U.A. groepen in hulst en hontenisse Schoon schip maken i George g Sponselee z Haven Woensdrecht moet in oude staat terugebracht Radio Reijnaert voor een paar weken uit de lucht LoëNSDAG 4 JANUARI 1984 VAN ZEELAND 5 ITAAR- EN tRENINDUSTRIE verteren ft de doorslag, ger-W I HULST /DE KLINGE - I „reekzender Radio Reijnaert I 'aat vanaf zaterdag voor drie I iveken uit de lucht. Bijeenkomst van [Bouw- en [Houtbond Hulst I HULST - De Bouw- en Hout bond FNV rayon Hulst gaat [dinsdag 17 januari met de le- I den van gedachten wisselen |over allerlei zaken die de sa- [menleving momenteel bezig I houden, zoals verlaging van de I lonen, afbraak van de sociale j voorzieningen en werkloos- I heid. narkenspest [weer onder Icontrole ItiI.BüRG - De varkenspest [lijkt weer onder controle. In [de maand december hebben |zich negen gevallen voorge- |daan. politierapport Balletpakken gestolen Plaatselijk nieuws Clinge Heikant GS ZEELAND GELASTEN HERSTEL KADE EN SPUIKOM Buitenbeentje Bruine beuk A12 t22 PAGINA ZEELAND 2 iurg ikering onderstaande 7,90 6 ,85 ,35 5.35 5,35 I83 een inkomen had- 5,35 per verzekerde 7,35 per verzekerde 9,50 per verzekerde loort tot de hierboven lies als onder f. 5,35 /en de toelatingsgrens tiegroepen: maandpremie: 17,35 per verzekerde 59,50 per verzekerde lebben op een A.A.W.- 15,35 17,35 iet is door de overheid 37,15 per maand, in- istuur diging der productie door SICAL INSTRUMENTS inwezig bij de irziening Boxtel te houden door: SEN MAKELAARDIJ B.V. jari a s. om 10.30 u. in de zaal it" aan de Markt 2 te Boxtel, ten ighebbende. ten overstaah van jde heer P Mertens notaris te aangeboden de machines en in- er vierzijdige schaafmachine (freesmachine ,,Wigo", horizon- verticale boorkoppen, dubbele thine, spilfreesje, meerspillige lebandschuurmachine, „Heese- jrmachine met eindloze schuur- aagfreesmachine, pneumatische ismachine met voetbediening, toetseninzaag- halfautomaat, ijstmachines met afzuiging, zet- )y draaibankje, spiifreesmachine Frequent generatoren toegepast ig, kopdraaibankje, excenterpers htale schuurschijf, vacuumschij- cuumpomp, rompenbuigmachine olfreesmachine met luchtmotor, hine, droogkast, transportinstalla- transport, diverse nieuwe electri- achines, diverse etagerekken, n stellingen, stofafzuigleidingen, werkplaats sociale werkvoorzie- 1a, hoek Mijlstraat Industrieter- lanuari as van 10 00 - 15.00 u. lanuari a s. van 10.00 - 16.00 u. br de veiling van 8.00-10.00 u dag verkrijgbaar of wordt op ver- ■S.T MATEIJSEN MAKELAARDIJ machines, taxateur en veilinghou- an 9, Postbus 87, 5170 AB Kaats- 14167-72545, Telex 30468 Matys in: De Stem, 076-236911 Van een onzer verslaggevers jjet' station, dat program- ,a's brengt voor het Waas- 1 Ld en Oost Zeeuwsch- I Vlaanderen, gaat veranderen I an lokatie. In drie weken tijd I worden de 30 meter hoge zend- mast, studio's en apparatuur verhuisd naar het nieuwe on derkomen in de Bergstraat te De Klinge, het voormalig fa brieksgebouw Prefabel. Omdat de verhuizing flink wat kosten met zich mee brengt, hoopt het bestuur van de VZW Radio Reijnaert op spontane bijdragen van de luisteraars. Wie de streekzen- der financieel wil steunen kan schrijven naar postbus 31 4567 ZG in Clinge. Ook medewer kers zijn nog welkom. Als de verhuizing naar wens verloopt kunnen de uitzendin gen op 1 februari weer worden hervat via de vertrouwde fre- kwentie 104 MHz FM. De ver wachting is dat vanaf de nieu we lokatie de ontvangst van de programma's nog aanzienlijk zal verbeteren. Aandacht voor de uitkeringstrekker IHULST - Het Algemeen Maatschappelijk Werk, gevestigd in Hulst en de FNV willen sa men met hét project Mensen Zonder Baan mensen die een uitkering krijgen en met vra gen zitten, hun problemen willen bespreken of I ontspanning zoeken, helpen. Dat zou moeten gebeuren in verschillende belan- I gengroeperingen: een ontspanningsgroep, een