Rijke (dode) Nederlander buitenkansje voor België g Brussel voorlop DRS. ZWARTJES VAN DE SNS: 'MET DE TIJD MEEGAAN' 0 Hypotheekrente per 17 jan. '84 ZATERDAG 21 JANUAR11984 IDE ©TEM !EXTRA OP ZATERDAG5 111 PAGIM DEN HAAG - Even een stukje geruststel ling voor al die be- stuurderen en leden van sportclubs, die wekelijks op stap zijn om formuliertjes voor de lotto op te halen: de aangekondigde abon- nee-loto zal de sport clubs geen windeieren leggen. t(iz cJ^Luzxïl of PAPIER' VOOR UW PEN Nederlands Menselijkheid Kookboek voor minnaars Julius Maggi en Henri Nestlé Rothschild-vrouw uit jachtclub gezet lUBBERSINREL ITelfout bracht Deense regering meerderheid Abonnee-lotto gunstig voor actieve sportclub Door Wippel Houben Clubs die dit jaar erg actief zijn zullen er zelfs blijvend be ter mee af zijn. Dat zegt direc teur drs.J.Zwartjes van de Stichting Nationale Sporttota- lisator. Zoals gisteren gemeld opent de SNS in het najaar de mogelijkheid via een automa tische overschrijving bij bank of giro aan de lotto mee te doen. De stichting is al anderhalf jaar geleden op deze moderne mogelijkheid gaan studeren. Er is een marktonderzoek ver richt, waarover de heer Zwartjes weinig kwijt wil. Er is gesproken met spelers, win keliers, clubbestuurders en met overkoepelende organisa ties, waaronder de grootste sportbond in Nederland, de KNVB. „Aanvankelijk was er veel kritiek, vooral ingegeven doordat men slecht geïnfor meerd was. Die periode ligt achter de rug en de reacties zijn over het algemeen positief geweest. Alleen de winkeliers hebben er moeite mee, maar zij kunnen wel begrip opbren gen voor de vernieuwingsge dachte van de SNS. De omzet van lotto en toto is vorig jaar van 240 miljoen te ruggevallen naar 211 miljoen gulden en is daarmee op het niveau van de jaren voor 1982 teruggevallen. Stilstand is te ruggang, zoals iedereen weet en vandaar dat de SNS op nieuw haar service probeert uit te breiden", aldus de SNS- directeur. Voor die terugval vorig jaar noemt drs.Zwartjes een aantal omstandigheden. „De legale concurrentie in eigen land en de illegale. Met de legale heb ben we natuurlijk weinig moeite, want die is wettelijk geregeld. Ik denk dan aan de paardentoto, de casino's, de Staatsloterij en de Algemene Loterij Nederland. Helaas groeit het illegaal spelen sterk. Die stijging wordt veroorzaakt door aller lei cafélotto's en vooral door eigen clublotto's. We schatten dat hier per jaar 75 miljoen gulden in omgaat. Een onge veer even hoog bedrag ver dwijnt naar Westduitse en Belgische lotto's. Wij blijven bij justitie kla gen over de vrijblijvendheid waarmee het illegaal spelen daar wordt bekeken. Maar tot nu toe heeft dat, jammer ge noeg, niet veel uitgehaald. Toch praat je over een bedrag van 150 miljoen gulden per jaar, waarvan pak weg 10 pro cent extra ten goede kan ko men van de sportclubs in ons land", aldus drs. Zwartjes. Andere oorzaken van de te rugval van lotto en toto zijn de recessie, de vergrijzing bij de sportclubs waar steeds minder mensen bereid zijn nog wat voor de club te doen en het wegvallen van een fors aantal kleine winkeliers, het soort waar de clubs het voor het in leveren van formulieren van moesten hebben. Terug naar de abonnee-lot to. Die is bedoeld voor een nieuwe doelgroep en niet op de eerste plaats om van week- en maandformulieren af te ko men. „Die nieuwe doelgroep bestaat uit mensen die wel willen spelen en