evenx UITBLAZEN Economische crisis bedreigt toekomst Israëlisch kabinet Indonesië zit niet met 'doodseskaders' Wordt de boer melkwinkelier? Stoppen met roken KABINET E Zon soms oorzaak trein ongeluk QESTEMCO Siamese twe WOENSDAG 11 JANUAR11984 ■ACHTERGROND PAGINA 2 JDIOT] Bevolking is vertrouwen in Shamir kwijt Kolonies MENSENRECHTENACTIVISTEN BLIJ MET OPTREDEN VAN DEN BROEK WOENSDAG 11 JAI Sanering bodem goedkoper IEDEREEN moet het op zijn eigen manier doen. maar één ding moeten al degenen die wil len stoppen met roken ge meen hebben: een goede reden en de wil om te stoppen. Ik ben ze weer te gengekomen. de afgelopen weken; mensen die eigenlijk hadden willen stoppen met Nieuwjaar. Dat zich richten op een bijzondere dag - Nieuw jaar, Aswoensdag, het begin van de grote vakantie, verjaar dag - schijnt veel mensen te helpen. Een van degenen die er sinds de laatste Aswoensdag in geslaagd is geen sigaret meer aan te raken, vertelde dat hij het drie jaar achtereen had ge probeerd. „Na de carnaval was ik zo doorgerookt dat ik er ziek van was, een goed moment om ermee te stoppen, dacht ik, maar het mislukte de eerste twee keer." De derde keer lukte het dus wel. Twijfelaars en weifelaars krijgen straks misschien een steuntje in de rug wanneer de tabakswinkels door hun oude voorraden heen zijn en vier gul den voor een pakje sigaretten moeten gaan rekenen. Met een pakje per dag kom je dan al aan een tabaksrekening van 1500 gulden per jaar. Er wordt hier en daar wat gemakkelijk aangenomen dat de prijs van verslavende genotmiddelen als alcohol en tabak van weinig in vloed is op het koopgedrag van de gebruikers, maar in Enge land is de laatste jaren duide lijk gebleken dat er wel degelijk een streep is waar rokers niet meer overheen willen. Een pakje van 20 Benson Hedges Special Filter - het meest gerookte merk in Enge land - kost er na de jongste prijsverhoging al meer dan 5 gulden 1,15). Sinds Thatcher in 1981 de accijns verhoogde is het sigarettenverbruik gedaald van 118 miljard naar 97,5 mil jard sigaretten per jaar. In de zelfde periode stopte meer dan een miljoen mensen met roken. Tegenover elke roker staan nu twee niet-rokers. Dit blijft natuurlijk niet zonder, soms dramatische, ge volgen. Binnenkort gaat er weer een sigarettenfabriek dicht: 1200 mensen hun baan kwijt. Tabaksgigant Imperial Tobacco sloot in de afgelopen twee jaar drie fabrieken; 2700 mensen werkloos. De Britse anti-tabaksbewe- ging vindt dit jammer voor de slachtoffers, maar, zegt ze, „dit is toch heel wat minder erg dan dat er in Engeland elke vier da gen 1200 mensen sterven aan longkanker." Overigens beves tigen steeds meer deskundigen en onderzoekers dat, naarmate het sigarettenverbruik daalt de gezondheidscurve stijgt, dat wil zeggen: mensen blijven steeds langer gezond. Gezondheid Er zijn dus twee tamelijk goede redenen om te stoppen met roken: geld en gezondheid. Dat laatste moet vooral hoog aangeslagen worden want nog nooit heb ik mensen elkaar zo veel gezondheid horen toewen sen als rond de laatste jaarwis seling. Altijd op zoek naar al ternatieven voor versleten heil wensen (er waren nog heel veel mensen die het bij 'beste wen sen' hielden) bleek de trendset tende menigte bij 'een gezond 1984' te zijn aangekomen. Trouwens ook wat het eerste argument betreft zijn we een stuk wijzer dan een jaar gele den 1983 was het jaar waarin pijnlijk bleek dat heel weinig geld al een dominerende rol WIM KOCK kan spelen in het denken en handelen van mensen. Voor de meeste mensen die stoppen willen luidt de vraag: hoeHét antwoord is niet te ge ven. Nóg niet tenminste, maar er gloort licht aan de horizon. Twee studenten huishoudwe- tenschappen aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen hebben een scriptie gewijd aan methoden om met roken te stoppen. De studenten, Judith van Eijnatten en Jolanda Staar- man hebben vooral gezocht naar de resultaten