NAAR AANLEIDING VAN DIEFSTALLEN Veel activiteiten in zwembad Hulst Comité drukt politici op sociaal-economisch leed Commissies Goes bijeen Thema-avond in Axel over werken iENHEID, Echt arme mensen komen niet zo gauw met de billen bloot ZATERDAG 31 DECEMBER 1983 VAN ZEELAND Kloosterzande lood op de plank, Afdelingen Suiker Unie vergaderen Terneuzense Boys winnaar voorronde zaalvoetbal Plaatselijk nieuws Sint-Jansteen A1J t te zoenen I gculieren Ie, jubileum, receptie, rloving, overwinning, Jham, openbare dank, 3 best eens in de krant t familieberichten, buur hoeft het niet te len nog geen tientje) pm 1,75. Eén grote I Voor het plaatsen van I met een formaat van (wij 12,50 toeslag, p aanvraag. Bij niet pt 2,50 adm.kosten |en niet geretourneerd f uw tekst 2 dagen vóór jvan onze kantoren. 1 stuurt u eveneens 2 I naar Postbus 3229, 1 Breda. £t recht voor, teksten edenen te weigeren Igsnieuws lom op donderdag. T22 PAGINA ZEELAND 2 leest en een Tiieuwjaar u [BAAR Jz. |56, 4651 GG N.-Br. Ned. Blaauwe Hoeve geeft bewoners goede raad Van een onzer verslaggevers AXEL - De praat-in, 't vrouwenkon takt en 't buurt en klubhuiswerkhouden een thema-avond op 10 januari om 20.00 uur in de kelder van De Halle te Axel. Als in leiding de Nederlandse film 'De dubbele dagtaak'. Korte inhoud van die film: Het is al moeilijk ge noeg om voor iedereen werk te vinden zeker voor een vrouw. Als je het geluk hebt dat beide partners werken en in het gezin is overeenge komen dat de taken in het huishouden verdeeld wor den, is dat toch ideaal. Het stort in als de man promotie den. maakt en in huis geen taken meer kan vervullen. Alles komt op de vrouw neer. Wat moet zij doen? Na de film kan er gediscussieerd wor- FNV-Hontenisse - De werk groep uitkeringsgerechtigden van het FNV Hontenisse houdt vang 14.00 uur. Alle uitke- donderdag 5 januari een ont- ringsgerechtigden en hun we spanningsmiddag in het paro- derhelften zijn van harte wel chiehuis te Groenendijk. Aan- kom. Van onze correspondent HULST - De directie van het Hulster bejaar denhuis De Blaauwe Hoeve heeft de bewoners een aantal suggesties aan de hand gedaan om mogelijke diefstal van geld te voorkomen. ;n 3 Stem, 076-236911 Dit naar aanleiding van de [verschillende diefstallen die dit jaar in De Blaauwe Hoeve zijn gepleegd. In een brief aan alle bewo- Iners stelt de direktie dat het hebben van contant geld op de kamers onverantwoord is, om dat er tal van andere manie ren zijn om de spaarcentjes veilig te stellen. Contant geld of waardevolle papieren kun nen bij voorbeeld bij de admi nistrateur in de kluis ter be waring worden gegeven. Hier van wordt een bon voor ont vangst gegeven en de sleutel van het in bewaring gegeven geldkistje. Als de bewoners dan wat geld nodig heeft, kan dat tij dens kantooruren worden op genomen tegen ondertekening van een ontvangst-recu. Een andere manier, zo wordt de bewoners geadviseerd, is om het geld op een spaarbank boekje te zetten of het te laten beheren door een familielid. De Blaauwe Hoeve is welis waar verzekerd tegen diefstal, maar dan moet er een duide lijk spoor van inbraak zijn bij je toegang van de kamer. En bij de diefstallen die hebben plaatsgevonden was dat niet het geval. Bovendien wordt slechts een maximale vergoe ding van 2.500 gulden uitge keerd. Bestuur en direktie van de Blaauwe Hoeve adviseren de bewoners dan ook om, indien nodig, een eigen verzekering af te sluiten voor bijvoorbeeld geld, sieraden of antieke en andere waardevollespulletjes. De bewoners kunnen daarover nadere informatie krijgen bij de administrateur. Van een onzer verslaggevers SCHOONDI.IKE/KLOOS- TERZANDE/AXEL - De Kring Zeeuwsch-Vlaanderen van de Suiker Unie houdt ko mende maand een drietal sub- kringvergaderingen. Tijdens de bijeenkomsten zal de