Parijs over aanpak economische crisis hopeloos verdeeld even..L UITBLAZEN Kindei HOOGGERECHTSHOF IS UITSTEL BEU; DIT JAAR TIENTALLEN TERECHTSTELLINGEN Stokoude spullen .DE BB VAN REEh DE STEM CC Compromis WIMKOCK ZATERDAG 28 JANUARI 1984 ACHTERGROND SOCIALE TIJDBOM KAN ELK MOMENT AFGAAN Dictaten Impopulair ZATERDAG 28 JAN ONDERZOElt BINNENLAND HIJ SPEELT nu al dik 22 jaar en er is nog nooit een mon teur bij geweest. Ik kreeg de radio van mijn vrouw, toen nog m'n verloofde, omdat mijn verjaardag min of meer samenviel met m'n verhuizing naar een kamer in een Bredase flat. Het was tevens een stukje toe komstige uitzet natuurlijk want een radio hoorde erbij. Tussen al dat moderne, professioneel ogende, zwart en metaalkleurig plastic waarvan tegenwoordig radio's en toebehoren worden gemaakt, is die oude Philips van mij bijna een opzienbarend stuk antiek. Het nageslacht, dat al twee of drie radio's heeft ver sleten of afgedankt, kan zich niet herinneren elders ooit zo'n radio te hebben gezien. Een ware overlevende dus. Uit het tijdperk van de radiolamp die 'buis' genoemd werd. Mijn radio zit vol lampen en lampjes en daar is er bij mijn veten nog nooit een van stuk gegaan. Ik heb me al dik wijls afgevraagd of ze nog zulke sterke spullen maken. Een duurzaamheid van 23 jaar is overdreven natuurlijk. Die ra dio van mij zal misschien een uitzondering zijn. We zijn nooit echte radio-luisteraars geweest, mijn vrouw en ik. Het zal wel verschil maken voor zo'n radio of hij de hele dag moet spelen of alleen maar wordt aangezet voor het nieuws of een bepaald programma en daarna weer mag zwijgen. Ik zal het dan ook niet in mijn hoofd halen de levensduur van mijn moderne spullen te meten aan die van mijn oude veteraan waaruit ik de stem van president Kennedy nog heb ho ren komen toen deze de blok kade van Cuba afkondigde. Tien a 12 jaar beschouw ik, in navolging van de gemiddelde leverancier, als een mooie le vensduur. Maar halen je dure spullen dal? Mijn vertrouwen in kwaliteit en kwaliteitsmer ken is de laatste tijd weer be hoorlijk op losse schroeven ko men staan. Twee maanden geleden knapte de koelkast af. 'Niet meer te repareren' luidde het vonnis van de monteur. Jam mer, maar het was te verwach ten. Het oude ding had z'n werk gedaan. Een paar weken later hadden we dezelfde mon- 1 'leur wéér over de yloer. Nu voor de wasautomaat. „Dal gaat geld kosten", zei de vak man, „ik zou eerst de importeur maar eens om advies vragen, want dit mag met een nauwe lijks vier jaar oude Bosch niet gebeuren." Dat dachten wij eigenlijk ook. „Bosch is wel duur, maar technisch perfect", had de leverancier gezegd, „met di«t apparaat hoeft u zich de eerste tien, twaalf jaar gegaran deerd geen zorgen te maken." Niettemin hadden we er inmid dels al behoorlijk wat onkosten aan gehad en nu was de trom mel van de as gescheurd. De enige service die de importeur te bieden had was dat hij 4 rai- son van 65 gulden een eigen monteur zou sturen. Die zou dan bekijken wat we het beste konden doen. Dat dure advies hebben we dus niet afgewacht. Ongeveer in dezelfde tijd kocht mijn zoon een radio-cas- etterecorder van een paar hon derd gulden. Die was al kapot, speelde althans niet, toen hij er mee thuiskwam. Geen nood, de winkelier ruilde hem ongezien om, maar toch denk je dan: 'wat heet kwaliteit tegenwoor- dig?' Deze week stond m'n quartz-horloge stil. Ik dacht dat |j de batterij leeg was, maar hel S uurwerk zelf bleek de geest te hebben gegeven. „Hoe kan een horloge van deze kwaliteit nu al stuk zijn. In dit soort horloges kon toch vrijwel niks meer ka- pot?", vroeg ik de winkelier bij =j wie ik hem ruim 2 jaar geleden ook had gekocht. „Tja", zei hij nu, „er kin natuurlijk altijd iéts gebeuren. Er kan stof in zijn gekomen." Terwijl ze in een garage een jg auto binnen een paar uur een S grote beurt kunnen geven, zal het repareren van mijn Seiko veertien dagen duren. Niet dat ik daarmee in nood kwam. Thuis had ik de keuze uit een Girard Perregeaux uit 