e van lintj imilieubeweging vindt gehoor bij hof es Axel 'Rijksbezuiniging op jeugdhulp pakt verkeerd uit as in Axel L 'Zieken huis weg? Dat gaat te ver!' Commissie: Laat RA V OZ-directeur verder spitten GS zegt geen nee tegen kruisraket mse Koerier Nuovo Esilio in Arty Party BESTEM Bommelding vertraagt veerdienst GS: Hulster motie over ziekenhuis sluiting voor kennisgeving aannemen DINSDAG 17 JANUAR11984 nen feren Belangstelling in België voor vredes- monument VEERPLEINEN AFGESLOTEN Vier gewonden bij aanrijding in Emmapolder Goed onthaal rapport over patiënten Petitie blijft liggen GS Pleit voor betere spreiding tehuizen Politie rekent vier gezinsleden in na bedreigen van ambtenaren A52 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 ■eldberoemde boek van 'Waltl Jisney. Deze jeugdfilm begirj >m 13.30 uur. TERNEUZEN - Gedurendi de maand januari wordt galerie Arty Party in Terneul zen een tentoonstelling gehcu.| den getiteld 'Nuovo 1 Willy van Houck laat vijftig werken tentoon stellen. In zijn werk laat Willy vaij Houck duidelijk zien hoe over het een en ander den Hij heeft hiervoor als i gangsvorm de techniek va het inkleuren van fotocompo sities gebruikt. Landtong Markizaat aan zijden draadje DEN HAAG - De vorming van een landtong in het Markizaatsmeer bij Bergen op Zoom - en daarmee ook de buitendijkse woningbouw- plannen van deze stad - hangt aan een zijden draadje. Als evenwel het opspuiten van de plaat in het noor delijke Markizaat moet worden stopgezet, zal dat Rijkswaterstaat een miljoenen tellende verliespost opleveren. Zuiddorpe en Koewacht gror den voor uitgifte als vol tuintjes beschikbaar te stelle Dit echter onder de voorwaai de dat deze gronden onmidde lijk, zonder schadevergoeding door de gemeente opge kunnen worden, als zich voor koopgegadigden aanme den. De gronden in de kern zijn ter beschikking gest aan de volkstuindersverer ging „Eigen Teelt". Belai stellenden dienen zich dus deze vereniging te mei Voor het verkrijgen van volkstuintje in de kern Kc wacht (bestemmingspij Oude Molen) en in de Zuiddorpe (bestemmmgspl aan de Hoofdweg Noord, deelte gelegen tussen St.-i bastiaanstraat en de St.-I' trijnstraat) dient men wenden tot de afdeling be< ven van de gemeente Axel (t lefoon 01155-2220, toestel 43). Ook zou de aanleg dwars I door Zuid-Beveland van het spuikanaal naar de Wester- I schelde, bedoeld vóór de af- I voer van overtollig zoet water, flink vertraging oplopen. Dat bleek gisteren voor het I Gerechtshof in Den Haag, waar de stichting Natuur en Milieu, haar provinciale fede raties in Zeeland en Brabant [en de Nederlandse Vogelbe scherming nieuwe mogelijk heden eisten om te kunnen [meepraten over de toekomst I van het Markizaat. Het Hof, dat 16 februari uit- Ispraak doet, toonde zich op- Ivallend ontvankelijk voor de [bezwaren van de milieugroe- [pen, die willen voorkomen dat Rijkswaterstaat doorgaat met t storten van baggerspecie Ihet nu in aanleg zijnde lo- iingskanaal naar de Wester- [schelde in het noordelijk deel n het Markizaat. Dat is pre- s de plaats waar het Bergen Zoomse stadsbestuur zijn ekomstige stadsuitbreidin- i heeft geprojecteerd. Natuur en Milieu, de Bra bantse Milieufederatie, het Zeeuws Coördinatie-orgaan froor Natuur-, Milieu- en andschapsbescherming en de Nederlandse Vogelbescher- ling tekenden tegen de vol- i hen al lang achterhaalde woningbouwplannen al eerder bezwaar aan in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Or dening. Maar alleen het tegenhou den van de woningbouw is hen niet genoeg, omdat dan nog de zandplaat in het Markizaat, bijvoorbeeld door recreatief gebruik, een bedreiging kan zijn voor de rust in het Marki zaat. De milieugroepen willen daarom de vorming van de landtong toetsen aan de uit 1904 daterende wet op de indij kingen. Maar die mogelijkheid is hen tot nu toe onthouden omdat minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) wei gert het dumpen van de specie als een indijking te zien. In een kort geding voor de Haagse rechtbank probeerden de