van die me thoden. Daarvoor vergaarden ze alles wat ze, waar ook ter wereld, aan onderzoekmate riaal te pakken konden krijgen om het daarna te rangschikken. Een van hun conclusies is dat heel wat methoden om te stop pen op korte termijn suksesvol zijn, maar dat op langere ter mijn de percentages geslaagden sterk dalen, soms wel van rond de 80 naar 15 procent. Methode Volgens de beide studenten zou ruim de helft van de rokers willen ophouden als er een goe de methode voorhanden was. 60 procent van de tegenwoordi ge rokers zou al een of meer po gingen hebben gedaan en daar weer bijna de helft van lukte het één of meer keer een maand of langer te stoppen. Dat zijn voor de straffe, schuldbewuste roker in drukwekkende cijfers. Nu is de ene roker de andere niet even min als de ene methode de an dere is en daarin zit'm de kneep, menen de Wageningse onderzoeksters. Je hebt mensen die puur voor hun genoegen ro- ken. Anderen proberen er spanningen, zenuwen, onlust gevoelens en prikkelbaarheid mee te beheersen. Gewoontero kers zijn er in soorten. Begin ners vinden het stoer en geven er zich een houding mee. 'Mee doen voor de gezelligheid' is ook al een motief en dan heb je natuurlijk de verslaafden. Gewicht Verder onderzoek zal nodig zijn om uit te vissen welke me thode bij welk type roker de meeste kansen op sukses heeft. Wanneer dat inzicht eenmaal is verworven zullen, volgens de auteurs van de inmiddels veel geprezen scriptie „Stoppen met roken kan, als u dat wilt" de kansen om te slagen bij een po ging te stoppen aanzienlijk gro ter worden. Een opvallend gegeven dat boven kwam drijven bij het on derzoek was ook dat alternatie ve methoden als acupunctuur en hypnose redelijk sukses heb ben, althans gedurende de eer ste drie maanden. Over wat er daarna gebeurt met de stopper zijn te weinig gegevens bekend. Een troost tot slot. Nergens blijkt dat stoppers worden ge straft met enkele kilo's gewicht stoename. In Amerika bleek dat éénderde van de stoppers inderdaad wat zwaarder werd, maar daar stond een even groot percentage tegenover dat juist door het stoppen gewicht ver loor. (De in dit artikel verwerkte cijfers wer den verschaft door Roger Simons in Londen.) T5 nillillMIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIt? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur. overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bi) automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Informatie grote advertenties 076-236881 't Kleintje ©076-236882. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20,30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van ome correspondent Rob Simons JERUZALEM - In Israël beginnen de economi sche problemen een ern stige bedreiging te vor men voor het voortbe staan van de coalitie-re gering van premier Sha mir, die op een kleine meerderheid van 64 van de 120 Knesseth-leden steunt. Net als het economische tij de afgelopen drie maanden volkomen is gekeerd, willen vooral de kleine coalitie partners het zinkend schip van de door de Likoed geleide regering verlaten, voordat de toorn van de kiezers zich ook tegen hen richt. Volgens recente opiniepei lingen heeft de Likoed onder invloed van de economische recessie aanzienlijk aan po pulariteit moeten inboeten, terwijl de oppositionele Ar beiderspartij bijna op de steun van de absolute meer derheid van de kiezers zou kunnen rekenen. Zonder de aantrekkingskracht van Be gin zou de Likoed nu bij par lementsverkiezingen op niet meer dan 41 Knesseth-zetels kunnen rekemnen tegenover 57 zetels voor de Arbeiders partij. Zowel de moeizame onder handelingen over de nieuwe begroting van 45 miljard gul den als de snel toenemende arbeidsconflicten kunnen de regering-Shamir opbreken. De regeringscoalitie wor stelt met een bezuinigings operatie van 9 procent voor het nieuwe begrotingsjaar dat op 1 april begint. De ministeries van Arbeid en