llllli mSSff "«a»* KL Jeugd nam massaal deel aan kerst- instuif in Steen Nieuwe snelheidsbeperking niet in iedere gemeente Schuttevaer: Oosterschelde super-slokop hBSSSff"' DESTEM Excursies Het Zwin tijdens vakantie ém ST£NNIAKERij 'v'°™r"a£Ss<e'> MImè ■ftt hulst DUITS EN BINNENLANDS TOERISME LOOPT TERUG Lot. Olau verspreidt Zeeuwse vakantiegids in Engeland ZONE C-junioren Breskens in finale zaalvoetbal miiiniifini AN°- VERF sfo m* VRIJDAG 30 DECEMBER 1983 VVV: 'EERSTE VOORZICHTIGE STAP' I Servicepunten te?n'aa'58 L U0'12059 KontaWlensspec. &H.V.C. Wmrn V" 0,,«o-7® 7esUiST rmische *Oj 'Punt Tel Hnjtn el- 01140-19OOS OA A*0" j\St neS»e' pe*9' HNBfe i f j«ip i«i i w fin' f ;jg-, VANZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 MIDDELBURG - De Zeeuwse VVV heeft een eer ste voorzichtige stap gezet in de richting van de Engelse toeristenmarkt. Binnen en kele maanden ligt bij onge veer 2000 Engelse agenten van de Olau-vecrdienst op Vlissingen een speciaal ver taalde editie van Zeelands vakantiereisgids. De VVV wist de overeen komst met de Olau-lijn rond te breien tijdens de World Travel Market, eerder deze maand in Londen. Boekin gen die via de vakantiereis- gids plaatsvinden, zullen vanuit het Olau-kantoor in Sheerness naar de Zeeuwse VVV worden doorgestuurd. Speciaal daarvoor zal telex- apparatuur worden aange schaft. VVV-directeur J. de Hegt beschouwt de deal als een eerste zet, waar voorlopig maar mee moet worden vol staan. Wel wordt volgens hem bekeken of met de veerbootmaatschappijen die op België varen, soortgelijke overeenkomsten kunnen worden afgesloten. De ver spreiding van de gids geeft I de Olau-lijn niet automa tisch het recht om voor het vervoer van de toeristen te zorgen. Volgens De Regt komt er nog heel wat kijken wil Zee land echt een poging doen de Engelse markt te veroveren. Hij twijfelt er zelfs ernstig aan of het wel de moeite loont al te veel geld en ener gie in Engeland te steken. De Regt waarschuwt er dan ook voor niet te veel effect van de gids-verspreiding te ver wachten. „Ik denk dat die gids maar bij enkele agent schappen zo wordt wegge legd dat iedereen hem met een kan zien liggen". Aan een ondersteunende advertentiecampagne wordt voorlopig niet gedacht. Daar zou namelijk erg veel geld mee gemoeid zijn. Verder dan het benutten van wat regionale beurzen, het uit nodigen van enkele journa listen en het rondleiden van Engelse reisbureau-mede werkers in Zeeland, zal de VVV niet gaan. „We moeten erop mikken om enige goede contacten die er al bestaan te behouden en nog enkele nieuwe aan te boren", zegt de VVV-directeur. Tot nu toe was Zeeland alleen met enkele aanbie dingen vertegenwoordigd in de Europa-gids, die Olau zelf uitgeeft. Zeeland-promotie in Engeland gevaarlij 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De kans bestaat dat de 700.000 gulden in het Zeeuws fonds voor toeris tische promotie als weggegooid geld kan wor den beschouwd wanneer het voornamelijk be steed wordt voor het bewerken van de Engelse markt. Deze waar schuwing is afkomstig van directeur J. de Regt van de Pro vinciale VVV. Hij voorspelt dat het niet ge makkelijk zal zijn om in Engeland voet aan de grond te krij - gen met het Zeeuws toe ristisch pro- I VVV- directeur J. de Regt FOTO ARCHIEF DE STEM dukt Volgens De Regt zal het geld veeleer gebruikt moeten worden om 'te houden wat er al is'. De VVV-directeur waar schuwt daarbij voor een te rugloop van het Duits en bin nenlands toerisme, waar Zee land het momenteel vooral van moet hebben. Hij bespeurt nu al tendensen van zo'n te rugval. „Het is nog niet om wakker van te liggen, maar wel vreselijk alarmerend. Ik kan geen cijfers noemen, maar het naseizoen is tegengevallen. Rond kerst en nieuwjaar zou den we hier normaal op onze kop moeten staan, maar het is bij ons nu duidelijk minder druk". De Zeeuwse VVV-directeur heeft dan ook zijn bedenkin gen tegen het spenderen van grote sommen geld aan pro motie in Engeland, zo nadruk kelijk bepleit in provinciale beleidsstukken. Hij