even..L UITBLAZEN Tussen gerechtigheid en de angst voor een nieuw Neurenberg „Wie wil wie, voor welk karretje spannen?" Is export de redder van de economie? L goedkopi en boere. Advocaat zoetjesaai onbetaall Waarom geen boek? ZATERDAG 14 JANUARI 1984 ACHTERGROND PAGINA; ARGENTINIË: VATICAANDOOR VS DIPLOMATIEK ERKEND „We hebben achting voor de grote morele en politieke invloed die de paus en het Vaticaan overal ter wereld uitoefenen" Meer kans op ongeluk dan op een prijs CONSUMENTEN- EVEN een saluut bren gen aan een groep mannen die we bijna vergeten nu de echte win ter uitblijft. De bemannin gen van de strooiwagens laten zich door de warme westenwinden en de re gens niet in slaap sussen. Zij zijn paraat om er bij nacht en ontij op uit te trekken. Ik heb dat zelf kunnen vaststellen in de vroege nacht van donder dag op vrijdag. Rond en ten westen van Breda, knipperden overal de oranje lichten van de strooiwagens, zelfs op de fiets paden. Tijdens m'n retourrit naar Roosendaal, zo tussen elf uur en half één heb ik er min stens tien geteld. Het moet een voorzorgs maatregel zijn geweest want echt glad was het (nog) niet. Wel had de kou in de loop van de middag vorst gesuggereerd en vermoedelijk heeft het iets of wat gevroren rond midder nacht, toen de strooiwagen-be manningen werden opgeroe pen. Een paar uur later was de wind weer warm en spoelde de regen het zand van de wegen. Echte actie hebben de sneeuwruimers en pekelstrooi- .ers deze winter nog niet ge kend, de laatstgenoemden wat meer dan de eersten. Maar voor een verwende automobilist is het een onverwachte opluchting te constateren dat deze 'wegbe reiders in barre tijden' paraat zijn en zelfs al uitrukken wan neer gladheid dreigt. Economie Mensen die met aandacht de kranten lezen zijn in de afge lopen paar jaar allemaal wel een beetje econoom geworden. Toch zullen ze, evenmin als ik, het gevoel van zich af kunnen zetten dat we door 'Hel Econo misch Herstel' volledig worden overrompeld. Bijna van de ene dag op de andere veranderden de voorpagina's van toon. Het gaat beter of het zal binnenkort beter gaan. Maar de nu spoedig met emeritaat gaande Ópper- patroon van Nederland, mr. Chris van Veen, die destijds al héél vroeg begon te waarschu wen voor economisch verval, waarschuwt nü dat we vooral niet te optimistisch moeten zijn. Ja, ja Inmiddels wekken de pro fessoren Schouten en Kornaar nieuwe twijfel aan het huidige regeringsbeleid. Het roer moet om. Minder subsidie voor de bedrijven en meer werkgele genheid in de collectieve sector. Daar sta je dan als welwillende leek. Je doet je uiterste best om het allemaal bij te houden. Je luistert naar Lubbers en Den Uyl. naar de commissie Wag ner en het Centraal Planbu reau, naar Duisenberg en Schouten. Zuchtend en kreu nend, maar tenslotte berustend, heb je je neergelegd bij wat Lubbers' vijanden het Verelen- dungrbeleid van het kabinet noemen en dan hoor je weer uit onverdachte (CPB) of erkend knappe (Schouten) bronnen dat we de verkeerde medicijn slikken en zo doorgaande al leen maar méér pijn zullen moeten lijden. „Gooi het maar in m'n pet", zegt de leek dan, „en zoek het verder zelf maar uit." Het is eigenlijk verbazingwekkend dat de politici dat nooit zeggen. Voor wetenschappers lijkt het me nog wel aardig om verze kerd te zijn van een opwinden de. eeuwigdurende discussie zonder vaste uitkomsten, maar politici zijn er toch om econo mische theorie om te zetten in daadwerkelijk huishouden. Nooit zeker weten of je de juis- WIM KOCK te keuze maakt, of je naar Schouten of Halberstadt moet luisteren en toch te moeten doen alsof je precies weet 'waar je mee bezig bent', daar wordt een mens toch mismoedig van? Niet de politicus. Hij/zij moet dus een bijzonder mens zijn. Laten we het daar maar op houden. Hoop doet tenslotte le ven. Elektronika Vandaag of morgen valt er nog eens een jumbo uit de lucht omdat een passagier met een elektronisch zakflipperkastje zit te spelen. Ik lees tenminste dat de CAA, zeg maar de Britse rijksluchtvaartdienst, onder zoekt of het inderdaad