Nieuwe bank voor ziekenhuizen Prijsverschil in recreatie glad strijken Investeringen groeien fors \fflERGIEDISCUSSIE HAALT STREEP DOOR KABINETSPLANNEN landbouw rai 84 ESCHER GEVEILD Gebreken nieuwe woonwagens Grote achterstand Touwtrekken om miljarden T5 PAGINA 2 iar kken BINNENLAND Coppeling „Ambtelijke corruptie neemt toe" CONTROLE OP INVOER STRENGER Thuis pellen garnalen vanaf 1 mei verboden DE STEM COMMENTAAR China plaatst order in Nederland PLEIDOOI BIJ NZR: en RECRON: voor naseizoen duurder Hoogstens 24 velden voor ULV-vliegers GEEN VENTILATIE KABINET BLIJMAAR BEZUINIGT DOOR Smit-Kroes speelt De Man kwijt Die wil uitsluitend n op basis van de ge- die Wörner had op Tient dat hij de gene- isloeg. lidelij kheden en vra- ven er volop. Wörner rog niet aan kunnen I dat de veiligheid van e zo'n gevaar liep dat ng drie maanden voor insionering op straat I ■noest worden. Is een ie zich 'ziek' gemeld die thuis zit en zich eer op zijn werkplek nt in een keer zo'n veiligheidsrisico ge- n? Was er soms toch I van Rogers vanuit ■1? Allemaal voor de iggende vragen waar- ig onvoldoende ant- is gegeven. endien, de mogelijk- I an chantage blijft. Ook ssling's pensionering, an heeft tenslotte tot I ;elopen najaar toegang tot zeer geheim mate- In Kiessling's geval nformatie over uiterst lige zaken als de elec- ;che oorlogvoering en steem van communica- verbindingen. Daarom hij voordat hij in 1982 het NAVO-hoofdkwar- jverd gestuurd niet al- I door de Duitse geheime t, maar ook door de ikaanse doorgelicht, everde kennelijk niets I it zijn benoeming in de itond. affaire-Kiessling toont hoe moeilijk het leger met homosexualiteit In de richtlijnen van undeswehr geldt „afwij- sexueel gedrag" als een jheidsrisico. Net zoals matig alcoholgebruik, ucht, gokken, kletsen, hepperij. Officieren die osexueel zijn kunnen notie wel vergeten als geaardheid aan het licht Vandaar dat vele dui- in de 495.000 man Bundeswehr een dub- :ven leiden. kans dat Wörner over iffaire struikelt is nog niet uitgesloten. En was juist wat hij kost kost wilde vermijden. In veken voor Kerstmis zei olgens Der Spiegel tegen jle medewerkers: „Die pen zou ik wel eens wil- zien: Wörner laat gene- die een veiljgheidsrigifo functie." De minister ook de affaire-Guillaü- voor ogen: De.aanwezig- l van de DDR-spion llaume leidde in 1974 tot aftreden van bondskan- - Willy Brandt, och lijkt het erop dat de lister spoken heeft gezien, had op 19 september af- aken gemaakt met Kiess- i die de generaal geheel non-actief stelde. Wörner :ft zich laten leiden door jvers en hardliners in zijn jartement die kost wat :t Kiessling's kop wilde Ln rollen. Niettemin draagt I hoogste dienstheer Wer ft de volle verantwoorde- Ikheid voor de harteloze en licksichtslose' wijze waarop n gerespecteerd militair or de modder is gesleurd. Bij de officieren en man- ïappen van het leger heeft affaire-Wörner veel sym- thie gekost. De veront- iardiging over de gang van ken is groot. De kranten lan vol met uitspraken van ge officieren, die een hand het vuur durven te steken or de generaal. Onder ae pervlakte smeult de ver- nking dat de viersterren- neraal het slachtoffer is worden van een complot- indaag Kiessling, wie mor- n? 7/iTERPAG 21 JANUARI 1984 T28 PAGINA 3 en ds uidige prijzen) vele tiental- ?n miljarden guldens. De Engelse interesse oor een deel ook te verkla- en uit het feit dat met een ijpleiding vanuit Neder- md een koppeling tot stan :omt met het hele Europes ardgasnet. Dat biedt leu ooruitzichten als Enge»» traks zelf aardgas wil gaa litvoeren. Dat laatste is niet onden laar omdat deskundigen n roor mogelijk houden dat ïuidige bewezen gasvoo aad van Groot-Britta»* plm. 1000 