,250,-. de stem Tienduizendste fiets gegraveerd in Terneuzen Werkloosheid in Zeeland is toch weer gestegen 'RAVOZ moet diverse klachten procedures nu zelf beoordelen' MIDDELBURG: OPHELDERING OVER STEUN GIETERIJ DONDERDAG 19 JANUAR11984 Ejs kijken. Want in [r deze jubileumuit- /oor een feestelijke WOPDETOEKOMSl JMEENTE SAS VAN GENT PLEIDOOI LID GEZONDHEIDSRAAD: Jongeren willen ook eenmalige uitkering .'Terneuzen, Hulst en Goes. Koninklijk goud voor D. Fabery de Jonge Gierigheid van Nederlander geen fabeltje 'Minder pijlers Oosterschelde bedreiging voor milieu' KENTERING ZET (NOG) NIET DOOR VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor de Volksgezondheid iRAVOZ) zou zelf de beoorde ling ter hand moeten nemen an procedures voor klachten- behandeling en -bemiddeling binnen de Zeeuwse instellin gen voor gezondheidszorg. I paartoe zou een speciale com missie in het leven geroepen Runnen worden. Dat werd gisteren tijdens een RAVOZ-vergadering ge opperd door het lid D. de Kub. Hij wees daarbij op de consta tering dat vrijwel iedere me dische voorziening in Zeeland opdeeen of andere wijze aan- dacht besteed aan interne klachtenprocedures. De ver schillen van aanpak recht vaardigen volgens hem een centrale 'evaluatie'-commis- sie. De RAVOZ heeft in grote trekken al enkele aanbevelin gen op papier gezet voor de re geling van klachtenopvang binnen de instellingen zelf. De RAVOZ besloot gisteren een positieve, maar voorlopig afwachtende, houding aan te nemen tegenover het initiatie! van de Algemene Vereniging voor Patiëntenbelangen (APV), die onder meer in Zee land, wil starten met een tij delijk klachtenbureau. Zoals gemeld heeft de APV daar voor subsidie van het ministe rie van WVC gekregen. RAVOZ-voorzitter W. Don benadrukte nog eens dat het- voorkeur verdient bij de op richting van het bureau ook de andere patiëntenverenigingen waaronder Samen Beter in Zeeuwsch-Vlaanderen, te be trekken. De raad nam de peilstudie 'Signalen uit het patiënten- veld' van RAVOZ-directeur F. van Spanje dankbaar in ont vangst en kon zich vinden in een vervolgstudie, waarbij on der meer aandacht zal worden besteed aan de gesignaleerde problemen rond nazorg. De RAVOZ hoopt dat het rapport reacties uit 'het veld' zal op roepen. D. de Kub pleitte ook hier voor meer coördinatie. Hij deed de suggestie om de stu dies van de RAVOZ-directeur in relatie te brengen met de plannen voor oprichting van een bureau voor patiën tenklachten. Dit om te voorko men dat allerlei initiatieven een eigen leven gaan leiden. SEOZ in opspraak Van een onzer verslaggevers I MIDDELBURG - De Stichting voor Economi- Ische Ontwikkeling Zeeland (SEOZ), opgericht I voor het verlenen van financiële steun aan de Zeeuwse KMS-bedrijven, is in omstreden vaarwater terecht gekomen. De gemeente Middelburg wil opheldering over het I doen en laten van de stichting, waar sinds de oprich ting nog maar weinig meer van naar buiten is geko- Imen. Directe aanleiding is het feit I dat de stichting nog steeds niet I heeft beslist over de eerder, in I principe toegezegde steun van lij miljoen gulden aan de Gie- I terij in Middelburg. Het voort bestaan van dit bedrijf hangt I mede van die steun af. Het zit de Middelburgse ge- [meenteraad vooral dwars dat I de Zeeuwse hoofdstad nu zelf I de rente (22.630 gulden) op ta- I fel moet leggen over een le- Ining die de gemeente vorig ■jaar ten behoeve van de Giete- Iri) afsloot. Met die lening kon I destijds twee maanden lang I het salaris aan de personeels leden worden uitbetaald, livaarmee een faillissement I werd