Neuzenbolus 'Reuzedrol' Cake-(k)eten De voordelen van de video Nederland in oorlog met België? Samen beter De cris POLITIE GETEST IN EERSTE UITZENDING 'Politiebus tegen snelheids maniakken' ZATERDAG 28 JANUAR11984 VAN ZEELAND EEN IDEE UIT HEIKANT: iensten PAGINA ZEELAND 5 7flTERpAG 28 JANU P.C. Kerkdienstei 0P INITIAT werd in 1 onderwijs daarvoor education crisis in het onde De bezorgdheid vé titeit van het onde vraag en aanbod aantal leerlingen Zaken die nu in l\l< stempel zullen dri Dat is de huidige De echte crisis be werd aangezweng re. Die crisis had ting tussen onder\ leeft. Nederland deelt v( lingen kende het o rend gegroeid. Ee 30.000 per jaar. E uit gaan vanwege der voor, opstapp< Tegelijk zie je ech bloeit. Vooral Vrijt tegen de verdrukk beeld in Breda, 'sc gevestigde ideeën Die ontwikkeling bijlage. Onthutsend T6 HUIU WIM ftUUYMAN TERNEUZENAARS STAAN niet bekend als feestvierende lolbroeken. Stonden eigenlijk. Want nu de viering van 400 jaar stad in zicht komt, raken gewone burgers en neringdoen den in een feestroes, die niemand voor moge lijk had gehouden. Creatieve geesten lijken te wedijveren om de stunt van het jaar te be denken. Neem alleen maar eens een kijkje in de keuken. Henk van Tol zet een Neuzenmaal a la Peer d'n Drol op het menu. De associatie Neuzen/Drol bracht ook bakker Jan (van Strien) op een lumineus idee: de Neuzenbo lus. Hoewel oorspronkelijk een lekkernij uit midden-Zeeland, is de bolus ook beneden de Schelde een vertrouwde verschijning gewor den in de bakkersetalage. Drol, zeiden ze vroeger en zeggen sommi gen nu nog. Terecht. De naam past bij vorm ELKE PLAATS heeft ze wel, straten waar automobi listen niet op een paar kilo metertjes kijken en met diep ingedrukt gaspedaal rond scheuren. Borden met helro de rand en daarin de cijfers '50' helpen al lang niet meer om de bestuurders tot ande re gedachten te brengen. Ook de waarschuwende tekst 'radarcontrole' kan ve len na een tijdje niet meer imponeren. Immers, wie zo'n bordje herhaaldelijk met hoge snel heid passeert en geen 'bon' in zijn bus krijgt, vindt het wel best. Snelheidscontroles kunnen nu eenmaal niet op alle plaatsen tegelijk wor den uitgevoerd en bovendien heeft de politie meestal niet alle dagen de beschikking over de benodigde meetap paratuur. Kortom, de meeste hardrijders slippen door de mazen van het controlenet en blijven de wegen in de bebouwde kom onveilig ma ken. Zo ook in Heikant, waar het er met name op de Vy- lainlaan en Julianastraat soms niet zacht aan toe gaat. Geen wonder dat de hoge snelheden deze week tijdens een informatie-bijeenkomst over het nieuwe bestem mingsplan voor het dorp de discussie deden aanwakke ren. Dat leidde zelfs tot een ingenieus idee, dat zowel goedkoop als doeltreffend zou kunnen zijn. „Automobilisten die een politie-auto zien", aldus een van de aanwezigen, „laten gegarandeerd hun gaspe daal los. De beste oplossing is om een oude politiebus op te kop te tikken en die regel matig op verschillende plaatsen in het dorp te sta tioneren. Ik ben ervan over tuigd dat het dan wel met het harde rijden gedaan zal zijn". en origineel idee, dat best eens mag worden uitge test. En als het. werkt, dan is er meteen een nuttige be stemming gevonden voor af geschreven politievoertui gen Een kwastje verf erover en iedere automobilist trapt erin. OOIT IETS teruggezien van uw investering van 50 gul den in de Gouden Kettingbrief, die enkele jaren