'VERSTANDSVERBIJSTERING EN HETZE De teloorgang van een hulsindustrie WERELDLEPRADAG Resistentie belaagt leprabestrijding 29 januari 1984 ALASKA ddr laat 77 gevangenei Louis Joseph Chevrolet genoeming geschilpunt ZOND AG AVO ZATERDAG 28 JANUARI 1984 883 £$C ;EXTRA OP ZATERDAG5 PAGINA In 1985 moet het afgelopen zijn met het thuispellen van garnalen. Dat betekent het einde van een aardige bijverdienste in veel Nederlandse vissersdorpen. Pelcircuit Adèle PAPIER' VOOR UW PEN Leprabestrij ding. Dat zal ons zéker een zorg zijn -taTERPAG 28 JANUA Wörner denkt niet aan aftreden T11 De garnalen en het extra jurkje Door Paul de Schipper De oorzaak is bekend: vijftien dode bejaarden en een schrikreactie van het ministerie van Volksgezondheid. Machinale garnalenpeller Van Woensel Eerst 'en totaal verbod van de vu koop van importgar nalen, een verbod van de thuispellerij per 1 mei '84 en dan weer, onder druk van de garnalenhandel, uitstel van dat verbod tot volgend jaar. Hoe de Hollandse garnalen onnodige werden opge scheept met een lelo-effect „Een vlaag van ver-; standsverbijstering" stelden de garnalenhandelaren vast. En Frans Jansen in Brou wershaven, voorzitter van de Vereniging ter Bevorde ring van de Garnalenhandel laat niet na erop te wijzen dat verband tussen het eten van import-Aziatische gar nalen en de dood van de be jaarden nog steeds niet is aangetoond. Niettemin verdwijnt een honderden jaren bestaande huisindustrie, een klap voor lokale economie in dorpen als Stellendam, Zoutkamp en Termunten. In Stellen dam streken zo'n 250 gezin nen vorig jaar 1,5 miljoen gulden aan pellonen op. Veel inwoners leven met het tij. Komen de vissersvaartuigen 's avonds binnen, dan wor den 's nachts de garnalen over de pel-adressen ver deeld, Om vijf, zes uur be gint het pellen bij het licht van een tl-lamp, op een plastic zeiltje aan de keu kentafel, een bakje op de knieën. Om tien uur moet de dagelijkse partij klaar zijn, de winkel wacht. Stellendamse Teeg van der Hoek over de verdien sten: „Je werkt een beetje tegen de belastinggrens aan, niet teveel, want dan loont het niet. Je betaalt er de auto mee of koopt-er een ex tra jurkje voor of een paar schoenen". Onverstoorbaar zit ze met haar zuster Adrisf- na de stapel iele visjes van hun jas te ontdoen. Een ze nuwachtig lijkend gepeuter dat gemiddeld zo'n vijf gul den per uur oplevert. Ze werken in de bijkeuken. De garnaal ligt op het zeiltje..hygiéne..ach is er verschil met de slager die le verworst in schijfjes snijdt. Frans Jansen,voorzitter van de vereniging ter bevor dering van de garnalenhandel foto s de stem cofi j deboeb Thuis achter de garnalen Matthijs Jansen vishan delaar en een neef van Frans heeft in Stellendam een pelcircuit. Een van z'n adressen zit aan de Voor staat: Dries en Geert van Es. In de gevel van hun woning zit een nieuw hardhouten kozijn met dubbelglas....hoe veel garnaal, is ervoor ge peldDries zegt het sim pel: „Als dat pellen afgelo' pen moet zijn, dan komen er hier mensen in moeilijkhe den. Veel gezinnen moeten er hun hypotheek mee aflos sen". Hij begrijpt de plotse linge haast van Volksge zondheid niet: „Meneer zeg eens, durf u aan deze tafel meeëten...zeker wel....ik be grijp dit niet..ik ben 65 jaar en ik pel al 60 jaar garnalen en nog nooit is er iemand ziek van geworden". Het klopt niei,' helemaal. In 1899 vond er in het Goe- reese Ouddorp vijf kilome ter van Stellendam een ex plosie van dysenterie plaats. Het halve dorp raakte be smet. De oorzaak was ook toen een shygulla-bacterie. Niet de dodelijke virus die nu is opgedoken, maar