log Keerpunt in groei van treinklanten Bonden kritisch over DAF-plan I )e>reiyd nVGCN HALF MILJARD PER JAAR Fikse brand debt™ E STEM COMMENTAAR Les van Almere Signaal JAPONNEN NU MANTELS PAGINA2 poNDERDAG 19 JANUAR11984 'BINNENLAND1 Ifend V D neemt 400 jongeren in dienst Weer onrust in de binnenvaart Camera s op overwegen Automobilisten riskeren bewust botsing SER-commissie: 4Bedrogmet prijskaartje aan banden Aanhouding Rienk K. rechtmatig Peuter valt acht meter Parkeer wachter werkte voor zichzelf Armenfonds Omroepen voor het laatst gewaarschuwd Drugs DOOR DUURDERE KAARTJES EN FNV-ACTIES: Mis WERKWEKEN VAN VIER EN VIJF DAGEN Aardgt as 12,8 PROCENT Autoverkoop in 1983 fors omhoog LET OP^ 49,- 59,- 69,- kort PvdA-leider: 16 raketten Boekenprijs V ARA-oprichter overleden T28 PAGINA 3 Jen nog met de Jpestraft en dan 1de omstandig- Ihrijnend wa- leeste gevallen ■iger eerst twee krijgen om zijn |h. 983, nog geen Iter, werd de anieuw voor Jige misdrijven |ng verklaard, erandering be at nu ook „ern- van vandalis- dood konden •aft. De meeste In de laatste om die reden fordt gezegd dat is met vreugde or het volk. En leien in China kecuties te be ls een doeltref- drastische op- het probleem geweld. Slechts [reid lijkt in te kogel in het erkelij k het ant- werkloosheid, ng, politieke ont- In vervreemding |ren. verontrustende voor de autori- de misdaad in |vallen de vorm an een openlijke ^n het gezag. On- en groep jonge- |der door de poli- odgeschoten, een te in de stad Fuz- fdeel van de de- lwas een nephu- Iraan onder ande- leelgenomen door 1 van de vermoor 5it soort manife- len beschouwd als Jitieke indicenten. rote aantal delin- It zonen en doch- Ite zijn van partij- Igsfunctionarissen Jitoriteiten zorgen. The Guardian/De en niet-humani i. Die mag gewoon Alleen leveranties i de DDR, een dui- ucks, en die van de |iie, die vliegtuigen oeten worden ge VVD hebben gis- lens hun gesprek |staricaanse delega- ?uwe kans laten lo- stellige bewering ragua niet vanuit en wordt bestookt ren. Diezelfde gele ieten ze lopen toen een Hondurese de- -Jederland bezocht, iraguaanse missie gen die één week la- land aandeed, werd intimi door de erders van de rege- :ties aan een soort rhoor onderworpen, kje Centraalameri trijdgewoel op Ne grondgebied. Maar ligt aan de over- de Atlantische Oce- rvan niemand wak- 1 de KruisPolis en pleging 3e klasse. ..□MOV eren Kruis en VB NOORDWIJK 146-19/1 er winstoogmerk. Schade door zure regen veel groter Van onze redactie binnenland l'TRECHT- Bij de warenhui zen van Vroom en Dreesmann komen in april dit jaar 400 jongeren in dienst op basis van een zogenoemd groeicon- tract. Dit heeft de Diensten bond FNV woensdag meege deeld. Oorspronkelijk waren V D en de dienstenbonden FNV en CNV overeengekomen om per jaar 300 jongeren aan te stellen in het kader van een j werkgelegenheidsplan. De jongeren krijgen een groeicontract voor een 24-uri- ge werkweek in 1984. Via een 32-urige werkweek in 1985 moeten de jongeren in 1986 de 36-urige werkweek hebben bereikt, evenals de overige werknemers van de V D- warenhuizen, aldus de woord voerder. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De schade die de zure neerslag in ons land jaarlijks veroorzaakt, beloopt een half miljard gulden. Bij ongewijzigd beleid kan deze de komende jaren oplopen tot één miljard gulden. Het kapitaalverlies in de bosbouw zou wel eens tien miljard gulden kunnen bedragen. Dit staat in een 'Notitie in zake verzuring' die de minis ters van Milieubeheer en Landbouw woensdag de Tweede Kamer hebben aange boden. Hierin kondigen zij en kele maatregelen aan om de uitstoot van luchtverontreini gende stoffen, die bijdragen aan de vorming van de zure regen, verder te beperken. Vooral de uitstoot van zwavel- dioxyde zal meer aan banden worden gelegd. De notitie bevat een uitge breide inventarisatie van oor zaken en schade van de verzu ring van de bodem en het op pervlaktewater. De hiervoor verantwoordelijke stoffen zij n, behalve zwaveldioxyde, stikstofoxyden en ammoniak. Zwaveldioxyde