgens mij stoelen die alle maal op jaloezie", aldus An drea Schöne, in het dage lijks leven zuster in het zie kenhuis van Dresden. En Karin Enke, die zeker niet oogt als een opgespoten hor- monenslikster, integendeel zelfs: „Ik bedrijf al jaren het schaatsen als topsport. En ik heb er lichamelijk geen schade van ondervonden. dat moet toch voldoende be wijs zijn." Chef-trainer Udi Schmie der ergert zich vaak groen en geel aan de verdachtma kingen over het eventuele gebruik van hormonen. „De 57-jarige Oost-Berlijner: „in het westen zoeken ze de ver klaringen voor onze succes sen op het verkeerde vlak. Ik heb al veel collega-trai nersaangeboden om in juli, augustus, als wij serieus met de voorbereiding op het nieuwe seizoen beginnen, eens een kijkje te komen ne men. Maar van dat aanbod wordt geen gebruik ge maakt. Volgens mij zijn er geen geheimen meer in de schaatssport. Ook bij ons is er niets nieuws onder de zon. Het gaat alleen om de afweging van het invullen van diverse, bekende zaken. En kennelijk hebben wij wat de dames betreft in ons land de juiste weg gevon den. Als we verboden mid delen zouden gebruiken, zouden we die toch ook bij de heren toedienen. En dan zouden die ook hard gaan. Maar dat is, een enkele uit zondering daargelaten, nog niet het geval. Daar werken we hard aan, maar de oplos sing van de problemen bij de heren is niet gevonden. Tenminste nog niet." Het is opvallend dat beide 'koninginnen' van de inter nationale schaatsovalen het kunstrijden als achtergrond hebben. Andrea Schöne: „Ik heb zeven jaar op de kunst- rijschaatsen gestaan. En toen kwam ik erachter dat bij die sport alleen de mooi ste meisjes wonnen en bij het hardrijden de overwin ning altijd naar de snelste gaat. Mooi of niet. En dat sprak me meer aan." Karin Enke, studente kunstge schiedenis; „Ik werd ge woon te zwaar. Na een bles sure van een half jaar was ik zo in gewicht aangeko men, dat ik de sprongen niet goed meer kon uitvoeren. En toen ben ik overgestapt." Dat gebeurde rond hun veertiende jaar. En beiden (Schöne is nu 23 en Enke 22) hebben geen haar op hun hoofd die die ommekeer be treurt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMMIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIHIinnillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIg M van der Smissen op drift 4811 WV Breda. op verzoek toegestuurd ONDEN - De Nederlandse eren, die deelnamen aan de :n Britse tafeltenniskam- ioenschappen te Londen zijn liet verder gekomen dan de «Cede ronde. Anne Vlieg werd al in de ïste omloop uitgeschakeld, lenk van Spanje en Bob Pot- )n verloren hun tweede wed- trijd. U' or voor LHNO-IHNO nstraat 100 076-140699 tichting rzorgende lenende Beroepen 30 tot 16.30 uur .00 tot 20.30 uur van onze sportredactie «VENTER - De Koninklijke iderlandse Schaatsenrijders iond dreigt, als de plannen tan interim-voorzitter Jan Slok om de kernploegen vol lend seizoen pas na het NK ten te stellen, doorgaan, de nsor te verliezen. Tarvo- lirecleur van de Assem weet dan namelijk niet meer wie en •at hij financieel zou moeten ttidersteunen, zo stelde hij gisteravond tijdens de loting Voor het VVK-dames van het Wekeinde in Deventer. Be sponsor heeft inmiddels |P brief bij schaatsbond ge molesteerd tegen het gedrag bepaalde schaatsers. Zo ■"scheen sprinter Jan Ykema antnt het Zwitserse Davos Ween niet toegestane recla- pe-uiting voor papieren wc- pen op zijn muts, uitge- tweemaal op het tv- Iherm. Van der Duim, Vergeer, *rink en Schalij droegen Lt 's 'n kranten andere ijs- Ef11 dan door de officiële •VB-sponsor werden ver- Er Van de Assem: „Wij ltri een bepaalde soepel- in het contraext met de «atsbond ingebouwd, maar L ®a' °ns