een minder schadelijk zusje. Een jaar eerder meldde een Ja panse wetenschapper voor het eerst het bestaan van de ze bacterie in een aantal va rianten. De garnaal is een kwets baar visprodukt. Het ontle dend gewriemel van men senhanden doet daar geen goed aan. Nu kun je op de pel-adressen in vissersdor pen doorgaans van de vloer eten. Maar het wordt anders als de illegale pelpraktijken aan de orde komen. In krin gen van garnalenhandela ren wordt dan wel eens met een scheef oog naar de Vo- lendammers gekeken, die hun pel-circuit in de Rand stad hebben. Het pellen door buitenlandse werknemers op vier hoog in Utrechtse flatjes is hygiënisch niet meer te controleren". 'De he le achtergrond is dat het bij Keuringsdiensten van Wa ren in de randstad uit de hand is gelopen, niet in Gro ningen of Zeeland, maar vooral in Utrecht. Het is een regelrechte hetze", aldus een insider uit het kleine garna- lenwereldje. Frans Jansen kan die on gepelde kritiek wel onder steunen: „In de dorpen heb je een ontzettende sociale controle. Stel voor dat de Keuringsdienst hier een pe- ladres afkeurt, dat is een bijna ondragelijke schand vlek voor de familie. Ze gaan over de tong in heel zo'n dorp. Iedereen kent iedereen". Onomwonden voegt hij er aan toe: „De garnalenindustrie krijgt de zwarte piet toegespeeld om dat het controle-systeem ge faald heeft. In tóépaalde dis tricten is het verkeerd ge gaan". Voor de 80-jarige uitvin der Dirk van Woensel uit Haarlem is het verbod van de thuispellerij de kans van z'n leven. Hij sleutelt al ja ren aan een pelmachine. Jansen financierde het pro ject en de machines draaien. Alleen de produktielijnen ontbreken. De machine ver vangt acht handpellers en levert netto beter gepelde garnaal op. Omdat mensen handen de vis niet meer aanraken daalt het bacterie gehalte per kubieke centim- ter garnaal. Onder gunstige omstandigheden, dus in de winter, maar zonder kachel aan, haalt een thuispeller een gëhalte van' 1 tbt 4 mil joen bacteriën. De pelmachi ne reduceert dat tot 60.000 zo béWyzëh proeven'van'TNÖ. Ongekende hygiene en een ideale oplossing zo lijkt het.. Maar omschakeling van de garnalenindustrie kost geld nog afgezien van de in komstenderving van de thuispellers. Jansen en zijn collega's rekenen op steun van de overheid. Heiploeg in Zoutkamp heeft 200 pel ma chines nodig a raison van gemiddeld 65.000 gulden per stuk exlusief de verdere produktielijn, waartoe ook sorteerapparatuur behoort. Daarbij komt dat de gar nalenhandel niet heeft zitten wachten op het apparaat van Van Woensel. Jansen mag dan een minder conser vatief investeerder zijn, veel van zijn collega's keken van een afstandje toe. En het ministerie van Landbouw en Visserij trad bepaald niet stimulerend op. Zei ooit een hoge ambtenaar over de innoverende aktivi- teiten in Brouwershaven: „Het zijn een paar kwajon gens die in een schuurtje zit ten te knutselen". De Stel lendamse garnalenpelsters kunnen nog wel een extra jurkje kopen eer de ee«6te pelmachines commercieel draaien. Naamplaatje Is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door Hans Toonen Toegegeven, over auto's ge noemd naar hun ontwerper is een 'eindeloze' serie te schrijven. Als eerbewijs aan al die Bugatti's, Opeis en Fords wil ik even stil staan bij de Chevrolet. Weinigen weten dat de banden van deze 'Ameri kaan' terugvoeren naar het Zwitserse La-Chaux-de- Fonds. Daar werd Louis Jo seph Chevrolet in 1878 ge boren als zoon van een hor logemaker. Op jonge leef tijd verhuisde Louis met zijn ouders naar het Franse Beauné. In 1900 emigreerde hij naar Canada. Nog