ge spreksgroep en een belangenbehartigingsgroep. |Het initiatief tot deze zaken is I uitgegaan van het Algemeen IMaatschappelijk Werk en de I ontspanningsgroep wordt op- Igezet in samenwerking met Ihet project Mensen Zonder [Baan, de gespreksgroepen val- I len onder het terrein van Al- I gemeen Maatschappelijk IWerk en de belangenbeharti- I gingsgroep onder auspiciën |van het FNV. Om het hoe en wat van al I deze activiteiten uit te leggen, I is er dinsdag 17 januari een [bijeenkomst voor iedereen die recht heeft op een uitkering Dat gebeurt in zaal Tiffany ■te Hulst om 19.30 uur. Die |avond zal ook bondsvoorzitter |Bram Buys aanwezig zijn, die |een inleiding zal houden over |deaetueJe situatie en de rol die |de bond daarin nu speelt en in |de toekomst dient te spelen. Daarna is er gelegenheid tot Idiscussie. Van een onzer verslaggevers Meteen na contatering van I* opleving van de ziekte werd de entplicht ingesteld. I Bij de varkenshond van de IMCB leeft de hoop, dat de ziek- l'e tot de negen gevallen be- IPerkt blijft, omdat bij een ech- I Je epidemie geval na geval aan '■et licht treedt. Nu de ver- ■Plichting om biggen binnen I Pegen weken na de geboorte te enten weer is ingesteld kan het beruchte 'veldvirus' als Ijeroorzaker van de ziekte bui- ■ten de stallen worden gehou- |«n. Naar verwachting zal de |entplicht voor enkele maan- 1*11 gelden. ongeacht of ze nou lid zij n van het FNV of niet. De bijeen komst wordt 's middags om 13.30 uur gehouden in gemeen schapscentrum Den Dullaert in Hulst. Op deze middag wordt uitgebreid informatie verschaft over het doel van de groeperingen. Het Algemeen Maatschap pelijk Werk heeft al een jaar of twee ervaring met ge spreksgroepen. Dat waren tot nu toe groepjes van acht a twaalf mensen, die in vrij ge sloten verband allerhande za ken konden bespreken voor zover zij die als problematisch ervoeren in relatie met hun omgeving. De gespreksleider is op dit moment Luc Brusselaars, functionaris bij het Algemeen Maatschappelijk Werk in Hulst. Op het moment heeft hij nog een gespreksgroep on der zijn leiding, maar ook voor de ontspanningsgroep en de belangenbehartigingsgroep die nieuw op te richten zijn, kan men zich bij hem opgeven. Dat kan gebeuren via het Al gemeen Maatschappelij k Werk, tel. 01140-14655. Het tijdstip en de hoeveelheid van het aantal samenkomsten van de deelnemers zal afhangen van de personen die zich opge ven. Tijdens de informatiemid dag geeft de film 'Mensen werk' inzicht in de problemen van werklozen en van mensen met een uitkering. Verder spreken nog diverse specialis ten, onder andere de heer Blommaert van het GAK, de heer Pol van de Gemeen schappelijke Medische Dienst, mevrouw Jansen van het FNV en de heer de Deckere van de Sociale Dienst in Hulst. De groeperingen die na deze mid dag zijn op te richten zijn voor deelnemers volledig gratis. BRESKENS - In de nacht van maandag op dinsdag heeft men een obstakellamp gesto len. Deze lamp stond opgesteld bij bestratingswerkzaamhe den in de Havenstraat. Eige naar van deze lamp is de ge meente Oostburg. HULST - Maandagavond om 19.30 uur bevonden A. de S. uit Kieldrecht en C. S. uit St. Jan steen zich in een café aan dë Markt in Hulst. Op een be paald moment begonnen bei den moeilijkheden te maken. De eveneens aanwezige J. M. uit Nieuw-Namen kreeg klap pen en schoppen en werd met een kapot bierglas bedreigd. Tevens werd de caféhoudster mishandeld. Tegen beide vechtersbazen werd door de gewaarschuwde politie pro- ces-verbaal opgemaakt. HULST - Op de Zoutestraat net buiten de Graauwse Poort vond een aanrijding plaats tussen een personenauto en een fietster. De autobestuur ster M. S. uit Zwijndrecht nam na het doorrijden van de Poort de binnenbocht omdat aan de rechterzijde een auto gepar keerd stond. Uit tegenoverge stelde richting kwam de fiets ter J. E. uit Hulst met achterop