evea.L UITBLAZEN HEEL ITALIË IN EEN ROES Forse uitbreiding steun vluchtelingen in Mexico Herkomst van besmette garnalen niet bekend NEDERLAND EN EG: Commercie op de buis NOORSE VISSERS BOOS OP NEDERLAND WOENSDAG 18 JANUAR11984 ACHTERGROND Kissinger 'BLOED GEVEN OM TE LEVEN' WIM KOCK In een grijs verleden ben ik lid geworden van de KRO. Dat had, meen ik, te maken met het gege ven dat ik destijds Studio de beste gids vond. Boven dien waren toen net twee kroegmakkers uit Breda bij het blad aangesteld voor de lay-out. Ook dat zal hebben meegeteld. Nu en dan inspecteer ik het colophon om te zien of ze er nog steeds wer ken. Dat doen ze. Ik ben ook nog altijd lid van de KRO. Geen hechter trouw dan die welke is gebaseerd op (geestelij ke) luiheid, zeg ik maar. Trouwens: ik zou niet weten aan welke omroep ik de voor keur zou moeten geven boven de KRO. Het lijkt me lood om oud ijzer en ik krijg ze sowieso allemaal over de vloer. Hen krant of tijdschrift waarop je niet geabonneerd bent, komt niet bij je in de bus, maar bij de omroepvereniging is dat an ders. Die komt ook ongenood binnen. Ik vind dat niet erg want het maakt mij niet uit welke omroep Dallas, Hill Street Blues of Reilly vertoont. De omroep zelf gaat daar wel prat op en maakt er reclame mee terwijl zij hoogstens voor de ondertiteling heeft gezorgd. De rest is Made in the USA of Engeland of Duitsland. Had de AVRO Dallas niet gekocht dan zou de TROS het hebben ge daan. Goed, de VARA gooit er Bom en de 'De onderste steen' uit, de NCRV zingt af en toe een psalm, de KRO stuurt in de kerstnacht een ploeg naar de nachtmis, de TROS heeft Wi- bo, de VPRO Koot en Bie en Veronica 'durft alles!', is vooral jong en...doet precies hetzelfde als de rest. Misschien iets luid ruchtiger en met wat meer bra nie, waar de anderen de ver moeide toon der ouwe jongens aanslaan. Verder is het één grote brij van Hazes en Van Duin, Pim Jacobs en Frank Kramer. Ted (ook NCRV) en Ruis, Heren straat 10 en Dynasty (al zou je die twee niet in één adem moe ten mogen noemen), 'Zeg 'ns AAA' en 'De Familie Knots', 'Count Down', 'Toppop', 'Op volle toeren' en niet te onthou den zóveel meer van hetzelfde, om maar eens een variatie op een uitspraak van VARA-baas van den Heuvel te gebruiken. Abonnee-tv Van den Heuvel is een van de aanzeggers van omroep-on- heil, die zich dezer dagen door eigen personeel laten intervie wen over de abonnee-tv. Sinds de concurrentie zo heeft ge baald van de manier waarop destijds Joop Landré om de ha verklap zijn irritant snel groeiende TROS-aanhang toe sprak, laten de voorzitters zich liever 'interviewen' wanneer ze de leden willen toespreken. Zo'n interview doet me altijd denken aan de oude katechis- mus van vroeger. Eerst was er het antwoord en daarna werd er een passende vraag bij be dacht. De omroepbazen nemen geen genoegen met de eerste de beste. Nee, zij worden onder vraagd door de journalistieke kanonnen van hun actualitei tenrubrieken. Het moet voor een journalist een genante erva ring zijn, zo'n spelletje van een door de baas opgesteld spiek briefje te moeten spelen, wel beseffend dat minstens 30 pro cent (ik doe maar een gooi) van de kijkers het helemaal dóór heeft. Maar ja, ieder huisje heeft z'n kruisje. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Meer van hetzelfde", S zuchtte Van den Heuvel toen hij door 'Achter het Nieuws', tegenwoordig AHN geheten, §j werd ondervraagd over de ram- pen die dreigen nu 'de commer- E cie' de klauwen uitstrekt naar de abonnee-tv. Dat antwoord j= impliceerde eigenlijk dat er al E veel te veel van hetzelfde is. De vertrossing voorbij (je hoort dat j= woord dan ook niet meer om- E dat het zijn functie verloor met de voltooiing van het proces). Pluriformiteit Ik ben aanhanger noch te- genstander van 'Het Bestel'. Ik vind het ingewikkeld. Het we- E melt van de doublures. Te veel van hetzelfde inderdaad en de ledenjacht is vaak' irritant, E Maar ik heb ook altijd geloofd E dat een vérgaande pluriformiteit van het bestel het beste past bij een even gesegmenteerd als E eigengereid volk als het Neder- landse. Maar dat er veel om- roepverenigingen zijn betekent E tegenwoordig niet meer dat we een pluriform bestel hebben. 