de kop OOND Kolenas geen veilig produkt Turkse volksdeel of domoren beledigd? Schoonmaken plaats van bekeuring ®li Beheerders van jeugdherbergen boos op 'baas' Wijkbewoners protesteren bij sexboot esreiy EXPLOSIEVE GROEI UITZENDBUREAU {Eigen verantwoordelijkheid TV-reclame Onderzoek sexueel geweld op werk BINNENLAND DISCUSSIE VOOR RECHTBANK OVER OPSCHRIFT T-SHIRT DE STEM COMMENTA AR Zeevogels buik vol van plastic Zoon verdacht van moord op zijn vader INZET: WERKGELEGENHEID Erasmusprijs voor Italiaan MILIEU-ORGANISATIE: EERST SCHADELIJKE STOFFEN ER UIT HALEN ëlo Kamer heeft steeds meer werk Smit-Kroes boos over Duitse tol T5 PAGINA 2 I WOENSDAG 4 JANUAR11984 T28 PAGINA 3 centrale comité was nden later nog niet uit- aed. De geschiedenis leidt niet wat er is ge- ■d met de vermetele par elen die in het openbaar ek durfden leveren op ropov. Andropov zelf leefde de rel. Zeventien nden later, in juli 1951, 1 hij geselecteerd om in partij-apparaat in Mos- te gaan werken, hetgeen belangrijke promotie kende. Zijn laatste offi- liografie benadrukt nog hoe belangrijk deze notie is geweest voor verdere carrière. An- jovs benoeming in het ;ij-apparaat in Moskou d goedgekeurd „door het ;rale comité van de com- ïistische partij in de jet-Unie", aldus de bio- Eie, een zinsnede die ge- inlijk betekent dat het tburo zelf zijn fiat had sven aan de benoeming. u meer dan dertig jaar r onderhoudt Andropov collega's in lagere regio- over de noodzaak van soonlijke verantwoorde- heid die hij zelf eens met :es ontdook. En dit toont en maar aan dat in het isische systeem net als ral ter wereld sommige ïsen van hun fouten le en anderen niet. Jonathan Steele Copyright The Guardian. ke waarden bewaren. rd ik al communist ge- emd omdat ik opmerkin- i maakte over de ellende ik zag." D'Escoto zegt den als minister te wer ft aangesproken, meestal ■t pater. In Rusland reekt men hem aan met ameraad pater minister", n religieuze gemeen- lap, Maryknoll, staat nog ;ijd vierkant achter hem. it hij „vrijwillig" niet ?er als priester mag func- meren, heeft hem diep ge- iefd. Meer zelfs: „Ja, mijn loof heeft een flinke dreun kregen. Ik ben hard ge- jffen door een houding die ;t solidair is met het volk, aar met het belang van n klasse die altijd de voor- chten heeft gehad in onze aatschappijdeze inconse- lente houding, vol angst or de geschiedenis en erbezorgdheid van de rk voor zichzelf in plaats in voor het volk." Ook in Nederland wordt irschillend geoordeeld over priester-politici van Ni- iragua. Wie echter het :cht van spreken niet wil ;rspelen over de ontwikke- agen in dat Middenamer- aanse land en de rol van ïze priesters daarin, dient annis te nemen van de re- anschap die Ernesto en ernando Cardenal en Mi- jel d'Escoto afleggen in ijEEN-publikatie 28. ;rond inmiddels weer Bel- i, die na de inlijving door loen zonder dat ze ooit be- van schade aan anderen, ische regering beschouwd van de zeventiger jaren ar rechtmatige of oorlogs- zich nooit opstandig ge- erd werden met taalpeste- kwamen, nadat in 1952 de en onderwijs in het Duits ciële Franse stukken uit wet in het Duits vertaald Belgische bevolkingsgroep, er zeer gebrekkig vertaald on in het Frans doorzond. Led een eigen Cultuurraad, de besluiten van die raad Ivorens ze uitgevoerd kon- e lijn was tussen Duits Bel- Srussel. Hetzelfde gold ten op onderwijsgebied. Maar huidige minister van Bui- remier Leo Tindemans als hun geduld bewaren met en bepaalde regionale zelf- die zo typerend is voor de nt zij bestaat uit een libe- emocraat en een socialist. jlKMAAR - Beledigde „arktkoopman R. R. uit Scha- jen nu de Turken of de domo- ,(n met de T-shirts in zijn tiaam. Om die vraag draaide jr zaak die dinsdagmorgen t0Or de rechtbank in Alkmaar speelde. Officier van justitie fnr. lpji. Visser vond dat de Tur- jieii waren beledigd en eiste ,egen de koopman schuldig verklaring zonder strafopleg- g geëist wegens het ver- I spreiden van T-shirts met een racistisch opschrift. Op de weekmarkt in Scha- gen troffen politiemensen op 16 juni vorig jaar in zijn kle- dingkraam enkele T-shirts aan met aan de voorkant het opschrift „I love to make love" en aan de achterkant de tekst „but not with you turkey" en de krachtterm „fuck off". De shirts werden in beslag geno men nadat een scholiere haar beklag over de teksten had ge daan. Beide teksten zijn in onder linge samenhang, naar het oordeel van de officier van justitie, discriminerend voor het Turkse volksdeel. Ver dachte R. verzekerde de recht bank echter dat hij de teksten in geen enkel opzicht als dis criminerend of racistisch had ervaren of bedoeld. Hij bena drukte dat het gewraakte Woord turkey niet meer bete kent dan „kalkoen" en in Amerikaanse speelfilms, die ook op de Nederlandse tv wor den gebracht, vaak wordt ge bruikt voor stommeling of mislukkeling. Prof. dr. A. Vry, hoogleraar in de Engelse en Amerikaanse taal en letterkunde aan de Vrije Universiteit in Amster dam, hield de rechtbank voor dat turkey inderdaad niet meer betekent dan kalkoen, ezel, domoor of slecht acteur. De gedachte aan het woord Turk achtte hij puur taalkun dig gezien „zeer vergezocht". Officier mr. Visser vond dat de betekenis van het woord in Amerikaanse films niet van belang is voor de interpretatie in Nederland, waar het over grote deel van de bevolking de Engelse taal volgens hem niet of nauwelijks machtig is. Hij achtte de associatie met het woord Turk daarom voor de hand liggend, en meende dat ook R. dat had moeten besef fen. De raadsman van de ver dachte, mr. J.M. Nijssen, be streed die visie met klem. De van oorsprong Amerikaanse shirts moeten naar hun letter lijke opdruk worden beoor deeld, meende hij, en dan is van een racistische of beledi gende inhoud geen sprake. Al leen mensen met zeer lange te nen, zoals de klaagster en de officier van justitie, interpre teren de tekst als een beledi ging voor het Turkse volks deel, aldus mr. Nijssen. Hij vroeg vrijspraak. De Alk- maarse rechtbank doet op 17 januari uitspraak. 'Start' zorgt voor 9000 vaste banen Zovens DE financiële resultaten van Hoogovens over 1983 komen in 1e lijnen overeen met de I verwachtingen. De bedoeling was het verlies verder terug te dringen en dat is zelfs nog iets beter gelukt dan in de plannen was voorzien. Dat heeft de voorzitter van de raad van be stuur van de Hoogovens Groep, drs. J. Hooglandt, dins dag gezegd. \SER DE Sociaal-Economische Raad I heeft in 1983 een record-aantal beleidsadviezen uitgebracht. De raad legde de regering op [sociaal-economisch gebied, 43 adviezen voor over hoofdlij- nen van sociaal en economisch beleid. Daarnaast produceerde de SER ongeveer 200 adviezen [van min of meer routinemati en uitvoeringstechnische aard. Omroep OM gedwongen ontslagen bij I de omroep te voorkomen over- I weegt minister Brinkman van I Welzijn, Volksgezondheid en [Cultuur om de VUT-leeftijd |van het omroeppersoneel in '384 eenmalig te verlagen van tot 57,5 jaar. Voorwaarde is wel, dat de taakstellende be- zuinigingen bij de omroep worden uitgevoerd. Van een onzer verslaggevers BREDA TERNEUZEN - De Start-uitzendbu reaus, een initatief van de overheid om werk lozen via tijdelijk werk aan een vaste baan te helpen, hebben vorige jaar een explosieve groei doorgemaakt. In totaal werden 18 nieuwe vestigingen geopend. De 80 Start-uitzendbureaus bemiddelden tesamen bijna 45.000 werkzoekenden. Hiervan hebben naar schatting 9.000 mensen een vaste baan gekregen. In '82 kregen 24.000 mensen via Start (tijdelijk) werk. Volgens het Start-hoofd kantoor in Gouda is deze ex plosieve groei onder andere het gevolg van een vergroting van het aandeel van Start op de tijdelijke arbeidsmarkt. Bovendien