miljard kubie neter) de komende jat vordt verdubbeld. De de en zouden de pijplijn dus «rste jaren voor tnvoet, vervolgens voor uitv runnen gebruiken. n De eerste signalen 3ritse belangstelling v Mederlands gas werd vo jaar uitgezonden, toen tish Gas moeizame on° t handelingen voerde Noorwegen over de lever van gas uit de noordeUJ Noordzee. Dat Groot-» tannië nu contact heeft Nederland, zou een zet k nen zijn in het onder!»» lingsspel. Maar de Gas de twijfelt er niet aan da Britten oprechte bedoe gen hebben. COMMISSARIS yON HO F F: Van onze correspondent GRONINGEN - Het aantal gevallen van corruptie door ambtenaren is duide lijk toegenomen. „De kwa liteit van het ambtelijke apparaat is gelukkig nog steeds erg goed, maar naarmate het aantal regels waarmee moet worden ge werkt, groter wordt, groeit ook de kans op corruptie." Dit zei de commissaris van de koningin in Gro ningen, H.Vonhoff, op een bijeenkomst van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Almelo. Von- hoff bepleit een versimpe ling en beperking van de stelsels van bepalingen waarmee ambtenaren moeten werken. „Om tot een oplossing te komen zou .je vijf hoofdbe leidsterreinen moeten in stellen en tegelijkertijd de gemeenten meer macht moeten geven", aldus Von- hoff. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De garnalenhan- del is woedend op het kabinet, dat gisteren besloot het thuis pellen van garnalen vanaf 1 mei aanstaande te verbieden. Volgens het Productschap voor Vis voert de keurings dienst van waren een ware hetze tegen de thuispellerijen. De dienst misbruikt de garna len-affaire om de hele handel in een kwaad daglicht te plaatsen. Het verbod is volgens het schap geen oplossing voor de problemen. Bovendien treft het degenen, die thuis Hol landse garnalen pellen, tussen de 6.000 en 10.000 mensen. In het Groningse Termunten is tien procent van de bevolking thuisgarnalenpeller. Volgens minister Van Aar- denne (Economische Zaken) worden er geen vrijstellingen gegeven op het verbod. Het pellen van garnalen zal na 1 mei alleen nog kunnen gebeu ren in centra, die goed te con troleren zijn. Het kabinet nam ook maat regelen om de controle op in gevoerde garnalen te verbete ren. Volgende week zullen die maatregelen nader worden uitgewerkt. De snelheid waarmee het kabinet gisteren de knoop doorhakte was vooral om het vertrouwen in de Nederlandse garanalen te herstellen en om te laten zien dat 'Den Haag' niet met de handen over el kaar blijft zitten. Overigens is de herkomst van de besmette garnalen, die veertien mensenlevens hebben geeist, nog steeds niet exact bekend. Geen nieuwe kerncentrales BESMET TOETJE? Salmonella bacterie in Rotterdams verpleeghuis ROTTERDAM - Ongeveer 40 j patiënten en enkele perso neelsleden van het gemeente lijk verpleeghuis Schiehoven in Rotterdam zijn de afgelo pen weken waarschijnlijk be- I smet geraakt door de salmo- I nella-bacterie. Dit is gebleken uit een onderzoek van de Rot terdamse GG en GD naar aan leiding van maag- en darmklachten van deze men- ien. De bron van de besmetting I is nog niet gevonden. Het gaat mogelijk om een besmet toetje. De besmetting is onder contro le. Behalve GG en GD stellen ook de Keuringsdienst van Waren en de Vleeskeurings dienst een onderzoek in naar de besmettingsbron. In het verpleeghuis verblijven onge veer 250 patiënten. Grafische industrie I NET als elders in het Neder- j landse bedrijfsleven waren er ook in de grafische industrie in 1983 tekenen van herstel te bespeuren, zo melden de on dernemersorganisaties in de grafische sector. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Geen nieuwe kerncentrales, be perking van het gebruik van steenkool en aardolie en versnelde invoering van duurzame energiebronnen als wind en zonne-energie. Dit zijn de aanbevelingen waarmee de stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid (BMD) van jonkheer mr. M. L. de Brauw een dikke streep haalt door de kabinetsplannen. Het gisteren verschenen rapport stemt overeen met één van de twee hoofdlijnen van het huidige regeringsbeleid, te weten voortgaande beperking van het energiegebruik door zoveel mogelijk energiebespa rende maatregelen, maar gaat vrijwel frontaal in tegen de tweede hoofdlijn: een zo groot mogelijke verscheidenheid van energiebronnen. Voor de energiespecialist van het CDA, dr. Ad Lansink, was dit gisteren al aanleiding om ernstige twijfel uit te spre ken over het realiteitsgehalte van het stuurgroeprapport. Volgens hem moet het parle ment, als blijkt dat in de plan nen van de stuurgroep de al ternatieve energiebronnen niet in staat zijn het geplande aandeel van nieuwe kerncen trales en kolen- en oliege- stookte centrales over te ne men, een besluit pro-kern energie toch open houden. De drie energiewoordvoer ders van de VVD, gisteren niet bereikbaar, hebben in het ver leden al meermalen van hun voorkeur voor meer kernener- VOORLOPIG hoeft er niet op gerekend te worden, dat de Russen bereid zullen zijn op korte termijn de onderhandelingen over fernraketten in.Genève te hervatten. Op dit punt heeft de Russi sche minister van.Buitenlandse Zaken, Gromyko, tijdens de inter nationale ontwapeningsconferentie in Stockholm geen duim breed willen toegeven. Over een wederzijdse vermindering van de conventionele strijdkrachten in Europa zou echter, zo liet Gro myko doorschemeren, wel met Moskou te praten zijn. Dank je de koekoek! De Westeuropese NAVO-landen studeren toevallig net op een vernieuwing en uitbreiding van hun conventionele bewa pening zowel.om hun grote achterstand terzake op het Oostblok [echt te trekken als om voor hun verdediging minder afhankelijk te worden van kernwapens. West-Europa is volgepropt met Amerikaanse kernwapens om dat de Westeuropese landen een Amerikaanse atomaire paraplu voor hun verdediging aantrekkelijker (want goedkoper) vonden dan de opbouw van een krachtige, eigen conventionele strijd macht. De theorie van de atomaire afschrikking, gecmbineerd met een zover mogelijk naar het oosten opgeschoven verdedi- gingslinie, is echter aan het wankelen gebracht door veranderin gen in het strategisch denken. Binnen de NAVO wordt nu name- y rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Russen zou den kunnen proberen om West-Europa zo snel met een 'Blitz krieg' onder de voet te lopen dat ze niet meer met tactische kern wapens zouden kunnen worden tegengehouden. Die zouden in n situatie namelijk de eigen bevolking treffen. Met conventio ns e verdedigingsmiddelen |s een Russische verrassingsaanval al neiemaal niet af te stoppen. De strijdkrachten van het Warschau pact - zij zijn op de aanval ingesteld, niet op de verdediging - sohtu6't5e,er u',9erust (tanks, vliegtuigen, geschut eet.) en be- cnikken over veel meer parate eenheden dan die van de NAVO. vat is dan ook de reden dat de Westeuropese landen op de ntwapeningsconferentie in Stockholm met zoveel klem weder-- ®e controle bepleiten op troepenverplaatsingen, vooraankon- Qerln?en van Hiil'taire oefeningen etc. Al die voorstellen zijn erop a«icnt de mogelijkheden van een verrassingsaanval zoveel mo- 8# in te perken K H°ordat er en,9 'besluit is gevallen over de vernieuwing en new mm® van de conventionele strijdkrachten van de Westeuro- üj, NAVO-landen, is er achter de schermen al een felle strijd ren over de vraa9 wie het nieuwe wapentuig mag leve- K en cnber welke