Geen fair play van ombudsman WSW-lonen mogen omlaag WAO-er kan werken als vri LANGMAN-RAPPORT MAANT TOT SPOED: TUIMELING Gewonde Molukker totaal onschuldig In wat voor lamp draai je eigenlijk een reflectorlamp? JesrelUd Lubbers naar VS DE STEM COMMENTAAR Oud dametje bebtem 'BINNENLAND l/l TE LEVEN' Ruding: Dollar voorlopig nog wel te hoog VAN AGT CONTRA FRITS BOM: ILLEGALE OPSLAG VAN SPRINGSTOF Medewerker van ex- CIA-agent veroordeeld Delegatie naar Midden-A merika VERKLARING POLITIE CAPELLE AAN TECHNISCHE HOGESCHOOL Eindhoven verliest 175 banen Rechtbank: shirt niet racistisch Perscombinatie BONDEN VERLIEZEN GEDING ADVIES AAN STAATS SECRETARIS DE GRAAF: Philips Reflectorlamp voor speelse accentverlichting. PHILIPS CPN-Groningen Braks Overname Chevron Kalkar T5 PAGINAj? eten Pertini een „uit- ide keus" te vinden, t Sandro Pertini er zelf enkt blinkt uit in be- heid: „De Nobelprijs? nk er niet eens aan." verluidt trachten pa- ingen het-volk tot wat redelijkheid te bren- aaar zonder succes. Ita- 1 de Nobelprijs voor de van 1984 voor Sandro ni, of hij zelf wil of niet. erigens zullen de Italia- ;ich moeten haasten als rtini dit jaar nog op het havot in Oslo willen en. Op 1 februari start irmijn waarbinnen na- van kandidaten bij het fcomité kunnen worden liend. Volgens de regle- ;en mogen alleen indivi- personen kandidaten en. Zaak is dus nu om io groot mogelijk aantal ene burgers Pertini's lidaatstelling te laten nen. Wordt Pertini de laar (en met een andere elijkheid wordt in Italië nlijk geen rekening ge ien), dan zal hij de twee- taliaan zijn die deze prijs e wacht sleept. De eerste (in 1907) Teodoro Mone- :en aanhanger van Gari- li, en deskundige op het ied van het internatio- 1 recht. T28 PAGINA 3 Carlos Alivarado Olemar a doorgedrongen tot Mexi- van terreur in zijn woon- i/luchtelingenkamp had hij rn lotgenoten in een oude ,lk heb geen kans meer op iankje in het Almeda Park, i hotels en het Palacio de kan hij niet genieten, ag een bordje eten van de jn vader naar de dokter te irdt langzaam blind". Maar elf en de vluchtelingen ma an om geld te verdienen, waar ze geld geven voor je er bloed geven ze tweedui- lat mag niet elke week. Ze ziekenhuizen en krijgen er zitten. „Je bent er van je le- 1 me verdwenen of gewoon I te komen uit Mexico, maar a asiel aangevraagd in Zwe- ze, dat er in Zweden al te eindeloos wachten, maar jden er scheve verhoudin- 1 kunnen ontstaan. Daar- ast hebben zich ook enige 1 wazige religieuze secten Amerika met hulpverle- ng beziggehouden, die eer gericht was op het nnen van zieltjes, dan op rkelijke hulp. Ten slotte n ook weinig regeringen steld op het neerstrijken n de complete 'vluchtelin nhulp-j et-set' van de Ver- igde Naties". De steun die de Cebemo nu 1 uitbreiden, zal erop zijn richt, dat de vluchtelingen n zelfstandig bestaan kun- n opbouwen. „Het ziet er et naar uit, dat de Guate- alteken snel terug naar m moederland gaan", zegt woordvoerster. En de exicaanse staatssecretaris an buitenlandse zaken Vic- r Flores Olea: „De terug- ;er van de Guamalteken mgt af van de ontwikke- ig in de hele regio van iddèn-Amerika". et toe in staat zijn: strenge- warencontrole." Vanuit België zijn boze :r wij ten gekomen: Neder- nd zou niet of te laat geïn- irmeerd hebben. Zowel Pro- jktschap als het Ministerie an WVC zijn daar uiterst ■rontwaardigd over. ^oordvoerder Dankmeier an Volksgezondheid: „De erwijten van België zijn olkomen ten onrechte. We ebben zaterdag, toen wij het 'isten, de