ld uit sloos Uitgekleedprotest VS-Congres kan akkoord afwijzen Kabelexperiment gaat 100 miljoen kosten Ambtenaren gaan weer praten met Rietkerk s Gemeentepolitie met maar 140 man uitgebreid I JerelFd FINANCIERING MEERKOSTEN ONBEKEND TEGENORDERS VS: VOOR GEJUICH NOG TE VROEG BE EMM' 'BINNENLAND Den Bosch bouwt E STEM COMMENTAAR Bijl aan de wortel Molukkers langer verhoord PAGINA 3 VOOR 1 MILJARD AAN TEGENORDERS Arch itecton ische wereldprimeur bol-woning Hogeschool boycot Zuid-Afrika Resultaat informeel overleg Werkgevers klagen kabinet aan Korpsen moeten 125 man inleveren REACTIE OP EIGENHUIS Bouwvoorzitter wil ander soort oplevering huis T5 PAGINA 3 at boekhoudkundig verheidsuitgaven te gen via bezuinigin- rijksuitgaven en kor- van inkomens in de ~ve sector lost het m niet op. Het zorgt, e voor een sterk da- koopkracht, ook nog oor veel herrie in de happij, terwijl juist zindheid nodig is om te kunnen klaren. daar zijn oplossing de eidssteun aan bedrij- te schaffen. Hoewel zijn analyse niet diep op de manier waarop eldstroom naar het be- even daar wordt 'ver- is zijn conclusie dui- ondanks die steun 'e investeringen inge- De steun is volstrekt ctief gebleven. Om dan aar te zwijgen over de gdelijke politieke con- waardoor bijvoorbeeld e zaak-Rijn-Schelde- me miljarden in de psbouw zijn gestopt, r dat het ook maar één opleverde. gul stimulerende rech- nd van de overheid t zo gedwarsboomd de tegelijkertijd bezui- de en concurrentie- lsende linkerhand, zegt uten. conclusie is duidelijk: weken met z'n allen wel ne tekorten in de collec- sector, maar doen er s lands economie betreft veel goeds mee. Gepro- ~rd op het huidige kabi- eleid kan slechts een nlands wonder de mo- istische politiek van de -rsen, De Vriezen, Van enne's en Duisenbergs en. aar de wonderen zijn 1984 de wereld uit, st Schouten. nco altijd een zekere st koesterde. Uit die ran- zou namelijk altijd wel man kunnen voortkomen, Franco's positie zou kun- bedreigen - zoals hij tij- s de Burgeroorlog al st ervaren. De kolonels fungeerden als zijn echte trouwelingen, want zij den hem wel rapporteren de meerdere van de kolo- 1 iets in de zin had tegen de udillo'. Dat de kolonels erg uw waren en bleven aan t Franco-instituut moge ken uit het feit, dat het in 1 in eerste instantie de ko els, onder leiding van de ■uwdeeg Antonio Tejero, aren, die de nieuwe demo- atie om zeep wilden bren- ;n. In het nieuwe Spanje kt hun rol uitgespeeld, al ij ft de regering de kolonels aandelijks een vette be- lalchèque toesturen. De aaanse kolonel hoeft dus et te wanhopen: hij krijgt nmer post. VRIJDAG 13 JANUARI 1984 T28 haal, die verleend wordt •n de hulpbehoevende aan e hulpgever te binden en nderdanig te maken, keert ich vroeger of later tegen de ulpverlener. A1ieen hulp die ;egeven wordt om de hulp >ehoevende in staat te stellen ;ijn waardigheid, culturele igenheid en zelfstandigheid verwerven, levert uitein- ielijk harmonie, stabiliteit ;n goede relaties op. Acht niljard dollar om in Midden- Amerika de „American way of life", Amerikaanse nor men, waarden en deugden te installeren als grondslag voor stabiele, democratische anticommunistische bolwer ken van Amerikaanse make lij en daardoor veilige gren zen te kweken zal altijd een veel te gering bedrag blijken te zijn omdat voor het aange boden artikel geen echte markt bestaat. Integendeel, de al eeuwenlang gegroeide weerzin tegen het aangebo den artikel kan wel weer tij delijk onderdrukt worden, maar intussen alleen maar groter worden. Ook in Mid' den-Amerika. VS kopen wapens in Nederland Van onze redactie binnenland Sf AAsTRICHT - Het opzetten van het kabelexperiment in Zuid-Limburg gaat naar ver wachting honderd miljoen gulden kosten. Oorspronkelijk was uitgegaan van een bedrag van rond de 53 miljoen, waar voor Economische Zaken zich garant heeft gesteld. Dft zei drs. L.J. Balke, pro jectcoördinator