Eerst slagen voor theorie-, dan pas praktijk-examen Theorie examen: Alleen jaof nee De Belgische vrouw en de wapenrok Reageerbuis helpt bij veredeling SFEER INS ZATERDAG 7 JANUAR11984 "EXTRA OP ZATERDAG= Wageningen: mini-chromosoom voor tomaat Satraap Mausolus Chelatie- therapie PAPIER1 VOOR UW PEN 7AT^RDAG 7 JAN Moeder Teresa bestolen Carlos dader aanslagen in Frankrijk T11 PAGlNü K.almpjes aan is het CBR (Centraal Bureau voor de Rijvaardigheid) begin deze week overgestapt op een nieuw type theorie-examen. In plaats van de bekende formulieren met verkeersborden en ver keerssituaties krijgen de kandidaten voortaan een serie van 70 dia's te zien. Bij iedere dia hoort een vraag, die middels druktoetsen met ja of nee kan worden beantwoord. Er komt geen formulier meer aan te pas. De antwoorden worden direct ingevoerd in de computer, zodat een kwartier na afloop de uitslag bekend is en de geslaagde kandidaten hun certificaat mee naar huis kunnen nemen. t door Ad Pertijs BREDA - Het rustige begin is te wijten aan de overgangsregeling die nog van kracht is. Iedereen die voor 31 december het examen heeft aangevraagd mag het nog op de oude wij ze afleggen. Gemakkelijker Het examen is op het oog gemakkelijker dan het oude. In erg simpel Nederlands wor den in een tijdsbestek van vijfentwintig minuten zeven tig dia's vertoond. Elke dia toont steeds een verkeerssi tuatie waarbij een witte CBR- auto of -motor is betrokken. De kandidaat moet er bij de beantwoording van de vragen vanuit gaan dat hij de be stuurder is van het CBR-voer- tuig. Zestig goede antwoorden (85%) zijn voldoende om te sla gen. Uw verslaggever scoorde zonder enige voorbereiding bij een schaduwexamen een pun tental van 63. Het hoogste van die 'sessie'. Van de acht kandi daten slaagden er vijf. De ge- zakten weten hun falen aan onderschatting. De geslaagden hadden er wat meer studie in .gestoken, I De score van 63 is volgens Suijkerbuijk normaal voor iemand die dagelijks in het verkeer actief is. „Door het deelnemen aan het verkeer krij g je een bepaald verkeers- inzicht. Het theorie-examen test in hoeverre bij de kandi daten dat verkeersinzicht aanwezig is. Dit examen sluit dan ook veel beter aan bij de praktijk". Het doornemen van de fouten leert hoe praktijkge richt het door het TNO ont wikkelde audio-visuele theo rie-examen is. Vijf van de ze ven fouten hadden betrekking op situaties omtrent trams (2x), motor (2x) en rotonde. Trams komen niet voor in West-Brabant, een motorrij bewijs is niet in mijn bezit en ook rotondes kom je maar weinig tegen in het Westbra bantse. Geen prijs te duur De hele omschakeling heeft ettelijke miljoenen gekost. Volgens de heer Verhoef van het CBR in Rijswijk een ver antwoorde uitgave. „Wanneer de verkeersveiligheid in het geding is geen prijs te duur voor verbeteringen." De om schakeling is zeven jaar gele den in gang gezet. Verhoef: „Niet omdat het oude examen faalde. Zie het meer als een normale ontwikkeling. Daar naast was ons wel duidelijk dat het oude systeem niet aan sloot bij de praktijk. Het kwam vaak voor dat kandida ten glansrijk slaagden voor hun theorie en dan hopeloos de fout in gingen op het praktijk examen of andersom." Suij kerbuijk is het daar helemaal mee eens. „Vroeger moest men de precieze betekenis van de verkeersborden kennen. Maar wat heb je daaraan wanneer je een bord niet naar de prak tijk weet te vertalen. Nee voor mij is het een hele verbetering. Er is ook niemand in de rij schoolwereld die er zijn be zwaren tegen heeft. Integen deel er zijn nu al rijscholen die er op inhaken met nieuw op gezette cursussen. Zij hebben de beschikking over dezelfde dia's als op het examen. Het gevaar dat kandidaten simpel de dia's van buiten leren is niet aanwezig. Binnenkort zullen er 1400 verschillende dia's in het examenpakket zit ten. Nou ga, die veertienhon derd maar eens van buiten le ren. Nee dan was het met die oude formulieren gemakkelij ker iets in hoofd te stampen." Nieuwe aanvraag De meeste gezakte kandida- Aan de hand van een ge projec teerde dia moeten de kandi daten een situatie in het verkeer beoorde len. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GUBP ten vroegen direct een nieuwe je zo'n kaart hebt gekocht dan examen aan. Volgende week konden ze alweer terecht in het examencentrum. „Dat is een groot voordeel. Wanneer kun je zo op de openingstijden binnenlopen om examen te doen. Reserveren hoeft niet eens". Door ome verslaggever WAGENINGEN - Mede werkers van de Landbouw hogeschool in Wageningen zijn begonnen met de ont wikkeling van een zoge naamd mini-chromosoom. Met deze in de reageerbuis geconstrueerde erfelijk heidsdrager hopen zij nieu we eigenschappen te kunnen overdragen naar de tomaat. Indien dit lukt zal het mo gelijk zijn om de tomaat en verwante soorten te voor zien van gunstige eigen schappen, waaronder weer stand tegen ziekten. Boven dien ontstaan nieuwe moge lijkheden voor de veredeling van planten. Het mini-chromosoom is een kunstmatige versie van de van nature in iedere plantecel aanwezige chro mosomen, de dragers van de erfelijke eigenschappen, die neergelegd zijn in een che mische verbinding (DNA). Het synthetische chromo soom moet zodanig zijn ge maakt, dat het niet te onder scheiden is van de al aanwe zige erfelijkheidsdragers en netjes meedoen aan het cel delingsproces. Tot nu toe is dit alleen gelukt bij gistcel- len. De keus is gevallen op de tomaat, omdat de Land bouwhogeschool en andere instituten in Wageningen hierover veel kennis in huis hebben. Daarbij komt nog dat de cel- en weefsel kweekeigenschappen van bepaalde tomatenrassen zeer geschikt zijn als model voor de genetische manipu latie van planten. De tomaat is bovendien een plant waarvan men al een groot aantal erfelijke eigenschap pen 'in kaart' heeft gebracht. Genetische manipulatie van bacteriën, schimmels en zoogdiercellen begint in tal van laboratoria een routine te worden. Het toepassen van deze techniek bij plan ten en gewassen om de eigenschappen te verbeteren staat echter nog in de kin derschoenen. De onderzoekers hopen langs deze weg met name voor de veredeling van to maten, komkommers, aard appelen en een aantal sier gewassen zoals petunia, roos en chrysant nieuwe perspec tieven te openen. Door een aantal Nederlandse instel lingen zijn inmiddels uit eenlopende methoden voor genetische manipulatie in onderzoek genomen. Sneller Met genetische manipulatie is het mogelijk om veel snel ler resultaten te bereiken dan bij de klassieke kruisve- redeling. Een ander voordeel zijn nieuwe combinatiemo gelijkheden, omdat veel meer soorten kunnen wor den gekruisd dan bij de kruisveredelingsmethode mogelijk is. Want daarbij blijken vaak zelfs nauw ver wante soorten niet kruis haar. Wat betreft de mogelijke gevaren van genetische ma nipulatie, ziet men geen on overkomelijke bezwaren. In de kringen van veredelaars heeft men een groot verant woordelijkheidsbesef, aldus dr. N.G. Hogenboom van het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen. Het doel heiligt niet alle middelen. Zo is veel succes geboekt met het resistent maken van aardappelen tegen de colo radokever. Het resultaat is echter nooit op de markt ge komen, vanwege de gevaar lijke stoffen die zich ontwik kelden. Door Aad Jongbloed De dames in België hebben het leger ontdekt als bron van - voorlopig nog - eindeloze discussies. En de kernvraag is of de gelijkheid tussen man en vrouw zover gaat dat ook meisjes dienstplichtig zouden moe ten zijn. Met andere woorden: is dienstplicht voor vrouwen de kroon op hun streven naar emancipatie? Binnen alle politieke groeperin gen in België wordt de laatste tijd veel over die dienstplicht gepraat en zoals in de meeste discussies het ge val is, men komt er niet uit. Sommi ge vrouwen vinden inderdaad dat - om het wat mank uit te drukken - gelijke monniken gelijke kappen dienen te dragen, maar anderen spreken van een val, waarin femi nisten worden gelokt. Bij een enquête onder liberale vrouwen bleek dat 81 procent van hen voor het