i! kamers groter, rolstoel toiletten en nieuwe winkel Tijdelijke verhuizing NMB kantoor Hulst. Hoe zeldzaam is zeldzaam? ROOM AND 'Je bent jong en je wilt Ziekenhuis Hulst voorlopig nog in regionaal orgaan Woonwagenkamp Koewacht voor commissie uit GS BBANK Geld voor behoeftenpeiling alarmering bejaarden Hulst VNKET DE LA BOURSE WOENSDAG 11 JANUAR11984 VAN ZEELAND Landbouw" 1ST GENIETEN hov-fa „Be Btttctg' ue VARKENSRIBBETJES „De Braakman" IRTIJEN EN ZAKENDINERS vis en wild cmt PECIALITEITEN cognac 20.00 ;SS.MET22.501 TRANSFIGURATIE BRENGT: Ons kantoor aan de Steen straat zal ingrijpend verbouwd wordea Om u tijdens de ver bouwing toch zo goed moge lijk van dienst te zijn, verhui zen wij per 14 januari naar de Overdamstraat 14. Dit is ca. 150 meter van ons huidige kantoor, richting 's-Gravenhofplein. Vanaf maandag 16 januari kunt u daar bij ons terecht, ook voor de nachtkluis en safelo ketten. De verbouwing zal on geveer driekwart jaar in beslag nemen. Daarna hopen wij u beter dan voorheen te kunnen ont vangen in ons volledig ver nieuwde en verruimde pand. Hulst: Steenstraat 25. Postbus 15. Tel.: 01140-14251. De NMB denkt metu mee. Bekend Kleine oorworm A12 122 PAGINA ZEELAND 2 'é-Restaurant Gentsestraat 94 BIERVLIET 01152 1262 ties, vergaderingen zakendiners are zaalruimtes vs.) rsheid is ons keukenprincipe i ^Pottekijker^" over Ledeltheater 12.00-14.30 en 17.00-24.00 - h jsgerechten alamares coquilles personen Donderdags gesloten e'.'q fonduen tijden? V- KERKDREEF 10. AXEL r TEL. 01155-2495 9, Zaamslag Tel. 01150-12630 stukje swater. Bij uitstek geschikt voor Partijen en Feestjes. t-bistro f* 531 CLTerneuzen Gesloten op dinsdag aans recept AG STAMPPOT Q CA vijze bereid, v.a.9ivv oek. Tel. 01152-1308 voor: n de populaire klasse. Een echt aar iedereen zich thuisvoelt. J.C. van Goethem - RECEPTIES - DINERS GEN - KOUDE SCHOTELS eskens 01172-1866/2573 iroomsaus nn r-f\ ursauszz.ou i ade 67 tel. 01158-2420 SAS VAN GENT t. Maar ook als apt van brommer van occasion op lein op iets lezers in de naar de dealer die ze weg helpt. acht in de krant. Blaauwe Hoeve mag worden opgeknapt Van een onzer verslaggevers HULST - Het bejaardencentrum de Blaauwe Hoeve in Hulst.heeft definitief toestemming gekregen voor een algehele ingrijpende op knapbeurt van de afdeling verzorgingshuis. De belangrijkste maatregelen die genomen worden rijn onder andere het vergroten en aanpassen van de kamers met 50%, rolstoeltoiletten en een nieuwe zelf bedieningswinkel. Ook de personeelsvoorzie ningen zullen worden aange past en vergroot. Zowel de voor- als achtergevels krijgen een belangrijke 'lift-up', waardoor een veel fraaier ge zicht aan de Blaauwe Hoeve zal worden gegeven. Na de realisering van het gehele plan blijven er 156 aangepaste ■bedden' over. Tegelijk met deze renovatie bouwt de Hulster Woning bouwvereniging direkt achter de Blaauwe Hoeve aan de zijnde van de Zandstraat 20 aangepaste bejaarden wonin gen. Die zijn van zodanige ste- debouwkundige opzet, dat het woon- en leefgebeuren van de zelfstandig wonende bejaar den kan en zal plaatsvinden onder de 'geborgenheid' van de Blaauwe Hoeve, die tevens vele faciliteiten biedt in de wijkfunctie. Deze woningen zullen in eerste instantie als wisselwoonunits worden ge bruikt tijdens de renovatie van het verzorgingshuis en daarna mede in het opname- beleid van de Blaauwe Hoeve betrokken worden. Aanpa ssen Aanleiding voor de grote opknapbeurt is de uitbreiding, nieuwbouw en renovatie van het verpleeghuis geweest, waarmee vorig jaar werd be gonnen. „De ontwikkeling in de bejaardenzorging de toe komst", aldus bouwmanager W. Lockefeer, „vraagt om aangepaste huisvesting, die up to