I ORANJE, SPANJE EN DE HIËRARCHIE R UMSFE. Zwitsers öioet wor GEUZENLIEDEREN Misstanden in (tllem ban #ran;e John of Charles Lynch 'RuteiécAe cUMtmtett met uótte /hem 4Anti-alcoholische'-auto in China Vijand PAPIER t VOOR UW PEN Gasrekening Gewenst onderzoek? Taallessen. nE STEM VAN ZATEF Details van maatregelen tegen VS iBendjedid [herkozen jin Algerije INCIDENT GRE Intriges van staat en kerk spelen Willem in de kaart OOK TEN tijde van Willem van Oranje werden er in de La- ge Landen zware I discussies gevoerd over de instelling van nieuwe bisdom- men en over bis- I schopsbenoemingen. E De kerkelijke en wereld- lijke belangen liepen toen sterk dooreen. Ei Daardoor kon de reorga- E nisatie van de kerkelijke E hiërarchie in de Nederlan- E den door de Prins van Oran- E je worden gebruikt als een E welkome hefboom in de strij d tegen Spa nj e. De kerkelijke indeling van de Nederlanden was in E de eerste helft van de zes- tiende eeuw heel onover- E zichtelijk. Talrijke losse pa ll rochies in Groningen, Fries- El land en Gelderland vielen via de Duitse bisschoppen van Munster en Osnabrück of soms ook rechtstreeks on- S der het aartsbisdom Keulen. E Ook de twee inheemse prins-bisdommen Utrecht en Luik waren onderhorig aan de vorst-aartsbisschop E van Keulen, die op zijn beurt E weer een wereldlijke vazal E was van de Duitse keizer. De E bisdommen in de zuidelijke provincies waren daarente- gen onderworpen aan het E Franse aartsbisdom Reims, E hetgeen rechtstreekse in- E vloed betekende van de E Franse Koning. E Het is begrijpelijk, dat Philips de Tweede bij het H streven om de Nederlandse E gewesten hechter aaneen te E smeden en om zo zijn gezag E over deze gebieden te ver- E sterken, de Franse en Duitse E beïnvloeding van de Lage E Landen zou moeten terug- dringen. Door de instelling E van een eigen inheemse hiërarchie in de Nederlan- den zou dat doel kunnen E worden bereikt en het kostte E de Spaanse Koning maar E weinig moeite om de paus E van de wenselijkheid daar- E van te overtuigen. Het politieke verlangen van Philips viel namelijk samen met de wens van de paus om de kerk in de Ne- derlanden beter af te scher- E men tegen de veld winnende E ketterijen in de omringende E landen: het anglicanisme in E Engeland, het calvinisme in E Frankrijk en Zwitserland en E vooral het lutheranisme in E Duitsland. Bovendien hoop- te de paus op die manier een einde te kunnen maken aan alle ergerniswekkende mis- standen van omkoperij, on- E tucht, onwetendheid, open- E bare dronkenschap en zelfs E misdadigheid, die het kerke- E lijke leven in de Nederlan- E den beheersten. Zo werd al spoedig in be- ginsel door de paus en de S Spaanse koning besloten om S de Nederlanden kerkelijk en E wereldlijk los te maken van E de bisschoppelijke vorsten E in Keulen en Reims en om E hier drie aartsbisdommen E en vijftien gewone bisdom- E men op te richten. Om de Franse koning en de Duitse Jeugdportret van Willem van Oranje. Op kermissen en jaarmarkten, waar veel volk bijeenkwam, werd doorgaans een levendige clandestiene handel gedreven in zogenoemde 'geuzenliederen', waarin de Spanjaarden werden bespot en waarin werd opgeroepen tot steun aan de Prins van Oranje en tot bestrijding van 'Duckdalve' (le Due d'Alva de Hertog van Alva). Veel van deze schimp- en strijdliederen zijn bewaard gebleven. De laatste strofe van een dezer liederen luidt: „Helpt den Herder die voor u strijt of Helpt den Wolf die u verblijt Weest niet meer Neutralisten, Vernielt den Tyran, t'is nu meer dan tijt met al zijn Tyranisten." in het bereikte akkoord tussen de paus en Philips de Tweede was ook overeenge komen, dat de aartsbisschop van Mechelen tevens pri maat van de Nederlanden zou