'Zelfs geoefende surfers vinden kreek ongeschikt' Schorsing in zaak tegen natuurgenezer 'Regering moet meer geld in bouw stoppen' AAL Knobbelzwaan: een biologische beschouwing Samen Beter kreeg zeven klachten gezondheidszorg EGENHEID wereld aan. LIJN HULST-LAMS WAARDE NOG TWEE WEKEN OP PROEF GOA AXEL STAAT GROTE KREEK NIET AF AAN WATERSPORT: Plaatselijk nieuws OM GEVEN WIJ BIJ AANKOOP RANTIE. 979 - RENAULT EUGEOT 305 EGREPEN ENAULT-DEALER naar uithoek, n drukke baan een rustig at, eveneens, eenzaam. Dat 't e. Maar wat doe beseft, dat "die zelfde situatie eenzaam gevoel, ekt, komt u wel- n, volleybal, een samen gezellig amen koken e schoolkantine? de eenzaamheid De een pakt een vriendin, uurt en als u et nummer van p de achterzijde ïtrale nummer weg wijst naar de ïformatie over de laats. VAN ZEELAND Axel Radioprogramma Los Vast in Hulst niet Vanessa BRAM BUYS IN HULST: Penningmeester voorkomt innen schadevergoeding bsdaalseweg 1, tel. 01140-13524 nkje. jubileum, receptie, verloving, overwinning, braham, openbare dank, ~ag best eens in de krant ina familieberichten, n duur hoeft het niet te osten nog geen tientje), olom 1,75. Eén grote ,25. Voor het plaatsen van ng met een formaat van lenwijf 12,50 toeslag, op aanvraag. Bij niet ordt 2,50 adm.kosten rden niet geretourneerd, eef uw tekst 2 dagen vóór 'n van onze kantoren, en stuurt u eveneens 2 ing naar Postbus 3229, MB Breda. het recht voor, teksten n redenen te weigeren. Ingsnieuws kolom op donderdag. ERA nd samenwo- atsi Batsi het md. WOENSDAG 18 JANUAR! 1984 T22 PAGINA ZEELAND 2 dit in een reactie op het door de VVV Axel aangekondigde onderzoek naar de behoefte onder watersporters hun sport op de Grote Kreek te beoefe nen. Baggeren zou volgens GOA een eerste vereiste zijn 'maar in deze tijd een onhaalbare kaart Vanwege de geweldige kosten die eraan verbonden zijn'. „Laat het VVV-bestuur eens onderzoeken of het ten eerste financieel wel haalbaar is want het zouden luchtkaste len kunnen zijn". GOA verwijst de plankzei lers (om wie het met name gaat) naar de in de nabije om geving liggen wateren zoals De Braakan, de Otheense Kreek en de Grote Vogelkreek. Als de gemiddelde hengelaar in Nederland het er voor over heeft 25 kilometer naar zijn visstek te rijden moeten de watersporters dit ook maar voor hun sport over moeten hebben, vinden de hengelaars. Goede bezetting GOA is helemaal niet te spreken over het verwijt van de VVV dat er nauwelijks ge vist wordt op de kreek. „In de zomermaanden zien wij bijna alle dagen 20 tot 25 hengelaars hun hengel uitgooien. Dit is in hebgeltermen uitgedrukt een zeer goede bezetting, gezien wij alleen de noordelijke oever mogen bevissen. De zuidelijke oever is beschermd natuurge bied". Ook de opmerking van de VVV dat de visstand in de kreek slecht zou zijn is bij GOA in het verkeerde keelgat geschoten. Een recent onder zoek van de operationale groep van de hoofdafdeling Sport en Beroepsbinnenvisse rij van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft namelijk uitgewezen dat 'on voorstelbare hoeveelheden brasem en karper in de kreek aanwezig zijn die voedselte korten veroorzaken'. De groep adviseert de kreek uit te dun nen. Een klus waaraan GOA binnenkort gaat beginnen. Dezelfde groep heeft ook ge constateerd dat verstoring van de paaigebieden (aan de zuide lijke oever van de kreek) weg trek van de vis zou betekenen. In de pachtovereenkomst met het waterschap De Drie Am bachten staat dan ook duide lijk dat er niet met bootjes ge vist mag worden op de kreek. „Er wordt veel gedaan aan een goed