Sociale Zaken en van On derwijs en Cultuur die in handen zijn van de etnische Tami-partij en van de Natio naal Religieuze partij hebben de begrotingsvoorstellen van minister van Financiën Co- hen Orgat al verworpen. Ta- mi is voor een rechtvaardiger inkomens- en lastenverde ling en keert zich tegen iedere verdere beknotting op de sociale diensten en uitke ringen. De NRP is gekant te gen afschaffing van twee jaar gratis middelbaar on derwijs. De drie leden tellen de Knesseth-fractie van Ta- mi heeft overduidelijk laten blijken dat zij de regerings coalitie wil verlaten en de overstap naar de Arbeiders partij zal maken. Met haar economische politiek streeft Tami hetzelfde beleid na als de Arbeiderspartij dat door een snelle Israëlische terug trekking uit Libanon en be vriezing van de bouw van nieuwe nederzettingen in de bezette gebieden kan worden verwezenlijkt. Vervroegde Knesseth-ver- kiezingen zijn voor Tami mo menteel niet aantrekkelijk aangezien de partijleider en voormalige minister van Re ligieuze Zaken Knesseth-lid Abouhatseira een gevange nisstraf wegens fraude en corruptie heeft moeten uit zitten. Zowel in regerings- als op- positie-partijen spreken tal loze politici openlijk over de toegenomen kans op en de wenselijkheid van vervroeg de verkiezingen. Shamir heeft bezworen zijn uiterste best te zullen doen om de val van zijn drie maanden oude regering te voorkomen. Vol gens Shamir is er geen spra ke van een regeringscrisis maar zijn er economische problemen die overwonnen kunnen worden. Tegen de achtergrond van de begro tingsonderhandelingen heb ben de regerende liberale partij en de oppositionele ar beiderspartij contacten over de mogelijkheid tot vorming van een alternatieve rege ring opgenomen. Twee liberale Knesseth-le den hebben een spoedeisende motie ingediend om de rege ring te dwingen om de bouw van de joodse nederzettingen in de bezette gebieden stop te zetten aangezien Israël deze economische last niet langer kan dragen. De rechts-extre- mistische Renaissance-par- tij, die met drie leden in de Knesseth is vertegenwoor digd, heeft gedreigd haar steun aan de regeringscoali tie op te zeggen als het kolo- nisatie-beleid niet op dezelf de voet wordt voortgezet. Vertegenwoordigers van de joodse kolonisten hebben zich deze week bij vice-pre mier en minister van Huis vesting Levi beklaagd dat de overheid in 1983 'slechts' 600 miljoen gulden voor de jood se kolonisatie van de bezette gebieden heeft geïnvesteerd en maar 1800 in plaats van de toegezegde 4000 nieuwe wo ningen heeft laten bouwen. Behalve de 6000 woningen die in aanbouw zijn en eenmaal voltooid in een verdubbeling van de 30.000 zielen tellende joodse bevolking op de Westelijke Jordaanoever zullen resulteren, hebben de kolonisten op uitbreiding en intensivering van het bouw programma aangedrongen voor het te laat is. De sociale onrust neemt hand over hand toe. Ambte- narenacties op de ministeries zijn aan de orde van de dag. Het Israëlische vakverbond, de Histadroet, heeft met massale stakingen gedreigd tegen de aanslagen op de in komens. De voornaamste levens middelen zijn in dezelfde pe riode met 120 tot 160 procent in prijs gestegen. De boetes voor verkeersovertredingen zijn de vorige week met 600 procent verhoogd. De Arbei derspartij dat de economi sche situatie volledig uit de hand dreigt te lopen. De ver lammende acties op de mi nisteries en het gebrek aan vertrouwen in de regering zouden volgens een verkla ring van de grootste opposi tie-partij het democratisch bestuur in Israël in gevaar brengen en tot anarchie kun nen leiden. Yitzak Shamir -fotoupi De ernst van de economi sche crisis begint pas nu tot de Israëlische bevolking door te dringen, de hyper-inflatie die het afgelopen jaar rond de 200 procent bedroeg, is de laatste drie maanden zelfs tot 500 procent op jaarbasis ge stegen. Zo'n 70 procent van de Israëlische bevolking is er