van de stich- ting Informatie- en Communi catie-experimenten Zuid- Limburg donderdag op een congres in Maastricht. De meerkosten zijn voorna- melijk veroorzaakt door de keus, voor een geavanceerder kabelnet, waarmee het moge lijk is via een simpel toetsen bord alle beschikbare diensten op te roepen op een televisie toestel dat niet ouder is dan 10 jaar. Hoe het extra geld op ta fel moet komen, is op dit mo ment echter nog niet bekend. Minister Brinkman (WVC) liet zich zeer kritisch uit over de haalbaarheid van het pro ject. Het gaat de tv-ontvanger volgens hem al gauw 1200,- tot 1400, per jaar kosten, in clusief abonnee-tv. Minister Brinkman liet zich op het congres wel positief uit over de eventuele introductie van een derde landelijk televi sienet, speciaal voor culturele uitzendingen, zoals dat vorige week is bepleit door een aantal vertegenwoordigers uit de omroep- en kunstenaarswe reld. Van onze redactie binnenland DEN BOSCH - Vandaag wordt in Den Bosch be gonnen met de bouw van vijftig bolwoningen. De Brabantse hoofdstad heeft met deze revolutio naire woonvorm een we reldprimeur. De huur voor de voet balronde wooneenheden voor alleenstaanden of twee personen is vastge steld op 377,60 gulden per maand. De stookkosten zullen hooguit dertig gul den bedragen. Dat heb ben B en W van de Bra bantse hoofdstad gisteren meegedeeld. Nog nergens ter wereld hebben mensen ooit in een volmaakt ronde ruimte geleefd. Verder dan een halve bol is de architectuur nooit geko men. Het heeft ontwerper Kreijkamp uit Vlijmen vier jaar gekost om de ambtenaren op het mi nisterie van Volkshuis vesting voor zijn idee te winnen. Uiteindelijk heeft Den Haag het pro ject als experiment goed gekeurd op voorwaarde dat de totale kosten per bol de 92.000 gulden niet te boven zouden gaan. uit op ongeveer 1,1 miljard gulden. Oud-defensieminister en huidig PvdA-Kamerlid Ste- merdink heeft zijn twijfels over de compensatie-orders van de Amerikanen. De oud minister zette ook vraagtekens bij de aanschaf van het Pa triot-systeem op zich. Directie en ondernemings raad van de met sluiting be dreigde werf Wilton Fijenoord in Schiedam dringen er bij het kabinet op aan de Amerikaan se compensatie-opdrachten voor een deel bij deze werf te plaatsen. Dit weer om het niet doorgaan van de Taiwanorder goed te maken. Van onze correspondent TILBURG - De Katholieke Hogeschool Tilburg (KHT) zal in de toekomst geen fiannciële middelen aanwenden voor ac tiviteiten die te maken hebben met Zuid-Afrika. Alleen con tacten die duidelijk in het te ken staan van een bijdrage aan het verzet tegen de apart heidspolitiek, kunnen worden ondersteund. Een motie van die strekking is donderdagmiddag aangeno men door de Hogeschoolraad van de KHT. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Amerikaanse regering zal een bedrag van meer dan 900 miljoen gulden pompen in de Nederlandse wapenindustrie. Het is voor het eerst dat de VS in Nederland geld uitgeven aan wapens. Voorwaarde is, dat de Ne derlandse regering vasthoudt aan haar plan om het Ameri kaanse luchtverdedigingssys teem Patriot te kopen. De con ventionele Patriot-raket ver vangt in het Nederlandse ver dedigingsvak in Noord-Duits- land de nucleaire Nike. Tot nu toe hebben alle Ame rikaanse regeringen gewei gerd verplichtingen aan te gaan tot tegenaankopen. Wel boden Amerikaanse indus trieën compensatie in de vorm van orders, maar de Neder landse ministeries van Econo mische Zaken en Defensie moesten dan flink wat geld bijpassen in de hogere pro- duktiekosten. De Amerikaanse regering heeft wel geëist dat de Neder landse wapensystemen in prijs concurrerend zijn. In aanmer king komen onder meer Phi- lips-dochter Hollandse Sig naal Apparaten en Oldelft (nachtkijkers, wapengelei - dingssystemen en radarappa- ratuur), Fokker, DAF, De Kruithoorn en Eurometaal (munitie) en Rietschoten en Houwens (scheepsmachines