(euring LUNGEN BeGIN februari viert de Nederlandse Vereniging van Aanstaande moeders, verloskundigen, huisartsen, kraamverzorgsters en verpleegkundigen houden vandaag in de rai in Amsterdam een congres onder de titel 'bevallen en opstaan'. Via film, dia's en een forumdiscussie wordt een 20 volledig mogelijk beeld gegeven van zwangerschap en bevallen in Nederland. Sprekers zijn onder anderen de Nijmeegse hoogleraar huisartsengeneeskunde Prtf.dr.f.j.a .Huygen en de Amsterdamse gynaecoloog Prof. dr.G.J. Kloosterman. Veiliger? Daling Prenatale zorg Natuurlijk Verstoord Vrouwenbelangen haar negentig jarig bestaan. Bijna een eeuw vrouwenstrijd. Is dit een grap of om te huilen vraagt de redactie van het l blad Vrouwenbelangen zich af. In de bijdragen proefje de huilsfeer. De vereniging overleefde twee feministische golven en de strijd is nog steeds niet beslecht. De vurige - voortreksters van weleer zijn oud, moe of moeder geworden. Een nieuwe generatie laat nog niet veel van zich horen. Door Comée Jacobs NAAST de sombere stemming over de vrouwenstrijd klinkt waarschuwend gefluister: Zeg het niet hardop. Vijan den, mannen en vrouwen die alles bij het oude willen laten, zijn overal. Dus kop op, er is tenslotte al heel wat bereikt: "En zo zie jedat er na tuurlijk wel degelijk iets veranderd en verbeterd is voor vrouwen. VOS- -cursussen, vrouwenhuizen, vrou- wencafe's, moedermavo's, blijf van m'n lijfhuizen, FIOM-huizen, vrou wentelefoons, Ombudsvrouwen, vrouwen-gezondheidscentra, vrou wenbladen, vrouwenuitgeverijen, kinderopvang, vrouwenstudies, wet ten voor gelijke behandeling en gelij ke betaling, regels voor positieve dis criminatie van vrouwen en ga zo maar door", schrijft Ciska Dressel- huis (hoofdredactrice van Opzij) in het jubileumnummer. Volgens Miep de Wit, voorzitter van de jubilerende vereniging gaat het om een veranderingsproces in on ze cultuur, de 'feminisering' van de cultuur. Een hele klus. Ik sprak met mevrouw De Wit over die 'culturele revolutie' en over haar vereniging. De Nederlandse Vereniging van Vrouwenbelangen is eind vorige eeuw opgericht door strijdsters voor het vrouwenkiesrecht. Een illustere voorzitter uit de beginperiode is Alet- ta Jacobs. Toen het kiesrecht ver overd was, richtte de vereniging zich vooral op politieke bewustwording. Heel lang is dat de belangrijkste acti viteit gebleven. Ze zijn niet partij en religie gebonden. Ze streven naar zelfstandigheid van de vrouw en dat betekent dat de vereniging wel helpt bij het laten zien van de verschillende mogelijkheden, maar de uiteindelijke keuze is voor elke vrouw zelf. Betekent geen politieke keuze ma ken niet dat links meteen afhaakt? Miep de Wit: „Emancipatie gekop peld aan bepaalde politieke richtin gen sluit ook groepen vrouwen uit. In de zeventiger jaren werd de feminis tische strijd gekoppeld aan linkse po litiek met het gevolg dat deze femi nisten veel vrouwen van zich afgesto- Miep de Wit, voorzitster van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwen- belangen: „Eén vrouwenpartij acht ik niet haalbaar." - foto oen haan ten hebben. Feminisme werd toen, juist door de koppeling aan partijpo litiek een vies woord. Of géén politie ke keuze wel juist is? ik weet het niet zeker, voorlopig geef ik dat standpunt nog het voordeel van de twijfel. Voor een eigen vrouwenpartij acht ik de tijd nog niet rijp, daar is een hele gro te achterban met gelijke belangen voor nodig." Heeft Vrouwenbelangen juist om dat ze geen politieke stelling nam de aansluiting met de tweede feministi sche golf niet gemist? „Aansluiting gemist, ja dat is wel zo. Ik denk dat daar verschillende re denen voor zijn aan te geven. Ten eerste omdat de vrouwengroepen veel te radicaal waren en zoals gezegd meteen aansluiting zochten bij de linkse partijen. Een andere reden was dat onze leden streefden naar goede maatschappelijke posities en politie ke zeggenschap. Met veel moeite ver overden we deze plaatsen en verder wilden we en hoefden we niet te gaan." Vrouwen op belangrijke posities in de Kamers, gemeenteraden en in het bedrijfsleven zijn nog geen garantie voo r emancipatiebeleid. Ze kunnen immers net zo behoudend zijn als sommige mannen. „Ja precies, eerst dachten we dat het voldoende was als vrouwen posi ties in het bedrijfsleven en in de poli tiek hadden. Daarom lanceerden we in de zeventiger jaren de leus: "Stem eens op een vrouw". We zeggen dat niet meer. Hooguit adviseren we nu stem op die en die vrouw. We zijn niet alleen meer met politieke bewust wording bezig maar ook met emanci patorische. We besteden nu veel aan dacht aan scholing. We hebben sinds een drietal jaren twee betaalde emancipatiewerksters voor totaal 50 uur. Ze ondersteunen het hoofdbe stuur en ons blad Vrouwenbelangen o.a. met scholing van de leden. Zo langzamerhand dringt de omvang van het vrouwenprobleem tot ons door. De hele cultuur is ervan door drongen. We zullen de hele cultuur moeten aanpakken." Eerst vrouwenkiesrecht, een duide lijk doel. Een totale cultuurverande ring dat klinkt vaag en behoorlijk omvangrijk. Bovendien hoe pak je zoiets aan? v .