zouden volgens een Start-woordvoerder steeds meer bedrijven de voordelen inzien van het aantrekken van tijdelijke arbeidskrachten via de Start-uitzendbureaus. De uitzendkrachten kunnen via Start maximaal drie maanden aan het werk blij ven, een termijn die op aan vraag van het bedrijf in be paalde gevallen met nog eens eenzelfde termijn kan worden verlengd. Doel van de Start bureaus is via deze bemidde ling van tijdelijke arbeids krachten nieuwe vaste ar beidsplaatsen te creëren. Start, dat nog niet over de exacte gegevens over '83 be schikt vermoed dat dit streven in 20 procent van het aantal bemiddelingen (voor 9.000 mensen) is gelukt. De grootste groepen vinden via Start tij delijk werk in de kantoor- en handelssector (25 procent) en in de produktiesfeer (20 pro cent). Vorige jaar werden in Zee land en Brabant vijf nieuwe Start-vestigingen geopend in Middelburg, Terneuzen, Waalwijk, Valkenswaard en in Veghel. Daarmee zijn er in Brabant inmiddels 15 en in Zeeland 3 Start-uitzendkanto- ren. Gestreefd wordt naar een Start-vestiging in elke plaats met een arbeidsbureau, in to taal 130 in het hele land. jndonesië is een van de belangrijkste van de zgn. niet-gebonden landen Op het ogenblik maakt het land een moeilijke tijd door - wie niet? - maar de vooruitzichten op langere termijn zijn hoop- pol. Bij de verdere ontwikkeling van deze jonge reus zou Neder- and goede diensten kunnen bewijzen, die over en weer profijte- zouden zijn. Het vierdaagse officiële bezoek van minister Van den Broek aan de 'gordel van smaragd' is daarom een goede zaak Dat neemt niet weg, dat de bewindsman van Buitenlandse 2a- ton op het ogenblik in Nederland node gemist wordt. Over veer- Jien dagen begint namelijk in Stockholm de grote internationale I ontwapemngs-conferentie en dat lijkt een uitgezochte gelegen- tod om initiatieven te ontwikkelen voor een hervatting van de Amerikaans-Russische ontwapeningsonderhandelingen. Van IHusland en Amerika zelf worden vooralsnog geen voorstellen in 1 ®e richting verwacht. Iemand anders zal dus de kat de bel moe- Jen aanbinden, want, om de grijze eminentie van de Amerikaanse diplomatie Averell Harriman te citeren, je mond houden in de hui- I uigesituatie is onverantwoordelijk. Hamman, oud-ambassadeur in Mpskou en Londen en adviseur |van vijf Amerikaanse presidenten, behoort tot het toenemend Iaantal Amerikanen, dat er steeds meer van overtuigd raakt, dat I to impasse in de Geneefse onderhandelingen niet alleen aan de lassen is te wijten, maar evenzeer aan de regering-Reagen. In jHenève is ook van Amerikanase kant weinig serieus onderhan- [totó, schreef hij zeer onlangs, ook wij hebben er een propagan- to-act van gemaakt. Beschikt de Nederlandse regering over andere informatie? Zo riet'dan is zij op grond van haar eigen verantwoordelijkheid ver leent rond 'Stockholm' een initiatief te nemen of te bevorderen. |Ais minister Van den Broek vanwege zijn verblijf in Indonesië Iuaartoe met in staat zou zijn, moet premier Lubbers maar in actie Iromen. De 'Politicus Van Het Jaar' weet tenslotte wat schuldig I zwijgen betekent. UTRECHT - De massale hoeveelheid plastic-afval die in zee terecht komt vormt een grote bedrei ging voor de zeevogels. Een groot deel van de zeevogels heeft letterlijk en figuurlijk de buik vol van plastic dat jaarlijks door schepen met tiental len miljoenen kilo's tege lijk in zee wordt ge dumpt. Aldus de Amsterdamse bioloog drs J. van Frane- ker die zich bezig houdt met onderzoek onder de zeevogels. Jaarlijks dum pen zee- en visserssche pen voor 6,5 miljoen ton vast afval in de wereld zeeën en een groot deel daarvan is plastic. De zeevogels worden steeds meer het slachtof fer van plastic dat ze voor voedsel aanzien. In het ergste geval sterven ze door verstopping of acute vergiftiging. Veelal is plastic vermoedelijk