date is en voldoet aan nor men voor comfort, privacy en sfeer". Om dat te realiseren moeten de bewoners grotere woon ruimte krijgen, met eigentijd se voorzieningen en een aan genaam woon- en leefklimaat in elk opzicht. Ook vraagt de organisatie, mede door de toe nemende belasting van het personeel, dringend om betere en efficiëntere apparatuur, in stallaties, communicatiemid delen, routing en distributie. Door toepassing van zowel cv- technische' als bouwkundige energiebesparende maatrege len hoopt men belangrijke kostenbesparingen te berei ken. Met de renovatie van het verzorgingshuis is zo'n 10 mil joen gulden gemoeid. In drie jaar tijd hoopt men het hele karwei fasegewijs te realiseren. Volgens bouwma nager Lockefeer zal de regio Hulst dan tot in de jaren 2000 beschikken over een van de modernste bejaardenvoorzie ningen in Nederland. Van een onzer verslaggevers HULST - Het Hulster zieken huis zegt de samenwerking in de Stichting Regionale Zie kenhuiszorg Zeeuwsch- Vlaanderen voorlopig niet op. Echter, alleen maar omdat in dat geval geen mogelijkheid meer bestaat om de belangen van het personeel van het zie kenhuis en van het ziekenhuis zelf te behartigen en voor te staan. De Hulster vertegenwoordi gers hebben dat meegedeeld tijdens de vergadering van de bestuursraad van de Stichting Ziekenhuiszorg. Ook hebben ze gezegd geen gevolg te zullen geven aan een eventuele uitnodiging van het provinciaal bestuur voor een bespreking, om het berede neerd ziekenhuisplan aan te passen aan de nieuwe door gs gepresenteerde ziekenhuis- Plannen. Tenzij gs die plannen terugtrekken en vervangen door een advies dat in over- eenstemming is met het 'drie- ziekenhuizen-model'. De Hulster vertegenwoordi gers hebben ook nog eens laten weten dat ze ieder besluit dat met genoemd model in strijd is onmogelijk zullen maken. Vol gens de stichtingsstatuten moet een voorste] minstens 7 stemmen hebben van de in to taal 9 stemmen die kunnen worden uitgebracht. Omdat Hulst 3 stemmen heeft, kun nen de Hulster vertegenwoor digers ieder voorstel torpede ren. De Hulstenaren achten zich inmiddels ook niet meer ge bonden aan de destijds ge maakte afspraak binnen de bestuursraad, dat over zaken die in de vergaderingen wor den besproken geen medede lingen naar buiten worden ge daan, bijvoorbeeld aan de pers. Integendeel, wanneer ze van mening zijn dat medede lingen aan de pers in het be lang kunnen zijn van het Hul ster ziekenhuis of van het zie kenhuispersoneel, zullen die voortaan worden doorgege ven. De spelers van Transfiguratie. Van onze correspondente HULST - Momenteel is de Camere van Rhetorica De Transfiguratie druk bezig met de voorbereidingen voor de uitvoering van het blij spel 'Je bent jong en je wilt wat', van Frans Hydra. Twee maal per week wordt er gerepeteerd in de oefenruimte op het eerste verdiep van het Houten kwartier. Als je zo'n repeti tie meemaakt valt de onder linge samenwerking onmid- delijk op. Vij man werkt al weken laang aan het decor en de kostuums werden ver vaardigd in eigen atelier. Tijdens de repetitie wor den fragmenten gespeeld en herspeeld en regisseur Wies de Maat-Kasa loopt soms drukgebarend over de scène. „Denk aan je handen", is een zin die vaak opklinkt. De be lichtingsman maakt notities om de sports op de juiste plaats te krijgen en op de goede momenten te ontste ken. De teksten worden soms nog gesouffleerd, maar het overgrote deel kent men reeds van buiten. Het af- schavings- en oppoetspro- gramma is ingegaan. De ne gen spelers werken nu naar de echte uitvoering toe. Per sonen die als meneer zus of mevrouw zo binnekomen zie je langzamerhand een ge daanteverandering onder gaan. Zo worden de