geen jaar later vond hij werk bij een FIAT-dealer in New York. Door zijn triomf in 'The Mile Record' (3 mijl in 52,8 seconde) trok hij de aan dacht van William C. Du- rant, de big boss van Buick Manufacturing Compagny, thans bekend als General Motors Corporation. Maar de snelle Zwitser kon meer dan autoracen. Hij toonde hij zich ook een verrassend ontwerper. In november 1911 bracht Louis, financieel gesteund door Durant, zijn eerste 6- cilinder 'Chevy' op straat. Helaas bleek dat hij meer verstand had van bumpers dan van business. Na de zo veelste ruzie stapte hij uit de zaak. Maar hij moest toelaten dat Durant zijn Chevrolet Motor Car Com pagny bleef 'runnen'. Gedwongen door de De pressie stond hij in 1933 bij General Motors aan de band. In 1941 stierf Louis Chevrolet (63) straatarm in Detroit, het auto-hart i>an Amerika. Volgende week dinsdag: J.D. Kiek. 'Bravo, Adèle, zouden wij willen zeggen. Wij lazen in De Stem van 20/1 dat zij weigert in Almere op te tre den, maar ook haar eerlijke motivatie! Onze bewonde ring en respect voor de moe dige uitspraak van deze ac trice: Adèle Bloemendaal. Zij is niet alleen een uitste kende actrice, ze is tevens een baanbreekster voor 'n interraciale en meer tole rante samenleving. Breda Mary en Ben van den Boom Van een onzer verslaggevers BREDA - Met malaria is lepra ofwel melaatsheid een van die ziekten die westerse mensen generaties lang hebben doen huiveren voor de tropen. Het waren immers tijdenlang ziekten waartegen geen kruid gewassen was en waartegen je in het geval van malaria bo vendien geen voorzorgsmaat regelen kon nemen. In het ge val van lepra was er slechts één mogelijkheid: melaatsen mijden als de pest. De duizen den jaren dat de leprabacetrie de mensheid in zijn macht heeft gehad, werden de me laatsen dan ook uitgestoten, ten dode opgeschreven als ze waren. Die tijd leek halverwege de ze eeuw voorgoed voorbij. De medische wetenschap had af doende medicijnen weten te ontwikkelen en met behulp van grootscheepse campagnes, onder andere via de Wereld gezondheidsorganisatie, leken de zaken definitief onder con trole te zijn. Totdat drie jaar geleden de duurzaamheid van het medische meesterschap toch weer eens van betrekke lijke aard bleek te zijn. Want voor het eerst waren er op het Afrikaanse continent gevallen van resistente malaria gecon stateerd; dat wil zeggen dat de veroorzakers van de malaria ziekte immuun ofwel totaal ongevoelig geworden waren voor de gebruikelijke medicij nen. Dat betekent dat een on aangename drempel werd overschreden: resistentie maakt de bestrijding van ziek ten in principe steeds moeilij ker. Niet anders is het verhaal van de lepra. In de jaren vijfig' werd de grote stoot gegeven voor de succesrijke behande ling van deze infectieziekte met behulp van het medicijn DDS. Nog geen dertig jaar la ter is dit medicijn bijna waar deloos geworden omdat de le prabacterie er totaal ongevoe lig voor is geworden. Er moe ten dus andere medicijnen worden uitgevonden. En dat gebeurt ook, maar toch blijft de vraag staan of de bestrij dingsmogelijkheden niet ooit uitgeput zullen raken. Zover is het nog niet. Dat brengt de Nederlandse Stich ting voor Leprabestrijding on der de aandacht ter gelegen heid van de Wereldlepradag morgen, zondag 29 januari. Sterker, volgens de stichting zijn de vooruitzichten voor nieuwe bestrijdingsmethoden van de lepra in de komende jaren weer gunstiger dan ooit. Toch zit er een addertje onder het gras. De slechte economi sche tijden verhinderen name lijk dat het geld op tafel komt dat nodig is voor het broodno