„Het belangrijkste vinden we de zelfstandige positie van de vrouw; goede maatschappelijke posities en financiële onafhankelijkheid dat zijn eerste vereisten. Verder vinden we dat er voorwaarden geschapen moe ten worden dat vrouwen inderdaad zich kunnen ontplooien. Dat betekent aandringen op een aantal beleids maatregelen die dat mogelijk maken, zoals bv. goede kinderopvang. Ook scholing blijft belangrijk. Op het mo ment gebeurt er zoveel, bijvoorbeeld op het gebied van vrouwenstudies. We willen de analyses blijven volgen en er discussies over voeren om ons inzicht te verdiepen. Het is geen keu ze tussen óf scholing en analyse óf werken en politiek aktief zijn, maar van beide." Als de hele cultuur veranderd moet worden, dan kan dat niet zonder mannen. Moeten die volgens U nu bij de discussies betrokken worden? „Nou nee. Kijk, ik vind wel dat de discussie met mannen open moet blij ven, maar dan toch vooral in de pri- vésfeer. Vrouwen die roepen dat mannen erbij betrokken moeten wor den, hebben heel vaak, niet altijd hoor, zelf problemen in hun relaties en willen dat andere vrouwen deze problemen mee oplossen. Ik vind dat vrouwen eerst zelfstandiger en zelf bewuster moeten worden. Nog veel te vaak kijken vrouwen naar anderen, bijvoorbeeld naar hun man. Wat vindt hij ervan? Mannen hebben daar geen last van, die maken gewoon keuzes. Botst dat later dan doen ze eventueel een stapje terug. Vrouwen moeten ook leren zelf te kiezen en zelf te bepalen wat ze willen." Voorlopig geen samenwerking met mannen, en met vrouwen? „Eén vrouwenpartij waarin alle vrouwen elkaar kunnen vinden acht ik niet haalbaar. Als groepen te groot worden verliezen ze aan kracht. De leden verliezen het contact met het geheel en een kleine groep gaat dan het beleid bepalen. Bovendien zijn vrouwen onderling heel verschillend en ik vind dat we dat moeten respec teren. Beter kan samenwerking plaatsvinden op bepaalde onderwer pen, bv. abortusstrijd. We werken re gelmatig met andere vrouwenorgani saties samen, zowel op nationaal als internationaal niveau. Op een derge lijke manier samenwerken lijkt ons vruchtbaarder dan bv. in een grote partij of vrouwengroep." Op 4 februari viert in Jaarbeurs congrescentrum te Utrecht de vereni ging haar jubileum. Onder de spreek sters zal Mr. A Kappeyne van de Co- pello, Staatssecretaris voor Emanci patiezaken zijn.Vrouwen die geïnte resseerd zijn in het congres, het blad of de vereniging kunnen contact op nemen met het secretariaat Bureau Vrouwenbelangen, Rijnsburgerweg 28 2333 AA Leiden, telefoon 071-155063 (tussen 10.00 en 14.00 Op bovengenoemd congres zal de volgende stelling door mevr. Iteke Weeda verdedigd worden: "De huidi ge economische crisis versnelt het proces van mannen- en vrouwen emancipatie." Een prikkelende stel ling nu men overal geluiden hoort dat de economische crisis de vrouwen weer terug naar de keuken stuurt. i beetje duidelijkheid te - FOTO DE STEM BEN STEFFBj ixandre Sitnikov: Artiste» m (te zien in het POC). aalindruk is echter die v a0j_ weemoedigheid of zoals i a ders formuleerde 'docu:iy j, :n anonieme eenzaarnhe een kenmerk uit de 2Ue et voorbehouden is a® Tia deze schilderkunst W* n er echter helemaal Weltschmerz), terwijl a jn :unst er met hoon en sp° Ie keuze ligt bij het pub URG: Stadsschouwburg -1- omf). li'"1' Open: di. t/m za. vanP' lag van 13-17 iuur (t/m - •HOVEN: POC/Zonnewijzer- vrij. 12-22 uurza. 