Braziliaans voetbal in crisis Van der Duim twijfelt nu al weer Profronde zoekt nog etappeplaats Boer ziek, Verheyen naar Larvik VRIJDAG 20 JANUAR11984 Frio DE JANEIRO - Het gaat niet goed met het Bra- I ziliaanse voetbal. De be langstelling, die de laatste I vijftien jaar met een een derde afnam, is nog steeds tanende. De huidige top is I niet in staat het publiek I naar de stadions te trekken, I laat staan te betoveren. Met I de oude sterren heeft Brazi- ais voetballand ook zijn I charisma verloren. I Tijdens het sterk bezette I toernooi, dat in juni in Rio I wordt gehouden en waar- I aan ook het Nederlandse I elftal deelneemt, zal de in I versukkeling geraakte uisarchitectuur iEMEENTE ÏOSTBURG 9Abomleelotto, Van der Duim toch gepasseerd voor WK sprint Opnieuw winst voor Hopman Parijs-Dakar Voets drie wedstrijden geschorst DE RTEM-S volkssport slechts zeer ten I dele uit het dal kunnen wor- I den gehaald. Pele, Garrin- I cha, Nilton Santos, Zito, Clodualdo, Gerson, Rivelino, Tostao en Carlos Alberto - namen uit de geschiedenis waartegen die van de huidi ge topspelers bleek afsteken. De voetballers anno 1984 kunnen in geen enkel op zicht de vergelijking door staan met de sterren, die in 1958, 1962 en 1970 wereld kampioen werden. En wan neer spelers als Falcao, Zico en Cerezo zich dan nog be roepshalve in Italië vesti gen, blijft het Braziliaanse voetbalpubliek met het tweede garnituur achter. Er zijn ook andere zaken, die een rol spelen. Door de snel gestegen kosten is de prijs van een toegangskaartje menig lief hebber te hoog. De gewelda- digheid op de tribunes neemt schrikbarend toe en vrijwel elke belangrijke wedstrijd wordt via de tele visie uitgezonden. Voetbal dreigt zijn positie als be langrijkste sport in Brazilië te verliezen aan volleybal, dat snel aan populariteit wint. „Ik ben niet meer in Ma- racana, het fameuze stadion in Rio, geweest nadat Zico naar Udinese werd ver kocht", zegt een twaalfjari ge ex-fan. „Zonder hem is het voetbal niet meer inte ressant". Niet iedereen is zo somber. Joao Saldanha, de vroegere coach van het na tionale team, is bijvoorbeeld nog wel degelijk optimis tisch. Hij zegt dat het Brazi liaanse voetbal nog niets aan amusementswaarde heeft ingeboet. „De ontmoeting tussen Gremio en HSV in Tokio voor de Wereldbeker is het beste bewijs voor mijn opti misme", zegt Saldanha. „Wie al te haastige conclu sies heeft getrokken omdat wij de laatste jaren weinig internationale toernooien hebben gewonnen, is nu wel de mond gesnoerd". De laatste internationale toernooizege van het Brazi liaanse elftal dateert uit 1976. Tegenstanders in een lucratief evenement in de Verenigde Staten waren destijds onder meer Italië en Engeland. Evenals Saldanho ziet Renato Prado, sportre dacteur bij het toonaange vende dagblad O Globo, de toekomst zonnig in. „Als we toch talenten als Giovani, Bebeto, Gilmar en Dunga hebben, kan toch niet worden gesteld dat Brazilië slecht voetbalt. De ze spelers maakten deel uit van het team, dat in 1982 in Mexico wereldkampioen bij de jeugd werd. Alleen de he mel weet hoèwij dat jaar in Spanje van Italië hebben kunnen verliezen. Het was een geweldig elftal, Italië was erg gelukkig. Kijk maar naar de prestaties, die ze daarna hebben geboekt". t werelduurrecord Van onze sportredactie ^RUSSEL - „Ik zat perplex in mijn stoel, ik kon