volgens opiniepeilingen van overtuigd dat de regering haar greep op de economie heeft verloren. Vijf en twin tig Israëlische hoogleraren in de economie hebben gewaar schuwd dat de Israëlische economie binnenkort een ramp tegemoet gaat als niet drastisch op de begroting wordt besnoeid. De liberale minister van Energie Moda'i verklaarde begin deze week dat de rege ring kennelijk niet begrijpt dat Israel voor een economi sche ineenstorting staat. De Israëlische aandelen zijn in 1983 met liefst 69 procent of 36 miljard gulden in waarde gedaald. De Israëlische com merciële banken zijn alleen door financiële steun van de centrale bank en met buiten landse leningen niet in grote liquiditeitsmoeilijkheden ge raakt. Door valuta-verschil len en een minder strak va- luta-beleid heeft zelfs de na tionale bank van Israël vorig jaar verlies geleden. De buitenlandse schuld van Israël bedraagt 23 mil jard dollar. De nieuwe direc teur-generaal van het minis terie van Financiën Sharon heeft gewaarschuwd dat Is raël, binnenkort niet meer in staat zal zijn de rente en af lossing op leningen te betalen en nieuwe leningen aan te gaan als niet onmiddellijk maatregelen worden geno men. De Israëlische beta lingsbalans is het meest acu te probleem. Als zijn bezuini gingsvoorstellen niet worden aanvaard, zal Israël volgens minister Cohen Orgat spoe dig niet meer in staat zijn om benzine en grondstoffen voor de industrie in het buiten land te kopen. Het goede voornemen van Orgat om de bouw van joodse nederzettingen te bevriezen werd vorige week al door premier Shamir in de kiem gesmoord, omdat hij in dat geval zijn aftreden in het vooruitzicht stelde. In Wash ington wordt Israël echter met de neus op de rampzalige economische feiten gedrukt. De VS eisen dat de regering Shamir stappen onderneemt om de Israëlische economie er bovenop te helpen. In het huidige Amerikaanse begro tingsjaar krijgt Israël 2,6 miljard dollar aan economi sche en militaire hulp in de vorm van leningen en schen kingen van Washington en in het nieuwe begrotingsjaar 2,2 miljard dollar die helemaal als schenking aan Israël zul len worden gegeven. Minister van Buitenlandse Zaken Shultz heeft Israëls ambas sadeur Rosen te verstaan ge geven dat verdere Ameri kaanse hulp afhankelijk zal zijn van doeltreffende econo mische maatregelen die in Jeruzalem dienen te worden genomen. De Amerikanen zijn niet onder de indruk ge komen van de tot dusver ge nomen maatregelen die nog niets weghebben van het dringend noodzakelijke eco nomische herstelprogramma. Door Jan Bouwmans MEER nog dan ver wacht heeft het recente bezoek van minister Hans van den Broek aan Indonesië het optreden van doodseskaders in dat land in het middel punt geplaatst. Zelfs de Indonesische pers, vorig jaar gemuilkorfd door het bewind, zag haar kans schoon om de „geheimzinnige moorden" aan de hand van uitlatingen van de Neder landse bewindsman weer ter sprake te brengen. Dat Indonesië hier niet zo gelukkig mee is, spreekt van zelf. Het laat geen enkel land koud als het ongunstig in de wereldschijnwerpers komt te staan. Maar uit het optreden van Van den Broek is niet gebleken dat Indonesië echt verlegen zit met de doodses kaders. Van gezaghebbende zijde van het Indonesische minis terie van Buitenlandse Za ken is gezegd dat de weder zijdse betrekkingen door dit onderdeel van het bezoek geen blijvende schade heb ben opgelopen. Nederlandse diplomaten in Jakarta zeg gen evenwel te vrezen dat ze de komende tijd heel wat zul len moeten uitleggen en mis verstanden zullen moeten wegnemen; kortom het puin van het ministeriële bezoek zullen moeten ruimen. Dat minister Van den Broek de 'doodseskaders' ter sprake heeft gebracht, was geen oprisping van het mo ment. Hij had dat in Den Haag al aangekondigd. Het was dus kabinetsbeleid. Uit gekiend beleid zelfs, want in het onderhoud met president Soeharto kwam het onder werp bewust