>84 Bestem VOOR HMF GELD HOOV NGEN 'Weinig aandacht voor leefklimaat in beleidsplan' OL ZIKV exposeert in museum Terneuzen Rechter Nomes weer beschuldigd van partijdigheid Anderhalf jaar geëist tegen cocaïnedealer uit Terneuzen {L MEER DAN 200 WESTBRABANDERS EN ZEEUWEN IN DIENST ida-noord [G 1984 felzijnsplanning Milieufront geeft strijd om het Markizaat niet op NIEUWE UITGAVE VAN HEEMKUNDIGE KRING 24 DAGEN iet 2 uur !fd van de JARI 1984 OEG in onze I985 MRECTEUR STICHTING ZEELAND: Weekenddienst m n STICHTING ZEELAND: Museumconsulent niet bij Zeeuws Museum Radio Saturnus wil 24 uur per dag uitzenden »\sV e®° VAN ZEELAND TP7PAGINA ZEELAND 1 BASF breidt bedrijf uit oon 01100-16353-20702 frwijs en laronder Nederlands) of hetl let diploma m.a.v.o. met vak- 3 schooljaren lau. Bezitters van het diplomal flsing in een groep van gevor- het diploma m.a.v.o. met C-j I (parttime-onderwijs) pek) inste 4 jaren voortgezet on-lMIDDELBURG - In het door Gedeputeerde Staten van Zeeland ■uitgebrachte provinciaal sociaal-economisch beleidsplan wordt Ik) liauwelijks aandacht besteed aan het belang van het leef- en (woonklimaat voor het productiemilieu. Indediploma of het diploma k.n lljaar (1 dag per week) Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - BASF in Antwerpen, dat met zijn fabrieken aan Ossendrecht grenst en dat op dit moment aan een dikke 200 Westbra bantse en Zeeuwse pendelaars werk biedt, breidt uit. Binnenkort gaat op het 600 hectare groot industrie terrein de eerste spade de grond in voor de bouw van een nieuwe fabriek voor de produktie van meststof fen. De fabriek moet in '85 klaar zijn. De uitbreiding betekent werk voor tientallen mensen. i BASF-directeur En tires: .uitbreidingsplan nen... - FOTO ARCHIEF DE STEM BASF - het grootste chemi sche bedrijf in België - heeft plannen om in de komende ja ren verder uit te breiden. De algemeen-directeur van deze chemische industrie dr. Horst Endres (56), wilde daar gisteren tijdens een vraagge sprek met De Stem geen bijz onderheden over prijsgeven. Wel viel uit zijn woorden op te Van een onzer verslaggevers Dljaren (1 a 2 dagen per week)| let onderwijs. Men dient werk-j |gen per week) under Nederlands) of het diplo- pende. doch ook naar de dagopleiding werkdagen tussen 9.00 uur en i worden gevraagd. [wijs, speciaal van de &en. .00-21.00 uur Hoewel in het beleidsplan [kort melding wordt gemaakt van de adviserende taak (naar pet rijk) c.q. de subsidiërende [taak van de provincie op de jterreinen van het onderwijs, gezondheidszorg, de monu mentenzorg en de cultuur, vindt men van deze taken niet jterug in het voorgestelde so ciaal-economisch actiepro gramma. Deze kritische kanttekenin gen zet drs. A. Mutsaers, di recteur van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zee and, bij het ontwerp-sociaal- tconomisch beleidsplan. Dit mondt uit in de formule ring van een actieprogramma ter verbetering van de sociaal- economische ontwikkeling van de provincie Zeeland. Mutsaers zegt verder in zij n actie dat pogingen om de economische positie van de irovincie te verbeteren uiter- van harte moeten wor- n toegejuicht. Hij consta- port echter dat de beleidsin strumenten om tot dat doel te 8-raken alle betrekking heb- pn op een verbetering van de technische, ruimtelijke, wa- 'OOfl redactionele zaken kunt u 'c' dit weekeinde wenden tot de Schipper 01152-1937 89 9 01153-1534. va» Per van Hulst maakt bekend, dat met :tarM 4 gedurende één maand