en elektrische installaties). Ver der zal het Amerikaanse leger gebruik gaan maken van Ne derlandse onderhoudsfacilite- witen. Staatssecretaris Van Hou- welingen (Defensie), die in be sprekingen met zijn Ameri kaanse collega Perle in het Pentagon deze toezeggingen heeft afgedwongen, keert za terdag in ons land terug, Ook internationaal wordt het Nederlandse onderhande lingsresultaat als een door braak gezien. De Duitsers, die ook de Patriot hebben aange schaft, zijn niet verder geko men dan de belofte dat de wa pens door Duitse soldaten be mand zullen worden. Verder mag de Duitse industrie Ame rikaanse luchtmachtbases in Duitsland voorzien van lucht doelartillerie. Maar op aanko pen in Duitsland heeft de VS- regering zich niet willen vast leggen. Ook de producent van de Pa triot heeft forse compensatie aangeboden. Alles bij elkaar opgeteld zijn de Amerikaanse tegenorders 120 procent van de ruim 900 miljoen gulden die Nederland in de VS besteedt. Daarmee komt de Amerikaan se wapenaankoop in ons land j COMMERCIEEL gezien een mooi succes, maar wordt de TV-kij- er beter van? Wij doelen op het akkoord dat de VNU en Delta eiedistributie (DTD) hebben bereikt om samen de abonnee-tele- visie te gaan exploiteren. De 'huisbioscoop' zit eraan te komen, ou minister Brinkman in zijn medianota (wordt eind deze maand in de Tweede Kamer besproken) abonnee-TV via de kabel met aansluiting van de bestaande omroepverenigingen voor nieuwe commerciële zendgemachtigden heeft gereserveerd. VNU en uil), jarenlang concurrenten, maken, nu zij hun niet geringe fi- anciele en technische middelen gebundeld hebben, een goede Kans om de exploitatie van de 'huisbioscoop' en de daaraan ver bonden revenuen in de wacht te slepen. Tenzij de Tweede Kamer °aai alsnog een stokje voor steekt. ma abonr>ee-TV, die de kijker dertig tot veertig gulden per 7p extra 9aat kosten, biedt het publiek weliswaar meer keu- ^mogelijkheden, maar verschraalt het aanbod van de omroe- I ha De commerciële zendgemachtigde hoeft namelijk niet voor 9evarieerde pakket te zorgen, dat van de omroepverenigin- I dplWOrcit verwacht Zij kan zich bepëlen tot het aanbieden van 1krenten uit de TV-pap en kan daarvoor zoveel geld op tafel ®en dat de omroepverenigingen uit de markt geprijsd zullen •orden Het is dan ook geen wonder, dat de omroepen van me- 9 b'|n cla' met e1® abonnee-TV, waarin zij van minister Brink- o dus niet mogen participeren, de bijl aan de wortel van het omroepbestel wordt gelegd. Is waaren? Op9eru'mci staat neties zullen sommigen zeggen. Het op ons omroepbestel is heel wat op en aan te merken, lam l'S we cie s'tuatie b|i ons vergelijken bij die in het buiten- Kunnen we toch ook constateren dat er in ons omroepbe- «t -••■•^11 WC iv_/oi i uur\ PUI IOK I men°°k hee' wa' p'uspunten zijn aan te wijzen. In ons bestel ko- 11 n in ieder geval alle belangrijkste geestelijke en maatschappe- stromingen aan bod. k n omroepverenigingen, die gehoopt hadden afspraken te zmh maken met de commerciële zendgemachtigden, zullen nu ongetwijfeld tegen de DTD-VNU-gigant fel te weer stellen, die nÜ? °ns dus een bikkelharde concurrentiestrijd te wachten, I uiiQpVer de ru99en van de kijkers en op hun kosten zal worden zou En als de commercie die slag om de kijkersgunst ee w'nnen. zouden die kijkers op langere termijn gezien ook wel non 06 9roots,e verliezers kunnen zijn. De Kamer moet daarom Bnni.maar eens 9oecl nadenken, alvorens aan mediaminister I "Kman het groene licht te geven. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Drie van de vier ambtenarencentrales (de grootste centrale ACQP doet niet mee) gaan vol gende week woensdag en donderdag met het ministe rie van de Binnenlandse Zaken kijken of er mogelijk heden zijn om alsnog over een meerjarig contract over de arbeidsvoorwaarden te gaan praten. Dat is de uitkomst van een wege blijven van bruto-loon- kortingen tijdens de contract periode. Voorts zal de arbeids tijdverkorting weer in de ge sprekken betrokken worden. Doel was en is om op 1 januari 1987 de 36-urige werkweek in te voeren. De ACOP ziet niets in een contract. Dat zal betekenen dat we het regeerakkoord moeten onderschrijven, aldus een woordvoerder van de grootste ambtenarencentrale. De ACOP (met als grootste bond de Abva/Kabo) wil dat er eerst een overlegstelsel komt waarbij de bonden en Rietkerk op basis van gelijk waardigheid kunnen onder handelen. De Abva/Kabo ver wijt de andere centrales thans dit aanvankelijk gedeelde uit gangspunt te hebben verlaten. De CCOOP en de CMHA heb ben echter laten weten dat die gelijkwaardigheid gestalte kan krijgen door middel van onderhandelingen die leiden tot een contract. informele ontmoeting tussen de voorzitters van de christe lijke CCOOP, het Ambtena- rencentrum en de secretaris van de CMHA en minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken. Dit heeft CCOOP- voorzitter A. de Jong donder dag meegedeeld. Eind november slaagden de drie, nadat de ACOP eerder afhaakte, er niet in om met Rietkerk een driejarige over eenkomst af te sluiten. Er ble ven drie punten over waarop de standpunten van de partij en te ver uiteen bleven liggen. De drie bonden wilden garan ties dat gedwongen ontslagen zouden uitblijven en dat de (voor overheidspersoneel bete re) sociale-zekerheidsregelin- gen in stand zouden blijven. Ook over het prijskaartje werd men het niet eens. Volgens De Jong zullen de gesprekken in de werkgroe pen, die een eventueel nieuw overleg moeten voorbereiden, voortborduren op waar men in „de nacht van Rietkerk" ge bleven is. De drie centrales houden vast aan het achter- Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Nederlandse overheid grijpt te vaak in de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over lonen en andere arbeids voorwaarden in. Die klacht heeft de Raad van de Centrale Onderne mingsorganisaties RCO, waarin ook VNO en NCW ver tegenwoordigd zijn, geuit te genover een delegatie van de International Labour Organi- sation(internationale vakbe weging) die deze week Neder land bezoekt. Eerder al hebben zowel de vakbeweging als de werkgevers bij de ILO schrif telijke klachten gedeponbeerd over Nederlandse loonmaatre gelen. De ILO-missie, die afgelo pen week ook minister De Ko ning (Sociale Zaken) en zijn beide staatssecretarissen be zocht, brengt binnenkort ver slag uit aan haar directeur- generaal. De verwachting is dat in mei dit jaar een speciale commissie van onafhankelijke deskundigen van de ILO haar eindoordeel bekend maakt. Lerarentekort NA 1986 zal er een tekort ont staan aan natuurkundelera- ren in ons land. Dat heeft het hoofddocentenberaad natuur kunde van de stichting Nieu we Lerarenopleidingen becij ferd. OM aan te tonen dat ze zich door het veran derde subsidiebeleid van de gemeente Gro ningen uitgekleed voel den, trokken leden van het Groninger flikker theater 'Supertramp' tijdens de raadszitting uit protest hun kleren uit. De burgemeester liet het protest rustig op zijn beloop en na korte tijd verlieten de heren weer gekleed de raads zaal. - FOTO ANP VAM staakt BIJ het vuilverwerkingsbe- drijf VAM in Wijster is gister avond conform de verwach ting een staking uitgebroken. De VAM-medewerkers weige ren akkoord te gaan met het plan van de directie om met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1984 hun salaris met drie procent te korten.Om tien uur vanmorgen dient voor de pre sident van de rechtbank in Den Haag een kort geding dat door de VAM-directie tegen de Abva/Kabo wegens de staking is aangespannen. F-16 NA inspectie blijken vier van de vijftig F-16-straaljagers van de basis Leeuwarden mankementen aan het koel systeem van de motoren te vertonen. Kinderen uit stelen VIER kinderen van 9 en 10 jaar uit Ede blijken de afgelo pen