waar is dat een Boeing 737 tijdens een Europese vlucht uit zijn koers raakte omdat een van de passa giers met een elektronisch spel letje had zitten spelen. Gebleken is dat de CAA de luchtvaartmaatschappijen al eens heeft gewaarschuwd voor de risico's van 'elektronische zakrekenmachientjes, radio's, bandrecorders en spelletjes'. Aangenomen wordt dat deze zegeningetjes van het robottijd perk de automatische besturing van een vliegtuig kunnen beïn vloeden. Daarvan zouden trou wens in Europa al drie eerdere gevallen bekend zijn. Volgens een woordvoerder van de CAA werden daarbij echter geen na- vigatiefouten gemaakt. De Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa heeft al het zekere voor het onzekere geno men en de passagiers het ge bruik van elektronika aan boord verboden, aldus het pers bureau. De KLM gebeld. Daar blijkt men tegenover meege brachte elektronika een ge nuanceerde houding aan te ne men. Het laten spelen van draag bare radio's en lv-ontvangertjes is aan boord verboden. Met ra- diozendertjes mag evenmin worden gespeeld. Deze appara tuur kan volgens de KLM in derdaad de radionavigatie-ap- paratuur beïnvloedende. Maar zakrekenmachientjes? De KLM-woordvoerder lacht. „Die gebruiken we zelf volop aan boord." Ook toegestaan bij de KLM zijn pacemakers, ge hoorapparaten, kleine recor ders (de z.g. voice recorders) en elektrische scheerapparaten. Er is echter iets anders: er komen steeds nieuwe elektroni sche snufjes op de markt en te gelijkertijd neemt de elektroni ka in de nieuwere vliegtuigen ook een steeds belangrijkere plaats in. „Twee ontwikkelin gen die elkaar versterken", zegt de KLM. We houden dat heel nauwkeurig 111 de gaten. Die spelletjes zijn nieuw. Op dit ogenblik bestaat er nog weinig inzicht in de mate waarin ze in vloed zouden uitoefenen op boordapparatuur. We houden dat in internationaal verband echter goed bij en we zijn er alert op", aldus de KLM. Het klinkt geruststellend, maar ik weet zeker dat ik het niet leuk zal vinden wanneer ik in de nabije toekomst in een vliegtuig iemand op z'n zakflip- perkast zie spelen. „Waarom le zen die mensen niet gewoon een boek?" zal ik dan geërgerd en bezorgd denken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHNiHiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiië Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H M. Brader. Hoofdredactie: L Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres Postbus 3229, 4800 MB Breda ©076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 1 01100-28030 Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920 Vhssingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: J 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen inclusief 5% B T W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Info."natie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur). Informatie grote advertenties 076-236881 t Kleintje 076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek 230301584 - Rabo rek 101053738. T5 Door Pieter Eggen BIJNA dagelijks, doet Argentinië de wereld versteld staan. De oude bloeddorstige generalis simo's, hun executeurs en handlangers vallen met een bijna onvoor stelbaar gemak ten 'prooi' aan de golven van democratie die over het land spoelen. Een greep uit het nieuws van de laatste dagen: Het Ar gentijnse weekblad El Ob- servador plaatste maandag een oproep om een aantal bisschoppen voor de rechter te slepen, wegens hun onver hulde steun aan de junta. Vooral aartsbisschop Aram- buru van Buenos Aires kreeg ongezouten kritiek op zijn lankmoedige houding ten aanzien van de militaire dic tatuur en repressie. Dinsdag werd de laatste militaire president Bignone gearresteerd, nadat hij eer der al was verhoord wegens zijn verantwoordelijkheid voor de dood van twee men sen. Diezelfde dag werd de voormalige Argentijnse le gercommandant Mason ge molesteerd toen hij een rechtbank verliet na een ver hoor. Woensdag legde het hoofd van de politie in Buenos Aires ten tijde van de junta, generaal Ramon Camps, een verbazingwekkende