12-U cht. Door Frits Stommels AMSTERDAM - Ons land verkeert wat de verloskunde betreft in een unieke situatie. Overal elders in de wereld vindt nauwelijks nog een thuisbevalling plaats. In Ne derland is dat nog altijd zo'n 35 procent van de in totaal 190.000 bevallingen per jaar. De vraag is echter of dat zo blijft, want ook hier wordt het geboortepro ces bedreigd door de opkomende me- dicalisering, ook bij de normale be valling. Om een beetje tegenwicht te geven tégen de propaganda voor de zieken huisbevalling organiseert de Stich ting Beter Bevallen zaterdag een con gres in de RAI in Amsterdam. Dat Stichting Beter Bevallen pleit voor geboorte thuis daar veel belangstelling voor bestaat blijkt uit het feit dat het congres, waar 1500 personen aan deel kunnen nemen, al is volgeboekt. De organiserende stichting - ontstaan vanuit vrouwen, verloskundigen en huisartsen - heeft een verloskunde als doel, waarin de vrouw centraal staat, de veiligheid van moeder en kind is gegarandeerd en de keuze vrijheid (thuis of ziekenhuis) wordt gewaarborgd. Met name dat laatste is zeer onder hevig aan invloeden vanuit de zie kenhuiswereld. Teveel worden zwan gere vrouwen, aldus de stichting, het ziekenhuis in gepraat. Dat gebeurt dan met het argument dat bevallen in het ziekenhuis in alle gevallen veili ger zou zijn. Bij complicaties, zo luidt de rede nering, is meteen een dokter bij de hand. Maar dat is, aldus Aafke Gor ter van de stichting, gewoon niet waar. In de meeste ziekenhuizen zijn buiten kantooruren geen artsen aan wezig en. de dienstdoende arts is meestal nog in opleiding. In moeilijke gevallen zal de (opgeroepen) specia list van huis moeten komen. De ervaring van verloskundigen is dat een vrouw bij complicaties tij dens een thuisbevalling (bijvoorbeeld wegens het niet vorderen van de be valling) zeer snel in het ziekenhuis is en dat de veiligheid van moeder en kind daarbij niet wordt aangetast. De tegenstelling tussen thuis- en ziekenhuisbevalling stoelt op het vol gende: in 1952 stierven 32 van de 1000 baby's tijdens of vlak na de bevalling. In 1979 was dat aantal gedaald tot 12 op de 1000. In diezelfde periode nam het aantal ziekenhuisbevallingen enorm toe, namelijk van 22 procent in 1952 tot 62,5 procent in 1979. De voorstanders van het bevallen in een ziekenhuis zien de (poliklini sche bevalling als de belangrijkste reden voor het dalen van het sterfte cijfer. Dat is voor de voorstanders van de thuisbevalling nog maar hele maal de vraag. Zij wijzen erop dat in diezelfde perio de de gezondheidstoestand en de hy giëne zeer verbeterd zijn, dat er per vrouw een kleiner aantal kinderen werd geboren en dat de gemiddelde leeftijd waarop vrouwen kinderen krijgen is gedaald. Bovendien is de prenatale (vóór de geboorte) zorg enorm verbeterd. Wat dat laatste betreft wordt de veiligheid van de thuisbevalling voor een groot deel gewaarborgd. De Stichting Beter Bevallen legt hierop dan ook veel nadruk. De controles tij dens de zwangerschap hebben een voorspellend en moeilijkheden voor komend effect. Een van de bekendste gynaecolo gen in ons land, profdrGJKloos terman schrijft de omstandigheid dat er nu minder zuigelingen sterven dan vroeger vooral toe aan de prenatale zorg en niet aan de ziekenhuisbeval ling. In een verantwoording met betrek king tot het congres schrijft de stich ting: „In ons land is het mogelijk te besluiten je kind thuis in je eigen om geving ter wereld te brengen. Dank zij een voor de Westerse wereld unie ke verloskundige organisatie met kraamzorg en zelfstandig werkende vroedvrouwen. Anders dan in de ons omringende landen wordt een beval ling gezien als een natuurlijk gebeu ren dat - mits begeleid door deskun dige hulp - niet thuis hoort in een zie kenhuis". Toch is er een groeiende tendens om ook normale bevallingen in een ziekenhuis te laten plaatsvinden. „Pijnbestrijding door middel van een ruggeprik en elektronische bewaking van het kind worden beschouwd als medische verworvenheden, die steeds vaker worden toegepast bij normale bevallingen". Maar een normale bevalling hoeft, al dus de stichting, geen verbetering, maar kan wel verstoord worden. „Routinematig medisch ingrijpen zal in de meeste gevallen een ernstige verstoring betekenen van de gang van zaken". De keuze: thuis of ziekenhuis kan echter lang niet altijd gemaakt wor den, omdat er geen vrijgevestigde verloskundige aanwezig is en de huisarts de bevallingen aan het zie kenhuis overlaat. Het aantal verloskundigen is niet zo overdadig. Er zijn er in ons land 900, waarvan driekwart werkzaam is in de eerstelijnsgezondheidszorg (thuisbevallingen). Het andere kwart werkt (poli)klinisch. Onder de verlos kundigen bevinden zich tien mannen. Thuis bevallen: een normaal gebeuren. foto de stem Vurige voortreksters van weleer zijn oud, moe of moeder geworden 7ATERDAG 21 JANUAR11984

de Stem | 1984 | | pagina 25