leger was en dat 79 procent ook vond dat er een dienstplicht voor vrouwen zou moe ten zijn. De eerlijkheid gebiedt ech ter te zeggen dat ook in België onder de liberale vrouwen slechts weini gen zich militant feminstisch op stellen. Andere vrouwen, zoals de leden van de IOT, de Internationale van Oorlogs Tegenstanders, zagen tijdens een studiedag helemaal niets in dienstplicht voor vrouwen. Want, zeiden ze, het leger verpersoonlijkt ongeveer alles waaraan rechtgeaar de feministen een hekel hebben: hiërachie, vechtlust, stoerheid, ka daverdiscipline et cetera. Emanci patie betekent juist, vond men alge meen, de mogelijkheid om een eigen mening te verkondigen en dat iets waarmee je in het leger niet mee moet aankomen. In 'De Morgen', het progressieve dagblad voor Vlaande ren, deed 'een onzer verslaggeef sters' kond van een discussie over de dienstplicht en ze gaf, zonder bron vermelding, te kennen dat „door vrouwen in het leger te halen men helemaal hun gelijkheid niet na streeft." De vrouwen die in het leger komen, schreef ze - en waarschijn lijk heeft ze gelijk - belanden meestal op posten waar ze hun tra ditionele functies vervullen: typen, telefoneren, verzorgen. Omdat vrouwen niet in gevechtsfuncties komen, kunnen ze ook niet grote carrières maken, vond de verslag geefster. Een gedachtekronkel die ik niet helemaal kan volgen omdat je, denk ik, de gedachte aan een carriè re over mag slaan als je helemaal niet over deelneming aan het leger wilt prakkezeren. Of zou een baan bij het leger wel acceptabel zijn voor vrouwen als ze vanuit een schutterspunt anderen mogen beve len het vuur te openen? De kwestie is of vrouwen even veel kans maken om carrière te ma ken in het leger, want dan pas is er sprake van gelijkheid. En dan kun je best vanwege tal van normen de carrièrelijn van dames anders laten verlopen dan die van mannen, als ze, gelijk startend, gelijk presterend maar gelijktijdig kapitein, korpo raal, sergeant of kolonel worden, al thans kunnen worden. Maar zover is het in België nog niet. Minister van Defensie, Vreven, zei tijdens een van de discussies „dat het zeker niet in de bedoeling van de minister ligt om op korte ter mijn dienstplicht voor vrouwen in te voeren." Maar, zei hij ook, het Koninklijk Besluit van februari 1981 zal binnenkort volledig worden herzien. En hij doelde daarmee op het feit dat momenteel de lichame lijke toe'at gseisen voor officieren en ond eieren dezelfde zijn voor mannen als voor vrouwen en dat die veranderd moeten worden. Dat betekent dat een stuk (term, ge plukt uit de discussies) gelijkheid tussen man en vrouw afgebouwd wordt, maar je krijgt er wel iets voor terug. Want via onvergelijkba re examens voor vrouwen en man nen, omdat een vrouw nu eenmaal anders gebouwd is dan een man, geef je de vrouwen wel meer kans. Dat bedoelt minister Vreven van Defensie en ik denk dat hij daarmee nog wel wat voeding heeft gegeven aan de discussies die nog volgen. Voor de Belgische dames, die de kans willen wagen een carrière bij het leger te maken: een dienstplich tige soldaat verdient aanzienlijk minder dan in Nederland. De eerste zes maanden verdient de Belgische milicien 75 frank per dag 4,05) en 100 frank 5,40) per dag voor de rest van zijn diensttijd. Volgens de heer Frans Suij kerbuijk van de CBR-kringen Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom, is het opvallend hóe- veel mensen zich nog juist voor die 31ste december bij het CBR hebben aangemeld om examen te doen. Een groot aantal mensen legt dus blijk baar liever het oude ver trouwde theorie-examen af. „Daarom is het nu nog niet echt druk bij ons. Gemiddeld hebben we nu per dag twee of drie groepjes van acht men sen. De examenzaal is bere kend op 40 kandidaten. In de toekomst is het maximum echter 38, omdat we twee plaatsen achter de hand willen houden om storingen op te vangen." Het nieuwe examen is totaal verschillend aan het vorige. In het oude geval werden theo rie- en praktijkexamen op de zelfde dag afgelegd. In de toe komst