Willem van Oranje en zijn godsdienst(en) Happ Vlaam m IBtUem ban ($ran;e Eerste Internationaal Zeevistoernooi Scheveningen NUTROMA SCHENKT GRATIS SCHENKFLESJES Kauwgom met nicotine voor rokers Gustaaf Jaeger e.a. DONDERDAG 19 JANUARI 1984 :EXTRA OP DONDERDAG: Tl 1 PAGINA 4 Or HENGELEN NLLTRICIA Eenmalige uitkering voor zelfstandigen... ECJZ '82 PAPIER I VOOR UW PEN Bastaarden Inleveren of opleveren? Waarborgsom ONTMOETING GRC Argentijnse generaal gearresteerd Kr op va Burgemeester wil N aan de kaak stellen 1 jyp; IN GODSDIENSTIG en kerkelijk opzicht is de zestiende eeuw een eeuw van grote onrust geweest. In grote delen van Europa ontstond een vrij algemene hervormings- drang tegenover de auto ritaire kerk van Rome, die gedurende eeuwen niet alleen het godsdien stige maar ook het poli tieke en zelfs economi sche leven in de meeste Europese landen had be heerst. Wederdopers, anglicanen, lutheranen en calvinisten be gonnen vrijwel gelijktijdig storm te lopen tegen de katho lieke machtsbolwerken in het openbare leven en tegen de enorme corruptie en bande loosheid van hoog tot laag bin nen de katholieke kerk. In veel gevallen was de strijd om de religie tegelijk een strijd om de wereldlijke macht. Willem van Oranje heeft daarin een geheel eigensoortig aandeel gehad. De eigenlijke inhoud van de godsdienststrijd heeft in het persoonlijke leven van de prins van Oranje vermoede lijk geen grote rol gespeeld. Er zijn hoegenaamd geen uitla tingen van hem bekend over leerstellige twistpunten met betrekking tot de sacramenten van doop en avondmaal, de verlossing van zonden of de aard van de aanwezigheid van Christus in brood en wijn. Voor Willem van Oranje was de godsdienst duidelijk onder geschikt aan de politiek. De beginselen van godsdienst vrijheid en verdraagzaamheid waren voor hem veel belang- Philips II: gehaat en ge vreesd. van moeder Juliana van Stol berg en van zijn broer Lode- wijk, die beiden zeer nadruk kelijk de zijde van de hervor ming hadden gekozen, kwam ook Willem steeds meer onder invloed van de gedachtenwe- reld in de evangelische kerk. Hugenoten De Dillenburg, Willem's geboorteslot waar een vrijzinnige sfeer heerste. rijker dan de leerstellige be ginselen van de onderscheide ne religies. Meedrijven Wel heeft Willem van Oran je zich bij het nastreven van zijn politieke doeleinden steeds op de religieuze boven- stroom van plaats en tijd laten meedrijven. Zijn vier huwelij ken leggen daarvan in deze volgorde een sterk getuigenis af: eerst in 1551 met de katho lieke Anna van Buren, dan in 1561 met de Lutherse Anna van Saksen en tenslotte met de twee calvinistische edelvrou- wen Charlotte van Bourbon in 1575 en Louise van Coligny in 1583. Het religieuze opportu nisme van de prins is in die vier huwelijken duidelijk weerspiegeld. Aan het begin van zijn loopbaan vertoefde hij immers in Breda en aan het katholieke hof van de Spaanse koning in Brussel. In de zestiger j aren zocht hij po litieke en financiële steun bij de lutherse vorsten in Duits land en aan het einde van zijn leven regeerde hij de calvinis tische gewesten Holland en Zeeland. In veel Europese landen gold in de zestiende eeuw het beginsel 'Cuius regio, illius re- ligio'. Dat wilde zeggen, dat de godsdienst van de vorst ook de godsdienst van de onderdanen moest zijn. Bleef de vorst trouw aan Rome, dan ook de onderdanen; ging de vorst echter over tot de Reformatie, dan gingen ook