McEnroe en Wilander in halve finale I vise u i EX-PATIËNTEN DRAAIEN GOED MEE Opnieuw bobsleeërs gewond Titel kunstrijden voor Rus Fadejev Schaatsters in ademnood op de Medeo-baan Functie voor Derks bij NAC Toch tien kilometer in Davos Etappewinnaar uit de strijd genomen in Parijs-Dakar Maaskant en De Jonge akkoord aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Alleen Sies Uilkema tegen een allrounder verker >op- atie (m/v) lisatie- Afgelastingen Hongaren gelijk ondige ervaring in de detail- en of meer merkartikelen- ismiddelenbranche. salaris, dat afhankelijk is biedt Mars: sregeling >enfonds to, beschikbaar voor privé jstenvergoeding. taties, liefst met pasfoto, iten aan: 5, 5466 AE Veghel, en, t.a.v. de heer arende en gezonde net de verdere uit- !S aanleg heeften lei- denken, is attent op heeft een goed ge- t voor details. 3, heeft initiatief en /ig. De drie moderne indeling en schrifte- ogtevan handelsdo- t leiding aan een in- aan internationale i. Hij is nuchter, kri- tief. Jing en werkervaring Vasservan hetGITP, he apparatuur en/of zakelijke markt, iw marktgerichte en slag- i/ezen. Uw inventiviteit en ij steeds van dienst geweest, dat u een goede mondelinge kingsvaardigheid heeft, wijs BE is een vereiste. ijk van opleiding en ervaring 5,- bruto per maand eft u recht op 7 V4 minste 23 vakantiedagen. kunt u contact opnemen nenberg, chef Verkoop atie, telefoon (0761 23 48 86 el te nemen aan een psycho- ok een rollenspel zal deel uit- procedure. tatie met vermelding van andere van belang zijnde arne binnen 14 dagen na an dit blad tegemoet. van brief en envelop vacatu- den. ankeerd aan: iening en lunicatie da DTC stem ^ncrvC T26 PAGINA SPORT 1 Van onze sportredactie BREDA - De laatste hin dernissen die een even tuele komst van Bob Maaskant naar NAC in de weg hadden kunnen staan, zijn gisteren uit de wereld geholpen. Een gesprek tussen trainer Henk de Jonge en coördinator Bob Maas kant resulteerde in de ge dachte dat er toch een ba sis voor samenwerking is. Maaskant zal vanavond in ieder geval bij het duel NAC-RBC aanwezig zijn. Op de tribune evenwel, want de taken van Maas kant liggen duidelijk in de begeleidende en niet in de tactische sfeer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOETBAL - De voorzitter van de Schotse voetbalbond, Tom my Younger, is op 54-jarige leeftijd in Edinburgh overle den. Younger was in mei 1983 tot voorzitter gekozen. In zijn actieve loopbaan was hij doel man bij Hibernian en werd hij 24 keer geselecteerd voor het Schotse elftal. NEW YORK (REUTER/AFP) - Het Masters-toernooi in New York is in elk geval verzekerd van een finalist met een grote reputatie. Donderdag plaatste zich voor de halve finales zo wel John Mcenroe als Mats Wilander, die tegen elkaar zullen uitkomen. Het afgelo pen seizoen won Wilander alle drie onderlinge duels. De 19-jarige Zweed zege vierde in een klassieke thriller met 7-6 (7-4), 6-2 over de Span jaard José Higueras en kreeg na afloop te horen dat een spe ciale uit sportjournalisten be staande jury hem heeft geko zen tot 'Grand-Prix-speler van het jaar'. Dat dankt hij aan zijn negen Grand-Prix- overwinningen van het afge lopen seizoen, waaronder de open Australische kampioen schappen en het feit dat hij dat deed op alle mogelijke speel- oppervlakten: gras, kunststof, cement