24 DAGEN VOOR HALF GELD 'Geestelijk gehandicapten niet uit sociale werkvoorziening' |5S BETALEN WEL STUDIE EXPLOITATIE iSTEM 'O-Z-Vlaanderen moet ziekenhuis behouden' 'Maatschappelij ke instellingen moeten inkrimpen' Zeeland krijgt 1,9 min voor bodemsanering IE DRIEHOEK", 24 DAKEN In service en ÏDEKT RECREATIEBAD aEWIJZIGDE STELLINGSTIJDEN \zWEMMEN E en F 'SSEN \TIEVE ZWEMUREN ZATERDAG 21 JANUAR11984 CNV-BESTUURDER L. PHERNAMBUCQ: )plichtersduo hoort vier laanden eisen Ei.en dat ook zii het Seh* SS.Rei" - MIDDELBURG - De stichting Miniatuur Walcheren, in ernstige financiële moeilijkheden verkerend, heeft het Zeeuws provinciebestuur tevergeefs verzocht om een ga rantie-subsidie van 700.000 gulden. INSTELLINGENBERAAD ZORG: Zorgsysteem Weekenddienst Stemredactie DON BIJ OPENING FIOM-GEBOUW: Vechtlust Serooskerkse automobilist verongelukt Verzoeken >or kosiwm allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. DE STEM „de 4inl krant I t -2710 jeekzoomweg 2, Hulst It maandag 30 januari 1984 pk" wordt de gelegenheid geboden pi zwemdiploma van de K.N.Z.B. te en worden gegeven door gediplo- ^ren instructeurs/instructrices. jvan16.00-16.30 16.40-17.10 17.20-17.50 van16.00-16.30 16.40-17.10 17.20-17.50 jg van 16.00-16.30 en zaterdag 10.00-10.30 18.30-19.10 19.10-19.50 13.10-13.50 18.00-18.40 16.40-17.10 17.20-17.50 18.30-19.10 18.30-1910 08.30-09.30 10.40-1110 eventueel11.20-11.50 11.20-11 50 'emlessen kan men in „De Driehoek" terecht tijden: EN 14.40-15.10 19.10-19-45 14.40-15.10 19.10-19.45 15.20-15.50 15.20-15.50 rmatie wordt u gaarne verstrekt door ers of aan de kassa. tmbad ,,De Driehoek" 01140-12898. 13.00-14.30 10.30-12.00 en 20.00-21 •JU bejaarden 15.10-15.55 „n 14.00-15.30 en 20.00-2 -30 10.30-12.00 en 20.00-2 -4" 13.30-15.00 en 20.00-21.4" bejaarden 15.10-15.55 14.00-15.30 10.00-11.30 I igde openstellingstijden worden "an inde maandag 30 januari 1984. publikatie! -S^B7785Q-223611 RÜTTCHEN GROEP Vaneen onzer verslaggevers LËg Geestelijk gehandi- Lten mogen niet uit de so- Lue werkvoorziening worden Werd. Juist voor deze men- L )S het van het grootste be- dat ze via de sociale Ueriiplaats een levensdoel, een Lensvulling hebben. Het plan van de regering om - groep mensen van de so- werkvoorziening uit te [luiten mag danook geen door- L,no vinden. f pat zei CNV-districtsbe- Ituurder Léon Phernambucq Leen donderdag in Geersdijk Kjiouden afdelingsvergade- De regering heeft het Loornemen bij de sociale werkvoorziening de zoge- noemde B-categorie af te schaffen. Onder deze categorie vallen werknemers die niet meer dan dertig procent van een norma le arbeidsprestatie kunnen le veren. In het algemeen zijn dat geestelijk gehandicapten. Uit voering van het plan van de regering zal niet alleen nega tieve psychologische gevolgen voor deze mensen hebben, maar ook voor problemen zor gen bij de gezinsvervangende tehuizen, die dan ook overdag voor begeleiding zullen moe ten zorgen. „Het niveau van een staat wordt mede bepaald door de wijze waarop voor ouderen en geestelijk minder validen wordt zorggedragen. De Staat der Nederlanden slaat met dit voorstel wel een heel slecht fi guur", aldus Phernambucq. Hij keerde zich verder na drukkelijk tegen het plan van de staatssecretaris van Sociale Zaken om het personeelsbe stand van de sociale werk plaatsen via natuurlijke af vloeiing jaarlijks met twee procent terug te brengen. Daardoor zou het totaal aantal werknemers in 1986 ten op zichte van 1984 zes procent la ger zijn. „Enerzijds is dit in strijd met de doelstelling van de so ciale werkvoorziening, name lijk het bieden van aangepaste arbeid voor gehandicapte werknemers, anderzijds om dat de normale