Boorsma heeft Visser hard nodig Heiden begeleidt Amerikaanse ploeg UILKEMA VALT UIT DE TOON Schelde-da Weer winst Neeleman Agdestein weer op kop W ereldrecords Medeo worden niet erkend Van der Duim tegen Schalij op schaatsmijl door Rob van Deursan Hockeyselectie dames voor OS door Rob van Deursen Zege Gustafson NK sprint mogelijk in Inzeil Juryleden KNWU leggen examen af Happel helpt Oostenrijk Topvolleybal in Herzele Kristen op J der van de Belgische damesse Eerste nederlaag y eter Schunselaar DAVOS (AFP) - De spectacu laire tijden, die de afgelopen dagen in Alma Ata tijdens na tionale schaatswedstrijden door Sovjet-rijders werden gemaakt, kunnen niet worden erkend als wereldrecords. Dat heeft een woordvoerder van de in Davos zetelende Interna tionale Schaats Unie (ISU) donderdag verklaard. Het gaat om de 1.53,22 van Andrej Bobrov op de 1500 me ter, de 6.52,57 van Konstantin Korotkov op de vijf kilometer en de 13.54,81 van Igor Malkov op de tien kilometer. Ook zal de ISU de 2.03,40 van de Oostduitse Karin En- ke-Busch, gereden op 8 de cember in Karl Marxstadt, niet als wereldrecord erken nen. „Al deze tijden zijn tot stand gekomen tijdens wedstrijden, die niet op de officiële kalen der van de ISU staan", aldus de woordvoerder, „Dan kan er geen sprake van zijn dat ze als wereldrecords worden erkend. Wel is het mogelijk dat een nationale bond de tijden er kent als records van dat land". GRONINGEN - De loting voor de tweede dag van de nationa le titelstrijd schaatsen had het volgende resultaat: 1500 meter dames: eerste rit: Boorsma - Van Gennip; tweede rit: Keulen - Meijer; derde rit: Steen- bruggen - Adema; vierde rit: Vis ser - Stam; vijfde rit: Limbach - Kooiman; zesde rit: Paul - De Vries; zevende rit: Haringa - Nieu- wenhuis; achtste rit: Struik - Kauffman; negende rit: Uitham - Pasveer; tiende rit: Van der Lien- den - Op de Hoek. 1500 meter heren: eerste rit: Van der Duim - Schalij; tweede rit: Vergeer - Van Geest; derde rit: Kramer - Van Wiltenburg; vierde rit: Post - Koopmans; vijfde rit: Kasper - Vunderink; zesde rit: Si- brandy - Nijdam; zevende rit: Van der Feltz - Janssen; achtste rit: Ensing - Van de Marei; negende rit: Van Leeuwen - Kaats; tiende rit: Stegger - Hofstede; elfde rit: De Kant - De Vaan; twaalfde rit: Brooymans - Van Essen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll GRONINGEN - Twee seizoe nen geleden meden zij elkaar als de pest. Via de media lieten Ria Visser en Alie Boorsma al te vaak duidelijk weten dat zij eikaars vriendinnen niet wa ren. Nu, na de eerste dag van het Nederlands kampioen schap voor dames all-round in Groningen, heeft Alie Boors ma diezelfde Ria Visser zeer dringend nodig, wil zij op 14 en 15 januari tijdens het EK in Alma Ata nog de kans krijgen zich als potentiële kandidate voor de Olympische Winter spelen aan te prijzen bij het NOC. Na de eerste „sessie" op het Groninger kunstijs, valt na men;) k aan te nemen dat Alie Boorsma - en met haar Ineke Kooiman - de internationale toernooien (als de koele cijfers worden gehanteerd) zal gaan missen. Boorsma staat in het tussenklassement na twee af standen dan wel vierde, maar met de 1500 en de 5000 meter van vandaag voor de schaat sen, lijkt verder verval onver mijdelijk. Ineke Kooiman (op de lijst van specialisten van het NOC) prijkt opeen voor de eerste vier plaatsen kansloze achtste positie. Beide dames hebben dus een nieuwe kans nodig. Die ligt op het wonderijs van Medeo, hoog in de bergen bij Alma Ata. Maar om daar te