is vooral af komstig van de elektriciteits centrales en raffinaderijen. De luchtverontreiniging met stik- [GELUKKIG staat men ook in kringen van wat genoemd worden 'anti-tascistische comité's sterk afwijzend tegenover de gewelda- Idige wijze waarop een groep linkse demonstranten maandag de beëdiging van twee gemeenteraadsleden van de Centrumpartij in Almere heeft proberen te ontregelen. Natuurlijk is tegenover ra cisme en fascisme waakzaamheid geboden. Maar bij alle acties, die in dit kader worden ondernomen, moeten wel de democrati- Ische spelregels in acht worden genomen. Anti-fascisme dat zich ran geweld en intimidatie bedient, verlaagt zich tot het peil van pegenen die men zegt te willen bestrijden. Vermoedt wordt, dat de rellenschoppers in Almere afkomstig zijn uit de Amsterdamse kraakbeweging. Dat geeft te denken. De kraakbeweging is begonnen als een protest tegen woningnood en speculanten. Er bestond aanvankelijk in brede kring begrip en [sympathie voor. Dat veranderde echter toen de kraakbeweging onder invloed kwam van elementen die de spelregels van de rechtsstaat demonstratief aan hun laars lapten en zich van straat terreur en vandalisme bedienden. Daardoor vormen de krakers nu een geïsoleerde groep in de Nederlandse samenleving. Zo'n zeilde isolement zou de bestrijders van de Centrumpartij te wach ten kunnen staan indien niet radicaal afstand zou worden geno- '■menvan Almere-achtiqe actiemethoden. De enige die daarbij ge- "aat is, is de C.P. In dit verband is het ook de moeite waard de kanttekeningen te overdenken die politie-commissaris Staal van Almere bij de rellen jjheelt geplaatst. Volgens hem is in Almere aangetoond dat de ver schillen tussen extreem rechts en extreem links erg klein zijn. -Hun politieke idealen lopen wel sterk uiteen maar niet hun anar chistisch handelen". Volgens de heer Staal hangt het af van toe vallige omstandigheden tot welke groep ze behoren. Hij acht het 1 ook niet uitgesloten dat dit soort groepen door elkaar heenloopt. Jk denk wel eens, dat ze meer geïnteresseerd zijn in anarchis- tisch gedrag dan in de politieke opvattingen, die anderen daar achter veronderstel len De moraal van dit verhaal: wie zich bij een protestactie wil aan huilen, doet er verstandig aan eerst kritisch de achtergrond te bekijken van de Initiatiefnemers. Dat is de beste manier om het extremisme, zowel van rechts als van links, de wind uit de zeilen 'e nemen, want die moeten het hebben van naïeve idealisten en goedgelovige meelopers. ACTOREN en directeuren van scholen voor voortgezet onder is zijn over het algemeen mensen, die hun klachten en punten van kritiek niet van de daken schreeuwen. Ze houden dergelijke zaren, opnieuw in zijn algemeenheid gesproken, het liefst binnen Ipe muren van hun schoolgebouw, het gemeentehuis of het minis- 1 'e' Rectoren zijn geen opstandige lieden. De noodkreet van negen rectoren van scholen uit Breda en Et- 0h d'e bet bezuinigingsbeleid van minister Deetman van Dnaerwijs scherp hebben aangevallen, is een signaal dat de filtert van het onderwijs werkelijk wordt aangetast en bij ver gaande bezuinigingen nog verder aangetast zal worden. De Le ngen worden daarvan tot groot verdriet van de rectoren de upe. Daarnaast zitten ze met het fenomeen dat door de bezuini- w"9swoede de jongere docenten het eerst op straat komen L'»an (hij ontslagen vliegen de laatst binnengekomen leerkrach- L er het eerst uit). Oudere docenten blijven daardoor over en fed 'Jn,breekt 'n steeds grotere mate de spankracht om de jeugd T 06ndete begeleiden, om die individuele benadering te zoeken |fl|e voor - een aantal leerlingen nodig is. IöesTder deze week hebben de wethouders van Onderwijs van Tlw h n met meer dan 50.000 inwoners scherpe kritiek geuit op tbev van het min,sterie van Onderwijs. De gemeenten, het t 'Oegd gezag' over de openbare scholen, worden bedolven [j er een stroom van circulaires, waarvan de een nog onduide- feo S dan de ander en waarop rectificaties aan de orde van de ICeh'H ®ok de wethouders zeggen de