Schuttevaer wil harder optreden tegen Belgen WONINGBOUWVERENIGING TREKT TON UIT Raadslid H. van Rie blijft voor verkeers- voorzieningen strijden West-Zeeuws-Vlaamse Rode Kruis in eigen Leden van Excelsior in Goes verbouwden zelf oefenruimte VOOR GEHANDICAPTEN INAARDENBVRG ZATERDAG 31 DECEMBER 1983 op tijd begrepen ze economie >eten méépraten. waarschuwen alle n het nieuwe jaar jven. daadkrachtige rkgelegenheid, en 3. En een daad- iing van uitkerings- imloners en alle atste jaren zo zwaar jehad. ien dat ons in die en. Door, waar ien voor uitvoeringf )lan. En ook: door lid V-bond die üw )ehartigt. Via het cunt u daarover alles r informatie over iet lidmaatschap een open envelop j 1) naar de FNV, r 250, I lam. VAN ZEELAND VAARREGLEMENT KANAAL politierapport markten Stuurgroep NCB voor mestprobleem GEBOUW IN OOSTBURG OPEN OP ZATERDAG 21 JANUARI PAND WORDT OP 21 FEBRUARI HEROPEND AS lor slechts ]je kinderpremie laar betalen }premie. iet of zonder huisarts I feve luatie past. Ikkeling van schade. T16 PAGINA ZEELAND 3 Leeftijd: Leeftijd: Stem 31-12' gel zenden aan leringsmaatschappij loordnr 76, 4460, VB Goes, Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De afdeling Terneuzen van de schippers vereniging Schuttevaer vindt dat de Nederlandse autoritei ten harder moeten optreden tegen België bij het overleg over een nieuw vaarreglement voor het kanaal Gent-Terneu- zen. België wil dat dit regle ment wordt gebaseerd op de regels van het vaarreglement voor de Westerschelde. De Terneuzense schippers zijn daar fel op tegen omdat het Westerschelde-reglement vooral op de zeevaart is afge stemd. Dit reglement kent bij voor beeld geen snelheidsbeperking ter hoogte van traditionele binnevaarthavens als Hans- weert en Terneuzen. Door te genwerking vanuit België ging dat toen niet door. Voor het opstellen van de vaarregels voor het kanaal is inmiddels een speciale com missie in het leven geroepen. Schuttevaer wil er bij die commissie op aan dringen dat het reglement straks niet in strijd mag zijn met 'het regi me dat geldt op de Nederland se wateren', dat wil zeggen het per 1 maart 1984 van kracht wordende Binnenvaartpolitie- reglement. Willy de Meijer: „In ieder geval zal het reglement voor het kanaal acceptabel moeten zijn voor het Nederlandse be drijfsleven, niet te veel uitzon deringen dus". Hij voegde er nog aan toe: „Er mag wat dat betreft best een beetje krach tig tegen de Belgen worden opgetreden". HULST - S. K. uit Axel deed bij de politie aangifte van het feit dat deze week voor de bio scoop in Hulst zijn bromfiets was gestolen. De brommer stond op slot. Het gaat om een Kapitein Mobilette met het verzekeringsplaatje TNQ 053. HULST - Op de hoek Dul- laertstraat-Oude Polderstraat vond gistermiddag om onge veer 14.00 uur een aanrijding plaats tussen twee personen auto's. Hierbij ontstond mate riële schade. Bestuurster M. C. uit Sas van Gent wilde vanaf de Dul- laertstraat rechtsaf de Oude Polderstraat inrijden. Zij nam daarbij de bocht te ruim en raakte de auto van C. W. uit Hulst. TERNEUZEN - De politie heeft Terneuzenaar R.Z. aan gehouden. Hij bleek in het be zit te zijn van enige weken ge leden gestolen apparatuur, waaronder een stereo-instal latie van scholengemeenschap De Leeuwtjes te Terneuzen. Tegen Z. werd proces-verbaal opgemaakt, waarna hij weer op vrije voeten werd gesteld. CADZAND - Uit de personen auto van de heer V. O. uit Brasschaat is op een parkeer plaats nabij Cadzand Bad een aantal papieren, een cheque en 2500 Belgische francs gestolen. Men had het achterraam van de auto vernield. SLUIS - Een Belgische perso nenauto heeft op het Walplein een verkeerszuil omvergere den. Hierna is hij doorgereden. Het kenteken van de auto was echter opgenomen en uit een ingesteld onderzoek bleek dat de bestuurder M. C. uit