De olie voorbij: Saoedi Arabië legt basis voor nieuwe toekomst Strategie bepaald door de koning en het geloof Amerika begint in opperbeste 'mood' aan verkiezingsjaar '84 Olympische Spelen moeten triomf worden van levenskracht ZLM-kring vergadert H.F. VAN OOSTERHOUT surfcentrum MAANDAG 23 JANUARI 1984 EXTRA M SAOEDI-ARABIË, nog steeds drijvend op olie, maar wel bezig met het zoeken naar verbreding van de welvaartsbasis. Industrie terrein van 80 km2 bij Riaad Samenspel op Zeeuwse muziekdag Dertien kandidaten voor nieuwe jaar priesteropleiding v ?^3ë,e, Volvo-dealer HULST Eerste steen Deze kaart van Saoedi- Arabië laat zien hoe het land met (snel-) wegen wordt door sneden, hoe lucht havens en zeehavens het land toegang- kelijk maken. - FOTOARCHIEF DE STEM RIAAD (ANP) - De aankomst per vliegtuig op de luchthaven van Dahran aan de oostelijke oliekust van Saoedi Arabië is niet meer wat het geweest is. Nog niet zo lang geleden werd de luchtreiziger, vooral in de duisternis, getrakteerd op het feestelijke schouwspel van tientallen felbrandende fakkels, waarmee het konink rijk zich ontdeed van de enor me hoeveelheden overtollig gas afkomstig uit de grootste olievelden die de wereld kent. De laatste tijd moet de luch treiziger deze alleraardigste welkomstgroet missen, omdat Saoedi-Arabië is gestopt met het domweg affakkelen van aardgas. Via een decreet van de toen malige koning Feisal besloot de regering in Riaad in de on middellijke nabijheid van de rijke olievelden een enorm in dustriecomplex te bouwen. Het lange tijd verspilde aard gas zou moeten dienen als ba sis-brandstof voor de twintig primaire industrieën, die een plaats zouden krijgen op dit tachtig vierkante kilometer grote complex. Een speciale Koninklijke Commissie kreeg opdracht snel het 'masterplan' te ma ken, met als leidraad de wens van de heersers in Riaad dat het koninkrijk zo snel moge lijk onafhankelijk moet wor den van het buitenland. Veel minder belangrijk in de ogen van de Saoediërs was de mo gelijkheid om via dit 'Euro poort van het Midden-Oosten' jaarlijks nog eens vele miljar den te kunnen toevoegen aan de toch al gigantische olie-re- venuen van het koninkrijk. „We zorgen hier voor onze toekomst. Die honderd miljard rial (ongeveer 80 miljard gul den) die het ons gaat kosten aan investeringen is niet weg gegooid. Het project wordt een succes. De komende generaties zullen ons er dankbaar voor zijn", zegt sjeik Ahmed Ibra him Al-Mubarak, directeur- generaal van het project in het overrompelend luxueuze en fraaie hoofdkantoor van de Koninklijke Commissie mid den in de woestijn bij Al Ju- bail. Als een van de eerste basis industrieën op het complex in Al Jubail (gelegen op 100 kilo meter ten noorden van het ste den-conglomeraat Dahran- Dammam-Al Khobar) zal eind volgend jaar de raffinaderij van Shell en Petromin (de staatsoliemaatschappij van Saoedi Arabië) worden ge opend. Het wordt de grootste raffinaderij die ooit in één keer is gebouwd. De capaciteit is vastgesteld op 250.000 vaten per jaar nadat er eerst plannen waren voor een doorzet van een half mil joen vaten. Kosten zes miljard gulden waarvan een niet on belangrijk deel nodig is voor de beveiliging van het com plex. Iran en Irak liggen im mers dichtbij. Vooral bij de Nederlands-Britse oliegigant is men uitermate blij met het project. Volgens de Nederlandse projectmanager Piet Koppenol van Shell Manufacturing Ser vices SMS is daar een belang rijke reden voor. Terwijl en kele duizenden Koreanen en Filippijnen in de