1 Helaas. Het is me opgevallen hoe in- E sinuërend Van den Heuvel en deze week ook weer de voorzit- E ter van de NCRV het woord 'commercie' uitspreken wan- neer het over abonnee-tv gaat. E „Meer van hetzelfde" hebben E we - in het gunstigste geval - van de commercie te verwach- EE ten, zo suggereren de omroep- E bazen. Een gewetenloze jacht naar kijkerslegioenen. Een ja- ger erbij dus. Concurrentie. E Ik vraag me af waar de E vrees van de omroepen op ge- baseerd is. In de commercie E wordt de kwaliteit van het pro- 5 dukt doorgaans in belangrijke mate mede bepaald door de EE kwaliteit die de concurrentie E aanbiedt. E Brideshead Bovendien: waarom zouden we opeens vies moeten zijn van E door 'de commercie' betaalde E programma's? Van al het in het buitenland gekochte spul waar de omroepen zo graag reclame E mee maken en kijkers mee lok- E ken is de overgrote meerder- heid betaald door Amerikaanse E en Engelse bedrijven. Was 'Bri- EE deshead Revisited', door vele S critici in binnen- en buitenland beschouwd als 'de mooiste tele- E visieserie ooit gemaakt' soms niet een produkt van de Britse commerciële televisiemaat- E schappij Granada? E In Engeland heeft de con- currentie tussen BBC-1 en -2 en E het commerciële derde net E nooit afbreuk gedaan aan het internationale prestige dat de Britse televisie geniet. Integen- E deel. Die concurrentie heeft E programma's opgeleverd waar omroepen uit de hele wereld graag voor in de rij staan. E Het wordt waarschijnlijk hoog tijd dat de Nederlandse omroepen concurrentie krijgen van een 'vreemde'. Misschien dat dat ze eindelijk zal dwingen de hand in eigen boezem te ste- E ken. Nu de omroepen zelf, on- E danks hun aantal, niet meer voor de gewenste pluriformiteit E zorgen, kunnen we het risico EE dat we 'meer van hetzelfde' krijgen wel lopen. In dat geval jg zullen wij kijkers er niet onder S lijden want wij kunnen maar naar één net tegelijk kijken. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres. Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326 Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen: inclusief 5% B T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA; Door onze correspondent Cees Manders ROME - Waar het idee om president Pertini van Italië kandidaat te stellen voor de Nobel prijs voor de vrede pre cies vandaan komt, weet niemand. Maar nu dit voorstel eenmaal ge lanceerd is, blijkt de Italiaanse geestdrift nauwelijks nog te koe len. De actie 'Nobel voor Perti ni' is zes dagen na haar ge boorte al zo massaal gewor den dat je als sociale groep alleen nog kunt opvallen door niet mee te doen. „Bel of schrijf naar uw burgemeester. Hij zorgt er wel voor dat uw verzoek in Oslo terechtkomt", zo roept de eerste zender van de staatsradio RAI haar luiste raars zeven keer per dag op om 'Oslo' te vragen dit jaar aan Pertini die uiterst be geerde prijs toe te kennen. De kranten, de tv, alle doen ze mee, en ook de poli tiek'heeft haar verdeeldheid voor deze gelegenheid ge lijmd om Pertini kandidaat te stellen voor de hoogste on- 'Nobel voor Pertini' President Pertini (87): „Ik denk er niet eens aan". - FOTO ARCHIEF DE STEM derscheiding die er op de wereld bestaat. Sandro Pertini (87) is de populairste president in de geschiedenis van republi keins Italië. Niet zozeer van wege de veranderingen die hij bewerkstelligt in het da gelijks leven van de Italia nen, want daarvoor is zijn functie te decoratief. Maar Pertini maakt gewoon veel indruk met zijn kritiek aan het adres van de Italiaanse politici die wel geacht wor den het gewone leven van de Italianen te beïnvloeden maar daar zelden in slagen. Pertini is a-politiek, om niet te zeggen anti-politiek, en daarom wordt hij in Italië op handen