dige wetenschappelijke onder zoek. En dit juist in het sta dium dat het voor het eerst ge lukt is leprabacteriën op een kunstmatige voedingsbodem te kweken waardoor het on derzoek stukken gemakkelij ker is geworden. Wereldlepra dag is dan ook het beroep op het particuliere initiatief en de verantwoordelijkheid om het kleine individuele steentje bij te dragen aan de gezondheid van de mensheid. Door Bert van Velzen De wereld werd wit en dat was leuk voor het kind van de bu ren, die als een kabouter uit het gevolg van de winterko ning de hele middag in de tuin met de sneeuw heeft zit ten praten. Na de pekel is de luister er af en kunnen we er bij de kapper over klagen. Wij zijn een natie van weerman netjes en weerwijfjes. Het weer is een van onze grote na - tionale discussiepunten, den ken vreemdelingen. Ik geloof zelf dat het weer ons uiteenlo pende mogelijkheden biedt om op luidruchtige en zelfs breedsprakige wijze te zwij gen. Als je niets te zeggen hebt en de stilte begint pijn te doen aan de oren, dan geven we in grote lijnen de tragische op opmerkelijke aspecten van ons klimaat aan. Ik praat bij de kapper ook over het weer, want ze heet Francine en ik ben bang dat ze denkt „wat een nurks" als ik me al te lang in zwijgen hul. Aan hartsge heimen zijn we nog niet toe. We hebben dus het weer in Alaska doorgenomen. Dat is een voornamelijk woest en le dig gebied van ongeveer an derhalf miljoen vierkante ki lometerdat tot 1867 'Russisch Amerika' heette en toen voor de prijs van 7.200.000 dollar aan de Verenigde Staten werd verkocht. Achteraf een koopje, want vanaf 1968 zijn er olie rijkdommen aangeboord van Arabische allure. Maar toen de Russen het gebied hadden ver kocht voelden de meeste Ame rikanen zich genomen. De Russische afgezant, de Baron Edouard Stoeckel, heeft in Washington heel wat smeer geld moeten uitzetten om te voorkomen dat het Congres de aankoop van wat spottend 'Walrussia' werd genoemd zou afwijzen. Ach, toist hij dat er in de korte zomer van de eilandenboog der Aleoeten wilde orchideeën bloeien? De baron dacht alleen maar in bont. Alaska was een koude steenpuist achter de laatste horizon van Siberië. Plak Alaska op de kaart van Europa en je ziet dat de noor delijke grens zich uitstrekt van Londen naar Kopenhagen en de zuidgrens van Lissabon tot Athene reikt. Er wonen nog geen 300.000 mensen in Alaska, waarvan de helft in Anchorage en een derde in Fairbanks en Juneau, waar he. zo vaak regent dat de huizen over de trottoirs heengebouwe zijn. De rest van de bevolki«s woont in de leegte, in neder zettingen die 'Oude wij rental of 'Landing op een Dubbeltje' heten. In een bergpas ligt het Eskimodorp Anaktuvuk, uM| migrerende rendieren voor bijtrekken. Anatuvuk, zo is mij ter plaatse verzekerd, be tekent slechts 'rendierdrollen- plek'. Er zijn opmerkelijk wel handelaars in tweedehands vliegtuigen; volgens recente statistieken is er een kwart vliegtuig per hoofd ronde be wolking. Point Barrow in het westen ligt ongeveer 2000 kilometer van de noordpool. Bij een storm met windsnelheden ra' 90 kilometer per uur daalt tl' temperatuur tot 100 graden Fahrenheit onder nul. Dat 's ontstellend koud. Zes maan den van het jaar verschijnt de zon niet boven de horizon en in de korte zomer gaat de niet onder. De mensen kunne daar zeer nerveus onder utor den. Vrouwen die hun man doodschieten worden in 4®' ka nooit zwaar gestraft, ze* maanden voorwaardelijk ts een redelijk tarief, tenzijer sprake is van recidive. Zeil" een leeg land als Alaska ku>> nen de mensen elkaar goed de weg zitten. Je kunt ernie uit, in die. kou. En onder de middernachtzon wil bijna iedereen naar buiten. Ont 'e gaan stappen, een herenbn' stukje of een elandbout te gaan eten en te kankeren" I het weer in Fairbanks dat- zomerse temperaturen dte meer dan 30 graden CeIstu-j kunnen oplopen, geteiste' kan worden door muskiet plagen. Ik heb er, wistik' op een hete dag naar de:' van Alaska gezocht in cf" e,.i pelsjagerspak, waarin ie levingskansen bij zestig 9 den onder nul vrij 9r0°' geacht moeten worden. 