de onderdanen mee. In het eerste geval wer den de ketterijen verboden en de ketters vervolgd, in het an dere geval konden echter de katholieken beter de wijk ne men naar veiliger oorden. V erdraagzaamheid Verdraagzaamheid was een zeldzaam verschijnsel en godsdienstvrijheid kwam slechts in weinig gebieden voor. In de Nassause landen van Willem de Rijke werd echter al in 1525 de wijze van verkondiging en beleving van gods woord geheel vrijgelaten. Daar mochten de katholieke liturgie en de leer van de re formatie vrijelijk naast elkaar, bestaan. Graaf Willem de Rij ke gaf zelf het voorbeeld van verdraagzaamheid aan zijn onderdanen. Hijzelf was ka tholiek, doch zijn voorbeeldige echtgenote, gravin Juliana van Stolberg, was de hervor ming toegedaan. Op de Dillen burg was weliswaar een lu thers opgeleide hofkapelaan aangesteld, doch bij de open bare erediensten bleef tot de p 17 t/m 21 maart a.s. zal in Scheveningen het eerste internationale toernooi voor zeevissers worden gehouden. Men organiseert het toernooi in samenwerking met 'Stich ting Scheveningen Bad' en de Nederlandse afdeling van de EFSA (Europese federatie voor zeevissers). Naast een keur van prijzen voor o.a. se nioren, dames, junioren, zul len ook dagprijzen en festi- valprijzen worden uitgereikt. Ook voor de beste twee hen gelaars per schip zullen er prijzen beschikbaar worden gesteld. De deelnemers aan het fes tival krijgen een uitgebreid programma voorgeschoteld. Vanaf zaterdag 17 maart 12.00 uur worden de deelnemers geregistreerd. Zondag, maan dag en dinsdag vist men elke dag vanuit diverse boten vol gens de EFSA-reglementen. Voor de avond heeft men de mogelijkheid tot het bijwo nen van een Scheveningse feestavond, terwijl het festi val op dinsdagavond 20 maart zal worden afgesloten met een festival-diner-dansant. Een uitgebreid programma als mede een inzicht in de diverse pakketten, waarin o.a. hotels, zeeaas, diners enz. kan men verkrijgen door te schrijven of te bellen naar: Stichting Scheveningen Bad, Gevers Deynootweg 990-61, 2586 BZ Den Haag. Voor geïnteres seerde zeevissers: Men kan ook bellen naar dhr. Hans van Loenen (organisatie toernooi EFSA-deel), tel. 02158-1291 (ook 's avonds). Einde in schrijf periode: 31 januari a.s. Ierland Troef Irish Toerist Board en Al batros hebben een nieuwe visfilm over Ierland, Ierland Troef genaamd, op 13 januari jl. het licht doen zien. De film, getoond aan de bijna voltallige hengelsportpers en andere genodigden, heeft tot doel te laten zien hoe een nor male Ierse visvakantie meest al in zijn werk gaat. Nu eens geen overdreven visvangsten, maar gewoon een verslag van de diverse Ierse mogelijkhe den. Dat zijn er, ook getuige met Rien van Nunen de film, heel wat! Vooral heet aardig is het feit dat de ac teurs doodgewone hengelaars zijn. U en ik hadden voor het zelfde geld kunnen meespe len. Zo laat men het bootvis- sen op de Oceaan zien vanuit Clifden. De bekende John Ryan aldaar speelde zijn rol vlot mee evenals de Ierse zee vis-specialist Leo Ganter (ook coördinator). Het vissen vanaf het strand komt aan de beurt, evenals het snoekvissen en het vissen op forel. Door de hele film heen kan men proe ven hoe men in Ierland op een leuke manier kan vissen. Veel van de Ierse sfeer proeft men bij opnamen op straat en in een Ierse pub. De film kan gratis worden bekeken van 13 t/m 17 februari en wel op de volgende adressen: 13 februa ri: Leeuwarden, Oranje