zijn. Terecht heeft Ro gier de Oudere in zijn stan daardwerk over twee eeu wen van onze kerkgeschie denis echter opgemerkt, dat Utrecht als de oude zetel van Willibrord natuurlijk eerder in aanmerking had moeten komen voor het .primaat schap dan de nieuwe bis schopsplaats Mechelen. Bij de keuze van Mechelen heb ben echter geen kerkhistori sche overwegingen maar de politieke belangen van Phi lips de doorslag gegeven. Intrigant keizer niet op voorhand in opstand te laten komen, werd de zaak in het grootste geheim in Rome, Madrid en Brussel voorbereid. De gedachte aan een Ne derlandse hiërarchie, die rechtstreeks onderhorig zou zijn aan een buitenlandse mogendheid als de toen zo machtige pauselijke staat in Italië, was voor Philips na tuurlijk onverteerbaar. Daarom dwong hij de paus om het recht tot het benoe men van bisschoppen uit handen te geven aan hem zelf en zijn opvolgers. De paus zou de koninklijke be noemingen alleen nog door een pauselijke bekendma king mogen bekrachtigen. De daarna benoemde bis schoppen zijn dan ook meer getoetst op hun onwrikbare trouw aan de koning dan op hun theologische kennis, zielzorgelijke ervaring, on berispelijk levensgedrag of bestuurlijke kwaliteiten. In plaats van de vroegere eigengereide prins-bis schoppen kwamen er nu kerkelijke hoofdambtena ren, veelal afkomstig uit de lagere kringen, die getrouw de instructies van de koning en zijn landvoogd in de Ne derlanden uitvoerden. Primaat Op 12 mei 1559 werd de oprichting van de Neder landse kerkprovincie offi cieel in Rome bekend ge maakt, waarbij de paus de grootste moeite had met het uitspreken van al die „bar baarse Nederlandse namen." Voor de Franstalige Ne derlanden in het zuiden kwam er een Waals aarts bisdom Kamerijk met vier onderhorige bisdommen. Onder een Vlaams aartsbis dom Mechelen zouden zes andere bisdommen - waar onder Roermond en 's Her togenbosch - ressorteren. In de noordelijke Nederlanden zou het aartsbisdom Utrecht zeggensrecht krijgen over de nieuw op te richten bisdom men in Haarlem, Deventer, Groningen, Leeuwarden en Middelburg. Tevens bepaalde de paus, dat de bisschoppen driedui zend en de aartsbisschoppen vijfduizend goudguldens zouden krijgen om in hun levensonderhoud te voor- Voor Philips heeft name lijk van het begin af aan vastgestaan, dat zijn grote vertrouwelijke, de geslepen politicus Granvelle, de pri maat der Nederlanden zou moeten worden en dat deze dan zo dicht mogelijk bij het hof in Brussel zou moeten resideren. Granvelle zou op die manier zijn hoge functie in de landsregering kunnen combineren met zijn kerke lijk ambt. Om de macht en het aanzien van deze politie ke intrigant te versterken eiste Philips bovendien diens verheffing tot kardi naal. Ook aan die eis van de Spaanse koning werd bin nen de kortste keren door de paus voldaan. Al spoedig kwam er van alle kanten hevig verzet te gen de nieuwe hiërarchie. De Duitse keizer en de Fran se koning protesteerden met de prins-bisschoppen van Keulen en Reims tegen het verlies van hun macht in de Nederlanden. De aangewe zen abdijen morden over de hoge geldsommen, die zij voor het levensonderhoud van de grote schare bis schoppen moesten opbren gen. Hun verzet leidde er zelfs toe, dat sommige bis schopszetels in het geheel AFLEVERING 4 niet of slechts zeer kort door de benoemde bisschoppen zijn bezet. Dronkaard Verder werd in sommige bisdommen terecht ge klaagd over de onwaardig heid van de benoemden. Frederik baron Schenck van Toutenburg was enkele ja ren vóór zijn benoeming tot aartsbisschop van Utrecht al eens door de schepenen van die stad veroordeeld wegens verkrachting van een jonge vrouw. Hij stond bekend als een aanrander en na zijn dood bleken drie vrouwen