gele den de ronde deed? Als de ketting maar heel bleef, zou je binnen de kortste keren rijk worden. De door een slimme geldwolf gestarte actie wekte het ongenoegen van de Ombudsman en van iedereen die met een on verkoopbare brief bleef zitten. Het schijnt dat sommige deelnemers nog altijd de pas versnellen als 's morgens de post in de bus valt. Ze kunnen maar beter hun hoop vestigen op een nieuwe ketting, waarvan de schakels waarschijnlijk minder snel zullen breken, de Cake-keten. Een aardig culinair experiment, dat ook in Zeeland al op ruime schaal z'n intrede heeft gedaan. Sommigen beschouwen Zeeuwsch-Vlaanderen zelfs als de bakermat. Voor je zelf is de 'vriendschapscake' een smakelijke hap en wat overblijft is een leuk gebaar naar kennissen en vrien dinnen. Dat gebaar bestaat uit een restje zuur-desem, over blijfsel van een veertiendaagse behandeling, plus het cake-recept. Iedere dag moet je er -althans volgens on ze niet helemaal op deskundigheid in de keuken geba seerde informatie- wat ingrediënten aan toevoegen en 'even goed roeren'. Als de twee weken omzijn is de hoe veelheid zuurdesem aanzienlijk gerezen. Je kunt er een lekkere cake van bakken en vervolgens restje en recept overdoen aan anderen. Als er maar voldoende smulpapen als schakel in deze ketting zitten, houdt-ie het wel een tijdje uit. En mocht er eens eentje breken, dan nog zal niemand het gevoel krijgen te zijn opgelicht. AUDIO-VISUELE middelen doen onweerstaanbaar hun intrede in het onderwijs. Dia-vertoningen, schooltele visie en video-recorders moeten de lessen verleven digen. Zo ook op die lagere school in Terneuzen. De oudercommissie had een vi deo-recorder kunnen aan schaffen van de opbrengst van een rommelmarkt. Want van het leerlingenbe drag mag je zulke appara tuur (nog) niet kopen. Twee leerkrachten wer den aangewezen om de vi deotheek in te richten. Vol ijver gingen ze aan het werk. Alle tv-documentai- res die iets waardevols aan de lessen hadden toe te voe gen werden opgenomen en in het archief gestopt. Vorige week stond een do cumentaire over Nomaden in het programmablad. De leerkracht die de documen taire zou opnemen moest die avond echter weg. Geen nood, de techniek staat voor niets. Een video neemt ook bij afwezigheid op. Sterker nog, daar is-ie voor ge maakt. Na de opname werd de band zoals gebruikelijk in het kaartsysteem van de school opgeborgen. Een an dere leerkracht die juist in het aardrijkskundeboek aan het trekkersvolk was toege komen, besloot zijn praatje te illustreren met de video band over de Nomaden. HelaasEen kleine toe lichting in het kaartsysteem zou op z'n plaats zijn ge weest. De film ging wel over een zwervend bestaan, maar niet dat van het Nomaden volk. Tot verbazing van on derwijzer en leerlingen speelden een oude vrouw en een hoertje, die van stad naar stad trokken, de hoofd rollen. ALS HET aan het huidige kabinet ligt, komen de eerst volgende jaren nog meer gi gantische schepen geladen met zeer licht ontvlambaar en explosief LPG-gas de Westerschelde opgevaren. Ooit was het de bedoeling de grootschalige aanlanding, zoals die gasaanvoer heet, in Rotterdam te concentreren. In die tijd bevatte niet al leen de milieukrant De Gou den Delta, maar ook het of ficiële kabinetsstandpunt alarmerende verhalen over mogelijke botsingen tussen zeeschepen, die steekvlam men zouden veroorzaken die door een zee van vuur de oevers van de grillige Wes terschelde met elkaar