De jacht op de koopjes Sneeuw pak u al een bob- Clarke diepgai simpeh Unieke 01 DINSDAG 10 JANUAR11984 EXTRA IftiMSPAG 10 JANUAI V\ i 1 Earth, Wind FiJ I Lucky Luke: Fii «yaffilzsussm Appie Happie hi Sr Twintig tot veertig procent korting, de knalprijzen vlie gen ons al uieer om de oren. Bodemprijzen lokken ons naar de winkel, en wie tot nog toe zuinig de hand op de knip heeft gehouden kan nog een heel aardige mo dieuze slag slaan. Want mis schien heeft u ook bewust gewacht met de aankoop van een winterjas of heeft u al een hele poos lopen lonken naar dat schitterende, maar zo peperdure pak. Juist nu worden die laatste snufjes voor een habbekrats van de hand gedaan, omdat er plaats gemaakt moet wor den voor nieuwe collecties. Wie er op uittrekt doet er echter verstandig aan om vantevoren even te bepalen wat er aangeschaft gaat wor den en welke kleuren er wel en niet in de garderobe pas sen. En wat ook aardig is om te weten: wat is 'uit' en wat gaat er doorzetten in de mo de van het komende seizoen Want een miskoop is, hoe laaggeprijsd ook, toch altijd te duur. Wat de warme win termode betreft, zijn dit on geveer de zakew die zeker zullen blijven of zullen door zetten: De klassieke trenchcoat, een blijver die eigenlijk nooit uit het modebeeld is verdwenen. Alleen is hij op dit moment zeer royaal van snit, met ruime mouwen en brede schouders, een plooi of een split in de rug en be hoorlijk lang. Dat beeld zet door, ook voor de winter van '84-'85. Wie nu gaat zoeken tussen de doorgaans dure merkartikelen die herken baar zijn aan de mooie stof- kwaliteiten, kan een hele mooie aan de haak slaan. 9 Korte jacks zijn uit. Laat ze dus rustig hangen als de sportief-nonchalante stijl u aanspreekt en ga op zoek naar de ruimgesneden drie kwart of zevenachtste jacks, al of niet gevoerd met bont. Jacks in stevige gladde stof fen als zeildoek en katoen, maar natuurlijk ook de oer degelijke lammycoat en bontgevoerde leren jacks zijn blijvers. De moeite van het zoeken waard! 9 Overhemden, blouses en jasjes zullen in het komend seizoen veelal epauletten hebben, een beetje militaris tisch maar niet zo streng op gevat. Meer alsof je het hemd van je grote broer aan mag. 9 Ruige, rustieke stoffen deden het deze urinter al goed, maar zullen ook in de komende tijden terrein win nen. Geruwde visgraten, ha rige breisels, grof geweven tweeds en rulle tricots passen ook in het sobere, maar stoe re modebeeld van straks. Er zullen meer ruiten en dessins komen dan we tot nog toe gewend waren. 9 Aan een ruimvallende, kuitlange rok zult u ook geen miskoop begaan. Ze gaan zelfs een overheersende vorm aannemen. Hou mini-, rokjes hooguit voor op het strand in de zomervakantie, ze horen er echt niet meer bij. Uit dus. 9 Broeken zijn er natuur lijk ook nog steeds, maar in een minder traditionele vorm. Veel zevenachtste lengte, wijd en soepel, veel ook in de 'semi-jogging'- sfeer, van katoentricot bij voorbeeld en jeans in de stijl van werkkleding, inclusief de bretels van opa. 9 De invloeden uit de Oosterse culturen worden ook doorgezet. Kimonojasjes, sluike rokken en jurken, blouses met boordjes en an dere eenvoudig, maar geraf fineerd belijnde gladde kle dingsstukken geven de toon aan in de elegante stijl. Durf naast het zwart eens wat meer met felle kleuren of een contrastrijk dessin. Strepen als penseelstreken, de schil derkunst uit de jaren twin tig zullen een bron van in spiratie zijn. Het is al eerder opgemerkt ïn deze kolommen, er wordt minder uitbundig feestge vierd in de mode-etalages dan in de voorafgaande ja ren. Minder glans en glitter, minder versierselen ook, maar dat wil nog niet zeggen dat er dit jaar minder vraag zou zijn naar feestmode. Of liever gezegd: stijlvol en pas send in een feestelijke sfeer. Want er is toch duidelijk een verschil te merken in het kleedgedrag van het uit gaande publiek: men be steedt méér aandacht aan de kleding voor een bezoek aan een concert, theater of res taurant dan een paar jaar geleden. Want er is een tijd geweest dat er min of meer een norm heerste van 'niet overdrijven' en sommige theaterbezoekers eruit zagen alsof ze, bij wijze van spreken, zojuist nog een band hadden verwisseld. Maar 'Uit-goed-voor-U' heeft voor een heleboel men sen gelukkig nog een feeste lijke tintje en dat mag ge toond worden, al was het bij voorbeeld alleen maar als een aardig gebaar naar de uitvoerende artiesten. In de mode maakte het zwarte jurkje weer opgang. 