Volksschilderkunst herleeft Vereenigde Vrienden en Accona's houden nieuwjaarsconcert GEEN AFKOOPSOM VOOR VOORLOPIG NETWERK Einde van Gentse Feesten in zicht Havenplannen van Zeebrugge en Antwerpen nadelig voor Gent OVER M( CITROEN* Freewheel houdt veld- toertocht DINSDAG 10 JANUAR11984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 I niNSPAG 10 JANUAF VARA ZENDT RECHTSTREEKS UIT politierapport Duits toneel in Terneuzen voor scholieren markten COMMERCIE LOOPT UIT DE HAND W. DE BLOCK NIEUWE CURSUS START IN GOES Philippine Sas van Gent Kieldrecht Gevonden voorwerpen Plaatselijk nieuws Terneuzen Waarde wil oorlogs monument T16 I I Van onze correspondent SAS VAN GENT - Harmonie De Vereenigde Vrienden is weer actief. Na het succesvolle galaconcert van de Belgische Gidsen staat zaterdag 14 ja nuari een nieuwjaarsconcert op het programma. Dit concert, dat samen met het uit het Belgische Assenede afkomstige Accona's verzorgd wordt, is in de evenementen hal van de Sasse Vlaanderen- hal. Ook de VARA-radio zal zaterdag present zijn bij het gebeuren voor een recht streekse radio-uitzendng. De Sasse harmonie staat on der leiding van Johan de Witte en Rudy Steyaert dirigeert de Accona's. Beide dirigenten hebben toegezegd dat het con cert een luchtig karakter zal dragen. Na een welkomst woord van Jo de Rijk, voorzit ter van de harmonie, bijt de drumband van de harmonie de spits af met de Rijnvaart mars. Deze is speciaal door Jo han de Witte geschreven voor Pol en Denise Meuleman, eige naren van De Rijnvaart en het Schippershuis. De harmonie vervolgt het programma met een populair, klassiek repertoire. Het speelt onder meer een fantasie van Gershwin en het nummer 'Op de Perzische markt'. Accor deonclub Accona's komt na de pauze aan bod. In zijn nieuwe bezetting brengt het een hy permodern programma. Naast een potpourri van populaire meezingers brengt het num mers als 'Biscaya' (geschreven door Rudy Steyaert) en 'Het gebeurde in het westen'. Rudy Steyaert zal de concertavond ook afsluiten. In verband met de radio-op namen wordt het publiek ver zocht uiterlijk om 19.00 uur aanwezig te zijn. Het concert begint om acht uur. De toe gang tot het concert is nage noeg gratis, 's Middags zijn er tussen drie en zes uur micro- foonrepeties die bijgewoond kunnen worden door ouderen. Presentator van het radiopro gramma is Willy de Groff uit Sas van Gent. Brandweerkring en PTT eens over 'vergissing' LAMSWAARDE - Plotseling optredende gladheid verras te gistermorgen heel wat automobilisten. Met name op de Fred. Hendrikstraat te Lamswaarde was het goed raak. Niet minder dan acht personenauto's belandden daar na een slippartij in de sloot. OOSTBURG - Op de krui sing Nieuwstraat - Grote Dam is de voetganger R.V. uit St. Kruis aangereden door een personenauto be stuurd door P.A.B. uit Oost burg. V. raakte hierbij ge wond en moest met een dub bele beenbreuk in het zie kenhuis worden opgenomen. TERNEUZEN - De perso nenauto, bestuurd door L. P. uit Philippine werd gister middag geheel vernield. Hij zelf kwam met de schrik vrij. Rijdende over de Hoekseweg in de richting Terneuzen werd hem op de kruising met de Herbert Douwweg geen voorrang verleend door de bestuurder van een truck met oplegger, M. T. uit Ze venhuizen. Ook diens voer tuig werd bij de botsing zwaar beschadigd. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Duits to neelgezelschap Kammerspiele Düsseldorf geeft op vrijdag 10 februari een schoolvoorstel ling in het Zuidlandtheater in Terneuzen. De uitvoering zal worden bezocht door leerlin gen van middelbare scholen uit Terneuzen en Oostburg. Het gaat om de scholgenge- meenschappen St.