voorwaarden. Hierbij staan ook zeer grote tyesi°™3che belangen op het spel, zowel voor Amerika als voor W ™en^a is tot dusverre de belangrijkste wapenleverancier ge- West pVan West"Europa. Daar lijkt nu verandering in te komen, weop rtUr°pa wil zed vee' meer waPens gaan maken, zowel van- vanL werkgelegenheid die de wapenindustrie kan bieden, als 9eava 6 de technische know how die bij de produktie van zeer wiizin<?Ceercle nieuwe wapens kan worden verworven. Een aan- van rLV0?r die oieuwe trend ligt bij voorbeeld in de weigering t61,-. erlan9 om de nieuwe luchtafweerraket Patriot in Amerika sen in m tenz'i de Amerikanen evenwaardige bestellingen plaat- I derianri er'and' !~>e recente a'spraak tussen Engeland en Ne- eens in a m °ver en weer bi' elkaar wapens te kopen wijst even- Se wapenTndCh fi119 een verzel,s,and'9in9 van de Westeurope- nÈnnmerikaanse industrie oefent zware pressie uit op de Ame- se volksvertegenwoordiging om wapenaankopen in West- gie laten blijken. Ook minister Van Aardenne heeft daaropde afgelopen maanden herhaal delijk gezinspeeld. De energiespecialist van de PvdA, dr. Kees Zijlstra, zei te verwachten dat nieuwe kern centrales helemaal niet nodig zijn omdat een eventueel stij gende vraag naar elektrische energie makkelijk kan worden opgevangen met een (schone) extra-inzet van steenkool. Uit de energiediscussie, waaraan tijdens de discussie fase zo'n 42.000 mensen deel namen, is gebleken dat voor plannen tot uitbreiding van het aantal kerncentrales een heel smal maatschappelijk draagvlak bestaat (21 Zelfs de definitieve afwijzing van kernenergie en het op korte termijn sluiten van de be staande centrales in Borssele en Dodewaard, vorig jaar door de commissie-Beek op een kostenpost van rond 5 mil jard geraamd, is zeer discuta bel, want daarvoor voelt 47 In het eindrapport merkt De Brauw op dat werkgeversor ganisaties en instellingen, die belast zijn met de energie voorziening, de vurigste voor standers zijn van nieuwe kerncentrales. De wetenschap blijkt verdeeld, werknemers, milieu-, welzijns- en levens beschouwelijke instellingen kiezen voor definitief afwijzen of beperken tot de bestaande centrales. Volgens de stuur groep is het hoe dan ook van belang het zoeken naar een oplossing voor de nucleaire af- valproblematiek met kracht voort te zetten, omdat deze op lossing in elk geval nodig is nu elke dag al nieuw afval wordt gevormd. De terughoudendheid met steenkoolinzet, waarvan het merendeel voorstander is. hangt nauw samen met de zu re regen. Schonere technieken (kolengas) en een groter aan deel van duurzame bronnen als wind en zon (waarvoor ruim de "helft tot driekwart van de MDE-deelnemers kiest) zijn daarom aanbeve lenswaard. Ook moeten dt mogelijkheden voor 'zelf- opwekkers' van energie wor den vergroot. DELFT (ANP) - De instru mentenfabriek Enraf Nonius heeft van de Volksrepubliek China opdracht gekregen voor wetenschappelijke appara tuur. De order, die wordt gefi nancierd door de Wereldbank, heeft een waarde van ruim f 6 miljoen. Het gaat om acht een- kristaldiffraktometers voor universiteitslaboratoria van de faculteit voor scheikunde, natuurkunde en biochemie. Levering moet in 1984 plaats vinden. Eür0| Werklooshi [Wi te blokkeren. Aan de andere kant wordt het, gezien de s?pS d' voor West-Europese regeringen steeds moeilijker 'OuwtrpkL- 'e kri)9en voor wapenaankopen in Amerika. Bij dit kant va H °m m''iardenorclers dreigen vragen over de ethische Perfect^ waPer|industrie en de waanzin van steeds meer ge- moecj "0neerd wapentuig onder tafel te verdwijnen. Wie heeft de Stoned?1 00k deze vragen op de ontwapeningsconferentie in Ji^nolm aan de orde te