milieugroepen tevergeefs die opvatting onderuit te ha len: de rechtbankpresident oordeelde dat de beroepspro cedure in het kader van de wet op de indijkingen overbodig zou zijn, omdat ze nauwelijks verschilt van de al doorlopen procedure ingevolge de wet op de ruimtelijke ordening. De feitelijke vraag of het opspui ten van de plaat in het Marki zaat wel of niet een indijking is, liet hij daarmee onbeant woord. Vervolg op pagina 3 anuari ïdisse- ;e Bre tt fail- klaard tIANA ERDA, Dnende Sta- a, met Mr n tot aris en nde tot cade 8, Bij vonnis van de rondissementsrecht- bank te Breda d.d. 6j| nuari 1984 is in stal van faillissement vei] klaard de besloten nootschap Van K# B.V., gevestigd en toorhoudende te Brei aan de Passage 1-3, benoeming van de e heer Mr. J.P. Leijti rechter in voorre,'.] rechtbank, tot Rechte! Commissaris en vanol dergetekende tot curi tor: Mr. G.C. van Spaeij donck Postbus 714 4803 AS Breda !29, 4800 MB Breda N dat u moet betalen. Voor betalen. Als contante betaling ilkaart (dus géén giro- of angt u een acceptgirokaart ening moeten brengen. punt of komma een vakje AARDENBURG - Ook in België is nu belangstel ling ontstaan voor de in Aardenburg gevestigde Stichting Vredesmonu- ment, die alweer enkele jaren ijvert voor de tot standkoming van een ge denkteken voor de vrede in Zeeland. In navolging van enke le Nederlandse collega's heeft pastoor Müller van de Onze Lieve Vrouwe- kerk in Gent initiatiefne mer Schelte van Jelger- huis (67) uit Aardenburg uitgenodigd de parochia an te informeren over de plannen voor het vre- desmonument. Dit gebeurt op zater dag 11 en zondag 12 fe bruari, wanneer Van Jel- gerhuis tijdens drie kerk diensten de gelegenheid krijgt het woord te voe ren. De idealistische Aar denburger stond al eer der op de kansel in de rk kerk van IJzendijke en Hoofdplaat. Prijs iniJ'J 5% I 5.10 6.8 8.501 10.20 1i:90 13.601 0VOOR ZUOWEST NEDERLAND Kantoren lLTern6U2en' Hulst en Goes, puressen en telefoonnum- er?°P pagina 2. Openingstijden: *12.30/13.30-17.00 uur. jedactle «'neuzen: Rein van der «'n (editie-chef), Jan Jan- JUP'v. chef), Frank Dey, 1 d® Schipper, Cor de isnrwi Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- ;n. Goes: Gé van Ber- M'ddelburg: Henk Post- urg: Co Meertens. icepunten itum:1 ■i0o,s'er«inde: mevr. Neve, !50 nCerstr. 4, 01148- 'dvertentie-expl. i^Pecteur zeeland: C. Me- '.Pnve 01150-95839. BRESKENS PERK- POLDER - Een bommel ding heeft gisteravond gezorgd voor een lichte vertraging op de veer dienst Vlissingen-Bres- kens. De politie sloot na de melding in allerijl alle vier de Zeeuwse veerplei- nen af, maar vond niets dat ook maar in de verte op een bom leek. Om tien voor negen gister avond liet een vrouw telefo nisch de meldkamer van de rijkspolitie te Middelburg we ten dat binnen een kwartier een bom zou ontploffen op 'het veerplein'. Omdat ze onmid dellijk na deze mededeling de hoorn op de haak legde kon de dienstdoende beambte haar niet vragen welk van de vier pleinen ze precies bedoelde. Daar men het zekere voor het onzekere wilde nemen sloot de politie direct daarna alle vier de veerpleinen te Vlissingen, Breskens, Krui- ningen en Perkpolder van de buitenwereld af. De restau rants aan de veerhavens te Vlissingen, Breskens en Krui- ningen werden ontruimd, ter wijl ook de op de ponten wachtende reizigers met hun voertuigen werden wegge stuurd. Een veerboot, die juist op het punt stond de haven van Breskens binnen te varen, moest tien minuten buiten gaats blijven liggen alvorens de passagiers aan wal moch ten. Hoewel er geen explosief materiaal en ook geen nep- bom werd gevonden op de pleinen maakten politiemen sen enkele overtochten met de veerponten mee om ook aan boord nog te zoeken. Ook dat leverde geen resultaat op. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie moet het niet uitgesloten worden geacht dat een 'grappenmaker' op een idee is" gekomen, nadat hij gis teren in de krant had gelezen dat tijdens het weekeinde op een groot feest in Goes paniek was uitgebroken na een valse bommelding. Raambiljetten- actie in Hulst: Van een onzer verslaggevers HULST - Onder de actieslo gan 'Ziekenhuis weg? Dat gaat te ver!' begint volgende week in Hulst een raambil jetten actie om zoveel moge lijk mensen en organisaties in het geweer te krijgen te gen de mogelijke sluiting van het Hulster ziekenhuis. De affiches zijn een initia tief van het Hulster Ge- meenschapswerk, dat op verzoek van het gemeente bestuur de verschillende ac ties voor het behoud van het ziekenhuis coördineert. Volgens directeur Cor van Leuven van het Gemeen- schapswerk slaat de slogan op drie aspecten. Allereerst op de manier waarop in het uiterste geheim de zieken huisplannen door GS en de staatsecretaris zijn bekon keld. Ten tweede heeft de slag zin betrekking op de ver dwijning van het ziekenhuis zelf. „Er zijn mensen die be zwaren hebben tegen be paalde facetten van het zie kenhuis", zegt Van Leuven, „Maar die zijn verander baar. Een ziekenhuis dat weg is, daar kun je niets meer aan veranderen". Ten derde heeft de actiekreet te maken met de afstand van uit Oost Zeeuwsch-Vlaan deren naar het toekomstig centrumziekenhuis in Ter- neuzen. „Voor de besluitvorming is het van belang dat de staatsecretaris niet alleen algemene bezwaren te horen krijgt, maar ook specifieke", aldus Van Leuven. „Zo zou den de bejaardenbonden de konsekwenties voor die leef tijdsgroep kunnen inbren gen, de gezamenlijke huis artsen de gevolgen voor de praktijken en de vrouwen organisaties bijvoorbeeld de problemen die zich zullen voordoen met peuters en kleuters in het ziekenhuis". Vandaar dat op de actie affiches de ziekenhuiskwes- Cor van Leuven in de weer met de raambiljetten te gen de sluiting van het ziekenhuis. tie wordt toegespitst op de verschillende bevolkingsca- tegoriën, zoals peuters en kleuter, schoolgaande jeugd, de gemiddelde leeftijds groep, bejaarden en bijzon dere risicogroepen als ge handicapten en zwangere vrouwen. De Hulster graficus Jan Colssen heeft een aantal te keningen gemaakt, die ge bruikt kunnen worden om het raambiljet toe te spitsen - FOTO DE STEM COR J DE BOER op de eerder genoemde be volkingsgroepen. „Van die toegespitste affiches", legt Van Leuven uit, „zouden or ganisaties en instellingen die voor de verschillende be- volkingscategoriën een dienstverlenende, verzor gende of leidende functie hebben, gebruik kunnen maken om de bezwaren, vanuit hun oogpunt gezien, kenbaar te maken".(Zie ook pagina 2). Van een onzer verslaggevers HULST - Het Zeeuws colle ge van Gedeputeerde Staten vindt het niet nodig in te gaan op de verwijtende mo tie, waarmee de Hulster ge meenteraad heeft gerea geerd op het advies van het college om het Hulster zie kenhuis te sluiten. GS hebben de staten voor gesteld de Hulsier motie voor kennisgeving aan te nemen. De Hulster raad nam de motie, een initiatief van de CDA-fractie, eind vorige maand met algemene stemmen aan en stuurde die onder meer naar Den Haag en de Zeeuwse staten. Volgens de Hulster raad hebben GS de belangen van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen op onevenredige wijze ge schaad en is de indruk ge wekt dat de gemeente- en ziekenhuisbesturen zorgvul dig buiten elk overleg zijn gelaten. De Hulster raad is onder meer van oordeel dat GS het eigen inspraakstre- ven met voeten hebben ge treden en ervaart dat als on behoorlijk bestuur. De verantwoordelijke ge deputeerde W. Don (PvdA) is inmiddels ingegaan op een uitnodiging van de Hulster PvdA-afdeling om uitleg te komen geven tijdens een openbare bijeenkomst op woensdag 1 februari in zaal Tiffany. De afdeling heeft het ziekenhuisbestuur, de ondernemingsraad van het Gedeputeerde W. Don:op bezoek - FOTO ARCHIEF DE STEM ziekenhuis en de patiënten vereniging Samen Beter ge vraagd om tijdens de bijeen komst met een vertegen- woordig(st)er in een forum zitting te nemen. De aan vang is 20 uur. Van onze correspondent EMMAPOLDER - Op de krui sing Koninginnestraat - Pa rallelweg te Emmapolder vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De klap van de aanrijding was zo hevig dat vier inzittenden gewond en beide auto's total- loss raakten. Bestuurder G. J. uit Alge rije, diens passagier N. de D. uit Hemiksem, bestuurder J. N. uit Charleroi en diens me de-inzittende R. de B. uit Hulst werden gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Zij hadden voornamelijk hoofd- en rugverwondingen. N., die over de Koninginne weg reed, zag de kruising niet en stak deze met volle snelheid over. Daarbij knalde hij op J., die de kruising over wilde ste ken komende over de Parallel weg uit de richting Graauw. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor de Volksge zondheid (RAVOZ) spreekt morgen over 'Signalen uit het patiëntenveld', een peilstudie van RAVOZ-direc- teur F. van Spanje. Het werkstuk heeft in de RAVOZ-commissie zieken huiszorg een 'goed onthaal' ge kregen. Zoals gemeld blijkt uit het rapport dat er in de medische wereld nogal wat schort aan voorlichting, begeleiding, be roepshouding en coördinatie. Hoewel het onderzoek werd verricht onder 40 patiënten op Walcheren benadrukt Van Spanje in zijn rapportage dat zijn bevindingen ook op ande- 7* TT Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur van Zeeland is niet van plan in te gaan op een petitie van 5000 Zeeuwen, waarin gevraagd wordt 'nee' te zeggen tegen plaatsing van kruisraketten in Nederland. GS hebben de staten voor gesteld de petitie voor kennis geving aan te nemen. De Zeeuwse commissaris van de koningin dr. C. Boer- tien nam de petitie op kerst avond in ontvangst tijdens een demonstratie van het Wal- chers Vredesplatform. Daarbij vroeg het vredesplatform ook om een grondige discussie over de kwestie in de Zeeuwse staten en om subsidiëring van het 'vredeswerk'. GS willen daar dus nu niet verder op in gaan. Zoals gemeld spraken de Zeeuwse staten tijdens het be grotingsdebat in november even over de kernwapenwed loop. Een motie van de PSBCPN tegen de plaatsing van kruisraketten kreeg toen slechts de steun van PvdA, D'66 en PPR/ EVP. Een meer derheid, bestaande uit CDA, VVD en de gereformeerde fracties stemde tegen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het dage lijks provinciebestuur van Zeeland vindt dat de geplande rijksbezuinigingen op het ge bied van de jeugdhulpverle ning (opvang in tehuizen e.d.) niet goed uitpakken. In een brief aan de staatsse cretaris van Justitie wijzen Gedeputeerde Staten erop dat provincies met een ondercapa citeit, waaronder Zeeland, met nog een groter tekort zullen worden opgezadeld. Waar ge streefd wordt naar een betere spreiding van de voorzienin gen zou volgens GS in een on derbedeeld gebied als Zeeland in het geheel geen capaciteits reductie behoren plaats te vin den. Gedeputeerde Staten heb ben zich hiermee geschaard achter een advies van de Zeeuwse commissie Beleids voorbereiding Jeugdhulpver lening. Die trok in juni van het vorig jaar meteen al alarme rend aan de bel. In Zeeland lo pen de bestaande opvangmo gelijkheden (in totaal zo'n 290 plaatsen) vooralsnog nauwe lijks gevaar, maar de Zeeuwse achterstand van zo'n 12o plaatsen zal bij uitvoering van het bezuinigingsplan niet meer ingelopen kunnen wor- den. Bovendien wordt ge vreesd voor het verdwijnen van opvangmogelijkheden voor Zeeuwse jongeren in de meer gespecialiseerde inter naten buiten de provincie. Opname-stops Gedeputeerde Staten drin gen er dan ook bij de staatsse cretaris op aan om inkrimpin gen slechts via natuurlij k ver loop te realiseren, waarbij ook gedacht zou kunnen worden aan tijdelijke opname-stops. Wat de bezuinigingen in Zee land betreft bepleiten GS de Vereeniging Kinderzorg onge moeid te laten. Bij deze orga nisatie, die drie plaatsen zou moeten inleveren, bestaat al een tekort aan opvangmoge lijkheden. Reden waarom een aanvraag tot uitbreiding is in gediend. Moet er toch bezuinigd wor den dan kan dat volgens GS het beste in het debieleninter- naat De Veerse Singel te Mid- delburg. Daar kunnen, aldus het college best 13, in plaats van 10, plaatsen ingeleverd