zittend V. de B. uit Hulst. Bij de botsing die volgde kwamen E. en haar duopassagiere te vallen. De B. moest voor be handeling van een beenver wonding naar het St. Liduina- ziekenhuis worden overge bracht. HULST - Op de Absdaalseweg ter hoogte van de afslag met de Industrieweg vond gister middag om ongeveer half drie een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. Hierbij ontstond materiële schade. W. B. uit Luttergeest kwam uit de richting centrum gereden en wilde linksaf de Industrieweg oprijden. Hij werd verblind door de laag staande zon en zag niet dat uit tegenoverge stelde richting A. B. uit Hulst aan kwam rijden, waarop een botsing volgde. IJZENDIJKE - Bij de firma R. in de Zachariaspolder zijn zes tractorwielen ter waarde van 10.000 gulden gestolen. De eigenaar kwam deze wielen ophalen nadat vorige week een show was gehouden. Bij een ingesteld onderzoek ble ken de wielen echter verdwe nen. Men heeft thans aangifte gedaan. SAS VAN GENT - Maandag avond laat werd de gepar keerd staande personenauto van M.S. te Sas van Gent aan de Beneluxstraat aangereden door een personenauto be stuurd door mevrouw C.Z. te Zelzate. Beide voertuigen wer den daarbij zwaar beschadigd. Mevrouw Z. verklaarde tegen over de politie op een gegeven moment te moeten uitwijken voor een tegenligger, slipte en raakte daardoor met de gepar keerde auto in botsing. ST. JANSTEEN - Op de Wil- helminastraat reed de autobe stuurder C. V. uit Stekene ach teruit uit een parkeervak. Hierbij reed hij tegen de ge parkeerde auto van F. d'O. uit St. Jansteen, waarbij materië le schade het gevolg was. TERNEUZEN - Vermoedelijk door een kortsluiting ontstond gistermiddag een brand in de aan de Julianastraat te Ter- neuzen geparkeerd staande personenauto van de heer B. De snel ter plaatse gearriveer de Terneuzense brandweer kon voorkomen, dat het voer tuig geheel uitbrandde, doch de schade was aanzienlijk. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Bij een inbraak in de winkel van G. H. in de Wouwsestraat te Bergen op Zoom zijn 92 balletpakken gestolen. De waarde daarvan bedraagt een kleine vijfdui zend gulden. De dieven kwa men de winkel binnen, nadat ze de voordeur hadden ver nield. Ingebroken is ook in een werkkeet van de combinatie Oesterdam/Markizaatskade. Uit de keet verdwenen een geldkistje met daarin ƒ230, drie bewijzen van kenteken deel 3 en een kwitantie ter waarde van 500. een feestelijke bijeenkomst in het gemeenschapscentrum 't Heike. Die begint om half drie precies. De genodigden en be langstellenden die erbij willen zijn, worden tussen 14 en 14.30 uur in 't Heike verwacht. Benoeming - Luc Leegwater Hulst uit Clinge is met ingang van het nieuwe jaar benoemd tot procuratiehouder. De heer Leegwater is gedurende ver scheidene jaren reeds wèrk- zaam op het kantoor van de Amrobank in Hulst. Kerstboomverbranding - De jaarlijkse kerstboomverbran ding in de gemeente Hulst vindt komende vrijdag plaats in het plan Moerschans aan de Moerschansstraat. Aanvang 19 uur. Benoeming - Aan de kleuter school van de H. Theresia is tot leidster benoemd mevr. In geborg Willaert uit Clinge. Door het vertrek van hoofd leidster Irma Willaert, die ge bruik maakte van de VUT-re- geling, was er een vakature ontstaan. Ingeborg Willaert begint haar werkzaamheden na de kerstvakantie. Muziekjubileum - Zoals be kend viert de muziekvereni ging Heikant zondag het 50 ja rig bestaan. Dat gebeurt met Postzegels - Komende zondag houdt de postzegelvereniging Het Land van Hulst een post zegel- en muntenbeurs in Den Dullaert. Zoals gewoonlijk be gint dezeeerste beurs in het nieuwe jaar met een gratis lo terij. Daarna is er een kwartjesloterij, met als hoofd prijs een serie vooroorlogse Nederlandse zegels. Tenslotte is er nog een veiling met mooie kavels zegels en munten. Tij dens de bijeenkomst zullen de leden hun kavels