te ver. Vandaar ^kriftelijke protest." I„ i'-sponsor stond in- L Hilbert van der Duim Lhtensoep en een farmaceu- |!ff industrie) en Ria Visser POiputerbedrijf) wel co- IJPonsonng toe. Ook werd ak- gegaan met co-sponso- I»de kernploegen van bedrijf in sportvoeding ter manie van 20.000. "nd maart zullen KNSB en 1sor rond de tafel gaan zit °m te praten over wel of Itas llin 'tas i bet i°f een ak- Iri men dan is Tarvo be- ,Voor v'er jaar (een Olym- |;an ,e Periode een verbintenis I e gaan. Maar dan zal het Uttut van kernploegen ge- ÏÜ^afd moeten blijven. FRANEKER - Voor Jos Bongers was het Europees kampioenschap bandstoten in Franeker zo schitte rend begonnen, de Nijmegenaar versloeg op de ouver ture-dag de Westduitser Thomas Wildförster en reik te tot het vorstelijk moyenne van 21.42. Door Gerard Hachmang Niets leek een halve finale plaats voor Jos Bongers in de weg te staan, maar gisteren ging de 27-jarige nationale kampioen in het Ankerkader 47/1 vreselijk in de fout. Eerst moest hij in de middagpartij buigen voor zijn landgenoot Christ van der Smissen en na dat hij 's avonds de eerste set tegen de onberekenbare Jo- hann Scherz aan zich voorbij moest laten gaan, was zijn uit- spfraljieïifrgeen feit. Een tweede sensatie "van formaat was de eliminatie van Europees en wereldkampioen Ludo Dielis. De nerveuze Belg moest gistermiddag de met een zonneklep acterende Fransman Egidio Vieras een set toestaan en omdat 's avonds de eerste set aan de Luxemburger Fonsy Grethen moest laten, zal ook hij zich verder moeten bezighouden met het bemachtigen van een van de troostprijzen. De twee de set trok Dielis wel naar zich toe, maar omdat hij twee beurten teveel nodig had, moest ook hij door de zijdeur af. Drie spelers hebben zich nu geplaatst voor de strijd om het eremetaal. Dat zijn Vieras, Van onze sportredactie ZEIST - De scheidsrechters- commissie van de KNVB heeft Ignace van Swieten aangewe zen als grensrechter voor de eindronde van het toernooi om het Europees voetbalkam pioenschap voor landenteams, die in juni in Frankrijk wordt gehouden. De Europese voetbalunie (UEFA), die Jan Keizer (scheidsrechter) en Egbert Mulder (grensrechter) reeds eerder voordroeg, had de KNVB verzocht zelf de tweede grensrechter aan te wijzen. De arbitrale trio's, die in Frankrijk de wedstrijden lei den, dienen voor het toernooi tenminste drie keer met el kaar te hebben samengewerkt. De eerste keer, dat het Neder landse drietal samen zal ope reren, gebeurt op 7 maart in Rome, waar Jan Keizer de eerste wedstrijd uit de kwart finales van het toernooi om de Europacup I tussen AS Roma en Dinamo Berlin zal leiden. Op 29 februari is Bep Tho mas actief bij de vriendschap pelijke interland België - West-Duitsland. Hij wordt ge assisteerd door Bouke Draais- ma en Jan Manuel. Grethen en de oude meester Raymond Ceulemans. De nog resterende plek zal een aangelegenheid worden tussen Christ van der Smissen en Thomas Wildfoörster die gisteren korte metten maakte met Johan Scherz. Wanneer de Brabander vanmorgen (zater dag) zijn partij tegen de West duitser tot een remise weet te brengen, dan completeert hioj het kwartet. Zou hij echter onverhoopt averij oplopen, dan zal Neder land in totaal niet vertegen woordigd zijn i'h de' halve eindstrijd, waarvan de partij en via een open loting zullen plaatsvinden. Jos Bongers heeft inmiddels aan den lijve ervaren hoe hard het set-systyeem dat in Frane ker gehanteerd wordt kan zijn. Tegen de op drift geraak te Christ van der Smissen slaagde hij er maar niet de ballen in het figuur te krijgen. In zijn partij tegen Scherz faalde de Nijmegenaar op alle fronten. Hij blunderde keer op keer, kwam nog even goed te