dat soms ook doen, maar die niet wekelijks in het clubhuis of bij de win kelier een formuliertje afge ven of bij wie niet wekelijks iemand aan de deur komt. Bij de abonnee-lotto kunnen mensen ermee volstaan één keer een formmlier in te vul len en daarop de nummers aan te geven waarop men wil spe len. Die nummers en het aan tal kolommen kunnen natuur lijk tussentijds gewijzigd wor den, maar wie dat vaak wil doen kan beter gewoon een weekformulier blijven instu ren. Men tekent een machti ging voor automatische af schrijving van bank of giro en na een paar weken krijgt men een bevestiging van de in schrijving en de speelnum- mers thuis. Men speelt vijf keer per maand. We beginnen waarschijnlijk in de tweede week van oktober", deelt de heer Zwartjes mee. Hij stelt dat de clubs die nu aan de lotto meewerken niet minder zullen gaan verdienen: „Ze krijgen nu 12,5 procent van hun lotto-omzet, opge bouwd uit 8 procent voor sportdoeleinden en 4,5 procent om de acquisitiekosten te dek ken. In de abonnee-lotto krij gen alle clubs die iets voor de lotto doen 10 procent van de totale inleg. Dat bedrag zal naar rato van de totale club- omzet voor de lotto verdeeld worden. Hoe meer spelers een club achter zich weet, hoe ho ger de uitbetaling uit de abon nee-lotto zal zijn. Die 10 pro cent is opgebouwd uit dezelfde 8 procent voor sportdoeleinden en 2 procent voor de acquisi tiekosten. De clubs hebben bij de abonnee-lotto immers min der kosten". De eerste benadering van het publiek zal via de sport clubs verlopen. Als die hun werk gedaan hebben zal de SNS het publiek rechtstreeks benaderen. Dat wordt gedaan om 'vergeten' groepen alsnog bij de lotto te betrekken. „We kunnen gewoon niet achter blijven bij de concurrentie, die het thuisspelen de laatste ja ren vergemakkelijkt heeft. We denken hiermee een goede zet gedaan te hebben", conclu deert drs. Zwartjes. Van onze correspondent REKKEM - Maandag 27 okto ber 1980. Over de Belgische wegen suisde de limousine van An toon Huygen, een 53-jarige vrijgezel die in de omgeving van de Warmoesstraat aan het Oude Kerksplein in Amster dam een horecazaak exploi teerde. Naast hem een tot op heden onbekende 20-jarige jongeman. Het duo was op weg naar het riante buiten verblijf dat Huygen al gerui me tijd bezit in Torremoiinos. De jongeman is door Huygen gevraagd wat klusjes aan zijn villa op te knappen. De bagage bevat op het eer ste gezicht niets bijzonders, wat koffers en diplomatentas- sen. Maar Huygen was echter op de vlucht. Op de vlucht voor de Nederlandse fiscus die nog tonnen van hem te vorde ren had en Huygen had het plan opgevat voorgoed onder te duiken onder de Spaanse zon. De spanningen waaraan hij in de periode daarvoor te lij den had gehad eiste echter precies tijdens deze rit hun tol. Nadat zonder problemen de Nederlands-Belgische grens was gepasseerd sloeg het noodlot, toen de Belgisch- Franse grens al in zicht was, toe. Huygen voelde zich niet lekker en besloten werd even te stoppen op het parkeerter rein van een benzinestation bij Rekkem, een plaats vlak voor de grens. De metgezel van Huygen maakte zich zorgen over de toestand van de 57-jarige en waarschuwde de Belgische hulpdiensten. Deze arriveer den snel, zoals bij onze zuider buren altijd het geval is, maar nu kwamen ze te laat. Huygen zat dood achter het stuur. Nadat de dood geconsta teerd was werd de bagage aan een onderzoek onderworpen