komen zal toch in ieder geval Ria Vis ser haar plaats moeten af staan. De Zuidhollandse, die na gisteren met miniem ver schil (eentiende van een punt) met de verrassend sterke Yvonne van Gennip leidt, voelt zelf weinig voor de tocht naar het Russische schaats- mekka. Maar wil tevoren ab solute zekerheid dat haar eventuele afzegging geen ver velende consequenties van NOC-zijde teweeg brengt. „Als het even kan, ga ik lie ver niet. Maar als het moet, leg ik me erbij neer", hield Visser de door Boorsma zo fel begeer de boot nog af. En trainer Kloosterboer: „Het wordt moeilijk voor Boorsma en Kooiman. Ik ben geneigd te overwegen hen mee te nemen naar Alma Ata, maar zeker weet ik het nog niet". Boorsma bleef dus nog in twijfel achter. „Het blijkt steeds moeilijker om op deze manier optimistisch te blijven. Op de drie kilometer lukte het van geen kanten. Dit seizoen dreigt voor mij op een ware ramp uit te draaien. Zo lang zamerhand ga ik denken: vol gend jaar maar beter! Dit heeft geen zin meer", ver woordde Boorsma haar onze kerheid. En Ineke Kooiman, die als specialiste op de drie kilometer slechts zevende werd: „Het zit allemaal tegen. Ik reed in het vierde paar op een uitgetrapte baan. Ik kon niet in mijn slag komen". Veel zal er voor Alie Boors ma van afhangen hoe Ria Vis ser vandaag het Nederlands kampioenschap in Groningen zal afronden. „Ergens bekroop mij vandaag een raar gevoel tijdens de drie kilometer", be leefde Ria Visser tot haar schrik. Het 'goudvinkje' van het Nederlandse damesschaat- sen reed op een bepaald mo ment tegen een diepe inzin king aan. „Boukje Keulen ging hard weg. Ik twijfelde toen. Meegaan of niet? Achteraf bleek dat ik mijn race heel vlak had gereden. Op het mo ment dat Van Gennip 4.47 reed, kreeg ik toch weer de ze nuwen. Ik dacht, heb ik wel snel genoeg gereden? Zeker omdat Stam en Steenbruggen toen nog moesten komen. Maar gelukkig bleek al die vrees voor niets". Visser, die zelf via 4.44.91 de drie kilometer won, vraagt zich echter toch af of zij er verstandig aan doet het EK te laten schieten. Vandaar dat zij zich vandaag nog eens wil tes ten. Op de vijf kilometer komt zij dan de verrassing van hefr toernooi (nu al) Van Gennip tegen. De Haarlemse deed bij die gedachte gisteren al bijna in haar broek van angst. „Het is wel leuk om zo goed de drie kilkometer te schaatsen, maar een groot nadeel voor mij is dat ik nu tegen Ria Visser op de 5000 meter moet rijden. Ik moet er vannacht nog eens over nadenken, maar ik zou niet weten hoe ik dat moet aanpakken", aldus de als sprintster bekend staande Van Gennip. „Of met Ria meegaan, of mijn eigen race rijden. Ik zou het echt niet weten VERGEER DREIGT ER TE MISSEN GRONINGEN - Hein Vergeer, begin deze maand nog trotse winnaar van de individuele strijd om de IJssel- cup in Deventer, dreigt het grote slachtoffer te wor den van het Nederlands kampioenschap, dat gisteren in Groningen de eerste dag beleefde. VOETBAL - De AU Stars- ploeg heeft zich, ondanks het gemis van Simon Tahamata geplaatst voor de finale van het KNVB-zaalvoetbaltoer- nooi. Zonder de oud-interna tional, die van Standard Luik geen toestemming kreeg, ver sloegen de 'sterren' donder dagavond in Den Bosch Utrecht met 8-7 en speelden gelijk tegen Sparta, 2-2. Er waren 900 toeschouwers in sporthal de Maaspoort. In de strijd om de twee laat ste startbewijzen voor het Europees Kampioenschap in Larvik op 21 en 22 januari moest de Haastrechtse jonge ling (21) duidelijk ten opzichte van zijn voornaamste