Gratis rechtshulp slaat vleugels uit Thoolse drieling (75) oudste van Nederland? aardenburgs bedrijf haalt grote overheids-order binnen V ogelzoekactie "t Duumpje begint vanmorgen 1 JOHANNES, JACOBA EN SIMON DENKEN HET WEL Woning uitgebrand in Heikant DE STEM NU OOK SPREEKUREN IN HULST, OOSTBURG EN ZIERIKZEE met winter- voering WOENSDAG 4 JANUAR11984 Auto slaat op hol in Breskens j Jacht op verwilderde I duiven Redactie Jerneuzen Rem van der Relm (editie-chef), -Jan Jan sen (plv chef). Frank Dey, Raul de Schipper, Cor de °°er (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver stieten. Goes: Gé van Ber- *el Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Jjloosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 2250 Advertentie-expl. 'nspecteur Zeeland: C. Me- nU orivé 01150-95839 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG HULST - Het Zeeuws bureau voor rechtshulp gaat de vleugels uitslaan. Kan het publiek nu alleen nog in Middelburg, Goes en Terneuzen voor gratis rechthulp terecht, vanaf 16 ja nuari worden ook spreekuren gehouden in Hulst, Oostburg en Zierikzee. Het is de bedoe ling daar later ook Vlissingen aan te te voegen. Het groter bereik van het bureau voor rechtshulp is het gevolg van een keuze zo dicht mogelijk bij de mensen hulp te bieden.Om dat uit de kunnen voeren wordt het aantal spreekuren in Middelburg verminderd. De spreekuurtij den in Terneuzen ondergaan een wijziging. Volgens Theo Leenders, één van de vier juri disch medewerkers, betekent de uitbreiding van de spreek uren wel een vergroting van de werkdruk. „Maar dat heb ben we er graag voor over", zegt hij. Bij het bureau voor rechts hulp kan iedereen terecht voor juridisch advies en toewijzi ging van een advocaat of deurwaarder. Theo Leenders benadrukt dat de adviezen gratis worden gegeven. De in voering van een eigen bijdra geregeling voor rechtskundige bijstand heeft daar volgens hem geen invloed op. Wel moet de klant geld op tafel leggen wanneer hij verder de hulp van een advocaat of deur waarder inroept. Die bijdrage varieert, afhankelijk van het inkomen, van 50 tot 540 gulden. Vorig jaar stapten ongeveer 6.000 Zeeuwsen naar de spreekuren toe. Daarbij bleef het in ongeveer 5.000 gevallen bij advisering. Ongeveer 1.000 mensen namen daarna een ad vocaat in de arm. In beginsel wordt elk pro bleem behandeld waar juridi sche kanten aan zitten. Zo worden veelvuldig kwesties behandeld rond ontslagzaken, uitkeringen, huren, huursub sidies, aankopen, verblijfsver gunningen, echtscheidingen en alimentatie. Ook voor proble men met overheden, politie en/of justitie kan men bij het bureau tercht. Het bureau werd zes jaar geleden opgericht en functio neert als onafhankelijke stich ting, dus los van rijk, provin cie, gemeente of justitie. De spreekuren in Zeeuwsch Vlaanderen vinden op de vol gende plaatsen en dagen plaats: Hulst, maatschappelijk werk Den Dullaert, donder dagochtend 10.30 tot 12.30 uur; Oostburg, Nieuwstraat 7, vrij dagochtend 10.00 tot 12.00 uur; Terneuzen, Leeuwenlaan 40, vrijdagochtend 10.30 tot 12.30 uur. Voor overig Zeeland ziet het schema er als volgt uit: Goes, Van der Spiegelstraat 4, maandagochtend 9.30-11.30 uur; Zierikzee, Poststraat 37, dinsdagmiddag 14.15-16.15; Middelburg, Loskade 35-37, maandagmiddag 13.30-15.30 uur, dinsdagochtend 9.30-11.30 uur en donderdagmiddag 17.00-19.00 uur. pemarktstraat 8 Ir - Winkelcentrum 68-69 lut-Keiweg 16 aal- Raadhuisstraat 5 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Seijntex biedt aan 60 mensen vier jaar werk Van onze correspondent OOSTBURG - Op het par keerterrein nabij de Veer- hoek in Breskens heeft zich dinsdagmiddag een vreemd voorval voorge daan. Een auto, gepar keerd tegen de sporthal, begon plotseling te rijden, alhoewel de deuren op slot waren en de eigenaar in een supermarkt in de buurt aldaar aan het win kelen was. De auto huppelde over allerlei obstakels heen en ging zelfs over het trottoir om pas nabij de bushalte in de Torenweidelaan tot stil- stand te komen in de bos jes. Nog een auto van een ander winkelend persoon was ook zonder verklaar bare oorzaak van de ene kant van het parkeerter rein bij de grote super markt aan het rijden ge gaan naar de andere zijde. Deze eigenaar is echter zonder blikken of blozen in de auto gestapt en wegge reden. Tijdeli|k van 179.