niet de directe doodsoor zaak maar zal het bin nenkrijgen van het on verteerbare spul er wel toe leiden dat de vogel het gevoel heeft dat hij het buikje rond heeft en vervolgens minder echt, wel waardevol, voedsel gaan eten. Daardoor neemt het natuurlijk weerstandsvermogen af en moeten de zeevogels uiteindelijk' toch eerder het loodje leggen. Ihri van 9elük duiken ze met een bepaalde regelmaat op ImriH ^TER"reclame: truttige vrouwen die eindelijk het ideale was- I ™adel hebben gevonden. Vroeger gebruikten ze - 'bliep' zegt de I I, maar met die - weer een 'bliep' - konden ze toch lang niet I ™e vlekken verwijderen. Maar nu. lom? fratsen van de westerse consumptiemaatschappij zijn ook I h Peeldschermen in minder ontwikkelde landen te bewonderen. Ioo ?0e Bl'ikens een bericht in The Sunday Times, een Engelstali- Ifiim e'tskrant 'n ^ew Dehli, 's onlangs op de Indiase TV een jinvertoond over de berechting van Duitse oorlogsmisdadigers L Neurenberg. De film werd gesponsord door een aantal gas- I yQ HappijenIedere keer als er verwezen werd naar de gaso- I ns, waarin miljoenen mensen zijn omgekomen, werd het geluid Li^^bliopt'. De gasmaatschappijen beschouwden de gasovens s anti-reclame voor hun produkt In» ^dtedschrijving en TV-reclame: een onderwerp om in de [Wen te houden. HOOGEZAND - De politie heeft maandagavond in Hoo- gezand de 19-jarige R.H. aan gehouden op verdenking van moord, c.q. doodslag op zijn vader. Die werd zondagavond dood in zijn woning aan de Juliana- straat aangetroffen, met vier schoten in zijn lichaam. De zoon had eerder gezegd op het tijdstip van het gebeur de niet thuis te zijn, maar de politie vindt zijn alibi niet wa terdicht. De jongeman werd aangehouden in zijn ouderlijk huis. Hij is overgebracht naar het politiebureau van -*Hooge- zand. Verdachte ontkent iets met de moord uit te staan te hebben. Van onze redactie binnenland UTRECHT - De ongeveer vijftig beheerders van de Nederlandse jeugdherbergen hebben besloten niet langer mee te praten in de overlegorganen binnen de Nederlandse Jeugdherbergcentrale (NJHC). Vijf jeugdige inwoners van Delfzijl moeten van de politie een deel van het kladderwerk verwijderen, dat zij op deuren en muren hebben aangebracht. Dat in plaats van een bekeuring. Verder zullen ze opdraaien voor de schoonmaakkosten van andere objecten, waar ze ook 'creatief mee bezig zijn geweest, maar die ze zelf niet van verf kunnen ontdoen. Op de foto zijn vier jongens druk bezig. Ze zullen zeker tot vrijdag werk hebben. -fotoanp Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Aan de Ita liaanse archeoloog Massimo Pallottino (74) is de Erasmus prijs 1984 voor klassieke ar cheologie, groot 100.000 gulden, toegekend. De onderscheiding wordt hem in het najaar uit gereikt. Massimo Pallottino was van '46 tot hij in '80 met pensioen ging hoogleraar Etruskologie en Italiaanse oudheden aan de universiteit van Rome. Zij maken zich zorgen over hun werkgelegenheid en ar beidsvoorwaarden nu de NJHC, naar eigen zeggen ge noopt door financiële proble men, de personeelsbudgetten van de jeugdherbergen wil verlagen. Dat heeft de FNV-ambtena- renvakbond AbvaKabo dins dag bekend gemaakt. Het is de beheerders (de vroegere 'va ders') bovendien in het ver keerde keelgat geschoten dat, naast de bezuinigingsoperatie, bij de NJHC een reorganisatie aan de gang is waarbij de top versterkt wordt met drie extra managers. Deze rayoncoördi natoren zullen tot taak krijgen de jeugdherbergen te begelei den bij bedrij fsvoering en pre sentatie. Volgens bestuurder L. Geradts van de AbvaKabo dreigt het gevaar dat deze nieuwe functionarissen de taak van de beheerders zullen uithollen. Directeur mr W. Eissens van de NJHC noemt het een ongelukkige samenloop van omstandigheden dat de reor ganisatie en de bezuinigingen samenvallen: „Het zijn twee