arbeidsmarkt nu zo is verslechterd dat zwakke groepen, zoals gehan dicapten, vrijwel kansloos zijn. En dat terwijl er al spra ke is van een lange wachttijd. In Nederland staan maar liefst 5000 mensen op de wachtlij sten van de sociale werkvoor ziening, terwijl 12.000 mensen nog gekeurd moeten voor de WSW", aldus Phernambuc. een garanties voor (Miniatuur Walcheren Van onze correspondente 1IDDELBURG - Beschuldigd oplichting stonden de 45- Itrige P. R. en zijn 35-jarige Vriendin M. B„ beiden uit Rot terdam, vrijdag voor de meer- foudige strafkamer terecht. Het tweetal zou in de helft «n de jaren tachtig (maar ge- jbigen spraken van '81 en '82) i drietal inwoners van Oos- ferland en een man uit puwerkerk duizenden guldens lebben lichter gemaakt door iet opvoeren van fantastische terhalen, waar later niets van pleek te kloppen. Tegen beide [erdachten werd vier maan- len waarvan de helft voor- wardelijk met een proeftijd pan twee jaar geëist. I in Oosterland raakten de pterdammers 'bevriend' met lan middenstander, die zijn pgen advocaat maakte en ver- s aan de klanten sleet, tear omdat de brandewijn zo tuur werd boden R. en zijn Vriendin te bemiddelen in de prtkoop van goedkope drank afkomstig zou zijn van Passagiersschepen in Rotter- lam. I Maar de bestelling zou dan fel een grote partij moeten pwatten en omdat de eerste pinkelier zoveel niet kon ge- fwiken schakelde hij twee ■tennissen in, die dan een deel (ouden overnemen. Wel dien- Po er vooruitbetaald te moeten porden. En dat gebeurde ook: Fee maal 2.700 gulden en een Ni 800 gulden. j Van de bestelde drank za lfde winkeliers nimmer iets, ?aar wel kregen ze tenslotte i verklaring van de Rotter- ammers, die meedeelden dat r zaak helaas was misgelo- Ut waren. Ze boden de ge- l^jden aan het afgedragen I gedeelten terug te betalen Ïpm°j 'edereen medelijden de vriendelijke Rotter- Pmmers, die er immers ook w«en 'ingestonken'. |,,,_c' rechtbank doet over Ijsdagen uitspraak. SilüjXff Z'JCWEST NEOERLANO Noren WoIneuzenHulst en Goes. Derc en telefoonnum- *sop pagina 2. jongslijden: °',2-30/l3.30-17.00uur. "«actie Neuzen der - chef). Jan Jan- w. chef), Frank Dey, Schipper, Cor de Hom u0^' "r°n Koomen «tjJ Hulst. Eugène Ver- N 1Goes: Gé van Ber- Oosnf'bur9: Henk Post" sfburg: Co Meertens. N'tPpunten °tur2ancie: mevr. Neve, 50 anderstr. 4, 01148- ,uDriuiUn 2eeland: C. Me- 'P"vé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers Wel zijn Gedeputeerde Staten bereid een studie te financieren, waaruit moet blijken hoe Mi niatuur Walcheren komend sei zoen het best kan worden geëx ploiteerd. Met deze studie is ruim 22.000 gulden gemoeid. Om te voorkomen dat de toeristi sche attractie moet worden gesloten heeft ook de gemeente Middelburg al hulp geboden. Zoals gemeld schold de ze een bedrag van 190.000 gulden aan terreinhuur kwijt. Verder verstrekte de gemeente de stichting onlangs nog een lening van 50.000 gulden. Dat alles vooruitlopend op verdere studies naar de toekomstmogelijkheden. Gedeputeerde Staten erkennen het belang van Miniatuur Walcheren voor het recreatief- en toeristisch leefklimaat in de provincie. Daarbij wijst het college erop dat vorig jaar altijd nog 135.000 bezoekers de poorten binnenkwamen. Men acht de attractie echter vooral van belang voor de ge meente Middelburg en het daar ge vestigde bedrijfsleven. Voortouw GS vinden dan ook dat de gemeente Middelburg het voortouw dient te ne men, dat wil zeggen: de tekorten be hoort te dekken tot een vernieuwings plan is gerealiseerd. De studie, die GS wel willen betalen, wordt momenteel uitgevoerd door Maread, een samen werkingsverband van recreatie-advi seurs, waaraan onder meer het