brandende zon de raffinaderij als een soort bouwpakket in elkaar schroeven vertelt Koppenol in zijn air-conditioned bouwkeet op het terrein van de raffina derij: „Vergeet niet dat Shell altijd met lede ogen heeft moeten aanzien dat de buiten landse concurrentie, en met de name de Amerikaanse olie maatschappijen via Aramco, toegang had tot de olievelden van Saoedi-Arable., Toen zich tien jaar geleden de mogelijk heid voordeed om samen met Petromin in een joint-venture dit complex op te zetten heb ben we die kans met beide handen aangegrepen". Koppenol denkt dat de raf finaderij haar merendeels lichte produkten als benzine kerosine en nafta via de nieu we havens bij Al Jubail con currerend op de wereldmarkt zal kunnen brengen. „De ver wachting is dat het gebruik van zware stookolie sterk zal - FOTO ARCHIEF DE STEM blijven teruglopen. Ons pro- duktiepakket bestaat goed deels uit lichtere fracties, zoals je tegenwoordig bij alle mo derne raffinaderijen ziet. Komt de stookolie terug, dan zitten we fout", aldus Koppe nol. Optimisme Het optimisme van de Shell- topman, die voor zijn komst naar Saoedi-Arabië vier jaar technisch-directeur van Shell in Pernis was, is begrijpelijk. Er is namelijk berekend dat de operationele kosten van de raffinaderij ongeveer een dol lar per vat zullen bedragen. Uitzonderlijk laag. Die lage kosten zijn de resultante van een aantal voor beide partners uitzonderlijk gunstige facto ren. In de eerste plaats heeft de Koninklij ke Commissie voor Al Jubail ervoor gezorgd dat het bedje voor Shell en Petro min was gespreid: zeer goed kope bouwrijpe grond, de aan wezigheid van een ultramo dern wegennet, koelwatersys temen, elektriciteitscentrales, waterontziltingsinstallaties en de aanwezigheid van verhou dingsgewijs betaalbare mo derne woningen voor het per soneel in het nieuwe Al Jubail. Daarbij komt dat de rege ring in Riaad ook best bereid was om de 'joint venture' fi nancieel een handje te helpen. De regeringsbankier, het Sau di Public Investment Fund, verstrekte een lening van 1,2 miljard dollar tegen een uit zonderlijk „zachte" rente. Hoe laag die rente dan wel is wil niemand officieel kwijt, maar in gezaghebbende kringen kan worden vernomen dat het gaat om minder dan vijf procent. Een aantrekkelijke bijkom stigheid is voorts dat de staatsbankier pas vijf jaar na de start van de raffinaderij zal aankloppen voor de eerste af- lossingstermij nen. Volgens Koppenol moet ver der in de beschouwing over de rentabiliteit van de raffinade rij worden betrokken dat de joint-venture kan beschikken over goedkope brandstof in de vorm van het gas, dat vroeger zonder enige terughoudend heid door de Saoedi's werd af- gefakkeld. Aantrekkelijk is ook de zekerheid dat de raffi naderij mensenlij kerwijs ge sproken te allen tijde kan be schikken over ruwe olie, af komstig uit de olievelden die ook onder het industriecom plex van Al Jubail liggen. Koppenol: „Ik denk dat onze bijdrage van 900 miljoen gul den in het project beslist ver antwoord is". Vice-president van de Pe- tromin-Shell raffinaderij is Matouq Jannah, een 28-jarige-- Saoediër die volgens ingewij den een grote carrière wacht op het ministerie van olie en mineralen. Sommigen zien zelfs in hem mogelijk de op volger van de beroemde olie minister sjeik Jamani. In ieder geval heeft de regering van Koning Fahd de jonge Saoe diër nu al bekwaam genoeg bevonden om deel uit te ma ken van het top-management van een van 's werelds groot ste en modernste raffinaderij - en. Gekleed in een