spreekt liever over een 'voorzichtig opstoken' van de Engelse markt. Het meeste promotie- geld wordt, als het aan hem ligt, dichter bij huis gespen deerd. Voorrang wordt dan Igegeven aan: •Promotie in Duitsland en Ne derland van de hotellerie. De ze sector loopt volgens De Regt het meeste gevaar. •Promotie in Duitsland, België en wellicht ook Noord-Frank rijk van de watersport. Ook in dagbiad voon zuowest Nederland Kantoren I in Terneuzen, Hulst en Goes, j Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie j Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef). Jan Jan- [sen (piv. chef), Frank Dey, Paul de Schipper, Cor de Boer (foto). Ton Koomen I (sport). Hulst: Eugène Ver- straeten. Goes: Gé van Ber- kel. Middelburg: Henk Post- I ma. Oostburg: Co Meertens. I Kloosterzande: mevr. Neve, [W Alexanderstr. 4, 01148- 12250. Advertentie-expl. Inspecteur Zeeland: C. Me nu. Drivé 01150-95839. deze sector is al sprake van een teruggang. •Een actief opereren op de congressenmarkt. Volgens De Regt zijn er zo langzamerhand langs de hele Zeeuwse kust bedrijven die heel goed mid delgrote tot kleinere 'mee tings' kunnen verzorgen. Het promoten van de kam- peermogelijkheden heeft in de filosofie van de VVV-direc teur geen extra aandacht no dig, al wil hij ook deze sector niet helemaal buitenspel zet ten. Zo vindt hij dat inge speeld moet worden op een plan van de 'Zeeuwse Gast vrije Campings', die al op 'een plukje' uit het toeristisch fonds aanspraak hebben ge maakt. „Deze mensen mag je niet teleurstellen, ook al zou dat niet passen in het beleid". Het probleem van de Engel se markt is volgens De Regt dat verkocht moet worden via de (dure) reisindustrie. Het Zeeuws toeristisch product is daar in zijn ogen te kleinscha lig voor. In Duitsland daaren tegen kan de reis-consument veel rechtstreekser worden benaderd. „Bovendien, vakan tie houden is daar veel meer een familiegebeuren. Daar zijn onze badplaatsen voor ge maakt. Ons winkeltje draait nog behoorlijk goed op Herr Heinrich uit Duitsland. Daar ligt een groeimarkt, waar we nog lang niet op zijn uitgeke ken". Of de filosofieën van de VVV-directeur gehoor vinden zal pas in de loop van het ko mend jaar blijken. Van een uitgewerkt promotieplan staat namelijk nog geen letter op papier. Bij de VVV denkt men daar binnen enkele weken, wanneer de speciale promotie medewerker T. Posch in dienst is, aan te kunnen beginnen. De VVV is ook nog bezig met de aanstelling van een 'secreta resse' die de staf moet komen versterken. Alvorens het plan voor politieke besluitvorming naar het provinciebestuur gaat, zal zich er ook. nog een 'begeleidingscommissie' over buigen. De Regt hoopt dat in die commissie geen regionalisti- sche tendensen de kop op zul len steken (het Zeeuws toeris tisch produkt is daar volgens hem te kleinschalig voor), maar dat produktsgewijs heel Zeeland aandacht krijgt. Grenzeloos Hij waarschuwt verder voor te hoge verwachtingen van de 700.000 gulden die het provin ciebestuur beschikbaar heeft gesteld. „Er wordt veronder steld dat het bedrijfsleven dat bedrag zal aanvullen, maar het getuigt van grenzeloos op timisme te denken dat het be drag daarmee verdubbeld zal worden". De VVV-directeur gaat er van uit dat het provin- ciegeld bedoeld is voor een pe riode van drie tot vijf jaar. „Als we uitkomen op 2,5 ton per jaar is dat indrukwek kend, maar de glans is er dan Grote pret in de Warande tijdens de kerstinstuif - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van onze correspondent ST.JANSTEEN - De kerst- instuif in gemeenschapscen trum De Warande te St. Jansteen, georganiseerd door de jeugdafdeling van voetbalvereniging Steen en tafeltennisvereniging Steen heeft de belangstelling ge trokken van honderden va kantievierende jongeren. Vanaf 14.00 uur konden allen gratis deelnemen aan biljarten, TV- en videospe- len, tafeltennis, pieren, trit sen, sjoelen, ring werpen, schaken, dammen, kaarten en gezelschapsspelen. Er werd voor vier spelen, nl. sjoelen, tritsen, ring werpen en pieren