buurlanden on- ïiddellijk geïnformeerd." Ministerie noch Produkt- :hap wensen commentaar te iveren op opmerkingen uit garnalenhandel zelf, dat iet hier gaat om een afge- .eurde en illegaal verhan- elde partij garnalen. Binnen EEG zouden regelmatig ulke dubieuze partijen gar- lalen hun weg vinden. „We veten het niet", is de enige eactie. Bij Volksgezondheid, vaarvan het NOS-Journaal naandagavond het telefoon- rnmmer (070-209.260) be kendmaakte als centraal ilarmnummer, kwamen naandagavond al enkele ronderden verontruste tele foontjes binnen, net als dins- lag. De meeste mensen vroe gen wat zij moesten doen met restjes garnalen, die zij nog liet hadden durven eten. Het advies van Volksgezondheid kort maar krachtig: niet eten. Eventueel kunnen consu menten en detaillisten gar" nalen ter controle aanbieden aan de Keuringsdiensten voor Waren. En hoe kan voorkomen worden, dat straks her en der uit de diepvries nieuwe Par' tijen besmette garnalen op duiken en in de handel k°' men? Voorlichter Dankmeier van Volksgezondheid, ge' tergd: „Garnaal voor garnaal onderzoeken, goedemiddag SCHIPHOL (ANP) - Premier Lubbers is dinsdagmiddag van Schiphol vertrokken naar je Verenigde Staten, waar hij „nder meer een onderhoud beeft met president Reagan. Het bezoek, dat een infor meel karakter draagt, duurt tot en met vrijdag. Na zijn ontmoeting met Reagan voert je premier op uitnodiging van je Amerikaanse regering ge sprekken met onder andere vice-president Bush, minister Weinburger van Defensie, mi nister van Buitenlandse Za ken Shultz en met het hoofd van de Nationale Veiligheids raad McFarlane. Vorige week verklaarde Lubbers dat in het gesprek met Reagan ongetwijfeld de problematiek van de kernwa pens voor de middellange af stand aan de orde komt. De premier Het vorige week ook weten niets te voelen voor uit stel van de kabinetsbeslissing over het al dan niet plaatsen van de 48 kruisraketten op de basis Woensdrecht. Geen uitvoer- belemmeringen Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Ru- ding (Financiën) verwacht niet dat de dure Amerikaanse dollar de komende maanden veel in waarde zal dalen. Als dat daarna wel gebeurt, zal dat de Duitse Mark, met in het voetspoor de gulden, omhoog stuwen. Dat liet de minister gisteren weten in een rede voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel. Ruding kritiseer de het hoge Amerikaanse fi nancieringstekort. Maar dat is volgens hem niet de enige re den dat de rente in de Vere nigde Staten zo hoog en de dollar zo duur is. Ook om an dere reden is het nogal aan trekkelijk voor buitenlanders om hun geld in de VS te beleg- j gen. Als de dollar straks in waarde zal dalen, zal dat kapi taal meer naar de Bondsrepu bliek gaan, verwacht Ruding. Minister Ruding liet weten dat hij er niets voor voelt om maatregelen te nemen, die het Nederlanders moet beletten hun geld in de VS te beleggen. Dit in tegenstelling tot zijn Franse collega Delors die ge zamenlijke EG-maatregelen voorstaat. Wel vindt Ruding dat de Amerikanen beter moeten luisteren naar onze klachten over de problemen die hier door ontstaan in West-Europa. Ruding vindt dat de Amerika nen met hun financieel-econo- misch beleid meer rekening moeten houden met het feit dat dit enorme gevolgen heeft voor de economie in West- Europa. Hij vroeg daarover meer overleg, mede om iets van de irritatie tussen Wash ington en de West-Europese I hoodsteden weg te nemen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „Bom