B en W Oostburg voor kampwinkel op "Schonevel(1' BRANDBRIEF AAN ZEEUWSE GEMEENTEN Ontspoorde trein weer op de rails Brand in aardappelloods Zeeuwse vorming Protest tegen vertraging studie sluis in Terneuzen tSöltr Goesenaren pauselijk onderscheiden De Schelde schenkt mobilofoons aan Zeeuwse blinden politierapport Kennismakings- dagen FNV fi&ANDAG 9 JANUAF VEEL LO J. Valkier neemt afscheid van veiling Z.Beveland Rollen- driedaagse in Terneuzen ON DERWIJSK MAANDAG 9 JANUAR11984 VAN ZEELAND T15 PAGINA ZEELAND 1 A' 'V' Van een onzer verslaggevers GOES - Wegens hun vele verdiensten voor de rooms- katholieke gemeenschap zijn twee Goesenaren door de paus onderscheiden met het erekruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. Het zijn de heren A.Nuytinck en P.Willemsen. De versierselen werden hun afgelopen zondag aan het eind van de hoogmis in de parochiekerk van Goes door hun eigen vrouwen opge speld. In zijn toespraak maakte de heer Bastiaensen gewag van de waardevolle activi teiten die de beide onder scheidenen gedurende een groot aantal jaren voor het parochiële werk aan de dag hebben gelegd. Nadat de heer Nuytinck zich eerst op admi nistratief gebied voor de bei de Terneuzen se parochies verdienstelijk had gemaakt werd hij als kerkmeester het financiële brein van H.H. Maria en Magdalenaparochie in Goes. Met grote kennis van zaken heeft hij op die wijze bijgedragen aan het welzijn van parochie en pa rochianen. De heer Willemsen heeft zich in zijn vorige woon plaats Etten in Overijssel ac tief bezig gehouden met het parochiewerk. Onder andere heeft hij in de oorlogsjaren veel werk verricht voor het Katholiek Thuisfront. De dames Nuytinck (links) en Willemsen (rechts) spelden hun echtgenoten de onder scheiding op. - foto's wimkooijman ZOOS verontrust over sociaal cultureel werk Van onze correspondent WEMELDINGE - De Stichting Ons Zeeland, organisatie voor blinden en slechtzienden, hield zaterdag haar nieuwjaarsbijeenkomst in hotel Vredebest te Wemeldinge. Ruim tachtig leden uit alle delen van de provincie waren aanwezig. Een delegatie van de ondernemingsraad van de Koninklijke Maatschappij De Schelde uit Vlissingen, bestaande uit de heren Veen en Meulmeester, bood de voorzitter van Ons Zee land, Cor van de Lijke, een mobilofoonset en een telmachine aan. Van de Lijke toonde zich zeer verrast en stelde in zijn dankwoord: „Wij zijn een van de gelukkigen die van de humani taire actie van De Schelde mag profiteren. Het lijkt wel een loterij zonder nieten, want de af gelopen vijf jaar vielen wij telkens in de prij zen." £)e mobilofoonset zal worden gebruikt tij- dens de tandemtochten. Na een gezamenlijke koffiemaaltijd vermaakten de aanwezigen zich met een spelcircuit. Zeer enthousiast wa ren de deelnemers bij het kegelen, sjoelen, ta feltennis en bij de gardirol, terwijl ook dam men, mens-erger-je-niet en scrabble werd ge speeld. Op het programma voor 1984 staat weer een landelijke tandemtocht, die dit jaar over Tholen voert, diverse provinciale tan demtochten, contactdagen, excursies, dagrei zen en een vakantieweek in Ermelo. Vanuit de groep werd nog gevraagd of er een mogelijk heid bestaat om een danscursus en een cursus Engels te organiseren. TERNEUZEN - De Zeeuwse organisatie ter ondersteuning van het sociaal cultureel werk (ZOOS) luidt de noodklok. In een brandbrief aan alle Zeeuwse gemeenten spreekt ZOOS haar verontrusting uit over de lokale bezui- ningen op het sociaal cultureel werk. Er moet een halt toegeroepen worden aan de diverse bezuinigingsrondes die nu al diepe sporen hebben achter gelaten. „Zuiniger kan niet. Geld voor activi teiten is er al nauwelijks meer", aldus het bestuur van ZOOS. Tegelijkertijd verwijt de or ganisatie de gemeenten maar ook het rijk een wanbeleid te hebben gevoerd. „De afzon derlijke beleidslijnen en dito financieringsstromen hebben tot gevolg dat de plaatselijke instellingen voor sociaal cul tureel werk een lapjesdeken wordt van werkvormen. Wan- v-cg r-r/ - Het lijkt net of de geknielde man met zijn rechterarm de locomotief eventjes losjes optilt en de man rechts wat bijstuurt met zijn linkerarm. Maarzo was het dus niet foto wimkooijman Van onze