moeten inle veren voor de veiling tijdens de jaarvergadering in februa ri. De beurs begint om 10 uur. Van een onzer verslaggevers [middelburg - De Riiiand- Le b.v. Grondbezit aan de [Schelde moet de kade en de [ipuikom van de voormalige [■laven van Woensdrecht in cude staat terug brengen. Ge- I deputeerde Staten van Zee- 'an<i zijn niet gezwicht voor de bevaren die de vennootschap "aar tegen heeft ingediend. De ""nootschap kan de beslis- s"ig nu alleen nog bij de Raad I lan State aanvechten. I De beslissing van GS is de l'cwlopige uitkomst van een Ihridische procedure die al ja- I loopt. De kwestie begon in pt midden van de zeventiger Baren toen de b.v. Grondbezit |aan de Schelde de kade liet af leven en de spuikom met de I ngekomen grond liet opvul- Dat gebeurde zonder de be nodigde ontgrondingsvergun ning. Een poging om achteraf toch nog aan zo'n vergunning te komen stuitte op de weige ring van GS, een half jaar ge leden door de Raad van State overgenomen. Reden waarom Gedeputeer de Staten de vennootschap vier maanden geleden gelastte de oude situatie te herstellen. Zou de b.v. in gebreke blijven dan zouden GS de werkzaam heden op kosten van de b.v. la ten uitvoeren. De vennootschap liet daarop in een arob-bezwaarschrift weten dat herstel tot grote kosten en verlies van cultuur grond zou leiden. Ook werd aangevoerd dat herstel geen enkel redelijk doel dient en nooit meer tot de oorspronke lijk toestand kan leiden* GS hebben die vezwaren - bui.' '-i tlg—r - naast zich neergelegd. Het col lege wijst de vennootschap er op dat de graafwerkzaamhe den destijds illegaal zijn ver richt en dat de cultuurgrond dus op illegale wijze is verkre gen. Verder merken GS op dat kade en spuikom van landsch- appelij ke, natuurwetenschap- pelij ke en cultuurhistorische waarde waren. Dat 'waarde vol geheel' dient volgens het college zoveel mogelijk te wor den hersteld. GS hebben ook een verzoek tot schadeloosstelling van de hand gewezen. Het college wijst er daarbij op dat de kos ten, voor zover die met herstel te maken hebben, het gevolg zijn van wederrechtelijke handelingen. „Het gaat niet aan te trachten deze kosten op de gemeenschap af te wente len." U KENT het ook tegen het eind van het jaar: dat eens afhandelen, daar eens werk van maken, dat eindelijk eens terugbrengen, het bu reau, als is het maar voor één dag, eens helemaal leegEn dan verder nog die hele rozenkrans goede voornemens voor het nieuwe jaar natuurlijk. Maar ja: de geest en het vlees, het is u bekend. Het goede voornemen, om eens wat foto's te gebruiken die er al lange tijd liggen, had dus eigenlijk vorige week uitgevoerd moeten worden, maar alia... Blijft de vraag nog open natuurlijk of de redactie kans ziet drie fo to's te plaatsen. Wat zijn dat voor pren ten? Een plaat van een vier delige tomaat. Of van vier tomaatjes die aan elkaar ge groeid zijn? Hoe kom je er aan? Tot mijn schande moet ik zeggen dat ik de naam van de schenker van de to maat kwijt ben. Verloren? Gedacht: dat onthoud ik wel? Waarom laat je er een foto van maken? Zoals ge zegd: je krijgt zo iets, het wordt gemeld. Is het curieus genoeg dan gaat er direct een tip naar de redactie. Is het evenwel geen wereld wonder dan denk je: dat ge bruiken we wel eens als illu stratie bij een verhaal. Zo ook 't lam dat geboren werd met één oorschelp. Het is echt zo geboren - op het schapenbedrijf van Jan Boom op Emmahaven - het is geen ongelukje of zo. Hoe komt zo iets en wat doe je er mee? De meerbloemige tulp op-een-stengel zag het le venslicht bij de familie Be gijn in de Van Dortmond- laan in Hulst. Gek? Ja tot op zekere hoogte. Er bestaan namelijk wel meerbloemige tulpen, narcissen en, ik meen, ook hyacinten. Maar deze was als gewone een- bloemige tulp gekocht. Een speling van de natuur dus. En daar gaat het nu om: wat gebeurt er verder met die spelingen? Meestal