bijvoor- beels Susan en Ted, het echtpaar dat na acht jaar huwelijk besluit een tijdje apart te gaan wonen en zich voor te doen als broer en zus. Het verhaal over dit echt paar, wat natuurlijk niet in zijn geheel wordt verklapt, krijgt langzaam vorm en wordt door Susan kernach tig samengevat in de zin: „Verliefd, verloofd stop duurde een paar jaar..stop sliepen langzaam in stop een verstandig besluit stop een paar maanden bezinken stop". - FOTO DE STEM COR J DE BOER Dit bezinken met de af spraak dat er geen kontakt met de andere sekse zal plaatsvinden wordt echter een groot, luchthartig, ko misch festijn. De spelers hebben een grote vrijheid gekregen van hun regisseur om te teksten te interprete ren, zodat de soms wat ge chargeerde toneeltaal nu als gewone spreektaal over komt en de rol-inleving des te menselijker is. De toeschouwers zullen zich met Pieter afvragen: „Ik heb het idee dat we op een kruitvat zitten". Hoe dit afloop en of er een 'ontplof fing' komt kan ieder gaan bekijken op zondag 22 ja nuari om 20 uur, of op 28 ja nuari om 19.30 uur in de gro te zaal van Den Dullaert. Kaarten a 7,50 gulden zijn te krijgen bij Ch. Heirman (tel. 12088), T. Pollet (14536), of bij Den Dullaert (14351). Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De kruis tocht van een groep Koewach tenaars tegen de komst van een woonwagencentrumpje aan de Emmabaan werd giste ren voortgezet voor de arob- bezwaarschriftencommissie van het dagelijks provinciebe stuur. Met hun voorlopige ne derlaag bij de Raad van State nog vers in het geheugen (zie De Stem van gisteren) lichtten vertegenwoordigers van de Koewachtenaars hun bezwa ren toe. Ter discussie stond de ver klaring van het dagelijks pro vinciebestuur dat planologisch tegen de gekozen plaats aan de Emmabaan geen bezwaar be staat. Die verklaring paste in de versnelde procedure, waar mee de gemeente Axel een bouwvergunning voor het het woonwagencentrum afgaf. Hun advocaat, mr. P. van Hasselt, kon gisteren niet meer staande houden dat de ADVERTENTIE) aanwezigheid van een LPG- station een belemmering vormt voor de aanleg van het woonwagencentrum. Voor de Raad van State was namelijk al komen vast te staan dat de plaats voor het woonwagen centrum niet binnen de offi ciële gevarenzone ligt. Mr. Van Hasselt kwam daarom met een ander argu ment. Er zou verzuimd zijn toestemming te vragen aan de hoofdinspecties voor de volks gezondheid en de bouw. Vol gens hem is toestemming van deze functionarissen nodig omdat de gekozen plaats voor het woonwagencentrum op minder dan 100 meter afstand van een school ligt. De advocaat vergat in zijn betoog voldoende aandacht te besteden aan de zaak waar het om ging: de gevolgde procedu re. Gedeputeerde R. Barbé en voorzitter C. Boertien moesten hem daar aan herinneren. Koewachtenaar K. Hoger- heide nam het gisteren voor de arob-commissie op voor eige naar K. van den Hoven van een woning die op minder dan 10 meter van de geplande woonwagenstandplaatsen zou staan. „Men praat altijd maar over de belangen van de woonwagenbewoners, maar niet over onze belangen". Wethouder H. de Mul van Axel verklaarde tegenover de arob-commissie nog eens dat de gemeente Axel het spel vol gens de regels heeft gespeeld. Hij wees erop dat de wet regelt in welke gevallen schadever goeding op z'n plaats is. Ge-> zien de standplaatsennood en de leefomstandigheden op de overvolle woonwagencentra elders in de streek noemde hij het onverantwoord de woon wagenbewoners langer te la ten wachten. Die verklaring werd ondersteund door func tionaris R. Eeman van het wnnnwa rr^v-ic^Vi Q r-> BIJ WERKZAAMHEDEN in een van de Hulsterse plat- soenen vonden Emiel Assel- man