correspondent GENT - De Gentse havensche pen Verheeke heeft een pro testbrief gestuurd naar de voorzitters Boom en Theuns van de technische Schelde- eommissie omdat een half jaar na de installatie van een sub commissie met Gentse verte genwoordiging deze nog altijd niet bijeen geweest is. Deze bijeenkomst was voor zien in december maar werd te elfder ure uitgesteld omdat deze subcommissie nog met vrijwel niets klaar was. De op dracht voor deze commissie was de beloofde verbeterings- werken aan de sluis te Ter- neuzen technisch uit te wer ken alsmede bijkomende on derdoorgangen van de kanaal- bruggen te Sas van Gent en Sluiskil voor de binnen- schaapvaart te bestuderen. „Een en ander moet worden nagegaan in het waterbouw- kiundig laboratorium in Bor- gerhout. Maar na zes maanden studie zij n de werkzaamheden kennelijk nog niet zo ver ge vorderd dat al een begin van resultaten kan worden voor gelegd", aldus een ontgoochel de Genste schepen. I Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het spoorbaanvak langs de mr. Haarmanweg in Terneuzen waar vrijdagmiddag twee diesel-electrolocomotie- ven van de Nederlandse Spoorwegen zijn ontspoord is vandaag rond het middaguur weer vrij voor goederenvervoer. De firma Mammoet Stoof uit Breda is het hele weekend met groot mate rieel bezig geweest om de twee locomotieven terug op de rails te krijgen. Het voorbereidende werk heeft de meeste tijd in beslag geno men. Omdat het baanvak door de zachte bodem moelij k bereik baar was voor de twee tachtig en negentig ton wegende kranen moest eerst over een afstand van 500 meter zogenaamde rijpla ten worden gelegd. Daarna pas konden de kranen de locomotie ven terug op de rails zetten. Dat karwei was gistermiddag vroeg al geklaard. Hoe de locomotieven, die 46 wagons trokken geladen met 1800 ton cokes, ontspoorden is nog steeds een raadsel. Door het onge val, waarbij overigens niemand gewond raakte, is veertig meter rails ontzet en een wissel vernield. Het goederenvervoer gaat voorlopig over een lijn. De réparatiewerkzaamheden aan de an dere lijn en de wissel zullen volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen nog zeker tot het eind van deze week duren. neer het werk zich in deze richting voortzet is er geen sprake meer van een geïnte greerde aanpak vanuit een herkenbare instelling. Het lij kt dan meer op een uitzend bureau waarbij iedere werk vorm zijn eigen markt verkent en aansnijdt". Het bestuur van ZOOS con stateert in de brief dat de laat ste vijf jaar al dertig procent is bezuinigd op sociaal cultu reel werk. De accommodaties krijgen door de geringe subsi dies onvoldoende onderhoud, ontstane vacatures van be- roepspersoneel worden bevro ren. „Intrekking van subsidie percentages gaat gewoonlijk ten koste van activiteiten die wel meer bij de doelstelling van de instelling passen maar niet bij de financiële mogelijk heden. Het ingebouwde peu- terspeelzaalwerk dreigt steeds meer losgepeuterd te worden van het buurt-en clubhuis werk. Ook betekent het vaak verminderen van het aantal uren per werkeenheid. Weg samenhang", aldus de brief schrijvers. Van inspraak van de bevol king komt volgens ZOOS ook al weinig terecht. Dat is aan de ene kant het gevolg van het ontbreken van een actief in formatiebeleid van gemeente zijde (wat bovendien in strijd is met de rijksbijdragerege ling sociaal cultureel werk) en anderzijds het gevolg van het feit dat men zich toch niets aantrekt van het ingesproke- ne. „Op zo'n manier wordt een van de belangrijkste onderde len van de decentralisatiege dachte namelijk: 'de instellin gen en de bevolking zoveel mogelijk te betrekken bij de voorbereiding van het wel zijnswerk', ernstig geweld aangedaan". ZOOS heft tot slot een waarschuwende vinger op. „Als de plaatselijke instelling voor sociaal cultureel werk wordt uitgekleed staat ook het projektenbeleid van de ge meenten en het rij k op de tocht want: - kategoraal werk, los van be staan werk, werkt een onsa- menhangd beleid in de hand, - het is duurder om voor het kategorale werk nieuwe orga nisaties in het leven te roepen, - kategoraal werk richt zich op deelproblemen van de sa menleving en aansluiting vin den bij de rest