smetteloos witte 'thobe', af en toe een Cartier-sigaret rokend zegt de Jaguar-rijdende Jannah: „Tot nu toe is de samenwerking met Shell erg succesvol. Ik kan me voorstellen dat de regering in Riaad blij is dat ze voor het eerst met deze niet-Ameri- kaanse oliemaatschappij in zee is gegaan". Ook Jannah denkt dat zijn raffinaderij concurrerend op de produktenmarkten van het Westen en het Oosten zal kun nen opereren. In tegenstelling tot Koppenol legt hij minder nadruk op de gunstige uit gangspositie die de raffinade rij heeft door de gulheid van de regering van het konink rijk. Jannah: „Natuurlijk heb ben we een goedkope lening gekregen, natuurlijk kost de grond ons niet veel. Toch zul len we het allemaal zelf moe ten doen. Wij krijgen de ruwe olie voor een prijs die de rege ring ook Aramco in rekening brengt. Een voorkeursbehan deling hoeven we in dit op zicht niet uit Riaad te ver wachten". Jannah voorziet dat door de komst van steeds meer raffi- nage-capaciteit-bij -de-bron (de Petromin-Shell raffinade rij wordt de derde exportraffi naderij in Saoedi-Arabië) veel kleine en verouderde raffina derijen in het Westen de con currentieslag zullen verliezen. In het gesprek dat enkele Nederlandse journalisten met hem hadden brak Jannah re gelmatig een lans voor de so ciaal-economische politiek die zijn regering in Riaad voert. Uitgangspunt van die politiek is dat het koninkrijk de ko mende jaren een zo hoog mo gelijke graad van economische zelfstandigheid bereikt. De Saoediërs weten dat een dergelijk streven alleen succes kan hebben als gebruik wordt gemaakt van vooral Westerse kennis. Verder zal de oplei ding van de eigen mensen met nog meer kracht ter hand moeten worden genomen, zo luidt het parool in Riyad. Jannah vindt dat zijn eigen raffinaderij zo snel mogelijk volledig door Saoediërs moet worden gerund. Op het raffi naderij-terrein wordt dan ook een groot opleidingsinstituut gebouwd dat zo snel mogelijk getrainde Saoediërs moet afle veren. „Het is niet zo dat wij Saoediërs, zoals jullie in het Westen wel denken, het liefst achterover in onze stoel gaan zitten en een gemakkelijk le ventje leiden van de olie-dol lars. Er is geen sprake van dat dit land alleen maar bestaat uit gepensioneerden die niet meer willen werken. Ons ge loof zegt dat jezelf aan je eigen toekomst moet werken en aan die van de komende genera ties". Jannah, die enkele jaren bij Shell in Nederland heeft ge werkt en de cultuur van het Westen en de sociaal-econo mische situatie daar uitste kend kent, bestrijdt dat de in dustriële ontwikkeling van zijn land te snel is verlopen en bijgevolg botsingen heeft ver oorzaakt tussen de door de strenge regels van de Koran geregeerde maatschappij van Saoedi-Arabië en de moderne, uit het Westen en Japan geïm porteerde denkbeelden. „Het gaat niet te snel. Wij vinden dat we kansen moeten pakken als die zich voordoen. De samenwerking met Shell is een goed voorbeeld'Un de filo sofie van Jannah en volgens hem in die van veel vooraan staande Saoediërs is handel drijven niet zozeer een kwestie van winst maken, maar meer van overleven. Sl[& naar de Japanners. Hun mei taliteit is gericht op de komst, op een goed leven vo» de komende generaties. tyjJ maken is veel minder belan. rijk dan het overleven. Wij het koninkrijk denken da; ook zo over. De koning en geloof bepalen ons handelen' Sjeik Jamal Jawa is vice, gouverneur van Petromin Riyad. „Ik wil niet praten ovet de ontwikkelingen op de olie. markt en de olieprijzen. Dj, zaken liggen veel