het eenvoudig niet geloven." Zo reageerde gisteravond de onttroonde werelduurrecordhouder Eddy Merckx op het nieuws dat de Italiaan Francesco Moser zijn onaantastbaar geachte record met liefst éen kilometer en 377 meter verbeterd had. Sinds de nu al legendarische Merckx op 25 oktober 1972, 's ochtends tussen 8.52 uur en 9.52 uur zijn werelduurre- iord had neergezet, hadden de beste specialisten in het tijdrijden, onder wie Roy Schuiten en Ole Ritter zich er stuk op gereden. Zonder Cafeïne >*4 eritezaden, ddellandse 4 middagen of avonden in febi !0-229985. ■NDMAKING van Oostburg maakt ingevolge n de Wet geluidshinder bekend, aad in de vergadering van 15 de- 5t op het bepaalde in artikel de Wet geluidhinder heeft ver een periode van 10 jaar te reKe' tum van dit besluit minder da" ugen per etmaal gebruik zulle )p dit moment in de gemeent ige wegen, met uitzondering va even op de bij het besluit van o skening. n met de bijbehorende tekening e n ligt vanaf 23 januari 1984 w' rie (Schouwburgstraat 2. sec ,Ilt gaf Moser geen schijn a kans", vertelde Merckx. heb hem altijd in tijdritten irslagen, nooit heeft hij van kunnen winnen. Zelfs in jn laatste jaar als beroeps- inner in de Tour de France as ik over vijftien kilometer log twintig seconden sneller an Moser. Ik reed gewoon be- tr.en had meer inhoud. Maar moet erkennen dat de evo- atievan de tijd de verschillen ;ft vervaagd en voor Moser 1 positieve zin heeft beïn- loed. Mijn record is gewoon trpulverd. Ik begrijp het liet. Ik heb er moeite mee. Als loser dit kan presteren, een lan van 32 jaar, die zijn beste id heeft gehad, die een slecht lizoen achter de rug had en ie de laatste maanden geen impetitie in de benen kreeg, loever zal Bert Oosterbosch an komen? Die gaat mis- thien wel 53 kilometer in het ur rijden. Want Oosterbosch volgens mij de grote man an dit moment in het tijdrij- en. Hij is de talentvolste van lemaal." Eddy Merckx gaf toe dat hij :n beetje verdrietig was dat a bijna twaalf jaar zijn re nd gesneuveld is. „Ik zou lie- als ik zei dat ik dit leuk id. Maar het zit opgesloten het voortschrijden van de Kijk naar het fameuze [erspringrecord van Bob Bea- 'on, Toen Beamon in Mexico SO meter versprong, zei siereen dat dit record wel ooit meer verbeterd zou wor- in' Het zou de grens zijn van een mens kan bereiken, 'sar ik ben ervan overtuigd at als Carl Lewis nu naar dexico zou reizen, en zich «ar terdege zou voorberei- hij verder zou springen an Beamon. Zo achterhaalt 'etijd alles." Pit is een geweldige stimu- ansvoor mij", reageerde Bert Werbosch op het succes van „ik heb dit jaar alle Witten gewonnen, ik rijd awoon sneller dan Moser, ik hem trouwens al in de fi le om het wereldkampioen aap achtervolging in Am- ™am ih 1979 duidelijk ver- 1 Dus nu hij het record §eeft dat hoop voor mij." kt Oosterbosch is be- thii ongelooflijk hard aas™'™in ziin eentie- Hii Pas 20 jaar toen hij als tour in de etappewedstrijd 1 Reggio in Italië op een Jvatd langs de zee met sc"erpe bochten in het In een tijdrit over ne- f1'Wneter al de gemiddel- - snelheid van 52 kilometer ■''"ur bereikte. Oosterbosch: niet of ik dit jaar al anval zal doen op het re- ,van Moser, want het eist nge en gedegen voorbe- ïing) te Oostburg voor een jari 1984. burgemeester voornoemd, C.T. Spijkerboer. ieder reiding. Maar dat ik naar Me xico ga, dat staat