van de samen leving is veel moeilijker zon der algemene voorzieningen, - het vraagt meer inzet van het gemeentelijk apparaat en de grenzen tussen bestuurlijke en uitvoerende taken verva gen op die manier en vrijwilli- ger-bestuurders haken (mak kelijker) af. De brandweer haalt een nauwelijks aangetaste vrachtwa gen uit de uitgebrande loods Van onze correspondent AXEL - Een brand in een loods van de firma M. aan de Spoorstraat te Axel heeft za terdagmiddag flink schade veroorzaakt. Dank zij het snel ingrijpen van de Axelse brandweer, die met twee brandweerwagens het vuur bestreed, kon voorkomen wor den dat ook andere In de na bijheid staande loodsen een prooi der vlammen werden. Binnen een uur was men de brand meester, maar het na blussen duurde tot zaterdag avond 11 uur. Over wat er van de onge veer 100.000 kilogram aardap pelen die in de loods waren op geslagen nog voor consumptie - foto wim kooijman bruikbaar is, kon de politie gisteren nog geen zinnig woord zeggen. Evenmin over de totale schade. Wel zijn er sterke vermoe dens dat de brand is ontstaan doordat kinderen met vuur hebben gespeeld. Dat is ook de mening van de technische re cherche van de rijkspolitie te Middelburg, die met de rijks politie te Axel de zaak in on derzoek heeft. Op de plaats waar het vuur is ontstaan, werden'namelijk lege lucifer doosjes aangetroffen. In ver band hiermee verzoekt de po litie een ieder die zaterdag middag in de nabijheid van de loods kinderen heeft opge merkt, zich met haar in ver binding te stellen. Telefoon 01155-1444. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Burge meester en wethouders van de gemeente Oostburg zijn er voorstander van dat het recreatiepark Schone- veld in Breskens een rij dende kampwinkel krijgt. Zo'n winkel is volgens de leiding van het kamp noodzakelijk omdat de re creanten er niet veel voor voelen een kilometer ver derop hun inkopen te gaan doen. Manager Voet vreest zelfs dat een groot aantal van hen het park de rug toe zal keren en een andere vakantieplaats kiest. „Met name op onze nieuwe ont wikkelde Engelse markt zou het blijven ontbreken van zo'n belangrijke voor ziening fnuikend kunnen werken", aldus Voet in zijn brief aan het college. De meeste Engelseri laten na melijk hun auto thuis als ze de oversteek naar Bres kens maken en zijn der halve volledig aangewezen op de voorzieningen van het park. Omdat het Oostburgs college dit voorstel riog in de januariraad wil behan delen komt de midden standcommissie dinsdag 10 januari vervroegd bijeen. Er wordt dan ook gepraat over het verzoek van groenteman J. Provoost uit Nieuwvliet die zijn assorti ment wil uitbreiden met vlees en brood. Daartoe moet het bestemmingsplan gewijzigd worden. B en W zijn in principe akkoord met de uitbreiding van Provoost omdat in Nieuw vliet geen winkel is die in die behoefte voorziet. Al vorens tot een defintief voorstel te komen wil het college eerst de mening van de middenstand pei len. De commissievergade ring in het gemeentehuis begint om 14.00 uur. AARDENBURG In de Hije- naertstraat is zaterdag de 73- jarige R. Rijckaart op straat onwel geworden. Ingesteld on derzoek heeft later uigewezen dat hartstilstand hier de oor zaak was, waardoor de man ook later is overleden. ARNEMUIDEN - Naar aan-; leiding van de ernstige onge regeldheden in de nacht van oud op nieuw, heeft de rijks politie van de groep Véère een onderzoek ingesteld. In ge noemde nacht werd de brand weer belemmerd bij blus- singswerkzaamheden, en een politiebusje werd omgegooid, Tevens was er op de markt een gevaarlijke situatie ontstaan door het in brand steken van een groot aantal autobanden, vlak bij woningen. Er zijn 6 jongelui uit Arnemuiden in de leeftijd van 20 tot 27 jaar aan gehouden, in afwachting v8n het verdere onderzoek. Zij zijn opgesloten in diverse politie cellen. HULST - Zaterdagavond werd op d§ Rrppthpiirkt' m Hulst de broriifiefs glétèlth' van S. uit Hulst. Het betreft een blauwe Jamaha. HULST - In de nacht van za terdag op zondag werden ver nielingen aangericht aan de personenauto van K. uit Hulst Zijn auto stond geparkeerd op de Broodmarkt. De twee lin kerbanden werden lek gesto ken, terwijl het kofferdeksel