Nederlands gas in trek even.._ UITBLAZEN fl IC 021'2 Gas moet er komen DE ONSMAKELIJKE AFFAIRE- KIESSLING: ZATERDAG 21 JANUARI 1984 DEBSf ACHTERGROND WIM KOCK Buik vol Homo-bars Snuffelwerk Moeizaam Afluisterpraktijken Gevaar Gokken Echte markt WORDT ENGELAND DE NIEUWE KLANT VAN NEDERLAND? Flexibel GELUKKIG HEBBEN WE GAS «MUI a <3 Nieuwe klant Koppeling ÏT'weer aardige berich ten in de krant. Een meevaller van drie miljard voor de nationale pen ningmeesters en nog een van één miljard voor onze ondernemers. Jawel 'onze' ondernemers. Zij zijn nu Neerlands hoop in bange da gen, zoals lang geleden 'onze' jongens van de Stoottroepen en de 7 December Divisie dat wa ren. Ondernemen is weer „in". In mijn woonplaats geeft zelfs een politie-inspecteur van nog maar 33 jaar de zekerheid van zijn baan op om voor eigen re kening schoenen te gaan ma ken. Ondernemers, jaren lang verguisd als milieuvervuilers, uitbuiters en exploitanten van het consumentisme mogen zich weer verheugen in de welwil lende belangstelling van het volk, dat uitgeput door de kater van de welvaartsroes en terug gewezen door Postbus 51 en aanverwante instanties, nu eer zijn hoop op hen heeft gericht. Ik weet wel dat dit 'rechts' klinkt, maar er zit nu eenmaal een kern van waarheid in. Het aardige van de meeval ler voor de ondernemers is dat hij louter voortkomt uit het feit dat zij elkaar en wij hen weer wat sneller betalen dan we in voorgaande jaren deden. De ge leidelijke terugkeer van wat 'de betalingsdiscipline' wordt ge noemd, weerspiegelt het even geleideüjke herstel van de eco nomie, of in elk geval de gelei delijk groeiende hoop daarop. Over betalingsdiscipline ge sproken: mijn hoop op een menselijk contact met het gas bedrijf is de bodem ingeslagen. Ik ben er ook niet in geslaagd hun computer op de kast te ja gen. De Big Brothers van het gas blijken te goed georgani seerd te zijn. Ik had het moeten weten. Kort geleden berichtte ik u over de haast die het gasbedrijf aan de dag legt met het innen van rekeningen en het uitsturen van aanmaningen. Voor je het weet moet je al vijf gulden 'ad ministratiekosten' betalen. Dat is de prijs van een smalle kaart waarop een computer heeft ge print dat als je niet als de ge smeerde bliksem betaalt, het gas zal worden afgesloten. Die vijf gulden heb ik van de rekening afgetrokken en vanmorgen bleek dat het gasbe drijf daar geen genoegen mee neemt. De computer, of mis schien toch een van zijn stuks menselijke software registreerde mijn betaling feilloos en even eens het ontbreken van de 'ad ministratiekosten'. Ook m'n tweede optie, een door mensen hand ondertekende brief (want daar was het me eigenlijk om begonnen omdat het corres ponderen met computers me toen plotseüng de keel was T5 PAGINA? gaan uithangen) is niet gehono- I reerd. Allesbrander Bij de acceptgirokaart waar- op het bedrag van vijf gulden j 'administratiekosten', te beta- j len binnen vijf dagen, al is inge- j vuld, zat een voorgedrukte j kaart van hetzelfde formaat. 'Geachte cliënt' staat er boven. j Dat wel. Je moet het ze nage- j ven: ze blijven beleefd. Maar j geen handtekening. Wel de me- i dedeling dat ik verplicht ben die j vijf gulden te betalen. Niet zo- zeer omdat hun administratieve j 'handeling' dat heeft gekost, j maar gewoon omdat het in de j leveringsvoorwaarden staat. j Waarschijnlijk dien ik van I de leveringsvoorwaarden op de j hoogte te zijn. Ik heb ze nooit gelezen. Ik heb gewoon gas no- dig. Daar is m'n huis nu een- maal op gebouwd. Een alles- j brander van de bedeling uit j Zutphen, of waar was het dat j ze omgebouwde kachels be- j schikbaar hadden