Zwart-wit boek van Blijf van m'n Lijf Boete van 60 voor verkeerd aanbrengen kentekenbewij s Stalen damwand vervangt versleten hout Rijden zonder rijbewijs kost 250 4 Als ik gedronken heb, wil ik toch altijd zelf rijden' 14.000 V IN KANAAL BIJ SLUISKIL Westzeeuwschvlaamse atletiekclub presenteerde zich 1984 'nat' begonnen WOENSDAG 4 JANUAR11984 VAN ZEELAND Plaatselijk nieuws FNV jongeren in Terneuzen 'BIJ VEEL INSTANTIES VOOROORDELEN' Tanker omhoog nabij Tholen SBOV start cursus bloemschikken Info-avond Scholen-korf- bal in Goes BEJAARDE PUTTENAAR: Zuiddorpe Goes Kookcursv Koewacht Terneuzen T16 PAGINA ZEELAND 3 Vl/OENSDAG 4 JANI Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De jongeren groep Zeeland van de Dien stenbond FNV houdt op dins dag 7 en woensdag 8 februari kennismakingsdagen voor alle leden van de bond en andere jongeren die in de diensten sector werkzaam zijn (ge weest). De kennismakingsdagen, waarvan nog niemand weet waar ze gehouden worden, zijn gratis. Reiskosten worden door de FNV vergoed. Belang stellenden kunnen terecht bij de Jongerenbeweging aan Blokken 16 in Terneuzen (01150-97025). Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland be staat vijf jaar. Ter gelegenheid daarvan heeft de organisatie een 'zwart-wit boek' uitgegeven. Daarin worden positieve en negatieve ervaringen uit de afgelopen jaren belicht. Er komt uit naar voren dat vrou wenmishandeling en -bedrei ging, voortkomend uit vrou wenonderdrukking, nog steeds het bestrijden waard is. Blijf van m'n Lijf biedt (tij delijk) onderdak aan mishan delde vrouwen in een speciaal daarvoor beschikbaar huis. De organisatie is ontstaan als re actie op de traditionele hulp verlening, die nog steeds te veel gericht zou zijn op herstel van relaties en behoud van het gezin. Het Blijf van m'n Lijf-huis wordt door de hulp vragende vrouwen zelf gerund. Daarbij worden ze geholpen door vrij willige krachten die elk één dag per week in het huis wer ken en door enkele betaalde krachten in part-time dienst verband. Er wordt hulp geboden die 'niet onderdrukkend is voor de vrouw, maar die een klimaat schept waarin een vrouw tot rust kan komen, haar eigen si tuatie kan overzien en op grond daarvan haar eigen be slissingen kan nemen'. l wordt benadrukt dat vrouwe nonderdrukking zich niet al leen op straat of bij instanties manifesteert, maar ook op minder zichtbare plaatsen als thuis of op het werk. Speciaal wordt aandacht besteed aan huisvestingsproblemen, kin derbescherming, school, rechtshulp en sexueel geweld. Bovendien is de uitslag opge nomen van een enquête onder medische- en sociale hulpver leners. In het zwart-wit boekje Daaruit komt naar voren dat minimale medewerking aan de enquête is verleend. Van de 143 formulieren kwa men er slechts 39 ingevuld te rug. Ook komt tot uiting dat Blijf van m'n Lijf vaak pas als laatste doorverwijzingsmoge lijkheid in aanmerking komt. „Onze ervaring en deze ant woorden", aldus de stichting, „bevestigen dat er bij veel in stanties vooroordelen be staan." De feiten spraken voor zich. Derden hadden de politie ge tipt dat een wagen met een snelheid van 25 kilometer slin gerend over de weg ging. De politie was gaan kijken en had een poosje achter de auto moe ten blijven. De voorganger reageerde niet op geluids- en lichtsignalen. Toen de weg wat breder werd was de pa trouille hem voorbij gereden en had de weg geblokkeerd. De bejaarde bestuurder was toen stapvoets tegen de politiewa gen aangereden: schade 1150 gulden. De man, slechthorend, maakte een nogal verwarde indruk. De politierechter had dan ook de nodige moeite het verhoor in goede banen te lei den. De verdachte blijkt al ge ruime tijd geen rijbewijs te hebben en is vier keer eerder dames aan het werk. Van