'La petite robe noire' werd herontdekt en aanbevolen door de Franse ster-ontwer per Azzadine Alaïa, die met name door de moderedactri ces van Marie Claire en Elle 'op liandèm w'otdï gedragen 'I En ook in Nedserland blijjqi het zwarte jurkje het erg f goed te doen. In een combi- I natie van diepzwart fluweel 1 met krinkelige zijde-achtige'l stof maakte Edg'ar Vos aoorJ hét confectïemerk 'Sua-S^il een aantal comfortabele jur- T ken met een zeer groot pas'I bereik. De collectie omwilf voornamelijk ruimgesneden modellen', zodat ook de min- I der tengeren onder óns 'er f prachtig in. zullen uitzien. L Een Opvallende schoüderjjas/l en opstaande kraag, een bij- I zondere mouwinzet, het synijl de details die de modé rtia-'l ken. Want daarmee krijgt f het simpelste zwarte jurkjell een ettra raffinement. 1 Ook C A brengt in deze tijd van het jaar vele sfeer-, volle mogelijkheden voor een avondje uit. Ook da arts zwart dè k leur, met hier en daar wat vleugjes kleur en subtiele flonker-accenten. fii'j eijn bij uoorbeeld poezelig"; zachte angoratruien me t reusachtige vleermuisman wen, er zijn blouses en tu-i nieks met mooie kragen of. strikken, om te combineren, met elegante wijde of strak- :1 ke rokken. En er zijn weer1 echte jurken met interessan- i te rugdècolleté's, kleine j glim-garneringen, blole; schouders en bijpassende bloesjasjes. Heel vrouwelijk, heel sierlijk en feestelijk al-i lemaal en heel betaalbaar1 En dat is ook wel eens prefhg in deze dure tijd. Bij al dat ni zwart is het echter wel'eei zaak een mooie, verzorgde1 make-upe te hebben. Geen! dikke lagen, natuurlijk,! maar een subtiel kleuraccent' op lippen en nagels bij voor-i beeld. Met een heel lichte ba-1 sis-make-up, een zachte per-' zikkleurige blos op de uian-; gen, een vriendelijke, inj schaduwen aangebrachtei oogmake-up en met eenj toefje maskara (fluwelig blauw is op het ogenblik jé] van hét!) en een warmroze of, roze-rode lipstick zult u et! stralend uitzien! Inlichtingen over verf koopadressen van Sua Saai via tel.: 020-179517. Als je nog nooit echt serieus op de lange latten hebt ge staan, zoals uw verslaggeef ster, maar toch eigenlijk er wel van droomt nog eens ooit van wit besneeuwde berg hellingen te kunnen getij den, dan kijk je heel anders tegen ski-kleding aan dan de echte doorgewinterde skiër. Die stelt heel wat eisen aan de kleding, terwijl een be ginneling waarschijnlijk eerst zal kijken naar het uiterlijk vertoon. Belangstelling voor die sportieve vertoning is er bij mij altijd wel geweest. Schitterend vind ik ze, die snelle, flitsende pakken in de meest prachtige kleurstellin gen! Maar ik heb bij voor beeld nooit zo goed begrepen waarom het ene ski-jack nou- zoveel duurder moet zijn dan een doorsnee winterjack. Nu weet ik beter. Want de prijs zit 'm voornamelijk in het perfectionisme van de ma ker. Een goed pak of jack is volledig afgestemd op de beste bescherming tegen wind en kou en sneeuw, en daarbij moet het ook nog een optimale bewegingsvrijheid kunnen garanderen. Dacht ik, onnozele, altijd dat je dik ingepakt als een Michelin- mannetje, het langst de kou kunt trotseren; mis! Want het tegendeel blijkt waar! De ontwikkelingen in de textiel-vezelindustrie zijn inmiddels zó ver gevorderd, dat men nu superslank en toch goed beschermd op de latfen kan vertrekken. Zo