-is )E STEM Brood voor de op de plank Mechelincks Zwerfkatten bleven probleem voor Zuidzandse Hoe een gok een goudmijn werd Behangersbedrijf loopt op rolletjes 1984 GEZICHTEN VAN 1083 ERBRANDING zaterdag 31 dec ember 1983 BERGSE MONIKA mVOGELZANG (18) m HEEFT ■buders van Hulst ma- Idag 6 januari 1984 te fe kerstboomverbran- in het plan „Moer- phansstraat te Hulst kien zal van gemeen- liari 1984 te Clinge, |ansteen, Heikant, Ka an de binnenstad van Lari 1984 in het buiten plegen gedeelte van pe dagen de bomen 's gen. |f 83. _pn fn Hulst, yer, P Molthoft. i.F. van Denderen y AGINA 5 Van een onzer ZE WILDE werken maar mocht het niet omdat de papieren van de overheid niet deug den. Daar kwam het eigenlijk op neer. Daarom deelde ze maar gratis broden uit..weet u nog...van Vera Mechelinck uit Westdorpe. Hoe is het haar verder ge gaan? „Prima, 'k zijn de koning te l ijk, alle dagen ga'k op de fiets met brood leuren. Ge moe' mij een keer zien ver trekken mee mijne fiets vol met brood". liet is haar dan toch ge lukt. Deze zomer kwam ze in hel nieuws. Ze wilde brood gaan venten omdat de laat ste bakker van Westdorpe ermee gestopt was. Vera, 35 jaar en moeder van twee kinderen: „Mijn man werkte I eenentwintig jaar op de Glasfabriek en toen kreeg ie zijn ontslag, maar juist in die week rolde er een briefje in de bus. De bakker stopte ermee. Ik zeg tegen mijn man: Is dat niks voor ons. Ja je moet toch wat en de bij stand-dat is niks voor ons. Wij willen graag werken". Zo kwamen Vera Meche linck en haar man Frank bij de gemeente Sas van Gent terecht. Ze vroegen er een ventvergunning. De ge meente was een en al be reidwilligheid, maar een vergunning kregen ze niet. De gemeentelijke verorde ning voorzag niet in brood- venters. Vera ging niet bij de pakken neerzitten. Er kwam een handtekeningen actie in Westdorpe en ze deelde gratis brood uit. Dat laatste liep spaak toen de politie ingreep. Vera bleef met honderden broden zit ten, maar ook dat ontmoe digde haar niet. De verordening is inmid dels aangepast en dat bete kent dat de ondernemende Mechelincks nu 'alle dagen' met brood het dorp ingaan. Daar komt nog bij dat haar man bij nader inzien niet ontslagen is. Dat wil wel I zeggen dat Vera nu alleen 'het brood moet doen'. „Ik vent met brood deur aan deur. Dat doe ik nou al weer een paar maanden en dan krijg je zo je vaste klantjes. D'r zijn ook adres sen waar ze brood in de win kels kopen, want dat kan I nog wel hier in Westdorpe". Het brood bezorgen doet Vera op de fiets. Ze vertelt: Vero Mechelick met haar 'handel'. „Ja...op de fiets..gewoon ouwerwets met van die gro te fietstassen en nog een paar tassen met broden aan m'n stuur...ik zei al..ge moe' dat zien vertrekken". Om haar brood op tijd bij haar klantjes te krijgen staat ze om vijf uur op, zes dagen in de week: „Om zes uur komt het brood binnen, dat betrek ik van een bakker uit Assenede. Het moet eerst gesneden worden, dat doe ik zelf.,.nou en dan stap ik rond d'n negenen op de fiets, al- foto de stem cor j. de boer leen op zaterdag doen we 't met z'n allen., de kinders en mijne man erbij ee...'t is wel wat..maar ja.je bent bezig en je verdient wat.'t is goe' gelukt jongen., 'k ben zo blij dat het gaat., ge kunt dat, nie' geloven". Van een onzer verslaggevers ilN APRIL van het af- Igelopen jaar was ze even in het nieuws. De Zuidzandse huisvrouw [Emmy Versluys die zich het lot van de (jonge) zwerfkatten aantrok. Zij constateerde dat ^teeds meer mensen ertoe overgaan jonge katjes aan Ihun lot over te laten. 