rug met een serie van twaalf caramboles, maar had daarna niet meer de kracht om terug te vechten. De Nijmeegse sti list was definitief knock-out. Mocht Raymond Ceulemans de eerste dag van het toernooi in het hoge noorden nog niet echt hebben kunnen impone ren; gisteren was de Belgische grootmeester meer dan voor treffelijk op dreef. Ceulemans moet ongetwijfeld even opge zien hebben tegen zijn treffen met Zanetti, de specialist bij uitstek in korte partijen. Maar Ceulemans maakte aan alle illusies van de Ita liaanse krullebol een einde. De eerste set maakte de Ceule mans in twee beurten uit, Za netti zonder een enkele punt achterlatend. In de eerste tweede achterlating lukte de Italiaan, vorig jaar nog Euro pees kampioen in het Anker kader 47/2, 21 punten bijeen te tikken, maar via een impone rende serie van 36 carambo- lews, maakte Ceulemans de partij simpel uit. De Belg is daarmee de grote favoriet voor de Europese titel. Uitslagen: Groep A. tweede ronde: Dielis (Bel)-Vierat (Fra) 1-1. 75-50 (7) en 06-75 (01 derde ronde: Vierat (Fral-Thgersen (Den) 2-0. 75-20 (II) en 75-11 (5) Grethen - Dielis 1-1.75-30 (8) en 16-75(5). De stand in groep A: (aehtereenvolgens wedstrijdpunten. selpnnten, hoogste se rie en algemeen gemiddelde): Vierat 3 4 8 56 8 05 Grethen 3 4 8 70 8.04 Diehs 3 4 8 42 7 76 Thgersen 3 0 0 37 3.66 Groep B, twee de ronde: Ceulemans (Bel) - Zanetti (Itaï 2-0, 75-0 (2) en 75-21 (4) derde ronde: Es- teve-Zanetti 1-1.75-6!) (17) en 65-75(11). De stand na twee ronden is: Ceulemans 2 4 8 66 12.50 Zanetti 3 3 6 54 5 04 Esteve 3 3 5 38 5.37 Zenkner 2 0 1 37 4 47 De laatste partij deze groep. ('eulemans-Zenkner. wordt vandaag gespeeld. Groep C. tweede ronde: Wildförster (WDD-Seherz (Oos) 2-0, 75-41 (11) en 75 - 22 (5), Bongers (Ned)-Van der Smissen (Ned) 0-2.46-75 (6) en 14-75 (5) derde ron de: Bongers - Scherz 0-2, 54-75 (11) en 42- 75 (8) De stand in groep C: Van der Smissen 2 3 6 31 8 73 Scherz 3 3 6 31 5.34 Bongers3 2 4 48 8.27 Wildförster2 2 4 42 8.00 Christ van der Smissen. - FOTO ANP (ADVERTENTIE) Indien u in 1982 zelfstandig een beroep ot bedrijf uitoefende en uw inkomen bedropp nvpr flat jaar nipt mppr dsn Hst minimum-niveau, dan kunt u over het jaar 1982 in aanmerking komen vooreen: Voor nadere inlichtingen en voor een aanvraagformulier kunt u zich schriftelijk of telefonisch wenden tot: De Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf (SCDK) Antwoordnummer 17440 1000 SN Amsterdam (020-997595) Voor de agrarische sector en de visserij Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen (STULM) Antwoordnummer 10560 2500 WB 's-Gravenhage of de districtsbureauhouders. Tot en met 29 februari kunt u een aanvraagformulier indienen. PARIJS - De Parijse rechter Patrick Desmure heeft vrijdag ook Michel Platini in staat van beschuldiging gesteld wegens het aannemen van zwart geld in de tijd dat hij nog bij Saint- Etiënne voetbalde. De spelbepaler van Juven- tus en het Franse nationale elftal werd daarin voorgegaan RIO DE JANEIRO - Het Bra ziliaanse Olympische Comité heeft een voorstel van de na tionale voetbalbond beroeps spelers door een truc de ama- teurstatus te verlenen, afge wezen. De bond wilde profvoetbal lers een baantje aanbieden als verkoper en hen vervolgens selecteren voor het Olympi sche team. Comite-voorzitter Silvio Magalhaes Padilha ver klaarde vrijdag, na een twee uur durende vergadering, niets te voelen voor een derge lijke bezoedeling van de Olympische gedachte door Brazilië. Alle spelers, die door de be doelde ingreep zouden kunnen worden geselecteerd, zijn full time beroepsvoetballers en ko men als zodanig niet in aan merking voor afvaardiging naar Los Angeles. door