- Eloy en Koningin Wilhelmina uit Oostburg en Petrus Hondius en het Zeldenrustcollege uit Terneuzen. Gespeeld wordt de 'klassie ker' Draussen vor der Tür (1947) van Wolfgang Borchert. Het bijzondere is d>at dit in de oorspronkelijke taal gebeurt. Het stuk wordt door veel leer lingen gelezen als onderdeel van de lessen Duits. Het is alweer vier jaar gele den dat voor het laatst in het Zeeuwse een toneelvoorstel ling in een buitenlandse taal plaatsvond. De voorstelling in Terneuzen kan worden gerea liseerd dankzij de bemiddeling van het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming, een aanvullende subsidie van het provinciebestuur en de medewerking van het Petrus Hondius-college en het Zuid landtheater. Draussen vor der Tür gaat ovef de terugkeer van een korporaal uit Russische krijgsgevangenschap. De sol daat komt terug en ervaart in de maatschappij een beklem mende situatie, waarin slechts eenlingen waarschuwen voor de gevaren van een nieuwe oorlog. AMSTERDAM Aardappelter- mij nmarkt. In Bintje 35-50mm kwamen 20 contracten tot stand voor levering april tegen f 45,00 tot f 44,70 per 100 kg. De stemming was kalm. Voor Bintje 50 mm werden 253 contracten verhandeld voor le vering april bij een prijs van f 73,60 tot f 74,60 per 100 kg, en 22 contrac ten voor levering mei tegen f 76,20 tot f 76,50. De stemming was voor april goed prijshoudend en voor mei kalm. Van onze Haagse redactie TERNEUZEN - De regionale brandweerkring Zeeuwsch-Vlaanderen en de PTT hebben een compromis bereikt over een „vergissing" met een rekening van de PTT. Dat heeft staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) Tweede Kamerlid Jaap van der Doef laten weten. De PTT ziet af van een afkoopsom voor het in 1979 geleverde voorlopige netwerk en een meer- jarencontract voor door de PTT geleverde meidont vangers zal kosteloos worden omgezet in een éénjari ge contract. Van een onzer verslaggevers GENT - Het einde van de Gentse Feesten lijkt in zicht. In 1984 gaat dit puur Vlaamse gebeuren nog gewoon door, maar volgens de organisato ren kan dat wel eens de laatste 'Fieste' zijn. Belangrijkste oorzaak lijkt het uit de hand lopen van het festijn. „Het is de fout van de stad Gent. Die heeft toegelaten dat de commercanten de feesten overspoelden. We werden er door gewurgd. De Sint Jacobs was een eiland in de stad, maar we werden door de com mercanten omsingeld. Als er niet ingegrepen wordt zijn er over een paar jaar geen fees- ADVERTENTIE) Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058 l Het PvdA-Kamerlid had de staatssecretaris opheldering gevraagd over een klacht van C. Ockeloen, voorzitter van de brandweerkring waarin de acht Zeeuws-Vlaamse ge meenten samenwerken. Ockeloen had eind vorig jaar gezegd dat de PTT plotse ling een rekening voor 41 maanden onderhoudskosten had gestuurd. Dat leidde tot het nodige gehakketak. Volgens Scherpenhuizen zit het zo: „In 1979 werd door de PTT eén voorlopig mobiel communicatie-netwerk gele verd ten behoeve van de te vormen regio. In 1980 werd daar een zogenaamde verbin- dingscommandowagen aan toegevoegd. In de periode tus sen 1980 en 1983 werd door de regio geen beslissing genomen met betrekking tot een defini tief netwerk. Begin 1983 kwam er een nieuwe commandant. Deze be sloot om het definitieve net werk niet bij de PTT te bestel len, maar bij een andere