en wie schetst de verbazing van de Belgische douaniers toen zij in diverse koffers en valiezen een complete goud en edelstenenschat aantroffen. De koffers puilden uit van honderden gouden tientjes, gouden halssieraden (al dan niet bezet met edelstenen), ringen, sigarettenkokers, een witgouden ceintuur bezet met diamanten, een paar manchet knopen bezet met diamanten van 4,3 karaat, een gouden ring met drie diamanten van 7,5 en 8,5 karaat, diverse rin gen met briljanten: kortom een fortuin. Onder de gouden tientjes ruim 300 met de beel tenis van Koning Willem III en ongeveer 1000 met die van Koningin Wilhelmina waarbij 500 uit 1897, het jaar van het gouden tientje van Wilhel- mientje met het hangend haar. Geschatte waarde rond 3 mil joen gulden. De Nederlandse belasting dienst, die van Huygen nog het nodige te vorderen had, was er als de kippen bij. Echter: zij visten achter het net. De Bel gische overheid stelde zich op het standpunt dat het hier een kwestie van goud- en diaman- tensmokkel betrof en confis- keerde de schat. De gevonden schat werd aangeslagen voor ontdoken belasting (25 procent BTW en 8 procent Weeldebe lasting), voorts werd een boete wegens smokkel van eveneens 33 procent opgelegd. Nabestaanden van Huygen meldden zich bij de Belgische overheid maar zagen van de 'erfenis' af toen bleek wat de kosten waren om de goudschat te verwerven. Bovendien zat het er in dat als de schat naar Nederland kwam (na betaling van de Belgische belastingen en boetes) de Nederlandse fis cus nog met een forse vorde ring zou komen. Veilingmeester Ferdinand Moralis verwacht nogal wat belangstelling voor de veiling, die gehouden wordt in de Princezaal van de Hallen in Kortrijk. Belangstellenden kunnen komende twee week einden het restant van de schat dat nu geveild wordt be kijken. Vandaag en morgen is dat in Antwerpen in de ver koopzaal van Leys aan de Kipdorpvest en volgend week einde in hotel Du Damier aan de Kortrijkse Grote Markt. Moralis denkt met de openba re verkoop zo'n 40-50 miljoen BF (ongeveer 2,5 tot 3 miljoen) gulden binnen te halen. Daar van krijgt de Belgische staat 66 procent plus de rente over belasting en boete vanaf 1980. Het restant gaat naar de Ne derlandse staat. Toen ik vorig jaar op een vrijdagmiddag het winkelwa gentje voortduwde drupten uit het plafond van Appi Heijn zoetgevooisde gezangen waar ik voor stilstond om meer te horen. Welke popgroep daar aan het werk was wist ik niet, maar wat ze zongen kwam mij bekend voor. Hoe was dat nou mogelijk? Ze zongen over The Rivers of Baby Ion en over Zion. Wat vreemd deze 2000 jaar oude klaagzang uit de Mu zak van de supermarkt. Waar had ik die tekst nou ooit ge hoord, gelezen, in mijn geheugen geprent (moeten pren ten??). Ik zocht thuis en vond het lied terug in Gordon Lord Byron's 'Hebrew Melodies' We sat down and wept by the waters of Babel and thought of the day when our foe in the hue of his slaughter made Salem's high places his prey etc. Zion kwam er niet in voor en Milord had het niet van zich zelf. Hij zei het erbij, waar hij de treurzang had gevonden: Psalm 137. Nieuwsgierig geworden klikte ik weer eens de koperen sloten terug van mijn antieke statenbijbel. Het was gauw gevonden maar ik had er spijt van. Wat ik daar las was niet om over te zingen en van een happy ending was be paald geen sprake. De laatste regel luidde: 'Wel gelukkig zal hij zijn die Uwe kinderen grijpen zal en tegen een steenrots te pletter slaan'. Nou, nou! Kan dat niet wat delicater? vroeg ik me af en keek eens wat een moderne r.