de moeders te zijn van zijn bastaarden. Bisschop Adriaan Renesse van Wul ven was op tienjarige leef tijd kanunnik geworden, daarna met pauselijke dis pensatie getrouwd, vader geworden van enige wettige en verscheidene natuurlijke kinderen en ook weer ge scheiden. Bisschop Nicolaas van Nieuwland in Haarlem stond wegens herhaalde dronkenschap bij het volk als „dronken Klaesgen" be kend. Het is te begrijpen, dat er van dergelijke bisschoppen weinig goeds voor het zo be dreigde kerkelijke leven kon uitgaan. Er waren echter ook uitzonderingen, zoals bisschop Sonnius van den Bosch en vooral de Roer- mondse bisschop Lindanus, die godsdienstijver paarden aan een onberispelijk le vensgedrag. Mede daaraan heeft de Kerk te danken, dat Noord-Brabant en Limburg in die tijd niet onder de zwa re druk van de hervorming zijn bezweken. Granvelle Het politieke verzet in de Nederlanden richtte zich overigens vooral tegen de primaat Granvelle. Als be voorrechte gunsteling van de Koning en als eerste ver trouweling van diens wreedaardige landvoogd, de hertog van Alva, moest veel van de haat tegen de Span jaarden op zijn hoofd neer komen. Op kermissen en jaarmarkten werden spot verzen en hekeldichten op het gehate driemanschap Philips-Alva-Granvelle verspreid en de beeltenis van de kardinaal werd graag als schietschijf ge bruikt. Van deze gezindheid maakte de Prins van Oranje weer ijverig gebruik om het verzet van het volk tegen de Spaanse overheersing aan te wakkeren. Zo gingen het verzet tegen de hiërarchie en het verzet tegen Spanje geleidelijk samenvallen. Ge deeltelijk kan daaruit de Beeldenstorm van 1566 wor den verklaard. In ieder geval zijn de pau sen van de zestiende eeuw er niet in geslaagd om hun voornaamste doelstelling voor de Nederlanden: het te genhouden van de hervor ming door de instelling van een inheemse hiërarchie, te bereiken. Integendeel. Door de politieke strijd tussen Philips de Tweede en de Prins van Oranje is de re formatie in de noordelijke Nederlanden geslaagd. De vereenzelviging van de nieuwe kerkelijke hiërar chie met het Spaanse be wind in de Nederlanden is Rome noodlottig geworden. De speurtocht naar de uit vinder van 'lynchen'- het zonder gerechtelijk onder zoek doden van beschuldig den- lijkt veel op het be kende spelletje Wie van de Drie?. Was het de even strenge als rechtvaardige Ier John Lynch, die in 1640 zijn eigen zoon wegens moord aan de galg hing? Of was het toch Charles Lynch, een machtige magistraat in Virginia en, naar verluidt, de latere stichter van de stad Lynchburg, die ban dieten zonder pardon aan de eerste de beste boom op knoopte? De enige echte Lynch blijkt John Lynch (1736-1796), een Ierse kolo nist uit de toenmalige En gelse kolonie Carolina (VS). Van bange burgers en planters, die regelmatig door bandieten werden overvallen, kreeg de bere sterke Lynch als vredes- rechter volmacht 'law and order' te herstellen. Paar- dedieuen, van verkrachting verdachte neger-slaven kregen meteen de strop. Toen het zgn. Wilde Wes ten was getemd, ging het lynchen toch ongenadig door. Vooral negers waren lang vogelvrij. Tussen 1882 en 1951 werden er in 'God's I own country' 4730 burgers gelyncht, onder wie 3437 I negers. Tot op vandaag is elke poging om een federale an ti-lynchwet van de grond te krijgen de grond in ge boord door senatoren uit zuidelijke staten zoals Zuid-Carolina. Volgende week dinsdag: Kenau Hasselaar De grote Lev Tolstoj - ja, die van 'Oorlog en Vrede' stamt af van ene Andrej, een be diende van de Vorst Vasili de Blinde van Moskou, die hem (de trouwe dienaar) het troetelnaampje 'Tolstoj' gaf, wat in het Russisch van die dagen 1450) gewoon dik- kont betekende. De afstam melingen van Andrej heb