heeft geen fair play gespeeld. Zijn opmerkingen als zou ik onwaarheid hebben gesproken, heb ik als zeer pijnlijk ervaren." Dat zegt de commissaris van de konin gin in Brabant, oud-premier Dries van Agt, in de vandaag verschijnende editie van het weekblad Elseviers Magazine. Van Agt, bestuurslid van de door om budsman Bom zeer gewraakte Foster Parents-organisatie, slaat in dit blad hard terug naar Bom en de Nieuwe Re- vu, die er Foster Parents van beschul digden voor kinderen in derde wereld landen bestemde hulp aan apparaats kosten te hebben gespendeerd. Volgens Van Agt en Foster Parents zijn die appa raatskosten 11,2 Bom en Nieuwe Revu kwamen op ruim 30 Volgens Elsevier-redacteur Wim Ba- zelaar, die onder meer Van Agt inter viewde, is dat een gevolg van verkeerde interpretatie door Bom en Nieuwe Revu van cijfers uit (oude) jaarverslagen van Foster Parents. In het Elsevier-artikel zegt ook Han- nie van de Horst, mede-directrice van de Geïllustreerde Pers die onder meer Nieuwe Revu uitgeeft, zich door het Re- vu-artikel 'diep gegriefd' te voelen. Volgens Bazelaar hebben de acties van Bom tot 600 opzeggingen geleid die Foster Parents inmiddels een schadepost van ruim drie ton hebben opgeleverd. Van Agt wijt de acties aan onver draagzaamheid jegens de met succes werkende Foster Parents. „Succes mag niet. Als een kopje zich even boven het maaiveld verheft, staat de zeis al gauw klaar." Steun werven! Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De scheepsreparatiewerf Wilton Fijenoord moet niet alleen blijven bestaan, in dien dat bedrijfseconomisch enigszins verant woord is. Het bedrijf zou ook de spil moeten worden van de gehele scheepsreparatiesector in het Waterweggebied. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rot terdamse rechtbank heeft dinsdag wegens overtre ding van de vuurwapen- wet en gebruikmaking van een vals document de 37- jarige in België woonach tige Westduitser Wolfgang S. (Steiniger) tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. S. heeft in zijn expedi tiebedrijf in het Rotter damse havengebied bijna vijftig kilo van de Ameri kaanse legerspringstof C4 opgeslagen gehad. De ex plosieven waren met een vervalste luchtvrachtbrief Nederland ingevoerd. Volgens de officier van justitie is S. een belangrij ke medewerker is van ex- CIA-agent Edwin Wilson, die in de Verenigde Staten wegens wapensmokkel 32 jaar gevangenisstraf moet uitzitten. Wilson heeft twintig ton van de spring stof C4 van de VS naar Li- bië gesmokkeld. Tijdens de Amerikaanse rechtzittin gen waren aanwijzingen naar voren gekomen, dat de explosieven verder zijn doorverkocht aan terroris tische organisaties. S., pro-Amerikaans en anti-communist, heeft steeds verklaard dat hij in de veronderstelling heeft geleefd dat de operaties volslagen legaal waren en dat ze met medeweten van de Nederlandse regering werden gedekt door de CIA. Dat is een van de conclusies die mr. drs. H. Langman heeft getrokken in het rapport dat hij op verzoek van minister Van Aardenne van Economi sche Zaken heeft gemaakt over de Rotterdamse scheeps- reparatiecapaciteit. De over heid zou aan het bedrijf even tueel ruim 60 miljoen gulden beschikbaar moeten stellen. Het instandhouden van één grote werf betekent in de hui dige situatie onvermijdelijk dat de concurrentieverhoudin gen met de andere werven in het gebied, wordt beïnvloed. Daarom zou' minister Van Aardenne moeten overwegen ook de andere grote werven te steunen als die kunnen aanto