te gevwl» Als ik iets zou zeggen reageer de markt direct. Bovendie alleen de koning of oliemimë ter Jamani doen uitsprak® over oliepolitiek", zegt de jarige sjeik Jawa in zijn werj. kamer in het voor Saoedisek begrippen betrekkelijk voudige kantoor van petrr> min, dat bijna onvindbaar in de bouwchaos van Riyad. Sjeik Jawa blijkt niet so: ber gestemd over de sterk a genomen olie-exporten van het koninkrijk in de afgel jaren. Hij wil bevestigen nocl, ontkennen dat zijn land dit jaar gemiddeld minder dan- miljoen vaten per dag zal es* porteren. Wel wil hij kwijt dj; een dergelijk produktienive® eigenlijk noodzakelijk is omt voorzien in de aardgasbehoel- ten van het land (privé- commercieel gebruik). Volgens Jawa hebben df verlaagde produktienivea® van de afgelopen jaren (j: goede tijden produceerde oedi-Arabïe meer dan tien miljoen vaten per dag) nadelige invloed op de afwik keling van het lopende vijfja- renplan. Voor de topman van Petromin zal het eind van 4 recessie onherroepelijk sterke stijging tot gevolg ben van de olie-exporten vat het koninkrijk. Dat die recessie binnenkon voorbij is staat voor hem vas Volgens Jawa is de regering bezig met het ontwikkelen vat het vierde vijfjarenplan. Eini dit jaar zal in grote lijnen kend worden wat de strati van het koninkrijk voor delta mende jaren zal zijn. Jaw: denkt dat het accent zal ke men te liggen op training va: de eigen bevolking (Saoei Arabië heeft naar schatting); miljoen inwoners en 3,5 joen gastarbeiders) om te zij ner tijd minstens tachtig pre cent van de functies in de dui zenden joint-ventures te zetten. Het oorspronkelijks doel van een honderd proct: bezetting lijkt voorlopig nu haalbaar. „Saoedi-Arabië is welis waar een rijk land, maar mensen zijn harde werken Wij moeten aan onze toekom denken. De te volgen strategu wordt ons aangegeven door 4 koning en door ons geloof". Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - In welke gemoedstoe stand gaat Amerika 1984 in? In een - op pervlakkig beschouwd - opperbeste stem ming. Er waait een wind van hernieuwd zelfvertrouwen door het land. De Verenigde Staten klimmen met krachtige bewegingen uit een diep econo misch dal en allerlei gebeurtenissen op het wereldtoneel hebben op magische wijze de Amerikanen verlost van een slepende iden titeitscrisis. Het pa triottisme is terug in de VS. De komende Olympische zomerspelen in Los Angeles, geheel door het particulier bedrijfsleven gefinancierd, moeten de triomf worden van Amerika's herwonnen levenskracht. 1984 dient zich geenszins aan met de drei ging die George Orwell erin heeft gelegd. Big Brother is wel gesignaleerd, maar de Amerikanen staan klaar om hem met zijn eigen hoog technologische wapens van katoen te geven. Computers blij ken massaal werkgele genheid te scheppen. Wie ze niet verkoopt die werkt, leert, speelt en bewapent zich ermee. Zo althans is in de VS de 'mood' van dit moment. Hoe duurzaam die is, valt te be zien. Zoals een kermisat tractie is Amerika iets groots dat een duize lingwekkende vaart heeft. Afhankelijk van de heftige bewegingen die het gevaarte maakt zijn de inzittenden aan stemmingen onderhe- vig. De psychiater zou Ame rika geestelijk onevenwich tig noemen. Het voorbije jaar 1983 hebben zich minstens vier verschillende nationale ge- voelstoestanden en drie psy chische omwentelingen voorgedaan. Vorige winter staarten de Verenigde Sta ten nog altijd naar hun lid tekens van Vietnam en van de gijzeling in Teheran. Pre sident Reagan was een oude man die geen controle