leve rancier. Hij wilde daarom van de voorlopige PTT-voorzie- ning af. Bij het vaststellen van de daarmee gepaard gaande kosten bleek dat, door niet meer na te gane oorzaken, de onderhoudslasten van de ver- bindingscommandowagen tot dien niet in rekening waren gebracht aan de regio." „Inmiddels is een en ander door de PTT met de regio be sproken en is overeenstem ming bereikt", aldus de staats secretaris: „De PTT ziet af van een afkoopsom voor het in 1979 geleverde voorlopige netwerk en een meerj arencontract voor door de PTT geleverde meld- ontvangers zal kosteloos wor den omgezet in een éénjarige contract. Voorts wordt een aantal PTT-voorzieningen tegen af gesproken prijzen overgedra gen aan de regio, nu deze van een particuliere onderneming het definitieve netwerk be trekt, ondanks de intentie verklaring die destijds aan de PTT werd gegeven." Rekening Dat betekende dat er nog een rekening over 41 maanden te betalen was en volgens de staatssecretaris was dat „ge heel conform de PTT-offerte van 1980, die destijds door de regio aanvaard werd". Scher penhuizen: „Kennelijk is een en ander aan de aandacht van de regio ontsnapt, waardoor bij het opstellen van de begro tingen geen rekening gehou den is met de jegens de PTT aangegane vernlichtingen." Van onze correspondent OOSTBURG - Op zondag 29 januari houdt de Schoondijkse trimclub Freewheel '79 een veldtoertocht. Deze tocht heeft een lengte van 25 kilometer. Een afstand die deels over verharde en deels over onverharde wegen voert. De deelnemers wordt dan ook aangeraden met een 'nor maal' rijwiel op de afgespro ken plaats te verschijnen ook al is rijden met een racefiets mogelijk. Er kan worden inge schreven in zaal Wijffels aan de Wilemsweg te Schoondijke vanaf negen uur. Van een onzer verslaggevers GOES - Er komt steeds meer belangstelling voor de volksschilderkunst en het beoefenen van deze aloude vorm van huisvlijt. Het aan tal mensen dat deze hobby met veel voldoening en ple zier beoefent neemt gestaag toe. Niet in het minst door de cursussen onder leiding van deskundigen waardoor men verzekerd is van resultaten die in vrij korte tijd gezien en trots aan familie, vrien den en ke'lissen getoond kunnen v. orden. Origineel beschilderde meubelen en andere voorwerpen versierd met kleuren en motieven die in Assendelft, Marken, Hin- deloopen, Staphorst, West- Friesland en ook Zeeland hun oorsprong hadden bren gen nog steeds veel geld op. Woensdag 11 en donder dag 12 januari, 's-avonds van 7 tot 9 uur, begint bij de heer N.J. de Wilde, Ganze- poortstraat 18 in Goes een cursus volksschilderkunst die tien lessen omvat. De cursisten, vrouwen zowel als vrouwen, worden voorna melijk wegwijs gemaakt in de Zaanse volksschilder kunst met zijn kleurrijke bloemmotieven. „Ieder met een beetje doorzettingsver mogen krijgt deze techniek spoedig onder de knie", zegt de heer De Wilde. „We hebben zelfs een man van tachtig gehad die het heel gauw leerde en nu een enthousiast amateur volk kunstschilder is". In het cur susgeld is al het schilderma teriaal, zoals verf, penselen, papier en hardboard inbe grepen. Groot is de verschei denheid van voorwerpen die voor het het beoefenen van de volksschilderkunst is aanmerking komen. Geliefde voorwerpen zijn o.a. antieke kastjes, kaas- of vleesplankjes, stoven, eier dopjes, aardappelbakken, De volksschilderkunst als hobby mag zich in een stijgende belangstelling verheugen FOTO WILLEM MIERAS melkbussen, houten schep pen, oude kolenkitten, hou ten