na vandaag voor mij vast." Het was aanvankelijk hele maal Mosers bedoeling niet het van 25 oktober 1972 date rende record van Merckx al aan te vallen. Dat wilde hij pas maandag doen. Gisteren wilde de Italiaan zich eigenlijk alleen maar testen in een aan val op de wereldrecords vijf, tien en twintig kilometer. Toen bleek dat hij uitstekend reed, besloot hij door te rijden en het uur vol te maken. Moser reed de vijf kilometer in 5.48.243, de tien kilometer in 11.39.720 en de twintig kilome ter in 23.30.848. De oude we reldrecords stonden op naam van respectievelijk de Deen Hans Henrik Oersted met 5.50.710 (1980), de Belg Eddy Merckx met 11.53.20 (1972) en Merckx met 24.06.80 (1972). Zelfs als Francesco Moser er niet in was geslaagd het we relduurrecord van Eddy Merckx van 49.431,95 kilome ter naar 50.808,37 te brengen, had hij toch veel bereikt. Hij werd in elk geval de populair ste wielrenner van Italië voor in maart het nieuwe seizoen weer op gang komt. De popu lairste zijn staat in het sport gekke Italië gelijk met het verdienen van vele miljoenen lires. Moser, die als toprenner reeds was afgeschreven, kan na de geslaagde missie in Me xico Stad, waar hij de eerste werd die de grens van vijftig kilometer doorbrak, voorlopig niet meer stuk. De laatste drie jaar werd Moser overtroffen door de zes jaar jongere Beppe Saronni. De 'catenaccio-renner' met een vlijmscherpe eindsprint won twee keer de Ronde van Italië, de Ronde van Lombar- dije, Milaan-San Remo en het wereldkampioenschap. Mosers laatste grote succes was zijn derde zege in de 'ste- nenklassieker' Parijs-Roubaix in 1980. Als aanvaller genoot Moser lange tijd meer aanzien dan de verdediger Saronni. Tot de successen steeds meer uitbleven. Het werd voor hem steeds moeilijker bij sponsors contracten af te dwingen zon der in vast salaris van zo'n miljoen gulden per jaar ach teruit te gaan. In zijn laatste poging de pu bliciteit en de miljoenen tifosi aan zich te binden, graaide Moser al zijn moed bij elkaar en besloot hij iets te gaan doen, waar niemand hem toe in staat achtte: het onaantast baar lijkende werelduurre cord van Merckx aanvallen. Vijf weken lang stonden de Italiaanse kranten vol over Moser, de naam van Saronni kwam in geen stuk meer voor. Met twintig overwinningen l!fe"ïl!,eaenls van Het werelduurrecord is: Mijn Henri Desgranges (Fra) 11-0S-1893 Parijs, 39.24n ïm:Jules Dubois (Fra) 31-10-1894 Parijs. ta, ?m:Henri v.d. Êynde (Bet) 30-07-1897 Vincennes. 4lj: „John Hamilton (Vst) 09-07-1898 Denver. UaJPetit-Breton (Fra)24-08-1905 Parijs. Marcel Berthet (Fra) 20-08-1907 Parijs. alyi:™:Oscar Egg (Zwi) 22-08-1912 Parijs. Uw™Marcel Berthet (Fra) 07-08-1913 Parijs. 13.775™:Oscar Egg (Zwi) 21-08-1913 Parijs. 1S.0sriï„Maurice Bichard (Fra) m toe?™-Giuseppe Olmo (Ita) 31-10-1938 Milaan, tS.«5?™Maurice Richard (Fra) 14-10-1936 Milaan. «.795?™Frans Staats (Ned) 29-09-1937 Milaan. «.Saw?.Maurice ArChambaud (Fra) 03-11-1937 Milaan. <8.150?™Fausto Coppi (Ita) 07-11-1942 Milaan. 16.394 I™ Jacques Anquetit (Fra) 29-06-19SS Milaan. 8.9» Ercole Baldini (Ita) 19-09-19S6 Milaan. 47.34e E»Roger Riviere (Fra) 18-09-1957 Milaan. 9.093 w..Roger Riviere (Fra) 23-09-1968 Milaan. 9,953?™Ferdinand Bracks (Bsl) 30-10-1967 Rome. Ole Ritter (Den) 10-10-1968 Mexico, heeft de goederen, wil kampjes. Alle handel toege' ian, ook zolderopruinun- 77. Kraamhuur f 35.