beken tenis af. Hij gaf toe recht streeks verantwoordelijk te zijn voor de dood van 5.000 tegenstanders, die op de treu rig lange lijst van 'verdwij ningen' stonden. „De meeste van deze subversieven zijn dood", zo liet de generaal we ten. Om een beetje een idee te Videla Viola Galtieri geven van de denkwereld van deze man (en met hem de verdreven groep machtheb bers) liet hij tijdens het ver hoor zonder een spoortje te rughoudendheid weten Hit- Ier als zijn grote voorbeeld te zien. „Ik ben geen Nazi, maar een man van rechts", zei hij. De losse feiten, die in hoog tempo bekend worden, zijn stuk voor stuk verbijsterend en bevestigen de duistere vermoedens die mensenrech ten-vechters en waarnemers in de voorbije jaren uitten. De opengelegde massagraven van 'verdwenen' Argentijnen en de bekentenissen snijden de Argentijnen door de ziel. In verschillende kringen wordt met wraakgevoelens gereageerd, maar overheer send is de stemming dat dit het moment is waarop Ar gentinië schoon schip kan maken met zijn lugubere jongste geschiedenis. 'Einde lijk gerechtigheid': dat is waar de 'Dwaze Moeders', het bureau van Nobelprijs winnaar Peres Esquivel, de lagere vakbondskaders en de politici die - geschaard om president Raul Alfonsin - op dit moment om vragen. En deze groepen hebben goed in de gaten dat die ge rechtigheid er moet komen, wil dit land ooit weer rustig kunnen slapen. Alfonsin lijkt zijn politiek zeer intelligent te hebben ingesteld op het te gemoet komen aan dat stre ven, zonder de weg vrij te maken voor een soort 'bijltjesdag'. Een kenner van Argentinië bevestigt dat er onder de Ar- Bignone .voorde bijl. - FOTO S ARCHIEF OE STEM gentijnse militaire top een 'Neurenberg-syndroom' be staat. „De afrekening waar voor Argentinië momenteel is gesteld heeft sterke over eenkomsten met Neurenberg. Als Alfonsin de weg vrij maakt voor een Neurenberg- achtige aanpak verspeelt hij de steun van het leger. Dat zou funest voor het hele pro ces in Argentinië zijn", meent deze deskundige. De nieuwe burgerregering in Buenos Aires heeft het ge vaar scherp gezien, want één speciale wet die Alfonsin verleden maand liet aanne men in het parlement voor ziet in de bestraffing van de genen die opdracht hebben gegeven voor de 'verdwijnin gen', maar dat de executeurs vrijuit kunnen gaan, tenzij ze uit persoonlijk rancune of machtswellust hebben ge handeld. Een andere beper king, die Alfonsin welover wogen heeft aangebracht is dat de beulen en hun op drachtgevers zich voor mili taire tribunalen zullen moe ten verantwoorden. Dat laatste heeft nogal wat kritiek losgewoeld, omdat met name de 'Dwaze Moe ders' vrezen dat daardoor ho gere militairen hun misdadi ge ondergeschikten te mild zullen bestraffen. Of dat ook feitelijk zal ge. beuren is niet te zeggen: maar er zijn aanwijzingen dat het niet zo'n vaart zal lo- pen. Volgens de eerder aan gehaalde kenner van het land staat met name de mili- taire top te popelen om - als de hond die afdruipt met de staart tussen de benen - zo snel mogelijk de stilte van kazerne te mogen opzoeken. De snelheid waarmee de militaire structuren uiteen vallen wordt het best geïllu- streerd aan de hand van de vele bekentenissen die afge- legd worden. Het lijkt erop alsof de verantwoordelijke militairen haijst maken met hun 'mea culpa'. De tijd van de verdediging, zoals dat op het laatst van het junta-tijd- perk nog wel gebeurde, is voorbij Een waarnemer: „Het mi litaire blok is vooral uiteen gevallen door de enorme al- gang van de Falkland-oorlog. Bestaande tegenstellingen binnen de strijdmachten zijn er door aangescherpt en er is een scheiding van geesten ontstaan tussen de hogere en lagere officieren. Als je nu soldaten hoort praten over de Malvinas-oorlog dan spreekt daar frustratie uit en haat jegens de top. Zo de militai ren ooit gezag uitstraalden hebben ze het door de Falk- lands volkomen verspeeld. Ze bleken niet eens in staat hun eigenlijke werk - oorlog voe ren - naar behoren te kunnen vervullen. Zonder Falklands had het proces dat nu plaats heeft in