1951 met een door condens aange- vreten wijzerplaat, maar een Ej onverwoestbaar ('gyromatic") mechaniek, een Eterna uit 1963, ook met een deels ver- weerde wijzerplaat en een oude j§ Pontiac die nog van mijn vader was geweest. Oude, ouderwetse, mechanische klokjes. Ik hoefde E ze maar op te winden of er even mee te schudden en ze lie- pen e De moraal van het verhaal E is dubbel en duidelijk: 1. beter E /«'//.ybewust dan merkbewust en 2. gooi nooit oude spullen weg die nog goed zijn want nieuwe E zijn niet altijd te vertrouwen. Oemoemenoe? Bettieakkemaai? is Bredaas voor „Bijt hij als ik hem aai?" Sissississe, zo klinkt het wan- neer een Tilburger zegt: „Ze is zes zei ze." Lamakettalank zegt de Zeeuws- E Vlaming en hij bedoelt: „Laat maar, ik heb het al lang." Oemoemenoe.' vraagt een E Zeeuw wanneer hij niet weet welke weg hij zal nemen. „Hoe 5 moeten we nu?" Bendebesukerd? zeggen ze in S Bergen op Zoom terwijl ze voor 5 hetzelfde geld bendebenukt had- Ë- den kunnen zeggen. E Ik heb wel eens gedacht hoe aardig het zou zijn als er dia- lect-woordenboekjes heston- E den. Niet van die geleerde stan- daardwerken als dat waarmee dr. A. Weijnen zijn leven vult ('Woordenboek van de Bra- bantse dialecten'), maar hand- zame boekjes ter herkenning, E lering en vermaak van autoch- tonen, allochtonen, toeristen en andere belangstellenden. De Engelse staalstad Shef- field heeft zo'n boekje uitgege- ven. Het telt 32 pagina's en het s loopt als een trein. Het was een E voorzichtig gokje om er in eer- ste instantie 2000 te drukken. Nu, twee jaar later, zijn er al E 24.000 verkocht. In de stad zelf 5 vooral, maar ook in heel het land, in Amerika en Denemar- ken. E Drie voorbeelden uit Shef- field voor de liefhebbers van de Engelse taal: Othaoreight (Are E you all right?), Nadenodagooin? (Now then, are you going?) en Wasupwithi? (What's the matter E wit you?) Een aardige idee misschien, zo'n boekje, voor gemeenten E die alternatieven zoeken voor het verbouwen van maïs op on- verkochte industrieterreinen. llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllillllllllllllllit Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14. ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738 T5 PAGINA;! Door onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - De executie deze week van de 66-jarige Antony An- thon in de staatsgevan genis van Florida, is het startschot voor wat een uitzonderlijk wreed jaar in de geschiedenis van de Amerikaanse rechtsple ging dreigt te worden. Er zit een steil klimmende lijn in het aantal uitge voerde doodstraffen in de Verenigde Staten. Vorig jaar, 1983, zijn er al vijf Amerikanen door de overheid ter dood gebracht. Zo'n (hoog) aantal was se dert 1965 niet meer voorge komen. Dit jaar echter lijkt het aantal terechtstellingen zelfs verscheidene tientallen te gaan bedragen. Op dit ogenblik zitten er in de Amerikaanse gevange nissen 1280 ter dood veroor deelde burgers, allemaal in verband met moord. Vrijwel allen zijn verwikkeld in ju ridische procedures die tot doel hebben daadwerkelijke voltrekking van het vonnis te voorkomen. Voor een groot aantal raken de moge lijkheden om in beroep te gaan dit jaar uitgeput zodat de gaskamers, electrische stoelen, galgen en injectie naalden (afhankelijk van de wetgeving in de betrokken deelstaat) klaar staan om hun werk te doen. Verschillende omstandig heden liggen ten grondslag aan het feit dat de executie machine op volle toeren be gint te draaien. Allereerst is er sprake van 'inhaaleffect' van de landelijke opschor ting van executies in de ze ventiger jaren. In 1972 oor deelden de toenmalige leden van het Amerikaanse Hoog gerechtshof dat in de ver schillende Amerikaanse deelstaten uiteenlopende maatstaven aanlegden voor terdoodveroordelingen en tenuitvoerleggingen, en dat geen executies meer moch ten plaatsvinden totdat deze willekeur was uitgesloten. In de diverse Amerikaan se staten is nadien de wetge ving aangepast en in 1976 besliste het