niet aan de or de. En juist Soeharto is vol gens mensenrechtenactivis ten in Indonesië de enige autoriteit die aan de handel en wandel van de 'doodses kaders' een einde kan maken. Van den Broeks collega, minister Mochtar Koesoe- maatmadja, zei na hun ge sprek dat de moorden geen „Alarm! - de Hollanders komen kijken!' regeringsbeleid zijn en dat er hopelijk snel een eind aan zou komen. Een duidelijker teken van machteloosheid is nauwelijks denkbaar. De reactie van generaal Benny Moerdani, bevelheb ber van de strijdkrachten, de veiligheids- en inlichtingen diensten en tevens zwager van president Soeharto, was na de ontmoeting met Van den Broek van geheel ander kaliber. Hij verweet de Ne derlandse bewindsman in menging in interne aangele genheden van Indonesië, hoewel Van den Broeks woordvoerder deze „beris ping" ontkent. De generaal verklaarde nog eens duide lijk dat de moorden gepleegd worden door elkaar bestrij dende misdadigersbenden. Bovendien, als er iemand dood langs de weg ligt, hoeft hij of zij nog niet geheimzin nig om het leven te zijn geko men; waarom niet door een vriend neergestoken of door een auto overreden Dit laatste was specifiek gericht aan het adres van de Indone sische pers die haar mond voor de duur van Van den Broeks bezoek had open dur ven doen. Mensenrechtenac tivisten in Indonesië noemen generaal Moerdani de drij ven kracht achter de 'dood seskaders' die al 3000 tot 4000 slachtoffers heeft gemaakt. Minister Van den Broek heeft Indonesië inmiddels al weer verlaten. De vraag is nu of zijn optreden inderdaad enige keer ten goede teweeg zal brengen of dat het interne verzet tegen de moorden het juist moeilijker zal krijgen. „Ik voel me eenzaam en bang", bekent Mulya Lubis, voorzitter van het Instituut voor Rechtskundige Bijstand (LBH) in Jakarta. Zijn po gingen om door het aan de kaak stellen van de doodses kaders een einde te maken - tekening frits behrendt aan de moorden op kruimel dieven, hebben hem vele dreigementen, anonieme te lefoontjes en brieven opgele verd. Andere mensenrech tenactivisten maken melding van veel hardere intimida tiepogingen. Een journalist die over de 'doodseskaders' schreef, kreeg een afgehakt hoofd thuis gestuurd en de vrouw van een advocaat werd door een onbekende met een mes in haar hals ge prikt ten teken dat ook haar hals kon worden afgesneden. Lubis' instituut wist zich door bréde lagen van de be volking gesteund toen het het lot van de vroegere politieke gevangenen trachtte te ver beteren. Nu blijven de sym pathiebetuigingen uit. Vol gens Lubis zijn de mensen van de ene kant passief en angstig, van de andere kant vinden ze het uit de weg rui men van zakkenrollers en in brekers eigenlijk best. De kleine misdaad ondervinden ze immers aan den lijve, de jaarlijks vele honderden mil joenen verslindende corrup tie gebeurt op een voor hen onbereikbaar hoog niveau. Het bureau van de openbare aanklager in Jakarta maakte onlangs bekend dat het aan tal aan het licht gekomen ge vallen van corruptie de Indo nesische staat in 1983 320 mil joen gulden heeft gekost, twee maal zoveel als de Ne derlandse ontwikkelings hulp. Mulya Lubis is zeker blij met het optreden van Van den Broek en dé internatio nale steun van organisaties als Amnesty International en de Internationale Commissie van Juristen. Zonder die steun zouden de mensenrech tenactivisten veel weerlozer zijn en gemakkelijker uit de weg kunnen worden ge ruimd. Want in Indonesië staat op de ondermijning van de veiligheid van de staat nog altijd de doodstraf. Lubis gelooft overigens niet dat de Indonesische autoriteiten zich erg druk maken over verzoeken uit de hele wereld aan de 'doodses kaders' een einde te maken. Tot nu toe is er geen enkele arrestatie verricht. De men sen weten volgens Lubis best dat de moorden gepleegd worden door speciale lege reenheden. De vroegere mi nister van Voorlichting, Ali Moerputo, heeft