vis water beheer waar buitenstaanders geen weet van hebben. Als de VVV haar zin zou krijgen wordt de waarde als hengelwater van 100 naar 20 procent geredu ceerd. Deskundigen zijn na onderzoekingen in den lande t< de conclusie gekomen dat op kleinschalige plassen zoals Oi ze Grote Kreek plankzeilen en hengelen zich absoluut niet verdragen en ondanks tijdli mieten en zoneringen is met de plankzeilers geen land te be zeilen", aldus het bestuur dat er verder op wijst dat het moeilijk zaken doen is met plankzeilers omdat 'nog geen vijf procent georganiseerd is'. „Toegeven betekent voor ons het einde voor onze leden om hier op deze unieke kreek nog heerlijk rustig en onge stoord te hengelen. De Grote Kreek is als natuurgebied voor natuurliefhebbers van grote waarde. Niet voor niets is het bestemmingsplan als beschermd natuurgebied ge kwalificeerd". m te zoenen rticulieren de Stichting Ideële Reclame Sffi£ Van een oneer verslaggevers sÜw'' - De Axelse hengel- Mftvereniging Geduld Over- J' Alles (GOA) blijft erbij Kr ^a.tersPort OP de Grote kaft n geen haalbare tt is. Financieel niet maar ut tal van andere overwe- &en moet het afgeraden I oen de kreek open te stei loor surfers. je"De geringe diepte maar ook H geweldige modderlaag C, de kreek zelfs volgens schfw surfers totaal onge- •Wo 00r PlanRzeilers. Zelfs t gevaarlijk voor kinde- va beginners". Het bestuur w °e visvereniging schrijft mee en wij ook want: wat nu? Laten we de natuur zijn harde, meedogenloze gang gaan en accepteren we dat er jaarlijks -of nu er weer minder zijn, om de zoveel jaar- wat beesten omko men? Of trekken we de pol der in met brood en graan om bij te voederen? Hoe hard het ook moge klinken -kijk nog eens naar de titel van deze bijdrage, dat laatste lijkt me zeer on verstandig. Hoe mooi, sier lijk, elegant en weet ik wat al meer, zwanen ook zijn, als wij de natuurlijke gang van zaken gaan beïnvloeden, is er alle kans dat de zaak uit de hand loopt. Te grote aan tallen: schade. Dan moet er ingegrepen worden. De honderden afschotver gunningen die jaarlijks in ons land afgegeven worden, zeggen mijns inziens genoeg. De verwachting is trouwens dat bij de aanstaande wijzi ging van de vogelwet, de Knobbelzwaan overgehe veld zal worden naar de Jachtwet. Dan rust op de jachtgerechtigde de plicht schade te voorkomen en dus eventueel zwanen af te schieten. Wie zal daar de moed toe hebben, mede gelet op de grote sympathie die zwanen bij 't grote publiek hebben? Toch maar liever de natuur bezig laten? Ook omdat dan de juiste selectie plaats vindt: de sterken krijgen een kans, de zwakken vallen af. Film - Vanmiddag wordt in het Gezellenhuis in Axel om 13.30 uur de film „Mary Pop- pins" gedraaid, een vrolijke musical met Dick van Dyke en Julie Andrews. De film, waar voor de toegangsprijs 1,- be draagt, en die geschikt is voor alle leeftijden, duurt tot 16.15 uur. Prijsuitreiking - De Stichting Streekmuseum Axel gaat deze week de prijzen uitreiken die behaald zijn met een aantal activiteiten die enige tijd te rug in Axel zijn gehouden. Vandaag vindt de prijsuitrei king plaats van de fotozoek- wedstrijd die in het kader van de St. Nicolaas gebeurtenissen heeft plaatsgevonden. De voorzitter van het streekcen- trum, Jack Schoot, zal aan 20 kinderen hun prijs overhandi gen. In totaal deden er aan de fotozoekwedstrijd 85 kinderen mee. Donderdag worden de prij zen uitgereikt die kinderen behaald hebben tijdens de huisdierenshow, die gelijktij dig met de traditionele Axelse jaarmarkt plaatsvond. Niet minder dan 35 kinderen kun nen