een onzer verslaggevers THOLEN - Op de Oosterschel- de op de zogenaamde Prinses- seplaat vlakbij Tholen is gis' teren de tanker Gaby, geladen met 840 ton stookolie, omhoo! gevaren. Tijdens hoog water van morgen vroeg zullen drie sleepboten proberen de tanker vlot te trekken. een onzer versiaggevrs Van De Stichting Bevord Bpn °nderwijs aan Volwass h-eft een cursus Fiji ontwikkeld, die g kan worden in de d van de scholeng voor LBO, aan Goes, ens de cursus, die ond staat van een er va re Van onze correspondente OOSTBURG - Toneelgro pe Plattelanders viert 1,2 3 februari het eerste lustri met het opvoeren van e blijspel in drie bedrijven kous op z'n kop', geschrev door J- Hemmes-Kan Vanaf begin maart is c groep van 12 enthou'sia mensen al bezig in De Roe Leeuw te Zuidzande met repetitie van het stuk door de spelers zelf is h< schreven in het We zeeuwschvlaamse dialect. De Plattelanders is v jaar geleden ontstaan tc een aantal oud-PJZ-lec besloot door middel van neel de band die in de lc van jaren was opgebou' binnen de PJZ te behoud' „Na enkele jaren los-vast hebben gewerkt is dit jE gekozen voor een verenigi met een bestuur", aldus kersverse voorzitter Iza Haartsen uit Schoondij „Wij streven er naar zo de twee jaar toneel te bre gen voor heel We Zeeuwsch-Vlaanderen. A zijn daar in het verlee met 'Pastoor Zonnevijle' Je zult er maar mee opf schoteld zitten' zeer zeker geslaagd. En dat allem; zonder subsidie wat toch v Van onze correspondent TERNEUZEN - De 26-jarige P. van H. uit Zaamslag stond gis termorgen voor het Terneuzense kantongerecht vanwege het feit dat deel drie van het kentekenbewijs van zijn auto niet op de juiste wijze was aangebracht. Hij had het omgekeerd op de voorruit van zijn voertug zitten. Daarvoor had hij vorig jaar op 4 maart een proces verbaal gekregen. „Ja maar als die agent even naar de achterzijde van mijn auto was gelopen en dan naar binnen gekeken had, had hij kunnen zien dat ik het wel had", aldus Van H. Kanton rechter mr. H. de Mul vond dit toch teveel gevraagd. Hij wil de wel rekening houden met het feit dat Van H. het wel had, maar bij vergissing niet op de juiste manier had aan gebracht. Hij kwam tot een uitspraak van 35 gulden of een dag hechtenis, nadat officier van justitie mr. J. Bogers 60 gulden of twee dagen had geëist. Conform de eis van 25 gul den of een dag werd mevrouw G.T. uit Philippine veroor deeld. Ze had haar personen auto 21 april 1983 aan de Zuid- landstraat te Terneuzen voor een uitrit geparkeerd. „Het was avond en slecht weer en ik heb het niet gezien, alleen een verlaagd trottoir". Ze had het schikkingsbe- i Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen (SBOV) begint in de tweede week van maart met een cursus bloemschik ken. Lessen daarvoor worden ge geven in Hulst, Middelburg, Terneuzen, Vlissingen en Zie- rikzee. Nadere informatie is verkrijgbaar op 01717-2010. drag van 60 gulden niet be taald, omdat ze had vernomen dat veertien dagen later door de gemeente een duidelijk te ken op het wegdek was aange bracht waarbij op de aanwezi ge uitrit werd gewezen. Daar er toch wel van enige verwar ring sprake was, getuige de maatregel van de gemeente, kwam het haar op 25 gulden of een dag te staan. L. de P. uit Terneuzen had 1 april van het vorig jaar gere den over de Gentsevaartstraat te Hulst zonder een geldig Ne- iderlands rijbewijs. Omdat hij wel over een Belgisch rijvaar digheidsbewijs beschikte kwam hij er met een boete van 35 gulden of een dag vanaf. J.B. uit Terneuzen had 31 december 1982 met zijn perso nenauto op de kruising Gera niumstraat-Azaleastraat in zijn woonplaats een aanrij ding veroorzaakt met een be stuurder van een motorijwiel, die van rechts kwam. „Mis schien te laat zien aankomen, als ik