Ne derlands Research Instituut voor Toe risme deelneemt. De stichting Miniatuur Walcheren heeft inmiddels een overlevingsplan opgesteld. Daarbij wordt uitgegaan van een sterke inkrimping van het personeelsbestand. Wel wil men een nieuwe directeur aanstellen. Zoals be kend zijn de meeste personeelsleden al ontslagen. Men heeft er momenteel nog maar twee in dienst en de aller noodzakelijkste onderhoudswerk zaamheden aan het sociaal werkvoor zieningsschap uitbesteed. Financiële steun van overheden, instellingen, be drijven of particulieren wordt nodig geacht. Uit een studie moet verder blijken hoe de attractiewaarde van Miniatuur Walcheren kan worden verhoogd en hoe het best reclame kan worden gemaakt. Volgens de stichting zijn de finan ciële moeilijkheden ontstaan door te rugloop van de bezoekersaantallen. Het stichtingsbestuur meent dat daarvoor wellicht conjuncturele rede nen zijn aan te voeren, maar noemt ook 'duidelijk aanwijsbare' oorzaken: onvoldoende promotie en onvoldoende onderhoud. De Zeeuwse staten behandelen de kwestie op 2 maart. Miniatuur Walcheren: financiële steun van overheden, instellingen, bedrijven of particulieren wordt nodig geacht. - foto de stem /corj de boer Van een onzer verslaggevers HULST - Alle instellingen op het gebied van de zorgsector in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn van mening dat er in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een ziekenhuisvoorziening moet blijven. Op dit gezamenlijk stand punt stelde zich donderdag avond het Instellingenberaad Zorg, waarin de verschillende instellingen uit de streek zijn vertegenwoordigd. Dat zijn het Hulster zieken huis, bejaardenhuist St. Anto- nius Kloosterzande, De Blaau- we Hoeve Hulst, zwakzinnige ninternaat De Sterre Clinge, het Kruiswerk, Maatschappe lijk werk, Gezinsverzorging, Gekoordineerd Bejaarden- werk, huisartsen, pastorale zorg, sociaal pedagogische zorg en het Gemeenschaps- werk, dat een adviserende functie heeft. Besloten is dat al die instan ties afzonderlijk naar de staatsecretaris toe zullen rea geren, waarbij iedereen de problemen rond een mogelijke sluiting van het Hulster zie kenhuis vanuit de eigen werk soort zal belichten. Voorts gaat een werkgroep aan de slag om ook een gezamenlijke reactie op schrift te stellen. De aandacht gaat dan met name naar de konsekwenties die de verdwijning van het zieken huis kan hebben op de struc tuur en de samenwerkingsmo gelijkheden op het gebied van de zorg in het algemeen en de medische zorg in het bijzon der. Er wordt momenteel ernstig gestudeerd op de mogelijkhe den om te komen tot een zoge naamd geïntegreerd zorgsys teem. Dat betekent dat voor zieningen zo nauw mogelijk bij elkaar moeten aansluiten, zodat mensen niet net niet door de ene geholpen kunnen worden, maar ook net niet door de andere. Voorkomen dus dat mensen tussen wal en schip vallen. Voorts is het streven dat men sen zo soepel mogelijk van de ene soort hulp naar de andere kunnen worden doorverwe- VOOR redactionele zaken kunt u dit weekeinde terecht bij Jan Jansen 01153-1554. B.g.g. 01153-1534 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het ziet er naar uit dat provinciale instellin gen voor maatschappelijke dienstverlening na dit jaar een stuk van hun dienstverlening moeten inkrimpen. Overigens hebben rijksbe zuinigingen er al toe geleid dat FIOM-Zeeland vorig jaar al een halve kracht moest inleve ren, waarmee het aantal be leidsmedewerksters werd te- rurggebracht tot twee. Don leverde gisteren nog eens kritiek op het omstreden rapport 'Maatschappelijke dienstverlening van d'Ee tot Hontenisse' van de Zeeuws- vlaamse gemeentebesturen. Daarin wordt