bij dierenarts J. Kop uit handen van de voorzitter hun prijs, in de vorm van een vaantje waarop het dier staat waarmee ze hebben deelgeno men, in ontvangst nemen. Aan de huisdierenshow werd door 100 kinderen meegedaan. Vrijdag worden de eerste drie prijzen uitgereikt van de St. Nicolaas actie. De overige prijzen zijn inmiddels aan de winnaars overhandigd. DE GEMEENTE Hulst -en met name de Plantsoenen dienst- heeft zich ingespan nen om de doodsoorzaak van een aantal zwanen uit 't Moerschansgebied te ach terhalen. U heeft 't zaterdag in de krant kunnen lezen: de twee onderzochte dieren zijn gestorven door verhonge ring. Dat heeft het Centraal diergneeskundig Instituut in Leleystad vastgesteld. Een vroeger slachtoffer, dat niet doorgezonden werd, was samen met de politie in Hulst onderzocht. Bij 't opensnijden van de lucht pijp en de bronchiën bleken die vol te zitten met bloed zuigerachtige parasieten. Conclusie: geveld door pa rasieten. Ofschoon 't wel op viel dat de dieren graat en graatmager waren, werd dat niet gezien als eerste oor zaak. En achteraf gerede neerd is dat zo natuurlijk. Ondervoede dieren (en mensen) hebben een zo ge ringe weerstand dat ze ge makkelijk het slachtoffer worden van parasieten. In de natuur is dat een heel normale gang van zaken en voorkomen wordt daardoor dat er van een soort te veel komen en dat dieren met een minder goede conditie zich voortplanten en ook weer zorgen voor dutsen van na komelingen. Waar komen de zwanen in onze regio vandaan? Moeilijk te beantwoorden, er dierlijk voedsel tussen zit als wormen, slakken en visjes. Voedsel Bieden onze sloten en .kre ken de zwanen geen voedsel genoeg? Dat is helemaal niet uitgesloten, zeker als in het najaar 'n groot deel van de waterplanten afsterft. Dat de sloten geschoond worden, kan 'n rol spelen, maar kun je voor een paar Knobbel zwanen de hele polderwa terhuishouding op z'n beloop laten? We dachten van niet, dus dat laten we buiten be schouwing. Wat ook nog kan: het voedselaanbod is wel groot genoeg, maar 't is te eenzij dig. Behalve de dagelijkse portie die nodig is, moet ook de kwaliteit in orde zijn. Als wijdag in dag uit, niets an ders zouden eten, dan, pak weg appels bijvoorbeeld, dan liep 't ook fout al had den we altijd het buikje rond. Al hebben we honderd keer te veel van één be standdeel, dat maakt 't te kort van enkele milligram men van 'n ander bestand deel niet ongedaan. Ofwel: al bezwijk je onder de gul dens, je sterft van dorst bij een koffie-automaat die al leen maar kwartjes accep teert. Dat kan met de zwa nen ook het geval zijn. Hoe dan ook, zij zitten er- „Ik denk dat er nog een beetje aan geprutst moet wor den", zegt Chris Ollebek, die weinig vertrouwen heeft in de objectiviteit van het cijferma teriaal. Daarom hebben hij en zijn vakbondsmakkers zelf ook vaak langs de route ge staan om de passagiers te tel len. „Onze cijfers berusten in Van een onzer verslaggevers HULST - De patiëntenvereni ging Samen Beter heeft afge lopen jaar zeven klachten bin nen gekregen, die betrekking hadden op de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen. In drie gevallen werd er ge klaagd over specialisten, in twee gevallen over huisartsen en twee klachten hadden be trekking op andere instanties. Een en ander wordt gemeld in het jaarverslag van het Klachtenbureau van de pa tiëntenvereniging. Het meren- deel van de klachten is afhge- handeld, maar volgens het verslag zijn er nog twee ern stige klachten bij de inspec teur van de volksgezondheid in behandeling. Overigens blijkt het dat het