Micro-electronica wint terrein in landbouw Steeds groter is er niet meer bij ESSEJnEi DINSDAG 24 JANUAR11984 VAN ZEELAND Eén van DE thema's van de komende landbouw-RAI 1984 - de twee jaarlijkse landbouwtentoonstelling die van maandag 23 tot en met zaterdag 28 januari in de Amsterdamse RAI wordt gehouden - is het nut van de micro-electronica voor het boerenbedrijf. De computer gaat bepalen wanneer de bieten moeten worden gezaaid, de aardappels gespoten of het koren gedorst. Sterker, er zijn al bedrijven waar de computer de boer vertelt dat zijn koe moet worden gedekt en hoeveel meel hij zijn varken moet geven. Huwelijksbureau Dekplan Stress Huiscomputer Rendement Uitmelken Knechtje NEDERLANDSE PROGRAMMA'S NEDERLAND 1 L p' sPflprogramma van Beeft dat de bedoeling iver» 'larafe kennis van Kien Ken testen, ko- ni„. vanav°nd de zangvere- Be'"g, 'God is liefde' uit Hit en een EHBO-team Het n»?He naar de studio, feum en Speelgoedmu- EJ« Deventer vormt het van de derde K, Hiervoor werd een - -v Het Nederlandse bedrijf Poiesz is marktleider voor uxit be treft de inschakeling van computers bij het voederen en melken van vee. Op deze foto wordt het systeem gedemon streerd waarbij precies valt af te lezen wat de koe heeft ge produceerd met welk vetgehalte etc. Op deze manier be schikt de boeK zeer snel over de noodzakelijke informatie. Voor de boer is het noodza kelijken economisch het best, wanneer het rund niet meer voedsel krijgt dan het strikt genomen nodig heeft voor melk- en vleesprduktie en gezondheid. De via dit kastje uitgezonden signalen worden opgevangen door de ontvanger die de koe om haar nek heeft. Meldt een koe zich bij de voederbak dan zorgt de computer er voor dat de juiste hoeveel heid voedsel ter beschikking komt. ft# ;<itL Zegt de computer: tijd om bieten te zaaien IN het RAI-complex te Amsterdam wordt van maandag 23 tot en met zaterdag 28 januari de tweejaarlijkse Landbouw- RAI gehouden. De grootste van de drie landbouw-werktuigen-tent oonstellingen die ons land kent. (Liempde in Brabant en Zuid-Laren in Drente zijn de andere twee). De 'RAI' zoals tentoonstelling Door Jan van Zuilen EVEN WENNEN. Niet in de laatste plaats voor de boeren zelf. Gevoeglijk mag worden aangenomen dat de boeren in hun beruchte wijsheid er wel sceptisch op zullen reageren, net zo als ze dat zeventig jaar geleden deden bij de intro ductie van de melkmachine, dus in de geest van 'dat een stom, hersenloos en harteloos machine nooit van zijn leven een ervaren melker zal kun nen vervangen'. Anders wordt het wanneer blijkt dat er aan zo'n computer iets te verdie nen is en dat de boer er gemak van heeft. Dat kan van bedrijf tot bedrijf an ders zijn. Voor het regelen van het klimaat en de bemesting in een kas heeft de computer haar nut al bewe zen. Daarom zijn al heel wat tuinders overgegaan tot die investering. Ook in de melkveehouderij is de computer geen vreemde meer. Er zijn inmiddels zo'n 2500 veehouders die zich door zo'n ding laten adviseren. In de ande re sectoren van het landbouwbedrijf is de computer echter nog in het sta dium van uitproberen. We praten dan wel over de huis computer voor het individuele boe renbedrijf. Maar ook bij boeren die nog niet zo ver zijn, wordt een deel van de bedrijfsvoering al wel bepaald door de computer. Een op het eerste gezicht absurd voorbeeld: in menig boerenbedrijf adviseert de computer, de boer welke koe het beste met wel ke stier kan worden gedekt. Zo in de trant van Aaltje 36 kan het beste ver keren met stier Floris van de Woud hoeve en Greta 103 zou een kalfje moet krijgen van Boudewijn van de Neerkant (fokstieren hebben haast altijd deftige namen). Een soort hu welijksbureau voor koeien dus, alleen gaat het in de praktijk wat minder romantisch. De KI-vereniging (kunstmatige in seminatie, populair gezegd: bevruch ting met een rietje) beschikt over het sperma van de beste van de beste fok stieren. Alleen ideaal zijn ze nog niet. Een nakomeling van stier X geeft ge garandeerd meer