en supreme-court. John McEnroe won met 6-4, 6-2 van Johan Kriek en dat gebeurde op de wijze, die ge bruikelijk is als de twee slecht gehumeurde spelers elkaar ontmoeten. McEnroe verspeel de er zelfs een racket mee. In de laatste game van de eerste set reageerde hij een misser met zoveel geweld af, dat het racket bij aanraking met de grond in tweeën brak. Een deel vloog rakelings langs het hoofd van een vrouwelijke lijnrechter, terwijl McEnroe de steel nog in zijn handen had. Hij kreeg er een waar schuwing voor van scheids rechter Charles Beek en later een boete van 500 dollar van hoofd-scheidsrechter Ken Farrar. „Ik hoop dat niemand denkt, dat ik het opzettelijk deed", verontschuldigde McEnroe zich na afloop. „Ik sla honder den malen met mijn racket te gen de grond, maar het is pas de tweede keer dat het op zo'n manier breekt. De vorige keer was in een partij tegen Con nors". McEnroe heeft het nooit echt goed gedaan in de Mas ters sinds hij er in 1979 via een overwinning op Arthur Ashe zijn eerste grote toernooi-zege behaalde. 1983 Was voor hem een wisselvallig jaar. Hij won vier toernooien, waarvan slechts een na zijn tweede Wimbledonzege. Aan het ein de van het seizoen stond hij eerste op de ATP-ranglijst, maar deze week werd de kop positie in dat klassement over genomen door Ivan Lendl. Ook nu was zijn optreden niet indrukwekkend. Hij had moeite met zijn opslag en maakte veel onnodige fouten. Maar in beide opzichten deed Kriek het nog slechter. De Zuidafrikaanse Amerikaan geldt al jaren als de getalen- teerdste, maar tevens nukkig- ste speler van het circuit. In de openingsset slaagde geen van beide spelers er vier games lang in de eigen service te be houden. Daarna lukte het wel, maar in de negende game gaf Kriek met een dubbele fout aanleiding tot de volgende doorbraak. In de tweede set deed hij het nog slechter. Na dat hij met moeite een keer zijn service had behouden, maakte hij in de volgende vijf games slechts twee punten. Hij hield nog eenmaal zijn op slag, waarna McEnroe de par tij. In de middagpartij brachten Wilander en Higueras de vijf duizend toeschouwers meer vertier. Van beide zijden werd de aanval zorgvuldig opge bouwd. De 30-jarige Spaanse verdedigingskunstenaar kwam in de eerste set vijfmaal op setpoint. Dat gebeurde bij 5-3 en 5-4. In de tiebreak kwam hij zelfs met 4-1 voor, alvorens de koele Zweed met zes winnende slagen alsnog de set pakte. Daarmee was in fei te de beslissing gevallen. Door een verkoudheid was Higue ras gedwongen het tempo te laten zakken, waarvan Wilan der met doorbraken in de tweede en achtste game profi teerde. Jimmy Connors plaats zich gisteren ook voor de halve fi nales dopor Tomas Smid in drie sets te verslaan: 6-4 2-6 6-2. De resterende kwartfinale gaat tussen Ivan Lendl en An dres Gomez. Uitslagen: herenenkelspel: kwartfinales: Mats Wilander (Zwe) - José Higueras (Spa) 7-6, 6-2, John McEnroe (VSt) - Johan Kriek (VSt) 6-4, 6-2; he rendubbelspel: kwartfinales: Pavel Slozil/Tomas Smid (Tsj) - Tim/Tom Gullikson (VSt) 7-6, 7-6, Mark Edmondson/ Sherwood Stewart (Aus/VSt) - Carlos Kirmayr/Cassio Motta (Bra) 5-7, 6-1,6-4. Het herstel van Bettine Bunge zet zich door. De num mer een van West-Duitsland, die na Wimbledon zes maan den wegens lichamelijke klachten inactief was, bereikte de halve