Hotel (voor gratis kaart Aquarium huis Friesland); 14 februari Den Haag Gebouw Amicitia (voor gratis kaart Fa. van 't Hart); 15 februari Den Bosch zaal het Kroontje (voor gratis kaart Fa. Glaudemans), 16 fe bruari Diepenveen dorpshuis (voor gratis kaart Fa. van Ginkel); 17 februari Boxmeer zaal Vane (voor gratis kaart Fa. Bruins). Alle vijf film avonden beginnen om 19.30 uur en eindigen om 22.30 uur. Elke avond koppelt men een kwisje met multiple choice- vragen aan de film en er zijn leuke prijzen. Plaatselijke hengelsportwinkeliers ver zorgen een show van hengel sportartikelen, zoals in de film gebruikt. Voorts is er ge legenheid van gedachten te wisselen met Ierse vertegen woordigers uit de hengel sport. dood van Willem de Rijke in 1559 de katholieke liturgie ge handhaafd. In deze sfeer van religieuze verdraagzaamheid werd in 1533 Willem van Oranje gebo ren. Hij werd volgens de fami lietraditie katholiek gedoopt, compleet met heilige mis en duivelsbezwering, doch zijn opvoeding lag in de eerste ja ren van zijn leven goeddeels in handen van zijn lutherse moe der. Dat duurde tot 1544, toen Willem van zijn vroeg gestor ven neef René van Chalons het prinsdom Orange erfde alsme de diens Nederlandse bezittin gen. Koning-keizer Karei de Vijfde, die op dat moment enig vermoeden begon te krijgen van de lutherse sympathieën aan het Nassause hof, wilde alleen zijn toestemming geven tot de aanvaarding van René's Granvelle: intrigant. erfenis, wanneer de jonge Wil lem verder aan zijn hof in Brussel en in de rooms-katho- lieke leer zou worden opge voed. Deze voorwaarde werd niet zonder duidelijk eigenbe lang door de Nassaus aan vaard, omdat Willem door de ze onverwachte erfenis niet alleen de titel van prins zou krijgen, maar ook opeens de rijkste en machtigste edelman in de Nederlanden zou wor den. In de jaren van zijn verblijf aan het Brusselse hof en in zijn eigen residentie te Breda volgde Willem van Oranje met zijn gezin de katholieke le vensleer, doch toen Karei de Vijfde door zijn zoon Philips de Tweede was opgevolgd en er door kardinaal Granvelle conflicten ontstonden tussen de Spaanse koning en de prins van Oranje, zocht Willem vooral na de onthoofding van Egmont en Home toenemend steun bij de lutherse vorsten in Duitsland. Na zijn vlucht naar de Dil lenburg kwam Willem in nau we aanraking met het luthe ranisme. Mede onder invloed Toen Willem uiteindelijk echter in zijn strijd tegen de Spaanse inquisitie en de Spaanse dwingelandij niet de militaire en financiële steun kreeg, die hij van de Duitse vorsten verwacht had, moest hij ondanks aanvankelijke aarzelingen toch hulp en aan sluiting zoeken bij de Hugeno ten in Frankrijk en bij hun calvinistische geloofsbroeders in Holland en Zeeland. In 1573 nam hij in Dordrecht voor het eerst deel aan het heilig avondmaal in de hervormde kerk. Daarmee kwam Oranje definitief in het calvinistische kamp. Toch zullen de calvinisti sche leerstellingen de Prins van Oranje vermoedelijk maar weinig hebben bezigge houden. Zijn aansluiting bij de hervormde kerk was voor hem een politieke noodzaak. Wel heeft de prins in zijn hele le ven in woord en geschrift ge tuigd van zijn rotsvaste geloof in een almachtige God ('den alleroppersten Potentaet der Potentaten'), doch alle rituelen daarom heen bleven hem vrij onverschillig. Ieder moest naar zijn eigen overtuiging de volledige vrijheid hebben om God naar eigen aard