voor mensen j die de gasrekening niet kunnen i (of willen!) betalen, beschouw i ik niet als een redelijk alterna- j tief. Andere zijn er echter niet. Dus al stelt het gasbedrijf als j een van de leveringsvoorwaar- i den dat ik minstens éénmaal per maand een half uur op m'n j kop moet staan: gas moet er i komen. Aanfluiting Leveringsvoorwaarden van monopolisten die bovendien nog in een onmisbare eerste le vensbehoefte voorzien zijn eigenlijk een aanfluiting omdat je ze toch niet naast die van een concurrent kunt leggen. Der halve heeft het ook geen zin er kennis van te nemen. Je merkt het wel. Wie niet afgesloten wil worden voegt zich braaf naar de eisen van de anonieme mo- i nopolist. Je vult jaarlijks zelf de j meterstand in en je hebt het i hart niet daar vijf gulden 'ad ministratiekosten' voor te vra- i gen. Je zou ze trouwens toch i niet krijgen. Computers zijn machtige hulpmiddelen, maar ze zouden zich niet moeten inlaten met wat het onderling verkeer van mensen behoort te blijven. Geachte computer. Mis schien betaal ik die vijf gulden op tijd. Misschien ook niet. Mis schien wacht ik af of u me ook voor die administratiekosten met afsluiting durft te bedreigen. Blaas uit uw gleuf ook eens zo'n langwerpige gele kaart voor uw baas. Met de groeten van mij er op. Hoogachtend, uw cliënt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|lll||llll|llll||||||llllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||li= Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie: L Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326 Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550 Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; J 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen, inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573 Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje 076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek 101053738. Door onze correspondent Gerard Kessels BONN - Het is jammer dat John le Carré, de vermaarde schrijver van spionageromans, niet meer op de loonlijst staat van de Engelse ambassade in Bonn. Vlak voor zijn deur had hij in deze dagen de bouwstenen kunnen vinden voor een nieuwe internationale bestsel ler. De titel: „De minis ter en zijn generaal." De stof lijkt spannend ge noeg. Een van de drie vier- sterren-generaals van het Duitse leger en plaatsver vangend opperbevelhebber van de NAVO wordt in het diepste geheim gevolgd door de militaire inlichtendienst. De speurders menen te we ten dat de generaal een gere gelde gast is in twijfelachtige homo-bars. Hij zou gechan teerd kunnen worden. Zij achten de veiligheid van het land in gevaar en vragen de minister de generaal geen toegang meer te geven tot militaire geheimen. Onder de indruk van het speurwerk handelt de minister snel. Hij maakt gebruik van zijn recht hoge officieren zonder op gaaf van redenen naar huis te sturen. De generaal is weg, de mi nister blijft. Tenminste voor lopig nog. Want de generaal vecht terug. De 58-jarige plaatsvervangend opperbe velhebber van de NAVO en vrijgezel Günter Kiessling („Dit zijn de moeilijkste da gen van mijn leven") is een aangeslagen, maar geen ge broken man. Kiessling neemt er geen genoegen mee na een veertigjarige militaire car rière, die hem op de hoogste trede van de ladder bracht, zo omlaag gedonderd te wor den. De generaal wil in zijn goede eer en naam hersteld worden. De strijd tussen de minister en zijn generaal be heerst al dagenlang de media in de Bondsrepubliek. Wör- ners stoel wankelt. Het verhaal-Kiessling be gint in april 1982. De Duitser treedt aan als