kan alleen een prak tij kexamen worden afgelegd wanneer men geslaagd is voor het theoriegedeelte. Bij de rij schoolhouder kan een theorie- examenkaart worden gekocht, waarmee het examen bezocht kan worden. Met het theorie certificaat in de hand kan dan overgegaan worden tot het aanvragen van het praktijk examen. Volgens de heer Suijker buijk is het juist nu interes sant om op de nieuwe wijze examen te doen. „Zak je dan, heb je nog altijd een kans op je praktijkexamen." Suijker buijk verwacht dat eind maart de overgangssituatie voorbij zal zijn. Vanaf dat moment krijgen de nieuwe theorielo kalen de volle laag van 700.000 kandidaten per jaar over zich heen. Het loskoppelen van het theorie- en praktij kexamen maakte het noodzakelijk dat de theorie-examens uit de ca fésfeer werden gehaald. In het oude systeem werden de exa mens veelal afnomen in een cafézaaltje. Gezien de moder nere aanpak van het theorie examen moest het CBR op zoek naar nieuwe lokalen. In totaal heeft het CBR dertig nieuwe theorie-examenloka len ingericht. „Ieder lokaal ziet er hetzelfde uit", aldus Suijkerbuijk. „Dezelfde dia- apparatuur, hetzelfde meubi lair en dezelfde computers." De theoriecentra staan o.a. in Breda, Bergen op Zoom en Goes. Breda en Bergen op Zoom werken samen. Op maandag en dinsdag worden .examens afgenomen in Breda en op woensdag en donderdag kunnen de kandidaten terecht in Bergen op Zoom. Naamplaatje is een serie over uitdrukkingen en voorwerpen, genoemd naar mensen, opgetekend door Hans Toonen Staatshoofden van al dan niet verwaaide wereld machten weten bij leven en welzijn dat zij na hun overlijden worden bijgezet in een mausoleum. Zo rust Brezjnef aan de voet van het Lenin-mausoleum in Moskou, dat overigens nog altijd taboe is voor Stalin. Napoleon ligt sinds 1840 in de Dóme des Invalides in Parijs. De naam mausoleum danken we aan Artemisia, zuster en echtgenote van satraap Mausolus. Rondom 350 jaar vóór Christus heer ste Mausolus over Carië, een streek in het zuidwes ten van het huidige Turkije met als hoofdstad Halicar- nassus. Het jonge echtpaar -Mausolus was 24 toen hij overleed- was niet alleen machtig, maar ook rijk Want nog tijdens zijn leven gaf vrouwlief Artemisia aan een zestal Griekse ar- chitecten en beelhouwers, onder wie bouwmeester Sa- tyrus en beeldhouwer Sco- pas, opdracht een monu mentaal graf te bouwen Het monument moest her. inneren aan de grootheid van de overleden vorst. Juist dat was volstrekt nieuw in de Griekse kunst. Het resultaat was een 50 meter hoog, vierkant graf rustend op een colonnade (36 Ionische zuilen), die weer gedragen werd door een vierkant fundament. Voor het praalgraf stonden broer en zus Mausolus in steen gehouwen. aanstaande dinsdag: Char les Dow Ed Jones. De Gezondheidsraad meent dat de chelatietherapie zin loos is en mogelijk schade lijk kan zijn voor patiënten. Een commissie van dit ad viesorgaan beperkte zich tot een literatuuronderzoek. Naar welke literatuur heeft men gekeken en wat zijn de criterea geweest bij de waardebepaling van dit we tenschappelijk materiaal? Hoe is de conclusie onder bouwd dat de chelatiethera pie te veel risico's mee brengt? Gezien de 20 jaren ervaring met deze therapie in de VS (400.000 patiënten) is deze conclusie niet hard te maken. De chelatietherapie heeft een mortaliteit die vrijwel nihil is en de stof EDTA een giftigheid die la ger is dan die van aspirine. Het aantal patiënten dat sterk verbetert door de che latietherapie is te groot om dit nog af te doen met de op merking 'anekdotische be wijsvoering'. De cardioloog dr. W. Stiggelbout van de Ned. Hartstichting heeft in interviews een meer ge nuanceerd standpunt inge nomen. Hij stelt dat in de li teratuur ook niets te vinden is dat op overtuigende wijze pleit tegen de chelatiethera pie. Wellicht, zo verklaarde hijis deze therapie een stukje van de legpuzzel in de strijd tegen hart- en vaat ziekte. Gezien de vraagte kens had de commissie niet anders mogen adviseren dan te komen tot een onderzoek. Waarom