stellen? (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er moet een speciale bank komen die de ziekenhuizen gaat financieren. Zo'n bank zou dan di rect een goede controle op de directie uit kunnen oefe nen. £)at pleidooi houden drs. L. Hogendoorn (ziekenhuis-di recteur) en dr. J. de Jong (eco nomisch adviseur) bij de Na tionale Ziekenhuisraad. Vol gens de twee moeten de zie kenhuizen samen jaarlijks bij na twee miljard gulden lenen. Een „ziekenhuisbank" zou dat in goede banen moeten leiden. Volgens Hogendoorn en De Jong wordt het voor zieken huizen steeds moeilijker om geld te lenen. In het geval dat het gaat om forse uitbreiding en nieuwbouw, kan de over heid garanties geven voor langlopende leningen. Maar bij kortlopende leningen zijn die garanties er meestal niet en dat m^iakt beleggers en banken nogal huiverig. Een hypotheek op de ziekenhuis panden is meestal geen volle dige oplossing, want de exueu- tiewaarde van die panden is niet zo hoog. Eigen risicodra gend kapitaal hebben de zie kenhuizen meestal niet of nauwelijks. Van onze redactie binnenland ARNHEM - De prijsverschillen in de recreatiesector tussen het hoogseizoen en de rest van het jaar moeten enigszins gladgestreken worden. Omdat steeds meer mensen tegenwoordig vakantie buiten het seizoen houden en de re- bungalowsector en 5.600 men sen in de dagrecreatie. creatiebedrijven daardoor in die periodes ook op hogere personeelskosten zetten, wordt het steeds moeilijker om bui ten het seizoen goedkoop voor zieningen aan te bieden. Dat hebben F. de Zee en B. Taanman van de RECRON, de organisatie van recreatie-on dernemers in Nederland, vrij dag gezegd in een gesprek met het ANP. De prijsbeschikking van de overheid moet dan ook op de helling, aldus Taanman en De Zee. Volgens hen is er bij de ondernemers in de re creatiesector een sterke be hoefte om de prijzen in het hoogseizoen voorlopig te be vriezen en die daarbuiten op te trekken. In de Nederlandse verblijfs- recreatie wordt jaarlijks 1,9 miljard gulden omgezet. De bedrijfstak biedt jaarlijks werkgelegenheid aan 6.000 mensen in de kampeer- en Er is volgens de RECRON in Nederland nog te veel ondui delijkheid over de bezetting in vakantiestreken in het hoog seizoen. Daarom zou de RE CRON graag zien dat er een landelijk informatienummer komt. Nieuwe voorzieningen zijn niet nodig, omdat de be schikbare recreatiemogelijk heden nog ruimte genoeg bie den. GRAFISCH werk van kunstenaars uit de ne gentiende en twintigste eeuw wordt komende week geveild in Am sterdam. Een van de trekpleisters is het werk 'Dag en Nacht' uit 1938 van de beroemde Mau- rits Cornelis Escher. - FOTO ANP Hilr DEN HAAG (ANP) - In ons land zullen ten hoogste 24 vliegvelden voor gebruik door Ultra-iichte-vliegtuigen (ULV) worden opengesteld. Minister Winsemius (Milieu) heeft dat de Tweede Kamer meegedeeld. Het aantal van 24 omvat zo wel de velden die exclusief door ULV's mogen worden ge bruikt, als de velden waar me de-gebruik door ULV's wordt toegelaten naast andere tak ken van luchtvaart. Deze vel den zullen op ruime onderlin ge afstand, gelijkmatig ver spreid over het land, worden gesitueerd. Eind vorig jaar telde ons land twee exclusief door ULV's te gebruiken velden, te weten Vlieland en Hattem. De speciale „ziekenhuis- bank" zou de ziekenhuizen geld moeten lenen voor nieuwbouw en ook kortlopen de kredieten verstrekken. Dankzij de deskundigheid bij die nieuwe bank kan men con troleren dat het geld niet wordt gebruikt voor ongedek te exploitatietekorten. Dat zou, volgens de twee, vooral gebeuren door slecht manage ment, want de tarieven van de ziekenhuizen zijn in beginsel kostendekkend. Dwingen Hogendoorn en De Jong zeggen in hun pleidooi