plaatsvervan gend opperbevelhebber van de NAVO in Brussel. Een moeilijke baan, zo blijkt. Kiessling heeft er al snel de buik van vol. De Amerikaan se opperbevelhebber, de do minerende Bernard Rogers en zijn uit Amerikanen en Engelsen bestaande staf ne men alle belangrijke beslis singen. De Duitse plaatsver vanger is een 'Fremdkörper' in de commando-structuur. Kiessling's baan is onder politieke druk vanuit Bonn kunstmatig gecreëerd. Duitsland wilde in het mid den van de zeventiger jaren ook op hoog niveau in Brus sel meepraten. Qua werk zaamheden en bevoegdheden is de taak van de Duitse plaatsvervanger echter nooit goed ingevuld. Kiessling's voorganger, admiraal Lu ther, probeerde de pil te ver gulden. Hij bracht zijn tijd voornamelijk door met golf- spelen en lekker eten, zo we ten insiders. Voor Kiessling komt er nog bij dat Rogers en hij ab soluut niet met elkaar over weg kunnen. Als Rogers in de zomer van 1983 ter ore komt dat zijn Duitse plaats vervanger 'hand in hand' ge zien zou zijn met een kolonel, weigert hij hem zelfs nog te ontvangen. Dat wordt in het ministerie van Defensie in Bonn bekend. Een ambte naar tipt de militaire inlich tendienst, de MAD, die er geen gras over laat groeien. De generaal wordt geobser veerd. Er wordt 'ontdekt' dat Kiessling zijn chauffeur tij delijk heeft ondergebracht in zijn riante dienstvilla. In een keer duikt ook een tien jaar oude brief op van een overij - verige militaire arts, die meldde dat in zijn praktijk de in badjas gehulde Kiess ling met zichzelf gespeeld zou hebben. Allang voordat de MAD materiaal tegen hem begint te verzamelen, heeft Kiess ling in Bonn laten weten dat hij met vervroegd pensioen wil gaan. In plaats van zijn dagen in Brussel te laten vergallen, wil hij graag nog een aantal jaren als burger doceren aan een militaire academie in de Bondsrepu bliek. Opgewekt stapt hij derhalve op 15 september het ministerie van Defensie bin nen voor een gesprek, waar voor minister Wörner en in specteur-generaal Altenburg hem hebben uitgenodigd. Kiessling krijgt zijn ver vroegde pensioen, maar om andere reden dan hij ver wacht. Wörner en Altenburg laten doorschemeren dat hij door zijn levenswandel een veiligheidsrisico is gewor den. Hij zou twee homo-bars in Keulen bezocht hebben. Wörner wil hem per 31 maart 1984 vervroegd met pensioen sturen. Het veilig heidsrisico wordt door de minister op dat moment ech ter al zo groot geacht dat Kiessling zich onmiddellijk dient ziek te melden. Hij mag zich niet meer bij de NAVO in Brussel laten zien en hij moet zich onthouden van elk optreden als militair in het openbaar. Kiessling is geschokt. Hij ontkent bij hoog en bij laag. Hij geeft zijn erewoord dat hij nooit in de gewraakte bars is geweest. Wörner zegt hem te geloven, maar hij blijft vasthouden aan het ontslag op de genoemde voorwaarde. Na enkele dagen bedenk tijd stemt Kiessling tijdens een tweede gesprek met Wörner toe. Later heeft hij spijt als haren op zijn hoofd. De minister en zijn generaal Hij zegt bij deze ontmoeting „een beslissende fout" te hebben gemaakt. Kiessling ziet immers af van zijn recht een confrontatie te eisen met degenen die beweren hem in het homo-milieu van Keulen te hebben gezien. Kiessling doet afstand van dat recht op dringend verzoek van de mi nister „om het leger een groot schandaal te bespa ren." Kiessling nu: „Ik ging daarmee akkoord uit trouw tot de minister en het leger. Ik zag er ook vanaf omdat Wörner zei mijn ontkenning en mijn erewoord te gelo ven." Daarmee lijkt de zaak ge lopen. Van de 'zieke' Kiess ling zal eind maart 1983 met het nodige militaire ceremo