nen dat zij in 1984 geen kas- verliezen zullen lijden. Het onderzoek van mr. Langman heeft zich gericht op zeven scheepsreparatiebedrij - ven rond Rotterdam. Die be drijven zijn Wilton Fijenoord, Boele, De Groot en Van Vliet, Van der Giessen- de Noord, Niehuis en Van den Berg, Ver- olme Botlek en Vlaardingen Oost Bedrijven. Langman wijst erop dat Wilton-Fijenoord binnen een aantal weken zekerheid moet krijgen over extra financie ring. Boele verkeert in een vergelijkbare positie, waarbij het gaat om vier weken. Ver- olme Botlek komt waarschijn lijk binnen maximaal acht weken voor hetzelfde pro bleem te staart. De minimale reparatiecapa citeit in het Waterweggebied moet volgens het rapport voor schepen van 1.600 tot 10.000 brt vijf dokken zijn (bijbehorend aantal dokdagen per jaar 1.350), voor schepen van 10.000 tot 40.000 brt vier dokken (1.150 dokdagen per jaar), voor sche pen van 40.000 tot 70.000 brt een a twee dokken (321 dokda gen per jaar), voor schepen van 70.000 tot 200.000 brt twee dokken (460 dokdagen per jaar) en voor schepen groter .SINDS de geboorte van Christus is de rentestand niet zo hoog J opgejaagd als door het begrotingstekort (620 miljard gulden) van Ce regering Reagan". De oud-bondskanselier van West-Duits- Helmut Schmidt, lanceerde deze beschuldiging op een in Brussel gehouden bijeenkomst waarop prominente politici en we ienschappers uit een aantal NAVO-landen met elkaar discus sieerden over de toekomst van het Atlantisch bondgenootschap, ocnmidt waarschuwde dat de wereldwijde economische 'war- p' die door het 'egoïstische' economische beleid van president neagan wordt veroorzaakt, „een grotere bedreiging vormt voor °e samenhang en politieke stabiliteit van de Navo dan de Rus- I I hn^midts ü'*val de scheuren bloot die in het Atlantisch ondgenootschap zijn ontstaan. Ze komen voort uit diepgaande m h®sverschi"en over P0,'f'eke. militaire en financieel-econo- 'sc"e vraagstukken, uit de eigengereidheid ook van Amerika en op onmacht van West-Europa om daar een eensgezind beleid te- yenover te stellen. Europa, zo zei onlangs de Franse minister van Delors, is „een verschrompeld oud dametje geworden; Qrnt de were'd weini9 meer te zeggen en dreigen in de *rden"ernat'ona'e po'itieke discussie een vergeten continent te lDortP '3as's van dit we'ni9 flatteuze, maar we| levensechte zelf- hgkL tioeven de Europese landen geen hoge verwachtingen te riinn van de r0' dle ze op de 9r°te internationale ontwape- oph'sc°nterentie, die in de Zweedse hoofdstad Stockholm wordt L ?uden kunnen spelen. HoewelHet moet toch ook aan te danken zijn geweest dat president Reagan dezer dagen op trpkJTleer verzoenende toon over de Amerikaans-Russische be- Rusp en hee^ 9esPr°ken- Zullen zij in Stockholm nu ook de Waars— kunnen ontdooien Pogingen in die richting hebben (w rscnijnlijk alleen dan enige kans van slagen als West-Europa rvoor de dag komt dan het 'oude dametje' van Delors. "ranse minister van Financiën heeft wel enige ideeen op dit p.Unt Hij wil v|ucht de EG-landen voorstellen de geweldige kapitaal laar ai Ken West-Europa naar de Verenigde Staten (alleen vorig voew miliard gulden) in te dammen door het gezamenlijk in staatnhn heff'n9en. Delors - en hij is bepaald de enige niet - rem ic standpunt, dat deze gigantische kapitaalvlucht een 's op het economisch herstel van de Europese Gemeen- rentPQt ho^e koers van pe Amerikaanse dollar en de hoge trektand' die hel beleggen in Amerika op het ogenblik zo aan- öeliikh