over het stuur had. In het voor jaar was er ineens de onmis kenbare opleving van de be drijvigheid. De man in het Witte Huis richtte zich op en nam de eerVoor het mirakel in ontvangst. In de zomer blies een kerende wind on verhoeds in de zeilen van de democratische oppositie. Reagan stond plotseling als president van rijke mannen in het schandblok midden op de Amerikaanse markt, en werd bekogeld door vrou wen, armen, negers, Spaans sprekenden, werklozen, pa cifisten en homofielen, kort om door een aantal 'minder heidsgroepen' dat tesamen de overgrote meerderheid van de bevolking léék te vormen. En toen kwam het najaar waarin de Russen een pas sagiersvliegtuig met tiental len Amerikanen aan boord uit hun luchtruim schoten, honderden Amerikaanse mariniers in Beiroet werden opgeblazen en een VS-inva- sieleger Cubanen en Russen verjoeg van Grenada, het spookjeseiland in de Caraï- bische vijver in Amerika's achtertuin. Eindelijk kon het land het opgekropt ge moed ontladen. Beiroet was een eervolle reden om te huilen en Amerika huilde onbedaarlijk. En wie weer de ouderwetse trots wilde voelen om Amerikaan te zijn, had genoeg aan Grena da, waar de eilanders de Yankees als bevrijders had den ingehaald. Zie je wel, er wordt nog ergens van ons gehouden De man die dat alles aan zijn volk had geschonken, die met verwijzingen naar het Moskou-communisme en het Khomeiny-terroris- me zin had gegeven aan het verdriet en erkenning had bewerkstelligd voor het hel dendom, was president Rea gan. Die had op de juiste momenten gezegd en gedaan wat de patiënt - zonder het zich bewust te zijn - wilde horen en zien. 72-Jarige Ronald Reagan is nu volgens een zeer recen te enquête binnen de VS meer geliefd dan enige pre sident in de Amerikaanse geschiedenis ooit gedurende zijn ambtsbekleding is ge weest. Zoals het er nu naar uitziet gaat deze vader des vaderlands dus komend jaar de presidentsverkiezingen (de grote dag is dinsdag 6 november 1984) winnen. Maar zoals uit de geschie denis van 1983 blijkt, hoeft hoe het er nu uitziet bepaald niet hetzelfde te zijn als hoe het er over tien maanden uit zal zien. Afgezien van de vraag of Ronald Reagan een gooi zal doen naar een twee de ambtstermijn (het is bij na zeker, maar hij wacht tot 29 januari aanstaande om de laatste twijfel weg te ne men), zullen behalve de on voorspelbare gemoedsbewe gingen van het Amerikaan se publiek tal van grillige binnen- en buitenlandse omstandigheden de gang van zaken in het nieuwe verkiezingsjaar naar hun hand zetten. Hoofdthema's De stembusstrijd zal rond drie hoofdthema's draaien: 1. Zet het economisch her stel door? 2. Moet de Amerikaanse samenleving rechtvaardiger worden (lees: Moeten de door Reagan afgebroken so ciale voorzieningen weer worden opgebouwd)? 3. Wat is de beste Ameri kaanse politiek om de oor logsdreiging in de wereld te verminderen? De laatste vraag baart blijkens opinie-onderzoeken de Amerikanen de meeste zorg. De recente televisie film 'The day after' heeft van San Francisco tot New York nog eens de verschrik kingen van de atoomoorlog in de huiskamers gebracht. In de huidige stemming van nationale trots heeft Reagan het zich kunnen veroorloven alle ontwapeningsgesprek ken met de Russen af te (la ten) breken, maar een lang durige passiviteit inzake het nucleaire explosiegevaar zal spoedig leiden tot onrust. Reagan zal dat willen voor komen, al was het maar om zijn voornaamste rivaal Walter Mondale niet tot een aantrekkelijk vredesalter- natief te verheffen. Hoe