nieel afscheid worden geno men. Alsof er niets aan de hand is. Zover komt het ech ter niet. Het dossier Kiess ling blijft het ministerie be zighouden. Als staatssecreta ris Hiehle na een langdurige ziekte in november op het departement terugkeert, toont hij geen begrip voor de afspraak tussen de minister en de generaal. Hiehle, verantwoordelijk voor de MAD, vraagt de in lichtendienst om een afslui tend rapport. Hoewel dat rapport nauwelijks nieuwe gegevens bevat, vindt Hiehle dat Kiessling onmiddellij k ontslagen moet worden. Wörner vraagt nog eens na of alle gegevens wel kloppen en als dat bevestigd wordt hakt hij de knoop door. In zijn beslissing speelt ook mee dat Kiessling toch nog in het openbaar is verschenen en daardoor ziet Wörner de ver trouwensbasis aangetast. De hoop van Wörner en zijn departement dat Kiess ling's plotselinge vertrek in alle stilte afgewikkeld kan worden, blijkt naïef. Een viersterren-generaal kan niet zomaar worden wegge moffeld. Het geruchtencir cuit draait al snel op volle toeren. De generaal weigert de hem toegedachte rol te spelen. Hij zoekt de publici teit. Via zijn advocate eist hij een disciplinair onderzoek waarin alle aantijgingen aan zijn adres onderzocht wor den. Wörner is meteen al in problemen. De minister die op een persconferentie vlak voor Kerstmis nog pocht dat hij er in één jaar tijds in is geslaagd „de negatieve pu bliciteit over het Duitse le ger" te stoppen, wordt het middelpunt van een affaire die tot zijn ontslag kan lei den. Hij verdedigt zich moei zaam: „het was een heel moeilijke beslissing, maar ik kon niet anders." Dat de beslissing moeilijk was, mag worden aangeno men. De jachtvlieger en re serve-luitenant-kolonel Manfred Wörner kent Kiess ling al jaren lang. Zo goed dat Wörner de vrijgezel met Kerstmis bij hem thuis in de familiekring uitnodigde. Als zeker is dat hij minister van Defensie wordt haalt Wörner De twee tegenspelers in de onverkwikkelijke affaire, minister Wör ner en generaal Kiess ling. - FOTO ANP de viersterren-generaal in het selecte kringetje van ad viseurs, waarmee hij zich op zijn hoge ambt voorbereidt. Wörner zakt verder weg in het moeras als duidelijk wordt dat de militaire inlich tendienst oppervlakkig en slordig heeft gewerkt. Eén rechercheur van de Keulse politie heeft op verzoek van de MAD een aantal foto's, waaronder een van Kiess ling, aan de clientele van en kele homo-bars in Keulen laten zien. Enige klanten zeggen de man te herkennen als „Günter van het leger." Dat is voor de MAD genoeg. Tijdstippen dat de gene raal in 'Tom Tom' of café Wüsten is geweest kunnen de getuigen echter niet noe men, zo blijkt later. De ge loofwaardigheid van de ge tuigen wordt verder onder graven als enkelen van hen een 'dubbelganger' verzin nen om geld van journalisten af te troggelen. Een bezoeker van Tom Tom laat bij de no taris vastleggen dat de MAD hem DM 20.000 heeft gebo den als hij getuigt sexueel contact te hebben gehad met generaal Kiessling. Het zou niet de eerste keer zijn dat de 2.000 man sterke MAD het niet zo nauw neemt. Daar kan de vroegere sociaal-democratische mi nister van Defensie Georg Leber over meepraten. Die moest in 1978 aftreden nadat bekend was geworden dat de MAD zich met illegale af luisterpraktijken had bezig gehouden. „Een minister", waarschuwt ook Wörner's voorganger Hans Apel, „doet er goed aan rapporten van de MAD met de grootste scepsis te bekijken." Hij is ontzet dat Wörner „zo snel en onvoor zichtig heeft gehandeld." Apel: „Ik vraag me af of het erewoord van een vierster ren-generaal niet zwaarder moet wegen dan dat van tip pelende