wat harder had gereden had hij langs achter kunnen passeren", aldus verdachte. Officier van justitie mr. J. Bogers zei dat de kruising goed overzichtelijk is en B. de motorrijder goed kon zien aankomen. Hij eiste een boete van 225 gulden of 5 dagen en de kantonrechter vonniste conform de eis. Van onze correspondente GOES - De Goese korfbalver eniging Togo houdt vrijdag 6 januari in de veilinghallen aan de Fruitlaan een mikro- baltoernooi voor leerlingen van het voortgezet onderwijs op de Bevelanden en Walche ren. De aanvang is 9 uur 's morgens. Er komen 24 team in actie, die verdeeld zijn over 6 poules. Alle poules spelen een halve competitie. Daarna worden vanaf 15.35 uur de finalewed strijden gespeeld. Gig SLUISKIL - Een nog uit de jaren twintig daterende houten dam wand aan de oostzijde van het kanaal Gent-Terneuzen, maakt op het ogenblik plaats voor een solide stalen wand. - foto wim kooyman Van onze correspondent OOSTBURG - Tijdens de Westzeeusch- vlaamse kerstinstuif presenteerde de in oprichting zijnde Westzeeuwschvlaamse atletiekvereniging zich voor het eerst in het openbaar. Op de tribune van de sporthal was een stand ingericht met heel wat prominen ten uit de provinciale atletiekwereld. Zo was Unie-raadslid en lid van de sectie wedstrijdsport Niek Flipse present, sa men met de bekende atlete Irene Pos. Van het oprichtingscomité waren Jaap van Peperstraten, Staf Dobbelaere en mevrouw Janny de Munck-Sinke van de partij. De bedoeling van deze actie is de jeugd nader kennis te laten maken met de atle- tieksport. Dit middels onder meer een kwis, waaraan prijzen verbonden wa ren. De stand mocht zich in een ruime belangstelling verheugen, want een 350- tal jeugdigen kwam het vragenformu lier invullen. Ook afdelingsvoorzitter Johan Vuijk kwam in de middaguren in de Oostburg- se sporthal een kijkje nemen. Afgaande op deze belangstelling is de officiële start van de Westzeeuschvlaamse atle tiekclub nabij Op 4 februari start men met de trim- loop Oostburg - Groede over een afstand van 5 km. De Grote Gatloop, een prestatieloop eveneens over 5 km, staat gepland op 10 maart aanstaande, terwijl de eerste wedstrijdloop op 20 april is geprogram meerd. Dit voor scholieren met als inzet de schoolwisselbeker naast diverse an dere individuële prijzen. Van onze correspondent TERNEUZEN - „Meneer is toch wel hardleers. Hij staat al voor de tweede keer terecht voor het rijden zonder rijbewijs en nu hij er een heeft, heeft hij dat niet bij zich", aldus officier van justi tie mr. J. Bogers gistermorgen in de eerste zitting van dit jaar van het kantongerecht te Terneuzen tegen de 18-jarige P.N. uil Sluiskil. „Ik moet nu maar aanne men dat u een rijbewijs heeft, vandaar dat ik dan ook niet een voorwaardelijke gevange nisstraf zal eisen, zoals na de tweede keer het gebruik is". Wel hoorde N. een geldboete van 300 gulden of 6 dagen te gen zich eisen. „Hoe bent u hier dan vanmorgen geko men", wilde kantonrechter mr. H. de Mul van de verdachte horen. „Met de auto van mijn vader", zei N., die toegaf dat hij zijn rijbewijs thuis had la ten liggen. Verder vond hij de eis hoog en voor hem moeilijk te betalen omdat hij geen werk heeft. Mr. De Mul maakte hem duidelijk dat het niet hebben van werk en moeten rondko men met een uitkering nooit een argument mag zijn tot een vermindering van straf. „We hebben in Nederland zo'n 800.000 werklozen. Als die zich allemaal niks van de ver keersregels zouden aantrek ken, zou het wel eens erg ge vaarlijk op onze wegen kun nen worden". Uitspraak 250,- of 5 dagen. Kaarting - In zaal M. de Co< werd een kaarting gehoude waaraan 82 personen deeln: men. Uitslag: 1. mevrouw I Blok, Zuiddorpe; 2. mevrou Verschraegen, Axel; 3. R. ve Nieuwland, 4. B. Herman, be