h rnaken' p|eden West-Europa dan wel goede exportmo- öiQ ?r op de Amerikaanse markt, maar de miljarden die no- üooo« onn de e'9en industrie te modérniseren - en dat is de nu) c.'e prioriteit - vloeien intussen naar de States, waar ze be- Julljp?en om het Amerikaanse begrotingstekort te financieren. iriut o Amerikanen drukken geel geld meer", schamperde Hel- 'enhët" 'dt °P de 's'avo~conferentie in Brussel, „jullie importe- dan 200.000 ton één dok (120 dokdagen per jaar). Aan minister Van Aardenne beveelt hij aan te bevorderen dat de reparatiewerven gaan samenwerken op terreinen die niet wezenlijk de zelfstandig heid van de onderneming aan tasten. Directeur Jonker van Wil ton Fijenoord reageerde dins dagmorgen tevreden op de tussenrapportage van oud-mi- nister Langman.Districtsbe- stuurder Dik Nas van de In dustriebond FNV in Rotter dam reageerde dinsdag gema tigd optimistisch. EEN delegatie uit de Tweede Kamer zal van 11 tot en met 25 februari een bezoek brengen aan vier landen in Midden- Amerika en de Verenigde Sta ten. A Van onze redactie binneland ROTTERDAM - De jonge Mo lukker die op 4 januari in Ca- pelle aan den IJssel in het been werd getroffen door een politiekogel had niets met de vechtpartijen te maken die EINDHOVEN (ANP) - Aan de Technische Hogeschool Eind hoven moeten voor 1987 in de sector interne dienstverlening 175 arbeidsplaatsen verdwij nen. Het college van bestuur hoopt de sanering door na tuurlijk verloop en zonder ge dwongen ontslagen te-bewerk stelligen. Een woordvoerder van de TH heeft dit dinsdag gezegd. Bij de interne dienstverle ning werken ruim 1100 men sen. Het college van bestuur vindt dat doelmatiger gewerkt moet worden en dat een aantal taken kan worden afgestoten. toen in de Molukse wijk gaan de waren tussen jonge Moluk- kers en de mobiele eenheid. Dat blijkt uit een medede ling, gisteren, over de gang van zaken van korpschef F. van Weelden. De politieman die het schot afvuurde, voelde zich, aldus de korpschef, ernstig bedreigd door twee Molukkers. Hij schoot gericht op een man die met een harpoen op hem af kwam. Volgens de lezing van de politie in Capelle aan den IJssel werd de politieman ge raakt door een ijzeren pijp, juist op het moment dat hij zijn vuurwapen gebruikte. Daardoor is het schot waar schijnlijk afgeweken en heeft de kogel het been geraakt van een man die zich op ruime af stand (ongeveer 20 meter) be vond van de vechtende ME-ers en Molukkers. Uit een onderzoek van het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk is volgens de mede deling van de politiecommis saris voorts gebleken dat de politie-kogel is afgeketst op een hard voorwerp en daarna het been van de betreffende. Molukker heeft geraakt. Hij heeft, aldus de verklaring, van de politie in Capelle een fruit mand gekregen. DOOR nog onbeken de oorzaak is gisteren in het Gelderse Beuningen een forse vrachtwagen van een polderdijk ge tuimeld. Een onder aan die dijk gelegen woning werd geramd hetgeen tot aanzienlijke schade leidde. De lading be stond uit spoelvloeistof. - FOTO ANP ALKMAAR (ANP) - De rechtbank in Alkmaar heeft dinsdagmorgen de 34-jarige marktkoopman R.R. uit Hoorn vrijge sproken van de hem ten laste gelegde versprei ding van t-shirts met een racistisch opschrift. R. verkocht op 16 juni op de markt in Schagen t-shirts met aan de voor zijde het opschrift „I love to make love" en aan de achterzijde de tekst „but not with you turkey". Volgens een deskundige heeft het Engelse woord