zaken die los van elkaar staan. De inkrimping van de perso neelsbudgetten is nodig omdat het aantal overnachtingen in jeugdherbergen vorig jaar sterk is teruggelopen. De reor ganisatieplannen bestaan al een half jaar en zijn in overleg met de Ondernemingsraad op gesteld. De uitvoering ervan zal uiteindelijk geen geld kos ten". Volgens mr. Eissens is het overleg over de perso neelsbudgetten nog open. Overvallers DE procureur-generaal bij het gerechthof in Den Haag, mr H. Feber, heeft dinsdag geen me dedogen getoond met drie Ha genaars en een Schiedammer, die op 29 juli een overval op een filiaal van Slavenburgs bank in Den Haag ensceneer den. Net als de officier van justitie bij de rechtbank vroeg hij straffen van twee tot drie jaar. De rechtbank maakte van de eisen van de officier straffen van anderhalf tot 2,5 jaar. Niet-CAO DE vakorganisatie voor mid-' delbaar en hoger personeel NCHP juicht het toe, dat de Eerste Kamer het wetsvoorstel inzake een interimvoorziening voor de niet-cao-inkomens heeft verworpen. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Ruim honderd boze buurtbewoners van de Rotterdamse wijk Feijenoord hebben dinsdagavond bij de sexboot 't Malle Gat de toegangsweg op twee plaat sen opgebroken. De Rotterdamse politie nam van een van de actievoer ders een koevoet in beslag. Het drijvende bordeel, dat niet ver van het Feyenoordstadion aan de Nieuwe Maas ligt, is donderdag geopend. Op het moment dat de buurtbewo ners protesteerden, was het gesloten. De wijkbewoners verzetten zich tegen de aanwezigheid van het schip omdat zij overlast en uitwaaiering van prostitutie vrezen. Ze zeggen dat ze met hun actie blijven doorgaan totdat de gemeente tegen het schip optreedt. Volgens een woordvoerder van de bewonersorganisatie Feijenoord-Noordereiland (BOF) kan de gemeente optre den omdat zij beschikt over een vernietigend rapport van de brandweer over de brandveiligheid op het schip. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Kolenas is geen veilig produkt om te verwer ken. Produkten die deze stof bevatten vormen een risico voor het milieu omdat er zwa re metalen en radioactiviteit vrijkomen. Schadelijke stoffen als ar seen en cadmium moeten dan ook eerst uit kolenas worden verwijderd voordat die wordt toegepast in bij voorbeeld bouwmaterialen. Dat stelt de Stichting Na tuur en Milieu dinsdag in een rapport over de toepassing van kolenas. Nu er steeds meer gebruik wordt gemaakt van kolen voor de energie voorziening zal het mileu ook steeds meer worden opge scheept met kolenas, een af- valprodukt van de kolencen trales. In het rapport getiteld 'In slak en as' schat Natuur en Milieu dat er in 1985 zo'n 680.000 ton kolenas geprodu ceerd zal worden en in het jaar 2000 zo'n 2,4 miljoen ton. Het grootste deel van de kolenas wordt momenteel simpelweg gedumpt, bij voorbeeld in het Gelderse Beuningen met alle gevolgen van dien voor het milieu. Daarnaast wil men ko lenas steeds meer gaan ver werken in asfalt, cement en bakstenen. Maar volgens Natuur en Milieu worden daarbij tech nieken toegepast waarbij het lang niet altijd mogelijk is mi lieugevaarlijke stoffen af te breken. Treffende voorbeel den daarvan zijn volgens de milieuorganisatie straatstenen waarin kolenas werd ver werkt die destijds door de Provinciale Gelderse Elektri- citeits Maatschappij (PGEM) aan de gemeente Arnhem ca deau werden gedaan. Het ca deau, dat rondom de schouw burg kwam te liggen, bleek volgens Natuur en Milieu blij kens een tot nu toe vertrouwe lijk TNO-onderzoek een aan zienlijke hoeveelheid schade lijke stoffen te bevatten. Er kwam bij voorbeeld 25 tot 575 microgram arsenicum vrij per liter grondwater terwijl vol gens de maatstaven de bodem al bij een concentratie van 100 microgram gesaneerd moet worden. Volgens de milieuorganisa tie zouden de problemen