Argentinië nooit zo'n vaart kunnen krijgen". Door Jan Bouwmans WAT de katholieke John F. Kennedy zelfs in die „alles wordt nieuw" jaren zestig nooit gelukt zou zijn, is deze week zonder echt noemens waardige weerstand te ondervinden tot stand gebracht door president Ronald Reagan: na 116 jaar hebben de Verenig de Staten en het Vati- caan op 10 januari 1984 officiële diplomatieke betrekkingen aange knoopt op ambassa deursniveau. De VS zijn hiermee de honderdenzevende staat die een ambassadeur bij het Va- ticaan hebben geaccredi teerd. In het prille begin van hun bestaan hebben de Verenigde Staten van Amerika luttele jaren diplomatieke betrek kingen met de Vaticaanse Staat onderhouden, toen die staat namelijk nog half Italië omvatte. Maar in 1867 werd het de Amerikaanse presi dent door het Congres verbo den - in een overigens katho- liekvijandig klimaat - geld uit te trekken voor een diplo matieke missie bij het Vati- caan. Het officiële^ motief hiervoor was dat kerk en staat strikt van elkaar ge scheiden behoorden te zijn. De Vaticaanse Staat was op dat moment door Garribaldi bijna totaal op de paus ver overd. Amerikaanse presidente^ hebben nadien dit wettelijke' verbod wel omzeild door offi cieuze stationeringen; zo bij voorbeeld Teddy Roosevelt van 1939 tot 1951, de periode van de Tweede Wereldoorlog en dat geeft meteen ook aan in welk soort situatie de Va ticaanse mini-staat nuttig werd geacht. Van een uitzonderlijke toestand is anno 1984 geen sprake. Waarom slaat Rea gan dan nu deze nieuwe weg in voor Ameria Electorale overwegingen kunnen nau welijks een rol spelen. De R.K. Kerk mag dan in de VS met ongeveer 50 miljoen le den van de ongeveer 230 mil joen staatsburgers de groot ste denominatie zijn, het ver zet van protestantse zijde, dat ook nu niet verdwenen is, kan in de loop van dit verkie zingsjaar even goed sterker worden als verder afzwak ken. In het gunstigste geval ondervindt Reagan geen electorale schade. Het is in Europa nauwe- lijks doorgedrongen, maar protestantse groeperingen in Amerika hebben wel degen- lijk campagne gevoerd tegen de diplomatieke erkenning van het Vaticaan. Niet uit onuitroeibaar antipapisme, hoewel dat in de diepte toch nog mee kan resoneren. Dean Kelly van de Amerikaanse Raad van Kerken noemde el ke ambassadeur die bij een kerk zou worden gestatio neerd, ongepast, ook bij de Wereldraad van Kerken. „Juist omdat de kerk zichzelf in de middeleeuwen valselijk beschouwde als een wereld lijke macht, is er voor de VS geen enkele reden zich ver plicht te voelen om die mis- Amerika's vice-president George Bush bracht vorig jaar een bezoek aan de paus. vatting bij te vallen via het aanknopen van diplomatieke betrekkingen", betoogde Kel ly. Tegen de achtergrond van deze inhoudelijke kritiek moet wellicht een kronkelige verantwoording gezien wor den van presidentieel woord voerder Larry Speakes, die het Vaticaan in tweeën hakt. De VS, aldus Speakes, erken nen dat de Heilige Stoel een internationaal orgaan is dat onderscheiden moet worden van de Rooms-Katholieke Kerk. Met andere woorden, je hebt twee Vaticanen en met een van die twee, de niet-kerk, knopen de VS offi ciële betrekkingen aan. Deze kronkel, hoewel niet van alle realiteit ontbloot, zal wel be doeld zijn voor binnenlands gebruik. Blijft de vraag wat super macht Amerika werkelij k bewogen heeft tot een forme le band met mini-Vaticaan. Het antwoord moet in dit soort aangelegenheden per definitie gezocht worden in de sfeer van de belangenbe hartiging. Het zal best waar zijn dat het Vaticaan een middelpunt is van interna tionale diplomatieke contac ten, maar zulke middelpun ten zijn er meer op de wereld en dichter bij Amerikaans huis. Veelbetekender is de volgende motivering van woordvoerder Speakes: „De VS hebben paus Johannes Paulus II heel hoog. We heb ben achting voor de grote morele en politieke invloed die hij en het Vaticaan overal ter wereld uitoefenen. We bewonderen zij n moedige standpunten die hij inneemt ter verdediging van de wes terse normen en waarden." Deze motivering