turkey niets te maken met ons woord Turk. DE Perscombinatie (uitgeef ster van onder meer De Volks krant, Trouw en Het Parool) heeft zich vorig jaar uit de verliezen weten te werken. Het bedrijfsresultaat bedroeg ruim 1 miljoen voor belastin gen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De overheid mag de korting van drie pro cent ook toepassen op de WSW-lonen. Dit oordeel heeft de president van de rechtbank in Den Haag dinsdag uitge sproken in een kort geding van de ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO tegen de staat. De rechter gaf de bonden ongelijk. De bonden bestreden de korting omdat de wet socia le werkvoorziening huns in ziens uitdrukkelijk koppeling met ambtenaren en trendvol gers verbiedt. De rechter, M.R. Wijnholt, oordeelde dat de vergelijking in de wet van de WSW-lonen met 'arbeid onder normale omstandigheden' niets zegt over een koppeling met de vrije lonen of met de trendvol gers. Met die tekst is volgens de rechter slechts bedoeld 'ar beid buiten de beschutte sfeer van de sociale werkvoorzie ning' en niet een automatische koppeling met de lonen in het bedrijfsleven. Ook de geschiedenis van de wet biedt volgens de rechter geen houvast voor de stelling van de bonden. Ook schrijft de wet niet voor dat een eenmaal gemaakte keuze voor de ene of de andere sector stelselmatig moet worden volgehouden. En tenslotte verzet de wet zich niet tegen een verandering van de ene keuze door een an dere, bijvoorbeeld uit louter budgettaire overwegingen. Van staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) kan geëist worden dat hij niet in strijd handelt met de algeme ne beginselen van behoorlijk bestuur, overwoog de rechter. De bonden hebben dat echter niet gesteld en het is ook niet gebleken. DEN HAAG - Arbeidsongeschikten kunnen zonder problemen werken als onbetaald vrijwilliger. Ze hoe ven niet bang te zijn dat er iets met hun uitkering ge beurt. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) moet er voor zorgen dat alle WAO-ers en AAW-ers op de hoogte worden gebracht van deze regel. Dat vindt de Sociale Verze keringsraad. Morgen beslist deze Raad of dit alleen moet gebeuren door goede voorlich ting of dat er speciale wettelij - ke regels voor nodig zijn. Bij het uitvoeren van onbe taalde werkzaamheden is er een verschil tussen werklozen en arbeidsongeschikten. Voor de WAO-ers en AAW-ers kent de wet geen belemmerende beperkingen. Maar in de prak tijk blijken veel WAO-ers en AAW-ers daarvan niet op de hoogte. Uit onderzoek blijkt dat sommigen zelfs vrezen dat er een „straf-korting" op hun uitkering kan plaatsvinden als ze zich in het vrijwilligers werk storten. De Sociale Verzekerings raad wil dat staatssecretaris De Graaf er voor zorgt dat alle arbeidsongeschikten op de hoogte worden gesteld van hun rechten.De Raad is nog wel verdeeld over de vraag hoe dit precies moet gebeuren. Sommige van de leden vinden dat een goede voorlichting ge noeg is. Anderen zouden het wenselijk vinden als er een wettelijke regeling komt. Bovendien vindt de Raad dat het verrichten van vrij willigerswerk niet mag bete kenen dat er een herkeuring of verscherpte controle plaats vindt om te zien of de arbeids ongeschikte (weer) in staat is betaald werk te verrichten. (ADVERTENTIE) De Philips reflector lamp geeft 'n gerichte lichtbundel. Erg geschikt dus voor spots, die een schil derij of boeket bloemen het licht- accent geven, waar door je er nóg meer van geniet. PHILIPS V l? Dit wordt