Knok- ke was. Bij verhoor heeft C. bekend. GROEDE - In de G. de Moerstraat is een granaat van tien bij acht centimeter gevon den en aan de Vlasstraat te Eede weerd een 75 Engelse ponder gevonden. De mij nop- ruimingsdienst heeft beide projectielen reeds tot ontplof fing gebracht. OOSTBURG - In de Zuid- zandsestraat is een bromfiets, bestuurd door A. K. uit Zuid- zande met een personenauto, bestuurd door mevrouw L. L. in botsing gekomen. Dit ge beurde toen de bromfietser de stilstaande auto begon in te halen. Toen de bromfietser naast de auto was reed deze plotseling weg. SLUIS - In de RK St. Jan- school heeft men ingebroken door een ruit in te slaan. In de school was een vrij grote ra vage aangericht en een aantal kasten omgezet. In totaal wordt honderd gulden aan kleingeld vermist. OOSTBURG - Op de parkeer plaats van de Schoolstraat is J. B. uit Cadzand tegen de auto van J. A. uit Oostburg aange reden. Dit gebeurde toen B. van de parkeerplaats wilde wegrijden. BRESKENS - De zomerwo ning van de heer J. V. uit Gentbrugge is door onbeken den met een bezoek vereerd. Men heeft een raampje inge slagen om toegang tot de wo ning te krijgen. Een aantal kasten was van hun plaats ge zet. Er wordt echter niets ver mist. Geluidsoverlast huizen in Breskens aangepakt Herman van Rie: ...verzin sels... - FOTOARCHIEF DE STEM BRESKENS - Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd met gemiddelde kiloprijs: 5051 kg. ex port garnalen 12,76, 1394 kg. pel lerij garnalen 11,59, 1157 kg. bot f 0,66, 1266 kg. schar ƒ2,28, 23.504 kg. schol 2,69, 7917 kg. tong 14,21, 1422 kg. tarbot 20,60, 2223 kg. griet 9,45,12.392 kg. kabeljauw 3,30, 5551 kg. wijting 1,28, 599 kg. mg 2,25, 216 kg. poon 2,55, 84 kg. haai 2,83,11 kg. ham 16,87,10 kg. baars en herder ƒ19,50, 269 kg. tongschar ƒ5,70, 15 kg. schelvis f3,87, 317 kg. inktvis 3,16, 1246 kg. bolk 0,66, 55 kg. kool vis 3,40, 113 kg. schardijn ƒ0,40, 53 kg. kuit ƒ2,27. AMSTERDAM - In Bintje 35- 50mm kwamen 4 contracten tot stand voor levering april tegen 49,00 tot 48,00 per 100 kg. De stemming was kalm. Voor Bintje 50mm werden 29 contracten ver handeld voor levering april bij een Pnjs van 79,50 tot 79,00 per 100 Kg en 10 contracten voor levering °jei tegen ƒ81,80 tot ƒ81,50. De stemming was voor zowel april als voor mei goed prijshoudend. Van onze correspondent BRESKENS - De re gionale Zeeuws- Vlaamse woning bouwvereniging (RZVW) te Axel gaat 1,5 ton uittrekken om de geluidsoverlast in 32 woningen in de Millianostraat te Breskens aan te pak ken. Half januari zullen om en om in deze woningen nieuwe plafonds worden aangebracht en gaten rondom de balken worden dichtgemaakt. De kosten bedragen onge veer 9000 gulden per woning. De werkzaamheden zullen enige weken in beslag nemen, maar verwacht wordt, dat de geluidsoverlast omstreeks half februari is opgelost, In het begin van dit jaar hebben de bewoners van de Millianostraat bij de RZVW een aantal klachten gedepo neerd over onder meer de rio lering, verwarming en ge luidsoverlast op de bovenver dieping. Via de bewonerscom missie werd de huurcommissie ingeschakeld, omdat er twij fels bestonden over de huur verhogingen die de woning bouwvereniging wilde door voeren. Volgens de bewoners kwam de kwaliteit niet over een met de huurprijs die be taald moest worden. De klach ten spreken boekdelen. De huurcommissie stelde een onderzoek in en de bewo ners werden in het gelijk ge steld. Momenteel betalen ze dan ook nog ongeveer 60 gul den minder dan de eigenlijke huurprijs. „De andere klach ten zijn naar alle tevredenheid door de woningbouwvereni ging verholpen", aldus een van de bewoners. „Alleen de ge luidsoverlast nog, maar daar aan wordt gewerkt". De geluidsoverlast op de bo venverdieping („Je kan ge woon alles letterlijk verstaan wat de buren zeggen", aldus