homo-jongens." Nu blijkt dat het aange dragen bewijsmateriaal erg dun is, draait de MAD op volle toeren om de aantijgin gen tegen Kiessling verder te kunnen staven. De oppositie in het parlement weigert die aanvullingen echter te ac cepteren. Die wil uitsluitend oordelen op basis van de g,.. gevens die Wörner had op het moment dat hij de gene. raai ontsloeg. Onduidelijkheden en vrj. I gen blijven er volop. Wörnpr heeft nog niet aan kunnen tonen dat de veiligheid van de natie zo'n gevaar liep <jat Kiessling drie maanden voor zijn pensionering op straat gezet moest worden. Is een man die zich 'ziek' gemeld heeft, die thuis zit en zich I niet meer op zijn werkplek vertoont in een keer zon groot veiligheidsrisico worden? Was er soms toch druk van Rogers vanuit Brussel? Allemaal voor de hand liggende vragen waar- op nog onvoldoende ant woord is gegeven. Bovendien, de mogelijk. I heid van chantage blijft. Ook na Kiessling's pensionering De man heeft tenslotte tot het afgelopen najaar toegang gehad tot zeer geheim mate- riaal. In Kiessling's geval zelfs informatie over uiterst gevoelige zaken als de elec- j tronische oorlogvoering het systeem van communies. I tie en verbindingen. Daarom werd hij voordat hij in 1 naar het NAVO-hoofdkwar-1 tier werd gestuurd niet al leen door de Duitse geheime! dienst, maar ook door Amerikaanse doorgelicht I Dat leverde kennelijk niets op dat zijn benoeming in de weg stond. De affaire-Kiessling toont aan hoe moeilijk het het met homosexualiteit heeft. In de richtlijnen van de Bundeswehr geldt „afwij kend sexueel gedrag" als een veiligheidsrisico. Net zoals overmatig alcoholgebruik, spilzucht, gokken, kletsen, opschepperij. Officieren die homosexueel zijn kunnen! promotie wel vergeten hun geaardheid aan het licht komt. Vandaar dat vele dui zenden in de 495.000 man sterke Bundeswehr een dub-1 belleven leiden. De kans dat Wörner over I de affaire struikelt is nog steeds niet uitgesloten, dat was juist wat hij kostl wat kost wilde vermijden. Ir. de weken voor Kerstmis ze; hij volgens Der Spiegel teger. enkele medewerkers: „Die koppen zou ik wel eens wil len zien: Wörner laat gene raal die een veiligheidsrijijc is in functie." De minister had ook de affaire-'Guillail- me voor ogen: De.aanwezig heid van de DDR-spion Guillaume leidde in 1974 tol het aftreden van bondskan-| selier Willy Brandt. Toch lijkt het erop dat de minister spoken heeft gezien Hij had op 19 september af spraken gemaakt met Kiess ling die de generaal geheel op non-actief stelde. Wórner heeft zich laten leiden door drijvers en hardliners in zijn departement die kost wat kost Kiessling's kop wilde zien rollen. Niettemin d de hoogste dienstheer Wör ner de volle verantwoorde lijkheid voor de harteloze en 'rücksichtslose' wijze waarop een gerespecteerd militair door de modder is gesleurd. Bij de officieren en man schappen van het leger heeft de affaire-Wörner veel sym pathie gekost. De veront waardiging over de gang van zaken is groot. De kranten staan vol met uitspraken van hoge officieren, die een hand in het vuur durven te steken voor de generaal. Onder de oppervlakte smeult de ver denking dat de viersterren- generaal het slachtoffer is geworden van een complot Vandaag Kiessling, wie mor gen? Door Louis van de Geijn GRONINGEN - Het balletje dat de Gasunie vorig jaar heeft opge worpen (meer aardgas export) is warempel gaan rollen. Nederlands gas blijkt toch nog in trek te zijn bij de bui tenlandse afnemers. En er dient zich zelfs een nieuwe klant aan: Groot-Brittannië. Het afzetbeleid werd vorig jaar op de helling gezet. Tot dan was een afbouw van de