zijn voormalige clubge noten Larios, Lopez, Janvion, Lacombe, Farison, Nogues en de Argentijn Piazza, als ook een groot gedeelte van het be stuur met voorzitter Roger Rocher, die sinds eind vorig jaar in de gevangenis zit, voorop. Platini kwam tijdens de eerste zitting eerder deze week niet opdagen uit angst voor de horde journalisten. Hij is de vijftiende betrokkene, die werd gehoord in verband met het bestaan van een zwarte kas bij Saint-Etiënne, waar ook Johnny Rep indertijd on der contract stond. Volgens goed ingelichte kringen heeft Platini ongeveer 700.000 frank (ruim 210.000 gulden) onder de tafel aangepakt. De ster van Juventus, die niet door een advocaat werd bijgestaan, vertelde gerechte lijke stappen niet te vrezen, omdat hij een en ander al fis caal heeft rechtgezet. BOXMEER - De nieuwe hou der van het wereld-uurrecord, Franceso Moser, komt naar Boxmeer voor een achtervol gingswedstrijd over 5,4 kilo meter tegen Bert Oosterbosch en de Belg Eric Vanderaerden. Dat gebeurt op 23 juli, ter gelegenheid van de tiende Profronde van Boxmeer, die traditiegetrouw op de maan dag na afloop van de Tour de France wordt gehouden. Van onze sportredactie FRANEKER - Met onmiddel lijke ingang is de voorzitter van de technische commissie van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond, Jo Her mans, opgestapt. Hermans, die deze functie anderhalf jaar bekleedde, heeft de beslissing genomen om gezondheidsre denen. In toenemende mate had Hermans het gevoel een soort 'klachtenbureau' te zijn voor spelers en bestuur. Binnen korte tijd is de in Valkenburg woonachtige Hermans het vijfde bestuurslid dat zijn functie ter beschikking stelt. De Swaan Arons, Tusveld, Sluiter en Graus gingen hem voor. In de wrijving tussen spe lers en KNBB-bestuur over de tijdens de titeltoernooien te hanteren spelsystemen deelde Hermans menigmaal het standpunt van de spelers. Bob Latchford hijst zich uit het NAC-shirt; naar iedereen bij NAC hoopt niet voor de laatste keer. - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP.. van onze sportredactie BREDA - Met 'een pakket aanbiedingen op zak' is Bob Latch ford, de Engelse ex-international waarop NAC zijn zinnen gezet heeft, gisteravond laat door Bob Maaskant op Schiphol op het vliegtuig naar Cardiff gezet. Zowel Latchford als Maas kant en Ton van der Meer toonden zich 'tevreden' over de onderhandelingen die gisteren in de bestuurskamer van NAC gevoerd werden, zodat de kans groot is dat de Engelse spits vandaag, na overleg met zijn club Swansea en zijn gezin be sluit om de rest van het sei zoen de kleuren van NAC te verdedigen. Intussen hebben Excelsior en NAC gisteren ook overeen stemming bereikt over de tij delijke overgang van Koos Waslander naar Excelsior. De ^Rotterdamse erediyisiqejut)! neeft Waslander tót bét' eind van het seizoen van NAC ge huurd. Als Latchford toehapt zal hij dus, samen met Geert Meijer, zijn debuut maken in de thuiswedstrijd van NAC te gen Eindhoven, volgende week zaterdag. NAC speelt dit weekend geen oefenduel, nu alles afgelast is. Door de druk ke onderhandelingen die gis teren gevoerd werden, was men men niet meer in de gele genheid, nadat het betaald voetbal pas tegen zeven uur gisteravond definfitief afge last werd, om nog een oefen duel te arrangeren. Wel is voor varjmofgen (zaterdag)^ een extra training ingelast. MONTE CARLO (DPA) - De Westduitser Walter Röhrl is vrij dag voor de vierde keer in zijn loopbaan winnaar geworden van de autorally van Monte Carlo. Eerder lukte het hem in 1980, 1982 en 1983. Daarmee brak de coureur uit Ingolstadt alle records. Hij zegevierde niet alleen vier keer, hetgeen nog niemand eerder is gelukt, hij was