den Zuiddorpe; 5. L. van Pou ke, Axel. Burgerlijke stand - Gebore Mark A. zv W.A.J. van de W, ter-Westerweele, Esther dv van Kooten-Schinkelshoe Rebekka E. dv M.T.P.M. Oor ens-Peersmann, Maaike J H. Hannewijk-Groe Adriana M. dv M.J. Bel Scheele, Elma M. dv J. Noordzij-Boertje, Bianca dv van Aken-van Dienst, Mon que J.M. dv R.A.H. Anthonis Remijn, Denni zv T.K. Ooss Kempe, Marten A. zv J. Koi de-Smit, Esther c. dv B.J. ve Leerdam-Joosse, Aïcha H.M.B. Arendsen-Lepoeter. Overleden: C. Dekker, 64 j J.W. Ockhuizen, 87 jr; C. Goossens, 63 jr; A. Caljouw, jr; M.J. Jeremiasse, 77 jr; G. Giltjes, 58 jr; J. van der Hiel 91 jr; J.M. van der Dries, 86 j jJ-P.C. Boot, 77 jr. Gehuwd: A.M. de Waal H.A. Pekaar, A.L. van Gruiter en I.M. Prent, LJ Boonman en A.P.M. Rijk. veroordeeld voor dronken achter het stuur zitten. Hij reageerde verbaasd toen Snelders hem uitlegde dat een promillage van 2,45 alcohol in het bloed erg hoog is. In het belang van de man zelf en van andere weggebrui kers oordeelde de politierech ter het verstandig dat de ver dachte, die al jaren niet over een rijbewijs beschikt, maar niet meer achter het stuur gaat zitten. Daarom vonniste hij tot anderhalf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, Van de boete-eis van 1200 gul den, die bijvde verdachte een uiterst verbolgen reactie ont lokte, deed hij 400 gulden af. Aannemingsbedrijf De Klerk uit Werken dam is in opdracht van Rijkswaterstaat druk bezig met het bijna an derhalf miljoen gulden kostende karwei. Het grootste deel daarvan, ruim 9 ton, gaat zitten in het materiaal. De houten damwand bij Sluiskil is een kilometer lang, maar wordt in twee gedeelten van 500 meter ver vangen. De enige reden is een verantwoorde kosten- spreiding. De vervanging van het tweede stuk begint op z'n vroegst eind 1985. De damwand van hout is de laatste tastbare herinne ring aan de jaren '20. Het kanaal en de oevers kwa- Van onze rechtbankverslagge- men grotendeels aan bod voor vernieuwing bij de ka naalverbreding in de jaren '60. Niet alleen de tand des tijds, maar ook de steeds grotere schepen die het ka naal bevaren zijn verant woordelijk voor slijtage van het houtwerk. Het karwei aan de dam wand duurt tot in het voor jaar. De scheepvaart zal er nauwelijks hinder van on dervinden. De nieuwe stalen damwand langs de kanaaloever Seriekaarting - Zaterdag 7 en zondag 8 januari houdt de voetbalvereniging RKVV een seriekaarting in de kantine van de voetbalvereniging. Za terdag van 14.30 tot 22.00 uur en zondag van 13.00 tot 18.00 uur. De inleg bedraagt ƒ2,50. Spelletjesmiddag - Buurtver eniging Zeldenrust houdt don derdag 5 januari in de lagere school De Geule aan de Mer- wedelaan een spelletjesmid dag, die om twee uur begint. De entree bedraagt één gul den. Hiervoor krijgt men dan een gratis versnapering aan geboden. Er zijn leuke prijsjes te winnen. Radio-uitzending - Donder dag tussen 12.00 en 13.00 uur wordt op BRT 2 Oost-Vlaan deren omroep een gesprek uit gezonden met burgemeester - foto harrie kok Ockeloen en de heer Gerre- man van de stichting evene mentencommissie De Vliegen de Hollander met betrekking tot het 400-jarig bestaan van Terneuzen. Centraal staat Terneuzen en zijn relatie tot Vlaanderen. BREDA - „Ik snap er ook niets van. Als ik flink gedronken heb wil ik altijd in een auto kruipen. Mijn vrouw verstopt de sleuteltjes dan, maar die keer vond ik ze toch. Als die politiewagen niet dwars voor ire op de weg was gaan staan was er nooit een aanrijding geweest". Verontwaardigd wees een 70-jarige inwoner van Putte gisteren voor de Bredase poli tierechter een deel van de ver antwoordelijkheid van het geen op 22 februari 1983 op de le Verdelingsweg in die plaats gebeurd is van de hand.

de Stem | 1984 | | pagina 4