VAN ZEELAND Celstraf voor stelen varkens op bestelling Ook Oostburgse kust kan over op kabel-tv Peutergym van EMM slaat aan tf&ïSsÖfcC DE STEM Links demonstreert tegen Navo-smaldeel Speciaal Zeeuws katern over anderhalve eeuw gereformeerden 2,2 PROCENT MEER OVERSLAG IN Vlissingse 'magneet' krijgt 3 maanden VRIJDAG 13 JANUAR11984 Staatsloten verkopers zijn bang voor concurrentie van banken BIJ BEZOEK AAN TERNEUZEN VOOR ONGEVEER 22 GULDEN PER MAAND Eerste pijler geplaatst in de Schaar - c|xS£^ toesVe» «et**** 076 677850 223611 RÜTTCHEN GROEP T27 PAGINA ZEELAND 1 (2x5X4X5) SiSÜ 990 (2X3x4X5) U69 L49 i in deze advertentie kunt u kopen, behalve de ne cijfertjes bij staan, n kunt u alleen kopen in :én van die cijfers op de zen gelden van donderdag januari a.s.. voorraad strekt. Kleine groei van haven in Terneuzen BLOEMETJE VAN DE WEEK. Apeldoorn tulpen, rood of geel, oer bos Van een onzer verslaggevers BREDA - De verkopers van staatsloten hebben teleurge steld gereageerd op het plan van de directie van de Staats loterij om loten voortaan ook via de bank te verkopen. De directie wil bankrekeninghou ders mee laten spelen met een speciaal banknummer. Volgens mevrouw Gumpert van de Nederlandse Vereni ging van Debitanten der I Staatsloterij is het plan fnui- I kend voor de staatslotenver- I kopers. „We zijn helemaal niet blij met het plan van de direc tie van de Staatsloterij. Wij werken met provisie per ver kocht lot en als men nu via de bank zijn loten kan gaan ko pen dan zullen wij een hoop klanten gaan verliezen en dus ook veel inkomsten", aldus mevrouw Gumpert. Volgens mevrouw De Wit van de Directie van de Staats- loterij valt het allemaal best wel mee. „Er zullen niet zulke I grote verliezen geleden wor den als dat wel beweerd wordt. Wij zien de nieuwe ma nier van verkoop als extra i service aan onze klanten, I vooral voor mensen die geen gironummer hebben of die geen verkooppunt in de buurt hebben maar toch mee willen doen. Die mensen kunnen nu via een bankrekeningnummer meedoen. Met is gewoon dienstverlening." Mevrouw Gumpert krijgt echter de indruk dat het on dankbare werk op de loten- verkopers afgeschoven wordt. Bij de nieuwe manier van in kopen kan men maar op een manier loten kopen, terwijl men bij ons allerlei variaties heeft. Als men een lot eindi gend op een zes wil hebben, dan krijgen de mensen dat lot bij ons. Bij de bank zullen ze tevreden moeten zijn met wat k krijgen", aldus mevrouw Gumpert. be Bredase lotenverkoop- ster mevrouw Iwes is ook niet bepaald gelukkig met de nieu we regeling. „Ik verwacht een yermindering van het aantal klanten. Zeker als blijkt dat het per bank veel gemakkelij - ker gaat, dan zie ik verschil lende klanten niet meer terug komen. En minder klanten is minder inkomen". _'W<A1 VUm.'UKWISl NirnuiANQ I kantoren ITerneuzen, Hulst en Goes. I "dressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: «0-12.30/13.30-17.00 uur. "edactie ^neuzen Rein van der e'm (editie-chef), Jan Jan- len (P'v chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen paul Boer kW). Hulst: Eugène Ver 'eeten Goes: Gé van Eer- Middelburg: Henk Post- a Oostburg: Co Meertens. S?rv,cepunten 'Posterzande: mevr. Neve, ^lexanderstr 4, 01148- ^d,er1entle-expl. I ^Pecteur Zeeland: C. '"■Privé 01150-95839. Me- Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De overslag in de Terneuzense havens is in 1983 nog toegenomen, zij het in ge ringe mate. Het afgelopen jaar werden er 7,9 miljoen ton goede ren verwerkt en dat is 2,2 procent meer dan het voor gaande jaar. Dat terwijl grote havens als Antwerpen en Rotterdam sterk achteruit gingen. Bovendien zijn de perspectieven van Terneuzen gunstig. Uit de jaarcijfers van het Havenschap Terneuzen blijkt dat de aktiviteiten in de kolen- sector nog steeds teruglopen, een neergaande tendens die al sinds het topjaar 1980 aan de gang is. In dat jaar scoorde