gesteld dat de regionale of plaatselijke in stellingen voor algemeen maatschappelijk werk zich op hetzelfde terrein begeven als de FIOM. Don bestreed deze visie. „De hulpverlening aan niet-gehuwde moeders e.a. heeft facetten die kennis en inzicht vereisen die uitgaan boven datgene wat, generali serend gesproken, van een ge wone beroepskracht in het al gemeen maatschappelijk werk mag worden gevraagd." Maat schappelijke ontwikkelingen hebben dat volgens hem de af gelopen jaren nog versterkt. Don benadrukte dat niet al leen mensen uit subsidiërende gemeenten als Middelburg en Vlissingen bij de FIOM aan- Dat zei PvdA-gedeputeerde W. Don gisteren bij de opening van de nieuwe huisvesting van FIOM-Zeeland (hulp bij alleenstaand ouderschap). De feestelijke sfeer werd daarbij volgens hem overschaduwd door de zorgen over de positie van de FIOM en andere instel lingen op het gebied van de gespecialiseerde maatschap pelijke dienstverlening. Don herinnerde er daarbij aan dat het rijk de verant woordelijkheid voor instellin gen als de FIOM al enkele ja ren geleden in handen heeft gelegd van de gemeentebestu ren. Maar niet alle gemeente besturen konden er tot nu toe van overtuigd worden dat zij op dit terrein een taak, en dus subsidieverantwoordelij kheid, hebben. Don herinnerde eraan dat de Zeeuwse staten alleen dit jaar nog bijspringen met 'knelpuntengeld'. Hij sloot overigens niet uit dat de FIOM vanaf volgend jaar recht streeks door het rijk gesubsi dieerd zal worden, waarmee de instelling niet meer van ge meentebesturen afhankelijk zou zijn. Gedeputeerde Don hanteerde gisteren bij de opening van het nieuwe FIOM-gebouw de 'botte bijl: Die mag in zijn ogen niet worden gebruikt om hulp bij alleenstaand ouderschap om zeep te helpen. kloppen om hulp, maar ook mensen uit gemeenten als Terneuzen en Goes, die niet subsidiëren. De gedeputeerde constateerde met voldoening dat de FIOM de laatste tijd meer aan de weg timmert dan een aantal jaren geleden. Dat heeft volgens hem tot gevolg dat meer mensen de in stelling weten te vinden. Hij noemde met name: vrouwen die kort of lang geleden hun kind ter adoptie hebben afge staan, alleenstaande ouders, vrouwen die te maken hebben gehad met abortus, weduwen en weduwnaars en bijstands moeders. Hij benadrukte goe de werkafspraken met het al gemeen maatschappelijk werk zeer belangrijk te achten. Mevrouw A. van Rooijen, directeur van het landelijk FIOM-bureau sprak waarde ring uit voor de 'vechtlust en vasthoudendheid van de Zeeuwse afdeling, de kleinste in het land. Ze zei dat in een uitgestrekte provincie als Zee land met minder personeel te gen de stroom wordt opge roeid. Mevrouw C. van Hoorn- Visser uit Axel, voorzitter van FIOM-Zeeland, toonde zich te vreden met de nieuwe huis- foto willem mieras vesting aan de Varkensmarkt 1 in Middelburg. Volgens haar was het oude bureau aan de Loskade te klein en kan de privacy van de cliënten in de nieuwe behuizing beter wor den gewaarborgd. „Wie hulp nodig heeft kan nu gemakkelijker binnenstap pen." Tot de bezoekers behoor de gisteren ook het statenlid H. Colijn (RPF/GPV), die met zijn geestverwanten steevast tegen subsidiëring van FIOM stemt. Dit omdat de instelling ook hulp biedt in vraagstuk ken rond abortus. Vandaag houdt FIOM-Zeeland open huis. Belangstellenden kunnen er tussen 11 en 16 uur terecht. „In dat systeem", aldus di recteur C. van Leuven van het Gemeenschapswerk, „speelt het ziekenhuis een grote rol". Binnen de gezondheidszorg is momenteel een verschuiving die erin bestaat mensen zolang mogelijk iij eigen omgeving te helpen. Is opname in een in richting noodzakelijk, dan zo kort mogelijk. „In die gevallen