finales van het 150.000 dollartoernooi van Oakland. Ze versloeg de hard slaande Amerikaanse Lisa Bonder in 82 minuten met 6-2, 7-6. Uitslagen kwartfinales: Betti- na Bunge (WD1) - Lisa Bonder (VSt) 6-2, 7-6, Andrea Jaeger (VSt) - Ka thy Rinaldi (VSt) 6-3, 6-3, Zina Garrison (VSt) - Anne White (VSt) 7-6, 6-1. VAN DER WIEL START MET WINST WIJK AAN ZEE (ANP) - De hoop van Paul van der Sterren en Gert Ligterink op een grootmeesterresul taat in de 46ste editie van het Hoogovenstoernooi is in de openingsronde direct al getemperd. De enige mees ters in de hoofdgroep werden gisteren in het dorps huis De Moriaan in Wijk aan Zee op een nederlaag getracteerd, waardoor de opgave om zeveneneenhalf punt bijeen te schrapen een stuk moeilijker is gewor den. Van der Sterren liet zich overrompelen door John van der Wiel en Ligterink verloor door tijdsover schrijding van Viktor Kortsjnoi. Van der Wiel, die zaterdag in de tweede ronde tegenover Kortsnjoi zit, toverde in een Russische partij een dame-of- ter tevoorschijn, dat Van der Sterren geheel had overzien. De 24-jarige Leidse groot meester, in december in Lon den een van de secondanten van Kortsjnoi tijdens de kan- didatentweekamp met Kaspa rov, kreeg met een toren, twee lopers en een pion tegen een dame en een paard zeer kans rijk spel. Van der Sterren had al vrij snel geen afweermoge- lijkheden meer en moest na twintig zetten zijn tegenstan der al feliciteren. Ligterink, gepromoveerd na winst in de meestergroep van vorig jaar, hield lang stand te gen Kortsjnoi. Weliswaar had de Zwitser in een dame-Indiër voortdurend het initiatief. Of dat voldoende was voor winst was urenlang niet duidelijk. In de tijdnoodfase toonde Kortsjnoi zich echter slag- Van onze sportredactie BREDA - De mogelijk heid dat Frans Derks zich °P officieel niveau voor NAC zal inzetten, is zeer reëel aanwezig. Binnenkort zal met Derks worden gesproken over de wijze, waarop hij zich enigszins dienstbaar zou kunnen maken. Ge dacht wordt aan een functie binnen de PR- sfeer, waarbij de contac ten met het bedrij fsleven centraal zouden komen te staan. ®IST (ANP) - De KNVB "Wit alle wedstrijden voor de teterdagamateurcompetitie in districten West 2, Oost, u'd 1 en Noord afgelast. Ook de wedstrijden voor de Weede elftallen betaald voet- a' gaan niet door. Tevens sbben alle afdelingen, op testerdam na, het program- a voor vandaag afgelast. CALCUTTA (Reuter) - Hon- T "Je, tegenstander van het Wetlands elftal in de kwali- W'ieronde voor de wereldti- s'rijd 1986, is de Oosteuro- te koude ontvlucht voor een Wooi in India. Vrijdag tmi n de Hongaren in Cal- a gelijk tegen China: 1-1. ,l rust stond Hongarije or een doelpunt van Laszlo ss voor. Zuo Shu Sheng akte gelijk. De wedstrijd gespeeld in het kader »erd [51 het traditionele Nehru- ■tertiooi. vaardiger. Juist toen Ligte rink zijn veertigste zet wilde uitvoeren, viel de vlag van zijn klok. Robert Hübner zat er wat hulpeloos bij. De storm had tijdens de afdaling van het spelershotel op een hoge duin top naar het dorpshuis vat ge kregen op zijn bril en Hübner was niet in staat het voor hem onmisbare hulpmiddel alleen terug te vinden. Na lang zoe ken werd de bril uiteindelijk opgediept uit een plas, maar een glas had de val niet over leefd. Nog dieper vooroverge bogen dan anders slaagde Hübner er