betrekkelijk Reagan's politiek van militaire kracht is, blijkt wel heel navrant uit de betonnen barrières waarachter sedert enkele weken in Washington het Witte Huis, het ministerie van Buitenlandse Zaken en het Pentagon (Defensie) zich verschansen. De reusachtige Pentagon-begroting en de snel groeiende arsenalen van kernraketten en ruim tewapens kunnen niet ver hinderen dat de machtheb bers in Washington hun le ven bedreigd weten door is lamitische kamikaze-chauf feurs met een lading ouder wets dynamiet in de achter bak. Ontzag Intussen begint 1984 met voor de Amerikanen het Midden-Oosten als meest dreigend gebied. Er liggen daar zo'n 10.000 Amerikaan se 'vredesbewaarders' in een slagveld waarop zich tege lijk meerdere onbegrepen oorlogen tussen nauwelijks uit elkaar te houden groepen voltrekken en de Amerika nen inmiddels ook danig van zich af schieten. 1984 zal be slissen of de VS zich wel of niet gewapenderhand in de uitzichtloze Midden-Oosten oorlog verstrikt. Het andere midden, Mid- den-Amerika, is een kruit vat met geringer ontplof- fingspotentiëel. Dat bleek toen Reagan ongestraft Gre nada kon overrompelen. Ha vanna en Moskou konden niet meer terugdoen dan boos zijn. Het links-Sandi- nistische bewind in Nicara gua (evenals bijvoorbeeld mijnheer Bouterse in Suri name) toonde zich geschrok ken van de Amerikaanse ge welddaad en laat de banden met het communisme wat vieren. De vraag in 1984 zal zijn of de VS zozeer over tuigd is geraakt van haar vermogen om als het moet haar wil op te leggen aan haar achtertuin, dat ze zal willen afzien van geweld in dien de revolutionairen in Midden-Amerika in de vorm van gematigdheid en democratische gezindheid enig ontzag tonen voor de machtige noorderbuur. Hongi ;er De discussie over het Amerikaanse economisch beleid zal in het verkie zingsjaar tot scherpe con frontaties leiden tussen de machthebbende Republikei nen en de machtzoekende Democraten. De herstelpoli- tiek (Reaganomics) heeft met zal zijn besnoeiingen op de toch al povere sociale voorzieningen een nieuw miljoenenleger van berooi den op de Amerikaanse straten gebracht. „Honger in Amerika" en wat een volk dat zich beschaafd noemt eraan zou moeten doen, wordt een topper in de stem busstrijd. De toestand van de crisis slachtoffers zal door de De mocraten des te schrijnen der te kijk worden gezet te gen de achtergrond van de tot dertig procent van de rijksbegroting 1984 opge voerde defensie-uitgaven. Door zijn bestedingen voor's lands verdediging en zijn hartnekkige weigering om belastingen te verhogen, krijgt Reagan in 1984 maar 2000 miljard gulden inkom sten voor zijn 2700 miljard overheidsuitgaven. De VOO miljard gulden tekort vor men voor het economisch herstel een gevaar dat elk moment kan toeslaan. Opwinding In het Democratisch (op positie) kamp lijkt de positie van ex-vice-president Wal ter Mondale ijzersterk. Hi] heeft thans onder partijge- noten een dubbel zo grote aanhang als zijn voornaam ste mededinger, ex-ruimte- j vaarder John Glenn. M: twee maanden geleden Glenn nog voor op Mondale en het tij kan alsnog keren Mondale is vooruitstreven der dan Glenn. Als de con- servatief Reagan zijn huid'; j ge populariteit lang weet vol te houden, dan kunnen df Democraten tot het inzicht j komen dat alleen een andere J conservatief de huidige Wit te Huisbewoner kan ver- slaan. Zo'n strijd om wie de c gelijkste Amerikaanse huis-1 vader is, kan behalve schrikbarend ook erg worden. Daarom is er geluk kig de felle negerpredika"' I Jesse Jackson, die