is de dichtbij heid van een zie kenhuis erg belangrijk, zowel in afstand als in psychologi sche zin. In hoeverre een slui ting van het Hulster zieken huis het tot stand komen van zo'n 'gesloten circuit' in ernsti ge mate verhindert of bemoei lijkt, dat gaat de werkgroep nu onderzoeken". WISSEKEKERKE - Op de provinciale weg nr. 8 is don derdagavond bij een verkeers ongeval de 42-jarige heer H. A. de Dreu, woonachtig te Se- rooskerke om het leven geko men. De heer De Dreu wilde met zijn personenauto een voor hem rijdende personenauto, bestuurd door de 37-jarige mevrouw N. D. van B. uit 's Heerhendrikskinderen inha len. Uit tegenovergestelde richting kwam een vrachtau to, bestuurd door de 22-jarige J. van K. uit Krabbendijke, die de personenauto niet meer kon ontwijken. Door de botsing werd de heer De Dreu dusdanig ge wond dat hij ter plaatse is overleden. Mevrouw Van B. en haar drie kinderen die in de auto zaten werden allen ge wond en zijn overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. Beide personenauto's werden vernield, terwijl de vrachtauto zware schade op liep. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Zeeland krijgt dit jaar 1,9 miljoen van het rijk als bijdrage in het onderzoek en eventueel opruimen van ver ontreinigde grond. Landelijk is 140 tot 150 mil joen beschikbaar. Dit heeft minister Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer de provincie schriftelijk laten weten. In Zeeland staan in totaal 27 projecten in het provinciale bodemsaneringsprogramma, goed voor een kostenpost van 6,3 miljoen gulden. Om al die projecten uit te kunnen voeren zou een rijksbijdrage van 3,75 miljoen gulden nodig zijn ge weest. Grote vraag is of ook Zeeland er nog voor 1 mei in slaagt voor alle projecten sa neringsvoorstellen in dienen. De provincie is daarbij sterk afhankelijk van de onder zoeksbureaus die kennelijk tot hun nek in het werk zitten. De hoogste rijksbijdrage ontvangt dit jaar de provincie Noord-Holland pret 24,3 mil joen. Overijssel ontvangt 22,6 miljoen, het Openbaar Li chaam Rijnmond 6,9 miljoen, Groningen 6,8 miljoen, Fries land 800.000 gulden, Drenthe 30.000 gulden, Gelderland 600.000 gulden en Limburg 1,7 miljoen. Alleen aan Zuid-Hol land en Utrecht zijn nog geen toezeggingen gedaan. Deze provincies hebben hun pro gramma's later ingezonden. De minister heeft de provin cies gevraagd om voor 1 mei met verzoeken cm subsidie te komen voor projecten die nog dit jaar met behulp van de toegezegde gelden kunnen worden aangepakt. De provincies horen binnen kort hoeveel geld zij nog meer kunnen verwachten. Dat geld is bedoeld voor oriënterende onderzoeken, voor personele middelen bij de provincies en voor tijdelijke opslagplaatsen voor verontreinigde grond. In totaal zal hiervoor respectie velijk zo'n 7, 10 en 40 miljoen gulden worden uitgetrokken. De wet bodembescherming zal onder de werkingssfeer van de wet op de economische delicten worden gebracht. Hierdoor zijn hogere straffen op overtredingen van de wet mogelijk. Ook komen er lan gere termijnen voor verjaring door een wijziging van het wetboek van strafrecht, die nu wordt voorbereid. Dit blijkt uit de antwoorden van minis ter Winsemius op opmerkin gen van de Tweede Kamer op het wetsontwerp bodembe scherming en uit de wijzigin gen op dat wetsontwerp. Het is de bedoeling dat de wet in 1985 van kracht wordt. Dat kan. Met zo'n de- SïfTv siAUitVhFER vrijblijvend proef-op-i k I ry+wmti som abonnement op die I V B Vul dus snel in die bon l isag en stuur 'm op. Dan iM-p kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. I Naam: Adres: Postcode Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 15