voorkomen. Woordvoer ders van de verschillende bring van gewichten. I wethouders van Sas van Gent, Ibare kennis, dat: voor de her- chten zal zitting worden gehou- pelte Westdorp'e, te Sluiskil, op I J3 februari 1984, van 09.00 tot] fvan 13.00 uur tot 17.00 uur en I ft februari 1984, van 08.30 lot] I een lokaal van de Nederlandse I «schappij, Industrieweg 10 te] j de ingang). lelte Sas van Gent en Philippine, jent, op woensdag 29 februari I 00 tot 12.00 uur en van 13.0U j [r, en donderdag 1 maart 1984 it 12.00 uur en van 13 00 tt» ■in het cultureel centrum elminalaan 1 te Sas van Gent. fchtigen zullen door de dienst van I iveel als mogelijk is, oproepe" nden, vermeldende plaats en tip <euring, maar dat voor degene" p ontvangen, niettemin de ver- reuring blijft bestaan. een gewichten ter herkeuring Wjj en aangeboden en dat maten ei mits voorzien van het jaart daarvan in het vervolg z'in.v''L en meetwerktuigen met een Ja» oorafgaand dienen nog eenrna arden aangeboden). ior de gewichten een hefcijkp®^ zal gelden, zodat voor onze g onderhavige zitting, eerst om er een volgende herijkzitting z ïen die thans van de herijkzitting I naken, nog gelegenheid tot lt?'| aan het ijkkantoor Dordrecht, h 1 lin 1 te Dordrecht, elke woensfl®] 113.30-16.00 uur en dat betrof geraden niet tot die volgend® .1 omdat dan inmiddels de thans f roorkomende ijkmerken zullen z I jaartalmerk 81 is geldig tot ei almerk tot eind 1986). erkeuring en het justeren van I on c.q. justeerloon verschuldigd f1 ir in ontvangst nemen van de v f ivorden voldaan. 19 januari 1984 en wethouders voornoemd, W. Dusarduijn, burgemee W Zwartele, secretaris V«n ecu onzer verslaggevers I (iOES - De Jongerenbeweging [FNV overweegt langs juridi- I sehe weg te bereiken dat ook I jongeren tot 23 jaar, die zelf- [standig leven van een RYY'YV- I uitkering, reeht hebben op een I eenmalige uitkering zoals an- I deren met een minimum inko- I men hebben ontvangen. Do Jongerenbeweging FNV |vmdt hel oneerlijk dat de [hlksoverheid jongeren onder (ie23 met een RWW-uitkering Iheeft uitgesloten van een een- [malige uitkering. Gewezen wordt op het feit dat de RWW- ptkeringen voor deze groep Jongeren per 1 juli 1983 zijn prlaagd. Voor ouderen is deze 'Mering niet verlaagd. Jongerenbeweging is Nn mening dat de jongeren pinimaal recht hebben op de put van de eenmalige uitke- 12 om(*at /a) van 1 ianuari |k«3 tot 1 juli 1983 op het echte Immïmuniniveau leefden dat Noor hun leeftijd is vastge steld AD vpQft Pi «nwpcrr NEDERLAND Kantoren lm „„sen en telefoonnum- ersop pagina 2. Openingstijden: 0 30-12.30/13.30-17.00 uur. lerneuzen; Rein van der ».nm. (®ditie-chef). Jan Jan- I Pa, i JV' che0, Frank Dey, U Schipper, Cor de LA (,0,°)' Ton Koomen s2 Huls,: Eugène Ver- J 'fn- Goes: Gé van Ber- e' Middelburg: Henk Post- I Uostburg: Co Meertens. J ^rvicepunten lV0<ait6rzancle: mevr- Neve, 2250 4, 01148- ^ertentle-expl. I nuSf!fCt0ur Zeeland C. Me- I ..privé 01150-95839. fracties in de Middelburgse gemeenteraad merkten deze week, tijdens een commissie vergadering, op dat de SEOZ over miljoenen guldens be schikt, die rente opleveren. Zoals bekend werd de SEOZ vorig jaar door het provincie bestuur en de Zeeuwse ge meentebesturen gevoed met 50 miljoen gulden uit de kas van de PZEM. Dat geld was be doeld om de Zeeuwse KMS- bedrijven te redden die door het RSV-debacle in moeilijk heden zijn gekomen. De SEOZ wordt bestuurd door de Zeeuwse gedeputeer den en enkele gemeentelijke vertegenwoordigers. Gedepu teerde R. Barbé, voorzitter van de stichting, verklaarde giste ren