de eerste zwarte Democratische Pre' f sident van de VS wil won den. Hij weet massa's i kleurde landgenoten, arme I blanken en zelfbewuste I vrouwen tot grote geestdri1 te brengen. Dat zal niet vol doende zijn om Jesse in w Witte Huis te tillen, maar" I wel noodzakelijk om a"! I andere kandidaten onrus"»l te maken en in 1984 de °P' winding te brengen we* een verkiezingsstrijd in werelds machtigste na" past. Q76 877850-223611 RUTT| MIDDELBURG - De Zeeuwse Muziekschool houdt op zater dag 28 januari in Middelburg een ontmoetingsdag, waarop (leerüng-)muzikanten uit de verschillende regio's de kans krijgen met elkaar te musice ren. Plaats van handeling is de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Er wordt busver voer geregeld vanuit Zierik- Zee, Goes, Hulst en Oostburg. De dag is mede mogelijk ge maakt door financiële steun van de Stichting Cultuurfonds en de Bank voor Nederlandse Gemeenten. De ontmoetingsdag zal wor den afgesloten met een open bare uitvoering, die om 15.00 uur begint. De repetities daar voor beginnen om 10.00 uur. Het is de bedoeling dat ter plaatse een strijk-, een blok fluit-, een accordeon- en een harmonie-orkest worden ge formeerd. Uitgevoerd worden werken van L. Toebosch, Mel- chior Frank, E. Grieg, J. S. Svendsen, A. Götz, M. van Lijnschoten, R. Jager en Orso- mando. De orkesten staan onder lei ding van Jaap Koops, Han Beekman, Ger Biom en Dick Boon. De uitvoering is gratis toegankelijk. HOEVEN (ANP) - In Hoeven is de serie voorbereidende bij eenkomsten begonnen van kandidaten voor de priester opleiding Bovendonk. Dat heeft de persdienst van het bisdom Breda medegedeeld. Het gaat om de tweede jaar gang, want de opleiding is in oktober 1983 officieel begon nen. De voorbereidende bij eenkomsten worden tot sep tember maandelijks gehou den. Zij dienen om kandidaten gelegenheid te geven een meer definitieve keuze te maken en om de leiding van de priester opleiding te laten uitmaken, of zij wel of niet worden toegela ten. De opleiding van deze twee de groep van studenten begint op 29 september 1984. Op het ogenblik zijn dertien personen toegelaten tot de voorberei dende bijeenkomsten. De mo gelijkheid bestaat dat er nog drie bij komen. De gemiddelde leeftijd van deze dertien gega digden (31,2 jaar) is lager dan die van de studenten die nu al de opleiding volgen (36,2 jaar). Het eerste jaar telt zeven tien studenten. Van de dertien nieuwe kandidaten komen er drie uit het bisdom Breda zelf. Onder hen bevinden zich een bankemployee, een technisch constructeur, een timmerman en een verpleger. De priester opleiding Bovendonk is be doeld voor mannen die op la tere leeftijd priester willen worden. De studenten blijven de eerste vier jaar in hun be roep werkzaam. OOSTBURG De ZLM-kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen houdt op donderdag 2 februari a gemene ledenvergadering 'n hotel De Eenhoorn in Oost- burg, aanvang 14.00 uur. Be halve de jaarstukken staan wee inleidingen op de agenda. - .P W. Tacken spreekt over Enige actuele ontwikkelingen n de Zeeuwse landbouw en r functioneren van het landbouwcentrum'. De heer Koster behandelt 'Actuali teiten op pachtgebied'. Na bei- voordrachten is er gelegen- W4iOTlwio 6 6 (ADVERTENTIE) Stationsweg 6 Tel. 01140-13191-11489 'VOLVOI januaHKRLAND VrÜdag 27 van c I?1 11-00 uur za' A-L- het sbergen, directeur van Meer i^tieschaP Het Veerse ste stp kamperland, de eer- sUrfop^ 'eggen van het wind- ««ntS^111 he» recreatie- De Schotsman.

de Stem | 1984 | | pagina 4