niet veel: de to maat is opgegeten, dat weet ik zeker, de lotgevallen van het lam heb ik verder niet gevolgd en die van de tulp evenmin. Allemaal weinig spectaculair zult u zeggen, waarom schrijf je er dan over? Wel, niet zozeer om wat er gebeurd is, of niet, maar om wat zou kunnen gebeuren. Voor we daar aan beginnen evenwel dit: wat is de oorzaak van die afwij king? Is het een produktie- foutje: te dicht opeen, be kneld, invloed van een toe vallig opgenomen chemische stof of wat ook? Ofwel: is er door wat voor oorzaak dan ook een veran dering opgetreden in de er felijke aanleg van de plant of het dier? Stel dat dit laat ste het geval is. Dan is er een nieuwe eigenschap ontstaan en die kan aan het nage slacht worden doorgegeven. Is het in de natuur een voor deel afwijkend te zijn? Dat kan, dat kan heel goed, maar voor hetzelfde geld is het nadelig. Een voorbeeld: is het voor een mus voordelig om een albino - is spierwit - te zijn? Het blijkt van niet. Ze zijn te opvallend en roof- vijanden pikken ze er dan ook vaak als eerste uit. Of soortgenoten herken nen het buitenbeentje niet, kiezen hem/haar niet als partner en de weg loopt dood. Dus nogmaals: zijn de gekke dingen van de foto's winstpunten? Dat valt niet te zeggen. Neem evenwel aan dat-het antwoord beves tigend is en de nieuwelingen krijgen kans om zich voort te planten: negen van de tien keren is de afwijking zicht baar verdwenen, maar na tuurlijk nog wel aanwzig in de erfelijke aanleg. Pas ja ren later kan door toeval hetzelfde weer eens voor de dag komen. Maar dan komt de mens. Die ziet die gekke tomaat en denkt: daar moet ik er meer van hebben, dat is gemakke lijk om in vieren te snijden. De veelbloemige tulp: meer bloem en minder bol, dat willen de mensen: handel. Een oorloos schaap? Geen idee wat daar aan te verdie nen zou zijn, maar je weet nooit. Hij ziet die witte mus en denkt: da's mooi of zeld zaam (en wellicht duur?) die moet ik hebben. Om te kwe ken moet je met z'n tweeën zijn, er is maar een witte dus een gewone erbij. Resultaat: zie boven: gewone. Wat nu: loslaten en alles vergeten of blijven wachten op een wonder? Geenszins: kruis broer en zus, zet pa op een dochter of een zoon op ma en er is vijfentwintig tot vijftig procent kans op wit te. En dan? Dan heb je witte mussen, dan ben je gelukkig, of je hebt een goed zaakje als er nog liefhebbers zijn voor zo iets. Liefhebbers dan Een lam met één oorschelp die er geld voor over heb ben; die vele duizenden gul dens willen neerleggen voor zoiets als de, bij toeval in het wild aangetroffen, blauwe variteit van de groene gras parkiet. Blauwe graspar- kietjes, die nu aan de lopen- W de band gefokt worden en die je aan de straatstenen niet kwijt kunt. Iemand ontdekte - in Ba zel of Geneve, daar wil ik vanaf zijn - een bruine beuk, gewoon ontstaan uit een groene. Dat is het, dacht hij en het was niet zo'n slechte gedachte. Het is een fraaie sierboom en alle bruine beu ken waar ook ter wereld stammen van die ene af. Duiven hebben normaal zo'n stuk of twaalf staartpennen, maar ooit moet er eens een ontstaan zijn met (veel?) meer pennen. Dat was ove rigens al aan het begin van onze jaartelling, maar toen al is het begin gemaakt van de pauwstaart en door selec tie pronkt hij nu met dertig tot veertig pennen. Door selectie, door 't gek ke, aparte, bijzondere, pro- duktieve of wat ook eruit te pikken zijn onze huisdier rassen ontstaan. Elk met zijn eigen kwaliteiten en ge breken: zeer klein of juist zeer groot. Een niet overdre ven mooie, maar wel snelle vlieger of een lust voor het oog om nog te lui om het gras te horen waaien. Dit soort gedachten is pagina's lang ut te breiden, duspunt er achter. Ik heb in ieder ge val iets van mijn goede voornemens ten uitvoer ge bracht. - FOTO'S ERIK OSSEWAARDE De veelbloemige tulp Een vierdelige tomaat

de Stem | 1984 | | pagina 3