worden. Om de pijn van de bezuini gingen wat te verlichten heeft het ministerie geld beschik baar gesteld voor 'aanvullend beleid'. Daarmee zou onder meer de goedkopere zorg in pleggezinnen bevorderd kun nen worden. GS waarschuwen de staatssecretaris echter daar niet te optimistisch over te zijn. Vooral voor kinderen vanaf tien jaar is het aanbod van pleeggezinnen gering. Bo vendien zouden de mogelijk heden om gebruik te maken van pleeggezinnen in Zeeland al zoveel mogelijk worden be nut. GS bepleiten in ieder geval geld voor 'aanvullend beleid' vrij te maken voor de vesti ging van dagcentra voor schoolgaande jeugd in Goes en Terneuzen (elk zes plaatsen). De uitbreiding van het dag- 1 centrum in Vlissingen (twee plaatsen) behoort in de ogen van GS zowiezo door te gaan. Inventarisatie Alvorens verdere voorstel len te doen willen GS een in ventarisatie van de aanwezige mogelijkheden op tafel heb ben. Daar wordt momenteel al aan gewerkt. Het college voegt daar aan toe dat de gedachten nu al uitgaan in de richting van begeleide kamerbewoning en uitbreiding van het aantal beroepskrachten bij twee in stellingen: de stichting Jeugd en Gezin en de stichting Jeugd onder Dak van de pleeggezin nencentrale. GS scharen zich daarmee in grote lijnen achter een advies van de Zeeuwse Beraadsgroep Jeugdhulpverlening. Die be pleit een project begeleide ka merbewoning met 18 tot 20 plaatsen verspreid over Mid delburg/Vlissingen, Terneu zen en Goes. De beraadsgroep vindt dat Jeugd en Gezin en Jeugd onder Dak er elk twee beroepskrachten bij behoren te krijgen. De laatste instelling zou verder nog een part-time administratieve kracht behoe ven. De beraadsgroep komt op 24 januari bij elkaar om de zaak verder te besprekeh. re gebieden in Nederland van toepassing kunnen zijn. De commissie ziekenhuis zorg heeft geadviseerd om Van Spanje een vervolgonder zoek te laten initiëren toege spitst op bepaalde onderdelen, ook vindt de commissie dat de studieresultaten alvast ter kennis gebracht behoren te worden van de medische sta ven, ziekenhuisbesturen, huis artsen en verpleegkundiogen in Zeeland. Die zouden zich er dan over kunnen beraden en hun conclusies voor mei naar de RAVOZ kunnen sturen. De raad spreekt woensdag onder meer ook een notitie over klachtenbemiddeling en -behandeling. Daarbij komen allerlei landelijke plannen en adviezen aan de orde. Verder passeert de positie van het psychiatrisch ziekenhuis Vre derust in Halsteren nog eens de revue. Zoals bekend is de functie van dit ziekenhuis voor Zeeland afgenomen-nu Zeeland zelf over een psychia trisch ziekenhuis beschikt. De Vrouwenraad Terneuzen heeft de RAVOZ gewezen op de mogelijkheden van een nieuwe vinding, de borstther- mograaf, als diagnosemiddel bij bevolkingsonderzoek. Ook daarover zal men zich buigen. Van onze correspondent WAARDE - De rijkspolitie van Reimerswaal heeft maan dagmorgen om 07.00 uui- de 57- jarige A.W. en zijn drie zonen, de 20-jarige M.H.W., de 16-ja- rige A.W. en de 14-jarige W.A.W. in hun woning te Waarde aangehouden. Het viertal had zich op 4 ja nuari j.l. ernstig verzet tegen enkele gemeente-ambtenaren toen deze, vergezeld van de politie, bij het uienverwer- kend bedrijf van de familie W. kwamen. De ambtenaren kwamen op genoemde datum de machines controleren en verzegelen in verband met het overtreden van de hinderwet. De vader en zijn drie zonen bedreigden de ambtenaren en de politie met stukken ijzer ën stroomkabels, waarop 380 volt stond. Tevens werd de loods, waarin de machines stonden, gebaricadeerd met vorkhef trucks. Om de zaak niet te laten es caleren, trok de politie zich te rug met de boodschap aan de familie W. zichzelf te melden voor overleg op het politiebu reau te Kruiningen en wel voor 15 januari. Dit is echter niet gebeurd, waarop de heren zijn ingerekend. Zij zijn voor verhoor meegenomen naar het politiebureau te Kruiningen, waar zij na een bekentenis en het opmaken van proces ver baal, tegen de avond weer in vrijheid zijn gesteld.

de Stem | 1984 | | pagina 9