ING 90. 95. 990.' 6.900.' 25. ■900a" ULT Woonwagenbewoner Otheens Kreek moet vertrekken destem Waar een is, is een weg Bisdom draagt 8 kerken aan voor herstel IING! NVOB-ZEELAND GEMATIGD OPTIMISTISCH IN!! ER best. uit. OOPJES! raad van state stelt terneuzen in het gelijk /eg 1, Medio '84 duidelijkheid over afbouw Deltadienst best. uit: DINSDAG 10 JANUAR11984 Thoolse vishandel mag alleen nog overdag laden en lossen Miljoen voor zwembad Vlissingen 1U s lt. [inden. nnd. 48 mnd. rente' >5,24 f 187,15 13.6% 13,92 f265,17 13.1% 19,72 f363,25 11.8% nnd. 48 mnd. rente' 8,45 f 169,98 8.0% 2,07 f242,82 8.0% 6,91 f339,95 8.0% ijk verplichte aanbetaling Renault 11 v.a. f 17.995,-. Afleveringskosten f388,- T27 PAGINA ZEELAND Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Woonwagen bewoner W. Beaubrez die met zijn wagen een plaatsje aan de Otheens Kreek in Terneuzen beeft ingenomen moet daar op korte termijn weg. De Raad van State heeft gistermorgen het verzoek van de gemeente Terneuzen tot schorsing van de beschikking van GS, die vinden dat Beau brez daar wel mag staan, toe gewezen. Deze uitspraak van de raad betekent dat Beaubrez zich il legaal aan de Otheense kreek ophoudt. „We weten nog niet op welke gronden de raad ons in het gelijk heeft gesteld maar we zullen Beaubrez al op zeer korte termijn laten weten dat hij daar moet vertrekken", aldus de reactie van wethou der A. Doorduyn. Beaubrez zette zijn woon wagen begin mei vorig jaar aan de kreek neer. Een paar dagen later vroeg hij toestem ming aan b en w van Terneu zen om daar te blijven. Het. college weigerde dit waarop Beaubrez in beroep ging bij GS. Die vonden dat Terneuzen fout was en gaven Beaubrez groen licht om daar te blijven. Een van de redenen die GS daarvoor aanvoerden was dat Terneuzen nog steeds geen stappen heeft gezet om een tweede woonwagencentrum binnen de gemeente aan te leggen. „Had Terneuzen dat wel gedaan zou er nu al een tweede kamp zijn en zou Beaubrez gemakkelijk aan een plaatsje geholpen kunnen worden", zo werd in Middel burg geredeneerd. De gemeente Terneuzen op haar beurt ging in beroep te gen de beslissing van GS en werd gisteren in de schor singszaak in het gelij k gesteld. I Bouw krabbelt overeind DEN HAAG - Vrachtwa gens die de vishandel van A. J. Schot Zn. aan de Eendrachtsweg in Tholen aandoen mogen voortaan alleen nog laden en los sen tussen half zeven 's morgens en half zeven s avonds. Dat heeft de afdeling Geschillen van Bestuur van de Raad van State bepaald na een beroep van twaalf omwonenden van de vishandel. Zij hadden last van het ste ken van ijs in de vishan del en van het schuiven met tempex dozen in de vrachtwagens. Inzet van de buurt was de hinderwetvergunning van het Thoolse gemeen tebestuur geschorst te krijgen, maar de afdeling Geschillen vindt dit een te zwaar middel. Door de laad- en lostijden te be perken wilde zij wel voorkomen, dat werkers in ploegendienst heel vroeg of heel laat door la waai in en om de vishan del worden gewekt. DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Reijden (Sport) heeft 1 miljoen beschikbaar ge steld voor de renovatie en uit breiding van het zwembad en Vlissingen. Dit project, dat met inscha keling van werklozen moet worden uitgevoerd, komt voor op een lijst karweitjes die Brinkman (Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur) en zijn staatssecretaris hebben aan gewezen. Het geld voor de projecten komt deels uit te verwachten besparingen op uitkeringen, deels uit een extra injectie "oor de bouw die de Kamer eind vorig jaar van het kabi- het vroeg. De totale uitbreidingskosten "an het Vlissingse zwembad komen op 4,6 miljoen. jAGg_AD "OOP ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren ln Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (piv. chef), Frank Dey, paul de