kun nen worden ondervangen door de toepassing van nieuwe technieken die het mogelijk maken de kolenas te zuiveren van schadelijke stoffen en er ook nuttige zaken als alumi nium, titanium en ijzer uit te halen. Dit soort herwinnings technieken, waarmee in de VS al geruime tijd proeven wor den genomen, is waarschijn lijk wel duurder dan dumpen of de huidige toepassing van kolenas. Maar daar staat te genover dat er grote hoeveel heden waardevolle stoffen als aluminium kunnen worden gewonnen die weer geld in het laatje brengen. Bovendien worden de milieuproblemen veel kleiner, aldus het rapport. Met windkracht 10 in de rug zijn we over een zee van nieuwjaarsborrels 1984 bin- nengedonderd. Als het hele jaar zo hals-over-kop gaat, zit ten we zo weer op 31 december. In de Journaal-studio werd Fred Emmer bijna van zijn kussen geblazen. En de licht puntjes in de economie, die op eens overal worden gesigna leerd, slingerden vervaarlijk heen en weer in de storm. De TROS is losgeslagen en er zijn heel wat leden over boord geslingerd. Het zijn waar schijnlijk de programma's die 't 'm gedaan hebben. De 1-2-3-boot van Rudi Car- rell maakt ook slagzij. Het is de vraag of de show het doel bereikt. Mogelijk krijgt de Zonnebloem een stapel hout in plaats van het felbegeerde schip. We zijn een volk van tientjes leden, dat is wel weer geble ken. We willen voor een tientje op de eerste rang zitten. Meer mag het beslist niet kosten. Straks is het misschien zelfs mogelijk tientjes-Nederlander te worden. Dan hoef je geen belasting te betalen, maar je krijgt ook geen uitkering of subsidie. De band tussen de bewoners van dit land en de overheid en de nationale instellingen wordt steeds losser. De PTT werkt daaraan mee. Die kan ons allemaal half-afsluiten. We kunnen dan zelf niet bel len, maar we kunnen wel ge beld worden. Door de PTT bij - voorbeeld, die ons kan bedel ven onder dreigementen. Na de halvamel en de halvarine hebben we nu dus de halvo- foon. Voor mensen die problemen hebben met de 'lijn' MERJJN DEN HAAG - Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello van Sociale Zaken (Emancipa tie) heeft 350.000 gulden be schikbaar gesteld voor een on derzoek naar het verschijnsel 'ongewenste intimiteiten in arbeidssituaties'. Het onderzoek, dat twee jaar gaat duren, zal worden uitgevoerd door de Project groep Vrouwenarbeid van de Rijksuniversiteit Groningen. De staatssecretaris wil hier mee een 'aanzet geven voor het treffen van maatregelen ter bestrijding en voorkoming van ongewenste intimiteiten', zoals zij dat reeds eerder aan kondigde in haar voorlopige beleidsnota aangaande de be strijding van sexueel geweld tegen vrouwen en meisjes. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ook het afgelo pen jaar heeft de bedrijvig heid in de Tweede Kamer een spectaculaire stijging te zien gegeven. „In alle opzichten is een uit breiding van het werk te zien", zei voorzitter Dick Dolman dinsdag tijdens de traditionele Nieuwjaarsontmoeting met de parlementaire pers. Met name is het aantal com missievergaderingen toegeno men. In totaal waren dat er in 1983 bijna 450. Het jaar daar voor werd er 280 maal in com missieverband vergaderd. Al deze vergaderingen waren openbaar. Daarnaast werd 760 maal in besloten kring verga derd, tegen 655 keer in 1982. Met het toenemend verga derritme houdt de stijging van de papierberg gelijke tred. Het aantal gedrukte pagina's van officiële publikaties zoals de zogenaamde 'witte stukken' steeg van bijna 39.000 in 1982 naar bijna 48.000 het jaar daarop. DEN HAAG - Minister Smit- Kroes heeft boos gereageerd op de plannen van haar West- duitse ambtgenoot Dollinger om een tolheffing voor buiten landers in te voeren op de Duitse autobanen. Dat plan is in strijd met de Europese gedachte, zo liet zij weten. I

de Stem | 1984 | | pagina 11