klachtenbureau steeds meer ook een informatiebureau wordt. Het afgelopen jaar zijn er heel wat verzoeken om in formatie binnengekomen. Vooral betrof dit het doorver wijzen van huisarts naar spe cialisten of van specialist naar specialist. Sommigen ver wachten dat het klachtenbu reau van alle markten thuis is, want men werd ook al met be lastingvraagstukken gecon fronteerd. De jaarvergadering van de patiëntenvereniging Samen Beter wordt gehouden op woensdag 25 januari in De Halle te Axel. Aanvang 20 uur. Na het huishoudelijk gedeelte beklimmmen achtereenvol gens W. Blok en M. Strouw het spreekgestoelte. Blok spreekt over de ziekenhuissituatie in Zeeuwsch-Vlaanderen en Strous neemt de wet Voorzie ningen Gezondheidszorg on der de loep. Daarna is er voor de aanwezigen gelegenheid om vragen te stellen. en verdeeld I roef taxibus Van onze correspondent TERNEUZEN - Na een langdurige behandeling in de zaak tegen R. de P. te Koewacht besloot kantonrechter mr. H. de Mul tot schorsing om eerst nog deskundig advies in te winnen bij de inspecteur van de volksge zondheid. De P. stond gistermorgen voor het Terneuzense kanton gerecht wegens het 'onbe voegd uitoefenen van de ge neeskunde' zoals het proces verbaal vermeldde. Eerder had de officier van justitie mr. R. Beaumont een boete geëist van 500 gulden of 10 dagen met een week voorwaardelijke ge vangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. De rvoelde zich niet schul dig. Hij zei als natuurgenezer zijn opleiding te hebben geno ten bij de N.W.P een organi satie waarin ook erkende art sen zitten. „Ik zeg tegen al Van een onzer verslaggevers HULST - Hoewel de proef met het taxibusje op de lijn Hulst-Lamswaarde nog twee weken duurt, kan nu al geconstateerd worden dat de meningen over dit experiment sterk uiteen lo pen. Volgens Chris Ollebek, voorzitter van de vakbonds afdeling van de Vervoersbond FNV bij de ZWN, staat het als een paal boven water dat de proef van een half jaar mislukt is. Hij meent dat het taxibusje niet in staat is geweest het openbaar vervoer op deze lijn degelijk te verzorgen. „Meer dan eens moet er een extra busje worden ingezet en soms ook nog personenauto's. De passagiers worden met teveel tegelijk in het busje gepropt en sommigen moeten een hele tijd wachten totdat een ijlings opgetrommelde taxi hen als nog komt op pikken. Van een degelijke service is geen spra ke. Iedereen ziet dat het niet werkt, op geen enkele ma nier". Geen oordeel Dat wordt bestreden door taxi-ondernemer Cappendijk, die de proef op de lijn Hulst- Lamswaarde uitvoert. „Ons is gevraagd te bewijzen dat een taxibedrijf dit soort vervoer best kan doen en ik denk dat we hebben aangetoond dat dat kan. Of het op deze lijn ideaal is", aldus Cappendijk, „daar geef ik geen oordeel over. Dat moeten de deskundigen maar bekijken". Hij heeft wel de indruk dat de resultaten van het experi ment Hulst-Lamswaarde niet zonder meer zullen gelden voor andere lijnen in het land. „Volgens mij moet het eerst overal eens geprobeerd wor den, want ik weet niet of dat overal in past". Hij verduide lij kt dat met een voorbeeld. „Als een knelpunt in de rou te dicht bij de vestiging ligt, dan kan een extra auto snel ter plaatse zijn. Op deze lijn ligt het knelpunt in Graauw. Als blijkt dat daar heel wat mensen staan te wachten, dan sta je er in vijf minuten. Als dat knelpunt in Lamswaarde zou liggen, dan heb je een kwartier nodig en dan loopt het-fout". Of het openbaar vervoer met een taxi op een onrenda bele lijn als Hulst-Lamswaar de goedkoper is dan met een De