een competitie op touw gezet en degene met de beste resultaten streden om een aantal leuke prijsjes. Winnaars hiervan werden Zolloe Harttis bij de catego rie tot 8 jaar, Marco Maes bij de 9-10-jarigen en Michael de Burger bij de 11-jarigen en ouder. Ook kon men de naam van een pop raden of het aantal knikkers dat in de pot aanwezig was. De naam van de pop bleek Lotjê te zijn en de juiste naam werd geraden door Marlies Boom. Het aantal knikkers was 251 en de prijs hiervoor werd gewonnen door Martin de Wever. Alle jeugdige bezoe kers kregen tijdens de acti viteiten een consumptiebon. In de avonduren waren er in De Warande voor de wed strijd vijftig schutters aan wezig. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Per 1 janua ri mogen gemeenten binnen de bebouwde kom een zone instellen waarbinnen een maximumsnelheid geldt van 30 kilometer per uur. Voor waarden zijn dan wel onder meer dat in die zones geen voorrangswegen of -krui singen cn doorgaande wegen voorkomen. Dit jaar al kon, na wijzi ging van het reglement, op bepaalde weggedeelten bin nen de bebouwde kom deze snelheid voorgeschreven worden; nadeel was dat de borden na elke zijweg her haald moesten worden. In Zeeuwsch-Vlaanderen was dit vooral in Sluis het geval. „In de volksmond worden we al palenstad genoemd", aldus een gemeentelijk woordvoerder. „Wij hebben meer behoef te aan een regeling voor winkelerven, dan zijn we met één bord klaar", zo werd gezegd. Voor wat Sluis be treft zullen de 30-kilometer- borden waarschijnlijk ge plaatst worden in de Hoog straat en de Ridderstraat. De gemeente Oostburg plaatste enige tijd geleden al de voorgeschreven borden nabij de r.-k. school in IJ- zendijke. „Men was daar niet zo gelukkig mee", aldus wethouder A. de Feijter, die verder zei, dat over eventue le andere zones nog gestu deerd wordt. In Aardenburg heeft het college zich ook al over de nieuwe verkeersmaatregel gebogen. Wethouder R. v.d. Wijnckel zei dat, hoewel er nog geen concrete plannen waren, de gedachten uitgin gen naar onder andere de Burchtstraat (waarop de scholen uitkomen) om deze van een dergelijk verkeers bord te voorzien. In Sas van Gent en Axel staat de te nemen verkeers maatregel niet zo hoog op het prioriteitenlijstje. In Axel komt daar onder meer het woongebied van de Noordpolder in aanmerking. In Terneuzen wordt mo menteel druk gestudeerd. Bekeken wordt of in de be bouwde kommen bepaalde gebieden voor de 30-kilome- tergrens in aanmerking ko men. „Er zijn nogal wat voorwaarden gesteld en be zien moet worden of de maatregel in daarvoor in aanmerking komende zones kan worden ingesteld", al dus gemeentelijk voorlichter Otto Vosveld. De Hulster wethouder G. van de Voorde zei dat na be raad gebleken was dat er gens in de gemeente Hulst een gebied voor snelheidsbe perking tot 30 kilometer aanwezig is. „Wat de kern Hulst zelf betreft: de straten zijn zodanig geconstrueerd dat er toch al niet te hard gereden kan worden dus 1 heeft het plaatsen van bor den geen zin". Hij wees erop dat vanuit de bevolking weieens aan drang was uitgeoefend be paalde doorgaande wegen van een dergelijke beper king te voorzien. „Maar dat is tegen de voorwaarden die gesteld zijn aan de 30-kilo- metergrens; dat kan dus niet", zo zei hij. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Ne derlandse binnenvaart schippers zien de Ooster- scheldewerken als een super-slokop van gelden die ook gebruikt kunnen worden om bijvoorbeeld vaarwegen te verbeteren. Het gaat daarbij vooral om de Noord-Zuid-route: Gent/ Antwerpen-Rotterdam. Knel punten zijn hier volgens Schuttevaer de 'museumslui zen' van Hansweert en het niet doorgaan van een sluis in de Oesterdam. Johan van der Dussen, voorzitter van de afdeling Terneuzen van Schuttevaer trok gisterenavond fel van leer tegen 'het werk van de eeuw' en het niet doorgaan van de liftsluis: „De beslissing is tot stand gekomen dank zij zware druk van visserij en mi lieugroepen. Lachende derde werd het aannemersconsor tium. De aannemers hebben zich