is het bij voorbeeld al gelukt om heel dunne, met fiberfill (een soort uitgeplozen syn thetisch wattenlaagje) ge vulde doeken te gebruiken voor uiterst comfortabele ski-kleren met een modieuze slanke belijning. De pakken hebben dan aan de binnen kant een extra voering van een soepel en zacht katoen of absorberende frotté. In het langlauf-program ma van de Golden Cup col lectie van Triumph Interna tional is veel gewerkt met min of meer elastische, zeer lichte materialen die glad en soepel om het lichaam slui ten. Broeken en overalls heb ben elastische zones, extra gevoerde voorpanden om de kou en wind op te vangen, dunnel tunnelceintuurs in de taille en modieuze streep- inzetten. Op erg koude dagen kan de overall gecombineerd worden met een bodywar mer of met een wijd gesne den blouson in kangaroe- stijl met grote zakken in het voorpand. De mouwloze overalls hebben op maat ver stelbare gespen en een elas tisch stuk in het rugpand, dat voor de nodige bewe gingsvrijheid zorgt. Het traditionele marine, rood en wit blij/t natuurlijk, maar zachte pasteltinten als faanaangeel, hemelsblauw, turquoise en felrood zijn op dit moment echte modetin- ten. Bijpassende kousen met een frotté binnenkant gaan tot over de knie en sluiten perfect om het been. Min stens zo belangrijk is de zo genaamde sport-ondermode. Natuurlijk kan men ook vol staan met twee katoenen t-, shirts onder de kleding, maar het nadeel daarvan is dat als men flink transpi reert (en dat doe je bij écht langlaufen) de stof te lang nat blijft, waardoor men kan afkoelen en kou vatten. De Golden Cup-onderkle- ding is vervaardigd uit cot- tylene, een materiaal met een absorberend polypropy lene aan de binnenkant en elastisch katoen aan de bui tenkant. De stof werkt als een spons: het transpiratie- vocht wordt onmiddellijk opgezogen en a/gevoerd, je lichaam blijft droog en warm, en kan toch voldoen de ventileren. Er zijn in deze serie lange maillot-achtige broeken en t-shirts met lan ge mouwen, uitgevoerd in alle maten (ook voor kinde ren). Voor zo'n zestig gulden heb je een complete set, niet zo goedkoop voor ondergoed, maar als je bedenkt dat je niet alleen bij het skiën maar ook bij het trimmen, schaatsen en kamperen in de kou lekker warm blijft, kan je er eigenlijk nooit een mis koop aan begaan. MODE11984 Het is uitgerust met extra grote knoppen voor het be dienen met handschoenen aan, en door de elastische band kan het over het ski jack worden gedragen. De afdalingstijd kan met de stopwatch worden bijgehou den, en behalve de tijd geeft het horloge ook nog de dag en de datum aan. Het func tioneert bovendien tot dertig graden onder nul. Inclusief alarm, uursignaal, en ver lichting kost het ski-horloge f 175,- bij de juwelier. Ski-horloge Ervaren skiërs die al een complete uitrusting bezitten, missen vast nog dit super hjorloge van Pulsar Quartz. TEKENINGEN; KATINKA HOFSTEDE TEKST: CARLA WIJNSTROOT Het is nu toch wel afgelopen met de wilde sprieten én kale punkhoofden. Het haar rrj,ag__ weer groeien, volgens de laatste mode-adviezen. En zo duikt er een kapsel op dat bij een heleboel verschillende hoofden zal passen, en zelfs bij ieder haartype. Sterker zelfs, je kan met de nieuwe 'bob-stijl', uiant zo heet het, het gedrag van je eigen jaar volledig uitbuiten! Is hét dun en steil, dan mag dat voortaan rustig zo blijven, mits het regelmatig goed bij geknipt wordt. Heb je van nature een slag in je haar, dan mogen de lokken precies zo vallen als ze zelf willen en zelfs een hoofd vol met krul letjes kan in de bob-stijl worden geknipt. 