-- En;rf.< ?.-. Elke zaterdag van 5 .15 uur, in de Zandscne'- ■aat in Goirle. Iedere starl uder en iedere tiende jj eker krijgt een zalige de of witte wijn (naar ke jkado. Int. 013-346766 ;m: E™Merckx (Bei) 25-10-1972 Mexie<y Francesco Moser (lts) 19-01-1984 Mexico. kreeg Moser het afgelopen sei zoen de meeste bossen bloe men. Er was echter geen enke le topwedstrijd bij. Met zijn 32 jaar voelde hij een lichte sleet op zijn lichaam. Sinds zijn de buut bij de profs in 1973 had hij zich in geen enkele wed strijd ontzien. In veel klassie kers behoorde hij tot de wed- strijdmakers, de inleider van finales. Moser durfde tenminste een inspanning te doen en werd op die manier een 'grote' uit de wielersport. Hij waagde het in zijn nadagen als coureur zelfs nog de grootste uitdaging, Merckx' record aanvallen, aan te nemen. Daartoe hadden zich slechts twee renners geroepen gevoeld sinds de Belg op 25 ok tober 1972 in de ochtend te Me xico Stad tot 49.431 kilometer kwam. Bij de in de wielerwereld met meewarige blikken ge volgde expeditie naar de op 2240 meter hoogte gelegen Olympische piste 'Augustin Melgar' van Mexico Stad werd door Moser en zijn teambege leiders slechts één ding aan het toeval overgelaten: de dag waarop het werelduurrecord zou worden aangevallen. Moser startte donderdag voor twintig kilometer, voelde dat het lekker ging, verbeterde achter elkaar drie wereldre cords en besloot het uur vol te maken. Er was maanden aan zijn succes gewerkt. Door hemzelf, door de bouwers van zijn zeer bijzondere aërodyna mische fiets en door specialis ten op het gebied van physio- logie, biologie en biodynamiek. De aanval kostte bij elkaar meer dan een kwart miljoen gulden. Zo werd er voor Moser en zijn gezin een villa voor een maand afgehuurd in Mexico Stad. Professor Conconi, dokter Ar- celli, trainer Sassi, masseur Gamberini en mecanicien Fucacci logeerden in het duur ste hotel van de stad. Moser reed op een revolu tionair type fiets. Kleiner voor- dan achterwiel, wielen met een kunststofschijven tus sen de velgen in plaats van spaken, buizen van magne sium. Moser droeg ook een helm, waarvan de achterkant doorliep tot ver over zijn schouders. Zijn hoofd en nek vormden een soort torpedo. Alles was ontwikkeld op de aërodynamische afdeling van de Italiaanse automobielin dustrie voor een betere pene tratie van de ijle lucht op 2240 meter hoogte. In Mexico wist Moser een zwaardere versnelling rond te trappen dan elf jaar geleden Eddy Merckx. De Belg kwam op zijn fiets van klassiek mo del en met tandwielen van 52 (voor) en 14 (achter) 7.93 meter vooruit, Moser met 53 en 14 8.08 meter. Merckx haalde 104,6 pedaaltreden per minuut, Moser 'slechts' 102,6 per mi nuut om bijna anderhalve ki lometer meer te halen. In een eerste reactie zei Francesco Moser dat hij maandag een poging zal doen zijn eigen werelduurrecord nog scherper te stellen. Maan dag had aanvankelijk 'D-day' moeten worden. Dat blijft zo. „Nu ik hier toch ben, kan ik het best proberen de 51 kilo meter te halen. De vorm is er. Ik ben heel gelukkig met dit record. Mijn laatste wens is vervuld. Ik denk er nu hard over niet meer aan een nieuw seizoen op de weg te beginnen. Daar heb ik immers niets meer te winnen". Francesco Moser tijdens zijn gouden rit. Het frame van de fiets waarop hij rijdt, en die