de woordvoerder) wordt ver oorzaakt door een foutieve dakconstructie. „Vroeger was deze constructie volgens de re gels, momenteel echter niet meer", beweert de heer E. Merckx, hoofd bewonerszaken van de RZVW. Tijdens een laatste meting bleek, dat de huizen in de Mil lianostraat aan een resultaat kwamen van min 15 (normaal is deze norm min 2). Door de maatregelen die door de RZVW worden genomen zul len waarschijnlijk alle klach ten zijn opgelost. Voordat de bewoners in de ze straat hun normale huur prijs gaan betalen, zal de huurcommissie eerst nog een onderzoek instellen of de kwa liteit van de woningen na .de genomen maatregelen over eenstemt met de huurprijs. Van een onzer verslaggevers TILBURG - Om te komen tot een gerichte aanpak van de mestproblematiek zal op woensdag, 4 januari, de Stuur groep Mestproblematiek Noord-Brabant geïnstalleerd worden. Tot de instelling van deze stuurgroep is besloten door het agrarisch bedrijfsleven, de provincie Noord-Brabant en de NCB. De stuurgroep heeft tot taa'k om initiatieven, die al bestaan met betrekking tot het oplossen van de mestproble matiek te coördineren, nieuwe initiatieven te ontwikkelen en adviezen te verstrekken. Van onze correspondent OOSTBURG - Als eerste in Zeeuwsch-Vlaanderen neemt de afdeling west van het Rode Kruis op 21 januari een eigen onderkomen in ge bruik. Het is een fraai ge bouw in de Burg. Gratema- straat te Oostburg waar het voor de vijf afdelingen van het Rode Kruis niet moeilijk zal vallen te wennen, want het is een toonbeeld van kwaliteit en doelmatigheid. „Toch hebben we de kos ten op een aanvaardbaar ni veau weten te houden", stelt Jan Spaans, sinds een tiental jaren hoofd van de ambu lancedienst in deze regio. „Vergeet niet dat deze ac commodatie in de loop van de afgelopen veertig jaren is opgebracht door onze leden. Het is hun geld". Naast een riante stalling voor de drie ambulances met een eigen werkplaats, be staat het geheel uit een kan toor, materiaalberging, ma gazijn, waarin het noodhos pitaal (veertig bedden) is op geslagen, zaal annex les ruimte met keuken en een dag- en nachtverblijf voor de buiten Oostburg wonende chauffeurs van dienst. Bo vendien is het pand aange past voor invaliden. Spaans: „Alles was ver spreid door heel Oostburg, lesruimte hadden we niet. Een verblijf voor het buiten Oostburg wonende ambu lancepersoneel was er even eens niet. En dit is voor een apparaat dat 24 uur per dag direct inzetbaar moet zijn bijna een ondoenlijke zaak". Behalve de ambulance dienst krijgt ook de Rode Kruiscolonne met de Cad- zandse huisarts Bom aan het commando er zijn thuisha- ve. Deze reeds lang bestaan de rampenorganisatie moet Het nieuwe onderkomen van het Westzeeuws-Vlaamse Rode kruisjn Oostburg. straks de ter ziele gaande BB-organisatie opvolgen en bestaat in het westen uit een veertigtal mannen en vrou wen. Aan het hoofd van het Welfarewerk staat me vrouw Van de Berg. Het korps van dertig vrouwen kan voortaan voor de maga zijnen en bijeenkomsten in een gebouw terecht. Hun voornaamste taak is de be zigheidstherapie voor oude ren en chronisch zieken. Een vrij nieuwe tak is het Jeugd Rode Kruis, de voor loper van het echte werk, opengesteld voor jongeren tot zestien jaar. Hiermee heeft mevrouw Spaans zich Open dag belast. Het Jeugd Rode Kruis draait nu drie maan den. De bloedtransfusiedienst staat onder leiding van me vrouw Dhoore. De taak van de dienst is de bloedverzor- ging die in het St. Antonius- ziekenhuis plaatsvindt. Men opereert nu nog zelfstandig; maar in de nabije toekomst zal men zich als een der laatsten aansluiten bij de bloedbank. „De mensen weten vaak niet wat het Rode Kruis doet. Zeker niet als ze er zelf niet direct mee geconfron teerd worden. Begrijpelijk overigens, hoewel de afde ling West-Zeeuwsch- VLaanderen