desgevraagd dat het be schikbare geld, zoals de bedoe ling was, al voor het grootste deel in de bedrijven De Schel de en Sicon (voorheen het Vlissings montagebedrijf van RSV) is gestoken. Er rest nu nog 4,5 miljoen voor de Giete rij. Zekerheid Voor men dat wil uitkeren moet er volgens de gedepu teerde zekerheid zijn over de liquiditeit en solvabiliteit van dit bedrijf. Daarover zijn al maandenlang besprekingen gaande met de Westland Utrecht Hypotheekbank, die het onroerend goed van het bedrijf gefinancierd heeft. Het is de bedoeling dat de bank de gebouwen overneemt en daar na aan de Gieterij verhuurt. Volgens Barbé vinden ook nog besprekingen plaats met andere financierders. Hij ver wacht dat die besprekingen nog deze maand kunnen wor den afgerond. Barbé: „We hebben inderdaad in principe toegezegd de Gieterij overeind te zullen houden, maar dat be tekent natuurlijk niet dat we een blanco cheque tekenen. We kunnen tussentijds niet al lerlei zijpaden bewandelen, er moet eerst een compleet voor stel zijn." Terwijl de financiële onze kerheid voor de Gieterij dus nog even voortduurt komt het bedrijf (afgeslankt van 125 tot 70 werknemers) weer steeds beter in de orders te zitten. Deze week werd de periode van arbeidstijdverkorting beëindigd. Men verwacht nu zeker tot in augustus op volle kracht te kunnen draaien. D. Fabery de Jonge .gouden eremedaille. GOES - Na al sinds 1908 in het bezit te zijn van het begeerde predikaat Hofleverancier heeft het Goese juweliersbe- drijf Fabery de Jonge B.V. gisteren nog een koninklijke onderscheiding ontvangen. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan viel de heer D. Fabery de Jonge de ereme daille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau ten deel. De versierselen wer den hem gisteren in besloten kring opgespeld door burge meester rar. W. Blanken van Goes. De heer Fabery de Jonge heeft een groot aandeel gehad in de uitbreiding en bloei van het juweliersbedrijl' dat sinds 1908 het predicaat Hofleveran cier mag voeren. Daarnaast was hij bijzonder actief in het maatschappelijk leven. Zo vervulde hij onder meer be stuursfuncties in de winke liersvereniging en op onder wijsgebied. In de oorlogsjaren maakte hij zich verdienstelijk voor het Nederlandse Rode Kruis. Verder is de heer Fabery de Jonge 29 jaar lid geweest van de diaconie van de gerefor meerde kerk en bestuurslid van het bejaardentehuis Schild en Hof in Goes. Sinds 1978 maakt hij deel uit van de bewonerscommissie van de serviceflat De Schakel, waar van de laatste jaren als voor zitter. Burgemeester Blanken zei onder de indruk te zijn van de hoeveelheid tijd en energie die de- heer Fabery de Jonge bui ten zijn zakelijk leven aan maatschappelijke taken heeft besteed. Namens het gemeen tebestuur sprak hij hierover zijn dank en waardering uit. Op de receptie hebben zeer ve len de familie Fabery de Jonge gelukgewenst met het 150-ja- rig bestaan van het juweliers- bedrijf en de heer Fabery de Jonge met de hem verleende koninklijke onderscheiding. Een verbaasde J. Cornelissen ontvangt plaquette, kalender en boekenbon TERNEUZEN - De kans dat een gesto len fiets die door de gemeentepolitie Terneuzen is gevonden weer terug naar de rechtmatige eigenaar gaat is dras tisch toegenomen. De afgelopen maanden heeft een groep werklozen duizenden fietsen van een registratienummer voorzien waar door slachtoffers van diefstal een stuk sterker in hun schoenen zijn komen te staan als het erom gaat hun eigendom aan te tonen. Gistermorgen werd in het buurtschap Othene de tienduizendste fiets