werd niet geadvi seerd een onderzoek uit te voeren onder de 4000 patiën ten die intussen in Neder- land zijn behandeld? Hoe kunnen de voorstanders van deze therapie anders vol doen aan de eis van de com missie, dat de therapie wordt beoordeeld zoals elk nieuw geneesmiddel. Hoe serieus is de Gezondheids raad te werk gegaan als wij de voorzitter van de Ge zondheidsraad dr. Stuyt in het radioprogramma 'Mei het oog op morgen' horen zeggen, dat de chelatiekli- nieken in 40 dagen 40 infu sen van 1 liter per dag ven, terwijl alle klinieken slechts 2 infusen per week geven van een V4 liter. Onze patiëntenvereniging, niet is gehoord door de com missie, zal de minister ver zoeken te komen tot een on derzoek naar het effect van de chelatietherapie op door bloedingsstoornissen bij pa tiënten met atherosclerose Den Haag De Ver. voor Chelatiepatiën- ten H.L. van Woensel (ADVERTENTIE) E.P.M. PARKETVLOEREN Tot 11 januari reserveren voor geheel 1984 voor de groothandelsprijzenvar 1983 bij aankoop van 30m: nü 30m* parket gratis in een van de showrooms, waarvan enkele ook op zondag geopend zijn. Partikulieren uitsluitend na telefonische afspraak via ons centraal afspraken nr. 01652-7724. .©i tts-zta-js-t SJonztizk Elke volzin Bredaas die ik opvang tijdens de wandeling over de groentemarkt of door de zaak van Appi Heijn koester ik even aan mijn ta- lenboerenborst. Ik verhaal de klanken en tracht de zin voor mij te zien in fonetisch schrift, genietend van zoveel klankrijkdom. Zo zei giste ren het vrouwtje achter het winkelwagentje tegen haar gesprekspartner: „Ik gaoj erregus aanders staon waant ik staoj ier lilluk in de weg". Vanwaar die 'j' achter ga en sta? stelde ik mij de vraag en konkludeer- de: Gewoon de luiheidsfak- tor die alle dialekten voort brengt. Op weg van de klin ker van ga en sta naar die van 'ergens' en '(h)ier' pas seerde haar tong de stand voor j en nam die spraak klank enpassant mee. Kent u de luiheidsfaktor? Zo nee, let dan eens op de aerobic dancing die uw tong moet uitvoeren als u alle klanken uitspreekt in de vraag: 'Hebt u het gehoord? Doe dat dan nog eens in: 'Et choort?. Voor niet-Bredanaarsdat is de zelfde vraag in het Bre daas. In et choort? hoeft uw tong zich amper op te heffen uit z'n ruststand (kamer breed plat op de vloer van uw mond). De luiheidsfaktor verklaart ook de tweede g in: Gaogut? (voor allaochto- nen Gaat het? in de zin van: Lukt het een beetje?). Uw tong blijft kalm zitten in de stand voor g, in plaats van terug te keren naar z'n rust stand voor de h die in het Bredaas niks vorstelt. De t is veel te veel werk (de t van 'het' bedoel ik) en door dat allemaal over te slaan hoeft ie alleen maar even te zak ken voor de a. Waarom de e van 'het' de u van hut wordt is een heel ander verhaal en daar wil ik helemaal niet heen. U moet eerst nog even leren gonzen. Het vibreren van de stembanden heet in het jargon van fonetici 'stem'. Dat is verwarrend voor een leek die De Stem zit te lezen. Wij houden het der halve op 'gons', het geluid dat u voortbrengt bij het uitspreken van de spraak klank voorgesteld door de letter m. Aanzetten van de gons is een koud kunstje. Brengt u maar even de spraakklank voort die wordt aangeduid met de letter f, maar dan wel vijf tellen lang. U lijkt wel een leeglo pende binnenband. Zet nu na de derde tel de gons aan, en uw f wordt v. Doe het nog maar eens met een s die u bij de derde tel laat overgaan in z en doe het met de pinken stevig in de oren gedrukt. Uw hele schedel vibreert mee met de stembanden. Dat was aanzetten van de gons. Nu afzetten. Dat is veel las tiger maar voor u- uiteraard niet onmogelijk. U begint nu met drie tellen z en schakelt na de derde tel de gons uit terwijl u rustig doorgaat met de tong in dezelfde stand. Waarom deze bitter tafel fonetiek? om er achter te komen waarom de heer Wim Koek zweeg over de uitspraak toen hij in De Stem van oktober uitlegde wat de naam betekende van dat stationnetje in Wales dat te koop was. Hij vertelde uit welke delen