-k.-vertaling ervan maakte, een vertaling vervaardigd in opdracht van de Apo logische Vereniging Petrus Canisius. Het bleef akelig, mis schien nog akeliger door dat eerste woord. Ik las: Heil hem, die uwe kinderen grijpt en tegen de rots te pletter slaat. Geen wonder dat God de Heer binnen een eeuw na de schepping er al spijt van had, een spijt die Hij niet voor zich hield zoals u kunt lezen in Genesis 6;6, 'Toen berouwde het den Heer dat Hij den mensch op aarde had gemaakt en het smartte Hem aan zijn hart'. It grieved Him at His heart', zegt mijn King James Version. Wat mij het hert doorwondt is dat Hij de spons niet over de lei heeft gehaald en opnieuw is begonnen met een ander soort 'heer der schepping' en wel een Heerseres der Schepping. Vrouwen grijpen niet zo mak kelijk babies bij de enkeltjes om ze na een rondzwaai boven het hoofd de hersens uit de schedeltj es te slaan tegen een steenrots. Ik maak me verder sterk dat een beschaving (sic!) in handen van vrouwen het nooit gebracht zou hebben tot napalm-, fragmentatie- en atoombommen. Helaas! Gedane zaken nemen geen keer en vrijwillig zal de heer der schep ping nooit afstand doen van het recht deze prachtige planeet te veranderen in een radio-actieve puinhoop. Jammer, doodjammer, morsdoodjammer! JOHN O'MILL -QUO* We willen blijk geven dat er ook mensen in Nederland zijn die er net zo over den ken als het gemeentebestuur van Etten-Leur. Dit was voorwaar het beste begin van 1984. We zijn erg blij met het initiatief van deze goede sociale gemeentebe stuurders buitenlanders aan de studie van het Neder lands te zetten. In Australië hebben we het meegemaakt dat een Nederlandse arbei der van een bouwsteiger viel. In het ziekenhuis was men van plan het been on der de knie te amputeren. De behandelende dokter deelde dat in het Australie-engels aan de patiënt mee en deze zei maar steeds yes. Toen de dokter weg was vroeg een medepatiënt of er wel be grepen was wat de dokter verteld had. Er werd hem uitgelegd dat hij toegestemd had in de amputatie. De am- puttie was de direct goed koopste oplossing en er was een keuze aangeboden. Ge lukkig is deze man op zijn onjuiste beslissing terugge komen en de Hollandse boekjes werden meteen weggenomen en men heeft hem in het ziekenhuis ge dwongen om Engels te leren. De man heeft nu beide be nen nog. Hij loopt weer re delijk goed, is nadien ge huwd, heeft al grote kinde ren, en kan weer gewoon het werk doen. In Nederland is het ook een kwestie van overleven en het Nederlands goed te beheersen. Buiten landers in Nederland zijn niet anders dan Nederlan ders in het buitenland. Den Haag W.J. Koek Bij deze wilde ik reageren op de brief van M. Kuypers uit Oosterhout (De Stem d.d. 14-1-84). Steeds weer met stijgende verbazing, zoals hij of zij ook zijn brief be gon, schrik ik van de ge dachten van mensen over andere mensen. Het zal een reden hebben om zo te denk- ne. Achtergronden van een persoon bepalen dat meest al. Onder de indruk en ge schokt lees je verder. In de weekend-gids zie je een in drukwekkend verhaal over een moedige vrouw die je al leen mag bewonderen om wat ze ons vertelt en pro beert door te geven. Dit is goed en leerzaam. Zij ein digde met: 'De komende ge neratie krijgt van haar de boodschap mee atijd te