kennelijk voorgenomen deze koe tot de laatste druppel leeg te melken". „Grote verliezer bij dit alles is de scheepvaart die de ko- mende jaren niet alleen steeds meer dammen en sluizen op haar weg zal vinden, maar ook door de bezuinigingsdrift van Den Haag wordt geconfron teerd met een sluis van 35 bij 6 meter, net groot genoeg om rijksvaartuigen door te laten". Schamperend over de 'goede werken' van Rijkswaterstaat bij Bergen op Zoom zei Van der Dussen verder: „Juist in dit deel van de Oosterschelde reed de Deltadienst een scheve schaats. Denk bijvoorbeeld maar aan de doorbraak van de Markizaatskade. Daarbij gin gen tientallen miljoenen ver loren. Daar is wel geld voor beschikbaar. Hoeveel die mis stap heeft gekost? Misschien dat de Algemene Rekenkamer het ons over een jaar of vijf precies kan vertellen". De situatie rond de sluisver- nieuwing in Hansweert ge tuigt volgens Van der Dussen van 'slecht koopmanschap'; „Het is duidelijk: de Ooster- scheldewerken slokken alles op en zorgen ervoor dat er in Hansweert voorlopig maar één sluis wordt gebouwd. Een dubbele sluis in één keer is re latief gezien veel goedkoper". „Reden genoeg", zo stelde Van der Dussen „om de politici er te van overtuigen dat het tijd raakt dat er eens een echte vakminister op verkeer en waterstaat komt, iemand die op gelijke voet met Rijkswa terstaat kan discussiëren". Van een onzer verslaggevers KNOKKE (België) - Ge durende de kerstvakantie wordt in het natuurre servaat Het Zwin in Knokke een aantal ex cursies georganiseerd. Op donderdagen 29 decem ber en 5 januari en op zondag 1 januari kan men vanaf 10.00 uur on der deskundige begelei ding flora en fauna van dit unieke gebied bezich tigen. Geadviseerd wordt wel laarzen mee te ne- Conservator Guido Burggraeve was in zijn nopjes met enkele noord westerstormen, samen vallend met springvloe den, die de overstroming van het schorregebied in Het Zwin gunstige beïn vloedden. Deze hoge waterstan den gecombineerd met de eerste vorst zorgden er voor dat duizenden een den in het reservaat aan kwamen. Bij de laatste tellingen waren dat er meer dan 3.000, in zo'n vijftien soorten. Na enkele winters af wezig te zijn geweest overwintert weer eens de vrij zeldzame ijseend. Sinds 14 december zitten er zelfs 5, een Belgisch record, zoals Burggraeve trots meldt. De ijseend broedt overigens in het uiterste noorden van Europa en op IJsland. Tijdens de excursie kan mogelijk ook een blik geworpen worden op an dere wintergasten, zoals de zilverplevieren, kleine zwanen, diverse soorten gorzen, strandleeuwerik- jes. In de lamsoorvelden zijn honderden zoge naamde fratertjes te be wonderen die zich te goed doen aan de 'zwinne- blomme'. Als men bedenkt dat er ook slaapplaats wordt geboden aan 15.000 meeu wen, 400 kemphaantjes, 800 wulpen, zo'n 1000 ganzen en er grote aan tallen roofvogels over winteren (waarbij een slechtvalk) wordt het duidelijk dat de natuur liefhebber tijdens deze excursie zijn hart kan ophalen. Van onze correspondent OOSTBURG - Het C-l elftal van voetbalvereniging Bres kens plaatste zich gisteren voor de finale van de Zeeuwse zaalvoetbalbeker die volgende week in sporthal Reimerswaal te Kruiningen wordt gespeeld. De Bressiaanders wisten gis teren in de Oostburgse sport hal De Veerhoek de finale te gen Oostburg C-l met 2-0 te winnen. In de A-poule had Oostburg C-l overigens een penalty no dig om IJzendijke C-l achter zich te houden. In die finale kwamen de Bressiaanders vrij vlug op voorsprong, maar moesten tot enkele minuten voor het eind wachten om de sterk keepende Gaby van Kerckvoorde voor een tweede keer te verslaan en alle onze kerheid weg te nemen. Het was Michel de Ruijsscher die met een fraaie kopbal de wit- ^warte formatie in veilige ha ven bracht. De eindstanden in de poules wa ren: A-poule: 1. Oostburg C-l, 6 punten, 2. IJzendijke C-l 6,3. Bres kens C-2 5, 4. Biervliet C-l 2, 5. IJ zendijke C-2 1. B-poule: 1 Bres kens C-l 5, 2. IJzendijke C-3 3, 3. Sluis C-l 2.4. Oosthnru C-2 2.

de Stem | 1983 | | pagina 9