concur renten Robert Vunderink en Yep Kramer het onderspit del ven. Op de vijf kilometer van gisteren' kwam Hein Vergeer ten opzichte van Kramer en Vunderink veel tekort. In zijn rit tegen de op deze afstand ietwat tegenvallende Hilbert van der Duim (hij gaat wel aan kop in Groningen) kwam Vergeer uit op 7.40.82, tegen Vunderink 7.29.87 (winnende tijd) en Kramer 7.30.40. Van der Duim finishte in 7.31.08. Als er vandaag tijdens het vervolg geen gekke dingen ge beuren (al is bij het schaatsen vrijwel niets zeker), dan zal all-round-coach Henk Boer vanavond Kramer en Vunde rink aanwijzen voor Larvik, waar zij dan in het gezelschap van Van der Duim en Schalij (zij waren sinds de drielan- den-ontmoeting in Heeren veen aangewezen voor Larvik) zullen strijden tegen de Euro pese top. Hein Vergeer moet dan op 21 en 22 januari zijn heil zoeken in Davos, waar Olympische kwalificatiewed strijden op de sprintnummers worden afgewerkt. Vergeer: „Daar ziet het wel naar uit. Toch geef ik alle hoop nog niet Van onze sportredactie GRONINGEN - Eric Heiden, vijfvoudig gouden medail- le-winnaar tijdens de Olympische Winterspelen van 1980 in Lake Placid, gaat zich inzetten voor de training van de E Amerikaanse schaatsploeg, die zal deelnemen aan de 1 E Winterspelen van Serajevo. E Heiden begint volgende week samen met de trainster, E die hem naar zijn grote successen leidde, Diane Holum, E aan een trainingsstage op het ijs van Lake Placid. Het is E de bedoeling dat Holum de technische zaken van de trai- f E ning voor haar rekening neemt en Heiden de mentale be- geleiding. I E De Amerikaan zal trouwens de Winterspelen van Se- rajevo volgen als tv-verslaggever voor het televisiesta- E tion ABC. f aillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltö Van onze sportredactie - Coach Gijs van Heumen heeft een selectie van achttien speel sters samengesteld voor het Nederlandse dameshockeyteam, dat op 12 januari met een looptraining in het Wagenerstadion van Amstelveen de voorbereiding op het Olympische seizoen begint. Hoogtepunten in het ko mende jaar zijn de Europese titelstrijd, van 3 tot 13 mei in Rijssel (Fra), en de Olympi sche Spelen, die 28 juli in Los Angeles beginnen. In vergelijking met de serie van vijf interlandwedstrijden tegen Australië, half oktober in Nederland, is reservekeep- ster Monique Broere (HDM) afgevallen en vervangen door Alette Pos (Upward). Voorts is de van een blessure herstelde Annelies Kaptsin (Amster dam) teruggekeerd bij de se lectie. Jong-Oranje-speelster Anneloes Nieuwenhuizen (MOP), die de centrale trainin gen voor de reeks wedstrijden tegen Australië al mocht mee maken, is nu officieel aan de selectie toegevoegd. De voorlopige selectie van achttien speelsters ziet er als volgt uit: doel: Det de Beus (EMHC) en Alette Pos (Up ward); veld: Carina Benninga (HGC), Fieke Boekhorst (EMHC), Marieke van Doorn (HGC), Marjolein Eysvogel (Amsterdam), Irene Hendriks (Upward), Elsemieke Hillen (Amsterdam), Annelies Kap- tein (Amsterdam), Eveline Kuik (HGC), Aletta van Ma nen (HGC), Anneloes Nieu wenhuizen (MOP), Martine Ohr (HDM), Sandra le Poole (HGC), Lisette Sevens (Am sterdam), Sophie von Weiier (Hilversum), Laurien Willem- se (HGC) en Margriet Zegers (HDM). op. Maar als het moet, zal ik me in Davos trachten te plaat sen voor de 1000 meter van de Winterspelen. Ik blijf alles op alles zetten om Serajevo te ha len". Vooral voor Yep Kramer betekende het een opluchting dat hij naar een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vanavond