'Rond- I uit verbijsterend noemde zij i het gemak waarmee mensen hun huisdier maar achterla- j ten. "Daar moet iets aan ge daan worden", vond Emmy die gastvrij onderdak aan een aantal katten bood. Een eerste stap vond zij een regi- stratieplicht voor katten. „Dan kun je in ieder geval de eigenaar van een zwerf kat opsporen". Ook sterilisa tie van katten zou aan de oplossing bijdragen. Is er iets aan gedaan? Het blijkt dat Emmy Versluys een ervaring rijker en waar schijnlijk een illusie armer is geworden. Het geloof in de dierenbescherming is ook niet toegenomen. „Ik heb contact met de Dierenbe scherming in Middelburg opgenomen. Daar zaten ze ook tegen het probleem aan te kijken en ze zouden mij in Emmy Versluys. ieder geval informatie op sturen. Ze hebben mijn adres opgeschreven maar eerlijk gezegd zit ik nog - foto de stem cor j de boer steeds op die informatie te wachten". Emmy Versluijs nam ook contact op met haar dieren- arts. Die stond wat sceptisch tegenover haar plan zwerf katten te registreren. „D':r zijn er al een paar miljoen:, hoe wil je dat aanpakken zeiii hij tegen mij". Afgelopen zomer werd de Zuidzandse nog eens harcl met de neus op de feiten ge drukt. Dierenliefhebster al» zij is, nam zij van kennissen die op vakantie gingen tijde lijk een poes in huis. Heit beestje was echter zwangeir en bracht twee jonge katjes ter wereld. „Stad en land heb ik afge beld om die katjes ergens onder te brengen, want zo maar op straat zetten wilde ik niet, ik heb er zelf al vieif. Het is me echter niet gelukt. Ten einde raad ben ik er maar mee naar de dieren arts gegaan. Met toestem ming van de kennissen na tuurlijk. Die heeft ze toeni een spuitje gegeven". Niettemin blijft Emmy Versluijs hopen. „Ik zou zo graag iets aan het zwerfkat- tenprobleem willen doen. Nu is het rustig maar straks in het voorjaar als de katers- weer gaan 'jagen' zitten we binnen de kortste keren weer met jonge zwerfkatjes. Maar ja, een nieuw jaar, misschien ook nieuwe; ideeën, want het blijft me bezighouden". 'Van een onzer verslaggevers HEEL WAT mensen clie krap bij kas zitten, p roberen hun overtol lige of te dure spullen aian de man te bren gen. Heel wat anderen, ook al krap bij kas, zoeken goede tweedehands spullen, omdat ze nieuwe niet kunnen beta len, of er gewoon het geld niet voor over hebben. Breng al die mensen (en spullen) op één plaats bijeen e-in je hebt een bedrijf dat loopt als een trein. Met deze formule, opge daan tijdens een verblijf in A.ustralië, begon oud-ver pleger Chris Slijm begin dit jaar in een voormalige bak kerij loods te Koewacht de Zeeuwsvlaamse Kringloop- beurs. Geen variatie op de aloude rommelmarkt, maar <e«n plaats waar mensen spullen kunnen brengen, die •door bemiddeling weer wor den doorverkocht. De 'gok' bleek een schot in de roos en al ras werd het onderkomen te klein om al les wat binnenkwam te her- lbergen. Vandaar dat Slijm en zijn compagnon Bart Verlaan in september de he le handel verhuisden naar een groter pand (2.000 m2) in de Wilhelminalaan te Sint- Jansteen. Daar kunnen nu ook forsere zaken als cara vans, boten en zelfs een oude brandweerauto worden ge stald. „Gemiddeld", schat Ver laan, eigenlijk een afgestu deerd landbouwingenieur, „komen er per week zo'n 60 mensen hier allerlei spullen brengen". Bovendien wordt er ook nog het nodige aan huis opgehaald. Het meeste Bart Verlaan en Chris Slijm. blijft niet lang liggen en gaat grif van de hand. Be grijpelijk, als je weet dat er bijvoorbeeld op een gewone zaterdag zo'n 600 belangstel lenden komen rondsnuffelen in de Kringloopbeurs. Het aanbod, zelfs mensen uit Middelburg en Vlissin- gen komen hun spullen brengen, varieert van bank stellen, wandkasten, sche merlampen en stereo-torens tot fietsen, gasfornuizen, drumstellen en een hele col lectie orgels. De liefhebber kan er momenteel zelfs eentje vinden dat nieuw 12.0(10 gulden kost. Ook de meest gekke dingen maken de beide mannen mee. Er is zelfs een levende papegaai in de aanbieding geweest. De vogel heef t niet lang tus sen de honderden andere spullen moeten vertoeven, want ook daarvoor meldde zich een kooer. Omdat er zoveel binnen komt", zegt Verlaan, „kun nen we