- VOOR Van onze correspondente AARDENBURG - Het Aardenburgse textiel bedrijf Seijntex BV zal in de zeer nabije toe komst vier jaar vaste werkgelegenheid bieden aan zo'n 60 mensen. Burgemeester W. Lockefeer van Aardenburg deelde dit gisteren mee tijdens een persconferentie. Eerder die dag had de direc tie van Seijntex BV uit een voorlopig nog geheimgehou den bron een mammoetorder ontvangen, die een uitstra lingseffect zal krijgen in de gehele regio Zeeuwsch-Vlaan deren. Dit betekent dat Seijntex Aardenburg, dat thans reeds met ongeveer 50 werkneem sters werkt, ook op huisves- tingsgebied aan uitbreiding toe is. De nieuwe lokatie wordt nog overwogen. Van gemeentewege is men de laatste weken voor kerst mis intensief met deze zaak bezig geweest, omdat men in Aardenburg aan werkgele genheidsprojecten hoge prio- riteiten verleent. Seijntex Aardenburg kreeg de huidige mammoetorder omdat zij een Nederlandse Van onze correspondent I TERNEUZEN - Postduiven- houders in Zeeland worden j geadviseerd hun vogels in de periode van maandag 9 tot en met vrijdag 20 januari op te hokken. In die periode wordt name lijk door leden van jagersver- enigingen in deze provincie jacht gemaakt op verwilder de- en houtduiven. Deze maat regel wordt genomen om eventuele ziekteverspreiding hoor deze vogels te voorko men. De uitvoering gebeurd onder toezicht van het Land bouwschap en het ministerie van Landbouw en Visserij Volgens een woordvoerder van de afdeling Faunabeheer van het Zeeuwse Landbouw schap is deze periode gekozen, omdat het dan weinig of geen hinder oplevert voor de post- duivenhouders, die in deze tijd van het jaar zonder hinder hun vogels wel kunnen ophok- ken. In een latere periode zou dit in verband met kweek neer problemen kunnen ople veren. Verder speelt ook een tol. dat jagers in de winterpe riode meer tijd en aandacht aan dit probleem van verwil derde duiven kunnen beste den. Uitdrukkelijk werd erop ge wezen, dat bij de bestrijding van de verwilderde duiven Seen bedwelmingsmethodes zullen worden toegepast, en dat ook tortelduiven zeker niet als doelwit van deze actie zul len fungeren. vestiging is. Het is de bedoe ling dat de Nederlandse orders ook door Nederlandse werk nemers uitgevoerd worden. Als West-Zeeuwsch-Vlaande ren niet genoeg potentiële ar beidskrachten zou hebben, zal niet geschroomd worden om naar de rest van Nederland te kijken. Het betreft hier een zeer schone industrie. Momenteel is Seijntex BV in zijn geheel de grootste leve rancier van brandpreventie- ve- en overheidsbedrij fskledij en de huidige Nederlandse or der is wellicht de grootste die ooit in Nederland gegeven werd. Vorig jaar haalde Seijntex Aardenburg ook de pers om dat zij als eerste textielbedrijf in Nederland een Aquap-cer- tificaat in ontvangst mocht nemen. Zij beschikt namelijk over een eigen laboratorium en de modernste apparatuur en mag als enige zelf de eigen afgewerkte leveringen contro leren. Hoogtijdag De gemeente Aardenburg is uitermate tevreden met de huidige ontwikkelingen. Bur gemeester Lockefeer, die per soonlijk een hele tijd bezig ge weest is om deze grote op dracht voor Seijntex in de wacht te slepen, sprak van een hoogtijdag voor de gemeente. Seijntex voert al jarenlang een goed samenspel tot over de ge-> meentegrenzen heen met de gemeente Aardenburg. Het moederbedrijf is gevestigd in het Belgische Tielt en verder heeft het krachtig textielcon- cern ook een vestiging in