strij den voor mede-menselijk heid en dit principe hoger te stellen dan eigen gerief of leven. Gebeurt dat dan heeft het lijden in de Tweede We reldoorlog zin gehad, wordt de fakkel doorgegeven. Breda Wim de Lange 99 99 LONDEN (RTR) - Eten uit de automaat maakt van mensen ge brekkige minnaars en eetcultuurbarbaren, zegt de Britse ro manschrijfster Barbara Cartland. Om er iets aan te doen is Cartland, de 82-jarige stiefgrootmoe- der van de prinses van Wales, gekomen met een 'kookboek voor minnaars': „The Romance of Food". Even snel eten uit blik is volgens Barbara Cartland de hond in de pot voor de goede tafel. Het is meer 'bijtanken' dan een aangename ervaring met dege nen van wie men houdt. „De Engelsen zijn slordige eters en slor dige minnaars geworden", schrijft Cartland. Ik verwijt de vrou wen dat ze niet het juiste voedsel klaarmaken. De gemiddelde huisvrouw is zelfs het schillen en koken van een aardappel te veel geworden. Zij verkiest het soort dat meteen klaar is. „Men beseft niet dat zelfs een doodgewone aardappel de vitaminen be vat die reumatiek helpen voorkomen. Hoe kunnen de Engelsen goede minnaars zijn als zij zo reumatisch zijn dat ze zelfs niet in bed kunnen komen?" Naamplaatje is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door Hans Toonen Wie Maggi zoekt, moet aan kloppen bij Nestlé. Trou wens, beide namen herinne ren aan twee, thans onaf scheidelijke Zwitsers: Julius Maggi en Henri Nestlé. Terug naar het midden van de vorige eeuw. Henri Nestlé, apotheker in het Zwitserse Vevey, zocht naar babyvoeding die de moeder melk kon aanvullen, liefst vervangen. In 1866 slaagde hij daar in. Mondjesmaat be gon Nestlé aan zijn groei. Thans telt deze multinatio nal in babyvoeding, chocola de, aroma en oploskoffie 300 fabrieken met 140.000 man personeel. Tijdens zijn leven heeft Henri Nestlé geen zaken ge daan met zijn landgenoot Julius Maggi, de uitvinder van het beroemde Maggi- blokje/flesje. De in 1846 in Frauenfeld geboren jU|j, was 23 toen hij een soet briek begon in Kempttal. zekere dag klopte dr. Frii'r lin Schuier bij hem aan. j. wist Maggi warm te Icrijjd voor zijn plan voedsel te pi duceren met een hoge dingswaarde en een bereidingstijd. Want volgtl Schuier was slechte voedv: de oorzaak van de hoge 0 dersterfte. Julius Jiag overleed in 1912. Zijn kit 'huisbaas' Henri Ncsffi (f1890) ligt begraven Montreux. In 1947 nam Nestlé de sim 1924 in Nederland geïntroi» ceerde Maggi-prodtikfe, over. De omzet van Ma(J Aroma bedraagt per jasr miljoen flesjes. Volgende week dinsdag: Henry Engelhard Steinway. COMPIEGNE (RTR) - De Franse jachtvereniging heeft haai en mede-oprichtster barones Monique de Rothschild dezen geschrapt en de autoriteiten van het dorp Saint-Jean-aux-I in het hart van het voormalige kroondomein van Compi overwegen haar het jagen te verbieden, omdat haar jacht den in december tot in het dorp een hert hebben ac gedood ondanks het feit dat het een toevlucht had gezocht privéterrein en de eigenaar protesteerde. Het incident was in de kranten gekomen en had de woedet gewekt van natuur- en milieubeschermers. Het belette niet de 57-jarige barones woensdag gewoon met haar honden «it» en een hert doodde. Zij noemt het schrappen van haar lidmi schap "een fundamentele vergissing ten koste van de jacht' zinspeelt er ook op dat men haar kwijt wil "omdat ik jodin, Rothschild en vrouw ben. Ik gebruik niet het woord