Schipper, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver- straeten. Goes: Gé van Ber- Kel. Middelburg: Henk Post- Ta Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, W Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentie-expl. inspecteur Zeeland: C. Me nu, privé 01150-95839 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws bouwklimaat lijkt niet verder meer te verslechteren. De on dernemers zien mogelijkheden om weer wat overeind te krabbelen. Ze zijn het nieuwe jaar 'gematigd optimistisch' ingegaan. Dat werd gisteren duidelijk toen de uitslag werd ge presenteerd van de najaarsenqüete, gehouden onder de Zeeuwse bouwondernemers die binnen het NVOB georganiseerd zijn. Voorzitter M. J. Leenhouts van het NVOB-Zeeland waar schuwde desalniettemin voor al te positieve conclusies. De bouwondernemers dienen zich nu volgens hem te heroriënte ren. Hij pleitte vooral voor meer samenwerking teneinde de overheden wat beter 'ach ter de broek te kunnen ziten'. Overigens constateert hij bij de bestuurders een groeiend begrip voor de belangen .van het bedrij fsleven. Uit de enquêteresultaten - 62 procent van de aangesloten ondernemers reageerde blijkt dat de werkvoorraad af gelopen najaar minder nega tief beoordeeld werd dan een jaar eerder, al bleef men ach ter bij het landelijk gemiddel de. Het aantal bouwonderne mers met een slinkende order portefeuille daalde in Zeeland naar 38 procent (was 59 pro cent), het aantal ondernemers dat de werkvoorraad zag ver beteren steeg naar 16 procent (was 11 procent). Omzet De omzet van de Zeeuwse bouwondernemers is vorig jaar volgens ramingen verder gedaald, maar minder sterk dan het jaar daarvoor. Verge leken met 1981 slonk de omzet in 1982 met 11 procent (lande lijk 6 procent). Daar zou afge lopen jaar nog een verdere da ling met 3 procent bijgekomen zijn (landelijk werd de daling omgebogen met een geraamde stij ging van 2 procent). Volgens de Zeeuwse NVOB- voorzitter wil een redelijke or derportefeuille overigens nog lang niet zeggen dat sprake is van een goed draaiend bedrijf. Een zeer groot percentage van de bouwbedrijven zou mo menteel tegen kostprijs, of zelfs onder de kostprijs wer ken in de hoop het hoofd tot betere tijden boven water te kunnen houden. Werkloosheid De werkloosheid in de Zeeuwse bouw steeg van okto ber 1982 tot oktober 1983 nog met 329 mensen naar een to taal van 2.191. Maar die toena me komt geheel voor rekening van het winterseizoen. Sinds februari, toen een piekwerk- loosheid van 2.909 mensen werd bereikt, verminderde de werkloosheid langzaam maar zeker. Het aandeel van de bouw in het Zeeuws werkloos heidscijfers verminderde ook. Was in oktober 1982 één op de vijf mannelijke werklozen in het Zeeuwse bouwvakker, in oktober 1983 was die verhou ding één op vier. De Zeeuwse NVOB-voorzit- ter stoelt zijn 'gematigd opti misme' niet alleen op de re cente berichten over een zeke re opleving van de economie, maar ook op het feit dat ha venschappen en enkele grote industrieën in het Zeeuwse 'toch weer wat gaan investe ren'. Aan de andere kant wijst hij er nadrukkelijk op dat Ne derland qua concurrentieposi tie vijf plaatsen op de wereld ranglijst is gezakt. Een slechte ontwikkeling is volgens hem ook dat nauwe lijks 'nog sprake is van een groeiend inwonertal in Zee land, terwijl alweer een kwart is afgesnoept van het toch al geringe aantal woningen dat in Zeeland mag worden ge bouwd. Hij acht dan ook 'de nodige reserve en realisme' op z'n plaats. Langer werken Arbeidstijdverkorting zal volgens Leenhouts in ieder ge val niet tot verbetering van het ondernemingsklimaat lei den. In plaats daarvan zou hij de bouwvakkers liever langer laten werken zonder dat daar extra geld voor wordt betaald. De Zeeuwse NVOB-voorzitter wil - evenals de vakbeweging - dat nu ook in Zeeuwsch- Vlaanderen een regionale toetsingscommissie in het le ven wordt