zou den verbinden. Inmiddels heeft België zijn LPG-aanvoer naar Gent en Antwerpen flink 'vergroot, en vindt Den Haag dat Nederland niet kan ach terblijven. Een nog geheim kabinetsstuk, dat volgende week de Tweede Kamer be reikt, maakt melding van een flinke uitbreiding van de aanvoer, in Groningen, de Randstad en het Wester- scheldegebied. En om poten tiële problemen met de plaatselijke bevolking te voorkomen, kondigt het ka binet meteen ook een flinke verscherping van de veilig heidsmaatregelen aan. Een deel daarvan, zoals de befaamde walradarketen langs de Westerschelde, moet evenwel door België worden betaald, en dat vlot niet erg. Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) moet daarom opnieuw met de Belgen gaan onderhandelen. Op dat punt echter bevat het officiële kabinetsstandpunt een zeer intrigerend zin netje: „Indien het overleg met België niet leidt tot de gewenste resultaten, zal de regering zich ernstig bera den over de dan ontstane si tuatie." Dat kan - ontdaan van parlementair jargon - alleen maar oorlog betekenen. Jaap van der Doef (PvdA), die als staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat nog niet zo heel lang geleden een echte insider in de LPG-ma- terie was, is ook hoogst ver baasd. „Je zou inderdaad zeggen dat de mariniers klaar staan. Heel vreemd. In de tijd dat ik op het departe ment zat waren zulke harde dreigementen niet gebruike lijk." Van der Doef bevestigt dat Nederland eigenlijk maar heel weinig machts middelen heeft, want een heel voor de hand liggende gedachte - afsluiting van de Westerschelde voor de Bel gische scheepvaart - is op grond van oude verdragen onmogelijk. En de aanleg van het Baalhoekkanaal door Oost Zeeuws Vlaande ren, ooit een vurig Belgisch verlangen, staat ook al niet meer bovenaan op het Ant werpse verlanglijstje. Het parlement zal nog wel opheldering vragen, maar dat kan natuurlijk pas na dat Smit-Kroes het de LPG- nota heeft doen toekomen. Volgende week blijft het dus nog rustig in het Vlaams Zeeuwsvlaamse grensge bied. Eindredactie: Jan Jansen en Frank Deij en kleur van het gebak. Natuurlijk heeft ook bakker Jan, evenals Henk van Tollenique, aan Peer d'n Drol (Pieter Breughel) gedacht. „Ja, iedereen weet hier toch wat een drol is. Het leek me aardig daar iets mee te doen rond het feest". De Reuzedrol is vijf keer zwaarder dan de gewone bolus (300 in plaats van de gebruike lijke 60 gram) en ook duurder: 2,95. De smaak verschilt weinig, al zegt bakker Jan geheimzinnig een recept uit betovergrootva ders tijd te hebben gebruikt. Hij heeft redelijke verwachtingen van de afzet. „Al valt zoiets natuurlijk moeilijk te peilen". Vandaag mag de Terneuzense feest commissie als eerste officieel de reuzedrol proeven en dat gezelschap heeft een fijne neus voor gratis lekkernijen. Komaan visboer: waar blijft het neusje van de zalm? Radio Delta gaat op de streektoer Programma-makers Jack Vader en Ben Verhulst en technici Kees de Ruiter en Hubrecht de Bliek, die gisteren de eerste uitzending van 'Streektijd' voor hun rekening namen. - foto wim kooyman STREEKTIJD. 'ZO heet het nieuwe pro gramma van de Oostburgse ziekenomroep Radio Delta, dat gistermiddag voor de eer ste maal werd uitgezonden en waarin men sen en nieuws uit West-Zeeuwsch-Vlaa nderen centraal staan. Om de eerste uitzending wat extra 'sjeu' te geven hadden programma-makers Jack Vader (25) en Ben Ver hulst (26) voor een stuntje gezorgd. Ten aanhoren van de luisteraars in het St.