van alle selectiezor- gen bevrijd zal zijn. In zijn ra ce op de vijf kilometer tegen Frits Schalij - een van de fraaiste van de dag - onder vond de Heerenvener nog wel last van zijn blessure in de bil streek, maar verbeet de pijn. „Onder deze omstandigheden, met deze zware wind, voel je van alles. Zo'n beetje pijn kan er dan nog wel bij. Gelukkig heb ik nu een grote zorg min der. Als ik in dit kampioen schap derde word, ben ik te vreden. Dan ben ik van het se- lectie-gezeur af en kan ik rus tig verder werken naar Sera jevo", aldus Yep Kramer, die zijn persoonlijke overwinning op Schalij van minder belang achtte. Het 'slachtoffer' zelf tilde er ook niet zwaar aan. „Het heilige vuur ontbrak. Dat voelde ik onderweg. Op het moment dat Kramer voor de eerste maal aanviel, wilde ik hem al laten gaan", gaf Scha lij, die dus al Europese vastig heid had, toe. Robert Vunderink vocht gisteren wel voor wat hij waard was. Nadat hij bemerk te dat Vergeer op de openings afstand, de 500 meter, niet die ruimte tussen hen schiep, die als normaal mag worden be schouwd, rook de schaatser uit Raalte zijn kans. Vunderink: „Normaal is dat Vergeer an derhalve seconde op de sprint sneller is. Nu was het verschil negentiende. Dat vond ik geen ramp. Toen wist ik dat ik een kans had hem er via de vijf ki lometer af te rijden". Vunderink, die de rondgang over 12,5 ovaal dus won, her haalde daarmee zijn stunt van het kampioenschap van De venter begin dit jaar. Daar ze gevierde hij zowel op de vijf als op de tien kilometer en reed hij zich voor de eerste maal op nationaal niveau in de kijker. „Ik heb me geheel op dit kampioenschap ingesteld. Zelfs de landenwedstrijd in Heerenveen was niet echt be langrijk voor mij. Hier moest ik het, zo voelde ik, waarma ken. En morgen op de tien ki lometer weer", gaf Vunderink zijn plannen bloot. Op die tien kilometer ligt voor Rolf Sibrandy de laatste kans om zijn Olympische sta- Yep Kramer (midden), die de eerste dag met een opgelucht gevoel afsloot, in gesprek met cöach Henk Boer. Op de bak Rolf Sibrandy, voor wie de rest van het seizoen er somber uitziet. - FOTO ANP tus\van specialist nog enige glans te geven. De Amster- damrher zakte gisteren, even als in Heerenveen bij het duel met Noorwegen en Zweden, opnieuw'-ver weg. Zijn 7.40.22 stak schril af bij de rest van de tijden van'(ie kernploeg op de 5000 meter, "uitgezonderd Ver geer. Sibraridy zelf begreep drommels goed dat wat hem betreft de wijzer op een mi nuut voor twaalf staat. „Ik ben op 7.26 weggegaan, maar ik klapte een rondje of vijf, zes voor de finish finaal in elkaar. Aan de conditie ligt het niet. De ijsvastheid ontbreekt. Ik kan mijn kracht niet over brengen op het ijs". Sibrandy zal het vandaag op de tien kilometer nog een keer proberen. Anders ligt zijn na- brander alleen nog in Davos, waar voor 8 en 9 januari een kleine meerkamp staat ge pland. „Topsport is hard. Vo rig seizoen reed ik fluitend 7.10. En nu het echt moet, kom ik bijna niet vooruit. Maar ach, zo is het leven INZELL (ANP) - Op de baan van Inzeil heeft Sies Uilkema zijn moeilijkheden niet kunnen over winnen. Na een redelijke 500 meter in de strijd van de sprinters, negende in 38,81 seconden, kwam hij op de 1000 meter niet verder dan de zestiende plaats. Uilkema was daardoor de enige uit de groep van sprinttrainer Nijholt, die in Zuid-Duitsland uit de toon viel. Na de eerste dag namelijk voeren Jan Ykema en Geert Kuiper het klassement aan, bezet Ron Ket de zesde plaats