Hooggerechtshof dat terechtstelling weer grondwettelijk is. Na die da tum zijn de verdedigers van de veroordeelden weer met extra inspanning alle moge lijkheden tot afwending van executie gaan 'uitbuiten eh Executiemachine in VS op volle toeren die mogelijkheden zijn nu door de verfijningen en toe voegingen van zorgvuldig heidsgaranties in de wetge ving nog veelvuldiger dan voorheen. Acht jaar later echter zijn voor veel mensen in de do dencellen niet alleen de juri dische ontsnappingskansen opgebruikt, ze hebben ook de pech dat de negen rech ters van het Hooggerechts hof dankzij een aantal be noemingen door president Reagan thans in meerder heid principieel voorstander zijn van de doodstraf. Daar komt nog bij dat het Hoog gerechtshof in zijn beschik kingen aangaande laatste- moment-verzoeken om exe cuties te verbieden duidelijk ongeduld aan de dag legt en boosheid jegens de advoca ten die met spitsvondighe den het onafwendbare tel kens weer proberen uit te stellen. Kenmerkend - en waar schijnlijk dodelijk voor tal van wachtenden in de do dencellen is de uitspraak de ze week van het Hoogge rechtshof - is dat een ter- doodveroordeelde geen grondwettelijk recht heeft op vergelijking van zijn zaak met die van alle soort gelijke zaken in dezelfde staat. Volgens het Hoogge rechtshof zijn er voldoende andere garanties dat de ene moordenaar niet harder wordt aangepakt dan een andere in dezelfde omstan digheden. De juridische plicht tot vergelijking van doodvon nissen bestaat in het groot ste deel van de Verenigde Staten, maar niet in staten als Californië, Texas en Louisiana, die ook de meeste terdoodveroordeelden heb ben. Die toestand mag dus voortduren van het Hoogge rechtshof, dat deze week in zijn uitspraak wel toegaf dat „elke executiepatroon af en toe nu eenmaal afwijkingen zal vertonen" en dat er voor de uitvoering van een dood straf „nu eenmaal geen p'er- Het worden drukke tijden voor de Amerikaanse beulen. Twee methoden om een einde te maken aan het leven van ter doodveroordeelden: de gaskamer en de injectienaald. - foto-s archief de ste» fecte procedure te vinden is." Dit standpunt werd door' zeven van de negen opper rechters onderschreven, on der wie voorzitter Warren Burger, In een afwijkend minderheidsstandpunt schreef rechter William Brenner dat „irrationele voltrekking van de dood straf, zoals is aangetoond door het onderzoek van wanneer in de afgelopen ja ren vonnissen daadwerke lijk zijn uitgevoerd, niet grondwettelijk verdedigd kan worden." Deze scherpe tegenstelling binnen het Hooggerechtshof en het feit dat veroordeelden afhankelijk zijn van politiek beïnvloede meerderheids- en minderheidsstandpunten, werpen weer eens een schrijnend licht op de gru welijkheid van niet alleen de doodstraf zelf, maar vooral ook van het slepende juridische gevecht tegen de vonnisvoltrekking. Een van de vorig jaar terdoodge- brachten had niet minder dan twaalf jaar tevoren zijn misdrijf gepleegd, was in tussen als jurist afgestu deerd en een compleet ander mens geworden. De man die gisteren in Florida stierf was negen jaar geleden medeplichtig aan de moord op een politie man. Zijn executie was deze week al twee maal op het laatste moment uitgesteld, eerst een dag en vervolgens nog eens een halve dag, al vorens hij donderdagoch tend om 07.00 uur werd geë- lectrocuteerd. Pogingen om levens van veroordeelden te redden of te rekken spelen zich vaak in bizarre omstandigheden af. Terwijl tegenstanders van de doodstraf een nacht wake houden voor de be trokken gevangenis, geeft de veroordeelde nog een laatste persconferentie, zien de me degevangenen (en de televi siekijkers) de lijkwagen reeds het binnenplein oprij den en blijven advocaten koortsachtig telefoneren, in taxi's springen en vliegtui gen al dan niet missen om tijdig bij een hogere of lage re rechter een document in té dienen dat deze verplicht is in behandeling te nemen, zodat de terechtstelling eens temeer dient opgeschort. Niet alleen maken deze chaotische