en medewerkers afge lopen week een naaktslak met haar legsel: zo'n vijftig tot vijfenzeventig rolronde, glanzende knikkertjes. „Een grote grijze slak", was de omschrijving. „Geen oranje of donkerbruine, die zie je heel veel, nee, een grijze". Het eerste waar ik aan dacht - vooral door dat 'gro te' - was aan onze grootste naaktslak. Een vijftien tot twintig centimeter lang dier, grijs, met in de lengte don kere strepen of rijen stip pels. Die was het niet helaas. Ik ken die uit mijn jeugd, toen zag je die nog wel eens, zij het zeldzaam, maar se dertdien heb ik er nooit meer een gevonden. Mocht u eensik houd me aanbevo len. Zo goed als zeker is het, wat we gemakshalve maar, de gele naaktslak zullen noemen, want een officiële Nederlandse naam heeft dat beest niet, de meeste slakken evenmin trouwens. Ik zeg zo goed als zeker, want van de uitwendige kenmerken als kleur van de rug, zool en tentakels enzovoorts, is ook de kleur van het slijm nodig, zowel het 'rug'slijm als het kruipslijm en dat laatste was er niet. Soms ben je dan nog hiet helemaal zeker en dan moet je eigenlijk met het mes gaan determineren: je hebt de penis nodig, dan pas heb je honderd procent zeker heid. Maar dat overleeft het beest uiteraard niet en dat vonden we zonde. Wellicht zegt u: en dan zul je nog een mannetje moeten hebben ook, maar dat valt bij slak ken mee. Het merendeel er van, ook deze, is tweeslach tig, mannelijk en vrouwelijk tegelijk. Een mes dat van twee kanten snijdt, zullen we maar zeggen. Is het vreemd in januari een slak met eieren aan te treffen? Nee, de legtijd is meestal de nazomer, herfst tot zeer laat in de herfst. Dat zal in dit geval ook wel zo zijn. Wel vreemd is dat het dier bij zijn legsel gebleven is, meestal zoeken ze ergens anders een plek om te over winteren. Wellicht heeft de kou het dier parten gespeeld. Het was overigens wel tot kruipen in staat en bereid zoals u op de foto kunt zien. Om het portret nog even volledig te maken:; het dier leeft van schimmels en bij voorkeur onderaan vochtige muren. Het boek zegt: In Nederland wordt L. flava (de wetenschappelijke naam, Sp.) uitsluitend ge vonden in de directe omge ving van menselijke neder zettingen. De soort wordt meestal in huizen bijvoor beeld in kelders aangetrof fen. En dan probeer je er ach ter te komen of deze soort al bekend is uit onze streken, want ik moet zeggen dat ik deze soaort nog zelden, zo niet nooit, heb gezien. Dat klopt aardig: geen enkele waarneming of vondst uit Zeeuwsch-Vlaanderen be kend, wel van Walcheren (3) en Zuid-Beveland (1). Be kend uit de zuidelijke helft van ons land en van Ter schelling, zegt het boek ver der. Maar bij ons dus niet en nu komen we tot de titel van deze bijdrage: hoe zeldzaam is zeldzaam? Komt het beest hier echt niet voor of is er nooit iemand geweest die er naar gezocht heeft? Heel vaak is dit laatste het geval. Het on derzoek vindt plaats in Lei den, Amsterdam, Utrecht en dergelijke en zelden komt men in een uithoek. Nog wel voor vogels en planten, niet of nauwelijks voor dat klein gerief. Daarover heb ik nog een leuke, maar wrange anecdo te en waar hé, ongelogen waar. Een jaar of zowat ge leden had ik een teiefoonge- Bekend of onbekend. - FOTO ERIK OSSEWAARDE sprek met een bekend iemand van een al even ge renommeerd instituut. In 'beestekringen', om zo te zeggen, is er niemand die hem niet kent: van lezingen op congressen, van publica ties etcetera. Daarenboven is het een innemend mens, gaat even gemoedelijk om met een groot vakgeleerde als met de meest volstrekte leek op zijn gebied. Het ge sprek verliep als volgt: „Joh, kom een keer naar Amster dam, want van hieruit is Zeeuwsch-Vlaanderen