gedragen. Voor de meerderheid van de Italia nen zou die Nobelprijs een nog te geringe waardering zijn voor alles wat Pertini voor hun betekent. Pertini komt volgens ,de actievoerders in aanmerking voor de vredesprijs omdat hij zich altijd voor de vrede heeft ingespannen. Oud-pre mier Spadolini meent dat een Nobelprijs voor Pertini de juistheid zou bevestigen van datgene wat Pertini zelf altijd heeft beweerd: dat de verdediging van de vrede niet te scheiden is van de verdediging van de vrijheid. De voorzitter van een van de Italiaanse boerenorganisa- ties zegt: „Niemand beli chaamt vandaag beter dan Pertini de idealen waaraan de gewone man in elke uit hoek van de aarde hecht: vrij heid, gerechtigheid en vrede." De burgemeester van Mafia-stad Palermo, El- da Pucci, gaat nog iets ver der: „President Pertini en het Italiaanse volk vormen een werkelijkheid die juist historisch gezien een tegen stelling is met de oorlog." Ook in het Italiaanse par lement snellen de volksver tegenwoordigers van links en van rechts elkaar voorbij in hun adhesiebetuigingen met de Pertini-campagne. Een kamerlid, de Romeinse liberaal Batistuzzi, heeft het tot nog toe gewaagd een an der geluid te laten horen: „Ik waardeer Pertini's non-con- formisme en zijn anti-reto- riek. Maar zoals zo vaak in Italië gebeurt geven we ons weer veel te gauw over aan een lege woordenpraal die alleen maar tot doel heeft de echte problemen van het land te verbergen." In het buitenland heeft de actie 'Nobel voor Pertini' ook steun gezocht en gevonden. Henry Kissinger en Lech Walesa, eerdere winnaars van de begeerde onderschei ding, hebben beiden ver klaard ingenomen te zijn met de kandidatuur van Pertini, en deze zeker te zul len steunen als de Nobel- commissie hun mening zal vragen. De leidster van de dwaze moeders van Plaza di Mayo in Argentinië, zelf een serieus kandidate voor de Nobelprijs 1984, heeft ook la ten weten Pertini een „uit stekende keus" te vinden. Wat Sandro Pertini er zelf van denkt blinkt uit in be knoptheid: „De Nobelprijs? Ik denk er niet eens aan." Naar verluidt trachten pa leiskringen het- volk tot wat meer redelijkheid te bren gen, maar zonder succes. Ita lië wil de Nobelprijs voor de vrede van 1984 voor Sandro Pertini, of hij zelf wil of niet. Overigens zullen de Italia nen zich moeten haasten als ze Pertini dit jaar nog op het ereschavot in Oslo willen hebben. Op 1 februari start de termijn waarbinnen na men van kandidaten bij het Nobelcomité kunnen worden ingediend. Volgens de regle menten mogen alleen indivi duele personen kandidaten stellen. Zaak is dus nu om een zo groot mogelijk aantal gewone burgers Pertini's kandidaatstelling te laten steunen. Wordt Pertini de winnaar (en met een andere mogelijkheid wordt in Italië eigenlijk geen rekening ge houden), dan zal hij de twee de Italiaan zijn die deze prijs in de wacht sleept. De eerste was (in 1907) Teodoro Mone- ta, een aanhanger van Gari baldi, en deskundige op het gebied van het internatio-1 naai recht. Door Willem Reijn MEXICO CITY/DEN HAAG - De EG en de Nederlandse staat gaan de hulp aan de Guate malteekse vluchtelin gen in Mexico aanzien lijk uitbreiden. Bij de EG ligt een aanvraag om voor ruim 3 miljoen aan steun te geven. Nederland heeft de Verenigde Naties in middels toegezegd voor 250.000 aan medische hulp te willen bieden via Unicef. De situatie in de vluchte lingenkampen in Chiapas, de Mexicaanse provincie die te gen de grens met Guatemala ligt, is bijzonder slecht. We kelijks trekken nog duizen den kleine Guatemalteekse boeren de grens over om aan de repressie van het leger in eigen land te ontkomen. Zij worden opgevangen in één van de 81 overvolle kampen, waar nu zo'n vijftigduizend vluchtelingen verblijven. De hulp via de organisatie voor de opvang van vluchte lingen van de Verenigde Na ties, de UNHCR, werd tot dit moment betaald door Zwe den. Dat land heeft echter besloten die hulp stop te zet ten, omdat de vluchtelingen problematiek in Mexico bij zonder gevoelig ligt. Tot voor kort ontkende de Mexicaan se regering dat er 'über haupt vluchtelingen waren'. 