toestanden de j executje-praktijk tot een soort loterij, tegenstanders van de doodstraf voeren ook aan dat rassendiscriminatie blijkbaar hardnekkig een rol blijft spelen. Cijfers van tussen 1975 en 1980 wijzen uit dat wie een blanke ver moordt, in veel staten een tien maal zo grote kans heeft op de doodstraf dan wie een neger vermoordt. Mede om dat het percentage moorden onder zwarten onderling naar verhouding veel hoger ligt dan tussen blank en zwart of onder blanken, is er bij veel rechters blijkbaar de al dan niet bewuste hou ding dat een zwart leven goedkoper is dan een blank. Een en ander neemt niet weg dat in negen van de tien gevallen in het moderne Amerika mensen ter dood worden veroordeeld die on waarschijnlijk zware mis drijven hebben gepleegd. De man bij voorbeeld, naar aanleiding van wiens geval het Hooggerechtshof deze week zijn omstreden uit sprak tegen 'procesvergelij- king' deed, is Robert Harris uit Californië. In 1978 schoot hij twee hem onbekende tee nagers, die in hun, auto een hamburger zaten te eten, in koelen bloede dood. Harris yerorberfie vervolgens höti restant van de maaltijd van de jongens en ging met hun auto een bankoverval ple gen In het media-land Ameri ka geven verbitterde nabe staanden van de misdaad- slachtoffers vaak op de tele visie hun mening over de doodstraf. Meestal hopen ze op snelle executie. „Mijn man, mijn kind kreeg nog geen seconde om zich te ver dedigen. Nu de terechtstellingen dramatisch gaan toenemen, willen echter de principiële tegenstanders van 'capital punishment' zich extra fel gaan weren. De ene gruwel daad mag niet met de ande re worden vergolden. „De Verenigde Staten begint een van de schaarse landen ter wereld te worden waar exe cuties aan de lopende band plaatshebben. Samen met door de Reagan-regering verafschuwde landen als Sowjet Unie en Iran", zegt verdediger David Baldus van een terdoodveroordeel- de in de zuidelijke staat Georgia. „Het feit dat steeds meer executies op klinische wijze door een arts met een injectienaald worden uitge voerd, maakt Amerika al leen maar cynischer, en be paald niet beschaafder." Door Walter Schwarz PARIJS - De Franse re gering is met toenemende wanhoop op zoek naar een manier om nog dit jaar tussen de 50.000 en 150.000 arbeiders te ont slaan zonder hen het ge voel te geven dat ze over bodig zijn. Het regerings- streven wordt van groot politiek belang geacht en is uiterst omstreden. Er staat veel op het spel. Als het lukt, zal Frankrijk Groot-Brittannië, West- Duitsland en de rest van Europa hebben laten zien dat het mogelijk is het. af schuwelijke proces een 'menselijk gezicht' te geven om met de woorden van pre mier Mauroy te spreken. Als het mislukt, dan loopt de eenheid en het voortbe staan van de socialistisch- communistische regerings coalitie gevaar. Het fiasco in de autofabriek van Talbot, waar stakers zich eind vorig jaar tegen de aangekondigde ontslagen verzetten door werkwilligen te bekogelen met schroeven, bouten en ander materieel, wordt door alle partijen gezien als een verschrikkelijke waarschu wing van wat er kan gebeu ren als het misgaat. De aanwezigheid van communisten in de regering staat centraal bij het pro bleem. Tot voor kort werd de communistische aanwe zigheid in de regering ge waardeerd wegens haar po sitieve invloed; de commu nisten konden zorgen voor rust aan het arbeidersfront omdat de CGT, de grootste vakbond, geheel wordt be stuurd vanuit het Politburo van de partij. Maar sinds de staking bij Talbot is het communistische standpunt veranderd. Bij Talbot verdedigde de CGT nog de 'oplossing' van premier Mauroy en stemde voor een hervatting van het werk. Het was de socialisti sche vakbond CFDT die de opstand aanvoerde en klaagde over het diktaat dat de bonden door de regering werd opgelegd. De CFDT- leider Maire ging zelfs zover dat hij zei: „De (communis tische) partij en de vakbond die ze controleert zijn een transmissielij n geworden tussen overheid en arbei ders, in feite een partij