ondanks zijn visue le handicap in Aleksander Beljavski uit de Sovjet-Unie een remise af te dwingen in de tweede zitting. Hans Ree boekte een ver dienstelijke remise tegen de winnaar van het vorig jaar, de Zweed Ulf Andersson. In een Bogo-Indische partij leek het ontstane toreneindspel een kolfje naar de hand van An dersson. Ree verdedigde zich echter nauwkeurig en incas seerde tevreden een half punt. Ook Genna Sosonko begon met remise. Dat gebeurde te gen Eugenio Torre uit de Phi- lippijnen in een aangenomen Slavisch, een opening, die in de jaren dertig furore maakte tijdens de tweekampen tussen Euwe en Aljechin. Na veel theorie en weinig creativiteit kwam de remise al na achttien zetten tot stand. De Hongaar Andras Ador- jan en de Joegoslaaf Pedrag Nikolic hielden het al na tien zetten voor gezien, al dient ge zegd dat het tweetal voor de Engelse opening bijna drie uur uittrok. De Brit Anthony Miles ver oorloofde het zich een remise aanbod van de tweede Sovjet schaker in het gezelschap, Vladimir Toekmakov, af te wijzen. Op dat moment stond Miles een pion achter. Hij ta xeerde de situatie, waarin hij enkele open lijnen bezat, ech ter scherp en zette de achter stand om in een voorsprong van een vrij-pion op de a-lijn. In de tweede zitting kon de Engelsman zij n voordeel evenwel niet omzetten in winst. Uitslagen eerste ronde: Viktor Kortsjnoi (Zwi) - Gert Ligterink (Ned) 1-0, John van der Wiel (Ned) - Paul van der Sterren (Ned) 1-0, Hans Ree (Ned) - Ulf Andersson (Zwe) 1/2-1/2, Robert Hübner (WD1) - Alexander Beljavski (Sov) 1/2-1/2, Genna Sosonko (Ned) - Eugenio Torre (Phi) 1/2-1/2, An dras Adorjan (Hon) - Pedrag Niko lic (Joe) 1/2-1/2, Vladimir Toek makov (Sov) - Anthonv Miles (GBr) 1/2-1/2. De partij tussen Van der Wiel (wit) en Van der Sterren had het volgen de verioop: 1. e2-e4 e7-e5, 2. Pgl-f3 Pg8-f6, 3. Pf3xe5 d7-d6, 4. Pe5-f3 Pf6xe4, 5. Pbl-c3 Pe4xc3, 6. d2xc3 Lf8-e7, 7. Lcl-e3 0-0, 8. Ddl-d2 Pb8-a5, 9. 0-0-0 Pd7-e5, 10. Pf3-d4 C7-C5, 11. Pd4-b5 Dd8-a5, 12. a2-a3 a7-a6, 13. Pb5xd6 Tf8-d8, 14. Pd6xc8 Td8xd2, 15. Pc8xe7, Kg8-f8, 16. Tdlxd2 Kf8xe7, 17. Td2-d5 Pe5- d7,18. Lfl-e2 b7-b6,19. Le2-f3 Pd7- f8,20. Td5-e5; zwart geeft op. ROTTERDAM (ANP) - De onwennigheid van de eerste uren van de zesdaagse heeft vrijdagavond in Ahoy' niet de teruggekeerde patiënten Danny Clark en Henry Rinklin getroffen. De Austra liër, nog slecht lopend na zijn brekkenfractuur uit Frankfort, kende in het zadel minder moeilijkheden dan te voet. Rinklin, die het Maastrichtse baantje over de balustrade had verlaten, tolde mee met de renners, die de winterklus tot nu toe zonder ernstige lichamelijke tegenslagen hadden afgewerkt. Drie renners hadden het echt moeilijk. Het duo Martin Ha vik/Romain Costermans en Robert Dill-Bundi, de maat van Knetemann. Dill-Bundi, met een schouderblessure uit Bremen gekomen, had al in de eerste koppelkoers herhaaldelijk verzor ging nodig. Het Belgisch-Nederlandse paar miste de snelheid om mee te kunnen jagen met het veld, dat ondanks opvallend veel lekke banden de vijfduizend toeschouwers geen rustige aanloop in de veertiende zesdaagse van Ahoy' bezorgde. In het circus- Post wordt geen rekening gehouden met de enige renner uit Rotterdams directe omgeving en zijn jonge Belgische koppelge- noot. Stand profs: l.Wiggins/Schütz (Aus/WDl) 25 punten, 2. Thurau/ Fritz (WD1) 19, 3. Frank/Örsted (Den) 10, 4. op een ronde Van Vliet/Kris ten (Ned/WDl) 5, 5. Pijnen/Freuler (Ned/Zwi) 5, 6. Debosscher/Vaarten (Bel) 1, 7. Oosterbosch/Rinklin (Ned/WDl) 0, 8. Lubberding/Hindelang (Ned/WDl) 0, 9. Clark/Doyle (Aus/GBr) 0, 10. op twee ronden Venix/Kos (Ned) 3, 11. Knetemann/Dill-Bundi (Ned/Zwi) 3, 12. De Wilde/Tourne (Bel) 2,13. op vijf ronden Havik/Costermans (Ned/Bel) 0. De Belgen De Bie en Ummels hebben de eerste rit in de amateurzes- daagse van Rotterdam beheerst. Stand amateurs: 1. De Bie/Ummels (Bel) 38 punten, 2. Penc/Rabon (Tsj) 25, 3. Groen/Elshof (Ned) 24, 4. Huveneers/Harren (Ned) 22, 5. D'Hondt/ Van Slijcke (Bel) 16, 6. Donike/Schafer (WD1) 12, 7. Schröder/Sörensen (Den) 8, 8. Vermaas/Eggers (Ned) 2, de andere koppels hebben een ronde achterstand. DA VOS (ANP) - Tijdens de internationale schaatswed strijden in Davos zal dit week einde toch een tien kilometer worden afgewerkt. Volgens sprintcoach Gauke Nijholt was dit al enige weken be kend. Henk Boer, de trainer van de allrounders, heeft steeds volgehouden dat er na de na tionale titelstrijd (eind decem ber) geen gelegenheid meer was voor een selectiewedstrijd op de lange afstand. Daardoor werd marathonschaatser Emiel Hopman, die in Gronin gen verrassend de derde tijd op de tien kilometer verwe zenlijkte en daarmee zijn Olympische kandidatuur stel de, min of meer gedwongen van verdere avonturen als „klassementsschaatser" af te WATERPOLO - De Australi sche waterpoloploeg heeft vrijdag in Canberra de rond reizende Westduitse formatie met 8-7 verslagen. Het was het eerste duel in een serie van vier. YAMOUSSOUKRO (ANP/AFP) - De winnaars van de elfde etappe (Bouna-Yamoussoukro) van Parijs-Dakar, de Franse combinatie Trossat/Briavoine, is uit de wed strijd genomen na beschuldigingen van de concurrentie, dat het duo de door een tropisch oerwoud voerende route afgesneden zou hebben. Door de diskwalificatie van Trossat belandde de Belg Colsoul op de eerste plaats. De voor Trossat gestarte rijders Metge, Zaniroli en Co wan meldden bij orga nisator Sabine, dat de Franse dagwinnaar hen nooit was gepasseerd. De concurrentie sprak de verdachtmaking uit, dat de vader van navigator Eric Briavoine, de mana ger van het Lada-fa- brieksteam, een speciale route had uitgestippeld voor zijn zoon. De oude Briavoine verkent alle klassementsproeven twee dagen tevoren en laat voor zijn team aantekeningen achter in de startplaatsen. Trossat en Briavoine eindigden met ruim 38 mi nuten voorsprong op de rest van het veld, terwijl de eerste zeven van het herziene klassement niet meer dan tien minuten uit elkaar lagen. Bij de motorrijders ging de dagzege naar de Frans man Hubert Auriól. De BMW-rijder werd onmid dellijk gevolgd door zijn merkgenoot Gaston Ra- hier. De Belg leidt in het algemeen klassement met nog negen minuten voor sprong op Auriol. Klassementen: Auto's: Klassementsproef, 328 km, tussen Bouna en Yaokro: 1. Colsoul/Lopes (Bel) Opel 3 u 08.20, 2. Ickx/Brasseur (Bel) Porsche op 0.33, 3. Co- wan/ Syer (GBr) Mitsubis hi op 2.13, 4. Zaniroli/Da Silva (Fra) Range op 2.41, 5. Metge/Lemoyne (Fra) Por sche op 3.00. Algemeen (op straftijd): 1. Metge 10 u 17.42, 2. Zaniroli op 2 u 05.44, 3. Cowan op 2 u 28.55, 4. Colsoul op 4 u 20.10, 7. Ickx op 