ben zich verzoend met de bijnaam; meer dan dat, ze hebben net als bij ons de 'geuzen'(schooiers) er een erenaam van gemaakt. U moet nu niet gaan denken dat achter al die moeilijke namen van Russische schrijvers plagende of grie vende bijnamen steken. Pasternak bijvoorbeeld is helemaal geen bijnaam. Bo ris heet zo van zijn van. Niet alle achternamen betekenen iets. Pasternak toevallig wel. Pasternak is het gewo ne Russische woord voor die witte penen die wij pastina- ken noemen. Men verwarre deze pastinaken niet met Bastenaken. Dat is de Vlaamse versie van het stadje Bastogne in de Ar dennen. Pastinaken dus. Diezelfde witte penen die in Engeland parsnips heten en die men daar eet met een flinke klont boter, echte bo ter, geen margarine en voor al geen loze praatjes, want 'Fine words butter no pars nips' zeggen ze in Engeland in plaats van 'praatjes vul len geen gaatjes' (waar schijnlijk omdat niemand in Engeland weet welke gaatjes en waarin). Terug nu naar de Russische dik- kont Wie daar meer over wil weten verwijs ik naar 'The Tolstoys' door Nikolai Tolstoy geschreven en door Hamish Hamilton uitgege ven. Wie meer wil weten over pastinaken moet bij mij niet zijn. Over die witte penen HenrikJan. weet ik maar een enkele bijzonderheid en die heb ik uit 'De Volkstuinder' van 12-1 9-1983. In de vraag en ant- I woord rubriek van datï maandblad las ik de volgen-1 de vraag: Mijn witte penen-1 oogst is overvloedig geweest I dit jaar, maar de pastinaken I zagen er wat vermoeid enl verlept uit. Is daar wat aan te doen? Getroffen werd ik door II het antwoord: Ja, probeertI U het volgend jaar eens metl een nabemesting van hen-[ nep en hop! In de redaktie van Del Volkstuinder zit blijkbaar! ook een Dichter und Bauer Wat hij bijdroeg onder het pseudoniem Hendrik Jan vond ik ook alleszins lezens-l waardig. Bóer en Tuinder Wie onder het boeren win den laat is geen proleet in het kwa draat maar werkt als boer zich uit de naad. Wie onder het winden boe-1 ren laat is geen proleet maar een pro-1 loert die men het best maar buiten bonjourt. John O'Mill PEKING - Een Chinese militair heeft een elektronisch systeemI uitgevonden dat een auto doet stilstaan wanneer de chauffeur lt| veel alcohol heeft gedronken. De engelstalige krant China Daily meldde maandag dat in| drie fabrieken in het noorden van het land dit nieuwe type ti-alcoholische" auto wordt vervaardigd. Er zijn orders voor uit Japan, de Filippijnen, Hong Kong China zelf.De uitvinder, Ren Zhicheng die behoort toteeneen-l heid in Wuhan in het midden van China, heeft zich al sinds zjjnj komst in het leger in 1968 gespecialiseerd in elektronica, ai de China Daily. Het blad gaf geen bijzonderheden over manier waarop M elektronische en alcohol bespeurende apparaat" werkt dat dij motor doet afslaan wanneer de chauffeur te veel heeft gedron-l ken.Ren had eerder al 23 uitvindingen op zijn credrit waarvfj er 16 worden gebruikt. Met stijgende verbazing heb ik de laatste tijd de ontwik kelingen gevolgd met be trekking tot de 'drugswe reld'. Ik meen te mogen zeg gen dat het overheidsbeleid hier in Nederland het best kan omschreven worden met de beroemde uitdruk king: 'Zachte heelmeesters maken stinkende wonden'. Het idee om deze spuiters ook nog eens van gratis stuff te voorzien zou ik graag wil len uitbreiden met het vol gende: er wordt door de Ne derlandse overheid al jaren lang gediscrimineerd met betrekking tot alcoholisten. Deze arme tobbers moeten hiervoor te veel geld uitge ven; dit gaat ten koste van hun gezin. De overheid zou een edel gebaar maken door deze lieden voortaan gratis van drank te voorzien. Dan lopen er nog de tobbers rond die de hele dag met een rookstengel tussen hun lip pen