antisemit me, daar men mij verzekert dat het achterhaald is, maar m neer men zo tekeer gaat weet ik geen ander woord". Barones de Rothschild, die woont in een dorpje bij Compitj op 80 kilometer ten noorden van Parijs, nam het jachtmeest schap over van haar vader, baron James de Rothschild maart van het afgelopen jaar heeft zich rond de barones eens der incident voorgedaan. Een plaatselijke journalist die toging van tegenstanders van de jacht versloeg, kreeg ervai den van de club van de barones met een zweep van langs! werd beledigd. De journalist, Jean-Marc Rocca-Serra, werd; ter wegens mishandeling van rechtswege een smartegeld 2.000 frank toegewezen, maar hij procedeert nog steeds voon vergoeding voor de beledigingen. rentepercentages NAAM BANK bet. rente afsl.- met zonder wijze vast prov. gemeentegar. gemeentegar. ged. werke rarti opgave opgave bank lijk bank lijk Annuïteiten hypotheken ABN M/A 1 jr. 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 3 jr. 1.5 8,2 8,69 8,4 8,91 M/A 5 jr. 1,5 8,7 9,24 8,9 9,46 AMR0 M/A var. 1,5 7,3 7,71 7,5 7,9! HJ/A 2 jr. 1,5 8,1 8,43 8,3 8,64 HJ/A 5 jr. 1,5 8,8 9,17 9,0 9.3! M/A 5 jr. 1.5 8,8 9,35 9,0 9,5/ Centr. Volksb. M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,1! Direktbank/ M/A 1 jr. 1,5 7,6 8,14 7,8 8,1 NCB bank M/A 3 jr. 1,5 8,0 8,57 8,2 8,7! M/A 5 jr. 1,5 8,4 9,01 8,6 9,2! Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,9 8,31 7,9 8,3! kant. CDK M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,4 8,85 HJ/A 1 jr. 1 8,1 8,38 8,1 8,81 HJ/A 5 jr. 1 8,6 8,90 8,6 8,19 Hypoth.fonds M/A 5 jr. 1,25 8,875 9,48 8,875 9,41 N.-Br. Gem. M/A 10 jr. 1,25 9,0 9,63 9,0 9,88 M/A renter. 1,5 9,0 9,66 9,0 9,88 M/A 15 jr. 1,25 9,125 9,77 9,175 9,// v. Lanschot/ KW/A var. 1,5 7,5 W Woonfonds M/V var. 1,5 6,9 7,45 6,9 73# Holland* M/V 1 jr. 1,5 7,3 7,88 7,3 W M/V 2 jr. 1,5 8,3 8,98 8,3 8,8! M/V 3 jr. 1,5 8,8 9,54 M/V 5 jr. 1,5 8,8 9,54 9,0 9,88 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,3 7,71 7,5 7,9! M/A 3 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,8/ M/A 5 jr. 1,5 8,7 9,24 8,9 9,48 Postg./RPS M/A 2 jr. 1 7,9 8,31 8,1 8,5! M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,8/ RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,9 8,33 8,1 8,55 M/A 3 jr. 1,25 8,2 8,66 8,4 8,8! M/A 5 jr. 1,25 8,4 8,88 8,6 9,18 M/A stabiel 1,25 8,75 9,26 8,95 9,41 HJ/A var. 1,25 8,1 8,41 8,3 8,8/ 8,9< HJ/A 3 jr. 1,25 8,4 8,72 8,6 HJ/A 5 jr. 1,25 8,6 8,94 8,8 y, H HJ/A stabiel 1,25 8,95 9,48 9,15 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,9! M/A 5 jr. 1,5 8,4 8,91 8,6 9,U HJ/A 3 jr. 1,5 8,4 8,75 8,6 8,8 9,1/8 HJ/A 5 jr. 1,5 8,6 8,96 sjl Verenigde M/A 54 jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,29 Spaarbank M/A 3 jr. 1 8,2 8,63 8,4 8,85 M/A 5 jr. 1 8,5 8,96 8,7 9,It Westl.Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 8,3 8,98 8,5 9,21 M/V 5-10 jr. 1,5 9,1 9,87 9,3 19, It M/V 11-15 jr. 1,5 9,5 10,32 9,7 18,51 no risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op 8,9 aaii8 4e kw. '83 budg. M/V var. 1,5 8,9 9,65 9,8! Leven hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10 jr. - 8,7 9,06 8,7 Levensverz. aangesl. bij NVL KW/A 5/10j. - 8,8 9,09 8,8 9,1# VanLanschot/ met gemeentegarantie Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie M/A maandbetaling achteraf HJ/A M/V maandbetaling vooruit KW/A Woonfonds Holland Van Lanschot