van 'ja-knikkers'. Voor de com munisten was dit een ver schrikkelijke belediging. Het gevolg was een hele nieuwe militante houding van de communisten ten Het dieptepunt in de sociale crisis. Stakers en werkwilligen bestoken elkaar tijdens rellen in de Talbot-fabrieken in Poissy. aanzien van ontslagen. „Mo dernisering van onze indus trie hoeft niet en mag niet worden bereikt door middel van massa-ontslagen", zei de communistische partijlei der Marchais onlangs na af loop van langdurige bespre kingen met premier Mau roy. Dus het zijn nu niet meer alleen de socialistische bon den, maar ook de commu nistische partij die premier Mauroy voorhouden dat er geen dictaten meer mogen volgen, terwijl de commu nisten erbij zeggen dat ont slagen helemaal niet onver mijdelijk zijn als maar het juiste beleid wordt gevoerd. Tot dusver heeft Mauroy het" eerste advies ter harte geno men. In plaats van dictaten is hij uitvoerig en intensief overleg begonnen met vak bonden, werkgevers en poli tieke partijen. Maar hij is nog lang niet zover dat hij ook mogelijkheden ziet om massa-ontslagen te voorko men. Wel is onomwonden dui delijk geworden dat de rege ring zich niet het meedogen loze optreden van een That cher of Kohl kan permiteren zolang de communisten in de regering zitten. Sinds de Talbot-affaire is de bal gaan rollen en hem stoppen lijkt uitgesloten. Mijnarbeiders hebben gedreigd met een al gemene staking als er niet snel financiële hulp komt voor hun tak van industrie waar momenteel 4000 ar beidsplaatsen op de tocht staan. De communistische voorzitter van de Kolenraad is vorig jaar al afgetreden, wellicht het eerste belang rijke waarschuwingsschot uit het communistische hoofdkwartier. Maar de kolensector is niet eens het grootste pro bleem voor de regering. In de staalindustrie staan tien duizenden arbeidsplaatsen op de tocht en in de scheeps- industrie 2000. Ook in de textiel- en auto-industrie dreigen duizenden ontsla gen, ondermeer 7000 bij Tal bot. In de provincie Lotha ringen, waar een uitgebrei de staalindustrie bestaat, lijkt een explosie die erger wordt dan de gewelddadige demonstraties van de jaren '70, bijna onvermijdelijk. Ondanks de enorme druk Mitterrand .moeras. zijn er echter maar weinig oplossingen voorhanden. De mislukte 'oplossing' die de arbeiders van Talbot wer den aangeboden, bestond uit 1900 ontslagen in plaats van de 2900 die werden geëist door de directie, omscho- lingscursusen voor de ont slagen arbeiders, royale subsidie voor degenen die zelf een bedrijfje wilden op richten en voor sommigen plaatsing bij andere bedrij ven. Maar deze oplossing werd een falikante misluk king. „Wat hebben wij nou aan cursussen", zei een Al gerijnse gastarbeider bij Talbot. (De meeste arbeiders bij Talbot zijn immigranten, meestal van middelbare leeftijd met een zeer geringe schoolopleiding.) Ook van de plaatsing bij andere bedrij ven is maar weinig terecht gekomen. Het fiasco bij Talbot heeft Mauroy met een schok tot het inzicht gebracht dat hij het een volgende keer beter moet doen, maar hoe is hem nog niet duidelijk. President Mitterrand wil een snelle, effectieve afslanking in alle bedrijven tegelijk. Zijn poli tieke oog is alweer gericht op de verkiezingen van 1986 hetgeen inhoudt dat 1984 het laatste jaar is dat de rege ring zich kan permitteren impopulair te zijn. Premier Mauroy die de hete adem van de commu nisten in zijn nek voelt, is echter bang dat dit te dra matisch zal zijn en onlusten zal uitlokken, vergeleken waarbij de gevechten tussen stakers en niet-stakers bij Talbot slechts kinderspel zullen lijken. Hij onderzoekt momenteel de mogelijkhe den van arbeidstijdverkor- Marchais boot afhouden - F0T0SAFP ting, vervroegde pensione ring, aantrekkelijkere ver trekpremies voor immi granten en nieuwe vormen van omscholing met behoud van uitkering. Maar zelfs als ze werken zijn dit slechts lapmiddelen die niet daadwerkelijk voor de genezing van de economi sche malaise kunnen zorgen Korter werken