zitten. Ook dit kost ze veel te veel. Kan de overheid ook in deze geen genereus gebaar doen door deze lieden van gratis rokertjes te voor zien? In iedere gemeente een uitreikpunt lijkt me niet overdreven. En dan de sek sueel gefrustreerden. Waar om wordt daar niet meer aandacht aan besteed? Kan de overheid uit ons natio naal hoerenbestand niet en kele exemplaren huren, die voortaan zonder financiële vergoeding van de betrok kenen gratis hun liefderijke diensten aanbieden. Mis schien valt er iets te regelen door een soort roulatiesys teem in te voeren onder het motto 'Een fris blaadje is nooit weg'. Tenslotte de gro te groep tobbers met een gat in de hand. Waarom^moeten deze slachtoffers van hun eigen zwakte - daar zijn ze toch zelf niet verantwoorde lijk voor? - altijd maar diep in de schulden zitten. Waar om moeten deze figuren in de verleiding gebracht wor den bankovervallen te ple gen, mensen te gijzelen, of straatroverij te plegen op weerloze oude mensen om aan wat geld te komen. De overheid zou ook in deze een waarlijk sociale taak kun nen vervullen door b.v. via een soort lotingsysteem iedere week enkele banken per gemeente aan te wijzen die - eventueel onder zachte dwang van verbeurdverkla ring van de bankinhoud - verplicht zijn op vrijdag middag - als het weekend voor de deur staat en de nood het grootst is - hun fi nanciële middelen vrijelijk ter beschikking te stellen voor iedereen, die meent hierop recht te doen kunnen gelden. Vanzelfsprekend dienen bovengenoemde fi guren gedekt te worden door een medische verklaring. Uiteindelijk dienen onze doktoren zo langzamerhand hun verantwoordelijkheid maar eens te kennen dnnr f£P,GE«tN ,.d zo*°T r ;vTN voor iedere burger borg te staan. Ik vraag me langza merhand wel af in wat voor verziekte samenleving we terechtgekomen zijn. Er is nog maar een juiste oplos sing voor het drugspro bleem: iedereen weet vol doende dat eenmaal hiermee begonnen een weg zonder einde ingeslagen is. Nie mand kan zich meer beroe pen op onwetendheid in de ze. Keiharde aanpak van de ze lieden: niet het minste be grip hiervoor. Werkkampen openen met verplicht afkic ken. De doodstraf invoeren voor handelaars in deze. De ze minderwaardige lieden handelen in dood en verderf. In oorlogstijd zijn we ver plicht 'de vijand' aan te val len. Thans zit de vijand overal in eigen land. Deze drugsgebruikers zijn ge vaarlijker dan een openlijk erkende buitenlandse vij and. Ze vormen een soort verraderlijke vijfde colonne. Moeten we nu werkelijk dit alles maar lijdzaam over ons heen laten gaan. Het wordt tijd dat er handelend opge treden wordt en dit kwaad grondig uitgeroeid wordt. De hele Nederlandse ge meenschap zal er wel bij va ren. Oosterhout M. Kuijpers Hoewel het mij weieens kriebelt als hij over het le ger, en over de marine in het bijzonder, oreert, vergeet ik zelden Wim Kock's rubriek 'Even uitblazen' te lezen Af gelopen zaterdag 7 januari weer zo'n onderwerp hierin waarmee velen zich vereen zelvigden, de gasrekeningen per computer. Reeds voor het verstrijken van de ver- bruiksperiode eist ons gas bedrijf zijn voorschot. De heer Koek is dan ook niet de enige, die regelmatig aan maningen ontvangt. In een briefwisseling met onze gas- directeur hierover, iets beta len wat je nog niet eens hebt verbruikt of ontvangen, werd ik gewezen op de leve ringsvoorwaarden. Mijn antwoord dat deze voor waarden eenzijdig en vanuit een monopoliepositie waren samengesteld, heeft de aan- maningenstroom niet doen stoppen. Etten-Leur André Lauwe Capeijnne van de Capello stelt f 350.000.