meer dan 100.000 gulden heeft gekost, is gemaakt van carbon-fiber, evenals de dunne platen die de spaken vervangen. - fotoupi DEN HAAG - Het routeschema van de profronde van Neder land is nagenoeg rond. De organisatoren weten alleen nog niet of de vijfde etappe in Lelystad of in Almelo eindigt. Het routeschema ziet er voorlo pig als volgt uit: Dinsdag 21 augus tus: Eerste etappe, individuele tijd rit over 15 kilometer in Zundert, aansluitend tweede etappe over 130 kilometer van Breda naar Zundert; woensdag 22 augustus: derde etap pe: Breda - Den Haag 160 kilome ter, waarvan 40 kilometer op een afgesloten parkoers in Den Haag; donderdag 23 augustus: vierde etappe: Den Haag - Schagen 160 ki lometer met als slot drie lussen van tien kilometer rond Schagen; vrij dag 24 augustus: vijfde etappe Schagen - Lelystad of Almelo over ongeveer 200 kilometer; zaterdag 25 augustus: zesde etappe Lelystad of Almelo naar Assen over 130 kilo meter, aansluitend zevende en laatste etappe, ploegentijdrit 35 ki lometer van Hoogeveen naar As sen. Er zullen elf ploegen van acht renners van start gaan. DEN HAAG - De Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) wil .met de invoering van Abonnèe-Lotto de belang stelling voor de lotto-prijsvra gen vergroten. Gehoopt wordt dat deze nieuwe manier van spelen, die het komende na jaar mogelijk wordt, de Lotto en het Cijferspel toegankelij ker worden voor een breder publiek. Men kan deelnemen met een speciaal formulier waardoor de SNS gemachtigd wordt maandelijks het speelbedrag van bank- of girorekening te incasseren. De deelnemers aan Abonnee-Lotto spelen auto matisch en continu mee met alle vijf trekkingen die maan delijks worden verricht. Slechts eenmaal behoeft men de benodigde gegevens, zoals de gekozen getallen, op het formulier te plaatsen. De uitbetaling van de prijzen ge schiedt automatisch op de re kening van de speler, die een prijs gewonnen heeft. De mogelijkheid is inge bouwd om de cijferreeks waarop men speelt te wijzi gen. DAVOS - Hilbert van der Duim is alsnog gepasseerd voor het wereldkampioen schap sprint, dat op 3 en 4 maart in Trondheim wordt gehouden. Van der Duim, die vorig jaar bij deze titelstrijd als der de eindigde, werd na de wed strijden van dit weekeinde in Davos aangewezen door de be leidsgroep training. Sprinttrainer Gauke Nijholt tekende hiertegen protest aan. Daarop is deze beslissing door h4t tijdelijk dagelijks bestuur van de bond teruggedraaid. Naast Geert Kuiper en Hein Vergeer, die al zeker waren van een plaats, zullen in Trondheim ook starten Ron Ket en Jan Ykema. AMSTERDAM - Emiel Hop man heeft donderdag op de kunstijsbaan in Amsterdam zijn elfde overwinning in een marathon schaatswedstrijd behaald. De Nederlandse kampioen won de veertiende wedstrijd in de strijd om de KNSB-be- ker. Hopman legde de 100 ron den (40 kilometer) af in 57 mi nuten en 51.6 seconden. Jan Kroon (Abcoude) eindigde als tweede en Co Giling (War- menhuizen) werd derde. KOUMPENTOUM - De Fransman Mare Lazare heeft met zijn kleine Citroen Visa op de voorlaatste dag van Parijs - Dakar geprofiteerd van het verdedigend rijden van de voornaamste kandidaten voor de eindzege. Hij won de 101 km lange klassementsproef van Tamba- counda naar Koumpentoum. De leider in het algemeen klassementde Fransman Re ne Metge (Porsche) eindigde als vijftiende, maar zag zijn eerste plaats geen moment in gevaar komen. Het klassement met nog een dag te rij den: 1. Metge/Lemoyne (Fra) Porsche 16.17.24 2. Zaniroli/Da Silva (Fra) Range Rover op 2.17.47 3. Cowan/Syer (Eng) Mitsubishi op 3.23.47. ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Gerrie Voets van BBC en Chris Dek ker van Fortuna Sittardia voor drie wedstrijden ge schorst. Dekker kreeg daar naast een geldboete van 250 gulden opgelegd, etwrijl Voets niet meer dan vijf tientjes hoeft te betalen.De straffen, die donderdag 19 Janauari ingaan, zijn: For- tuna: Dekker drie wedstrijden en 250 gulden PEC: Rep twee wedstrijden en 400 gulden PSV: Wildschut drie wed strijden en 500 gulden rbc: Voets 3 drie wedstrijden en vijftig gulden Helmond Sport: Vincent drie wedstrijden en 100 gulden Veendam: De Ruiter (trainer) 200 gulden. LARVIK - Sinds het Olym pisch jaar 1972 heeft een Euro pees kampioenschap schaat sen voor Nederland geen suc cessen van grote importantie opgeleverd. In '72 aan de voor avond van het Olympisch winter-toernooi in het Japan se Sapporo veroverde Ard Schenk in het Zwitserse Davos de Europese titel. Dat was de laatste maal dat in de maand voor de Olympische Winter spelen het supporterslegioen zich vol vreugde in het feest- geroes kon begeven. Sindsdien is het maar droe vig gesteld met de verrichtin gen van de Nederlanders in het Europees onderonsje van de schaatstoppers. Tenminste als het dus om een Olympisch jaar gaat. In het Noorse Lar- vik Staat komend weekeinde de door Hilbert van der Duim vorig seizoen in Den Haag veroverde Europese kroon op het spel. Het belooft, als de recente historie zich tenminste her haalt, echter geen al te rooskleurig evenement te worden. Voor het Nederlandse viertal Van der Duim, Schalij, Kramer en Vunderink dan al thans. Om nog even wat 'histori sche' gegeven op te rakelen: in 1976 voor de Winterspelen van Innsbruck was Hans van Hel den In Oslo met een vijfde plaats in het Europees kam pioenschap in Oslo de beste Nederlander. Piet Kleine werd daar achtste en Klaas Vriend dertiende, terwijl Joop Pas man niet eens in het eindklas sement voorkwam. In 1980 voor de Winter- Olympiade van Lake Placid hetzelfde verhaal. Van der Duim bezette in Trondheim de vijfde plaats, Kramer werd zevende, Kleine twaalfde en Van Helden dertiende. Van daar misschien dat de ver wachtingen in het Nederland se kamp in het zeer winterse Larvik (sneeuw en tempara- tuur van 12 graden onder nul) niet al te hoog gespannen zijn. En zeker bij titel-verdediger Van der Duim niet. De 26-jarige Fries: „Als het aan mij ligt word ik natuurlijk weer Europees kampioen. Maar de concurrentie is enorm groot. Het wordt heel moeilijk. De eerste en de zevende plaats in het eindklassement liggen hier heel dicht bij elkaar". Het zijn typische Van der Duim-uitspraken. Geen vlees, maar ook geen vis. De woor den van een twijfelaar. Van der Duim geeft dat toe met: „Ik heb in Davos door dat kwakkel-weer niet echt de kans gekregen om te kijken hoe ik er voor sta. Voor mij is het net zo moeilijk als het voorspellen van het weer. Hier zijn een stuk of zes, zeven man aanwezig, die allemaal een goed klassement kunnen rij den. Ik reken vooral op Falk Larsen, maar ook op Gustaf- son, misschien twee Russen, Schalij, Kramer, Nyland, Die- tel, Ehrig. Ga zo maar door". De twijfels van