voor de Nationale Ziekenhuisraad dat de voordelen van een zieken huisbank niet alleen liggen in het vlak van doelmatigheid van financiering. De werk zaamheden van deze bank kunnen ook een belangrijke bijdrage leveren tot een grote re doelmatigheid van het overheidsbeleid. Doordat de nieuwe bank inzicht in het fi nanciële beleid van alle zie kenhuizen zou krijgen, kan men namelijk precies zien op welke posten ziekenhuizen te duur werken. De nieuwe bank zou dan de bevoegdheid moe ten krijgen de directie van het ziekenhuis tot besparende maatregelen te dwingen. De „ziekenhuisbank" zou, tegen een rente van één tot twee procent extra, vooral de hogere risico's op zich nemen. Voor het overige geld zou men een beroep moeten blijven doen op banken en beleggers (zoals pensioenfondsen), die evenveel rente zouden moeten krijgen als op staatsleningen. Door het werk van de zieken huisbank, zou dat een beleg ging zijn, die zo zeker is als een (zieken)huis. Van onze correspondent NIJMEGEN - De nieuwe woonwagens van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zijn zó goed geïsoleerd dat het vocht niet weg kan, waardoor matrassen verschim melen en vloeren nat blijven. De deuren blij ken vaak niet te sluiten en soms lekt het dak. Deze zogenaamde VRO-wagens, die woon- Adèle treedt niet op in Almere, omdat er leden van de Cen trumpartij in de gemeenteraad zitten. En dat worden er al meer en al meer, denkt de ca baretière. Janmaat houdt als reactie voorlopig geen spreekbeurten meer in Bloemendaal. Gromyko brengt zijn vakantie niet door in Woensdrecht, zo lang daar kernraketten staan. Lubbers gaat wél naar Wash ington, hoewel hij zich daar niet onder druk laat zetten door de Amerikanen. Hij is op speciaal verzoek in het Witte Huis geweest. Reagan schijnt onze premier nu pas ontdekt te hebben. Naar verluidt is hij zeer onder de in druk van de criminele baard groei van onze Ruud. 'Heb je ooit in een western de schurk gespeeld?'vroeg hij. Dat moest Lubbers ontkennen. 'Nou', zei Ronald, 'als ik zo'n baard had gehad als jij had ik het in Hollywood veel langer volgehouden dan nu. Dan was ik een van de meest gevraagde acteurs aller tijden geweest.' Daarna werd het gesprek grimmiger en bleek dat Rea gan ook flink wat haar had, vooral op zijn tanden. 'Jij spoelt die vredesbeweging door dat gat in jullie dijk. Stuur Hansje Brinkers maar even weg. Laat ze allemaal afdrij ven, begrepen?', zei hij be schaafd lachend. Lubbers begreep het. Daarna moest hij drie kwartier bij vi ce-president Bush op thee-vi site. Ze hadden het over koek jes bij de thee. Dat was vol gens Bush hetzelfde als ra- ketjes bij de democratie. Toen kwamen er nog andere hoge Amerikanen om Ruud eens onder handen te nemen. 'We hebben het niet over kruisraketten gehad', zei Lub bers na afloop. In het vliegtuig terug keek hij in de spiegel. En hij grijnsde. Oei, dat leek ge meen! Die Reagan had gelijk! MERIJN wagenbewoners huren van de gemeenten, worden gebouwd door acht door het ministerie goedgekeurde timmerfabrieken en kosten bij na een halve ton. De ene fabriek blijkt daarbij beter werk te leveren dan een andere. De gebreken treden al vrij vlug na afleve ring aan het daglicht. Trein-Toegang-biljetten bij NS-sta'ions Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet is blij met het feit dat de Neder landse bedrijven méér gaan investeren dan tot nu toe werd verwacht. Gisteren maakte het Cen traal Bureau voor de Statis tiek bekend dat de investerin gen in de industrie dit jaar met 24 procent zullen toene men. Volgens minister Van Aardenne (Economische Za ken) is dat goede nieuws ech ter geen reden om nu maar minder te gaan bezuinigen. Het CBS heeft