roept eigenlijk de vraag op: wie wil wie voor welk karretje span nen Immers, de geschiede- Door Louis van de Geijn HET Nederlandse be drijfsleven heeft een gouden exportjaar ach ter de rug. Maar blijft het zo verder gaan? En zo ja, kan de wereld markt onze economie redden? De dienst voor economi sche voorlichting en export bevordering van het minis terie van Economische Za ken heeft opgetogen aange kondigd dat vorig jaar negen miljard gulden meer aan ex port is omgezet dan in 1982. Dat is een groei van 5 tot 6 procent. De zeer gunstige resulta ten van de maand oktober blijken de export-ambtena ren tot deze uitspraak te hebben gebracht, in de ver onderstelling dat november en december daar niet veel voor onder zullen doen. In september nog hield het Centraal Planbureau het op een exportgroei in 1983 van 3,5 procent. Maar in oktober was de export 16% hoger dan in dezelfde (zwakke) maand van 1982. Ook over de ontwikkeling in 1984 is men bij Economi sche Zaken optimistisch. In 1983 al overtrof de groei van de Nederlandse uitvoer die van de wereldhandel. Dat betekent dat de Nederlandse bedrijven hun marktaande len hebben kunnen uitbrei den. Datzelfde gebeurt naar verwachting dit jaar: de OESO (organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwikkeling) voorspelt een groei van de Nederlandse uitvoer voor 1984 van 8,5 pro cent terwijl de wereldhandel met 4 procent zou toenemen. Volgens de econoom drs. J. Chapman, medewerker van het Centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland, past ech ter wel enige terughoudend heid bij het enthousiasme van de dienst exportbevor dering. In de eerste plaats was de maand oktober een duidelijke uitschieter. Maar bovenal mag men zich afvra gen of de gunstige ontwikke ling van de Nederlandse ex port in 1984 zonder meer doorzet. Daarbij is het van belang om de samenstelling van het Nederlandse exportpakket te bezien. Het leeuwendeel be staat uit aardolie, oliepro- dukten, aardgas en chemi sche produkten. Nederland exporteert vanouds betrek kelijk weinig machines en dergelijke en moet het vooral hebben van consumptiegoe deren (landbouwprodukten) en halffabrikaten. Nu herstelt de vraag naar deze laatste categorie pro dukten bij een opleving van de economie het eerst, om bij voortgezet herstel te worden gevolgd door een investe- ringsvraag. In de eerste fase van de conjuncturele ople ving van de wereldeconomie blijkt het Nederlandse ex portpakket dus goed te pas sen. Maar komt er meer vraag naar machines en an dere zogenaamde kapitaal-, goederen, dan blijft Neder land ver achter bij landen als de Bondsrepubliek en Frankrijk. Volgens Chapman is er dus nog geen sprake van dat de Nederlandse export de vruchten begint te plukken van een beter uitgewogen exportpakket. Wel consta teert hij dat Nederland wat betreft de loonkosten per eenheid produkt zijn positie heeft verbeterd, al heeft de hardheid van de gulden daaraan weer wat afbreuk gedaan. Zeer gunstige voor de uit voer is momenteel de hoge koers van de Amerikaanse dollar. Dat biedt niet alleen prima kansen voor de Ame rikaanse markt (40 procent groei in 1983) maar ook in de zogenaamde Asean-landen (ondermeer Indonesië), waar ook veel in dollars wordt af gerekend. Dat de export, zelfs als het zo goed blijft gaan, de Ne derlandse economie weer he lemaal uit het slop kan ha len, valt sterk te betwijfelen. De recente kritiek van de Tilburgse hoogleraren Schouten en Kolnaar op het regeringsbeleid zet in feite ook grote vraagtekens bij de uitkomsten van het 'exports cenario'. De uitvoer is vooral een zaak voor grote onderne mingen en hun bijdrage aan de (groei van de) werkgele genheid is betrekkelij k. Daarom vinden beide econo men het stimuleren van de vraag in het binnenland be ter dan het koesteren van al te hoge verwachtingen van de export. nis van deze eeuw leert dat politieke machten de kerk - welke dan ook - alleen be nutten als legitimatie van eigen denkqn, streven en handelen. Weigert de kerk die rol te spelen, dan wordt ze als achterhaald instituut ter zijde