'Dat zijn gastarbeiders', luidde het officiële rege ringsstandpunt. De mede werking van de immigratie dienst was dan ook mini maal. Nederland neemt dat deel van de hulp nu over van Zweden. Voorwaarde voor het verstrekken van het geld, is dat de kwart miljoen gulden metterdaad ook bij de vluchtelingen zelf terecht komt. Volgens waarnemers in Mexico City duurt het overigens erg lang, voordat via de bureaucratische ka nalen van de Verenigde Na ties de gelden ter bestemder plekke komen. Ondertussen wil de Cebe- mo (Katholieke Organisatie voor medefinanciering van ontwikkelingsprogramma's) de hulp aan de vluchtelingen snel uitbreiden. Vorig jaar stelde het departement van ontwikkelingssamenwer king van de EG 200.000 be schikbaar voor de kampen in Chiapas. Er ligt nu van de Cebemo een aanvraag voor één miljoen dollar. Dat geld moet naar het bisdom van San Christobal de las Casas, waar het steuncomité 'Christio del Solidaridad con Centro America' is opge richt. De hulp van kerkwege was lange tijd een doorn in het oog van de Mexicaanse regering. De secularisatie is MEXICO CITY - Met veel moeite was Carlos Alivarado Olemar vanuit het plaatsje Atigua in Guatemala doorgedrongen tot Mexi co City. De verschrikkelijke dreiging van terreur in zijn woon plaats en de slechte situatie van het vluchtelingenkamp had hij weten te ontvluchten. Nu slaapt hij met enkele honderden lotgenoten in een oude zaal van een klooster in Mexico City. „Ik heb geen kans meer op een toekomst", verzucht hij op een bankje in het Almeda Park, waaraan dure kunstwinkels, westerse hotels en het Palacio de Belles Artes gelegen zijn. Van die luxe kan hij niet genieten. Dagelijks krijgt hij twee keer per dag een bordje eten van de broeders. „Ik heb geld nodig om mijn vader naar de dokter ie J kunnen laten gaan", zegt hij. „Hij wordt langzaam blind". Maar er is geen werk voor de Mexicanen zelt en de vluchtelingen ma ken al helemaal geen kans op een baan om geld te verdienen. „Ik heb een bureautje gevonden, waar ze geld geven voor je bloed", vertelt hij. „Voor een halve liter bloed geven ze tweedui zend pesos (veertig gulden). Maar dat mag niet elke week. Ze verkopen vervolgens dat bloed aan ziekenhuizen en krijgen er dan dertienduizend pesos voor". Naar Guatemala terug ziet hij niet zitten. „Je bent er van je Ie- I ven niet zeker. Er zijn kennissen van me verdwenen of gewoon vermoord". Hij heeft geprobeerd weg te komen uit Mexico, maar de mogelijkheden zijn gering. „Ik heb asiel aangevraagd in Zwe den, maar bij de ambassade zeggen ze, dat er in Zweden al te veel vluchtelingen zijn". Het is een eindeloos wachten, maar waarop? Carlos Alivarado Olemar geen toekomst meer in Mexico ver doorgevoerd en het wordt als zeer onge wenst beschouwd dat de kerk zich met wereldlijke zaken bemoeit. De kerk van haar kant vond dat zij echter niet met lede ogen moest toe zien hoe de -meest Indiaan se- vluchtelingen verkom merden, omdat de Mexi caanse overheid weigerde zelf hulp te verlenen. Trouwens: ook de hulp van de UNHCR werd door de Mexicanen weinig op prijs gesteld. Toen de hoogste ver tegenwoordiger van de UNHCR in Mexico Cuty, Pierre Geanbourg, kritiek óp die houding uitte, werd hem te verstaan gegeven dat hij maar beter kon vertrekken, omdat de regering zijn vei ligheid in Mexico niet meer kon garanderen. Een politieke waarnemer in Mexico City: „Die houding van de Mexicanen was niet helemaal onbegrijpelijk. De vluchtelingenproblematiek bracht de regering in verle genheid, omdat de situatie voor de Mexicaanse India nen in Chiapas altijd erg slecht is geweest. Als die mensen nu opeens zien dat er voor de vluchtelingen al lerlei zaken worden gere geld, dat zij voedsel en on derwijs kunnen krijgeri waar de eigen bevolking zelf nooit aan is toegekomen, dan zouden er scheve verhoudin gen kunnen ontstaan. Daar naast hebben zich