5 u 20.20. Motoren: Klassementsproef: 1. Auriol (Fra) BMW 2 u 59.08, 2. Rahier (Bel) BMW op 1.11, 3. Bacou (Fra) Yamaha op 5.40, 4. Neveu (Fra) Honda op 9.38, 5. Vas- sard (Fra) Honda op 10.49. Algemeen (totaaltijd proe ven): 1. Rahier 37 u 21.31, 2. Auriol op 13.12, 3. Vassard op 1 u 45.46, 4. Loizeaux (Fra) BMW op 2 u 17.03, 5. Neveu op 2 u 55.09. CERVINIA (Rtr) - Bij de trai ning voor de wereldtitelstrijd in de viermansbob zijn giste ren in het Italiaanse plaatsje Cervinia opnieuw drie deelne mers gewond geraakt. De Canadees Gordon Wal- ley was er het ernstigst aan toe. Het bemanningslid van de Canada-3 raakte gewond, toen de slee uit de baan vloog. Be stuurder Kirby Bes ontwricht te bij het ongeval een schou der. De stuurman van de Ca- nada-2, Jim Carr, kwam ook al niet veilig beneden en liep dezelfde verwonding op als zijn landgenoot Bes. Oost-Duitsland 1 en Italië 3 klokten de beste tijd. Beide equipes legden de natuurlijke baan af in 1 minuut en 6,54 se conden, geteld over drie afda lingen. Oostenrijk 3 werd der de in 1.07,13. De trainingen worden van daag voortgezet. Zondag en maandag worden de wedstrij- en om het wereldkampioen schap gehouden. De 21 bobs uit dertien landen komen elk vier keer aan de start. BOEDAPEST (DPA) - De 20- jarige kunstrijder Alexander Fadejev uit de Sovjet-Unie is gisteravond in Boedapest Europees kampioen geworden. Hij volgde de Westduitser Norbert Schramm op, die in de Hongaarse hoofdstad genoe gen moest nemen met de derde plaats. Het zilver was voor zijn landgenoot Rudi Cerne. Eindstand: 1. Alexander Fa dejev (Sov) 3,8 punten, 2. Rudi Cerne (WD1) 5,0, 3. Norbert Schramm (WD1) 7,4, 4. Jozef Sabovcik (Tsj) 8,2, 5. Heiko Fi scher (WD1) 10,6, 20. Ed van Campen (Ned) 40,6. Marianne van Bommel en Wayne Deweyert hebben vrij dag een stapje omhoog gezet. Na het korte programma tij dens de Europese titelstrijd neemt het Nederlandse ijs- dansduo de tiende plaats in. Van Bommel en Deweyert zijn nog twee plaatsen verwijderd van de achtste positie, die het NOC als voorwaarde heeft ge steld voor uitzending naar de Olympische Spelen van Sara jevo. Jayne Torvill en Christop her Dean uit Groot-Brittannië stevenen in Boedapest recht streeks op de titel af. Stand: 1. Torvill/Dean (GBr) 1,0 punt, 2. Bestemjanova/Boekin (Sov) 2,0, 3. Klimova/Ponomarenko (Sov) 3,0, 4. Barber/Slater (GBr) 4,0, 5. Volosjinskaja/Svinin (Sov) 5,0, 10. Van Bommel/Deweyert (Ned) 19,6. Van onze speciale verslaggever ALMA ATA - De enige be tovering van Medeo was een sterke ademnood. Het overkwam de Nederlandse schaatsters de dag voor het negende Europees kam pioenschap aan het andere eind van de wereld. De zuurstofschuld op de 1690 meter hoge schaatsbaan trad al op na 200 meter. Yvonne van Gennip, Thea Limbach, Ina Steenbrug- gen en Alie Boorsma train den slechts een dag voor de titelstrijd. „Geld voor een langer verblijf was er een voudig niet", stelde Ina Steenbruggen. Tien jaar geleden, toen Atje Keulen-Deelstra in Alma Ata Europees kam pioene werd, reisde de Oranjeploeg al drie weken van tevoren naar het Chi nese grensgebied. Beter helemaal niet geacclimati seerd dan een klein beetje, was de leus, waarmee Tj aard Kloosterboer en zijn kwartet dames in Al ma Ata neerstreek. Hij kreeg het bij de Sovjet autoriteiten voor elkaar dat zijn ploeg in