8 was het pak gevaarlijkI land is het weer een k«'cs van natte of droge voete"nttl A laska een zaak van le>'e dood. Je hoort de mens' maar zelden over het W1' gaan trouwens bijna 001 naar de kapper. Van onze reda ABAMARIBO/DEN HAAG - frtines- en ontslagprocedure vo unten die hebben geleid tot uit: Ljin-kabinct. Vakbonden en bedrijfsleven bij benoeming en ontslag van m De revolutionaire leiding zou ia een zaak is van het militair de revolutionaire leiding voorf bedrijfsleven en militair gezag „rijgen bij de benoeming en on' drijf sieve" had zich bÖ dit voors Rea kan Van onze redactie buitenland BONN - De Westduitse minis ter van defensie Manfred Wörner wenst niet af te treden naar aanleiding van het om streden ontslag van generaal Jiirgen Kiessling. Dit heeft een woordvoerder van de minister vrijdag mee gedeeld. De woordvoerder ontkende ook bepaalde persberichten als zou Wörner zijn ontslag al aan bondskanselier Helmut Kohl hebben aangeboden. De twee grootste coalitie partijen in Bonn verklaarden vrijdag dat Wörner juist had gehandeld toen hij Kiessling in december ontsloeg op grond van de verdenkingen die hij toen koesterde, maar zij gaven in een verklaring toe dat de I verdenkingen later niet te be- wijzen kunnen blijken te zijn geweest. „De vraag is niet meer of hij (Wörner) opstapt, maar wanneer", schreef vrij dag de Süddeutsche Zeitung. Over de affaire-Kiessling on dervraagd in Vence op de Franse Cöte d'Azur zei de se cretaris-generaal van de NA VO, Joseph M.A.H. Luns, vrij dag dat zij „verre van duide lijk" was.Luns noemde minis ter Wörner een „intelligent, voorzichtig en zeer bekwaam man" en hij zei niet te kunnen geloven dat hij had gehandeld met de oppervlakkigheid die men hem toeschrijft. FRANKFORT - Uit de DDR zij] Henen over de grens met West-D' Onder hen is Rolf Kulike (42), gevangenen in de DDR. Dit heeft deeldde mensenrechten (IGFM) De groep mensen was afkoms larx-Stadt. Voor de vrijlating 'e ijveren voor het respecteren afi'ere Personen gedurende jari komstige technisch ingenieur Pen tien jaar gedurende drie tei a'tjaar gevangen gezeten. Van onze correspondent ROME - Florence kan opge- ucht ademhalen nadat de Politie de stad en haar om- preken bevrijd heeft van *ve(' moordenaars, die door dingen voor de 'monsters van Florence'. ™Je' hun arrestatie is een ind gekomen de meest lu- gubere reeks moorden in de ohaanse misdaadkroniek. Ue monsters, twee keurig nette heren van rond de 60, amilie van elkaar, hebben nJ «iet bekend, maar de hot 1®- is ervan overtuigd hebb rechte eind te twDe 'monsters' hebben Wol rnensen vermoord, en 7 PP 2eer macabere wijze, vrii den bet gemunt op - ,')ende paartjes en op af- ogen plekken geparkeer- slacht!!«S' Het mannelijke sant was niet i uteres- e„t de vrouw werd altijd rati gestraft met het ope- seh Verwij deren van haar Eist Een keer ver- zii n -^e. monsters zich toen Duit?"® iaar een langharige Vrni toerist voor een WorH aanzagen. Ook hij De «'Veraard vermoord. gp monsters' lieten liever getuigen achter. Rem6 eerste moord, in 1968 gepleegd, is de daders nu na

de Stem | 1984 | | pagina 4