Van der Duim komen voort uit het feit dat hij zich nu niet bepaald gelukkig voelt. Sinds hij afge lopen zomer voor de eerste maal vader werd, kost het hem meer en meer moeite om zijn gezin in Heerenveen ach ter te laten voor het schaatsen. En daarnaast hangt het geru zie van de schaatscoaches Henk Boer en Gauke Nijholt hem mijlenver de keel uit. „In Davos was dat toch een kinderachtige vertoning. Al dat emotionele gedoe, daar baal ik van. Eerst gaan er drie naar het Wk sprint en dan weer twee. Er is geen touw meer aan vast te knopen". Aardig detail daarbij is dat het Van der Duim in feite niet uitmaakt of hij nu wel of niet in Trondheim op 2 en 3 maart aan de bak kan. „Ze moeten gewoon de sterksten van Ne derland sturen. En als ik daar voor niet hard genoeg rijd, gaat een ander. Zo eenvoudig ligt dat. Maar in Nederland moet daar altijd ruzie over ge maakt worden. Ik begrijp dat niet". Van der Duim ergerde zich groen en geel, het mag duide lijk zijn. Dat verbloemt echter niet dat hij zaterdag en zondag in Larvik dus een titel te ver dedigen heeft. Van der Duim, die vorig seizoen na Ard Schenk in 1972 voor Nederland voor het eerst weer eens het Europees kampioenschap all round binnenhaalde, zou op dit moment zijn topvorm moe ten benaderen. „Ja, dat klopt. Zo is mijn programma opgesteld. Vanaf het EK tot en met het WK in Gothenburg met daar tussenin de Winterspelen van Sarajevo, daar zou de piek in mijn vorm moeten liggen. Maar in hoe verre dat klopt, blijft voor mij een vraagteken. Het begrip topvorm blijkt moeilijk han teerbaar. Soms is het 'pang' en dan voel je dat het goed gaat. Topvorm komt onverwachts. Zoiets kun je niet precies pro grammeren". In Larvik wordt er door het Nederlandse viertal ook gese lecteerd voor de Spelen van Sarajevo. Coach Henk Boer beloofde dat de eerste drie per afstand (uitgezonderd de 500 meter) zeker zullen zijn van een plaats op diezelfde afstand in Sarajevo. Boer maakte nog een voorbehoud voor de 1500 meter, waar hij alleen de eer ste twee zekerheid wil geven. Nummer drie zal op de schaatsmijl nog tegen Henin Vergeer moeten opboksen voor een startbewijs in Joego slavië op de anderhalve kilo meter. Van onze speciale verslaggever LARVIK - Gisteravond laat is besloten dat Eddy Verheyen, de Nederlandse coach van de junioren kernploegen voor meisjes en jongens vandaag (vrijdag) zal afreizen naar het Noorse Larvik. Verheyen's komst naar Larvik dienst als extra zekerheid nu niet duide lijk is of Henk Boer vanwege een griepaanval in staat zal zijn om het Nederlandse vier tal Van Der Duim, Schalij, Kramer en Vunderink tijdens het Europees kampioenschap te coachen. Of Verheyen in ac tie zal komen wordt morgen pas vlak voor het begin van het toernooi beslist. Boer wordt sinds zijn aan komst in Noorwegen geplaagd door een plotselinge griep aanval, waardoor hij gister middag het bed moest houden. De vier schaatsers zijn bang door hun trainer aangestoken te worden, hetgeen met de Olympische Winterspelen voor de boeg verstrekkende gevolgen kan hebben. In 1976 in Innsbruck werd de Nederlandse afvaardiging getroffen door een griep-aan- val hetgeen bijvoorbeeld tot gevolg had dat een man als Klaas Vriend de Olympiade in de Oostenrijkse stad alleen vanuit zijn ziekbed kon mee maken. Ook anderen werden toen door griep getroffen.

de Stem | 1984 | | pagina 7