bustaxi tijdens een stop in Hulst normale lijnbus, is nog niet bekend. Volgens directeur Deist van de ZWN wordt be gin volgende maand een begin gemaakt met de evaluatie van het experiment. Dit onder meer aan de hand van de pas- sagierscijfers, die overigens angstvallig geheim worden gehouden. - FOTO ARCHIEF DE STEM ieder geval op waarheid", stelt Ollebek, „en ik ben benieuwd wat er uit komt als we die straks gaan toetsen aan de of ficiële cijfers". In ieder geval is het taxi experiment over twee weken afgelopen en rijdt er vanaf 1 februari weer een gewone ZWN-bus op de lijn Hulst- Lamswaarde. mijn patiënten die bij me ko men dat ik geen arts ben. Ver der schrijf ik middelen voor die bij alle drogisten, ook zon der recept van een arts, te koop zijn. Bovendien zijn er zelfs artsen geweest die pa tiënten naar mij toestuurden." Officier van Justitie mr. Beaumont had vele bezwaren tegen de praktijken van De P. „Hij is daartoe niet bevoegd en moet van het lichaam van de mens afblijven. Hij is hiervoor al eens eerder veoordeeld en er gewoon mee doorgegaan." Mr. van de Berg, verdediger van De P., wees er op dat al ja renlang in Nederland geen en kele natuurgenezer meer is veroordeeld, dat de alternatie ve geneeskunde de volksge zondheid niet schaadt en dat er in Nederland meer dan 750.000 mensen zijn geweest die deze behandelingsmetho den zochten. Hij wees er verder op dat zijn cliënt ook lid is van eer, internationale organisatie op dit terrein die wel door de We reld Gezondheid Organisatie wordt erkend en ging uitvoe rig in op het onlangs gereed gekomen rapport van de com missie-Muntendam, dat ook lofwaardig spreekt over de al ternatieve geneeskunde. een onzer verslaggevers BOLST - Belangstellenden oie zaterdag 21 januari de 'cthtstreekste uitzending van Jet NCRV-programma Los Hst in Den Dullaert te Hulst J'jwonen, kunnen daar een keur aan artiesten verwach ten. Voor het voetlicht verschij nen Vanessa, Rob de Nijs, Ba- i il Broads, Vitesse, Aris es, Friends, Kevin Village, Nova, Vader Abraham, e Gebroeders Grimm en Sas- Serge. Het programma gaat tussen eP 13.59 uur de lucht in en Presentatie en samenstel- g is in handen van Jan uif-, j"' w°rdt tijdens de Om t ng geassisteerd door e J00p De zaaj gaat om gr' ti open en de toegang is Van onze correspondent HULST - Juist in de bouwsec tor zou de overheid, als groot ste opdrachtgeefster, kunnen laten zien dat het haar ernst is met het bevorderen van de werkgelegenheid. Dat ver helpt dan meteen ook een deel van de woningnood en er wordt een halt toegeroepen aan de verkrotting van steden en dorpen. zijn twee mogelijkheden, maar een ding is zo goed als zeker: het zijn geen wilde vogels, maar verwilderde exemplaren. Verwilderd van waar? Zo'n twintig j aar geleden kocht de gemeente Hulst een koppel zwanen voor op de Vest. Dat water trok de zwanen niet - wel licht te weinig voedsel of te diep - en ze trokken weg. Zijn alle (of zo goed als alle) zwanen in de ruime omge ving van Hulst nakomelin gen van dit jaar? Kan zijn, maar wie zal 't zeggen? Heerlijk recht Hoe gek 't ook moge klin ken: in het verleden mocht niet iedereen zwanen hou den. Het was een heerlijk recht, alleen toegestaan aan de (land)heer, bij zijn kas teel en dergelijke. Dus geen zwanen voor Jan en alle man. Dat gold, zoals zo dik wijls, evenwel niet overal o.a. in de kop van Noord- Holland mochten de boeren zwanen houden voor 't dons. Daartoe werden een keer per jaar - naar men zegt vrij hardhandig - de dieren ge plukt. Er werd geoogst dus. Maar in de jaren zestig klapte de donshandel