weken voor 30 mille aan sierraden uit woningen te hebben gestolen. Het is nog niet duidelijk of zij de dief stallen pleegden in opdracht van volwassenen. Van onze redactie binneland UTRECHT - De gemeentelijke politiekorpsen in Ne- derlamf zullen dit jaar in totaal niet met de toegezeg de 485 mensen, maar met slechts 140 mensen worden uitgebreid. Dit blijkt uit een circulaire van de minister van Binnen landse Zaken over de voorlo pige sterkte van de gemeente politie, die aan de burgemees ters van gemeenten met ge meentepolitie is verzonden. De gemeentelijke politie korpsen zouden er in 1984 bij na vijfhonderd mensen bij - krijgen. In dat aantal is echter de compensatie voor de drie extra roostervrije dagen, 160 mensen, al opgenomen. De werkelijke netto uitbreiding zou dus ruim driehonderd be dragen. Uit de voorlopige sterktecij- fers van het ministerie van Binnenlandse Zaken blijkt echter dat in 1984 zo'n dertig korpsen in totaal 125 mensen moeten inleveren, omdat het inwonertal van deze gemeen ten is gedaald. Minister Riet kerk wil de komende jaren de bij de meeste korpsen be staande „overschotten" gelei delijk terugbrengen tot de zo geheten organieke sterkte. Hoofdbestuurder Koffeman van de Algemeen Christelijke Politiebond ACP stelt in een reactie dat „in feite de gehele uitbreiding - de toegezegde 485 dus - uit de prijscompensatie is betaald, terwijl er in werke lijkheid maar 160 zijn bijgeko men". Een woordvoerder van het ministerie van Binnen landse Zaken benadrukte don derdagavond dat het gaat om een voorlopige verdeling van de sterkte. i/ 15 In de grond zijn wij een heb zuchtig volkje. Als Koot en Bip op de tv een duizendje onder spitten, stromen de schatgra vers onmiddellijk naar de aan gegeven plaats. Als ze hadden gezegd dat er een mummie ligt in de Pyra- mide van Austerlitz, plus een prehistorische schat, dan zou den de zogenaamde avontu riers het ook geloofd hebben. De grap was helemaal niet nieuw. De Amsterdammers die een bierkoning hadden ont voerd, hadden in de bossen bij Zeist nog heel wat meer geld in moeder aarde gestopt. Hoeveel mensen hebben zich al aangemeld als body-guard van miljonair John van Stron ten? Mensen doen alles om aan die altijd lokkende Hoofdprijs te komen. Hoewel hun zure cen ten in lotto- en staatsloterij- kassen verdwijnen, blijven ze hopen. Daar zou de regering op in kunnen spelen. Geldzucht is een nog steeds te weinig aan geboorde energiebron. Je zou mensen aan kunnen sporen zwart geld te gaan zoeken. Laat ze rondkijken in louche bedrijven, stuur ze met een spade naar verdachte zaken mensen. Reken maar dat er miljoenen boen de grond ko men. Maar wat gebeurt er nu? Als iemand dat duizendje van Koot en Bie gevonden zou heb ben, zouden hem vast en zeker door de belastingen moelijke vragen gesteld worden. Zoals: „Hoe komt u aan dat geld?" En als hij antwoordde: „Uit de grondehdan zou de fis cus zeggen: „Ah, uit grondspe- culatie. Ja, dan valt u in de hoogste tariefgroep." MERIJN CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het rechercheverhoor van de Zuidmolukkers die zich woensdag bij de Capelse poli tie hebben gemeld, neemt meer tijd in beslag dan aan vankelijk werd gedacht. De woordvoerder van justi tie, mr W. de Saint Aulaire, verwacht dat vrijdag bekend wordt of en hoeveel verdach ten aan de officier van justitie zullen worden voorgeleid. De eventuele voorgeleiding vindt dan zaterdag plaats. De Saint Aulaire zei dat waar schijnlijk donderdag opnieuw een Molukker wordt vrijgela ten. De verhoren verlopen vol gens de justitie-woordvoerder in een goede en prettige sfeer. Hij wil daarmee de de Moluk se wijkraad in Capelle aan den IJssel geruststellen, die woensdag zei voor een hard handige behandeling van de arrestanten te vrezen. Van onze redactie binnenland HILVERSUM - De defini tieve oplevering van een nieuwe woning moet twee weken na de eerste