-An- tonius-ziekenhuis en het verzorgingstehuis De Stelle zou de waakzaamheid van de Oostburgse politie wor den getest. Dat gebeurde door welbe wust het alarm in werking te stellen, dat is gekoppeld aan de (peperdure) studio apparatuur van Radio Del ta. Het systeem is simpel: wie één van de aanwezige Re vox-recorders optilt, laat daarmee op het politiebu reau een alarm overgaan. Doel van het stuntje was om te zien hoe lang het zou du ren alvorens Hermandad op de plaats van de 'misdaad' zou zijn gearriveerd. De test viel uit in het voordeel van de politie, want slechts enkele minuten later arriveerden twee waakzame agenten in de studio om poolshoogte te nemen. Het duo was in eerste instantie nogal verbaasd, toen bleek dat het in een uitzending te recht was gekomen, maar nam de grap verder goed moedig op. Wachtmeester Vermorken mocht voor de moeite zelfs een bloemetje mee terug nemen en een verzoekplaat aanvragen. Voor de programma-ma- kers «en technici (Kees de Ruiter en Hubrecht de Bliek) was het ook een hele geruststelling, dat hun dure spullen goed worden be waakt. „Tenslotte staat hier toch voor zo'n slordige 30 mille aan apparatuur", al dus Kees de Ruiter, de grote man achter Radio Delta. Het programma 'Streek tijd' wordt voorlopig drie keer in de maand (telkens op vrijdagmiddag) uitgezon den. Eén keer in de maand zullen bekende of onbekende mensen uit de regio worden geïnterviewd door Jack Va der en Ben Verhulst. Ook wordt begonnen met een se rie over bijzondere hobby's. Wie in West-Zeeuwsch- Vlaanderen woont en meent dat hij in die serie thuis hoort kan zich in verbinding stellen met Radio Delta, Pastoor van Genklaan 6, Oostburg. Telefoon 01170- 3355. De andere twee maande lijkse uitzendingen van 'Streektijd' staan in het te ken van het regionaal nieuws. Afgewisseld met muziek zal presentatrice Ria Robesin de luisteraars in formeren over wat er zich recent in de streek heeft af gespeeld. Ook zijn er plan nen om de komende zomer live-reportages te gaan ver zorgen van grote evementen in West-Zeeuwsch-Vlaan deren, zoals de jaarlijkse Visserijfeesten in Breskens. MOOI GEFILOSOFEERD van socioloog Wim Blok deze week tijdens de jaarvergadering van de Zeeuws-Vlaamse patiëntenvereniging Samen Be ter. Hij had het eens nagekeken en kwam tot de conclusie dat 'Samen Beter met haar 180 leden uit een gebied van 108.000 inwoners één van de groot ste, zo niet de grootste regionale patiëntenvereni ging van Nederland is'. Een socioloog komt na tuurlijk niet zomaar tot een conclusie. Daar gaat meestal een lange studie aan vooraf. In ieder geval wordt er even over nagedacht. Dat had Blok ook gedaan en hij ver overde de sympathie van zijn gehoor door zijn stelling als volgt te onderbouwen. „ALS" de organisatiegraad in geheel Nederland, dezelf de zou zijn als in Zeeuwsch- Vlaanderen DAN zouden circa 25000 Nederlanders lid zijn van een algemene pa tiëntenvereniging. Ter vergelijking: de lan delijke patiëntenvereniging AVP telt niet meer dan 1500 betalende leden in het hele land. ALS we alleen naar Zeeland kijken, dan kunnen we vaststellen dat Samen Beter alléén al in Zeeuwsch- Vlaanderen méér leden telt dan de AVP in de hele pro vincie". Enthousiast vervolgde hij „Er is geen streek in Neder land aan te wijzen waar de bevolking zich zó bij de ge zondheidszorg betrokken voelt, als juist in Zeeuwsch- Vlaanderen". Wat hij daar nu precies