voorzitter een inleiding houden over 'bietenactualitei- ten 1983/1984'. De eerste vergadering vindt plaats op woensdag 11 januari in Zaal Wijffels te Schoondij- ke, de tweede op vrijdag 13 ja nuari in Hotel van Leuven te Kloosterzar.de en de derde op vrijdag 20 januari in De Halle te Axel. Alle bijeenkomsten beginnen om 14.30 uur. - - «swta-ar Van onze correspondent OOSTBURG - Terneuzense Boys B-l is gisteren afgete kend winnaar geworden van de voorronde van de wedstrij den om de Zeeuwse zaalvoet balbeker B-junioren in de Oostburgse sporthal De Veer- hoek. De poulewinnaars in deze voorronde waren respectieve lijk Sluis B-l, Biervliet B-l en [Terneuzense Boys B-l, welke laatste op doelsaldo IJzendijke |B-1 achter zich wist te houden. In de finalewedstrijden [stond er geen maat op de Ter neuzense Boys. Nadat Bier- vliet en Sluis in de openings- vedstrijd in de finalepoule el- [kaar in evenwicht hielden, |wonnen de Terneuzenaren de tweede wedstrijd met 8-0 van j Biervliet. Ook de uitstekend spelende Sluis-formatie werd door Ter- I neuzense Boys duidelijk terug [gewezen, getuige de 5-1 eind- I stand voor de Oostzeeuws- Vlamingen. De organisatie van deze voorrondewedstrijden was in handen van voetbalvereniging Oostburg. Terneuzense Boys speelt op 14 januari de Zeeuw se finale in de Hulsterse sport hal Den Dullaert. Poule eindstanden: Poule A: 1. Sluis B-l 1-5, 2. Oostburg B-l 3-4, 3. Schoondijke B-l 3-3 4. Terneuzenze Boys B-3 3-0 Poule B: 1. Biérvliet B-l 3-5, 2 IJzendijke B-2 3-3, 3. Hoofd plaat B-l 3-2, 4. Terneuzense Boys B-2 3-2. Poule C: 1. Ter neuzense Boys B-l 3-5, 2. IJ zendijke B-l 3-5, 3. Schoondij ke B-2 3-2,4. Oostburg B-2 3-0. Finalewedstrijden: Sluis B-l - Biervliet B-l 3-3, Biervliet B-l - Terneuzense Boys B-l 0- Sluis B-l - Terneuzense Boys B-l 1-5. amera of recorder: iprogramma te maken; filmen; informatie over video; op 50; ke prijzen; ■service, etc.etc. f 5,50. Bij tijdschrif- I de bon in voor een de-abonnement. -abonnement a t 39,50 per sr 700, 6500 WC Nijmegen, ook een briefkaart sturen. Van een onzer verslaggevers HULST - In het Hul ster overdekt zwem bad De Driehoek worden dezer dagen heel wat activiteiten op touw gezet om be langstellenden hun vrije tijd aangenaam te laten doorbrengen. Heel de afgelopen week was er een kerstvakantie- instuif, die heel wat be langstellenden trok. In de ochtenduren passeerden telkens zo'n honderd be zoekers de kassa, terwijl de drukte in de middag- en avonduren nog toenam. Ook komende week draait de kerst-instuif nog door. Vanaf dinsdag 3 ja nuari tot en met vrijdag 6 januari is het van half elf tot twaalf uur en 's avonds van acht tot half tien re creatief zwemmen. In de middaguren, tussen twee en vier uur, kan vooral de jeugd zich aangenaam be zig houden met allerlei spelen, zoals een banden- brug, waterpolo, basketbal, ringduiken, tafeltennis en een Donald Duckspel. Zelfs de allerkleinsten kunnen zich vermaken onder het wakend oog van het zwembadpersoneel. Ieder een kan aan de kerstinstuif meedoen, tegen betaling van het geldende tarief voor het zwembad. Wie op de valreep van het nieuwe jaar nog een duik wil nemen kan ook vandaag nog in het zwem bad terecht. Van half elf tot twaalf uur is er recrea tief zwemmen. Dinsdag 3 januari wordt om half ze ven een instructie-uurtje gegeven over waterpolo. De toegang is gratis. Woensdag 4 januari is er om 16.00 uur disco-muziek voor de jeugd in het res taurant. Met uitzondering van maandagavond 2 januari kan er de hele week 's avonds recreatief gezwom men worden met sfeervolle muziek en onderwaterver lichting. Door Henk Postma MIDDELBURG - „Enquêtes die aangeven dat het alle maal nogal meevalt met de armoe in Nederland geven een vertekend beeld. Politici die daar op afgaan maken gevaarlijke denk- en