dat ook met zoveel woorden toegegeven. Het Instituut voor Rechts kundige Bijstand heeft in middels ook al berichten ont vangen dat niet-criminele mensen uit de weg zijn ge ruimd. De stap van criminele figuren naar politieke tegen standers is ook maar zeer klein. Volgens sommige waarne mers kan president Soeharto zijn zwager Moerdani gelas ten de 'doodseskaders' te ont binden en dan zouden de moorden ook ophouden. An dere waarnemers menen dat de zaak ingewikkelder is. Zij zeggen dat de landsleiding in een brede 'Moesjawara' (overleg tot er overeenstem ming is bereikt) besloten heeft tot buitengerechtelijke executies toen duidelijk werd dat door de economische te ruggang de misdadigheid zou toenemen. Aangezien de plaatselij ke militaire com mandanten zelfstandig mo gen optreden, is de zaak niet zo gemakkelijk meer te stop pen. De executies hebben overigens ook ten aanzien van terugdringen van de misdaad niets uitgehaald. Lof voor Van den Broek dus van Mulka Lubis en an dere mensenrechtenactivis ten in Indonesië. Maar Lubis zou toch vooral graag zien dat Nederland de kwestie van de doodseskaders aan de orde zou stellen in het IGGI, de intergouvernementele groep voor Indonesië die de ontwikkelingshulp van wes terse landen en instellingen als het Internatiuonale Mo netaire Fonds en de Wereld bank coördineert en die voor de jaren 1984 en 1985 6,6 mil jard gulden hulp in het voor uitzicht heeft gesteld. Neder land is voorzitter van het IG GI. Het IGGI zou aan deze hulp de voorwaarde kunnen koppelen van eerbiediging van de mensenrechten. Maar alleen al door het feit dat het IGGI de kwestie van de 'doodseskaders' zou bespre ken, zouden de Indonesische autoriteiten zich genood zaakt kunnen voelen aan de kwestie serieus aandacht te gaan besteden. Maar zoals altijd hebben de hulpverleners hun eigen economische belangen. Toch ligt hier het beste drukmid del. Sussende verklaringen van Indonesische zijde zoals van de voorzitter van het parlement, generaal Amir Machmoed, dat minister Van den Broek begrip had ge toond voor zijn uitleg van de moorden en die uitleg had aanvaard en dat Nederland er niet langer meer in het openbaar over zou spreken - dit alles ontkend door Van den Broeks woordvoerder - lijken dan ook vooral bedoeld om een eventueel gevaar van economische druk te bezwe- Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Boeren verkopen eigen groen ten, fruit en aardappels aan de consument. Al ja ren. Dit assortiment kan nu best eens worden uit gebreid met melk, zo lie ten enkele veehouders per radio weten. Want de boer moet de melkproduktie dit jaar zo'n negen procent terugdraaien. Levert hij te veel af aan de fabriek, dan krijgt hij een fikse boete. Vernietigen, zo maar in een sloot laten lopen is ver boden. Dé oplossing is dan melk rechtstreeks te verko- pen aan de consument, zo werd geredeneerd. Hij ont loopt de boete en het brengt ook nog wat geld in het laad- je. Lijkt prima - maar zo simpel is het niet. Een boer die eigen aardap pels wil slijten aan de consu ment, wordt geen strobreed in de weg gelegd, ook al pro testeert de georganiseerde detailhandel in aardappelen, groenten en fruit er al jaren en in vele toonaarden tegen. Produkten van eigen erf verkopen mag zolang de boer geen 'branchevreemde' zaken als (op de veiling gekochte) sinaasappels of champignons te koop aanbiedt. Want dan heeft hij een vestigingsver gunning nodig en moet hij aan allerlei eisen voldoen, waarvoor zich ook de 'gewo ne' middenstander ziet ge steld. Dat er boeren zijn die gaan denken aan rechtstreekse verkoop aan de consument om zo wat extra inkomsten te vergaren, is niet zo verwon derlijk. Maar hier verschijnt meteen een aantal voetangels en klemmen: dat gaat zó maar niet, zegt het ministerie van Landbouw. Melk is een produkt dat bederfelijk is en waarin zich ziektekiemen kunnen huis vesten. Daarom zal een boer, die melk vanaf zijn