geroepen voor het keuren van vrijwilligerspro- jecten (werken met behoud van uitkering). De regelingen voor het 'te rugploegen van uitkeringen' verdienen volgens hem verbe tering. Hij heeft vooral be zwaar tegen de eis dat met uit- keringsgelden te financieren werk voor 70 procent moeten worden uitgevoerd door bouwvakkers die langer dan een jaar werkloos zijn. Vol gens hem vallen de beste vak lui daardoor uit de boot. Het beschikbaar stellen van werkgelegenheidsgelden ver dient volgens Leenhouts een betere coördinatie. Hij bepleit daartoe de oprichting van een provinciaal project-financie ringsorgaan. De passage over het maisveld CLINGENAARS BOUWDEN BRUG Van een onzer verslaggevers CLINGE - Onder het motto „Waar een wil is, is een weg", heeft men in Clinge een alternatieve wandel doorgang gecreëerd, om vanaf de voetbalvelden in de Opperstraat te geraken. Jarenlang hebben wande laars zich een pad gebaand door een privé-bos met vis water, maar toen dit vorig jaar van eigenaar verander de, verscheen er een afraste ring. De wandelaars zagen 'hun' doorgang versperd en brutaalweg werd in de nachtelijke uren regelmatig de afrastering doorgeknipt. Die vernielingen gaan ove rigens nog steeds door, maar de meeste wandelaars heb ben zich nu bij de nieuwe si tuatie neergelegd. Zij lopen gewoon via een naast het privé-bos gelegen stuk land naar de Opperstraat. In het begin was dat wel even zo'n drie- vierhonderd meter ploeteren over de geploegde akker, maar inmiddels zijn er al paadjes ontstaan. Om op het land te geraken moet een sloot worden over gestoken. Tot voor een paar weken kon men er redelijk gemakkelijk doorheen, maar nu het waterpeil flink is gestegen, gaat dat niet meer. Geen nood, moeten enkele Clingenaren gedacht hebben. Zij sleepten wat balken en paaltjes door de bossen en sloegen een brug over de sloot. Het is echter maar de vraag of dit bouw werk daar zomaar kan wor- De nieuwe brug in de alternatieve route den neergelegd, zonder een vergunning. Het waterschap - FOTO'S DE STEM COR J DE BOER Hulster Ambacht is bezig dit uit te zoeken. Ir. Van Dixhoorn Van een onzer verslaggevers DEN HAAG- MIDDEL BURG - De di recteur-gene raal van Rijkswater staat, ir. J. van Dixhoorn, ver wacht, dat er medio '84 dui delijkheid zal zijn over de afbouw van de Deltadienst en over het op-j gaan van enkele onderdelerj van die dienst in andere tak ken van Rijkswaterstaat. Van Dixhoorn zei dit in zijr nieuwjaarsrede. De Deltadienst telt ruim 60C medewerkers en medewerk sters, van wie het gros in Zee land en West-Brabanlj werkt.Door de opheffing vaü de Deltadienst van Rijkswa terstaat verdwijnen in Zee land honderden arbeidsplaat-; sen. Veel Zeeuwen zullen onder gebracht worden bij de op tt richten Dienst Getijdenwate- ren, die Den Haag als zete! krijgt. De meeste Deltadienslj medewerkers en -medewerk-| sters voelen er echter niets voor om naar de randstad te worden overgeplaatst. Slikken of stikken Uit de nieuwjaarsrede van de directeur-generaal vart Rijkswaterstaat blijkt, dat het voor hen toch „slikken of stik4 ken" wordt. Van Dixhoorn be nadrukte, dat mobiliteit voor het goed functioneren varl Rijkswaterstaat noodzakelijk is. Volgens de directeur-gene-! raai is er in het afgelopen jaar aan de vereiste flexibiliteit mobiliteit en samenwerking „tot mijn spijt niet die inhouc gegeven, die voor het optimaa functioneren van Rijkswater staat noodzakelijk was". „De juiste mentaliteit ont breekt helaas nog om spon taan mee te werken aan eer gerichte inzet van medewer kers op die plaatsen, waar da nodig is ten koste van dienst onderdelen, waar duidelijk van een overschot sprake is' De directeur-generaal zei, dat het om Rijkswaterstaat opti maal te kunnen laten draaieij voorts nodig is, dat elke verl starring wordt opgeheven oj: voorkomen. Intensiever Hij kondigde aan, dat de re