in el kaar en de zwanen werden niet langer als vee beheerd, niet meer geleewiekt, etc., maar konden hun gang gaan. Hetgeen ze deden: de jongen, niet meer beroofd van het vliegvermogen, be gonnen nieuwe gebieden te veroveren. En met succes. Wie momenteel de IJssel- meerkust noord van Am sterdam volgt en verderop de Afsluitdijk, ziet het re sultaat: waar je ook kijkt knobbels, ongelogen maar 't ziet er wit van Ook de vraag of de aldus verwilderde vo gels reeds tot in Zeeland zijn doorgedrongen is niet te be antwoorden, maar gelet op de grote aantallen zwanen op de Grevelingen en het Veerse Meer zeker niet uit gesloten. Maar goed: ze zijn er, hier in onze polders. En ze hebben eten nodig: wa ter- en moerasplanten, za den en gras en wat daar aan CLINGE - Penningmees ter H. Willaert van de Clingse Hengelaars is be roepsvisser J. Moortha- mer te slim afgeweest, toen die probeerde alvast een deel van de 50 mille die hij van de visclub te goed heeft binnen te har ken. Dat bleek tijdens de jaarvergadering van de Clingse Hengelaars. Zoals bekend moet dé visclub de beroepsvisser 50.000 gulden schadever goeding betalen, voor de jaren dat hij niet op de Zestigvoet mocht vissen. Moorthamer liet snel de privé-rekening van de visclub blokkeren, waar op dat moment een saldo van 240 gulden op stond. Blijkbaar bad de be roeps-visser niet meteen in de gaten dat de hen- gelclub ook nog een spaarrekening had, waar het aardige bedrag van 28.000 gulden op stond. De penningmeester werd over de actie van de beroeps-visser getipt, be gaf zich ijlings naar de bank, haalde de 28.000 gulden van de spaarreke ning af en stortte dit be drag bij een bank in Bel gië. Toen tijdens de le denvergadering uit de doeken werd gedaan hoe op die manier de be roepsvisser net achter het net viste, ging een dave rend applaus op. In die geest sprak gister avond voorzitter Bram Buys van de Bouw- en Houtbond FNV, tijdens een rayonbijeen komst in zaal Tiffany te Hulst. „Lubbers en consorten zeg gen een daadkrachtig beleid te voeren, maar als het gaat om scheppen van werk laten ze het mooi afweten. Afbreken van arbeidsplaatsen is tot nu toe het enige resultaat". De bondsvoorzitter drukte de aanwezigen op het hart dat het natuurlijk niet de bedoe ling is „te bouwen om te bou wen, omdat we zoveel werklo zen hebben. Aan het neerzet ten van lege scholen of andere gebouwen hebben we niets. Er moet gebouwd worden naar de maatschappelijke behoeften die er vandaag nog zijn". Buys sprak gisteren fikse bedenkingen uit tegen het ver schijnsel 'werken met behoud van uitkering'. Volgens hem maken sommige gemeenten misbruik van de wens van veel werklozen om hoe dan ook aan werk te komen, door hen allerlei klusjes te laten opknappen zonder dat ze hun uitkering verliezen. „Op deze manier wordt de cao uitgehold en komen de mensen die onder de cao wer ken niet meer aan de bak. En dan is het eind zoek van de rechtspositie van de bouwvak kers. We moeten er alles aan doen om deze ontwikkeling te gen te houden". Volgens Buys kunnen ook de sociale voorzieningen niet ontkomen aan bezuinigingen, „i <aarvoor is de crisis al te ver doorgevreten en is het draag vlak te klein geworden". Hij ei ervan overtuigd te zijn, dat k~* zonder een jarenlang pro ces van arbeidstijdverkorting niet zal lukken de werkloos heid met succes te lijf te gaan. „Maar", voegde hij daaraan toe, „we zullen de werkgevers ac hter de broek moeten zitten, dat de arbeidstijdverkorting ook werkelijk wordt gebruikt om meer mensen aan de slag te helpen".

de Stem | 1984 | | pagina 15