bezuinigingswoede niet r u as,e kunnen worden. Ch 'den van c!e alarml3e' door rectoren en wethouders zou fcjhele Kabinet een signaal moeten zijn, dat de grenzen van ■over 'bare in het onderwijs zijn bereikt en wellicht al zijn i sehreden in het onderwijs wreekt zich een beleid, dat be te'T°rc" door mensen van achter hun bureau: door boekhou- Lr ®e meer oog hebben voor het financieringstekort dan voor ftM"0or'°9se verworvenheid dat alle jonge mensen gelijke ont- i Vlngskansen behoren te hebben. i.ach.rec,oren' die de druk voelen van zowel de overbelaste leer- hbh als leerl'ngen zonder uitzicht in deze maatschappij, l,"aroen terecht op de gevolgen van dat handelen gewezen. Zij Br hzeker niet de eersten, die aan de bel hebben getrokken, het zijn zo ongeveer wel de best geinformeerden. Dat zou JjS in Den Haag toch een belletje moeten doen rinkelen. stofoxyden wordt in hoofd zaak veroorzaakt door het verkeer. De mestoverschotten brengen te veel ammoniak in de lucht. De bewindslieden kondigen nog voor het eind van dit jaar maatregelen aan, onder ande re meer technische voorzie ningen aan auto's en strikte handhaving van de maxi mumsnelheid. Er komen ook striktere regels voor opslag en gebruik van meststoffen. De jaarlijkse uitstoot van stikstofoxyden is de laatste dertig jaar gestadig toegeno men tot 500.000 ton per jaar. Deze zal tot 200.000 ton omlaag moeten. De uitworp van am moniak, die is opgelopen tot 130.000 ton per jaar, kan maxi maal met een factor twee wor den gereduceerd. De emissie van zwaveldioxyde, die het af gelopen jaar ongeveer 400.000 ton bedroeg, zou een belang rijk stuk minder kunnen. Minister Winsemius kon digde gisteren reeds verdere verscherpingen aan indien de voorgenomen maatregelen niet het beoogde resultaat op leveren. De situatie is volgens hem namelijk te zorgwekkend. De bewindsman bleek verder niet bereid nog langer te wachten op hetgeen in EG- verband zou worden aange pakt. Winsemius stuurt nu aan op samenwerking met West-Duitsland dat - ge schrokken door de grote bos- sterfte - verdergaande maat regelen neemt dan welk ander EG-land. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM TERNEU- ZEN - Er dreigt weer onrust in de binnenvaart. De schippers- bonden ASV, ONS en de Fede ratie hebben van de regering geëist onmiddellijk een eind te maken aan het oneigenlijk ge bruik van de beurtvaart. Aanleiding is een volgens de bonden tegen alle afspraken in verleende tijdelijk vergunning aan een Rotterdams beurt- vaartbedrijf. De bonden eisen dat die vergunning onmiddel- lij k wordt ingetrokken. Verder moet er voor de beurtvaart (het geregeld ver voer) een vergunningenstop komen, zoals die ook geldt voor het ongeregelde vervoer. Er bestaan in Nederland nog zo'n 30 beurtvaart-bedrijven, die een marginale rol spelen in de binnenvaart. Volgens de ONS wordt de beurtvaart in de praktijk steeds vaker gebruikt om het systeem van evenredige vrachtverdeling via de schip- persbeurs te ontduiken. Dat is voor de verlader aantrekke lijk, omdat er geen vastgestel de tarieven gelden. Vervolg van pagina 1 De FNV vindt dat de mee valler nadrukkelijk betrokken moet worden bij het overleg, dat kabinet, werkgevers en vakcentrales binnenkort gaan voeren over de voorgenomen korting van uitkeringen per 1 juli. Overigens waarschuwt de FNV er Voor dat men zich met deze meevaller niet rijk moet rekenen. De FNV bepleit op nieuw meer stimulering door de oyerheid van de economie. Onze Haagse redactie meldt dat ondanks deze meevaller het begrotingstekort over 1983 toch nog 1,6 procent hoger uit valt dan in het jaar daar voor. Oorzaken van de meevaller: het sterk achterblijven van de rijksuitgaven vergeleken piet de ramingen en een hogere be lastingopbrengst. Van onze redactie binnenland UTRECHT - l)e Nederlandse Spoorwegen hebben de lopen de proef met rood licht-came- ra's op overwegen uitgebreid. De proef heeft tot nu toe uitge wezen, dat ontstellend veel mensen zeer bewust een risico nemen en de overweg op rij den als de alarminstallatie al werkt. Het aantal slachtoffers (do den en gewonden) op overwe gen was in 1983 overigens het laagste van de afgelopen vijf jaar. Er waren wel veel bot singen, 115 tegen 102 in 1982, maar het aantal doden liep te rug van 65 tot 56. Volgens voorlopige cijfers raakten er bij de overwegongelukken 41 mensen gewond, tegen 39 in 1982. Dit is woensdag meege deeld op de jaarlijkse perscon ferentie van NS. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er moet een speciale wet komen om mislei ding met prijskaartjes te be strijden. Dat vindt de consumenten commissie van de Sociaal- Economische Raad. De SER- commissie adviseert staatsse cretaris Van Zeil (Economi sche Zaken) om met zo'n wet op te treden tegen misleidende prijsvergelijkingen. „Niet al leen de consument is daarbij gebaat, maar ook het ordelijk economisch verkeer tussen de ondernemers." In feite wil de SER-commis sie tegen gaan dat winkeliers een produkt van honderd gul den voordeliger voorschotelen door op het prijskaartje te schrijven dat het eigenlijk honderd-en-zoveel had moe ten kosten. De SER-commissie ergert zich vooral aan het boe renbedrog dat wordt uitge haald met advies-prijzen. DEN HAAG (ANP) - Het hof van cassatie in Brussel heeft de aanhouding van de Neder landse zakenman Rienk K. rechtmatig bevonden. Een verzoek tot invrijheidsstelling, door K.'s advocaten ingediend, is afgewezen. Dit heeft een der advocaten, rar P. van den Broeck, woens dag meegedeeld. Het verzoek was gedaan, omdat K. volgens zijn zeggen uit Nederland was weggekaapt en naar Belgisch grondgebied ontvoerd. De Bel gen hielden de man op 11 okto ber van het afgelopen jaar aan op verzoek van de Verenigde Staten. Hij wordt daar ver dacht van een miljardenzwen- del met lappen grond en ander onroerend goed, onder meer via het American Land Pro gram. Nu deze aanhouding in België tot in hoogste instantie is gebillijkt, zal op korte ter mijn een procedure bij de Europese Commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg op gang worden gebracht. DELFT (ANP) - De negentien maanden oude Mustafa Ba- bayigit uit Delft heeft een val van acht meter overleefd. Hij viel dinsdagmiddag voorover uit een raam van een laag- bouwwoning dat hij zelf open had weten te krijgen toen hij op de vensterbank was ge- klauterd.Bij zijn val liep hij wel een groot aantal ernstige breuken op. Sinds woensdag morgen verkeert het jongetje buiten levensgevaar. EEN felle uitslaande brand heeft woensdag avond het grootste deel van het polyester ver werkende bedrijf Euro pol aan de Noorddijker- weg in Ursem, tien kilo meter ten oosten van Alkmaar, verwoest. In het bedrijf, waar onge veer 70 mensen werken, werden lichtkoepels, lichtgangen en dakka pellen vervaardigd. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voor gedaan. De schade loopt in de miljoenen. Omdat bij de brand ook gifgas sen ontstonden, moesten omwonenden de ramen gesloten houden en bui tenshuis zo veel moge lijk buiten de rook te blijven. - fotoanp ASSEN (ANP) - Een parkeer wacht uit Bovensmilde heeft in de afgelopen vier jaar ruim 155.000 gulden uit parkeerau tomaten gestolen. De 33-jarige E.H. was als employé van de dienst publieke werken in As sen belast met het onderhoud en beheer van de plaatselijke parkeerautomaten. H, werd tien dagen geleden op heterdaad betrapt. De poli tie ging al enige tijd zijn gan gen na, omdat hij leefde op een voet die niet te rijmen was met de hoogte van zijn salaris. De 30-jarige echtgenote van de man heeft de politie bekend dat zij op de hoogte was van de malafide praktijken van haar man. Tegen de vrouw is pro- ces-verbaal opgemaakt we gens opzettelijke heling. HET college van B en W van Zaanstad wil 96.000 gulden storten in een fonds voor men sen die niet of nauwelijks de gas- en elektriciteitsrekening kunnen voldoen. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft de om roepen woensdag voor het laatst gewaarschuwd dat zij minder reclame in hun pro- grammas moeten doen. In een gesprek met de voor zitters van de omroeporgani saties en de NOS liet de minis ter weten dat omroepen die nu nog over de schreef gaan, ge straft worden. De minister denkt daarbij vooral aan geld boetes en niet alleen aan be rispingen, zo heeft hij aan de omroepen duidelijk gemaakt. Brinkman wilde niet met na me noemen welke omroepen in zijn ogen het meest over de schreef gaan. DE Amsterdamse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in een loods aan de Danzigerkade in de hoofdstad en in een garage in Ouderkerk aan de Amstel 4.500 a 5.000 kilo hasj en marihuana met een handelswaarde van 25 miljoen gulden in beslag genomen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De tariefsverhoging van zes percent, die in opdracht van de minister van Verkeer en Water staat op 1 april moet ingaan, zal niet door alle trein reizigers in gelijke mate worden gedragen. De koper van een enkele reis zal meer worden ontzien dan degenen die op een abon nement reizen. De reden: NS verdient meer aan de gelegen heidsreizigers en die groep moet dus als klant behouden blijven. De forens kost meer door de vele diensten en de lange treinen die voor zijn ge rief boven de normale dienst regeling worden gereden. NS wil dus de spitsen afvlakken en de dalen opvullen. Intussen zullen de spoor wegklanten nog jarenlang worden geplaagd door tariefs verhogingen, die de stijging van de kosten van levenson derhoud te boven gaan, op zijn minst tot en met 1987. In het afgelopen jaar liep dat door de tariefsverhogin gen (bijna 14 percent sinds 1982) al mis. Voor het eerst werd de sinds 1977 gestage groei door een terugval op het niveau van twee jaar geleden onderbroken. Het aantal ver kochte kilometers liep met 3,5 procent terug tot ruim negen miljard. Ook zonder de acties van de vervoersbonden zou er een daling zijn geweest van bijna twee percent. Over het effect van de acties kwamen op de woensdag ge houden persconferentie van de NS-directie nauwelijks andere gegevens dan de reeds beken de inkomstenderving van rond 25 miljoen gulden. Een enqête onder de reizigers leverde op dat 12 procent van de bevol king last van de acties heeft ondervonden, maar ook dat 80 procent van de reizigers de trein trouw blijft. Slechts vijf procent gaf te kennen de rail voortaan links te laten liggen. Over het goederenvervoer is NS niet ontevreden. De con currentiepositie van de spoor wegen blijft echter nadelig. Bij wijze van voorbeeld: aan de verbreding van de Zuidwil lemsvaart wordt 407 miljoen gulden besteed, die de binnen vaart in de schoot krijgt ge worpen. Het overleg tussen NS en de overheid over de aan schaf van een eerste serie van 50 nieuwe locomotieven voor het goederenvervoer is overi gens bijna rond. Met de order is een bedrag van rond 150 miljoen gulden gemoeid. A J Van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Vertegen woordigers van de industrie bond FNV en de Unie BLHP hebben zich in een eerste reac tie kritisch uitgelaten over voorstellen van het organisa tiebureau Berenschot hoe bij Daf Trucks in Eindhoven een 36-urige werkweek het beste gestalte kan worden gegeven. Die voorstellen van Beren schot zijn woensdag door Daf openbaar gemaakt. Volgens Berenschot moet de werkdag acht uur blijven. De ene helft van het jaar moet er dan vijf dagen per week wor den gewerkt en de andere helft van het jaar vier dagen per week. Vorig jaar bereikten de bonden en Daf overeenstem ming over de invoering van een 36-urige werkweek voor de ruim 6.000 werknemers in Nederland die daarvoor ook tien procent van hun loon moesten inleveren. De ar beidsduur ging half augustus in. In afwachting van een de finitieve regeling werd de lengte van de werkdag met tien procent gekort. Bij het onderzoek hanteerde Berenschot een aantal uit gangspunten. Die hadden on der meer betrekking op kos ten, neutraliteit en een verbe tering van het rendement, een vergroting van de flexibiliteit en handhaving en waar moge lijk zelfs uitbreiding Van de bedrijfstijd. In het kader van het onderzoek heeft Beren schot ook de meningen gepeild -jan de Daf-werknemers. Ger van Os