borden, spanendoosjes, mangelbakken, kruidenrek jes enz. Zoals bij elk hand werk is goed schildersmate riaal erg belangrijk. Maar ook het inzicht daarin wordt de cursist bijgebracht. Van onze correspondent GENT - Voor Genste haven autoriteiten wordt het als maar duidelijker dat geplande havenontwikkelingen in Ant werpen en Zeebrugge ten kos te zullen gaan van Gent. In Zeebrugge wenst men nu nog een diepwaterkade te bou wen met als argument dat men de reeds geïnvesteerde 60 miljard BF echt rendabel wil maken. Anderzijds wil Ant werpen op de linker Schelde- oever een autoterminal aan leggen. Maar verbeteringen van de toegangsweg naar Gent worden op een laag pitje gehouden. De Genste havenschepen Verheeke vermeldde dit in zijn toelichting op de goede havencijfers die Gent in het afgelopen jaar boekte, name lijk een verhoging van de goe derenomslag met vijf procent, zodat men nu 23,8 miljoen ton goederenomslag bereikte. „De redenering van Zeebrugge is nonsens", zo zei hij. Er is al zo veel in geïnvesteerd, het ren deert niet dus moet men nog meer investeren, wordt gere deneerd. Over de in Zeebrugge ge wenste diepwaterkade had hij ook zijn bedenkingen. Deze zal niet tot haar recht komen als er geen bijkomende industria lisering geschied. Maar dat komt in botsing met de toeris tische belangen van de kust. Bovendien zal die kade pas echt renderen met een bijko mend noordkanaal wat dan weer enorm veel geld zal kos ten en concurrentieel zijn voor de andere Belgische zeeha vens, aldus de Genste schepen. Autoterminal Met betrekking tot de ha venontwikkeling op de linker Schelde-oever gaat zijn kri tiek naar een plan om er een gloednieuwe autoterminal op te richten. Dat kén ook niet anders gaan dan ten koste van de Genste haven waar ook sinds enkele jaren geregeld autoschepen aanmeren en die bovendien over de weg maar een 30-tal kilometer van de geplande nieuwe terminal verwijderd ligt. Overigens belet dit niet dat Antwerpen en Gent op de jongste bijeenkomst van de Belgische nationale haven commissie één front gevormd zouden hebben tegen Zeebrug ge, waarvan de ontwikkeling hoe dan ook ten nadele uitvalt van bestaande toestanden in de beide andere havens. Zo zouden bijvoorbeeld heel wat aanmerkingen zijn op de kos- ten-batenanalyse waarmee Zeebrugge uitpakt om zijn projecten aanvaardbaar te maken. Bingo - Zaterdag 14 januari wordt in wijkgebouw De Straete bingo gespeeld. Er zijn zes ronden. Aanvang 20.00 uur. Bowling - Na 12 weken com petitie gespeeld te hebben is de stand bij bowlingclub Sint-Al- bert als volgt: DAMES: A- ploeg: 1. Y. Smolenaers, 2. N. Manne, 3. I. van Winden. B- ploeg: 1. M. Gerritse, 2. A. Geerlings, 3. E. de Meijer. HE REN: A-ploeg: 1. A. Sartain, 2. G. van Delden, 3. W. Andries- sen. B-ploeg: 1. B. Manne, 2. L. Landa, 3. J. de Kraker. Jeugd: 1. H. Wolff, 2. R. van Delden, 3. B. Delles. De hoogste serie staat op naam van A. Sartain met 602 pins. Y. Smolenaers wierp de hoogste game met 243 pins. Fotozoektocht - De jeugdcom missie van Corn Boys vervolgt het winterprogramma zater dag 14 januari met een foto- oriëntatietocht door Sas van Gent. Er zijn twee tochten uit gestippeld, namelijk een voor de juniorengroepen en een voor de D- en E-pupillen. De deelnemers dienen aan de hand van gekopieerde foto's van straatbeelddetails deze plaatsen met behulp van een plattegrond op te zoeken, waarna ter plaatse een op dracht volbracht moet wor den. De zoektocht start op het Keizer Karelplein en begint om 10.30 uur. Eventuele be langstellende