nu ook wat strenger fotode stem cor j de boer selecteren, zodat de voor raad meestaai bestaat uit vrij nieuwe spullen. We hebben wel eens iemand aan de deur gekregen die een bankstel te koop wilde zet ten, dat bijna van ellende uit elkaar viel. Maar daar 'be ginnen we natuurlijk niet aan". Inmiddels is het duo ook begonnen met het voor delig op de kop tikken van partijgoederen. Dat heeft al geleid tot een uitgebreide collectie (nieuwe) kleding en tapijten. Van een onzer verslaggevers BEGIN vorig jaar stond ze nog als werk zoekende schoolverla ter ingeschreven op het arbeidsbureau in Bergen op Zoom. Nu een jaar later runt de 18-jarige Monika Vogelzang een behangersbedrijf waar zestien man hun brood ver dienen. En werk is er volop. Bestaat er dan toch nog zoiets als een American Dream of heeft de Bergse tiener gewoon mazzel ge had? Het antwoord luidt: beide. Met haar vader als kruiwagen, de kantonrech ter als ruggesteun en een portie lef die ze zelf inbracht begon Monika op 18 april als directrice van haar eigen behangersbedrijfje, zoals meldde De Stem op 19 april van dit jaar. Ze wist amper hoe ze een rol papier moest inpappen, laat staan dat ze twee baantjes kaarsrecht aan de muur kon bevestigen. Maar zo handig hoefde ze dan ook niet per sé te zijn. Haar vader was degene die over de benodigde papie ren en vakkennis beschikte. Omdat die destijds zijn eigen bedrijfje failliet zag gaan en hij het zonde vond om lijdzaam op zijn pensio nering te zitten wachten, ontstond het plan om op nieuw te beginnen. Ditmaal met Monika aan het roer en pa als bedrijfsleider. Prakti sche moelij kheid was even wel dat Monika met haar 18 lentes te jong was om zonder toestemming van de kanton rechter als kleine zelfstandi ge aan de slag te gaan. Toen de ontheffing er door kwam, was alles bin nen de kortste keren in kan nen en kruiken. Vanaf de achttiende april plakte pa Vogelzang weer behang en dochterlief hielp een handje om wat vakkneepjes te le ren. Maar het merendeel van de tijd zat ze op het ad ministratiekantoor van Rei- cher, de boekhouder van Re- nibo (Renovatie Nieuw Bouw) zoals het behangbe- drijf in de Kamer van Koop handel staat ingeschreven. De naam Vogelzang klonk vooral boven de rivieren als een klok. De oude relaties stelden vertrouwen in het nieuwe bedrijfje en zelfs tot in Amsterdam werden nieuwbouwwoningen voor zien van een dito behan getje. „In ploegen van drie of vier man gaan we op kar wei. We plakken ongeveer anderhalve woning per man Monika Vogelzang: snelle run op maatschappelijke ladder. - foto de stem oick de boer per dag. Dat is 150 banen", aldus pa Vogelzang, die van lieverlee meer personeel moest aantrekken. Dochter Monika pikt in het blad Cobouw de adver tenties eruit die voor het maken van offertes interes sant zijn. „We zijn nu ook van plan om een schoon maakbedrijf op te zetten. Dan kunnen we nog goedko per werken. Bij nieuwbouw- werken komen na de behan gers altijd de schoonmakers. Houden we dat in eigen hand, dan gaat dat in eén moeite door", zo toont Moni ka haar zakelij k inzicht. Om kostente besparen werkt Renibo vanuit de hui selijke woning aan het Hof van Beieren. De enige grote investeringen golden des tijds smeermachines en plaktafels. Er wordt met huurauto's en eigen wagens naar het werk gereden. „Voor particulieren werken we niet, iedereen behangt tegenwoordig bijna zelf", zo legt de directrice uit. Hoewel het de zaak voor de wind gaat, is Monika niet van plan om haar leven als directrice te slijten. „Ik hoop dat mijn broertje de zaak over een paar jaar over neemt. Hij zit nu nog op het vormingsinstituut aan de Oberonstraat en is dus nog te jong", aldus Monika. Wat wil ze zelf dan gaan doen? Schouderophalend: „Dat weet ik nog niet". Haar moe der heeft daar zo haar eigen gedachten over: „Trouwen en huisvrouw worden".

de Stem | 1983 | | pagina 31