Tu nesië. Toen destijds de Aarden burgse textielfabriek Tricono- ble zijn deuren sloot was het de grootste zorg van de ge meente niet alleen om weer werkgelegenheid te krijgen maar vooral om er een con- j unctuurongevoelig bedrijf er voor in de plaats te krijgen. Samen met ex-wethouder A. J. van der Bliek haalde burge meester Lockefeer toen Seijn tex naar Aardenburg. Nu is bewezen dat de komst van Seijntex BV Nederland een goede keuze is geweest. Ook van de zijde van Econo mische Zaken wordt de huidi ge ontwikkeling in dit textiel- concern met goedkeuring ga degeslagen. Binnenkort komt staatssecretaris van Defensie Van Zeijl persoonlijk de Aar denburgse vestiging bezoeken, omdat ook de overheid mede werking aan dit project ver leent. Meer in de lucht Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Vanmorgen tussen 10 en 12 uur zullen zo'n 15 vrijwillig(st)ers het Zeeuwsvlaamse strand tussen Het Zwin en de Braakman aflopen op zoek naar vogels die slachtoffer zijn geworden van een stookolievervuiling. De zoekactie is op touw gezet door natuurbeschermingsver eniging 't Duumpje West- Zeeuwsch-Vlaanderen, nadat dode en zieke vogels op de stranden waren aangetroffen. De vrijwilligers meldden zich na een oproep in deze krant. Medewerking krijgt 't Duumpje ook van deelnemers aan het Baanlozenproject West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Projectleider Huub de Vylder kreeg gisteren toestemming van de daartoe bevoegde com missie de mensen van het pro ject bij de zoekactie in te zet ten. Direct na de zoekactie ko men de deelnemers bijeen in Paviljoen De Groe in de Groedse Duintjes. Bedoeling is dat daarna de aangetroffen vogels worden verzameld op het parkeerterrein bij sporthal De Veerhoek in Oostburg. Zo als gemeld gaan de zieke vo gels direct door naar het na tuurreservaat Het Zwin. De dode vogels worden opge stuurd voor een onderzoek. Inmiddels is duidelijk ge worden dat ook elders langs'de Noordzeekust met stookolie besmeurde vogels zijn aange troffen, o.a. op Walcheren, Schouwen en Flakkee. Oerdegelijke massief houten kubusstoel. Eerst kinderstoel, later in een handomdraai omgetoverd tot een handig peuter- speelzitje. Volgens de eerste berichten hangen er nog diverse andere grote orders in de lucht. Ook deze zijn alle bestemd voor binnen- en buitenland, maar moeten in Nederland uitge voerd worden. Er komt daar om een hele aparte produktie- lijn in de opleidingssfeer en er zal zowel voor mannen als vrouwen werkgelegenheid zijn. Van een onzer verslaggevers jy&kp'vóoa ZUIDWEST kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. HEIKANT - In de nacht van maandag op dinsdag is een woning in de Julianastraat 67 te Heikant geheel uitgebrand. Van een onzer verslaggevers 1 THOLEN - Vrijdag 13 ja nuari is het groot feest in Tholen. Jacoba, Johannes en I Simon Schot, een drieling, j* worden vijfenzeventig jaar. 1 Voor zover zij het zelf kun nen nagaan zijn ze dan de oudste drieling van heel Ne derland. Er schijnt nog eens een drieling te zijn geweest van vierenzeventig jaar. i. Vijfenzeventig werd echter niet door het voltallige drie tal bereikt. Maar van drielingen in I Nederland wordt echter I geen registratie bijgehou- den. De bejaarde Thoolse I drieling vindt dat andere s, drielingen zich maar moe ten 5 laten horen als die menen de I titel van 'oudste drieling' te kunnen claimen. Van de drieling kwam op I 13 januari 1909 Johannes het I eerste op de wereld. Een uur later volgde broer Simon. i Vader Schot ging meteen I opa Schot, die een eindje verderop woonde, verrassen I met de mededeling: „Er is een tweeling geboren". Toen vader Schot echter weer j thuis kwam was Jacoba als laatste van de drieling ook al ter wereld gekomen. En vader Schot weer naar opa terug. De reactie toen van opa: „Ga maar gauw terug, I jongen. Misschien komen er I nog meer". Overigens was Jacoba er bij de geboorte