export voorzien van circa 35 miljard kubieke meter per jaar naar vrijwel nul. Maar vanwege de geld nood van de staat en de mee vallende voorraden wordt er nu weer gepraat over ver lenging van contracten met buitenlandse afnemers. Het succes van zo'n actief exportbeleid stond niet bij voorbaat vast. Anders dan in de jaren zestig heeft Neder land in West-Europa geen aardgasmonopolie meer. Met Noors, Russisch en Algerijns gas is er een echte markt ontstaan. De vrees bestond dat Nederland te lang had stilgezeten en geen voet meer tussen de deur zou krijgen. Dat blijkt mee te vallen. Uit de eerste contacten trekt de Gasunie de conclusie dat er wel degelijk grote belang stelling bestaat voor nieuwe leveranties. De betrouw baarheid van Nederland als leverancier plus de techni sche mogelijkheden van de Gasunie zijn goede verkoop argumenten. Vooral dankzij de unieke eigenschappen van het Gro ninger veld kan naar be hoefte worden geleverd. Om die flexibiliteit in het aan bod te bereiken, zouden bui tenlandse afnemers anders buffervoorraden moeten aanleggen. Dat is een kost bare zaak en de Gasunie hoopt dan ook dat dit ele ment in het Nederlandse aanbod in de prijs kan wor den uitgedrukt. De interesse van landen als West-Duitsland en Frankrijk voor Nederlands 1982 17,8 1983 v^hhh^HHI 1984 18,3 UIT HET BUITENLAND ONTVANGEN DEZE GRAFIEK LAAT DE OPBRENGST - IN MILJARD GULDEN- VAN ONS AARDGAS ZIEN ZOALS HET RIJK DIE ONTVANGT. gas groeit ook naarmate de twijfels toenemen over de degelijkheid van de Sowjet- Unie als aardgasleverancier. De politieke bezwaren van de Verenigde Staten zijn min of meer weggewuifd, maar uit zuiver zakelijk oogpunt begint het er steeds zorgelij ker uit te zien. Branden en andere problemen bij de aanleg van bijna 5000 km pijplijn hebben de komst van het eerste Siberische gas naar Europa sterk ver traagd. De Gasunie lacht in haar vuistje. De meest opmerkelijke vrucht van het nieuwe ex portbeleid van de Gasunie is toch wel het contact met Groot-Brittannië. Hoewel het nog om een prille ver kenning gaat, neemt de Gas unie de Britse belangstelling hoogst serieus. Het gaat dan ook om een uitbreiding van de klantenkring die de ex port al rond 1990 een impuls zou kunnen geven. Over de omvang van eventuele leveranties aan Groot-Brittannië kan voor alsnog alleen worden gespe culeerd. Een pijpleiding loont pas als er jaarlijks vier tot zes miljard kuub gas door stroomt, zo veel wil de Gas unie wel zeggen. Maar of er dan ook tientallen jaren lang zo veel aan Engeland ver kocht kan worden, is nog een open vraag. Als dat laatste het geval is gaat het om (in huidige prijzen) vele tiental len miljarden guldens. De Engelse interesse 6 voor een deel ook te verkla ren uit het feit dat met eer. pijpleiding vanuit Neder land een koppeling tot stani komt met het hele Europe® aardgasnet. Dat biedt leuk' vooruitzichten als Engels® straks zelf aardgas wil gas» uitvoeren. Dat laatste is niet ondenk baar omdat deskundigen he voor mogelijk houden dat® huidige bewezen gasvoor raad van Groot-Britta® (plm. 1000 miljard kubiek meter) de komende ja® wordt verdubbeld. De Br' ten zouden de pijplijn dus" eerste jaren voor invoer,e vervolgens voor tiitvoe- kunnen gebruiken. De eerste signalen vi Britse belangstelling Nederlands gas werd v<jr> jaar uitgezonden, toen B' tish Gas moeizame on* handelingen voerde Noorwegen over de leverï van gas uit de noorden) Noordzee. Dat Groot-BF tannië nu contact heeft w Nederland, zou een zet K* nen zijn in het onder!»'1 voor lingsspel. Maar de Gaf* twijfelt er niet aan dat Britten oprechte gen hebben.

de Stem | 1984 | | pagina 2