OSLO (NTB) - De Zweed To- mas Gustafson schreef tijdens de nieuwjaarswedstrijden op de kunstijsbaan Valle Hovin in Oslo de tien kilometer op zijn naam. Zijn winnende tijd was 14.36,71, ruim dertien se conden boven zijn wereldre cord, dat op 14.23,59 staat. Gustafson had een voor sprong van bijna twaalf se conden op zijn landgenoot Geir Karlstad (14.48,00). Derde werd Björn Nyland in 14.53,55. De Noor Kai Arne Engelstad won de 1000 meter in 1.18,10. De Zweedse Anette ■•Carlen werd eerste bij de dames op de 1000 meter: 1.27,94, een nieuw baanrecord. PALAMOS (ANP) - Mare Neeleman heeft voor Palamos (Spa) in de Middellandse Zee ook de tweede wedstrijd van de Finnjollen gewonnen. Net als woensdag waren Lasse Hjortnas (Den) en Terry Nielssen (Can) zijn gevaarlijk ste concurrenten. In de Flying Dutchmen de den Erik Vollebregt en Eddy Huisman het beter dan in de eerste wedstrijd, toen zij zich door roerschade niet konden klasseren. Voor Loeb (VSt) en Delage (Fra) ging de Neder landse FD als eerste door de finish. Sjaak Haakman, die snel was vertrokken, zakte ge leidelijk terug naar de mid denmoot. John Stavenuiter en Guido Alkemade hielden hun 470 op nieuw voor in het veld, maar weer kwamen zij niet verder dan de tweede plaats achter de Westduitsers Hunger. en handhaafde Lieuwe de Boer met een zelfde klassering op de 500 meter zich tussen de sterks ten. Coach Gauke Nijholt: „Al leen Uilkema rijdt niet vol gens zijn mogelijkheden. Het komt er niet uit. Het heeft vol gens mij niets met kracht of met zijn lichamelijke conditie te maken. Hij is, lijkt mij, in zijn gedachten veel te veel met het materiaal bezig. Op de 500 meter vond hij dat zijn schaats wat los zat. Voor de dubbele afstand heeft hij toen schaat sen van een ander geleend, maar dat is natuurlijk geen oplossing voor de moeilijk heid. Hij kan zich op dit mo ment niet gemakkelijk over een pechgevalletje heen zet ten. Ik wacht op het moment dat het hem wel zal lukken. Ik denk dat het ieder moment zal kunnen gebeuren, maar nie mand, behalve Sies zelf, kan zijn mentale conditie opvijze len. Gezien de situatie zou het mij niet verbazen, als hij de tegenvaller van vandaag weg wist met opvallende uitslagen morgen". UITSLAGEN Heren sprinters: 500 meter: 1. Jan Ykema (Ned) 38.32 sec, 2. Dariusz Jezierski (Pol) 38.58, 3. Hans-Peter Oberhuber (WD1) 38.61, 4. Geert Kuiper (Ned) 38.66, 5. Young Ha Lee (ZKo) 38.74, 6. Lieuwe de Boer (Ned) 38.75; 7. Ron Ket (Ned) 38,77, 9. Sies Uilkema (Ned) 38,81; 1000 meter: 1 Jouko Westerlund (Fin) 1 minuut 17,23 seconden, 2. Ykema 1.17,32, 3. Young Ha Lee 1.17,76, 4. Urpo Pikkupeura (Fin) 1.17,78, 5. Uwe Streb (WD1) 1.17,88, 6. Kuiper 1.17,90, 7. Jezierski 1.18,25, 8. Panzer (WD1) 1.18,26, 9. Ket 1.18,36, 16. Uil kema 1.19,35,18. De Boer 1.19,57. Stand: 1. Ykema 76,980 pnt, 2. Kui per 77,610, 3. Young Ha Lee 77,620, 4. Jezierski 77,705, 5. Streb 77,710, 6. Ket 77,950, 7. Pikkupeura 77,960, 8. Oberhuber 77,995. Dames sprintsters: 500 meter: 1. Zofia Tkarzyk (Pol) 41.67, 2. Moni- ka Holzner (WD1) 41.80, 3. 