Ier gemeentese ,j inszorg, Sportlaan 4 te Hulst) voor een Welzijnsplan 1981-1984 subsidieverordening Welzijnsprogramni sprogramma 1984. ning regelende de taak, samenstelling, rerkwi|ze van de vaste commissie van or welzijnsbeleid. reverordening Welzijnsaangelegenneden. lering van 22 december 1983 heeft der 9®rn ivermelde stukken als zodanig vastgesi ïuari 1984. De burgemeester van Hulst, P. J. G. Molthoff. V-y-tOvOOR ZUIDWEST FCDERIANO Kantoren kneuzen, Hulst en Goes, sen en telefoonnum- 'erS op pagina 2. Openingstijden: «•30-12.3O/13.30-17.00 uur. H«k/Zen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- "an, 1 chef). Frank Dey, Oür Sch'PPeh C°r de irv,J t0)' Ton Koomen taai Huls,; Fugène Ver- Goes: Gé van Ber- ïa o de'burg: Henk Post- vostburg; Co Meertens. fcicePunten c°a|erzande: mevr. Neve, l^'éxandérstr. 4, 01148- lvetenti 4, 'ie-expl. Zeeland: Pnvé 01150-95839. C. Me- terstaatkundige en financiële infrastructuur van de provin cie. „Het leef- en woonmilieu wordt gedeeltelijk bepaald door voorzieningen in de zoge noemde marktsector (winkel stand, commerciële dienstver lening) maar in zeer belang rijke mate ook door voorzie ningen in de niet-commercië- le, collectieve sector, die men ook als welzijnssector zou kunnen aanduiden, zoals on derwijsvoorzieningen, voor zieningen in de sector volksge zondheid, mogelijkheden voor sportbeoefening en andere vormen van vrijetijdsbeste ding. Verder een goed cultureel klimaat, voldoende voorzie ningen voor bejaarden, zorg voor kwetsbare groepen als geestelijk en lichamelijk ge handicapten, bepaalde jonge rengroepen en culturele min derheden", aldus Mutsaers. Hij herinnert er aan dat het provinciaal bestuur zich in het verleden veel moeite heeft ge troost om, mede met het oog op de industrialisatie van Zee land, het leefmilieu van deze provincie, dat veel tekortko mingen vertoonde, te verbete ren. Zeeland moest immers een aantrekkelijk vestigings- gebied worden voor zowel be drijven als voor de werkne mers van deze bedrijven, met andere woorden: een aantrek kelijk leefklimaat werd gepre senteerd als een belangrijke vestigingsfactor. De directeur van het Pro vinciaal Opbouworgaan stelt verder vast dat het niveau van de welzijnsvoorzieningen on der sterke druk staat als ge volg van de steeds beperkter wordende financiële middelen. „Met het oog op het wezen lijke belang van het leefkli maat voor het economisch productiemilieu zal getracht moeten worden een verdere afbrokkeling van de kwests- bare sociaal-culturele infra structuur te voorkomen en zal het met veel moeite tot stand gekomen voorzieningenniveau zo goed mogelijk in stand moeten worden gehouden. In elk geval zal moeten worden voorkomen dat een verbete ring van de conomische struc tuur direct ten koste gaat van de sociaal-culturele structuur. Een dergelijke handelwijze zou gëtuigen van korte-ter- mijn-denken, waarvoor de provincie op langere termijn zeker de rekening gepresen teerd zou krijgen", waar schuwt Mutsnerq maken, dat die uitbreiding, die opnieuw toename van werk gelegenheid betekent, flink in de papieren zal lopen. Dr. Endres, die het bedrijf sinds 1975 leidt, benadrukte, dat er bij het werven van per soneel geen verschil tussen Belgen en Nederlanders wordt gemaakt. Goed jaar 1983 Is voor BASF - Ant werpen een goed jaar geweest. De omzet bedroeg 45 miljard Belgische frank, 25 procent meer dan in '82. Het nettore sultaat over '83 was 1 miljard Belgische frank. „In