het woord was opgebouwd en wat die alle maal betekenden maar repte met geen woord over de uit spraak. Die is namelijk met geen pen te beschrijven voor een leek. Dat bent u nu niet meer. U weet wat gons is en kunt die uitschakelen en dat moet u kunnen voor de eer ste klank van dat woord uit Wales dat begint met dub- be-1. Is het u ooit opgevallen dat geen Engels woord be gint met dubbel-1. Het barst van de dubbel-1 woorden in het Engels, maar nooit aan het begin. Komt u er toch een tegen in Engeland dan is dat geen Engels, maar Wel sh. Wellicht heeft een enkele lezer de naam van het sta tionnetje in kwestie niet meer in het geheugen en daarom - met excuses aan de meerderheid - herhaal ik die hier even: Llanfair- prollgwyngyllogogery- chymdrobwillantysitogo- goch. We beginnen dus met die dubbe-1 daar vooraan. Zet uw tong in de stand voor de 1 van het woord lull (En gels of Nederlands, maakt niet) en breng de klank daarvoor voort, vijf tellen lang. U hoort volop gons en gonst drie tellen door. Nu zet u de gons af maar laat alles- verder staan binnen in uw mond en gaat gewoon door Als u het goed doet eindigt uw Hollandse gons 1 in een gonsloze uit Wales. Een heel vreemd geluid en u begrijpt nu wel waarom de heer Koek de uitspraak buiten bespreking liet. Bent u er nog? O, sorry 'Slaapt u rus tig door. U hebt het wel ver diend. gjm O'M p.s. Als beloning voor het wak ker blijven nog even deze troost: de letter W in het Welsh is een klinker', de klinkerklank 'oe'. Cwr» (bier) spreekt u uit: koeroe. en nog meer troost: Nauwe lijks een kwart van de inwo ners van het stationsstadje kan de naam volledig uit spreken zonder onderweg nog drie maal adem te tan ken. „trecht/geneve internationale organis n geneesmiddelenfabri TIFPMA, is van plan Spraak van de Codec £«ie voor de Farmaceutr ïédrijfstak in Nederland Organon wereldwijd „nbliceren. Dat heeft de v „resident van de IFPMA, cheal Peretz, vrijdag be tigd- ne Nederlandse codec issie baseerde haar fnraak in de zaak tegen Or Zn op de internationale Hragscode die ruim twee j Sen door de IFPMA opgesteld- Volgens de Pa ver va Van onze redactie buitenland, KARACHI - Een dieven bende in Karachi in Pa kistan heeft zich meeste gemaakt van chèquès te waarde van 220.000 dolla die voor de zusters-mis sionarissen van harm hartigheid van Moede Teresa in Calcutta in In dia waren bestemd. Het grootste deel va de uit het buitenland af komstige chèques werde al in Hong Kong verzil verd door een organisatie die eenzelfde naam ge bruikte als die van dt draagster van de Nobel prijs voor de vrede var 1979. De hoofddirecteur var de posterijen in West- Bengalen heeft naar aan leiding van de diefsta gezegd dat de 2.600 post- bestellers van Calcutt; erg slecht worden be taald en daardoor „ge makkelijk in de verlei ding komen". PARIJS (AFP) - De terror 'Carlos', die eigenlijk Ilit Ramirez Sanchez heet, is schrijver van een van de br ven waarin de verantwoori üjkheid wordt aanvaard v< de aanslagen die op 31 dece ber van het afgelopen jaar z gepleegd op het station v Marseille, de TGV of supc snelle trein in Frankrijk het Frans Cultureel Centre >n Tripoli in Libanon. Dit is vrijdag van weling hchte zijde in Parijs verr men. Volgens de omgevii van de Westduitse veiligheic dienst verblijft Carlos rr menteel in Oost-Berlijn. AKARTA (ANP) - Minist ®n den Broek laat zich n over de geioofwaardighe an de herhaalde officiële I onësische verklaring dat ^gering niet is betrokken e geheimzinnige moorden. „Ik heb geen reden die ve sten'n® t'lans ter discussie teilen", zo zei hij vrijdagmi v na een gesprek met de b einebber van de Indonesisc hjdkrachten, generaal Be "yMoerdani. De woordvoerder van 'H'ster verklaarde later actie op Indonesische per richten dat generaal Moe kof" Van ^en Broek geen e in venyijt had gemaakt ov ®6itg in interne aangel bheden van Indonesië, bii ^en Broeks mededeli J aankomst dat hij de moe u/1 ter sprake zou brengt do ,c'e Indonesische krant gelegenheid het publikati

de Stem | 1984 | | pagina 4