gegraveerd. Een mijlpaaltje waar bij zowel de gemeentepolitie Terneuzen als het bureau Voorkoming Misdrijven Zeeland, initiatief nemer van het project even stil wilde staan. Een verbaasde J. Cornelissen uit de Brugstraat bracht zijn fiets even over elven naar de omgebouwde Cito bus in de Hoofdstraat (de rijdende werkplaats van de graveurs) waar hij werd opge wacht door korpschef C. Hindriks, pro jectleider-adjudant André en T. Ste- houwer, regionaal coordinator van het bureau Voorkoming Misdrijven. Cornelissen ontving uit handen van adjudant André een houten plaquette waarop het embleem van de gemeente politie Terneuzen was aangebracht met daaronder een koperen plaatje met in scriptie. De plaquette is gemaakt door de vrijwilligers die de bus bemannen. Regionaal Coördinator Stehouwer had een kalender en een boekenbon voor Cornelissen meegebracht. Stehou wer wees in zijn korte toespraak op het belang van de actie en prees Terneuzen die als eerste Zeeuwse gemeente het ini tiatief van het bureau tot uitvoering heeft gebracht. Hij rekende voor dat in heel Zeeland ongeveer 160.000 fietsen gegraveerd moeten worden. „Er zijn natuurlijk veel meer fietsen in Zeeland maar de prak tijk leert dat zeventig procent reageert op de oproep hun fiets te laten registre ren". Na Terneuzen is inmiddels ook in Axel een groep gestart. Plaatsen waar op korte termijn ook begonnen wordt zijn Sas van Gent, Middelburg, Goes en Vlissingen. CBS-rapport u ijst uit: DEN HAAG - De spreekwoor delijke gierigheid van de Ne derlander is geen fabeltje, maar pure realiteit. Dat blijkt uit een nieuw rapport van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dat onderzoek heeft verricht naar het gedrag van de binnen- en buitenlandse recreant in Ne derland. Het rapport geeft aan dat de Nederlander op een dagtocht (exclusief reiskosten) niet meer dan ƒ8,90 uitgeeft, tegen de Belg 31,50 en de Westduit ser 34,05. Het CBS-onderzoek is verricht met het oogmerk meer inzicht te krijgen in ge drag, reisdoel, vervoerstech niek en uitgavenpatroon van de recreant. De vakantieganger die Zee land aandoet is er vooral op uit te zwemmen en te zonnen. De gang naar het strand wordt per auto, brommer of motor gemaakt, of lopend. De eenza me fietser is in Zeeland echt eenzaam. Meer dan in Zeeland wordt in Brabant de fiets gepakt voor dagtrips, maar het reis doel duidt erop dat de gezond heid daarmee niet steeds ge diend is: in Brabant wordt na melijk vooral in café. bar of restaurant gerecreëerd, ter wijl ook dancings en kermis sen daar hoog scoren. Tenslot te wordt Brabant frequent ge visiteerd om redenen van fa miliebezoek. Het CBS heeft met zijn pu blicatie willen bijdragen aan de beleidsvorming op het ge bied van recreatie en toerisme. Met het rapport kan ook het op toerisme gerichte bedrijfsle ven zijn voordeel doen. Mi l ieugroepen UTRECHT - „Bij de werken op de Oosterschelde wordt op het ogenblik alleen nog op de eenten gelet. Daardoor dreigen de milieuvvaarden, waarom het bij de werken toeh gaat, in de knel te komen". Dit schrijven de stichting Natuur en Milieu en een Zeeuwse milieugroep in een brief aan de Tweede Kamer in reactie op het besluit van mi nister Smit (Verkeer en Wa terstaat) om het aantal pijlers in de stormvloedkering in de Oosterschelde te verlagen van 66 naar 65 Volgens de groepen ontstaat hierdoor schade aan het mi lieu. Het stroomgat van de Roompot wordt kleiner met als gevolg een kleiner getijde- verschil in de oostelijke Oos terschelde, zo stellen de mi lieugroepen vast. Het tijdelijk afsluiten van stroomgaten tij dens