voorgaande jaren liep de produktie in de zomermaan den terug. Dan viel er een gat, maar in '83 was het helemaal niet het geval. De afgelopen zomermaanden waren record maanden", aldus de tevreden algemeen-directeur. BASF-Antwerpen, dochter van de Duitse chemiereus, telt momenteel 2850 man perso neel, 40 meer dan een jaar ge leden. In het afgelopen jaar zijn er vooral jongeren aange steld. BASF vestigde zich in 1964 in het noordelijk havengebied van Antwerpen. Sindsdien is het bedrijf, dat het helemaal van de export moet hebben (90 procent van de produktie wordt geëxporteerd) één van de belangrijkste producenten van meststoffen in Europa. BASF maakt in Antwerpen voorts kunststoffen, chemica liën en produkten voor vezels. Jaarlijks worden door BASF- Antwerpen 6,5 a 7 miljoen ton goederen aan- en afgevoerd, het merendeel daarvan per binnenschip en wel via de Schelde-Rijnverbinding, waar het fabriekscomplex aan grenst. Investeringen Tot nu toe heeft BASF in de vestiging te Antwerpen voor 26 miljard Belgische frank geïnvesteerd. Voor milieu voorzieningen gaf het bedrijf 2 miljard frank uit. In de afge lopen jaren zijn er waterzui- verings-, verbrandings- en naverbrandingsinstallaties gebouwd. Met milieu en vei ligheid zijn bij BASF-Antwer pen dagelijks permanent 100 man bezig. „Het water dat we op de Schelde lozen en onze uitstoot in de lucht leveren voor het milieu absoluut geen enkel probleem op", aldus dr. En dres. Met de gemeenten in de omgeving - ook met de Neder landse - bestaat de afspraak, dat zij onmiddellijk worden gewaarschuwd als er onver hoopt toch wat gebeurt. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor de tweede maal in de (Middel burgse) carrière van vice-pre sident van de rechtbank mr. Nomes, werd hij vrijdag ge confronteerd met een 'wra kingsactie' (hetgeen neerkomt op een 'motie van wantrouwen tegen de zittende rechter') door de advocaat van twee verdachten. De eerste maal gebeurde dit tijdens de behan deling van de zaak tegen de bezetters van de Lange Jan, waarbij de advocaten deze rechter 'gebrek aan onpartij digheid' verweten, op grond van zijn Amsterdamse verle den. Tijdens de zitting van de meervoudige strafkamer in Middelburg vrijdag tegen twee verdachten van meineed, verweet advocaat mr. Nijland hem hetzelfde. Tijdens de zitting van de po litierechter in oktober van het vorig jaar werd de 46-jarige M.K. uit Wissenkerke ter zit ting in hechtenis genomen, omdat hij in de zaak tegen zijn vriendin (de 36-jarige O.K.) - die van steunfraude was be schuldigd - volgens de recht bank meinedig voor haar zou hebben getuigd. Het ging hier om de vraag of het tweetal in een bepaalde periode al dan niet als een 'economische een heid' zou kunnen worden aan gemerkt. De vrouw zou daar door onrechtmatig een bedrag aan steun hebben geïnd. Op haar beurt verklaarde mevrouw K. in het vooronder zoek onder ede dat haar vriend de waarheid had ge sproken: ook zij werd toen ter plekke op beschuldiging van meineed ingerekend. Verdediger mr. Nijland ba seerde zijn wraking op het feit, dat mr. Nomes tijdens de behandeling van de zaak in oktober, op verzoek van de of ficier van justitie onmiddellijk was overgegaan tot in hechte nisneming van verdachte K., nog voor alle getuigen waren verhoord. „De rechterlijke on partijdigheid kan door het voorzitterschap van mr. No mes in deze zitting dan ook ernstig schade leiden", aldus mr. Nijland. De rechtbank zal zich over een en ander beraden, waarna