en inzicht te dienen. Daarin lag Oranje's principiële verdraagzaamheid en zijn betekenis voor het christendom in een zo onver draagzame zestiende eeuw. (ADVERTENTIES) Voor één keertje mag u gratis proeven hoe lekker Nutroma smaakt. Schenkflesjes Nutroma; die zet u zó op het koffieblad. Die schenkt u zó in een lekker kopje koffie. Daarna stuurt u de kartonnen flessehoudernaarNutricia, Antwoordnummer 10006, 2700 VB Zoetermeer. Een postzegel is niet nodig. Vermeld uw naam, adres, postcode, plaats én uw giro of bankrekening. U ontvangt dan van Nutricia f 1,50 terug op uw rekening. U mag, per gezin, één keer meedoen. Indien u in 1982 zelfstandig een beroep of bedrijf uitoefende en uw inkomen bedroeg over dat jaar niet meer dan het minimum-niveau, dan kunt u over het jaar 1982 in aanmerking komen vooreen: Voor nadere inlichtingen en voor een aanvraagformulier kunt u zich schriftelijk of telefonisch wenden tot: De Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf (SCDK) Antwoordnummer 17440 1000 SN Amsterdam (020-997595) Voor de agrarische sector en de visserij: Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen (STULM) Antwoordnummer 10560 2500 W8 's-Gravenhage of de districtsbureauhouders. Tot en met 29 februari kunt u een aanvraagformulier indienen. Van onze redactie buitenland WASHINGTON - Binnenkort zal kauwgom waaraan nicotine is toegevoegd zijn intrede doen op de Amerikaanse markt nu het bureau voor toezicht op de kwaliteit van voedsel en ge neesmiddelen heeft geoordeeld dat dat een toe laatbaar hulpmiddel is voor mensen die met ro ken stoppen. De nicotine-kauwgom wordt verkocht onder de prozaische naarh 'Nicorette'. Of het veel helpt is de vraag. Naamplaatje is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door Hans Toonen Ook de textiel-branche le vert aardig wat stof op voor deze serie. Neem de regen jas Macintosh, genoemd naar de Schotse kleermaker C. Macintosh die in de vori ge eeuw een waterdicht weefsel op de markt bracht. Of Cardigan, het gebreide jasje, waarmee de Engelse graaf James Thomas Cardi gan (1797-1868)te kijk liep. Zijn land- en tijdgenoot Lord Raglan (1788-1855), veldheer tijdens de Krim- oorlog, hulde zich steevast in een lichtgewicht overjas met wijde mouwen, nu be ter bekend als een Raglan. Ook de spencer, een nog al tijd gewild vest, danken we aan de Britten: George Spencer (1758-1834). Of pak batist, een ragfijn katoenen stof. Het spoor van de uitvinder loopt te rug tot de 13e eeuw: Baptis- te (spreek je uit als batiest), een linnenwerker uit het Franse Cambrai, dat toen nog alléén Kamerijk heet te. Laat ik uit deze wat stof- fige etalage iets langer stil staan bij de Jaeger-onder- k leding, warm aanbevolen door de Duitse arts Gustaaf Jaeger. Als verwoed hygië nist propageerde de in 1832 in Bürg geboren arts en zoöloog Ct 1917 in Stuttgart) het dragen van wollen on dergoed. Dat was volgens hem niet alleen goed voor het lichaam, maar ook hartverwarmend voor de ziel. In zijn boek 'Entdec- kung der Seele', geschreven in 1870 verkondigde hij de volgende theorie: in een koud lijf kan geen goede ziel zitten. A.s. zaterdag: Julius Maggi en Henrl Nestlé. ALS reactie op het artikel 'vorstelijke bastaarden' (Willem van Oranje deel 2) wil ik graag te kennen ge ven dat ik uw uitleg t.a.v. deze bastaarden wel erg tendentieus vind. Vooral de gedachte dat Willem van Oranje zich wel boven Mar- garetha van Parma en Juan