be leidsfouten. De meeste men sen die echt arm zijn, komen niet zo gauw met de billen bloot." Emotioneel geladen heft Joop Kilian (46) de vinger op. Meer dan menig andere Zeeuw werd hij dit jaar ge confronteerd met de mense lijke drama's achter ontsla gen, loonsverlagingen, stij gende lasten en kortingen op uitkeringen. Eerst als werk nemer van het onttakelde RSV-concern, de laatste maanden als voorzitter van het woonlastencomité in Middelburg, dat mede door zijn initiatief van de grond kwam. Even kreeg hij het er dit jaar te kwaad mee, klapte in elkaar, maar een paar we ken geleden ontlaadde zijn betrokkenheid bij sociaal- economisch leed zich over de statencommissie voor econo mische zaken. Bijgestaan door zijn collega van het Vlissings woonlastencomité, een vertegenwoordigster van 'Vrouwen in de Bij stand' en geruggesteund door een flinke achterban, vroeg hij de provinciale volksvertegenwoordigers niet langer lijdzaam meer toe te zien. Met een in drukwekkend betoog maak te hij duidelijk dat er wat gedaan behoort te worden voor het groeiend aantal mensen dat in de knel ge raakt, dat energierekenin- gen en andere woonlasten niet meer op kan brengen. In zijn huiskamer, terug blikkend op die toespraak, schetst hij zijn beweegre denen. „Tussen de politici en de mensen gaapt een steeds groter wordend gat. Ik ben daar vreselijk bang voor. Nu zijn de fatsoensnormen nog zo dat we aan het afwegen zijn, maar er dreigen ont wikkelingen die uitermate gevaarlijk zijn. Kijk bij voorbeeld maar eens naar de toenemende steun voor de Centrumpartij". Typerend voor de houding van veel politici ('Ik snap het wel, ook die mensen zitten in een keurslijf') vindt Kilian de vraag die hem bij het be gin van zijn toespraak voor de statencommissie gesteld werd. Of hij zij n woorden op Voorzitter J. Kilian van Middelburgs woonlastencomité: „Met de mond is er op een beschaafde manier nog heel wat weg te halen" fotodestem/corj, de boer papier had staan? Dan wa ren ze gemakkelij ker te ver werken. Hij moest ontken nend antwoorden. „Over al dat leed, daar kan ik wel da gen over schrijven. Ik wil erover praten". Dat kan hij dan ook als weinig anderen. Vier jaar geleden kwam Kilian met zijn gezin naar Middelburg. Dat was niet zijn eerste noodgedwongen verhuizing. Opgroeiend in arbeiders buurten van Utrecht begon hij op 12-jarige leeftijd aan een opleiding in de gieterij enwereld. Bij Werkspoor maakte hij zijn opgedane vakmanschap te gelde. Malaise Totdat daar in de jaren zestig de malaise toesloeg. Met een groot aantal colle ga's verhuisde hij naar Am sterdam-Noord, waar hij in de gieterij van NDSM ver vangend werk vond. Maar ook daar ging uiteindelijk de poort op slot. Dat bracht hem naar Middelburg, waar het RSV-concern vier Ne derlandse gieterijen tot één nieuw, modern bedrijf sa mensmolt. De meesten van zijn 64 Amsterdamse collega's waaierden, voor zover ze nog werk konden vinden, naar andere bedrijven uit. Zes kwamen er mee naar Middelburg, waar het RSV- debacle hun banen dit jaar opnieuw op de tocht zette. Eén van hen kwam er alvast door op straat te staan en twee van hen konden met vervroegd pensioen. Een tranendal, verzucht Kilian als hij op de gebeur tenissen rond al zijn oud collega's terugkijkt. „De meesten van hen lopen nu allemaal weer op straat. Als je ze nu opbelt dan hoor je hartverscheurende verhalen van financiële en geestelijke ellende. Daarvoor zijn we geen veertig jaar bezig ge weest. Zoiets kan toch nooit de aftelsom zijn van een welbesteed leven". Hij herinnert aan een krantenfoto, die hem dit jaar het meest getroffen heeft. De plaat werd ge maakt tijdens de acties van ambtenaren en uitkerings trekkers op de veerpleinen en laat een oudere man zien met een sandwich-bord. 