verenigingen kunnen deze foto-oriëntatie- tocht in een later stadium ge bruiken. Hiervoor kan men te recht bij de jeugdcommissie. De F-pupillen van Corn Boys nemen deel aan een zaalvoet baltoernooi in Sluis. Zij ver trekken om negen uur vanaf het Keizer Karelplein. Cursus - Het SKW start deze maand weer met een nieuwe serie lessen van diverse cur sussen. Voor de jeugd zijn dit de cursussen tekenen en schil deren. Voor volwassenen be treft dit de cursussen schilde ren, volksschilderkusnt, ka rakterpoppen maken, jazzbal- let, handvaardigheid/creatie ve werkvormen en yoga. Ook de kinderclubs beginnen deze maand weer. Dit betreft de handwerkclub, timmerclub en woensdagmiddagclub. Even tuele deelnemers aan de caur- sussen kunnen zich nog steeds aanmelden en informatie krij gen bij het SKW. Kampioenen - Toerclub Sas maakte tijdens haar jaarlijkse feestavond de kampioenen be kend van het seizoen 1982-1983. In de A-categorie (tot 40 jaar) waren dit: 1. Peter de Zutter met 4005 kilometer, 2. Ronny van Acker met 3801 en 3. Paul Rottier met 3680 kilometer. B-categorie (40 jaar en ouder): 1. Walter Beaurain 3370; 2. Paul Feyzer 1945 en 3. Daan Elve met 1675 kilometer. Bij gelegenheid van deze tiende feestavond, die overigens ge zellig was, ontving de toerclub uit handen van het echtpaar Peters een nieuw clubshirt. Alle leden van de toerclub zul len in het komende seizoen in dit nieuwe shirt rijden. Toer club Sas viert 5 maart haar tweede lustrum. Ter gelegen heid van dit 10-jarig jubileum wordt 18 maart een jubileum- tocht verreden (Braakman- tocht), die tevens de eerste tocht is van het nieuwe sei- Ruildag - De Kieldrechtse Verzamelaarsvrienden hou den 15 januari hun nieuw- jaarsruildag in zaal Centrum, van 9 tot 12 uur. Alle ruilers en ook de niet-verzamelaars zijn welkom. De toegansprijs is 10 frank of 70 cent en aan de in- treekaartjes is een loterij ver bonden. Er is voorts een mini tentoonstelling te zien van prentkaarten uit de Prosper- polder, van P. Verbegck. ten meer", aldus Gentenaar Johan de Budt, coördinator I van het gebeuren. Over de feesten van dit jaar zegt hij verder: „Het waren mij n tiende feesten en voor het eerst zijn ze tegengevallen" De Budt licht toe hoe de aard van het van oorsprong klein- schalige feest bij de Sint Ja.! cobs uitgroeide tot de acht daagse warreling van activi teiten. De Budt: „We zijn veran derd. De feesten zijn ontstaan I als alternatief. Het was de tijd van de flower-power en het feest was een curiosum waar Gent naar kwam kijken. Het I geesteskind is nu groot gewor- den. Een nieuwe generatie heeft zich aangediend met an dere doeleinden. We wensen ons niet aan te passen, We wensen het stramien van bij de aanvang aan te houden Geen punk, geen new wave, maar we moeten inboeten aan volk. Een aantal mensen op wie het feest vroeger aantrek kingskracht uitoefende komt niet meer. Zijn de feesten te I groot geworden, zijn we ver-,1 stard, maar terug naar dat T kleine pleintje kan niet meer". L De door de Budt geschetste ontwikkeling is ook gepaard gegaan met een afnemend en- thousiasme van de vrijwillige medewerkers. Mede door de 'omsingeling der commercanten' heeft de organisatie die het hart van de1 Gentse Feesten rond de Sint j Jacobs organiseert haar boe- ken dit jaar met een tekort af gesloten. Voortuitkijkend besluit De 1 Budt: „Dit jaar nemen wij de verantwoordelijkheid nog, dus zeker nog eén Gentse Fieste en j hopelijk een goede, zodat we misschien op nul kunnen ein- j digen.Daarna zullen