v.O. verheven gevoeld zal hebben, daar zij 'slechts' bastaards waren, kan ik niet volgen. Te meer daar u zelf in dit artikel memoreert, dat bastaards in die tijd een normaal (geaccepteerd) ver schijnsel waren. Het pleit m.i. meer voor de grootmoe digheid en het goede inzicht van een man als Karei V dat hij al zijn kinderen gelijk behandelde, ongeacht van welke vrouw zij waren. Hieruit blijkt dat hij de con sequenties van zijn daden aanvaardde en de vrouwen waarmee hij omging hoog achtte. Iets, waaraan menig een in deze tijd van emanci patie nog steeds een voor beeld kan nemen. Overigens heb ik het prettig gevonden dat we weer eens een opfris- sertje geschiedenis gekregen hebben. Vooral de eerste af levering vond ik interessant. Jammer dat niet helemaal duidelijk werd waarom Wil lem van Oranje zoveel ver schillende vrouwen gehad heeft. (Wordt slechts van één vrouw vermeld dat ze gestorven is). Ba vel C.W. Roza-Verdoorn PAS geleden kreeg ik van mijn ziekenverzekering be richt dat mijn ziekenhui spremie met een aantal per centen is verhoogd. Van de pensioenraad is een bericht onderweg dat het pensioen gekort zal worden overeen komstig de korting van de salarissen. De Stem had een klein berichtje dat het abon nementsgeld, als gevolg van de verhoogde BTW ook iets verhoogd is. In de winkels is de verhoging van de BTW ook al merkbaar en koffie en thee werden ineens zo maar drastisch duurder. De uitke ringen van sociale instanties zijn allemaal iets lager dan voor 1 jan. jl. waardoor de koopkracht in z'n totaliteit kleiner gaat worden. Ook voor mensen die niet bij een ziekenfonds zijn verzekerd. Voor dokterskosten en me dicijn moet ik 20% bijbetalen en ook dat gaat dan, zij het dan niet zo gevoelig, duur der worden, terwijl het, naar mijn mening, toch al heel wat betekende als men voor een bezoekje van de huisarts al ƒ7.- moest bijbetalen. Nu zou ik graag willen verne men waarop de conclusie gebaseerd kan zijn dat ver hoging vaft die tarieven, juist in deze tijd, noodzake lijk kan zijn. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg zal dat toch niet zo maar doen. Is er, uit de hoek van de artsen, om gevraagd? Of wil het Centraal Orgaan de reden opgeven waarom die verhoging, op het toch al zeer hoge bedrag NU moest worden opgelegd. Baarle Nassau F. Vorstenbosch 1) IN Uw krant, naar ik meen van jl. vrijdag 6 jan.'84, was een stukje opge nomen over 'waarborgsom men voor de helft terug', waarop ik toch even wilde reageren maar dan met de volgende kop: 'Gelegaliseerd stelen van rente over waar borgsommen door B en W's, BV's en verhuurders'. 2) In dit stukje zullen B en W en het Woningbedrijf wel even beslissen wat of er met andermans rente van waar borgsommen moet gaan ge beuren. Over 1,2 miljoen wordt 100.000 aan rente geïnd, dat is iets meer dan 8%. Indien als voorbeeld een waarborgsom van ƒ609 wordt genomen dan heeft men na 10 jaar met dezefde 8% al 700 aan rente, dit is al 100 meer dan de waar borgsom zelf! 3) Neen B en W's, BV's en verhuurders, u maakt mis bruik van woningschaarste, want als men al 1000 of meer moet betalen bij het betrekken van een woning (door hoogte van waarborg sommen) dan vind ik dit ronduit schandalig! Wij moeten eens leren om niet het woord 'geld', maar het woord 'mens' in ons levens vaandel te gaan vermelden' Zoals hieronder aangegeven kan het ook en wel, (gebeurt op sommige plaatsen reeds): A) Huurders kunnen B en