het jaar van de or kaan, dat is nu wel duidelijk. Grote Broer blijkt een blaas kaak te zijn. Hij is niks anders dan lucht. Een grote windbuil. Even dacht ik dat Sytze Faber de verpersoonlijking van de alziende Big Brozzer was. Hij zei laatst dat CDA-politici toch wel geregeld naar de kerk moeten gaan. Dat wilde hij ook allemaal in een systeem bijhouden. Faber wil misschien wel came ra's bij alle kerken in Neder land plaatsen. Dan gaat Faber op een centrale post zitten en hij bekijkt alle opnamen. Alle politici snellen plots naar de kerk, want Faber ziet-ze. CDA-vertegenwoordigers die op zondagmorgen in hun bed blijven liggen, worden door de ME opgehaald. Gelukkig kan er ook nog op kleine schaal gedacht worden. Bijvoorbeeld in China, waar een man een heel bijzonder rij wiel heeft uitgevonden. Een fiets die mij gegoten zou zitten. Je kunt namelijk van die fiets een driewieler maken. Dat vind ik persoonlijk niet het in teressantste. Maar je kunt 'm ook veranderen in een schrijf tafel. En dat is in mijn vak toch wel aantrekkelijk. Stel, je rijdt op je fiets de na tuur in. Daar krijg je inspira tie en dan ga je achter je schrijftafel zitten, maakt je stukje en verandert je rijwiel in een canapé (want dat kan ook) om even horizontaal bij te komen. Tenslotte kun je er een invali de-wagentje van maken. Dat is wat overdreven. Maar voor mij betekent dat, dat ik, als ik moe ben, me door enthousiaste lezers naar huis kan laten du wen. MERIJN DOOR machtsmachinaties en onmenselijke bestrijding en verkettering van iedereen met een afwijkende mening heeft het dagelijks bestuur van de CPN in Groningen zich in een dictatoriale positie gemanoeu vreerd. De weg naar een de mocratische partij is daarmee definitief afgesloten, aldus het Groninger CPN-raadslid Nico Broekema die dinsdag zijn vertrouwen in het dagelijks bestuur en de districtsleiding van de partij heeft opgezegd. Hij zal wel als gemeente raadslid aanblijven. DE EG moet niet langer de voile garantieprijs betalen voor overgeproduceerde land- bouwprodukten. Ook moet de EG ophouden met het uit de markt nemen van overpro- duktie die in koelhuizen en si lo's terecht komt, aldus minis ter Braks. DE industriebond FNV en de oliemaatschappijen Texaco en Chevron hebben geen over eenstemming kunnen berei ken over werkgelegenheidsga- ranties voor de 800 personeels leden van Chevron, die be trokken zijn bij de overne ming - door Texaco - van de Nederlandse bedrijfsonderde len van Chevron. De bond heeft met name niet kunnen voorkomen dat 207 personeels leden van de verkooporgani satie en het centraal laborato rium in Den Haag van Che vron ais gevolg van de ver koop aan Texaco zullen moe ten afvloeien. HET is niet uitgesloten dat 'Schnelle Bruter Kernkraft- werksgesellschaft' (SBK), de exploitant van de kerncentra le in Kalkar, juridische stap pen onderneemt tegen de 'Sa menwerkende Nederlandse Elektriciteitsbedrijven' (SEP) als een gezamenlijk besluit van die bedrijven om de Kal karbij drage te verhogen uit blijft. Een dergelijke situatie ontstaat als het energiebedrijf voor Groningen en Drenthe, het Provinciaal Elektriciteits bedrijf voor Noord-Holland en het Gemeentelijk Energiebe drijf van Amsterdam blijven bij hun weigering om mee te werken aan een verhoging van de Kalkarbij drage. Die bedrij ven vormen binnen de SEP een meerderheid. Volgens SEP-woord voerder G. van Wijk handelen de drie betrok kenen in strijd met al in 1976 gemaakte afspraken.

de Stem | 1984 | | pagina 3