van de Unie BLHP noemt het frappant dat Berenschot de variabele werk tijden voor kantoorpersoneel helemaal wil afschaffen. Van Os zegt er ook niets voor te voelen om voor het kantoor personeel een arbeidstijdver korting per dag te accepteren. Derde punt van kritiek heeft betrekking op de stafmede werkers. Die komen er in de voorstellen van Berenschot met name waar het gaat over het overwerk bekaaid af, al dus de Unie-bestuurder. Frans Westenbrink van de industriebond FNV zet vraag tekens l^de stelling van Be- renschot"at de huidige wijze van arbeidstijdverkorting kostenverhogend is voor de onderneming. DE Nederlandse Gasunie en British Gas voeren oriënte rende besprekingen die moge lijk kunnen uitmonden in on derhandelingen over gaslever- anties. Er wordt ook gespro ken over aanleg van een pijp leiding tussen Nederland en Groot-Brittannië op tafel. AMSTERDAM (ANP) -c Het afgelopen jaar zijn 52.140 nieuwe personen auto's meer verkocht dan in 1982. Dat is een stijging van 12,8 procent. Vorig jaar werden in totaal 459.131 nieuwe personen auto's verkocht tegen over 406.991 in het jaar daarvoor. Deze cijfers zijn door de RAI in Amsterdam vrijgegeven. Voor dit jaar verwacht de RAI nog een kleine toeneming van de autoverkopen tot een niveau van 470.000 a 475.000. y Drie werf hoera voor meneer hangman, denk je in eerste in stantie. Deze ex-minister wil in Rotterdam drie werven red den, waaronder Wilton-Fij- enoord. Maar is er weinig reden om te juichen. Er zullen heel wat ba nen in het water vallen. Mis schien komen Japanners de werf omdopen in Nippon-Fij- enoord, maar het zal allemaal weinig helpen. Of men in Rotterdam blij moet zijn met Japanse hulp, moet men maar eens aan Kees Rij vers vragen, die na de steun van Sony moest toezien dat de toekomst van het Nederlands Elftal behoorlijk gestoord werd. Het blijft inleveren, ook in 1984. Straks moeten ook de lichtpuntjes in de economie weer ingegeleverd worden. Neelie Smit-Kroes levert bij voorbeeld, 'geheel belangeloos', een pijler van de Oosterschel- dedam in. Op die meer dan 600 pijlers valt dat huis niet op. En dat inleveren smaakt naar meer! Wim Kan zei al eens: „Viool vind ik zo gevoelig. Weet je wat ook gevoelig is? Twee vio len." Als Neelie eenmaal aan het schrappen is, is het eind zoek. Het is de bekende domino theorie. Straks wordt in Den Haag een geheim rapport in de openbaarheid gebracht, waar in staat dat de dam geheel ZONDER pijlers zal worden aangelegd. Al die pijlers worden onder onze economie gezet. En toen werd iedereen toch nog geluk kig. MERIJN (ADVERTENTIE) voor en diverse v.a. Wees er op tijd bij Malson VOLGENS PvdA-leider Den Uyl probeert premier Lubbers bij zijn bezoek deze week aan Washington steun te verwer ven voor de plaatsing van voorlopig 16 kruisraketten op Nederlands grondgebied, ge koppeld aan enige beperking van de bestaande kernwapen- taken. Voor Den Uyl is dat echter onaanvaardbaar. In Stadskanaal zei hij dat de NA- VO-landen - vooral de Euro pese - de plaatsing in herover weging moeten nemen en de onderhandelingen moeten heropenen. Blijkens uitlatingen van Den Uyl in De Tijd van deze week mogen de kleine linkse partijen CPN, PPR en PSP niet rekenen op samenwer king met de PvdA wanneer ze er in slagen bij de volgende Tweede-Kamerverkiezingen met één lijst uit te komen. STAATSSECRETARIS Bolke- stein van Economische Zaken vindt dat er snel moet worden beslist in de kwestie van de vaste boekenprijs. Hij zal hierover een open advies vra gen, heeft hij een delegatie van de Vereeniging ter Bevor dering van de Belangen des Boekhandels (VBBB) woens dag toegezegd. De VBBB acht een spoedige wettelijk rege ling nodig nu het Europese Hof van Justitie het Neder- lands-Vlaamse boekenkartel heeft verboden. OUD-VARA-bestuurder Jan Willem Lebon, die op 1 no vember 1925 een van de op richters van de socialistische omroep was, is op 15 januari op 85-jarige leeftijd overleden. Lebon was tot'zijn pensione ring in 1963 secretaris-pen ningmeester van de v a r a

de Stem | 1984 | | pagina 3