opleve ring plaatsvinden. Alle bij de vooroplevering gevon den bouwfouten en be schadigingen moeten dan zijn hersteld. Pas daarna zou de koper zijn woning moeten betrekken. Dit nieuwe opleverings systeem heeft voorzitter F. de Vilder van het Alge meen Verbond Bouwbe- drijf (AVBB) donderdag voor de radiobepleit. De nieuwe werkgeversvoor zitter vindt het vorige week gepubliceerde onder zoek van de vereniging Eigen Huis naar de kwali teit van nieuwe koopwo ningen voldoende aanlei ding om in eigen kring aan een andere manier van op levering te gaan denken. Eigen Huis constateerde dat een op de vijf nieuwe woningen bij de voorople vering ernstige gebreken vertoont. In het huidige systeem heeft de bouwer drie maanden de tijd om beschadigingen en bouw fouten te herstellen. Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - Het princi pe-akkoord over de Ameri kaanse tegenorders voor de Nederlandse aanschaf van de Patriotraket moet uiterlijk 15 februari a.s. door de Ne derlandse en Amerikaanse re gering formeel met handteke ningen worden bezegeld. Voor het eind van deze maand zal staatssecretaris Van Houwe- lingen (Defensie)aan de Twee de Kamer (die verregaande compensatie-orders voor de Patriot-aanschaf had geëist) voorstellen de Amerikaanse afweerraketten inderdaad aan te schaffen. Onduidelijk is vooralsnog in welke mate het Amerikaanse congres (volksvertegenwoor diging) nog een spaak tussen de wielen zou kunnen steken. In het verleden heeft het con gres vaak succesvolle actie on dernomen tegen regeringsaf spraken die buitenlandse be drijven bevoordelen. Van Houwelingen's gesprekspart ners in Washington en Boston hebben de kwestie van het parlementaire voorbehoud niet opgeworpen en de staats secretaris bleek gisteren in Washington geen rekening te houden met wat anderen in zijn omgeving een reëel ge vaar noemden. Details van de gesloten principe-overeenkomst wilde de Nederlandse staatssecreta ris gisteren in Washington ook niet kwijt. De vraag welke Ne derlandse bedrijven, met wat voor bestellingen uit de VS, zullen profiteren van het ak koord, zal echter veel langer op beantwoording moeten wachten. Daarvoor moeten de Amerikaanse en Nederlandse regeringen en industrieën nog onderhandelingen voeren, welke verscheidene jaren - eigenlijk net zo lang als de zeven jaar dat het Patriot project vanaf thans zal lo pen - kunnen doorgaan. „Het gesloten akkoord is een raamwerk, waarin de Ameri kanen zich verplichten tot de 120 procent compensatie en Nederland tot de aankoop van de Patriot", aldus Van Houwe- lingen, die blijk gaf voledig vertrouwen in de concrete uit werking van de overeenkomst. Een speciaal te benoemen 'stuurgroep' van Amerikaanse en Nederlandse regerings ambtenaren zal op de voort gang in die nadere onderhan delingen toezien. Naar ver luidt hebben de Amerikanen van hun kant tegenover Van Houwelingen nog nauwelijks Nederlandse producten ge noemd, waarin zij geïnteres seerd zijn. Naar verwachting zal een beperkt deel van Ame rikaanse compensatie-orders bestaan uit Nederlandse me de-productie van de hoog technologische Patriot-raket ten. Een opgetogen staatssecre taris zei, tijdens een gesprek in de Nederlandse ambassade in Washington met Nederlandse journalisten, dat met deze overeenkomst een politieke doorbraak is bereikt in het slepende probleem van de een zijdige Amerikaanse-Europe- se wapenhandel. De Europese Navo-landen plegen voor tien maal zo veel geld wapenaan kopen in de VS te doen als de VS in West-Europa. „Ik heb hier sterk benadrukt, dat deze situatie tot grote spanningen in het bondgenootschap begint te leiden en dat ophefing van de onevenwichtigheid voor al le bondgenoten van belang is. Dit akkoord is van Ameri kaanse zijde een politieke daad, een signaal, dat zij het probleem van de 'two way street' en dat er iets aan ge daan moet worden, erkennen."

de Stem | 1984 | | pagina 11