gelmatige verplaatsingen van HID's, directieteamleden, af delings- en dienstenkring- hoofden, academici en water staatkundige ambtenaren, dar wil zeggen van degenen die op voorwaarde van regelmatige verplaatsingen in dienst vari Rijkswaterstaat zijn opgeno-f men, geïntensiveerd zullen worden. „Met de steun van de polij tieke en ambtelijke leiding van het departemnent zal dezè verplichte overplaatsing in he belang van de dienst ook wor den toegepast op andere me' dewerkers van Rijkswater staat, wanneer daarmee ener zijds overbelasting en ander zijds overbodigheid (ontslag kan worden voorkomen", al dus ir. Van Dixhoorn. Van een onzer verslaggevers BREDA - Het bisdom Breda draagt acht kerken (een in Zeeland en zeven in Brabant) aan voor restauratie met rijkssubsidie. In een overleg, dat binnenkort met de andere bisdommen plaatsvindt en dat een vervolg krijgt in bespre kingen met Monumentenzorg, zal blijken of de voordracht kan worden gehonoreerd. De subsidieregeling van het ministerie van WVC is overi gens nog niet uitgewerkt. Vol gens een oude regeling kwa men restauratie-objecten in aanmerking voor een rijks subsidie van dertig procent tot een bepaald bedrag. Het ligt in de bedoeling nu ongelimiteerd veertig procent van de kosten te vergoeden. Met de nieuwe regeling hoopt het rijk langdurig werk loze bouwvakkers aan het werk te krijgen. Om proble men met de werkloosheids wetgeving te vermijden die nen de werklozen voor ten minste 130 dagen aan de slag te komen. Per restauratiepro- jekt moeten er door een aan nemer voor 70 procent van de mankracht werklozen worden aangesteld. De acht door het bisdom voor te dragen kerken vallen in een regeling voor monu menten. Deze categorie, waar in behalve kerken ook kaste len en buitenhuizen zijn opge nomen, kan rekenen op een bedrag van 28 miljoen gulden.' Voorwaarde is dat de objecten vijftig jaar of ouder ziin. Gezien het stadium van on derhandeling acht men het bij het bisdom niet verstandig nu ai de namen van de kerken te noemen, die door de afdeling bouwzaken zijn geselecteerd. Nog veel meer kerken zouden een opknapbeurt moeten heb ben, zo vertelt perschef Frans Oudejans, maar daarvoor ont breekt^ het geld. Heel wat kerkbesturen kunnen het niet opbrengen. Toch zijn er wel, die on danks de armoede van paro chies hun kerk voor herstel hebben aangeboden. Ook bur gemeesters kloppen bij het bisdom aan om een voor een gemeenschap waardevol ge bouw in oude glorie te doen herstellen. Het probleem bij de nieuwe rijksregeling is de financie ring van de resterende zestig procent. Op dit moment is er met de provincie overleg over een bijdrage. De onderhande lingen zijn nog maar net op gang, zodat over de hoogte nog niets valt te zeggen. Mogelijk zijn ook gemeenten in staat een bijdrage te leveren in de kosten. Bij de afdeling bouw zaken van het bisdom 1 men echter bedenkingen heeft De provincie heeft geen geld over en gemeenten klagen steen en been over tekorten. Frans Oudejans denkt dat de aktie Kerkbalans, waar voor binnenkort aandacht wordt gevraagd, een deel van de rstauratiekosten zal moeten opbrengen. Verder kent het bisdom nog het solidariteits fonds, dat in gevallen als on derhavige ook een duit in het zakje doet. Voor zover het geld bij elkaar geschraapt kan worden, gebeurt dat, maar het zal niet voldoende zijn om eeri restauratie geheel te bekosti gen. Kerken zijn door geldgebrel al te lang verwaarloosd om een herstel goedkoop te laten zijn. Oudejans denkt dat paro chianen de grote rest wel wil len opbrengen. Zij blijken ove het algemeen gevoelig voor het behoud van de kerk. Zelfs als zij er in geen jaren binnen zijn geweest. De nieuwe rijkssubsidiere geling zal, zo denkt men bi^ het bisdom, op korte termij i vruchten afwerpen. De rijks overheid heeft haast met he tewerkstellen van de werkloj-

de Stem | 1984 | | pagina 13