we zien. Liever eindigen in schoonheid 1 dan de feesten zien verwate- TERNEUZEN - Op het politie bureau in Terneuzen zijn de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: donker blauwe handschoen met licht blauwe streep, zwarte hand schoen „GTX", tweemaal een zwarte handschoen, zwarte handschoen met witte rits, zwarte want met wit gevoerd, kinderhandschoen met zebra, blauwe sjaal, bordeauxrood/ grijze sjaal, blauwe sjaal, bruin kinderjasje, zilveren kinderarmband met naam plaatje, zilveren armband met naamplaatje, zilveren arm band met 5 bloedkralen, zilve ren armband met plaatje, da mes quartzhorloge, quartzhor- loge, Mechelse herder, jong katje, jonge hond, konijntje, jong katje, zwarte portemon- naie met inhoud, bankbiljet, lichtbruine portemonnaie met strippenkaart en pasfoto's, zwarte portemonnaie met in houd, grasmaaier en plastic tas met ondergoed, Ri® Poortvlietkalender, speelgoed beest, snijmachine, damestas, ketting met slot, telmachine. Bridge - Het bestuur van de bridgeclub Luctor heeft tij dens de ledenvergadering de eindstand van de eerste com-1 petitie 1983-1984 bekend ge maakt. Aan de drie eerst geëindigde paren werden tin nen borden uitgereikt. Eind stand: Groep A: 1. heren Meeusen-Risseeuw, 2. echt paar Lichteveld, 3. mevrouw I Biesbroeck-de heer Van der I Hooft, 4. heren Visser-Sandri-1 ni, 5. heren Buyze-Remijn Groep B: 1. dames Van Dries-Sandrini, 2. heren Oly* I slager-Vreeswijk, 3. heren I Kint-Willemstein, 4. dames Df I Jong-Willemstein, 5. dames I Brouwer-Olyslager. Groep C I 1. heren De Jong-Dourleyn, 2;l echtpaar Hamelink, 3. echt-1 paar Speelman, 4. dames Bak-J ker-Van Poelje, 5. mevrouw, Botter-de heer Arnoldi. Psoriasis - De vereniging I Noord-Brabant en Zeeland I van Psoriasis houdt vanavond r in het Julianaziekenhuis in I Terneuzen over psoriasis f Iedereen die belangstel® I heeft is welkom. Sprekers oP I deze avond zijn de heer Kaka-1 beke van het GAK, de h#r I Henneman van de belasting®' f mevrouw Kaijser van het zie kenfonds en huisarts Dr»s Aanvang 20.00 uur. Van onze correspondent luZENDIJKE - De brand I Veerlieden uit IJzendijke heb hen de laatste maanden dl handen flink uit de mouwei "Stoken. Naast de brand weerkazerne hebben zij hui Meen leslokaal gebouwd. D< nieuwe aanwinst wordt zater dag 21 januari tijdens eei open dag aan de plaatselijk bevolking getoond. In het verleden werden dc lessen voor de diverse brand weercursussen gegeven in df (koude) brandweerkazerne ol Insj Oos Van onze correspo IJZENDIJKE - De 13-jarig ger is uitgeroepen tot de b het Oxford-basketbaltoern pen week in IJzendijke Aan dit evenement namen speelsters deel, onderverdee Als beste speelster kwam uit de bus, terwijl de teams plaatse soos Joveho en van f sportiefste bleken. Poulewir ploegen van Ann van de Vli Vijver) Jan Provoost en A WAARDE - In Waarde is eer comité opgericht dat geldei wil inzamelen voor een oor logsmonument. In nacht van 11 april 1944 s ortte in het Zuidbevelandsc orp een Engelse Lancastei ommenwerper neer. Daarbij wamen drie inwoners van aarde en vijf bemanningsle- en van het vliegtuig om hei even. De commandant kor ch redden. Het is de bedoe- lng dat het gedenkteken op lf aPril wordt onthuld. Middelburg - Antroposofische seneeskunst - Zaterdag 21 ja- U1 wordt in de Vrije School M'ddelburg een open dag LT.^hden gewijd aan de ver- ^halende therapieën binner lCUns®ntr0Posofische genees- De opendag, die duur n 9.30-14.30 uur,word oensdag 18 ianuari ingeleit

de Stem | 1984 | | pagina 16