'Erwina Rys-Ferens (Pol) 41.96, 4. Youn Joo Lee (ZKo) 41.97, 5. Silvia Brunner (Zwi) 42.07, 6. Marzia Peretti (Ita) 42.26; 1000 meter: 1. Erwina Rys- Ferens 1 minuut 23,36 seconden, 2. Monika Holzner 1.24,21, 3. Zofia Tokarzyk 1.24,80, 4. Liljana Mora- wiecz (Pol) 1.25,18, 5. Silvia Brun ner 1.25,26,6. Youn Joo Lee 1.25,82. Heren: allrounders: 500 meter: 1. Tibor Kopacz (Roe) 39,36 seconden, 2. Thomas Nietsch (WD1) 39,53, 3. Giorgio Paganin (Ita) 39,64, 4. Mi chael Hannig (OD1) 39,66, 5. Thor- sten Hopp (OD1) 39,72, 6. Jan Tho mas (OD1) 39,73; 1500 meter: 1. Pertti Niittyla (Fin) 1 minuut 58,60 seconden, 2. Kopacz 1.59,39,3. Wolf gang Schart (WD1) 1.59,43, 4. Mi chael Hadschieff (Oos) 2.00,47, 5. Frank Handke (OD1) 2.00,54, 6. Hannig 2.00,61. Dames: klassementsrijdsters: 1500 meter: 1. Sigrid Smuda (WD1) 2.11,86, 2. Heike Schalling (OD1) 2.12,88, 3. Miriam Heruth (WD1) 2.13,50. Van onze sportredactie GRONINGEN - De Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond speelt met de gedachte het toernooi om de Ne derlandse sprintkam pioenschappen op 10 en II maart 1984 in Inzeil te houden. Aanvankelijk was Eindhoven als plaats van handeling aangewezen. Dat gold reeds als een al ternatief voor 'Gronin gen', waar niet de sprin ters, maar de all-roun ders deze dagen hun kampioenschap afwer ken. In eerste instantie zouden de sprinters gis teren en vandaag in Gro ningen in actie komen. Het is nu de bedoeling dat de Nederlandse sprintkampioenschappen worden ingepast in het wedstrijdprogramma van de Gouden Schaats, dat traditioneel elk jaar in het Beierse winter sportoord Inzeil plaats heeft. Sprintcoach Gauke Nijholt had in een eerder stadium kritiek op de late data. Immers, de wereld kampioenschappen sprint zijn een week eer der in Trondheim. De KNSB trachtte daarop een compromis te vinden en kwam met Inzeil als voorstel. De schaatsbond zal de kosten dekken, die met de reis van geweste lijke kandidaten naar In zeil gemoeid zijn. GRONINGEN (ANP) - De Noor Simen Agdestein heeft donderdag tijdens het schaak toernooi om de Europese jeugdtitel in Groningen weer alleen de leiding genomen. In de negende ronde won hij vlot met wit van de Bulgaar Dimi- tar Trifonov. Zijn grote con current, Valeri Salov uit de Sovjet Unie, verloor van de Engelsman James Howell. Uitslagen: afgebroken partij acht ste ronde: Nijboer (Ned) - Schan- dorff (Den) 0-1; negende ronde: Salov (Sov) - Howell (Eng) 0-1, Ag destein (Noo) - Trifonov (Bul) 1-0, Stohl (Tsj) - Peelen (Ned) remise, Miralles (Fra) - Arlandi (Ita) 0-1, Horvath (Hon) - Lutz (WD1) remi se, Brouk (Isr) - Schandorff (Den) 0-1, Klinger (Oos) - Ebeling (Fin) afgebroken, Bator (Zwe) - Jonsson (Ijsl) remise, Kofidis (Gri) - Lands man (Ned) 1-0, Badals Magen (Spa) - Staniszeski (Pol) remise, Miljanic (Joe) - Mannion (Sch) 1-0, Adler (Zwi) - Van der Waeren (Bel) 1-0, Oliveira (Por) - Grant (Ier) 1-0, Smith (Wal) - Nijboer (Ned) 0-1, Lantsias (Cyp) - Wagner (Lux) af gebroken. Stand aan kop: 1. Agdestein 7 pun ten, 2. Salov en Howell 6,5, 4. Stohl, Schandorff en Arlandi 6, 7. Peelen 5,5,8. Horvath en Kofidis 5. BASKETBAL - Het Neder landse jeugdbasketbalteam (jongens) van achttien en ne gentienjarigen is het interna tionale toernooi van Saar- brücken begonnen met twee overwinningen. Eerst werd West-Duitsland verslagen met 87-66 en vervolgens Spanje met 81-80. DAMES 500 meter: 1. Alie Boorsma 43,tol Ingrid Haringa 44.15, 3. Yv< van Gennip 44.31, 4. Boukje K( 44.36, 5. Els Meijer 44.46, Steenbruggen 44.52, 7. Mary ma 44.55, 8. Ria Visser 44.63,9, y rieke Stam 44.89, 10. Trijnie wenhuis 45.10, 11. Thea Limj 45.32, 12. Ineke Kooiman Maija Struick 45.60, 14. Moi Kauffman 45.64, 15. Erna IM 45.78, 16. Alida Pasveer Yvonne van der Lienden Ingrid Paul 46.52, 19. HannekJ Vries 46.71, 20. Ypie op de H 47.89. 