W's, BV's en verhuurders machtigen om de waarborg som van giro en/of bankre kening af te halen, indien huurders het gehuurde niet in oorspronkelijke staat hebben achtergelaten en de ze machtigingen kunnen dan net zo worden ver werkt/behandels als overige machtigingen. B) Indien de rentevergoe ding over een aantal jan® gelijk is aan de waarborg som dan moet deze waar borgsom terug worden ge stort/gegeven aan de huur ders. C) Of van al die rente de huizen eens isoleren en o® te beginnen die huize" waarvan de voor- en achter kant één en al glas is, da" komt het geld ook ten goe"e van de gasrekeningen vo» deze bewoners. 4) B en W's, BV's en ver huurders, jullie moeten het toch met mij eens zijn dat het belachelijk is om baas spelen over andermans ge'" zonder dat deze maar ee" greintje inspraak krijg' Zoas u weet is een landelijk" actie bezig om aan de# praktijk een einde te mak® ook het ministerie va" Volkshuisvestig is ingescha keld! Breda J.J. Meester PONPERDAG 19 JANUAR11 Tops leidt nerg< STOC Buite VS, C Stock sprek Gromyko Tijd ...dialoog... heeft C FOTO/UPI Washif deeld" Grom: Van onze redactie buitenland BUENOS AIRES - Een Ar gentijnse rechter heeft de aan houding gelast van de gepen sioneerde generaal Guillermo Suarez Mason. Deze ex-com mandant van de strijdkrach ten was niet voor de rechter verschenen in de zaak van de verdwijning van de technicus Alfredo Giorgi in 1978. Suarez Mason is de tweede legerofficier tegen wie een ar restatiebevel is uitgevaardigd door een rechtbank die schen ding van de mensenrechten onderzoekt sinds Argentinië in december weer een burgerre gering kreeg. Ex-president Reynaido Big- none, die tijdelijk staatshoofd was na bijna acht jaar militair bewind, is vorige week gear resteerd. Hij wordt verant woordelijk geacht voor het verdwijnen van twee dienst- plichtingen in 1976. Corruptie IN Engeland is een corruptie schandaal aan het licht geko men, waarbij zeker tweehon derd ambtenaren betrokken zijn. Volgens een krant had den rijksambtenaren smeer geld aangenomen van mensen die een eigen zaak wilden op zetten. Een deel van de omko ping gebeurde met gratis be zoekjes aan call-girls. Mijnramp Japan IN een steenkoolmijn in het zuiden van Japan is gisteren brand uitgebroken. Volgens de eerste berichten zijn er min stens acht doden gevallen. Er worden 63 mijnwerkers ver mist. IN ZA Vd BON in We minis' Defen is ge de vi plaats hebbe Kiess De Navo Ame druk fend Roge kend. gen, Keul DeS veel daan tege: De chris CDU spra' vert Zij niste Kies maa veili vraa moe' Van een onzer verslaggevers VIEREN - Burgemeester José appart van de Belgische ge- ,vf«te Voeren is van plan de j laamse) pastoor van Moe rt ®en en de plaatsvervangen- v e^oor van St. Martens- I «?.u't 'lun parochie te zet- is woedend dat de pas- weigeren het Frans als ker^ te gebruiken in de zirK Z^n !)0ë'ng voelt Happart j gesteund door een uit 1870 2p.,erf-nde wet waarin de af- Wn 'Ju® van kerkbesturen dat geregeld. Daarbij komt rip zovvel de kerk als de pasto- van Moelingen en St.-Mar- svoeren eigendom zijn van aegemeente. - ,.et is in de Voerstreek een üev k geheim dat Happart de J"1" i?ranstalige priesters in star Fken ziet dan Nederland- Waa?en' Eerder heeft het (pro- £p, e' gemeentebestuur al rpn gerd te betalen voor de ifp??r.atie van het dak van de Tjt in Moelingen. dat uP.part geeft ruitelijk toe "ij de voorkeur heeft voor zij in m

de Stem | 1984 | | pagina 4