procentueel wellicht de grootste van Zeeland is. We hebben een - FOTODE STEM/COR J DE BOER kleine zevenduizend leden op een inwonertal van 28.000, wat betekent dat vrijwel elk gezin lid is van onze organi satie en dat is in Nederland- uniek, dacht ik", aldus de heer Spaans. Op 21 januari zal oud staatssecretaris, de heer M, I. Hoste het gebouw officieel openen. Een week later, op 28 januari, houdt men open dag zodat iedereen in de ge legenheid wordt gesteld na der kennis te maken met de ze hulporganisatie. Van onze correspondente GOES - De leden van show korps Excelsior Goes zijn de afgelopen maanden druk in de weer geweest om hun oefen ruimte in de veiling aan de Fruitlaan op te knappen. De maand januari kan men ge bruiken voor de afwerking en als alles tot in de puntjes ge reed is dan zal burgemeester mr. W. Blanken het eigen ho me van Excelsior op II fe bruari officieel openen. Ondanks de middelbare leeftijd van Excelsior (het showkorps bestaat 53 jaar) is de gemiddelde leeftijd van de 75 leden van de seniorband slechts 22,1 jaar. Zij oefenen twee maal per week. De ju niorband oefent een keer per week. „We hebben de oude kantine van 30 bij 10 meter waarin we al acht jaar oefe nen nu in tweeën gedeeld", vertelt voorzitter Marius Koole, die tevens optreedt als bouwcoordinator. „Alle leden hebben enthou siast meegeholpen. Een ge deelte gebruiken we nu als re petitieruimte en in de andere ruimte is een gezellig zitje ge creëerd met een keuken en een bar, zodat de vaders en moe ders van de juniorleden die meekomen daar een kopje koffie kunnen drinken als ze zitten te wachten. De repeti- Leden van Excelsior bezig met het opknappen van het eigen home. - FOTO WILIEM MIERAS tieruimte is geheel geïsoleerd met sonexplaten". „De gemeente Goes heeft met een bedrag van 49.000 gul den ons fijn op weg geholpen, maar toch moest er nog enkele tienduizenden guldens bij el kaar worden gescharreld. Van bedrijven in de omtrek kregen we ook veel medewerking en de rest werd door diverse ac ties en tijdens de snuffelmarkt opgehaald. Daarbij komt nog dat Excelsior een commerciële vereniging is, ondanks het feit dat aan uniformen en aan in strumenten een aardig bedrag op gaat, kunnen we jaarlijks toch nog wel wat opzij leggen". De seniorband trad het af gelopen jaar 35 keer op in bin nen- en buitenland. Tot de vaste uitstapjes behoorden on der andere bezoeken aan festi vals in België, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland. In '76 bezocht het showkorps zelfs Tunesië. „Wij verkeren in de super ideale omstandig heid, dat we ook de eilinghal tot onze beschikking hebben om te oefenen", vertelt secre taris Hans Willemstein, die ook de choreografie voor de vereniging verzorgt. Excelsior is de laatste jaren aan het omturnen. Men gaat over op puur Amerikaanse in strumenten. „Drie jaar gele den kende niemand hier nog iets van, maar nu begint het leuk te draaien. Inclusief de Collar-Guard, een groep van 18 meisjes die de muziek on dersteunen. Het slagwerk is al veranderd en ook de sousa foons zijn verwikkeld voor Amerikaanse basinstrumen- ten, de zogenaamde schouder- bassen. Uiteraard brengt dit nogal wat kosten met zich mee, zodat niet alles in een keer kan worden verwezen lijkt", is de mening van Hans Willemstein. Invitaties Voor het komend seizoen heeft Excelsior muziek uit 'Fame' en de 'Westside story' op het programma. De arran gementen worden geschreven door de eigen arrangeur van Excelsior Jaap Groesbeek uit Dordrecht. En ook de percus sienummers en de choreogra fie houdt men in eigen hand. Invitaties zijn al binnen uit Duitsland, de Franse Alpen en voor het Festival of Marching Bands in Londen. Maar ook in eigen streek zal men het kleu rige en levendige gezelschap vaak tegenkomen. Het afgelo pen jaarpresenteerde Excel sior zich twaalf keer in de Goese binnenstad. „En dan zeggen sommige mensen nog, we zien jullie hier nooit", zegt Marius Koole. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Raadslid Herman van Rie (D'66) geeft het niet op. Hij blijft erop ha meren dat in Aardenburg be tere verkeersvoorzieningen voor gehandicapten moeten komen. Een eerste verzoek hiertoe deed hij in april 1982. In sep tember 1983 liet het college van B en W weten dat er in de Weststraat een parkeerplaats voor gehandicapten zou ko men, die echter begin novem ber weer werd opgeheven en verplaatst naar de ingang van de RK kerk. Een brief van Van Rie, geschreven op 18 novem ber, aan het college en de raad hierover bereikte de raad ech ter niet 'in strijd met de ge meentewet' aldus Van Rie. Het Aardenburgse college liet in een uitvoerig schrijven van 13 december het raadslid weten waarom de verplaat sing had plaatsgevonden. On dermeer vanuit een oogpunt van verkeersveiligheid. Het college laat tegelijkertijd we ten waarom troittoirs op be paalde plaatsen niet verlaagd kunnen worden (een ander verzoek van Van Rie). Zo zou een dergelijke voorziening op het kruispunt Eedeweg-Kaai- plein tot ernstige gevolgen kunnen leiden omdat het kruispunt zich niet zou lenen voor langzaam verlopende oversteekhandelingen. Gewezen wordt op voetgan gersoversteekplaatsen in de onmiddellijke nabijheid die ook voor rolstoekgebruikers geschikt zijn. Troittoirverla- gingen op hoeken van straten acht het college uit den boze wegens 'het afronden van de hoeken' door autoverkeer. B en W van Aardenburg zien meer in een planmatige opzet waarbij een gehandicap tenrouteplan voor de kern Aardenburg wordt opgesteld, dat moet leiden tot een veilige en obstakelvrije route naar winkels, kerken en openbare gebouwen. „Gemeentewerken is in dit verband al reeds enige tijd bezig met het informeren van de toekomstige gebruikers en op vitale punten zijn reeds verlagingen in de troittoirs aangebracht", zo schrijft het college aan Van Rie. Geen goede woorden Het raadslid laat in een nieuwe brief aan raad en col lege weinig heel van het colle gestandpunt. Hij bestrijdt de opvattingen dat de gehandi- captenparkeerpiaats bij de kerk veiliger is en dat de Weststraat 'een smalle straat' is. Hij wijst erop dat de troit- toirverlagingen ook bedoeld zijn voor mensen met kinder wagens, boodschappenwa- gentjes e.d. Ze kunnen boven dien enkele meters uit de bocht gerealiseerd worden en hij adviseert het college zich eens te informeren in andere plaatsen zoals Hulst, Middel burg en Vlissingen. „Naast de route voor ge vaarlijke stoffen krijgen we nu blijkbaar ook een route voor gehandicapten. Wijken chauffeurs van de route af dan lopen ze kans op een bekeu ring. Tevens zijn deze gebrui kers herkenbaar aan een be paald teken. Staat dat de ge handicapten straks in Aar denburg ook te wachten, zo vraagt Van Rie het college. „Uw route voor gehandicapten ervaar ik als discriminerend". Het raadslid heeft voorts zijn licht opgestoken over de infor matie die gemeentewerken zou verzamelen. „Bij navraag aan verschillende personen is mij hiervan nog niets geble ken, waardoor ik aanneem dat dit weer een van uw vele ver zinsels is". Uitvluchten Van Rie concludeert dat het college vele uitvluchten heeft bedacht om géén gevolg te ge ven aan een raadsbesluit van maart 1982. „We worden weer duidelijk met het oude veziek- te beleid van vroeger gecon fronteerd. Hoe lang nog?" h De raadsvoorzitter wordt tenslotte verweten dat hij de brieven van Van Rie, gericht aan de raad, niet in de verga dering aan de orde stelde. „Hiermee heeft de burgemees ter voor de zoveelste maal blijk gegeven van zijn onbe kwaamheid. Of was het onwil, omdat bedoelde brief met 'Van Rie' was ondertekend?" zo )vil hij weten.

de Stem | 1983 | | pagina 17