3000 meter: 1. Visser 4.44.91,1. Gennip 4.47.20, 3. Stam 4.50.23 Limbach 4.50.53, 5. Steenbrusf 4.50.76, 6. De Vries 4.54.44, 7. K? man 4.54.58, 8. Boorsma 4.56.16 Paul 4.56.53, 10. Keulen 4.57.18 Meijer 4.57.61, 12. Adema 5.01,22 Kauffman 5.01.42, 14. Van j Lienden 5.02.30, 15. Pasveer 5,i)( 16. Haringa 5.06.55, 17. Uith 5.07.42, 18. Op de Hoek 5.08.33 Struick 5.10.21, 20. Nieuwen!, 5.32.16 (met val). Klassement: 1. Visser 92.115,2 V Gennip 92.176, 3. Steenbi 92.980, 4. Boorsma 93.180, 5. 93.261, 6. Limbach 93.741, 7 Kei 93.890,8. Meijer 94.061. HEREN 500 meter: 1. Hilbert van der Dl 39.98, 2. Ben van der Feltz 40,ff Frits Schalij 40.15, 4. Hein Ver, 40.48,5. Leo van Geest 40.65,6, Hi Janssen 40.70, 7. Yep Kramers 8. Fred van Wiltenburg 40.31 Henk Ensing 41.06, 10. Egbert P 41.15,11. Aad van de Marei 41.32 Andries Kasper en Bert Koopr 41.40, 14. Rob Vunderink 41.43, Rolf Sibrandy 41.48, 16. Peter Leeuwen 41.51, 17. 41.56, 18. Erik Stecher 42.08, 19~ Hofstede' 42.32, 20. Peter de K 42.53, 21. Henk Nijdam 42.59,22,1 by de Vaan 43.02, 23. Joop mans 43.41, 24. Willy van Éi 53.94 (met val). 5000 meter: 1. Vunderink 7 minui 29,87 seconden, 2. Kramer 7.30,4! Van der Duim 7.31,08, 4 Sch 7.32,07, 5. Post 7.36,97, 6. Koopnu 7.37,46, 7. Kasper 7.39,67, 8. Sibrc dy 7.40,22, 9. Vergeer 7.40,82,10,1 dam 7.42,80, 11. Van Geest 7,45 12. Van Wiltenburg 7.47,16,13. H stede 7.49,04, 14. Stecher 7.49,78, Ensing 7.50,73, 16. De Vaan 7.51 17. Janssen 7.53,65, 18. Van de Mi 17.56,84,19. Van Leeuwen 7.58,77, Brooymans 7.59,37, 21. De K; 8.00,74, 22. Kaats 8.02,34, 23. Van; Feltz 8.07,15, 24. Van Essen buiten mededinging: Emiel Hl man 7.43,33, Jos Niesten 8.03,75. Klassement: 1. Van der Dl 85,088, 2. Schalij 85,357, 3. Kra: 85,770, 4. Vunderink 86,417, 5. Vil geer 86,562, 6. Post 86,847, 7. Ka mans 87,146, 8. Van Geest 87,16 Kasper 87,369,10. Sibrandy 87,5e /BIJDAG 30 DECEMBEI Van onze tennismedewerker TERNEUZEN - Voor het eerst krijgt het district Zee land zijn eigen indoor-ten- niskampioenschappen, zij het dat alleen de jeugd de strijd met elkaar zal aan binden. De commissie gese lecteerd jeugdtennis, die het geheel heeft georganiseerd, heeft gekozen voor wat men noemt een regionale opzet, want op drie plaatsen in Zeeland worden de partijen gespeeld. Het grootste gedeelte van de partjen wordt echter af gewerkt in de Ador-sport- hal in De Braakman en de hal Schelde International te Goes, waar ook de finales worden gespeeld. In het „Gokl 1 Van onze sportmedewerker KLOOSTERZANDE - Dins dag werd in hotel Van Leuven Hans ic te Kloosterzande het examen afgenomen van de KNWU-ju- cursus. Aan deze cursus ibben heel wat Zeeuwen eigenomen. De uitslag van dit examen wordt binnen drie 'eken verwacht. WENEN (ANP) - Ernst Hl pel, de trainer van Hambim SV, de Europese bekerhoi bij de landskampioenen, Erich Hof, de bondscoach de Oostenrijkse voetbalt» adviseren bij de kwalificilt wedstrijden voor het toer» om het wereldkampioenscl voetbal 1986. In de groep met Oostei spelen Nederland, Honga; en Cyprus. In Oostenrijk men gebruik maken var. kennis, die Happel van het! derlandse voetbal heeft. rycu heb! deeli dit we «Chris Delbressine uit Roo sendaal nam de kandidaten het examen af. Delbressine toonde zich wel blij met de op komst van vooral de Zeeuwse aankomende juryleden. „De spoeling in Zeeland was tot nu toe erg dun. Als alle kandida ten slagen is er van een flinke uitbreiding sprake. En ik heb wel gemerkt dat de meeste kandidaten allemaal wel een tik' hebben van de wieler- lort. Maar het zijn stuk voor ;uk goede gasten", aldus Del bressine. f Wim Jeremiasse verving onlangs Delbressine tijdens de jurycursus toen de