niet best aan I toe. De dokter dacht zelfs I dat ze dood was en daarom Kattekwaad Toen ze opgroeiden leken Johannes en Simon als twee druppels water op elkaar. Ze hadden ook dezelfde kleren aan. Zelfs vader en moeder Schot hadden soms moeite om Simon en Johannes uit elkaar te houden. Van de ge lijkenis maakten de twee jongens gretig gebruik. Zo maakte Simon op school de sommen van zijn broer af. Als een van de jongens kat tekwaad uithaalde, dan was de veldwachter niet in staat uit te maken wie het had ge daan. De broers gaven el kaar de schuld. Johannes presteerde het zelf om met het meisje van Simon op stap te gaan en bij haar ouders binnen te stap pen. Of er dan geen enkel verschil was tussen beide jongens? „Ja," zegt Johan nes. „Ik heb een litteken on der min lip. Ik ben daar een keer met mijn tanden door mijn lip gevallen". Later werd het voor de Thoolse bevolking wel wat duidelijk wie wie was. Jo hannes werd bakker en droeg toen een witte jas en Simon werkte eerst in de ga rage en was later fietsenma ker en droeg een blauwe jas. Johannes trok bovendien uit Tholen weg en begon een bakkerij in St. Maartensdijk en Simon bleef in Tholen wonen. Jacoba woonde ook de meeste jaren in Tholen. Ongeveer tien jaar geleden trok 'zij naar Nieuw-Lek- kerland. Nadat ze getrouwd waren hebben ze nooit meer samen hun verjaardag gevierd. Dit jaar doen ze dat voor het eerst sinds tientallen jaren weer wel. „Vijfenzeventig is toch een kroonjaar", meent het drietal. Gefeest wordt er op 13 januari samen met kinderen en kleinkinderen in De Wingerd in Tholen en later op de dag is de Thoolse bevolking welkom tijdens de receptie. De Hulster vrijwillige brandweer werd iets over middernacht gealarmeerd en rukte meteen met twee wa gens uit. Toen de brandweer lieden even later op de plaats des onheils arriveerden sloe gen de vlammen, aangewak kerd door de stormachtige wind, al naar buiten. Na een goed half uur was men de brand meester. De wo ning brandde van binnen ge heel uit. Op het tijdstip van de brand waren de bewoners, de familie de R., niet thuis. Als gevolg van de harde wind vlogen stukken bran dend hout ver in het rond. Hoewel er geen huizen in de onmiddelijke nabijheid van het vuur stonden, rukte de brandweer voor alle zekerheid met nog een derde wagen uit, Brandweerlieden bezig met bluswerkzaamheden bij het huis in Heikant - fotowimkooyman waaruit het vuur zich ontwik keld heeft. Daarbij komt nog dat de harde wind de vlam men alle kanten heeft uitge jaagd en dan ontstaat er al snel een vertekend beeld". maar gevaarlijke situaties de den zich niet voor. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. „Naar mijn oordeel is het vuur waarschijnlijk aan de achter kant begonnen", zegt brand weercommandant A. der We duwe. „Omdat de woning he lemaal is uitgebrand is het erg moeilijk te achterhalen van 1 werd het meisje in een schoenendoos gelegd. Vader Schot geloofde het niet. Toen hij het meisje een spiegel voor de mond hield, besloeg die. De dokter had ongelijk. „Ik heb mijn vader dit ver haal dikwijls horen vertel len", zegt de springlevende Jacoba er zelf van. Het gezin Schot tplde al drie kinderen toen de drie ling kwam. Voor het gezin, waarvan de vader als visser in een hele week hard wer ken negen gulden verdiende, was het een hele toer om er drie mondjes bij te hebben. Ook kleren waren er voor het kleine drietal onvol doende. Op school in Tholen maakten de leerlingen tij dens handwerkles kleertjes. De drieling, samen maar twaalf pond, werd thuis ge boren. Het gebeurde midden in de winter. „Nu zouden ko men drielingen in een zie kenhuis ter wereld en wor den ze meteen in de couveu se gelegd. Een wonder dat ze toen allemaal zijn blijven le ven", zegt de vrouw van Jo hannes. De bijna jarige drieling. Van links naar rechts: Simon, Jacoba en Johannes - FOTO DE STEM DICK DE BOER

de Stem | 1984 | | pagina 1