ook enige tijd wazige religieuze secten uit Amerika met hulpverle ning beziggehouden, die meer gericht was pp het winnen van zieltjes, dan op werkelijke hulp. Ten slotte zijn ook weinig regeringen gesteld op het neerstrijken van de complete 'vluchtelin- genhulp-jet-set' van de Ver enigde Naties". De steun die de Cebemo nu I wil uitbreiden, zal erop zijn gericht, dat de vluchtelingen een zelfstandig bestaan kun nen opbouwen. „Het ziet er niet naar uit, dat de Guate- malteken snel, terug naar I hun moederland gaan", zegt een woordvoerster. En de Mexicaanse staatssecretaris van buitenlandse zaken Vic tor Flores Olea: „De terug keer van de Guamalteken 'hangt af van de ontwikke- j ling in de hele regio van Middèn-Amerika". Door Rime Brandsma DEN HAAG - Ondanks al het fanatieke onder zoek is de precieze her komst van de besmette partij 'Noorse' garnalen nog onzeker. Naar ver wachting van Volksge zondheid zal het onder zoek zeker deze hele maand nog duren. Zo lang blijft alle import van garnalen uit heel Zuid-Oost-Azië* ver dacht. In Bangkok is namens de fabrikanten van visproduk- ten met klem ontkend, dat de met de dodelijke dysenterie- bacterie besmette partij roze garnalen uit Thailand komt. 0e Thaise garnalenexpor- teurs hebben verklaard, dat de besmette garnalen uit Bangla-Desh moeten komen. Volgens de Thaise woord voerder had hij „in 17 jaar nog nooit gehoord van ver giftigingsverschijnselen na het eten van garnalen uit Thailand". Het Produktschap voor Vis en Visprodukten in Den Haag vermoedt echter, dat de dodelijke garnalen juist niet uit Bangla Desh komen. Uit dat land worden bijna uit sluitend rauwe garnalen ge ïmporteerd, die hier of elders gekookt en gepeld worden. De vergiftigde partij is kant en klaar gekookt en gepeld in ons land ingevoerd. Intussen is in Noorwegen hevige beroering ontstaan over de Nederlandse garna len-vergiftiging. Uit kringen van Noorse vissers en expor teurs van garnalen zijn pro testen gekomen, dat steeds sprake is van besmette 'Noorse' garnalen, die in feite uit Zuid-Oost-Azië komen. Het Produktschap laat die Noorse protesten „op zich in werken". Een woordvoerder van het Produktschap: „Wij denken er aan, wat aan die naam stelling te gaan doen. Om straks alleen de term Noorse garnalen te gebruiken voor garnalen die daadwerkelijk uit koude Noorse wateren komen. En Aziatische garna len uit de warme wateren een aparte naam te geven." Het grote publiek was tot het uitbreken van de tropi sche dysenterie-explosie stellig van mening, dat 'Noorse' garnalen ook echt uit het hygiënische Noorwe gen komen, in plaats van uit meer dubieuze streken. Ko persbedrog dus? Woordvoerder De Niet van het Produktschap voor Vis en Visprodukten: „Zelf zien we dat niet zo, maar zo zou je het kunnen benaderen." Oorspronkelijk, minder dan 20 jaar geleden nog, kwamen Noorse garnalen ook uit Noorwegen. In de loop van de jaren kwamen soortgelijke garnalen, net zo roze en qua visvlees te verge lijken met de gewilde Noorse (vooral goedkoper dan de Ne derlandse) in steeds grotere hoeveelheden uit verre stre ken, vooral uit Zuid-Oost- Azië. „Om reden van goedkope arbeidslonen, want ze wor den daar gekookt en gepeld, maar ook omdat in het kader van de ontwikkelingshulp de EG de import uit Derde We reldlanden sterk stimuleer de." Momenteel zijn van de jaarlijks 30.000 ton in ons land verhandelde garnalen 55% Hollands. De rond 14.000 ton 'Noorse' komt voor 70- 80% uit Azië. Het Produktschap is er zich van bewust dat de con sument de Aziatische 'Noor se' garnalen voor Noors hield. „Maar dat is zo ge groeid, het werd een soort naam. De Warenwet is daar ook nooit over gevallen." Garnalen uit subtropische en tropische landen vielen wel altijd al onder een veel strengere controle dan va derlandse. Dat gold ook voor Nederlandse garnalen, die wel naar landen als Marokko heen en weer gesleept wor den, om ze daar goedkoop te laten pellen. Onder meer wordt bij die controle gelet op mogelijke