Roosenda ler in Maastricht tijdens de zesdaagse moest 'acteren'. De juryleden krijgen allemaal rsoonlijk bericht van de !NWU. Er werden cursussen ;egeven in Zwolle, Woerden en Kloosterzande. Van onze volleybalmedewerker 1ERZELE - In het Belgische [erzele, in de omgeving van ,alst wordt vrijdag 30 decem ber een groot internationaal ollcybaltoernooi voor dames ;ehouden. Deelnemende lan- zoals Cuba, Zuid-Korea en Frankrijk staan borg voor ipvolleybal. Voor de leeuwsch-Vlamingen een lieke gelegenheid om deze James aan het werk te zien. 11IIPil PT! Patrick Ghijs, oud-begelei- lectie, is de organisator van dit toernooi. Ghijs heeft zelfs t/" 1 plannen om volgend jaar KOP in JVCUlu eventueel Gent als toernooi- •l plaats te kiezen. Voor de deel- KEULEN (ANP) - RenéPÜ* nemers is dit toernooi een on- en de plaatselijke favotf derdeel van de voorbereiding Jupp Kristen hebben doni(' op de Olympische Spelen, dagmiddag hun eerste plb1 Voor de liefhebbers een moge- in de Keulse zesdaagse beh« lijkheid om eens kennis te ma den. De Westduitsers Tlw» ken met onbetwist topvolley- en Fritz bleven als enige» bal. de zelfde ronde als het Ne!' I Iet wedstrijdprogramma is volgt lands/Duitse koppel. Stand: 1. Pijnen (Ned)/Kris4 (WD1) 116 pnt, 2. Thurau rs (WD1) 74 pnt, op een rondt Schutz (WD1)/Dill Bundi (Zw»". pnt, 4. Braun (WD1)/Frank f 118 pnt, op drie ronden: 5 (WD1)/Wiggins (Aus) 63 pnt, OP ronden: 6. Schröpfer (wDl)n mann (Lie) 64 pnt, op zeven den: 7. Neumayer/Hindei (WD1) 170 pnt, 8. Vaarten I' /Wijnands (Ned) 58 pnt, op ronden: 9. Betz (WD1)/Bertinl' 72 pnt, op negen ronden: 10." <Ned)/Zollfrank (WD1) 50 pnt TENNIS - Marc Albert h* de kwartfinales niet geit van het Drechtstreek indt tennistoernooi. De 24-jaw Limburger, als tweede plaatst, struikelde in de W de ronde over Frank Stiet 5-7, 3-6. Bij de dames bleef van de top-vier buiten de ve-finales. Mariette Pa! werd verslagen door Pai Druyts, die daarmee de t#j de gereputeerde A-speels' uit het toernooi werkte Limburgse speelster had der gewonnen van Nicole1 Erven. Uitslagen kwartfin3' dames enkelspel: Nan'1 Schutte - Carin Bakkum 6-3, 6-3, Pascale Druyts - riette Pakker 7-6, 6-4, Sin" Schilder - Manon B°"ei 6-2, 6-3, Digna Ketelaar -1" ka Leyten 6-4,7-5. Vrijdag 30 december: 15.00 uur: Zuid- IKorea-Frankrijk, 17.30 uur: België-Za- ireb (Joegoslavië); 20.00 uur: Cuba- Zuid-Korea. Zaterdag 31 december: 11.00 ■ur: Frankrijk-Zagreb; 13.30 uur: Bel- 'e~£uld-Korea; 16.00 uur: Cuba-Zagreb, ondag 1 januari: 15.00 uur: België- rankrijk; 17.30 uur: Zuid-Korea-Za- tfgreb, 20 00 uur: Cuba-Frankrijk. Maan dag 2 januari: 14.30 uur: België-Cuba; 17.00 uur: derde-vierde plaats; 19.30 uur finale Van onze sportmedewerker •S-GRAVENPOLDER - Tij dens de vijfde ronde van de strijd om het persoonlijk dam kampioenschap van Zeeland heelt koploper Peter Schunse- l®ar zijn eerste nederlaag toeten incasseren. De jonge Goesenaar Kor- inje eiste in een spannende irtij de zege voor zich op via ïn tactische zet die Schunse laar reeds in het middenspel in de problemen had gebracht. 5 Gajadhar klopte Van Strien en Filius bleek te sterk voor Van de Beek. De Jonge boekte lijn eerste winst op J. Baayens. A. Baayens moest de lege laten aan Davidse. Blom- Van Rijswijk eindigde in re mise. Uitslagen eerste klas: Jongeneelen- [J*an der Wielen 1-1, Houmes-Douw 0-2, ^Grim-Willemse 1-1, Meulmeester-Van 1-1, Tange-Spee 2-0 Tweede klas: Poogert-Berkholst 0-2, Van 't Padje- Wiskerke 0-2, Jansé-Mamed 1-1, De

de Stem | 1983 | | pagina 6