mee bedoelde is niet helemaal duidelijk ge worden. Als wij het aantal aanwezigen woensdagavond in Axel als maatstaf moeten nemen voor de betrokken-' Wim Blok:... mooi gefilosofeerd - foto de stem cob j de boer heid van Samen Beter bij het wel en wee van de Zeeuws-Vlaamse patiënt dan is het daarmee droevig- gesteld. Van de 'grootste regionale patiëntenvereniging van Nederland' waren behalve een klein groepje uit de vak beweging slechts een tiental 'gewone' leden present. Een belangstelling om ziek van te worden. zaterdag 28 januari ZEVENDEDAGS ADVENTKtl, I Terneuzen (Goede Herderkerk I u. ds. J. Termate. Middelburg (Doopsgezinde k.. I 10 u. ds. R. Bruinstra. erk I Vlissingen ('t Anker): 9,15 u d.l Bruinstra. '^itl zondag 29 januari HERVORMDE KERDIENSTEV Aardenburg: 10.30 u. ds. J p,. (Gez. dienst in Ontmoetineskerti Axel: 10 u. ds. H.v d. Berg Kl Biervliet: 11 u. ds. w Meeusei, comb, dienst). Breskens: 9.30 u. ds.v. Manen Cadzand: dienst te St anna Muiden. na l*j Groede: 9.30 u. ds. M. HooymPü0 I (Ev. Luth. kerk). y ei]erl Hoek10 u. ds. W. van Meeuwpn Hoofdplaat: llu. ds. M.v. Manen Hontenisse: 9.30 u. Dhr. B.v.d w*i Hulst: 11 u. dhr. B.v.d.Wei. Nieuwvliet: llu. ds. M. Hoovmp. I er. Oostburg: 10 u. ds. P. Feenstra I dienst in Geref. Kerk, Molenberg) F Retranchement: dienst te St Anti ter Muiden. Sas van Gent: 9.30 u. ds. J n^l Dreischor (H.A.). ^1 Schoondijke: 10 u. ds. p. Brinkman I St. Anna ter Muiden: 10 u lm C.Balk. 031 St. Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: Dienst te St. Anna ter J den. Sluiskil: 11 u. ds. J. Geers DriJ schor. Terneuzen (Grote Kerk): 10 u dhrI D.v. Es. (Goede Herderkerk): iou| ds. C. Hoogendoorn. 19 u. ds Koelman. (Opstandingskerk) Q ds. D. Koelman. 11 Waterlandkerkje: 11 u. dhr rrl Geuze, 'sHeer Arendskerke. IJzendijke: Zie Biervliet. Zaamslag: 10.30 u. ds. D. Koelman L Zuidzande: 9.30 u. dhr M. Geuze $1 Heer Arendskerke. GEREFORMEERDE KERKDlFV I STEN V1 Axel10 u. ds. A. Lunshof, 17 u dhJ D. de Best. Hoek: 10 en 15 u. ds. W. van dl Lugt, Hoorn. Terneuzen (Noordstraatkerk):,^ dhr. D. de Best. (Opstandingskerkil 10.30 en 17 u. dhr. D. de best, Zaamslag: 10 en 15 u. dhr. Voge laar, Antwerpen. Aardenburg: 10.30 u. ds. J. Paksv Breskens: 10 u. leesdienst 17 u'ds.1 P. Feenstra. Oostburg: 10 u. ds. P. Feenstra Schoondijke: 10 en 15 u. dhr. Ten-I sen, Heverlee. CHRISTELIJKE GEREFÖRI MEERDE KERK Zaamslag: 10 en 15 u. ds. L.vdl Meij. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt). Axel10 en 15 u. ds. J. Borgdorff, Hoek: 10 en 15 u. ds. H.v.d. Berg. Terneuzen: 9 en 15 u. ds. C. Mewe Zaamslag: 10.30 u. ds. C. MeweJ u. ds. P.v.d. Laan, Gent. NOORD - ZUID - BEVELAND Goes - Parochie Maria Magdalenai zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 u. Kerk- centrum De Hoogte, Populierenstr.l zond. 11.30 u. Zierikzee - H, Willebrord, M( lenstr. 62, zat. 9 u. zond. llu Hansweert - O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis, zat. 17 u. 11 u. Maria-oord, zat. 10.30 u. Lewedorp - H. Eligius, zat. zond. 10.30 u. Rilland-Bath.