- beschikbaar voor een onderzoek naar on gewenste intimiteiten bij vrouwen in de werksituatie. Dat is een tiet geld voor zo'n volstrekt zinloos onderzoek. En brave huisvaders 's nachts maar tobben in bed of ze, om de kost te verdie nen, eigenlijk wel duikboten voor Taiwan mogen maken. Ik vind dat ze op scheeps werven absoluut nuttiger werk moeten produceren en géén oorlogstuig dus, maar ik vind tegelijk dat in de si tuatie waarin ons land ver keert, de bevoorrechte emancipatorische klasse zich op een ontzettende ma nier moeten gaan zitten schamen over de onkosten van een lachwekkend on derzoek, waarvan het geld beter besteed is aan de ar beiders op de scheepswer ven. Dat maakt het daar in ieder geval wat gezelliger wellicht en intiemer! Waarom gunt Van de Ca pello mij dit klusje niet? Voor 500,- stel ik het ran- port samen, ik onthul, gegevens bloot en eindig mft j een wetenschappelijk ver antwoorde oplossing, d'e mijn moeder die meewerkte om 7 kinderen opgevoed te I krijgen, ook al toepaste «1 die klassiek kan worden ge noemd in de vrouwenge- scheidenis: eventueel lastige heerschappen 'n welgekozen draai om hun sensueel gc' vormde oren verkopen! Mi nus mijn kleine honorarium bespaart dit de reget 349.500,- en de gewone man 'n behoorlijke irritatie Beleefd aanbevelend, Rinie Maas Princenhage Hoeveel dialecten zijn er jj J de wereld dat men eiken»; j niet kan verstaan. Het beg'- immers al met de Torenv II Babel. M. van de Vecht Hooge Zwaluwe Ami spei in B BRUSSEL - De Europese Commissie heeft vrijdag details bekend gemaakt over de tegenmaatregelen naar aanleiding van de in juli jaar door de VS afge kondigde beperking van de import van speciaal staal uit de EG. De maatregelen hebben betrekking op de import uit de VS van kunststof fen, chemicaliën, alarm installaties, jachtgeweren en sportartikelen en gel den voor een periode van vier jaar met ingang van 1 maart a.s. De waarde van de Europese import van deze produkten bedraagt jaar lijks ongeveer 57 miljoen dollar. ALGIERS (AFP) - Chadli Bendjedid is donderdag met 95,36 procent van de stemmen herkozen als president van Al- I gerijc. Dit heeft de Algerijnse mi- I nister van binnenlandse za- I ken, M'Hamed Hadj Yala, I donderdagochtend meege- deeld. Chadli was de enige kandi- Idaat van de eenheidspartij FLN (Nationaal Bevrijdings- Ifront). De stemgerechtigden konden donderdag voor of te lgen een tweede ambtstermijn I van Chadli stemmen. Van onze redactie buitenland WASHINGTON De Verenig- Ide Staten willen opheldering |van Nicaragua over het dood schieten van een Amerikaanse 1 Piloot, wiens helikopter in IHonduras, vlak bij de grens linet Nicaragua, tot landen ge- lawongen werd. I Zowel president Reagan als |dc Amerikaanse minister van I buitenlandse zaken, George hultz, spraken van onverant woordelijk gedrag van de Ni- caraguanen. De Amerikaanse helikopter Iwerd woensdag beschoten. Het I oestel landde daarop op Hon- I rees Sr°ndgebied, niet ver L,an de grens met Nicaragua. a de landing werd op de be- l Wanning geschoten, waarbij I f; Amei'ikaanse piloot werd gedood. Shultz sloot de mogelijkheid I dat de helikopter afge waaid kon zijn tot boven Ni- ;iraguaans grondgebied, zoals heeft verklaard. Lat ifr Waar het om gaat is va t *oestel beschoten is anaf Nicaraguaans gebied, ti °nze redactie buitenland bankfjh"- Het Zwitsers aandoheim is medeplichtig I r<4d ger in de derde we- Wocran s'e"en de sociaalde- s<tflanrt part'j van Zwit- keljji., act»egroepen en ker- tholipL°rganisa«es als de ka- pa)( e eommissie Justitia et willen ze een van het'7 1te§en misbruik me v°orhor ïitserse bankgeheim Jai ^reiden. en tir Zv va fn vit we me Zv ari me dat de 7100 wi^en ze bereiken I danip „Wltserse bankwet zo- °rdt veranderd bankenWOrdt verander^ dat m°eteh Voortaan inlichtingen geven aan de overheid we mi de sei vlc tel

de Stem | 1984 | | pagina 4