de uitvoering van de werken kan eveneens kwaad doen aan het milieu. Het getijdeverschil, aldus de brief, wordt door beide facto ren „lager dan voor het milieu en de oestervisserij noodzake lijk wordt geacht". Natuur en Milieu en het Zeeuwse coördinatie-orgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming dringen er bij de Kamer op aan om tij dens de bouw van de Ooster- i scheldewerken hoge prioriteit te geven aan de milieu-aspec ten „en geen beslissingen te nemen of in stand te laten waarvan de gevolgen voor het milieu zich niet laten over zien". Uit onderzoek van de Delta dienst, dat vooraf ging aan de beslissing één pijler minder te plaatsen, is overigens naar vo ren gekomen dat het getijde- verschil geen gevaar loopt. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Ook in Zee land is de hoop op een kente ring in de ontwikkeling van de werkloosheid voorlopig weer de bodem ingeslagen door de werkloosheidscijfers over de maanden november en decem ber. Het Zeeuws werklozenper- centage steeg in die periode 'trendmatig' van 15,8 via 15,9 (eind november) naar 16,3. Daarmee sluit Zeeland aan bij de landelijke tendens: van 17,6 via 17,9 naar 18,3. Bij de jaar wisseling stonden in Zeeland 16.419 mensen officieel als werkloos ingeschreven. Dat blijkt uit de maande lijkse cijfers van het districts bureau voor de arbeidsvoor ziening. Wat de mannen be treft tekent het bureau daarbij het volgende aan: „Ondanks de sterk gestegen werkloos heid steekt Zeeland met nog enige andere westelijke pro vincies gunstig af tegen het landelijk cijfer (15,5 tegenover 17,8 procent). Evenals landelijk daalde de laatste maanden ook in Zee land de werkloosheid onder vrouwen. In Zeeland was het beeld zelfs gunstiger. Daar was vorige maand sprake van een daling van 19,0 naar 18,6 procent (landelijk daalde het percentage van 19,7 naar 19,6 procent). Die daling in Zeeland komt geheel voor rekening van jongere vrouwen tot en met 22 jaar. Het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening benadrukt dat de stijging van de werk loosheid de laatste maanden in Zeeland aanmerkelijk lager was dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De werk loosheidstoename was het sterkst op het 'platteland', dat wil zeggen in de rayons Tho- len, Oostburg, Hulst en Zierik- zee. Het rayon Middelburg vertoonde als enige een daling, waardoor de regio Walcheren z'n positie als Zeeuwse regio met de minste werkloosheid heroverde. Bij de mannen deelden alle beroepsgroepen de afgelopen maand in de werkloosheids toename in Zeeland, waarbij de sterkste stijging voor reke ning kwam van de seizoenge- voelige beroepen. Nadat er ge durende een aantal maanden sprake was van een daling van de werkloosheid in de bouw sector, trad de afgelopen maand weer een aanzienlijke stijging op. Dat wordt voor de decembermaand echter nor maal genoemd. Opvallend is dat het werkloosheidsniveau in de bouw tijdens de jaarwis seling lager was dan het jaar daarvoor. Bij de mannen tekende de stijging van de werkloosheid zich vorige maand verder af in de beroepsgroepen landbouw (plus 121), chauffeurs (plus 42), horeca (plus 15) en onge schoold personeel (plus 61). Onder metaalbewerkers is de werkloosheid na een kleine daling in de nazomer weer verder gestegen (plus 59 in de cember). Bij de vrouwen tekende de daling van de werkloosheid zich vorige maand af in de be roepsgroepen handelsperso- neel (min 19), kantoorperso neel (min 36), huishoudelijk personeel (min 15) en sociaal- en geneeskundig personeel (min 31).

de Stem | 1984 | | pagina 13