- H. Jozef, ofwel om 19 u. ofwel zond. om 9.30 u (on de 14 dagen). Yerseke - H. Anna: ofwel zat ofwel zond. 9.30 u. (Om de 14 dagen! Ovezande - O. L. Vrouw Hemel vaart, zat. 19 u. zond. 8 en 10 u WEST - ZEEUWSCH - VLAAX DEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 8 en 10 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. zond., lö Breskens - H. Barbara, zat. 1' zond. 10 u. Tot 7 aug. elke woe. 19 u. Eede - H. Maria Hemelvaart 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. zond. u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 1' zond. 9 u. Oostburg - H. Eligius. zat. 19 zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apost zond. 9.45 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Z# zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvar zat. 19 u. zond. 10.30. Huize Efl maus. zond. 11.15 u. Sluis - H. Johannes de Doper, zat 19 u. zond. 8 en 10 u. WALCHEREN Middelburg - H. Petrus en Pauw Lombardstr. zat. 19 u. zond. 10U Kerkcentrum De Hoeksteen, zenburglaan, zond. 11.30 u. Vlissingen: Paauwenburg. Kerj centrum Open Hof, A. Gogews zond. 11.15 en 19 u. Lieve Vroutf kerk, Singelzat. 19 en zond. 10u Souburg - Martinuskefk. zow 10.30 u. Domburg- Willibrorduskerk-k 3e zond. van de maand: 8.45 u. OOST - ZEEUWSCH - VLM" DEREN Clinge - H. Hendrikus. zat. zond. 8.30 en 10 u. Hulst - H. Willibrordus. zat zond. 9.30 en 11.30 u. j Graauw - Maria ten Hen* ning. zat. 19 u. zond. 9 u. St. Jansteen - H. Johannes dei- per. zat. 19 u. zond. 10 u. Boschkapelle - H. Petrus en lus. zat. 19 u. en zond. 9 u Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie 19 u. zond. 8 en 10 u. Hengstdijk - H. Catharina. zau u. en zond. 10.30 u. lQ Heikant - H. Theresia. zat i» zond. 10 u. A. Kloosterzande - H. Martinu 18.30 u. zond. 9 en 10 30 u. ,a Koewacht - H. H. PhihPPfA" cobus. zat. 19 u. zond. ö.ju u Lamswaarde - H. Cornells u. zond. 10 u. t \i Nieuw-Namen - H. Jozef- za zond. 10.30 u. Ossenisse - H. Willibrordus u. zond. 10.30 u. at Stoppeldijk - H. Gerulpnes u. zond. 10 u. „t ij Sluiskil - St. Antonius. zaï- zond. llu. Terhole - H. Gerardus 19 u. zond. 8 en 10 u. te Axel - H. Gregorius de GW» 19 u. zond. 11 u novas' Philippine - O. L. Vr Hemel zat. 17 u. zond. 9.30 u. ,va3r Sas van Gent - Maria Heme zat. 19 u. zond. 9 en 11 u. Zandstraat - H. Pastoor zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrord teitskerk). zat. 19 u. zon 10.30 u. Verrezen Christus- t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 en Hoek - H. Kruiskerk.z^a.'lv3af Zuiddorpe - H. Maria Hem zat. 17 u. zond. 9.45 u. Door Fran „HET WAS eigenlijk een varing. Je bei van het ouc school. Het w schokkend or veel ouders om de school anderen". Op de Rijksun hofpolder bij Uti prof. Nijs Lager derwijskundige, in de lespraktijk, wijzer, studeerde eindelijk terecht onderwij s vernier Hij is een van het boek van Var wijs. Bestel en Be werken aan de versie van dit st onderwijskunde. De 'onthutsend gerweij op bij Glockseeschule was hij daar om aanschouwen meest progressie scholen in de Bon derwijs had inger Op die officieé schule is gebroker opvattingen over geen lesrooster, e te leren. Kindere ze hun schooldaj kunnen Ieren en len. „Het is echter zegt Nijs Lagerwe ken dat ik dat c kinderen vind. I in de gedachte voorbodes zijn Deze school is nie vernieuwing, maé aangereikt. Ik wa gedachte over one Duitsland in prak ook in Nederland Hij doelt daar zaam, maar gesta de beweging in eens radicaal bree opvatting van moeten zij n. In sterdam en Nijme leerlingen en le< basisscholen gestic gens ideeën zoals c seeschule leven, gelijke school in Lagerweij„Orr die televisieserie Oranje, het lijkt rige Oorlog op t nier opnieuw doo Past Nijmegen in dat rijtje. Maa Oorlog lijkt omgc Ouders willen he school op een and kinderen omgaat v ee

de Stem | 1984 | | pagina 20