zo'n verrotte eind weg". Nou ja ik dacht hetzelfde als u nu, maar.... laat maar hangen. Inmiddels al weer vele ja ren geleden verbleven we met een groep leerlingen op de boerderij van Serrarris in de Hooglandpolder bij Osse- nisse. Het was een prachtige zomeravond - zoiets weten ze prima te verzorgen op Desnis, dat moet gezegd worden - en er vlogen veel insecten. Een van ons ving jets en het bleek een oor worm te zijn: een orennijper dus. Maar niet de gewone. Opgezocht en ja hoor: de kleine oorworm, uiterst zeldzaam, vier keer verza meld in Nederland niet in het zuiden), leeft in mest bij voorkeur paardemest. Wij de mestput in: honderden, wat zeg ik; duizenden. En niet alleen in de paardemest, even zo goed in de runder en schapenmest. En dan denk je natuurlijk: Ja maar alsdan moeten ze ook bij Perdaen zitten en bij die mannen van Priem in Rum- mersdijk en zo. Om een lang verhaal kort te maken: met een aantal mensen hebben we die en volgende zomers Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen afgezocht en dat beest ont breekt nergens waar mest is. Zo gewoon, gewoner kan bijna niet. Van de leuke huisjesslak - ne krekel zeggen ze op de Kauter - Laciniaria biplica- ta (goedkoper hen ik het niet vandaag; het beest heeft geen Nederlandse naam) stonden voor Zeeuwsch- Vlaanderen alleen de wallen van Hulst als vindplaats be kend. Nou dan zit je in de Lyceumstraat bij iemand en er loopt zo'n beest voor je voeten weg en dan denk je: verderop moeten we ook eens zoeken. Het boek wijst de weg: beschutte, niet al te vochtige plaatsen, tussen stenen, in hoog gras, vaak waar brandnetels staan. Nou, daar is aan te gera ken: duikers, sluisjes, ver harde dammen. Tot je een keer vindt dat ze bijna altijd bij kerken zitten, nou ja, dan is het verder een flutje van een cent en blijkt het dier helemaal niet zeldzaam te zijn. In de groeve achter de kerk op Nieuw-Namen bij honderden; bij de kerk van Hengstdijk, aan de Lourdes- grot in Zuiddorpe, noem maar op. Waaruit blijkt: Hoe zeldzaam is zeldzaam? Zonder voorafgaand onder zoek kun je meestal niet veel zeggen. Van een onzer verslaggevers HULST - Burgemeester en wethouders vmn Hulst willen geld beschikbaar stellen voor een grondig onderzoek naar de belangstelling onder bejaar den en gehandicapten voor een alarmeringssysteem. Zo'n onderzoek is nodig, voordat verdere stappen wor den genomen om een daad werkelijk alarmeringssysteem op touw te zetten. Vanuit het Gekoördineerd Bejaardenwerk is een werk groep al enige tijd aan de gang de mogelijkheid van alarme ring te bekijken. De werk eroen wil nu de behoefte daar aan peilen middels een enquê te onder de Hulster bejaarden en gehandicapten. Daarbij wordt de medewerking inge roepen van de plaatselijke be jaardenbonden en het Provin ciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland. Laatst genoemde heeft er varing met de opzet en uitwer king van dergelijke enquêtes. Dat kost echter wel 2.400 gul den aan arbeidskosten en en de huur van een computer waarmee de vragenformulie ren verwerkt zullen worden. Omdat de werkgroep zelf geen centen heeft, willen b en w dat bedrap wpl TT--+ ~~vir» ge meent dat het om een waar- devol inititatief gaat, dat een bijdrage levert aan het stre ven om de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Afhankelijk van de uit komst van de enquête zal de werkgroep zich nader gaan beraden omtrent de verdere voortgang van het initiatief. In dat stadium zal het voöral gaan om de keuze van het uit eindelijke systeem. Daarbij is uitgangsbunt dat een betaal- i bare deelnemer ^bijdrage voorop moet staan. Gedacht wordt aan maximaal een tientie ner maand

de Stem | 1984 | | pagina 15