melk, maar daar staat tegenover dat het eiwit-gehalte (mede bepalend voor de prijs die de boer voor een liter melk krijgt) ver laagt. Stier Y daarentegen verhoogt dat eitwit-gehalte juist weer wel, houdt ook de melkproduktie op peil, maar verwekt nakomelingen met een hangend uier. Zo heeft elke stier zijn uitmuntende, zijn goede en zijn min der goede verervings-eigenschappen. Al die eigenschappen zitten systema tisch opgeslagen in een data-bank van fokstieren. Boer Pietersen heeft tachtig melk koeien, een dure ligboxenstal, een ka pitale inventaris en een veel schuld bij de bank. Om de eindjes aan elkaar te knopen moet hij zo veel mogelijk melk met een zo hoog mogelijk eiwit- en vetgehalte uit zijn koeien trekken. Daarom laat hij zijn veestapel dek ken met de beste fokstieren. Erica 10 geeft veel liters melk, maar haar vet gehalte is aan de lage kant, een kalfje van deze koe zou dus verwekt moeten worden door een stier die een hoog vetgehalte vererft, Antje 12 geeft veel melk, heeft bovendien een hoog vet en eitwitgehalte, maar heeft slechte poten, waardoor ze snel versleten is. Hierbij past een stier met een dege lijk onderstel. Al die informatie geeft boer Pietersen door aan de KI-vere- higing. Die stopt ze in de computer met de vraag welke stier daar bij hoort. Een druk op de knop en er rolt een print uit met een compleet dek plan. Exact hetzelfde verhaal kun je vertellen over fokzeugen en slacht vee. Haast onvermijdelijk ontstaat de behoefte aan meer informatie uit de computer. Ook te illustreren aan de hand van een voorbeeld uit de melk veehouderij. Een boer kan nog zo'n beste stier voor zijn koe uitkiezen, hij moet er eerst maar eens voor zorgen dat het uitverkoren sperma op het juiste moment de eicel van zijn te dekken koe bevrucht. Dat moment (tochtigheid heet dat bij koeien) was vroeger eenvoudig te bepalen. Een klein kind wist: als twee koeien el kaar bespringen, is er één tochtig. Daar moet de stier aan te pas komen. Als de stier al niet zelf in het weiland liep. Tegenwoordig zijn er boeren die hun melkvee het hele jaar door op stal houden. Door die onnatuurlijke situatie en door de stress van zoveel mogelijk melk moeten produceren, uit de koe die natuurlijk behoefte niet meer zo nadrukkelijk. Ook hier biedt de computer uitkomst. Die kan exact bepalen wanneer een koe vruchtbaar is. Hiermee zijn we dan op het terrein van de huiscomputer, de computer die de boer zelf moet aanschaffen. Met de huidige stand van de compu tertechniek kan zo'n ding voor elk in dividueel bedrijf op maat worden ge sneden. De winst die uit de computer te ha len zou moeten zijn zit 'em persé niet aan besparing op arbeidskrachten omdat de boer zijn knecht(en) al lang geleden gedaan heeft moeten geven. Van vermindering van werkgelegen heid waarvoor de computer buiten de agrarische sector zo wordt gevreesd kan dan ook nauwelijks of helemaal geen sprake zijn. Hooguit in de dienstverlening omdat de boer de computer dingen kan laten doen waarvoor hij nu nog een dienstverle nend bedrijf voor nodig heeft. Bij voorbeeld voor de 'melkscheppers' van de controlevereniging. Die ko men nu periodiek, wat dan heet, 'melk scheppen' bij de boer. Ze wegen de hoeveelheid melk van elke koe en nemen er een monster van voor het bepalen van het vet- en eiwitgehalte. Aan de hand van die periodieke metingen berekent de controlevereni ging de totale jaarproduktie inclusief vet- en eitwitgehalte per koe, voor de boer van belang om te weten met welke koe hij wel en met welke hij niet verder moet fokken. Met een computer die datzelfde werk elke melkbeurt doet - en omdat een com puter dat permanent doet, dus ook nauwkeuriger - is het lidmaatschap van de controlevereniging overbodig. Maar door de bank genomen is de besparing op arbeidskosten nihil. Het rendement van de computer moet ko men uit het optimaliseren van het produktieproces en het verbeteren van de kwaliteit van het eindprodukt. Door inschakeling van de computer zou het verschil tussen de produktie in