geschoven. In dit ver band krijgt ook een recente uitspraak van de Ameri kaanse katholieke gods dienstwetenschapper Grego ry Baum meer betekenis. Baum constateerde dat christenen heden ten dage vanuit de identificatie van het oosten als de wereld van satan en het westen als de goede wereld menen vanuit hun geloof verplicht te zijn de Amerikaanse (politieke, militaire en economische) zaak in de wereld te moeten steunen. In de laatste woor den van presidentieel woord voerder Speakes is die poli tieke bruikbaarheid van het Vaticaan voor de Ameri kaanse zaak te proeven. Di plomatieke kringen wijzen ook op de Amerikaanse waardering van het Vati caanse beleid in Latijns- Amerika dat gebruik van ge weld voor gerechtvaardigde hervormingen verwerpt en dat betekent voor Washing ton derhalve verwerping van onwelgevallige revolutionai re bewegingen. Diplomaten wijzen ook op Vaticaanse steun voor de Libanese presi dent Gemayel, maar vooral ook op de niet aflatende pau selijke steun voor de Poolse onafhankelijke vakbeweging Solidariteit, hetgeen Reagan in elk geval ook 'goed te pas komt in zijn koude-oorlog- aanpak. Anderzijds is het duidelijk dat het diplomatieke aanzien van het Vaticaan door de su permachtelij ke erkenning duchtig wordt versterkt. Het kan best zijn dat de huidige paus graag ook onder deze vlag wil varen om zijn mo reel beleid in en buiten de kerk te versterken. De vraag is echter of deze ontwikke ling inderdaad zo gunstig is voor de kerk als Volk van God. Twijfel lijkt mij meer dan gerechtvaardigd. (ADVERTENTIE) NU GRATIS OP ELK POSTKANTOOR UW EIGEN UIVER-SOUVENIR Tot 25 januari 1984 ligter voor iedereen op het post kantoor een speciale Uiyer- prentbriefkaart klaar. Wil'" op deze kaart een bijzonde poststempel en een stemp van Melbourne? Dat kan. lees dan de bij de prentbrie kaart gevoegde aanwijz|n9 ingej •lil Con Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De kans om ten gevolge van een ver keersongeval te overlij den is bijna 500 keer gro ter dan de kans op de hoofdprijs van de Neder landse Lotto. Dit blijkt uit een on derzoek van de Consu mentenbond naar kans spelen die in Nederland gespeeld kunnen worden en de winstkansen hier bij. Volgens de heer Knopff van de Consumentenbond is er bijna geen Nederlan der die niet regelmatig gokt. Je kan beter vra gen wie er niet gokt. Ze ker 80 tot 85 procent van alle Nederlandse onder danen gokt regelmatig", aldus de heer Knopff Er wordt volgens de Consumentenbond voor ruim een miljard gulden verspeeld per jaar. Zeker de helft hiervan ver dwijnt naar de Staatslote rij. Veel ziet men van zijn ingezette geld meestal met terug en de conclusie van de Consumentenbond is dan ook dat men nooit aan een kansspel mee moet doen als men snel rijk wil worden. De beste manier om aan gokken geld te verdienen is door zelf een kansspel op poten te zetten. Dit wordt echter door de Nederlandse staat tegengewerkt met allerlei beperkende maatregelen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Iemand van wie een spiksplinternieuwe auto volhardt in weigeren te star- Ion, het huwelijk op de klip pen is gelopen of de buurman a' te uitbundig het mes in de gemeenschappelijke coniferen heeft gezet en die de zaak wil aanvechten voor de rechtbank kan in de meeste gevallen niet om een advocaat heen. Die advocatenhulp dreigt evenwel onbetaalbaar duur te worden. Dit zegt de Consumenten bond in het jongste nummer an de Consumenten-Geld- Vaak is het onmogelijk m andere deskundigen dan vocaten in de arm te nemen mdat in civiele zaken (bij oorbeeld echtscheiding of °Ptie) alleen een advocaat De fabrikant van de Doe-h( volgende bekend. Een produktiepartij van he van één van de componen van het haar en/of irritatie Het gaat hier uitsluitend or van 100 ml, welke flakons Gebruikers van „Golf Lol 44?0 niet te gebruiken, ma 10628, 2410 VB Bodegra\ 20L' ?ijn. Desgewenst kan mentenservice, tel. 01726 s zaterdags). Bij terugzenc overmaking van het aanko kosten. jDe fabrikant van het merk etreffende partij uit de wi

de Stem | 1984 | | pagina 2