Terneuzen 2,5 miljoen ton, in 1983 nog 1,7 miljoen ton. Met name de overslag op de rede van Terneuzen liep terug, vooral ten gunste van Ant werpen. Havenschapsdirecteur W.H.Blok: „Toen de kolenaan- voer ineens sterk aantrok ging elke haven plotseling kolen- terreinen aanleggen. Daar door onstond er een overcapa citeit. Vervolgens bleek dat kolen niet de oplossing zijn voor het energieprobleem. Antwerpen heeft uitgebreide kolenfaciliteiten gekregen, vandaar dat schepen die vroe ger naar De Put kwamen nu makkelijker naar Antwerpen gaan". Nafta De aanvoer van nafta in Terneuzen steeg in 1983 tot 1,9 miljoen, in 1982 was dat 1,1 miljoen een op het oog specta culaire stijging, die echter deels teniet wordt gedaan dor de verminderde LPG-aan- voer. Beide grondstoffen wor den via de Braakmanhaven bij de Terneuzense vestiging van Dow Chemical aange voerd. De verschuiving in de aan voer houdt direct verband met de prijs van deze energiedra gers. LPG is momenteel naar verhouding duur voor Dow Chemical, vooral omdat de produktie van Midden-Oosten, de LPG-leverancier bij uit stek, sterk is teruggelopen. ven. De loodsen van elk 220 meter lang zijn bestemd voor de opslag van klein bulkgoed. Mevrouw Van Luyk geeft op de maquette aan hoe het bedrijf van Aug. deJAeyer er straks uit zal gaan zien. FOTO OE STEM COR J DE BOER Van onze correspondente MIDDELBURG - „Als een magneet met een enorme zuig kracht" (woorden van officier van justitie mr. Nijmeijer donderdag tijdens de zitting van de politierechter in Mid delburg), trok de 27-jarige Vlissinger A. de R. zijn sporen door zijn woonplaats en omge ving. De R. werkte via uitzendbu reaus in verschillende bedrij ven en instellingen, waar, tel kens als hij op het toneel ver scheen, goederen op myste rieuze wijze van eigenaar ver wisselden. De R. werd veroor deeld tot drie maanden waar van twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Zo had hij zich van januari '82 tot januari '83 „voorzien" van een enorme hoeveelheid stripboeken en andere lectuur van zijn toenmalige werkge ver. In een ander bedrijf ver schafte hij zich spullen om schoenen te repareren „omdat hij die in de tijd van zijn baas niet had klaar gekregen". ®2$eKS!S8Öi2SK3SaraCSEB -I Gunstig De vooruitzichten voor de aktiviteiten in de Terneuzense haven zijn gunstig. Aanstaan de maandag begint de uitbrei ding van de Zevenaarhaven met 300 meter kade. Tegelij kertijd start de bouw van twee nieuwe loodsen van het over slagbedrijf Aug. de Meyer, eveneens aan de Zevenaarha- De peuters en hun moeders tijdens de gymles. Van onze correspondent TERNEUZEN - De eerste ervaringen met de instuifgym voor ouder en kind zijn erg positief. Tot nu toe hebben zich reeds 15 ouders met hun peuters aangemeld. „Alle moeite is zeer beslist niet voor niets geweest. De opkomst is groot te noemen. De leeftijd van de kinderen varieert van net lopen tot drie jaar. Een gemengd gezelschap", aldus een tevreden Hanneke Vennik, bestuurslid van de EMM. De kinderen zijn zeer enthousiast en de ouders niet min der. Spelletjes met groot materieel zoals banken, matten en kasten worden zeer op prijs gesteld. Voorkeur genieten ech- - FOTO WIM KOOYMAN ter klimmen en springen. Spelletjes met de bal en grondoe- feningen, bij voorbeeld benen wijd en de bal naar elkaar toe rollen, valt voor de kleintjes niet altijd mee. Maar dit is geen probleem, want de hele opzet is zeer speels. Jan Beverdam, welke een sportopleiding gevolgd heeft, is dit zeker wel toe vertrouwd. Je moet, zeker met zulke kleintjes, zeer vinding rijk zijn. Men verwacht dat de kinderen straks gemakkelij ker naar de kleutergym durven. De instuif is elke donderdagmorgen van half tien tot half elf in de gymzaal van de christelijke lagere school De Terp aan de Leeuwenlaan. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Navo-smaldeel dat vandaag voor een vier daags bezoek afmeert in Terneuzen, wordt niet met gejuich ont vangen door veertien linkse groeperingen in Zeeuwseh-Vlaan- dcren. Deze actiegroepen en politieke partijen hebben voor za terdagmiddag een demonstratie op touw gezet tegen dit 'onnodig en geldverslindend militair vertoon'. De vijf Navo-schepen komen vandaag in Terneuzen aan, zul len tot maandag bij de Middensluis liggen en zijn in het week end voor publiek te bezichtigen. Zaterdag verwachten de actie voerders de meeste drukte rondom het smaldeel. Ze zullen het publiek proberen uit te leggen hoe schandalig het is dat 'er elke minuut meer dan twee miljoen gulden uitge geven wordt aan bewapening, terwijl er elke dag meer dan tien duizend mensen verhongeren'. Bij voorbaat geven ze al een tip aan mensen die hun kinderen naar een dergelijk evenement meenemen: 'Ga bijvoorbeeld eens naar de Braakman. Daar hebben ze ook bootjes en water en. je hoeft er niet eens voor in de rij te staan'. Van onze correspondente MIDDELBURG - Vier halve varkens speelden de hoofdrol don derdag tijdens de zitting van de politierechter in Middelburg te gen elf verdachte Vlissingers, van wie er overigens maar drie voor het verdachtenhekje verschenen. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Voor een maandelijks abonnementsgeld van rond de 22 gulden is het mogelijk ook de kustdorpen in de gemeente Oostburg (Cad- zand, Nieuwvliet en Groede) aan te sluiten op de televisie kabel. Dit blijkt uit een aanvullend rapport over een uitgebreidere kabel-route in de gemeente, waarover de leden van de ge meenteraad volgende week woensdag uitvoerig zullen worden geïnformeerd. De aanvankelijke plannen voorzagen in het aansluiten van de twee grote kernen Oostburg en Breskens, waar bij Schoondijke en passant zou worden meegenomen, met als eventueel vervolg een lijn naar iJzendijke via Water landkerkje. Per abonnee zou dat neerkomen op (afgezien van 150 gulden aan eenmalige aansluitingskosten) een be drag van 20 gulden per maand. Op aandringen van diverse raadsfracties wil de gemeente nu ook de kuststrook bij het kabel-project betrekken. Niet zozeer om de inwoners van de betrokken dorpen ter wille te zijn, maar meer als extra ser vice voor de buitenlandse (voornamelijk Duitse) toeris ten. Deze blijken het zeer op prijs te stellen om op hun va kantiebestemming de eigen tv-stations te kunnen ontvan gen en zouden derhalve best bereid zijn daarvoor te beta len. Vooral voor het grote va kantie-complex van de Duitse Bundespost te Cadzand-Bad ligt een massale kabel-aan sluiting in de lijn der ver wachtingen. Wanneer hiervan wordt uit gegaan is het mogelijk - aldus het aanvullende rapport - om voor enkele guldens per maand per aansluiting meer het Oostburgse kabelnet uit te breiden tot de kuststrook. „Het betekent natuurlijk wel dat ook de mensen die niet in het kustgebied wonen bereid moe ten zijn die paar gulden per maand extra te betalen ten bate van de inwoners van de kustdorpen en de toeristen", zegt burgemeester C. Spijker boer. „Maar dat is een politie ke keuze die de gemeenteraad zal moeten maken". Een andere zaak die de raad ook nog op het bordje krijgt is de beheersvorm van het Oost burgse kabelnet. Spijkerboer: „Maar daarover hebben we nog geen concreet voorstel, die zaak is in studie". In feite staat er op dit moment nog maar één ding vast: het kabelnet zal zich zelf moeten bedruipen. „Want het is ten enenmale uit gesloten dat we gemeen schapsgeld in het kabel-pro ject zullen stoppen", aldus wethouder J. Thomaes van fi- Van een onzer verslaggevers BURGHSLUIS - Deze week is een begin ge maakt met het plaatsen van de eerste pijler voor de stormvloedkering in het sluitgat Schaar in de monding van de Ooster- schelde. Woensdag werd door het hefschip Ostrea - met grote precisie - de eerste pijler op de bodem van de Oosterschelde neergezet en vandaag (vrijdag) wordt in de Schaar de tweede pijler