dysenterie-be- smetting. Woordvoerder De Niet: „Er is nu wel een soort wild west-situatie geschilderd, vrije import en export van garnalen. Dat is beslist niet zo. Maar deze partij is er tus sendoor geslopen door een noodlottige samenloop van omstandigheden. Deze va riant van de tropische Shi- gella-dysenteriebacterie was niet eens bekend bij de We reldgezondheidsorganisatie van de VN. Er kon dus niet op worden bemonsterd. Pas toen de huisartsen signaleer den dat de besmettingsgeval- len ernstig waren en steeds meer toenamen, kon alarm worden geslagen." Er zijn vooral verwijten richting Den Haag gegaan, dat zo laat alarm geslagen is. De besmettingsgevallen de den zich tussen Kerst en Nieuwjaar voor, tot afgelo pen zaterdagavond werden overal nog 'Noorse' garnalen in alle onschuld verkocht. De woordvoerder van het Pro duktschap: „Maar wij wer den ook pas in de loop van afgelopen zaterdag op de hoogte gesteld van een moge lijke besmetting. Officieel kwam bij ons pas op maan dagmiddag 13.00 uur het be richt van het ministerie van WVC'binnen, dat de verkoop van dubieuze 'Noorse' garna len verboden was, tenzij aan getoond kon worden dat er geen besmettingsgevaar was." En zelfs nu nog bestaat on zekerheid, totdat alle bemon steringsuitslagen bekend zijn. (Een kweek duurt een dag of 4, de incubatietijd van dysenterie daarentegen 1 tot 3 dagen, meestal binnen de 48 uur.) Hoe denkt de garnalen- handel de markt te kunnen herstellen? De Niet van het Produktschap voor Vis: „De Hollandse garnalen zijn in eik geval niet verdacht van dysenterie. En voor de Noor se zal er ongetwijfeld aanlei ding zijn, alles wat uit de warme landen komt, uit de dubieuze streken, zeer streng te controleren, zo streng bij voorbeeld als een vleeskeu ring. We gaan kijken hoe we die handel safe kunnen krij gen, misschien door te gaan pasteuriseren." Volgens het Produktschap is dit soort gebeurtenissen, „hoe ernstig en triest ook", niet te vermijden. „Bij alle voedsel kan zoiets vroeg of laat gebeuren." De dysente- riebacterie in kwestie is ove rigens met licht verhitten (60 graden zou al voldoende zijn) onschadelijk te maken. Grote vraag is alleen, hoe zo'n strengere garnalenkeu- ring georganiseerd kan wor den. Het Produktschap vraagt zich af, wie dat alles gaat betalen. „Want er is nu geen instrumentarium voor. Het is nu niet te doen om alle partijen daadwerkelijk te controleren. En je mag de handel niet in de schoenen schuiven waar de ministeries niet toe in staat zijn: strenge-1 re warencontrole." Vanuit België zijn boze verwijten gekomen: Neder land zou niet of te laat gein- J formeerd hebben. Zowel Pro duktschap als het Ministerie I van WVC zijn daar uiterst verontwaardigd over. Woordvoerder Dankmeier van Volksgezondheid: „De verwijten van België zijn volkomen ten onrechte. We hebben zaterdag, toen wij het wisten, de buurlanden on-1 middellijk geïnformeerd." Ministerie noch Produkt schap wensen commentaar te leveren op opmerkingen uit de garnalenhandel zelf, dat het hier gaat om een afge-1 keurde en illegaal verhan delde partij garnalen. Binnen de EEG zouden regelmatig zulke dubieuze partijen g nalen hun weg vinden. „We weten het niet", is de enige reactie. Bij Volksgezondheid, waarvan het NOS-Journaal maandagavond het telefoon nummer (070-209.260) be- kendmaakte als centraal 4 alarmnummer, kwamen maandagavond al enkele honderden verontruste tele foontjes binnen, net als dins dag. De meeste mensen vroe gen wat zij moesten doen me' restjes garnalen, die zij nog niet hadden durven eten. Het advies van Volksgezondheid is kort maar krachtig: nie' eten. Eventueel kunnen consu menten en detaillisten g nalen ter controle aanbieder aan de Keuringsdienster voor Waren. En hoe kan voorkom® worden, dat straks her en de' uit de diepvries nieuwe pa'" tijen besmette garnalen op* duiken en in de handel h0] men? Voorlichter Dankmeie' van Volksgezondheid, tergd: „Garnaal voor garnet onderzoeken, goedemiddag!

de Stem | 1984 | | pagina 2