de praktijk en de in theorie maxi male produktie moeten worden ver kleind. Ter illustratie van de winst die hier te boeken is: In de praktijk komen van één hectare akkerbouw grond gemiddeld 45 ton aardappels. In theorie, dat wil zeggen optimaal profiterend van de biologische en kli matologische mogelijkheden, kan dat 100 ton zijn. Meer dan eens zoveel. Dat grote verschil wordt veroor zaakt door de factoren die een mens met zijn blote oog niet kan waarne men. Bijvoorbeeld het moment dat de grond in optimale toestand is om aardappels te poten. Net dat kleine beetje te droog of te vochtig, te koud of te warm, kan tonnen aan op brengst schelen. Idem dito met de be mesting van de grond en met het tijd stip van het bespuiten van opkomen de gewassen. Handelingen waarvan de boer door zijn ervaring bij benade ring wel weet wanneer en hoeveel, maar het blijft gissen. Het moge dui delijk zijn: de computer kan dat wel, waarbij ik de vraag hoe? zo'n ding dat doet, maar even omzeil. Puur rekenkundig geredeneerd zal duidelijk zijn dat zo'n computer al gauw rendabel wordt. In de gespecia liseerde vakbladen die in de weken voorafgaande aan de tentoonstelling, bijlagen wijden aan de Landbouw- RAI en op de RAI zelf, wordt de boe ren voorgerekend hoe ze een investe ring in de micro-electronica kunnen terug verdienen. Een paar aantekeningen in dit ver band zijn op hun plaats. Dat de com puter veel kan, is al bewezen, maar op voor boeren van essentieel belang zijnde factoren als het weer, heeft de micro-electronica geen greep. De zon laten schijnen wanneer dat gewenst is of het laten regenen wanneer het nodig is, is het ding niet gegeven. Ook 'zitten aan computerisering van het landbouwbedrijf enkele ethische as pecten. Dat is aan de ene kant het verhaal van de scharrelkip en de leg batterij. Het letterlijk tot de laatste druppel uitmelken van dieren en trouwens ook van grond. Nu zijn boeren niet de grootste vrienden van de Stichting Lekker Dier, maar toch is dat een as pect wat ook aan hun eigen geweten knaagt. Vooral bij de oudere boeren die de tijd nog hebben gekend dat een koe of varken op de boerderij meer was dan een nummer dat zoveel mo gelijk melk, respectievelijk vlees moet produceren. Een ander ethisch aspect is dat de computer de invloed van de boer op zijn eigen manier van werken bein- vloedt. Het is erg zwart-wit gerede neerd, maar je zou kunnen stellen dat de boer het knechtje van zijn compu ter wordt. Die schrijft hem voor wan neer hij zijn bieten moeten zaaien, hoeveel meel hij zijn koeien moet ge ven enz. Een niet te onderschatten as pect voor een beroepsgroep die er prat op gaat dat ze haar eigen baas is. Of die aspecten zwaarwegend ge noeg zijn om de computer buiten de deur te houden Denkelijk niet, of zo men wil, jammer genoeg niet. Andere sectoren van het economisch leven hebben die afweging al eerder moe ten maken. De bittere werkelijkheid De trekker is voor menige boer wat een snelle BMW is voor de autorijder. Daarom blijft het een geheide btikuanger. - foto asp leert dat bedrijven die de computer buiten de deur hebben gehouden, het loodje moesten leggen. Want de con currentie automatiseerde wel. Zou dat voor het boerenbedrijf dat toch net zo'n bikkelharde economische strijd moet voeren, anders zijn Wel nee. Zelfs Provo-Kabouter-Groene Boer Roel van Duyn kon het met al zijn idealisme niet redden Groningse keuterboerderijtje. de agrarische sector komt das' bij dat ze het moet hebben van»1! port. De Nederlandse boer daarbij zelfs nog steeds een v» staande plaats in. Die wil hij den, daarom zal die computer "j komen. gemakshalve wordt genoemd, is voor de boeren en daaraan verwante bedrijven de gelegenheid bij uitstek om zich te oriënteren op de vernieuwingen in de landbouwmechanisatie en -automatisering en andere voor het agrarisch bedrijf van belang zijnde ontwikkelingen. Die informatie krijgen ze van 310 standhouders, voor het merendeel importeurs en fabrikanten van landbouwwerktuigen alsmede van dienstverlenende