geplaatst. Volgende week wordt de derde neergezet. In to taal komen in het sluitgat Schaar zeventien pijlers te staan. In het aangren zende sluitgat Hammen zijn in de afgelopen maanden alle pijlers ge plaatst. Na het sluitgat Schaar komt het sluitgat Roompot aan de beurt. Het elftal had zich in de loop van 1983 veelvuldig schuldig gemaakt aan diefstal, inbraak, vernielingen en heling binnen de Scheldestad. Van de uit een abattoir gestolen varkens werden er slechts vier halve ten tonele gevoerd, maar vol gens de eigenaar ging het om Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - 'Anderhalve eeuw gereformeerden in stad en land'. Dat is de titel van een serie katernen, waarvan het tweede deel, speciaal over Zeeland, gisteren officieel werd gepresenteerd. De commissaris van de ko ningin in Zeeland, dr. C. Boer- tien, nam het eerste exem plaar van het Zeeuws katern gistermiddag officieel in ont vangst. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in de staten zaal. De serie verschijnt onder verantwoordelijkheid van de commissie Herdenkingen van de Gereformeerde kerken in Nederland. Commissie-voor zitter ds. C. Mak uit Zutphen was naar Middelburg geko men om het Zeeuwse deeltje te overhandigen. Aanleiding tot de verschij ning van de serie zijn de her denkingen van de Afscheiding (dit jaar 150 jaar geleden) en de Doleantie (in 1986 100 jaar geleden). Beide bewegingen zijn bepalend geweest voor het ontstaan van de kerken van gereformeerde signatuur. 'Anderhalve eeuw gerefor meerden in stad en land' wordt in twaalf delen van elk 52 pagina's uitgegeven. In elk deel staat een regio centraal. Het eerste katern besteedt aandacht aan Drente. Het laatste deel, dat medio 1986 moet verschijnen, beschrijft de geschiedenis van de gere formeerden in het buitenland. In de katernen zijn veel fo to's opgenomen, terwijl een groot aantal cursiefjes en markante citaten de tekst ver luchtigen. Tijdens de bijeen komst in de Zeeuwse staten zaal werd gistermiddag ook het woord gevoerd door dr. H. Kouwenhoven, praeses van de Generale Synode van de Gere formeerde Kerken in Neder land, door de heer M. de Bruin, hoofd van het Documentatie centrum Zeeuws Deltagebied en eindredacteur van het Zeeuwse katern, en door mr. W. Steunenberg, directeur van uitgever Kok te Kampen. een veelvoud hiervan. De varkens bleken in de eindeloze lijst van delicten let terlijk en figuurlijk het zwaarst te wegen. In de nacht van 14 op 15 mei had de 27-ja- rige Vlissinger H.v.G. samen met E.v.D. en F.d.V. de gehal veerde dieren via een door hen geknipt gat in de omheiding uit het abattoir ontvreemd. Hoe vaak dit gebeurde was niet meer precies na te gaan. Wel werd duidelijk dat de 29-jarige Chinees K. - eige naar van een restaurant in Vlissingen - er nog twaalf 'in bestelling had', toen het drie tal 'door omstandigheden' met de activiteiten meende te moe ten stoppen. Ook de 42-jarige mevrouw S. - eigenaresse van een friteszaak - had zich over een half varken ontfermd. 'Het zwaarwichtige' werk - overigens onderdeel van tal van andere misdrijven kwam de hoofdverdachte v.D. tenslotte te staan op vijf maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk, ver dachte d.V. kreeg vijf maan den waarvan drie maanden voorwaardelijk en H.v.G. die de last had vervoerd in de auto van de eigenaresse van de fri teszaak kreeg eveneens vijf maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk. Het halve varken dat de 42- jarige mevrouw S. in haar fri- kandellen had verwerkt, kwam haar te staan op twee weken voorwaardelijk en een boete van 500 gulden, terwijl de Chinees K. voor zijn voor delig verkregen babi pangang een boete moet betalen van 750 gulden, terwijl er drie weken voorwaardelijk boven zijn hoofd blijven hangen, voor het geval hij nog eens zou zwich ten voor de verleiding van de aankoop van goedkope ingre diënten.

de Stem | 1984 | | pagina 1