halfjaarbetaling a*! kwartaalbetaling achts Na het magere resultaat van de laatst uitgeschreven staatslef werd enige instabiliteit op de kapitaalmarkt verwacht. Een ena«* zou tot gevolg kunnen hebben dat de hypotheekrente onder zou komen te staan. De werkelijkheid toont echter een ander beeld, namelijk koers held op de kapitaalmarkt en ongewijzigde hypotheekrentetariei bij de banken. Copyright „Vereniging Eigen Hif SATERDAG 21 JANUARI VS aan dur< Van on WASHINGTON - In een kenlui en wetenschapper; en in Washington ingeg; geschilpunten. Zo gaf Lubbers de Amerikanen „een schot voor de boeg" (het waren zijn eigen woorden) inza ke de dreigende handels oorlog tussen de VS en de EG. De Nederlandse regerings leider verklaarde dat „de VS, die de huidige hoge dollar koers zelf veroorzaakt met 'zijn monetaire politiek, niet het recht heeft te klagen over toenemende importen." De du re dollar mag daarom volgens Lubbers geen excuus worden Voor Amerikaanse protectie- maatregelen tegen invoer uit Europa. De dollarkoers belem mert thans ernstig de Ameri kaanse export, terwijl goedko pe import uit Europa, Japan en de Derde Wereld het land Overspoelt en de eigen indus trie in moeilij kheden brengt. Met zijn opmerking over de Amerikaanse monetaire poli tiek kritiseerde Lubbers indi rect ook het begrotingsbeleid van de Reagan-regering, en daarmee impliciet de militaire uitgaven, die voor het VS-be- grotingstekort van ruim 600 miljard gulden verantwoorde lijk worden geacht. De meeste Amerikaanse economen zijn het erover eens dat de over waardering van de dollar en (ie hoge rentestand onder meer gevolg zijn van het begro tingstekort en Reagan's wei gering om ter vermindering daarvan de (militaire) uitga ven te beperken en de belas tingen te verhogen. Premier Lubbers wees ook Amerikaanse kritiek van de hand op de Europese gemeen- Van onze redactie buitenland KOPENHAGEN De ontdek- tong van een foute telling van Jstemmen in een Deens toesdistrict zal de Deense re geringscoalitie van premier roul Schlüter alsnog een werkbare meerderheid ople veren. 1 be set „Ik ke lar tel vri len aai rik gei| eer vei dei de Eu Pr< ma pei eig bec voi vis vai rin rel dr< Un dri he< T 1 ten rel gei de gee de cor Van onze correspondent Aad Jongbloed Belgische re- ,g beeft in haar wekelijk- U netsberaad gisteren ira„a n°g niet willen lain .n,aandezaak-Happart, toe c. a nt dat Jos® Happart ran eds burgemeester is viil u gemeente Voeren, ter- raadslidmaatschap en va °°f Gedeputeerde Sta- Ier san Provincie Limburg ""nen'is de maandag ont" 5 Fra0m^at HaPPart, een fel- erdo on- donderdag wei- riizpn ti verscbij nen om te be- n \r bij de bestuurstaal IP Voprov, het NederiandSi a Voeren, tachtig is. 'ilfrieïf* i?an minister ffilfriüf „aan eerste minister Vng li. artens' een vla" urRe zal Happart zijn ls hii ersPost verliezen ager, nen de gestelde acht DeP aant 7}aandag geen be an stat by de Raad en u, e' Volgens Martens is 'elgip -_rgemeesterschap in eh m„?Verbrekelijk verbon- char, tj een raadslidmaat- °g nipt t iPar' heeft echter eroeo kennen gegeven in Pr gaan. en nSler Martens zei tijdens apoord Tferentie: -Ik ben e Raad dat een beroep bij 'ng var. ^an State de beslis- fe^^Gedeputeerde Staten ops er nog tie bui riej juri aan par de ver net mir var tho Gol is b veli libe var nen list voo J ges kab heb dat der! aan 'ala dier aan stel tior stre zij ken ke wij:

de Stem | 1984 | | pagina 4