ook drie keer achtereen de beste. Ook dat is uniek. Röhrl reed voor de eerste keer in een Audi Quattro en was voor de start onzeker over de afloop van het eerste avon tuur. Op het moment dat hij als winnaar over de finishlijn kwam, was de Westduitser nog niet eens helemaal tevre den. De tweevoudige wereld kampioen, die de titel in 1983 moest laten aan de Fin Hannu Mikkola, straalde van geluk, maar mopperde desondanks: „Het was de zwaarste Rally van Monte Carlo, die ik tot dusver heb gereden. Dat kwam voornamelijk vanwege sneeuw en ijs, die het rijden uiterst lastig maakten. De Rally heeft mij echter ook ge leerd, dat ik de Audi nog niet voor honderd procent onder controle heb". Niettemin waren de concur renten zo goed als kansloos te gen Röhrl. Alleen zijn teamge noot Stig Blomqvist ging het duel met goed gevolg aan. Hij had slechts 1 minuut en 13 se conden achterstand in het eindklassement. Wereldkam pioen Hannu Mikkola, even eens rijdend in een Audi Quattro, kwam niet verder dan de derde plaats op ruim twaalf-en-een-halve minuten van Röhrl. De 52ste Rally van Monte Carlo leverde de eerste, en ge lijk een complete, zege op voor Audi. Teamchef Roland Gum- bert had na de eerste etappe het vermogen van de turbo's al met 50 pk laten terugbrengen. De voorsprong van de drie Audi-equipes was dermate groot, dat hij alle risico's wen ste uit te bannen. De officiële uitslag: 1. Walter Röhrl en Christian Geistdörfer (WD1) Audi Quat tro 8 uur 52 min 29 sec, 2. Stig Blomqvist en Björn Cederberg (Zwe) Audi Quattro op 1 min 13 sec, 3. Hannu Mikkola en Ar- ne Hertz (Fin en Zwe) Audi Quattro op 12.40, 4. Jean-Luc Therier en Michel Vial (Fra) Renault 5 Turbo op 24.24, 5. Attilio Bettega en Maurizio Perissinot (Ita) Lancia op 29.12, 6. Massiomo Biasion en Tiziano Siviero (Ita) Lancia op 37.20, 7. Bernard Darniche en Andre Mahe (Fra) Audi Quattro op 48.16, 8 Markku Alen en 111 ka Kivimaeki (Fin) Lancia op 43.36, 9 Kalle Grundel en Peter Diekmann (Zwe en WD1) VW Golf GTI op 52.24, 10. Timo Salonen en Seppo Harjanne (Fin) Nissan 240 op 54,24. WIJK AAN ZEE - De slotron de van het Hoogovens toernooi belooft buitengewoon span nend te worden. Beljavski slaagde er vrijdagavond in de twaalfde en voorlaatste ronde namelijk in om zijn achter stand van een half punt op Kortsjnoi goed te maken. Beljavski won in de tweede zitting van Van der Wiel en zijn grote concurrent liet in dezelfde fase zijn winstmoge lijkheden glippen en moest Andersson remise toe staan. Voor'de vierde achtereenvol gende dag werden de elkaar opzwepende koplopers met ar beidstijd verlenging gecon fronteerd. Nadat Beljavski zijn hang- partij tot winst had gevoerd, probeerde Kortsjnoi hem dat nog een uurtje tevergeefs na te doen. Met nog slechts een to ren en twee pionnen voor hem en Andersson was remise on ontkoombaar. Teleurgesteld stelde Kortsjnoi dat uiteinde lijk ook vast. In de meestergroep is de be slissing al in de voorlaatste ronde gevallen. De Bulgaarse jeugd wereldkampioen Geor- gijev werd door zijn overwin ning op Kuijf onbereikbaar voor de anderen. Hij kan reke nen op automatischge promo tie naar de hoofdgroep voor het volgende toernooi. Do uils|a_ gen van de in de twaalfde ronde van het Hoogovens schaaktoernooi gespeelde partijen zijn: Ligterink-Van der Sterren Kortsjnoi-Andersson Vj-V». Van der Wiel-Beljavski 0-1. Ree-Torro 0-1 Hübner-Nikolic Sosonko-Miles Adorjan-Toekmakov h - V> Na de voorlaatste ronde is de stand: 1. Kortsjnoi en Beljavski 9 punten 3. Niko- lic 7 4. Andersson en Miles 6'-i 6. Hubner en Van der Wiel 6 8. Adorjan, Ree, So- sonko en Toekmakov 5' j 12. Torre 4'.2 13. Ligterink 4 14 Van de Sterren 3

de Stem | 1984 | | pagina 7