'Ook u kunt morgen uitke ringsgerechtigde zijn!' kan men erop lezen. „Als ieder een dat nu eens goed wil be seffen", zegt Kilian, „Maar vergis je niet, ook bij de werkenden zit al veel nood. En veel jongeren hebben al totaal geen mogelijkheden meer. Daar komt dan nog de dreiging van een atoombom bij. Ik ben bang voor wat er gaat gebeuren wanneer de politici zich niet af gaan vragen of dit alles nog wel haalbaar is". Kilians woonlastencomité is in ieder geval vastbesloten om verandering in de situa tie te brengen. In de eerste plaats door bij de politici aan te dringen op zo laag mogelijk woonlasten. Daar toe staan gesprekken op sta pel met de PZEM, gemeente besturen en woningbouw corporaties. „Praat nu niet", zegt Kilian „dat er geen middelen zijn. Er is geld zat" en hij verwijst naar de grote winsten van de energiebe drijven, naar de mogelijkhe den tot kwijtschelding van onroerend goedbelasting, naar het sleutelgeld en de borgsommen die huurders hebben betaald. „Dat zijn slapende bedragen waar je angstig van wordt. Die moe ten naar de mensen terug". Nieuwe normen In de tweede plaats richt het woonlastencomité zich op de mensen zelf. „Men heeft de mensen consump tiepatronen opgelegd die niet meer te handhaven zijn, die er voor zorgen dat schuld op schuld gestapeld wordt. We proberen de mensen in nood dan ook tot een ander levenspatroon te brengen. Daar zullen nieuwe normen voor naar voren moeten ko men". Het Middelburgs woon lastencomité houdt zich vooralsnog verre van harde actie. Zelfs een spandoek zal men bij Kilian niet gauw in de hand zien. „Wat haalt dat nou tegenwoordig nog uit", zegt bij, „Ik ben een vechter met m'n mond en ga er van uit dat daarmee op een be schaafde manier nog heel wat weg te halen is. We moeten eerst uitspitten of ze naar ons willen luisteren. Als dat niet helpt zijn er al tijd nog andere middelen ge noeg". Van onze correspondente GOES - Diverse gemeentelijke commissies in Goe komen de eerste week in het nieuwe jaar bijeen. D raadscommissie voor welzijnszaken bijt de spits af oj dinsdag 3 januari. Aan de orde komt onder an dere een voorstel om een extra subsidie te verstrekken ten behoeve van het huiskamer project drugshulpverlening voor het jaar 1984. Ook wil men een extra subsidie verle nen aan de stichting informa tiecentrum voor ontwikke lingssamenwerking. De agen da bevat voorts de goedkeu ring van de begroting 1984 van de openbare bibliotheek. De commissie voor ruimte lijke ordening, volkshuisves ting, gemeentewerken, milieu en verkeer vergadert een dag later. Gesproken wordt over het verlenen van een krediet voor de aanleg van groenvoor zieningen in het complex Klein-Frankrijk 1. Ook wil men een voorbereidingsbesluit vaststellen voor een perceel bouwgrond in Wolphaartsdijk ten behoeve van de bouw van vier premie-woningen. Op donderdag 5 januari zul len de leden van de commissie voor onderwijs, sport en re creatie bijeen komen. Onder meer wordt besproken de con cept interim-nota inzake het schoolzwemmen. Tenslotte wordt op vrijdag 6 januari een vergadering ge houden van de commissie voo financiën, economische zaken personeelszaken en social' dienst. Het beschikbaar stellei van een krediet van 6.750 gul den voor de bewegwijzerinj naar het psychiatrisch zieken huis in Goes is één van di agendapunten. Alle vergaderingen wordei gehouden in het Goese stad huis en beginnen om halfacht Voor het publiek bestaat di mogelijkheid het woord ti voeren over onderwerpen di' op de agenda staan vermeld. Prijskaarting - De RK Bont van Ouderen houdt de maan delijkse prijskaarting in Dt Warande op woensdag 4 ja nuari. Hieraan kan worder deelgenomen door alle bejaar den, gepensioneerden er WAO-ers. De inschrijving be gint om 13.00 uur en de kaar ten worden om 13.30 uur ge schud.

de Stem | 1983 | | pagina 15