en het linkerportier werden gedeukt. HULST - Zaterdagmorgen om ongeveer elf uur werd mevr. De W. uit Hulst bij de Aldi- markt betrapt op het meener men van artikelen zonder te betalen. Zij had voor ongeveer twintig gulden bij zich. KAPELLEBRUG - Op de Gentsevaart te Kapellebrég had de automobilist V. uit Hulst een aanrijding met een hond. Hierbij liep zijn auto veel schade op. Van wie de hond is, is nog niet bekend. SLUIS - Op de kruising Meer-' minnestraat en Kaai verleen de de bromfietser J.D. uit Schoondij ke geen voorrang aan een personenauto be stuurd door A.J. uit Aarden burg. D. liep hierbij letsel op en is in het ziekenhuis te Oost burg opgenomen. TERHOLE - Op de Notendijk te Terhole slipte in de nacht van vrijdag op zaterdag oiü ongeveer twee uur een perso nenauto, bestuurd door L. van de W. uit Terhole en belandde in de sloot. De auto werd zwaar becshadigd. Van de W. kwam er met de schrik van af. VLISSINGEN - De Griekse tariker Doreos, geladen met 60.000 ton stookolie, is zaterdag tot tweemaal toe op drift ge slagen voor de rede van Vlis singen. De sleepboot Zwitser land van de firma Muller uit Terneuzen, heeft de Doreos ten anker gebracht in de Eve- ringen op de Westerschelde, TERNEUZEN - Voor alle le den van de jongerengroep Zeeland van de Dienstenbond FNV worden op dinsdag 7 en woensdag 8 februari kennis- makingsdagen gehouden. De dagen zijn ook bestemd voor andere j ongeren die in de dienstensector werkzaam ói" (of zijn geweest). Waar de kennismakingsd?' gen plaats vinden is nog niet bekend. Wel dat ze gratis zij" 'en dat de reiskosten door de FNV worden vergoed. Belangstellenden kunne" terecht bij de Jongerenbewe ging aan Blokken 16 in Ter- neuzen (01150-97025). Goh muz Van onze correspondent HEIKANT - De op 8 janua 1934 opgerichte muziekver niging Heikant vierde 50-jarig bestaan voor bomvolle zaal in verer gingsgebouw 't Heike. Voo zitter De Koning heette zijn welkomstwoord al welkom, in het bijzonder h college van B en W Hulst, de voorzitter van Bredase Muziekbond en bestuur van de Zeeuwse a deling. Hij bracht vervolgens geschiedenis van de afge pen vijftig jaar in beeld prees zich gelukkig de richter en eerste voorzit van de muziekvereniging, heer Jo Eggermont, in zaal aanwezig te zien. Hij is deze eerste voor; ter en dirigent nog ste dankbaar en hij staat gouden letters in het vere gingsboek ingeschrev Vervolgens bracht hij da aan de gemeenschap R kant, die gedurende vijl jaren dit gezelschap op mogelijke manieren h( gesteund. In het bijzon bracht hij dank aan de den, A. Pluijm, H. van Hc A. van Hoije, J. de Reel en Jo Eggermont, die va de oprichting lid zijn en wie nog twee leden steeds muzikaal hun b< beentje voor zetten. Zij len op een speciaal ji leumconcert op 23 april a staande worden gehuldig Van een onzer verslaggever: GOES - Donderdag 12 januai zal de heer J.Valkier officie! afscheid nemen als voorzitte van de veiling Zuid-Bevelan te Goes. Dat gebeurt tijden een bijeenkomst in de eerst veilinghal van 16 uur af. E heer Valkier is sinds 1 janua 1972 voorzitter van de veilinj vereniging geweest. Na de tO( spraken is er gelegenheid c scheidende voorzitter de han te drukken. TERNEUZEN - In ca 't Bierwinkeltje aan de Tei neuzense Markt wordt va vrijdag 13 tot en met zond: 15 januari een rollendrii daagse gehouden. Er hebb< z>ch inmiddels 28 deelneme gemeld. Exploitant Frans Koei heeft dit gebeuren opgezet m enkele klanten. „We hebbi zelf geen eigen trimclub, ma omdat vele klanten om e< dergelijk evenement haddi gevraagd gaan we dit toi proberen. Als alles goed ve loopt doen we het van de mer buiten op de Markt i eens over. Dan worden andere trimclubs uitgen d'gd." Overigens heeft ca Bierwinkeltje wel een eig voetbalclub en biljartverer gmg. Van een onzer verslaggever BADZAND - Het Zeeuvl 'unpunt voor Kunstzinni "rming gaat in Cadzand e Peciale dag organiseren o e mogelijkheden van kuns innige vorming in het basi hderwijs te belichten. Het gebeuren is gericht de Zeeuwse onder wijsgeve den in het kleuter- en lag onderwijs. Het vindt Woensdag 25 januari plaats i ftet vormingscentrum Hec hesse. Het programma dui] an 13.30 tot 20.00 uur.

de Stem | 1984 | | pagina 4