bijvoorbeld betekent minder loon, maar dat is iets waar de commu nisten zich fel tegen verzet ten. Op de lange duur is hel enige zware wapen dat de regering tot haar beschik king heeft investeren, met name in de genationaliseer de industrie. De communis ten en de linkervleugel van de socialisten onder aanvoe ring van de Ceres-groep va» Jean-Pierre chevenemen zijn daarvan voorstander e» roepen op tot protectionist'' sche maatregelen en gr°,e investeringen door de over heid. De werkgevers wijle een verlaging van de social lasten. Maar dit alles is re recht in strijd met de verso- beringspolitiek die w°r voorgestaan door preside Mitterrand en zijn van Financiën, Delors, En 1 lijkt het Franse zoeken na oplossingen voor het w*r loosheidsprobleem dageW verder te lopen in het P°._ tieke moeras. Opnieuw het de voorstanders protectionistische maa gelen en uitbreiding va" geringsinvloed die no met de strenge bezui linige'* Premier Mauroy nee^. hierbij een nauwelijks nijdenswaardige P0SjieHis. het midden in. Hij 's "e n cussie gestart en heg°n met het zoeken naar »P singen, maar die opl°ss' 6 zijn nog lang niet in zk" - ,„«iii DeSH" Copyright The Van onze re AMSTERDAM - De posit beterd worden door wett roeporganisatie minimaa tijd daaraan besteedt. In het verlengde daar\ het totale programmabu kindertelevisie om de kw; Dit zijn enkele conclusi kundigen in opdracht van sterdam hebben verricht voor kinderen tot twaalf van de Vakgroep Onderv Amsterdam en prof. dr. J Massacommunicatie van stad. Het ging bij dit onder kinderen (graag) naar kij doeld zijn voor kinderen. Ex-c van aam Zigeuners DE groep van vijftien zigeu ners is vrijdagmiddag vanui Denekamp vertrokken naa! West-Duitsland. De Konink lijke Marechaussee neemt aai dat de zigeuners naar Noor wegen trekken, het land waal de meesten van hen vandaar komen. Spacelab DONDERDAG 2 februari ii iedereen welkom bij een pre sentatie van de Spacelab astronauten die om 14.00 uui begint in de aula van de TH- Delft, Mekelweg 1. De ruimte vaarders Brewster Shaw Owen Garriot, Ulf Merbold er Byron Lichtenberg brenger verslag uit van hun vlucht Ook Wubbo Ockels, de Neder lander die volgend jaar ir Spacelab vliegt, zal een voor dracht houden. Tevens word' voor het eerst de film van di vlucht vertoond. Toegang i gratis. MAANDENLANG HEEFT de a (WVC Welzijn, Volksgezonc melvuur gelegen van elkaar fel uit de media-wereld. Kapitaalk 9'ngen, dagblad- en tijdschrifk pelijke en culturele •instellingei partement van WVC en de frac het door Brinkman voorgesteld te belangen te promoten en/oi gen De volgende week zal blij nister deze stormloop hebber Tweede Kamer aan het debat o Minister Brinkman, de 'won heeft met zijn media-nota, wa: 9ens medeverantwoordelijk zijr ben tussen het veilig stellen v; nankelijke, pluriforme dagblad niepbestel en het benutten va Pen, ook voor commerciële do 9edachte is de minister tegen i Pmroep - de dagbladpers kan lentie-inkomsten verdragen, De grote schade - en wil hij de or uele abonnee-TV buiten de d( eden omroep te worden. TJie abonnee-TV-affaire vorr Punten uit de media-nota. De commercieel opgezette kabel-I ohd kunnen ze wel eens va ,vdA Z'J zullen daarom ple 2n de omroepen aan abonnee 's. via een derde net. Het C m°ok op andere belangrijke bat n0 WD Die Tegenstelling c a' De media-nota is een kabir gorden door beide regerings k de' kabinet-Marijnen is des o Politieke waarnemers in nlartchlinl'ik' dat de mening: er het media-beleid lot de v lp, H ®rir|kman en Lubbers z bsr i tland Tienen om zowel alen van onbezonnen actie tiPkn Wee' iedereen zo langzami nu geen orde op zaken wei &rd zal worden aan het moo n en nieuwe technische e gediend, zeker niet de leze van3!? rn'nister Brinkman kan het publiek op goede infc m»r,Ci0r>tra'e Plaats zal geven ir Vl 9 h,J 'n bat kader ook prikk ziin t Vi?n lezers en kijkers op qpiJ6 delangrijk om uitsluitenc rnidri ^'s we he< daarover ei Ruhr i gevor|den kunnen wi llek op eigentijdse wijze gee

de Stem | 1984 | | pagina 2