de zaak op een ander tijdstip opnieuw aan de orde zal wor den gesteld. Een beeld van de expositie in het museum van Terneuzen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Van 13 ja nuari tot en met 3 februari wordt in het Terneuzens museum aan de Burg. Geill- straat werk tentoongesteld van cursisten van de afde ling Terneuzen het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV). Alle door het ZIKV onder richte disciplines zijn op de expo te zien. Ze variëren van aqaurellen, olieverven en te keningen tot keramieke voorwerpen. Er is ook een hoek ingericht voor de wer- - FOTO DE STEM/CORJ DE BOER ken van de jeugdige cursis ten van het zogenaamde kinderatelier. Op woensdagavond 18 ja nuari vindt een diapresenta tie plaats onder de titel 'hoe werkt het ZIKV'. De docen ten van de afdeling Terneu zen hebben eik binnen hun eigen vakgebied een korte diaserie samengesteld. Het museum is geopend van disndag tot en met vrij dag van 9.30 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Op zaterdagochtend is het ge opend van 9.30 en 12.00 uur. DEN HAAG - Het gezamenlij ke milieufront weigert het Markizaatsmeer vlakbij Ber gen op Zoom nu al aan wo ningbouw en recreatie prijs te geven. Maandag in een hoger be roep bij het Haagse gerechts hof hoopt de landelijke stich ting Natuur en Milieu, mede namens drie andere milieu organisaties, de ruimte te krij gen voor een nieuwe beroeps procedure. Natuur en Milieu, mede op tredend namens de Brabantse Milieu Federatie, het Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Na tuur-, Milieu- en Landschaps bescherming en de landelijke Vogelbescherming, wil dat het hof uitspreekt dat de vorming van het Markizaatsmeer als een indijking wordt be schouwd. Als gevolg daarvan zou de opspuiting van de Mo lenplaat moeten worden ge toetst aan de uit 1904 stam mende wet op de indijkingen. „De rechter vond dit niet nodig, omdat we bij de Kroon al een procedure hadden lopen ingevolge de Wet op de Ruim telijke Ordening. Maar die toetsing is veel beperkter dan bij een beroep op grond van de wet op de indijkingen," aldus gisteren een woordvoerder van Natuur en Milieu. Het beroep bij het hof dient maandag om twintig over elf. Volgens Natuur en Milieu is het zeer onwaarschijnlijk dat er meteen uitspraak wordt ge daan. OOSTBURG - Voor de 12e maal heeft de Heemkundige Kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen een boekwerk uitgegeven in de serie „Bijdragen tot de geschiedenis van West-Zeeuwsch-Vlaanderen." In het nu verschenen boekje zijn bijdragen opgenomen over De Christelijke Afgescheiden gemeente te Groede 1836-1869, De Ka nonhofstede te Waterlandkerkje omstreeks 1829, Mr. Wilhelm Schorers strijd tegen de overheid, IJzendijke rond 1900, Het Witte Huis onder Biervliet, De Hervormde gemeente van Breskens 1579- 1924, en tenslotte een bijdrage over J.H. Winck, een Sluise mid denstander uit de 18e eeuw. Van onze correspondente MIDDELBURG - Achttien maanden eiste het openbaar ministerie vrijdag voor de meervoudige strafkamer in Middelburg tegen de 26-jarige W.J. uit Terneuzen. J. werd ervan beschuldigd dat hij in de maanden april tot en met oktober van het vorig jaar cocaïne en methadon had verhandeld, vanuit de woning van zijn 29-jarige vriendin A.O., die tijdens dezelfde zit ting eveneens terecht stond. J. kocht de drugs telkens in kleine hoeveelheden in Rotter dam, waarna hij er een deel van doorverkocht (of door zijn vriendin liet