een onder zoek gehouden onder driedui zend ondernemingen in de in dustrie. Daaruit bleek dat vooral de chemische- en de delfstoffen-industrie flinke investeringsplannen hebben. Ze verwachten een stijging van de investeringen met ge middeld 34 procent. Voor de werkgelegenheid zal dit in de ze twee sectoren overigens weinig of geen effect hebben. In de metaal en de elektro technische industrie, waar in vesteringen méér effect op de werkgelegenheid kunnen heb ben, wordt een toenemning verwacht van 22 procent van de investeringen. Van werkgeverszijde wordt overigens voor een te groot op timisme gewaarschuwd. Om dat de investeringen de laatste drie jaren volledig ingezakt waren, lijkt een stijging van 24 procent nu heel wat, maar is het relatief gezien niet zo bar veel. Ook gaat het veel om uit gestelde vervangingsinveste ringen (oude machines ver vangen, enz.) die geen nieuwe banen opleveren. Minister Van Aardenne kon gisteren nog niet zeggen wat de gevolgen zijn van de nieu we CBS-cijfers op het groei cijfer in de kabinetsplannen. Tot nu toe ging het kabinet uit van een investeringsgroei in het héle bedrijfsleven van twee procent. Zoals gisteren gemeld is de kans groot, dat dit nu het dubbele wordt. Ook de 24 procent in de industrie is een (ruime) verdubbeling van het tot nu toe verwachte per centage. Over nieuwe cijfers wil Van Aardenne zich pas uitspreken als er nieuwe bere keningen van het Centraal Planbureau zijn, waarin ook de groei van de wereld-econo mie verwerkt wordt. Van Aardenne vindt in ieder geval niet dat de nieuwe CBS-cijfers tot de conclusie kunnen leiden dat het kabinet dit jaar minder hoeft te bezui nigen. „Het zal wel makkelij ker gaan", aldus de vice-pre mier. Van Aardenne leverde gis teren ook kritek op de voor stellen van de Tilburgse hoog leraren Schouten en Kolnaar om het mes te zetten in de overheidssteun aan het be drijfsleven (met name de WIR), om met die bezuinigin gen de uitkeringen en ambte naren-salarissen te kunnen ontzien. „Niemand zou ermee gebaat zijn als we de WIR af schaffen", aldus Van Aarden ne. Eerder hebben ook de werkgevers in VNO en NCW en de werkenemers in het CNV de plannen van Schouten en Kolnaar afgewezen. Ir. P.C. de Man. Verhuizing naar defensie Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) is erin geslaagd zich te ont doen van haar secretaris-ge neraal (de hoogste ambtenaar op een ministerie) ir. P. C. de Man, met wie zij al geruime tijd in een conflictsituatie moest werken. De Man verhuist als secre taris-generaal naar het minis terie van Defensie, waar na ruim vijftien jaar secretaris generaal drs. Peijnenburg met pensioen gaat. Defensieminister De Ruiter had zijn oog laten vallen op drs. W. Lemstra, sinds eind 1981 secretaris-generaal van het ministerie van WVC. Maar hem wilde minister Brinkman (WVC) niet kwijt. Tussen Smit-Kroes en De Man was een volstrekt on werkbare situatie ontstaan. Het conflict kwam naar buiten toen de minister een einde maakte aan het commissa riaat van haar secretaris-ge neraal bij de KLM, een post die tot dan toe steeds gekop peld was aan de s.g.-functie. Ir. De Man (55) werd in 1974 secretaris-generaal bij Ver keer en Waterstaat na een carrière bij Rijkswaterstaat, vijf jaar directeur van de dienst openbare werken op Curagao en vijf jaar werk bij de Wereldbank in Washing ton. De scheidende secretaris generaal van defensie, drs. Peijnenburg heeft een veer- tigfjarige loopbaan bij defen sie achter de rug. Hij speelde in Brabant een vooraanstaan de rol in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Van 1965 tot 1967 was hij staatsse cretaris voor de landmacht in het kabinet-Cals.

de Stem | 1984 | | pagina 3