'Bob' is in feite de naam voor het eerste korte dames kapsel uit de periode van vlak na de Eerste Wereldoor log, toen vooruitstrevende vrouwen resoluut de schaar in hun lange, vrouwelijke lokken lieten zetten. Een he le sensatie in die tijd! „Jon genskop" werd er geroepen! Sindsdien ondergingen de dameshoofden heel uxit ver anderingen, men liet het haar permanenten, ondule- ren, toeperen, we hebben rat- tekopjes gezien en ragebol len en we vonden het steeds weer even prachtig. Nu mogen de korte, sprin gerige plukjes dus weer aan groeien tot één lengte. „Maar voor het zover is loop ik voor gek", denkt u wellicht. Niks hoor, het is allemaal op te lossen bij de kapper. Want als het goed is beheerst die de juiste technieken om al snel tot een goed resultaat te ko men. Als het haar in de nek steeds op één korte lengte wordt bijgehouden heb je al snel het effect van langer DE COMBINATIE van persnelle bassist Sta Ciaffce en toetsenvirtu George Duke heeft in verleden zijn kracht be1 sen. Be eerste gexamenlii plaat Hie Clarke Dij project' mocht er lijn en concert in de Utrechtse T' denburg toonde aan, dat tweetal tot de topattrac op concertgebled gerekl kon worden. •The Clarke Duke ject II', de nieuwe elpee het duo, is er een, die op 1 eerste gehoor matig kliti Het is geen jazzrock-vu, werk, zoals te horen was Clarke's 'Schooldays', of derbuikfunk zoals op Du •Reach for it'. Clarke en 1 ke hebben gekozen voorj makkelijk in het gehoor I gende soul en funk, maar voorzien die muziek van I instrumentale diepgang, eigenlijk ongeëvenaard isj De op het eerste gehj simpele deuntjes zit boordevol instrument hoogstandjes en de liefhi bers van perfecte ster platen zullen bij beluis ring van deze 'Project II' d ook hun vingers aflikken. Je kunt dus genieten deze plaat, maar voorwad de is dan wel, dat je je| volledig voor open stelt, luister je deze plaat metl aandacht, die je aan de i middelde disco-stami schenkt, dan klinkt-ie dertien in een dozijn. BIJ EARTH, Wind 1 heb ik zo nu en dan het voel, dat. ik naar een g ingespeeld showorkest zij luisteren. Andere ke springt er zoiets als vonk ov.er en kan ik opg| in de nummers, die v; niet van deze wereld zijn.)} 'Electric universe', alv de veertiende elpee, geen| zo'n showorkest-gevoel, klinkt allemaal perfect de heren doen, maar er bl| niets hangen. Het is als i TOEN IK vorige week ho moest ik aan Fela Kuti nieuwe machthebbers her. Want Fela Kuti is beha die de Afrikaanse eenhef overheersing nastreeft. 2 riaanse regeringen heeft deed hem en zijn aanhang zorgde ervoor, dat er voo platen, die hij maakt. Alles bij elkaar heeft maakt, waarvan het ove Sterker nog, veel van die geria binnengesmokkeld den muziek ging. Inmiddels hier wel te 1 het begin van de jaren z ruitgave is het gevolg va contract staat bij EMI en teriaal zijn nu die oude oj !Üu| i K-s- haar, ook al is het haar t op nog kort en springerig^) I Het mag er uiiziefi aIsof.fc. een fietstocht inde wind héb, gemaakt, het mag trouwe!isjl ook eventueel met een lichte I permanent wat worden bij-' I gestuyrd, atigê dat zoute en- r sen. Én er zijn een helébas' I thuis tóe te passen foefjes t het haar wat meer volume te, I 'toeven. 'Free Style' van V0-'\ réal is bijvoorbeeld een verI steviger in de vorm van eet,\ heel luchtig schuim, waar mee je het haar wat los kant' föhnen. Wil je je weerbarsti ge'lokken juist een beetje i" toom houden,'dan kan dat met een verstevigende waarvan je 'een likje op il I vingers neerht en vervolge® mee door.jé h'arey strijkt. Dé HEMA heeft, een gr pot voor een patii Heb je nog resten van par- I manent 'in je haar en daar door een vergrote kans op gespleten punten, dan kaïije het natte, gewassen haar af eriÊ toe laten broeien ondeh "een warme 'handdoek' met j een voedende en verzorgende haarcrème, bijvoorbeeld 'Protéline' van L'Oréal. Het haar wordt er heel soepel et handelbaar door;- "je glijdt er als het ware ntet tfe karn doorheen en, het gaat prachtig van glanzen! 'Phgto. 7' .tenslotte 'is een speciale I verzorgende haarcrèxne da' I je desnoods dagelijks gvemm de droge puntjes mag wnPi ven, zodat je de hele dag me" gezond uitziende glanzende lokjes rondloopt 2UUT omVAMJECN

de Stem | 1984 | | pagina 20