doorverkopen) om in eigen behoefte te kun nen voorzien. J. - die al eerder voor drugshandel een straf had ondergaan - „wil kenne lijk niet horen en moet dus maar eens voelen", aldus offi cier van justitie mr. Stein. Anders lag de zaak voor zij n vriendin: zij stond voor het eerst voor het bekiaagdenhek- je, is zelf nooit verslaafd ge weest aan de drugs, maar was dat kennelijk wel aan de vriend: door te voldoen aan zijn 'opdrachten' hoopte ze bo vendien J. tenslotte van zijn verslaving af te kunnen hel pen. „Maar", aldus haar verdedi ger mr. Tichelman: „Ze is er nu wel van overtuigd dat haar dit nooit zal lukken en de rela tie is dan ook definitief ver broken". Tegen O. eiste offi cier van justitie mr. Stein tien maanden waarvan de helft voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak in beide zaken. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De door de provincie Zee land aan te stellen museumconsulent behoort niet te worden ondergebracht bij het Zeeuws Museum, maar bij het Provinciaal Opbouwor gaan Stichting Zeeland. Tot deze conclusie komt drs. A. Mutsaers, di recteur van het Provinciaal Opbouworgaan, naar aanleiding van de discussienota Provin ciaal Museumbeleid van gedeputeerde staten van Zeeland. In deze nota stellen GS voor de aan te stellen museumconsulent als steunfunc- tionaris onder te brengen bij het Zeeuws Mu seum te Middelburg. Mutsaers wijst er echter op dat een dergelijk voorstel niet spoort met de voorstellen van de commissie-Maris. „Bij het uitbrengen van het rapport van de commissie-Maris als discussienota hebben GS te kennen gegeven, dat zij zich in grote lijnen met de voorstellen van de commissie kunnen verenigen. Het gaat hier om een provinciale steunfunctie die geheel en al past in het orga nisatorische plaatje dat door de commissie- Maris is geschetst en derhalve bij voorkeur bij de Stichting Zeeland zou moeten worden on dergebracht", aldus Mutsaers. Van onze correspondent MALDEGEM (B) - De Belgi sche vrije radio Radio Satur nus te Maldegem heeft plan nen om 24 uur per dag te gaan uitzenden. Saturnus, die ook veel luis teraars heeft in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en in de afgelopen zomer samen met de Oostburgse winkeliersver eniging een feestweek organi seerde, gaat in juni zijn vierja rig bestaan vieren. Daarnaast overweegt deze vrije radio om zijn nieuwsuitzendingen uit te breiden. Momenteel gebeurt dit eenmaal per dag. Binnen kort wil men nog meer via ofi- iciële persbureaus gaan wer ken. „Wanpeer we 24 uur per dag gaan uitzenden is nog niet be kend", aldus de voorzitter van Saturnus, Robby van Gelde ren. „Dat hangt nog van diver se omstandigheden af. Aller eerst moet er nog worden overlegd met de programma leiding en het studiomateriaal moet worden aangepast. Ook de beheerraad moet zijn toe stemming nog geven. De plan nen zijn echter zeker aanwe zig". Momenteel zendt Radio Sa- tufnus uit van 7-24 uur. Een maal per dag wordt een nieuwsuitzending verzorgd. Ook dit wil Saturnus gaan uit breiden. Dat kan. Met zo'n t'ER vrijblijvend proef-op-de- 1 som ab°nnemenl °p die jKOSIA' ifi allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. I Naam: I Adres: Postcode I I Woonplaats I I I bezorg mij de stem VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). I I vivici Deunen wacni ik op uw acceptgirokaart). (Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. DE STEM „de 4 in I krant

de Stem | 1984 | | pagina 13