Alma Ata in het dal werd onderge bracht. Alle andere deel neemsters logeren in het hooggelegen hotel naast de schaatsbaan. Het ongemak van een veertig minuten durende busreis heen en terug over kronkelende wegen nam de Nederland se ploeg op de koop toe. De formatie, zonder kanshebster Ria Visser, had een voorspoedige reis via Moskou. De voorziene overnachting in de hoofd stad, met als doel de lange reis te onderbreken, werd door de Sovjets niet erg op prijs gesteld. Ze probeer den tenminste de club di rect door te zenden naar Azië. Kloosterboer en dok ter Pluijmers trapten er niet in. Dit nederlaagje had wel tot gevolg, dat de douaneformaliteiten voor Nederlanders veel langer dan gewoonlijk duurden. Ina Steenbruggen: „Alle koffers moesten open, alles werd meer dan grondig be- kenen. Mijn kampeersetje mocht ik niet invoeren. De blikken soep gaan on geopend weer mee naar huis. Ik had ook een paar oorbellen in. Van die blik ken hangers, die je op de markt voor 3,50 gulden kunt kopen. Daar werd trammelant over gemaakt dat ik ze niet als juwelen op het briefje had geschre ven". In Moskou was het kou der dan in Alma Ata. De hoodstad van Kazakstan, de op een na grootste repu bliek van de Sovjet-Unie, bood een vuile aanblik door een langdurig belopen en bereden laag sneeuw. Overdag liep de tempera tuur op tot boven nul. Bij de ijsmakers van Medeo was geen paniek te be speuren. De immense ma chines zijn nog in staat bij temperaturen van 32 gra den celsius een ijsvloer neer te leggen. Op de trai- ningsdagen hadden de ma chines nog geen recordijs gefabriceerd. „Het gleed wel lekker, maar het was niet super", meenden Thea Limbach en Yvonne van Gennip. Het is niet te verwachten, dat in het weekeinde op Medeo wereldrecords gebroken zullen worden. De meeste rijdsters komen in adem nood, omdat zij niet een maand tevoren in Alma Ata aankwamen en op de hoogte van Medeo verble ven. Daar komt bij dat lang niet alle landen hun sterkste mensen hebben ingezet. De Olympische Spelen zijn deze winter be langrijker dan een Euro pees kampioenschap, dat na dit seizoen waarschijn lijk weer een tijd ophoudt te bestaan. Geen land in Europa wil het nog organi seren. Oost-Duitsland heeft titelverdedigster An drea Schone en Karin Enke thuisgelaten. Nederland doet het zonder Ria Visser. Zelfs de Sovjet-Unie zet een tweede garnituur in. Natalja Petroesjova werd met de sprintploeg naar Davos gezonden. De Oost- duitse Gaby Schönbrunn, vorig jaar vierde, is nu fa voriete. DAVOS (ANP) - Alleen de Ne derlandse sprintkampioen Sies Uilkema zal het vandaag rechtstreeks moeten opnemen tegen een allrounder. Op de 500 meter rijdt de Fries tijdens de internationale sprintwed strijden in Davos tegen Yep Kramer. Het tweetal lootte de vijfde rit. Aan de wedstrijden doen 26 rijders mee. De grootste af vaardiging komt uit Neder land (negen rijders). De Sov jet-Unie brengt acht schaat sers op het ijs. Op Thometz, Henriksen (VSt), Kuroiwa (Jap) en Boucher (Can) na is de geheel wereldtop in Davos aanwezig. ZEILEN - De vierde race in strijd om het wereldkam pioenschap in de Tornado klasse is een etmaal uitgesteld. Harde wind maakte het de zeilers in Sorrento (Australië) onmogelijk te vertrekken. Na drie races gaan Willy van Bla- del en Huub Lambriex aan de leiding.

de Stem | 1984 | | pagina 7