bedrijven en instellingen. Geheide publiektrekkers op de RAI zijn de grote trekkers, de maaidorsers, zelfrijdende bieten- en aardappelrooiers en de maishakselaars, al moet wel worden aangetekend dat er in dat 'grote' de laatste jaren een kentering aan het komen is. Geen wonder, want ook op de boerderij groeien de bomen niet meer tot de hemel. De tijd dat een boer een tractor kocht om een nog luxere cabine en meer pk's te hebben dan zijn buurman is voorbij. Niet langer staat verhoging van de produktie-capaciteit centraal, maar mikt de boer op werktuigen die goedkoper kunnen produceren. Ook heeft hij I meer aandacht voor bedieningsgemak, comfort en veiligheid. Vooral dat laatste is een aspect dat op de komende Landbouw-RAI weer veel aandacht krijgt. Het thans wettelijk verplichte veiligheidsframe of -beugel op tractoren is er een voorbeeld van. Zuinig zijn met energie en de milieu problematiek door vooral de intensieve vbeehouderij j zijn evenzeer aspecten waaraan de Landbouw- RAI veel aandacht besteedt. Nieuw in het RAI- programma is het zogenaamde exportpaviljoen, een initiatief van de gezamenlijke Nederlandse landbouwindustrie en de Ministeries van Economische Zaken en van Landbouw. In het verlengde hiervan wordt tijdens de RAI ook nog een tweedaags congres gehouden over landbouwmechanisatie in de Derde Wereld. Door Robert Whymant- The Guardian rOKIO - Japanners sunnen doorgaans voortreffelijk hun gevoelens verborgen houden, zeker 's och- j [tends vroeg. Maar een televisie- jjrama over het smarte-1 [Jjjke leven van een vrouw heeft die regel doorbroken. De soap-opera Oshin die dagelijks om kwart over acht 's ochtends wordt uit gezonden behalve op zondag, leeft bij vele ontbijtende kijkers dan ook kwalijke ge volgen voor het zoutgehalte van hun bonenpap. Ik kan geen hap naar binnen krijgen door de tra- „en die over mijn gezicht [stromen", schreef een kijker naar de nationale televisie- i omroep NHK. Met kijkcij- Ifers van meer dan 60 procent j dreigt Oshin de reden te vorden dat de Japanners j nassaal te laat op hun werk [verschijnen. Oshin is de naam van de heldin van het verhaal. Ze is de steenrijke eigenaresse van een supermarktketen i die op 83-jarige leftijd in 300 i afleveringen vertelt hoe ze van bittere armoe is opge klommen tot grote rijkdom. Dat ze pas nu terugblikt, komt doordat ze altijd te druk bezig was zich te ver betten tegen de wrede ontbe ringen die het lot voor haar [in petto had. Reeds op 7-jarige leeftijd iverd Oshin het huis uitge stuurd om te gaan dienen. Hiermee verdiende ze één Sak rijst per jaar, waarmee |ze niet alleen zichzelf, maar ook hongerende broertjes en [zusjes in leven moest hou den. Het was de eerste van en reeks beproevingen in en leven vol ellende. De kij kers volgen Oshin, die in de [serie wordt gespeeld door drie verschillende actrices, 15.30 Wonen )e renovatie van oude tadswijken is tegenwoordig en hele normale zaak. In 'ijmegen, waar de zoge naamde Benedenstad na de irlog nog steeds niet her- »uwd was, heeft men het esterende gedeelte van de (uizen tegen de vlakte ge looid en een nieuwe wijk Jebouwd, aangepast aan de fude stijl. jn de serie 'Wonen' van de "1' kunnen we vanmiddag En kijkje in Nijmegen gaan Jemen. De vraag, waar het dit geval om gaat, is: heb- »n de bewoners inspraak wj de vernieuwingen gekre ten? 20.28 Aelly, meesterspion Je Duitse wapenfabrikant trupp heeft in 1905 een ka- »on voor de Duitse marine Pjntworpen, waarvan men in ingeland vreest, dat het P'nnen de kortste tijd de Britse vloot naar de zeebo demzal doen verdwijnen, ejlly wordt daarom door arov naar de scheeps- ln u <'n van blohm en Voss Hamburg gestuurd om de .fningen in handen zien te '3)?en' Door zich als Herr 'cker een plaats te ver- Jv®n 'n het agentschap n de beroemde scheeps reis krijgt hij alle plan- aen onder ogen. [1945 Spelregel Ptacht aSn het museum 8e_ l^O.20 I Chinezen :enril'.\eten 's bij ons be de 1 Jian de Chinezen zelf. 'H-redactie wil graag

de Stem | 1984 | | pagina 16