erf wil verkopen - anders dan dat éne litertje aan een lartgs- wandelende toerist - aan een waslijst van 21 eisen moeten voldoen, nog los van de bepa lingen volgens de vestigings wet. Laat hij die hele zaak waaien, dan is hij in overtre ding. Daarop wordt toegezien door de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministe rie van Landbouw. Maar heeft die AID wel voldoende mensen om die controle ook uit te voeren? Het ministerie: „Daarover laat de AID zich niet uit. Er zijn in dit opzicht ook geen prioriteiten gesteld. Als een controleur bij .een boer op be zoek komt, bijvoorbeeld om te zien of er niet met DES wordt gewerkt, dan pikt hij die andere controle gewoon méé. En het kan best zijn dat iemand in drie weken twee maal bezoek krijgt, en ver volgens het hele jaar niet meer - en het kan ook heel anders lopen.". Boeren die stiekem melk willen slijten zullen het moe ten hebben van mond-tot- mond reclame. Ze kunnen moeilijk, net als collega's dat doen voor hun aardappelen, konijnen of aardbeien, een bordje aan de rand van het erf hangen waarop staat dat ze melk te koop hebben. Val' er een boer door de mand, dan volgt proces-verbaal. En als er geen schikking in zit zal de rechter de hoogte van de boete uitmaken. En dan is er wéér wat room van de melk. Sn€ van DEN H AAG(ANP) - In de jaren 1980, 1981 en 1982 is acht procent van het aan tal ongelukken op spoor wegovergangen vermoe delijk veroorzaakt door de laagstaande zon. Dit was mogelijk ook het geval bij twee van de drie ongelukken op spoorwegopvergangen die zich begin december rond Zwolle hebben voorgedaan. Dit heeft minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Rienks (PvdA). Mevrouw Smit voelt ove rigens niet voor de sug gestie van Rienks om een onderzoek te houden naar de gevaren die laag staande zon kan opleve ren bij spoorwegover gangen. Van onze parlementaire redactie I DEN HAAG - Minister Winsi mius (Milieubeheer) werl aan voorstellen die het de ge meenten mogelijk moeten ma ken goedkoper hun gifbelte op te ruimen. Dat blijkt uit een brief aa e Tweede Kamer, waari Winsemius aankondigt binne I twee maanden concrete voor I stellen te zullen doen. De Ka mer heeft er bij Winsemii vorig jaar al op aangedronge het aandeel van de gemeente in de kosten van bodemsane I ring te beperken. Inmiddels heeft de bewinds man de Kamer de resultate gestuurd van een onderzoe dat hij heeft ingesteld naar d" mogelij kheden de financierin J van de nationale schoonmaa anders in te richten. Normaal gesproken was ee zo snelle wijziging van de in terimwet Bodemsanering ni< nodig geweest, maar regerin noch parlement hebben voorc geweten dat het aantal sane I hngsgevallen zo groot zo I Worden als het is gewordei nu behalve echte gifbelten oo voormalige bedrijfsterreine (hij voorbeeld van gasfabric ken) ernstig blijken te zij verontreinigd. EEN SIAMESE TWEELING w 'echten of zien. De twee staan Jen ze niet gescheiden kunn "oen zonder ook zichzelf erns se weekblad The Observer ge schouwing over de Oost-We Jaarvan we slechts kunnen hc ce internationale ontwapening 11 Stockholm wordt gehouden De conferentie in de Zweec 8lr>g moeten brengen in de A Je sinds de opschorting van ,n9en in Genève, op koude-i 'en. Het ziet er naar uit, dat spray zullen moeten zorgen, [hebben het nu nog te druk me °e schuldvraag van het misluk Op het hoofd hebben. Oost en West: het zou eiger Jen elkaar niet aardig te vihc "aast elkaar te leven. Wat wij jaanse toestanden in het Oos World waarheen het Westen o "kanen zijn door het nucleaire Siamese tweeling door het Ie Jachte de ander hun levens •atting op te dringen. Maar zo eenvoudig is het i "ud als Kaïn en Abel, is blijkb; er, en in Moskou en in W jjs op met helse oorlog-in-de schappij beloven. Die waanzir nu toe redelijk onder contr we ervoor zorgen, dat dit Jensen beschikbaar blijven o wen aan een betere wereld.

de Stem | 1984 | | pagina 2